Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   12-06-20 16:17

Здравейте,

След придобиването на 2 лаптопа, съответно на 5 и 10 години /+1 втора употреба/, идва време за обновяване на техниката, която безусловно остарява.
Проблемът е, че старухите ми вършат идеална работа в професията ми, и изобщо не виждам нужда да допълвам колекцията от лаптопи с поредния от висок клас. Същевременно ми се иска и да поставя разделителна линия в употребата на техниката. Служебно ми е необходим малък, 13 инча в случая, и лек, с какъвто лаптоп раполагам.
От друга страна, при положение че съм "дисплейно" обезпечен с едно Eizo и един Benq, много ме привличат и проектори, ме споходи мисълта за едно mini PC. Идеята е да се ползва само и единствено за обработка на снимки, сътветно с необходимата мощ и по възможност повечко памет, 500 гб минимум. Може да е и i-продукт

Някой ползва ли такова чудо?

Благодаря предварително,

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: imitev   
Дата:   12-06-20 17:57


МиниПЦтата нямат много тяга, обусловено от липсата на адекватно охлаждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   12-06-20 22:58

Ползвам такова чудо - Lenovo ThinkCentre M700 Tiny (i5-6400T @2.2GHz). Върши ми чудесна работа като медиен стример. За фото и видео обработка не бих се пробвал даже...

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: alext   
Дата:   13-06-20 00:01

Ако е само за снимки с не много сложна обработка виж Intel NUC серията, имат доста варианти. Нещо с 16гб рам и последно поколение процесор би трябвало да се справи, или макс вариант като Intel NUC NUC10i7FNH1



Публикацията е редактирана (13-06-20 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: kvakioh   
Дата:   13-06-20 07:53

В студиото се ползва за "набързо" Kingdel с 8Гб РАМ и 512SSD (става и на 16ГБ и до 2Тб диск). Става като за 47-50Мпикс кадри, без видеообработка. I7 някакъв е процесора, с Win10. ЗА около 900лв излезе от UK. Монитор BenQ PD2500Q 27".
Intel NUC е добре като параметри и като гледам цените не е скъпо, макар че има варианти над 2000лв.



Публикацията е редактирана (13-06-20 08:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: marves   
Дата:   13-06-20 09:30

Аз ще подметна един друг евтин, прост и удобен вариант, като идея.
Занимавам се в момента странично с виртуализация, сървъри и подобни тежнотии в бизнеса, та ми щукна, като прочетох заглавието на темата. Мога да дам подробности.

Имам нужда от разяснения.
1. Целта е въпросното Mini PC да бъде преносима машинка, тоест да замести разнасянето на лаптоп от вкъщи до работа и обратно с евентуално нещо по-компактно? Или машинката ще си е настолна, вързана към мониторите, като евентуално ще се премества към друга медия (споменат е проектор)? Общо казано, Mini PC-то изцяло в една мрежа ли ще се ползва в случаите на работа?
2. Има ли наличен PC или вариант за монтиране на такъв, който да е постоянно вързан към мониторите, проекторите и т.н., без необходимост да се пренася на работното място?

С две думи, евтини и лесни варианти са дистанционен достъп (когато е необходимо, за да се спести пренасяне на машини), или синхронизация на файловете между две (или повече) налични работни машинки.

Иначе по подкараната идея за "мощно" мини РС, вариант е и няма да е по-бавно от лаптоп със сходни характеристики (дори ще е по-бързичко, защото разполагат с повече обем за радиатори спрямо лаптопите), но аз лично не виждам логиката да се замени пренасяне на лаптоп с подобно мини РС, а да не говорим и че се лишаваш от батерията на лаптопа, която в много случаи спасява положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Mogila   
Дата:   13-06-20 09:38

Можеш сам да си сглобиш ПЦ в някаква малка кутия. Никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: quazimodo   
Дата:   13-06-20 12:19

Mogila написа:

> Можеш сам да си сглобиш ПЦ в
> някаква малка кутия. Никакъв
> проблем.

Мда, така и така няма обявен бюджет - влизаш в някой от нашумелите компютърни магазини, казваш си болката, казваш и колко пари даваш за лекарството, и хората ти изписват препарат за лечение[smilie18][beer] Преди време имаше едни кутии SFF(Small Form Factor). Ako още съществуват, ще се получи нещо с приемливи габарити и възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   13-06-20 14:32

quazimodo, не искам да слагам бюджет, за да се разгледат повече възможности, ако има... [beer]
marves, да, питането е за преносима машина. Сегашния лаптоп е определено слаб и малък за обработка, но много удобен за носене и работа.
Не ми се пренася 2-ри лаптоп, който няма как да не е и с повишено тегло и размери. За това, при налични дисплеи, си помислих, че едно такова устройство със съответната периферия ще ми позволи да мина по-леко...
GenaDP, в тази серия има интересни работи... [smilie24]

alext, kvakioh, NUK заслужава специално внимание, което ще им обърна, мерси [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: compur   
Дата:   13-06-20 16:08

тук предлагат втора ръка [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   13-06-20 19:09

Благодаря... може да се чуем и обсъдим с някой от бранша по въпроса... току сглобили от 2-3 едно читаво... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: wlad   
Дата:   13-06-20 19:47

Аз ползвам HP 8300 ultra slim с i5 и ssd за снимки и досега не съм видял зор. Е, не е толкова малък като бокс кутийките, но е 25х25х6 см, пак не е сандък.
Купих го преди време от Англия за 40 лири. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Mogila   
Дата:   13-06-20 19:58

Едно такова и нямаш проблеми ни с пренасяне ни с производителност [smile]

текст


Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: lamerko   
Дата:   13-06-20 22:15

Това е с процесорче като за малки и тънки лаптопчета...

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: asahi   
Дата:   14-06-20 00:43

Мини ПеЦето най-често е с чаркове като лаптоп, съответно производителността му е съизмерима. Ако ще гониш производителност взимай пълноформатни компютри.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   14-06-20 02:35

Asus си имат такива мини бъзикни които с производителност направо избиват рибата
https://www.asus.com/Mini-PCs/Mini-PC-PB60G/
https://www.asus.com/Mini-PCs/Mini-PC-ProArt-PA90/
Ако ти се виждат големи размерите отиваш на бизнес сериите където кутийките са 115 x 115 x 49 mm, но там реално са си лаптопи с мобилни процесори и вградени видеокарти.
https://www.asus.com/Mini-PCs/Business-Products/



Публикацията е редактирана (14-06-20 02:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Lokosf   
Дата:   14-06-20 03:15

нещо джобно което няма да има проблем със обработка на голямо количество снимки пък и доста големи кошници ще сложи в джобчето си има го в амазон банките дават кредит ако няма кеш[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: asahi   
Дата:   14-06-20 09:19

Не бъркайте скорост на обработка с производителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 11:29

Благодаря за предложенията... макар че на един зар разстояние имам банка в монополито, не знам дали ще я улуча с едно хвърляне [beer] ... а и това, банковото, недоправено още...

Нямам проблем с U процесорите, и сега съм с такъв... имат си предимства, но при липса на батерия не остават много.

asahi, скоростта на обработка при ползването на фото-обработващи програми с какво се постига? Това не ми е критично важно, но е хубаво да се знае. Също така не бързам при експорт на снимка, или набор от снимки, т.е. не ми е важен и този параметър.

Важно ми е обаче какво се подава към мониторите, и как се постига качество тук, също и с поддръжката на втори монитор? Тъмна Индия ми е... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Mogila   
Дата:   14-06-20 13:54

Като няма зададен бюджет...


Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 14:10

Като за немци са си го направили... Хубаво и скъпо... Куадро и 16 гб ще има и в моето... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Mogila   
Дата:   14-06-20 16:56

Ами просто си сглоби сам такова. Или в едно Мини тяло. Има много малки. Може някоя фирма да ти го конфигурира. Един съвременен и5 и 16 гб рам. Не е кой знае каква дилема.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 17:05

Да, благодаря... всичко сочи натам наистина. [beer]

От разгледаното в нета обаче, прави впечатление положителното отношение на Асус към творческите личности, с цялата им ProArt серия във всички варианти. Не следя особено напоследък какво излиза, щото днешното излязло е утрешно старо в този сегмент, но хората са се постарали! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: Fifata   
Дата:   14-06-20 21:08

Вземи си едно Apple Mac mini и ще забравиш за всичко останало.

Отговори на това съобщение
 Re: Mini PC за фотографска обработка
Автор: ipolit   
Дата:   16-06-20 09:14

Аз мислех да правя с Ryzen на miniITX, но имам изисквания към консумацията на енергия и тъй и не намерих нищо, което да ме устройва като цена с G процесор.
Обаче за тебе
нещо такова е перфектно


https://thumbor.forbes.com/thumbor/960x0/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fantonyleather%2Ffil



https://thumbor.forbes.com/thumbor/960x0/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fantonyleather%2Ffil



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »