Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Ggg97   
Дата:   15-06-20 22:21

Здравейте! Любител фотограф съм от около 8 месеца. Една приятелка ме помоли да снимам на кръщенето на детето ѝ. Фотоапаратът е Canon EOS 40d, а обективът към него EF 35-80mm f/4-5.6III. Има ли някакъв шанс снимките да се получат или да се откажа? Ако има шанс с какви настройки би било най-добре да се снима? Благодаря предварително!
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Synthy   
Дата:   15-06-20 22:50

Влез в църквата, където ще бъде кръщенето и снимай. Сам ще разбереш останалото.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: revenger3107   
Дата:   15-06-20 22:52

Сложи врътката на зелен правоъгълник и се снимайте - ще постигнете резултати, които ще ви харесат, а и ти няма да се чудиш с настройките [smile]
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-20 07:01

С посочената техника дори не бих се опитал да снимам на това мероприятие. Няма как да бъде повторено ако снимките не се получат, а те няма да се получат. Най-малко трябва да се добави някаква съвместима светкавица, която пък може да не ти разрешат да ползваш в църквата. Както е написано по-горе, разходи се до църквата, където ще се проведе мероприятието и виж какво ще ти покаже светломера на апарата при най-отворена бленда и ИСО 1600, което е възможния максимум за това тяло. ИСО 3200 е неизползваемо за такива снимки, защото шумът е много силен. И при 1600 ще трябва да се понапънеш с обработката. Ако скоростта е под 1/80, много трудно ще изкараш рязка снимка и то ако ползваш само 35-те мм на обектива.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: kam63   
Дата:   16-06-20 08:02

По добре се откажи преди да е станало късно.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Fifata   
Дата:   16-06-20 08:07

Ако са ти близки приятели и не искаш да им развалиш спомените с гадни снимки, по добре им направи подарък и наеми фотограф да свърши работата, а ти снимай колкото да видиш дали ще се справиш. По добре е направено като хората, от колкото после да ти мрънкат.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Djoro   
Дата:   16-06-20 08:31

Студенти попитали един профеор каква е разликата межу „миг” и „вечност”? Професорът отговорил,на мен ще ми е необходим само един миг да Ви обесня,а на Вас цяла вечност да го проумеете.
Така че , послушайте горните съвети, но не гответе на сватбарите, не им пишете музика, но им подарете една покет камера, ще им е необходима през живота.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: CDman   
Дата:   16-06-20 08:45

Да наемел фотограф ? [smilie11]

И ако симките на 'профито' са по-големи бози от телефонните на гостите к'о прайм, а ?[smilie8]

Ако някой ще наема фотограф - нека да е майката на детето.

Авторе:

Обектива ти е малко "тъмен" т.е. не е много за снимки на слаба осветеност. Вградената светка ще покрие донякъде, но най-много на 2 метра и то с високо ИСО. Имаш РОУ, конвертора ще компенсира донякъде, но и това си има граници.

Подкрепям и първите мнения - отивай и снимай на авто режим. После виж резултата и тогава реши какво да правиш.

Успех[smilie24]

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: BEYA   
Дата:   16-06-20 08:58

Този Canon e 2007 произведен.Тогава нямало ли е кръщенете.Как са снимани?
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-20 09:13

Авторежима веднага ще включи вградената светкавица с всичките последствия. Да, сигурно и през 2007-ма са снимани кръщенета, но не от хора, които са тръгнали с п@@@@я боя да правят. И да, две тела 40Д са минали през мен, и знам за какво става дума. Даже едното още се препродава из базара[smilie18] [beer]
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: dekov   
Дата:   16-06-20 09:13

Най-лошите снимки от кръщавка съм виждал от "Арт" фотографи снимащи без светкавица, като лицето на детето в повечето снимки е в сянка и направо не можеш да го познаеш.
Много добър спомен за хората от това мило събитие могат да бъдат и любителските снимки, стига да са на фокус и да се познават хората.

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: ffoko   
Дата:   16-06-20 10:14

Намери си една светка, за всеки случай. Отиди предварително и снимай на място, за да видиш обстановката. Снимай смело. И през мен са минали две 40-ки, снимал съм различни събития и в църква включително. Добра камера е. Недей качва ИСО над 800.
После, ще почерпиш по бира, като извадиш добри кадри!

Успех!
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Synthy   
Дата:   16-06-20 10:24

Всички говорите основно за камератата, обаче главният проблем е обектива. Но това трябва снимащият сам да го разбере. С този обектив изобщо не бива да се захваща със задачата. Кръщенето е само едно в живота. Или друг обектив (по-широк и ако може по-светъл), или озобщо да откаже. dekov е напълно прав - един съвременен телефон в случая ще свърши по-добра работа и хората могат да си получат истински спомени от незабравимият празник.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Ivokbg   
Дата:   16-06-20 10:30

Това е добър повод да си вземеш една 35чка на 1.8 :) Тогава шансовете ти се увеличават драстично, а и ако си мераклия този обектив ще ти е полезен много години напред.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: vladod   
Дата:   16-06-20 10:43

Нашите църкви са по-тъмни от мечтаното.
Наеми една външна светкавица и снимай с нея !!!
Хората искат снимки за спомен, а не АртЪ изтъпления [shtrak]
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Konstantinov   
Дата:   16-06-20 11:10

С д750 ,24-120 и светкавица сб5000 съм снимал кръщене и снимките станаха Купи една светкавица ако нямаш ,може да е най-скъпата на канон щом така или иначе снимаш с канон или годокс 685 за канон има ттл и хсс.Аз съм снимал кръщене при настройки исо 1000,една 500 и бленда 5.6-8.направил съм 100 снимки в църквата в карлово преди 3 години дето има синя кула.Преди много години имам хубави снимки от сватба със канон 300д и голяма светкавица и батерия в чанта ама неси спомням марката в църквата света неделя в софия.Така че с апарата ти и светкавица и някакви настройки може да станат снимките.Не се притеснявай до теб ще снимат 10 майки с телефоните и няма как да не станат нещата.При това аз снимам едновремено и видео със нексф3 а сега а6500 слагам на статив и настройвам да снима купела или където кръщават или общ план и пускам като почне ритуала.Направи проба вкъщи привечер когато е по тъмно със светкавицата ,ако имаш възможност иди в църквата и направи проби по време когато е кръщенето или в подобна царква ако е в друг град .Аз говорих със свещеника и съм снимал с камера в църквата в бачковския манастир с лентова камера от статив преди 40 години и осветление 1 киловат.Снимал съм с камера панасоник в църквата света неделя без осветление и става прилично.Имаше профи фотограф и не исках да му преча с някакво осветление.



Публикацията е редактирана (16-06-20 11:12)
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: geobg   
Дата:   16-06-20 11:28

Ако е забранено ползването на осветление/светкавица, бих предложил 3 варианта:
1. Закупуване/наемане на стабилизиран обектив, може би най-евтиния е 18-55 IS STM - ще помогне с 3-4 стопа. Другия вариант на обектив е светъл 35 мм, може да се пробваш и с ръчно-фокусен светъл.
2. Закупуване/наемане на стабилизирано тяло, желателно в комплект със стабилизиран обектив - получаваш до 6 стопа. Сони имат евтини такива DSLR.
3. Ползване на статив с твоята техника - това ще ти позволи да елиминираш трептенето на ръцете и ползваш по-ниски скорости. В този случай желателно е снимане често или в серия, и в моментите когато участниците най-малко “мърдат“ ще се получат прилични кадри. Реално статива може да ти даде до 2, а понякога 3-4 стопа.

Най-нисък шум ще получиш със стабилизирано тяло ФФ - снимките до 3200 ISO са перфектни, опитай да наемеш такава техника (тяло с обектив) за събитието - мисля че няма да е скъпо.

Подобни снимки в църква съм правил със Сони а6500 и а68 - доста добре се получиха.

Успех!



Публикацията е редактирана (16-06-20 12:58)
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: iasen2   
Дата:   16-06-20 13:57

quazimodo [smilie24]
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: yakumo   
Дата:   16-06-20 14:50

Ако е забранено ползването на осветление/светкавица, бих предложил 3 варианта:
1. Закупуване/наемане на стабилизиран обектив, може би най-евтиния е 18-55 IS STM - ще помогне с 3-4 стопа. Другия вариант на обектив е светъл 35 мм, може да се пробваш и с ръчно-фокусен светъл.
2. Закупуване/наемане на стабилизирано тяло, желателно в комплект със стабилизиран обектив - получаваш до 6 стопа. Сони имат евтини такива DSLR.
3. Ползване на статив с твоята техника - това ще ти позволи да елиминираш трептенето на ръцете и ползваш по-ниски скорости. В този случай желателно е снимане често или в серия, и в моментите когато участниците най-малко “мърдат“ ще се получат прилични кадри. Реално статива може да ти даде до 2, а понякога 3-4 стопа.

Най-нисък шум ще получиш със стабилизирано тяло ФФ - снимките до 3200 ISO са перфектни, опитай да наемеш такава техника (тяло с обектив) за събитието - мисля че няма да е скъпо.

Подобни снимки в църква съм правил със Сони а6500 и а68 - доста добре се получиха.

Успех!



Публикацията е редактирана (16-06-20 12:58)


Всички стабилизации и подпори стабилизират фотографа, не обектите. Ако се снимат стенописите в църквата - ОК. Ако снимаш ритуал с доста движения, тая стабилизация няма да помогне за нищо [smile]

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Yog   
Дата:   16-06-20 15:06

Ако разчитат на теб да им предоставиш качествени снимки, дори не бих пробвал да снимам на закрито, на 5.6, особено с толкова стар апарат. Ако ще си правиш просто експеримент, без значение ще станат ли снимките или не - давай :)
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: CDman   
Дата:   16-06-20 15:53

Като чета колко категорично се изказвате "дори не бих пробвал с тоя обектив", "никога не бих снимал с толкова стар апарат", "наеми фотограф за да не се излагаш" направо се чудя как и с кой акъл съм снимал кръщенето на децата ми 2006-та година с 5 МП Sony DSC w1. [smilie8]

Че и албуми дадох на бабите [smilie5] .... мани беги. [smilie6]

УЖЪЗ ! [smilie18]

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-20 16:24

Ще стане, но и светкавица ще е нужна. Ако е за София, мога да услужа за събитието с една. Само батерии няма, но са 3-5лв комплекта.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: geobg   
Дата:   16-06-20 16:26

За yakumo:


"Всички стабилизации и подпори стабилизират фотографа, не обектите. Ако се снимат стенописите в църквата - ОК. Ако снимаш ритуал с доста движения, тая стабилизация няма да помогне за нищо [smile]"

Всички стабилизации и подпори стабилизират фотографа И ПОДОБРЯВАТ ЕКСПОЗИЦИЯТА МИН С 2 СТОПА, при статични обекти нощем можеш да подобриш и с 20 стопа например като снимаш със скорост 3 или 5 мин.

И двамата говорим за едно и също нещо в ситуацията кръщене - колкото и да изглежда че се движат обектите, при снимане в серия дори при скорост 1/8- 1/20 винаги ще намериш мин. 20-30% добре фокусирани кадри, но тия 2 стопа ще ти позволят да намалиш или скоростта 2 пъти, или ISO-то.

Разбира се, че ако снимаш бегач, колоездач, птица или вентилатор в църквата няма да се получи...
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: asahi   
Дата:   16-06-20 18:12

Обективът е №2 в личната ми класация за най-калпав канонски обектив. Въпреки че съм свършил много работа с него не го препоръчвам на никого. Как е попаднал на това 40Д не мога да си представя.

40Д е напълно достатъчен за целите, които си си поставил.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-20 19:19

CDman написа:

> Като чета колко категорично се
> изказвате "дори не бих пробвал с
> тоя обектив", "никога не бих снимал
> с толкова стар апарат", "наеми
> фотограф за да не се излагаш"
> направо се чудя как и с кой акъл
> съм снимал кръщенето на децата ми
> 2006-та година с 5 МП Sony DSC w1. [smilie8]
>
> Че и албуми дадох на бабите [smilie5]
> .... мани беги. [smilie6]
>
> УЖЪЗ ! [smilie18]


Не си го снимал, щракал си го[smilie18][smilie18][smilie18]

И аз имам снимки на корпоративки а ла Тери Ричардсън, още от 86-7ма година на лента, но няма начин сега да дам,особено на приятелско семейство, такива снимки от кръщенето на детето им, което едва ли ще повторят, за да може нефелния фотограф да си забърше д-то. Никой не говори за арт фотография а за компетентно използване на наличната техника и преценка на личните възможности. Трябва и лекция за ползване на светкавица сигурно да се изнесе на питащия, защото и да вземе на заем такава, пак ще се чуди какво да прави с нея. И Асахи е казал същото, което казвам аз, но завоалирано, за да не го цитират като несведущ[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (16-06-20 19:29)
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: geobg   
Дата:   16-06-20 19:44

... И още един 4-ти вариант - използване на т.н. Speed Booster 0.71x, т.е. от кропа прави фф. При него в случая не това е интересното, а че увеличава светлината с два стопа - т. е. Китовия от 3.5 става на 2.2. Сега вилтрокс дори твърди за 3 стопа. Има ги в много варианти, на теб ти трябва или м42-EOS, или EF-EFS. Струват от 150 до 250 лева.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: geobg   
Дата:   16-06-20 19:47

... И още един 4-ти вариант - използване на т.н. Speed Booster 0.71x, т.е. от кропа прави фф. При него в случая не това е интересното, а че увеличава светлината с два стопа - т. е. Китовия от 3.5 става на 2.2. Сега вилтрокс дори твърди за 3 стопа. Има ги в много варианти, на теб ти трябва или м42-EOS, или EF-EFS. Струват от 150 до 250 лева.

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: mishonti   
Дата:   17-06-20 19:39

Важно е първо да разбереш, колко претенциозна е познатата ти. Ако просто иска да запечаташ събитието, ползвай вградената светкавица от близо и все ще изкараш някой кадър. Не се вкарвай във филма и не хаби излишна енергия да се притесняваш и да търсиш варианти. И про техника да имаш без опит няма да докараш големи резултати. Познатата ти предполагам иска просто някой и друг кадър за спомен. Ако искаше перфектни фотографии щеше да си наеме човек с опит за тези снимки. В повечето църкви е тъмничко и определено е трудно да се направят профи снимки. Снимал съм доста кръщенета и преди години когато се мъчих с нисък клас техника трудно изкарвах хубави кадри. Тогава бяха просто една идея по-добри от любителското ниво. Сега ми е лесно, но вече имам най-високия клас техника, която струва доста, и много снимани кръщенета зад гърба си. Много хора казват "Не е важна техниката, а зад апаратното устройство", но това не е така. Иди и направи снимки на твоята приятелка и не се шашкай. Важно е желание да имаш. С допълнителна светкавица не се работи толкова лесно затова ако вземеш такава просто поснимай преди да се избухаш с нея в църквата. Снимай смело и това е. Имам един познат който за без пари ходи на свои познати да щрака по разни събития, /техниката му е подобна на твоята/ и хората доволни, че спестили парички и той е взел 50лв. ще има за биричка, няма лошо. Предупреди познатата си, да не очаква нещо мега добро, защото техниката ти не е про и ти нямаш опит в този тип снимки, и снимай на воля. Успех!
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Ggg97   
Дата:   17-06-20 20:45

Изключително много благодаря за добросърдечния и окуражаващ коментар! ^_^
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: philip   
Дата:   17-06-20 21:17

И е добре, след като си пуснал темата, да покажеш резултатите от събитието, успех!

 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: koev   
Дата:   17-06-20 21:36

От къде си и кога е кръщенето? Ако си от Варна и съм свободен, ще ти го снимам "про боно". Ти си снимай твоите си снимки и се учи, ако ги оплескаш - ще ползваш моите.
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Ggg97   
Дата:   17-06-20 23:00

Появи се друга възможност за кръщенката и най-вероятно няма да снимам аз. Но оценявам предложението! Много благодаря! :))
 Re: Съвет за снимане на кръщене с ограничена техника
Автор: Ggg97   
Дата:   17-06-20 23:00

Огромно благодаря на всички, които се включиха! :))
 

 Авторът е затворил собствената си тема.