Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Славчо1989   
Дата:   25-05-20 21:08

Една тема за обективи и промяна на снимането.
Когато реших преди години да си купя DSLR, бях влюбен в 85мм като дължина.И доста време си снимах основно с него, но от доста време ми се въртеше нещо като 24 1.4 .След покупка на една такава Сигмичка за сравнително малко пари, не искам да го сваля.Този обектив за няколко месеца промени изцяло снимането ми и перспективата.Набързо се превърна в мое любимо стъкло и не мога да се разделя с него.Сега 85мм ми се струва супер дълго като дължина и чак се чудя, как съм снимал толкова много с него основно.
Та, кой е вашият обектив, който ви промени снимането?
Ще се радвам и да споделите кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-05-20 21:49

Не харесвам крайностите и залитанията по даден обектив, всеки от тях е просто инструмент, вярно че всеки си има любим такъв, но интересът към един обектив рано или късно преминава и човек гледа към нещо ново и различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: edno_momiche   
Дата:   25-05-20 23:14

105 1.4 :) Nikon

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   26-05-20 01:06

600 f4

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-20 01:12

8/2.8 риба [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: mihalo   
Дата:   26-05-20 01:41

Обективите? Те не бяха ли само средство за постигане на определена цел? Имам няколко интересни екземпляри, но най-накрая се оказа, че не ги ползвам регулярно. Най-удобни ми се оказаха китаците.. срам и позор [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-05-20 06:23

Sigma 20-40/2.8, Cosina 100/3.5 macro, Sigma 24-35/2,
Sigma 70/2.8 macro, Fujinon 90/8, Sinaron 120/5.6 macro



Публикацията е редактирана (26-05-20 09:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-20 08:40

За цветя - Konica Hexar 1.7/50 [cool]

Иначе - Panasonic Lumix 45-200 [smilie7][smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Beijing   
Дата:   26-05-20 13:50

Имам четири обектива, но никой не промени снимането ми, защото тъй и не се научих да снимам![smilie18]
Майсторите и с калпав обектив го могат!
[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: BEYA   
Дата:   26-05-20 14:54

Canon FD 50mm 1,4

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Raffito   
Дата:   27-05-20 08:34

Konica Hexanon AR 40mm/ 1.8 [shtrak] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: serjy   
Дата:   27-05-20 08:52

ни еднин обектив ми не помогна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Джъмбо   
Дата:   27-05-20 09:32

никой, снимам с всякакви с кеф

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: mitpis   
Дата:   27-05-20 10:42

Никой, имам 4-ри, всички ги харесвам и ми вършат работа, донякъде ми промени снимането прехода от кроп към фулфрейм, но не особено, ама сега пак си снимам кроп. Снимането малко си го промених с времето, увлякох се по фотографията 2012, когато случайно открих този сайт и ме впечатлиха някои автори, първоначално даже не се осмелявах да пускам свои снимки тук, едва през 2013 го направих, голам кеф когато минах от "представяне" към възможността да качвам във всички албуми, сега всеки нов автор си качва където си иска и го няма това сито.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Commander_Keen   
Дата:   27-05-20 15:28

Снимам авиация... започнах с разни 70-300 стандартни стъкълца. Минах през иначе прекрасната Сигма 100-300 f/4 + конвертори... Но истинският скок, който промени качествено снимането ми е Sigma 500 f/4.5. Друга планета е просто, при това на цената на 15 годишна кола , а не на почти нова :D
Такъв кадър с по-късо и по-нисък клас стъкло просто няма как да се случи:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1578956847_img_0967.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kollev3   
Дата:   27-05-20 20:49

35[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-05-20 21:18

38 - 90 мм
Тръгнах да снимам и в един момент се оказа, че правя хубави снимки. Подредих си снимките по красота и се оказа, че 90% от тях са снимани на 38 мм.
Тогава излязох, снимах само на 38 мм и се оказа, че снимам по-малко, но снимките стават боНба.
След това си казах - що ми е тоя кюнец, взех си едно малко фотоапаратче с 35 мм обектив... и тук пътуването ми във фотографията започна.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-05-20 22:24

Забравих и един 60 мм обектив /приравнени 35 мм/.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: asenvelikov   
Дата:   29-05-20 10:54

Снимам с 3 обектива, но Nikkor 85/1.4 за портрети ми стана любим още от първото снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Capolavoro   
Дата:   29-05-20 12:26

Нищо не ми е променено в снимането, все още си личи, че съм аматьор, но определено откакто замених китаците с Pana G 25mm f/1.7 ASPH облекчих много хобито си. Далеч по-лесно мога да постигам идеите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: ombre   
Дата:   29-05-20 12:38

[beer] Антон Каро,с какво снимаш сега,ако не е тайна де.Иначе съм гледал по тв с теб интервю как снимаш с обскура,и смятам,че човек,щом може да снима по този начин,всякаква съвремнна техника ще му е като играчка в ръцете.Още е пентакския форум харесвах много твоите кадри.....[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: petial   
Дата:   29-05-20 12:47

8/2.8 фиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: mmx   
Дата:   29-05-20 18:25

SIGMA Art
18-35 /1.8
35/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: idivanov   
Дата:   29-05-20 20:08

Flektogon 35/2,8
Soligor 24-45
Sigma 17-70
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-05-20 21:30

Здравей, Омбре,

Дневни снимки с:
Minox 35 GT-S - пробвах нощни снимки, ама в България не стават, щото е тъмно, но в Испания става, влизат в обхвата.
Fuji GA645 - този става за всичко - в профила ми тук статуята пред Народния я снимах с него. Всичко сам прави. Автофокусът е феноменален, визьорът е огромен и светъл.
Pentax WR90 :) - този става за дъжд, за снимане на локви, няма страшно, че се мокри.

Нощни снимки с:
Bessa R3M / Nokton 40 / Heliar 50 coll. - за най-гадното време с много мъгла или контражур е идеален
AGFA Record III - тука за по-семпла ситуация, но и той е много хубав. Шашка полицаите. Идват да питат какво снимам и аз казвам - Мъглата снимаме, господа полицаи. А те се смеят и единия казва на другия - ето, казах ли ти, че освен мъглата, нема кво друго да снимат.

Снимам и с по-прости фотоапаратчета от сорта на
Коника 35С
Рико 35 някакво, но предпочитам Кониката, щото Рикото е с приоритетни скорости само. Това е преди да измислят приоритетната бленда.
Любител 2
Polaroid SLR 680
Fuji Instax 25
Pentax V770 - това е една семпла видеокамера, ама маса видеа направих с нея, че и снимки, за майтап.
Смяна Символ
Вилия

Камерата обскура, която ми направи Никола Дюлгяров
Тя е 6х9 см, с три приставки - еквиваленти на 25, 50 и 75 мм
Оня ден снимах с нея из София.
Трябва да я пробвам за нощни снимки.
Големият минус на тая камера обскура се оказа, че любимата ми дължина е 35 мм, такива са ми двата фотоапарата, така че Никола ще получи нова поръчка за нов адаптер, щото кадрирам без визьор с фотоапаратите.

Ама и аз какъв съм подробен...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   01-06-20 07:39

На сърце ми лежи, мила мамо,
на сърце ми лежи.
Ай, на сърце ми лежи, мила мамо,
един Canon EF 85mm f/1.2L II USM

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: ATHOM   
Дата:   02-06-20 12:18

Schneider Kreuznach SL-Xenon 50mm f/1.8 за Rollei QFT маунт.

Защото заедно с първия ми фотоапарат – Rollei SL35, промениха начина ми на мислене по отношение фотографията и стартираха това хоби за мен, преди над 20 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: next_time   
Дата:   06-06-20 23:20

Да владееш едно оръжие до съвършенство е също тъй лошо както да не владееш останалите.

Мусаши

Колко е бил прав .... не се наемам да коментирам.

Мисля че ако човек излиза да снима само с един обектив, независимо какъв, започва да вижда на съответната дължина и да търси подходящото кадриране. Най силно промени снимането ми - снимането с телефон. След първите принтове на кадри снимани с телефон всички страхотни обективи загубиха смисъл. Просто спрях да снимам. Фото техника за десетки хиляди започна да събира прах. Преди седмица се опитах да поснимам отново с апарат като в добрите времена. Сложих на алфа седем сумилукс 35/1,4 и си ги разхождам от тогава без нито един кадър.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   07-06-20 07:50

Учудващо е как един обектив може да промени "снимането" ви?
Само показва, че някой не е бил наясно с пълните възможности на целия инструментариум.
Все едно зъболекар да се преориентира към хирургията, понеже открил скалпела за сметка на пинсетата?!
(макар и да не съвсем коректно сравнението)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: CDman   
Дата:   07-06-20 08:11

^^

Нали ?[smilie11]

Все едно да питаш художник коя четка/боя е променила рисуването му. [smilie8]

Или да питаш скулптор кое длето и кой чук .... таковата [smilie7]

За литература пък би звучало така:

Кое перо (паче или гъше) промени писането ви (средновековие)[smile]

Кой молив промени ..... [smilie7]

Кой текстов редактор промени писането ви - компютърна ера [smilie5]

и т.н.

п.п. Глей са к'во стаа [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: io_bs   
Дата:   07-06-20 09:24

Не сте прави. Не можеш да снимаш wildlife с 18-55. Да не давам други примери [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   07-06-20 09:33

CDman,

Сравненията ти са напълно уместни! [smilie24]

Не разбирам обаче какво има да става - откога мненията имат по-голяма стойност от фактите?

По-скоро неразбирането се дължи на неправилно боравене с терминологията. Един портретист ако е снимал с 85мм след което продължил да снима портрети с 24мм - той пак си остава портретист. Ако един пейзажист е снимал природа с 14мм, но понякога обикаля планините и с 70-200мм - той пак си остава пейзажист. Къде е тук промяната в "снимането"!? [smilie7]

io_bs, това което си дал дори не е пример. Това е съждение на ниво от сериала "Приятели".

Ако си имаме работа с такива хора - казвайте навреме, за да не си губим нашето. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: CDman   
Дата:   07-06-20 11:28

Не можеш да снимаш wildlife с 18-55.

Демек купуваш си EF 800 и вече си уайлдлайфър [cool]

Мда [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Raffito   
Дата:   07-06-20 21:10

Вижте какви снимки са правели швабите...преди втората световна война:


https://www.youtube.com/watch?v=AkXPD92Fg2c



Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: io_bs   
Дата:   07-06-20 23:19

Ми... в света има повече (успешни) уайлдлайфъри с 800мм отколкото с 18-55... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: next_time   
Дата:   08-06-20 00:53

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 06:33

Неуместни изцепки за неща, които не се усвояват и разбират...С единствена цел да се пише някъде. Сравнения с различни области и професии (нямам впредвид горния пост) е винаги неуместно и круши-краставици-мушмули съревнование.
Има десетки обективи, които могат да променят доста снимането ни. Стига да знаем първоначално какво искаме и какво не. Не става въпрос за финанси, за умножаване на броя техника, а за усет към нещата. Може примерно да се снима пейзаж с макро обектив, но макро с 400мм обектив-не. Единствено донякъде "стриктно" са 85, 105, 135мм, които някакси лично не ги виждам да бъдат купени от тези, които не снимат хора (портрети)...



Публикацията е редактирана (08-06-20 06:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   08-06-20 07:08

next_time написа:

> Чувствам се неловко - зъболекар
> съм а от няколко години се
> занимавам с хирургия (може би
> трябва да имаш едно на ум ако ти се
> наложи да те оперират - някои се
> занимаваме от скоро) [smile]

Уцелих ли без да искам?
Е то откъде мислиш, че идва тоя лаф? [smilie3]

kvakioh написа:

> Може примерно да се снима пейзаж с
> макро обектив, но макро с 400мм
> обектив-не.

Айде бе?
Ти голям специалист ще излезеш! [smilie7]
Sigma 400mm f/5.6 APO MACRO LENS samples
От разстояние 63 инча (и съотношение 1:3) някои хора чудеса правят.


Може ли 1 въпрос към философ-лингвистите тогава:
Аз като съм снимал Фотинските водопади с 85мм обектив - портретист ли се явявам? [smilie7]



Публикацията е редактирана (08-06-20 07:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: CDman   
Дата:   08-06-20 07:25

Аз като съм снимал Фотинските водопади с 85мм обектив - портретист ли се явявам?

Разбира се че си портретист [smilie24] , просто вместо портрет на човек си направил портрет на водопад [smilie7]

Ако беше сложил едно "голо тяло" във водопада пък хептен [smilie18]

п.п. Не ми обръщайте внимание - скука е при снимките. Ако стане скука и тук (накъдето е тръгнало) съвсем ще спра да влизам [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 07:50

1:1 e макрото, всичко останало е close-up...400мм не дават каквото дава макро, видно от снимките.
По принцип имайки “отговор” на всеки казус поставя нещата в негативна среда. Прилагането на тия “отговори” пък предполага доста ниЗък склон.
Ползването на всякакви обективи също.
Според мен, при пълна неспособност за снимане с 90 мм макро (описано нагледно в друга тема) е ползван 85мм. [smilie19]



Публикацията е редактирана (08-06-20 08:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   08-06-20 09:09

Сега пък бил не бил "макро", а "клоуз-ъп". [smile] Макро-то в името означава, че дизайнът на обектива е проектиран така, че да позволява снимане от изключително близко разстояние. На макро-обективите винаги можеш да им сложиш един пръстен и да вдигнеш колкото си искаш съотношението без влошаване на качеството - дори над 1:1. Вкл. и на този 400-милиметровия. Хората не случайно са публикували ТАБЛИЦИ като тази. С един 25мм пръстен работното разстояние на 400мм обектив пада от 3.3м на 2.4 метра, но съотношението се увеличава близо 3 ПЪТИ!

А има и ентусиасти, които закачат дори 300мм пръстени на такива макро-теле-обективи.
Защо не им пишеш, че тая работа така, както си я мислят "не става". Да не се хабят. [smilie7]


https://www.dpreview.com/files/p/articles/5669016767/065ef565d9336fe40f7f74c4ab5e2340_preview_featur

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   08-06-20 09:15

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 09:55

Нали си го махна 90мм, щот не можеш да снимаш с него, пък тръгна да описваш макро схеми, за които гледаш само на картинки, пък и статии четеш. Смотана работа![smilie2]
Приказки за мен няма...няма и да има.
За ефекта като си чел по Уикипедия не ти дава правото да го казваш, пак смотана работа. Четейки изказванията ти се сещам за роднини твои...[smilie19] Понеже не разбираш въпроса на темата, но искаш да кажеш нещо, каквото и да е и почваш да сипваш безмислено, както в други теми. Aбсолютно безполезни писания за макро, които знаят и малките снимащи деца...



Публикацията е редактирана (08-06-20 18:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: Julius   
Дата:   08-06-20 10:06

Да, разкарах 90-ката, защото не се разбираше добре с А7Р.
Но пък Канонския 85/1.2 + преходник се разбира чудесно.
Точно с него съм снимал втория водопад на Фотиново.
А след време като сменя тялото може пак да си взема 90-макро.
Това ми е най-малката грижа. Не съм решил, не съм го взел! [smilie7]

p.s.
А за моите роднини само ще можеш да се сещаш, защото и там няма да те огрее. [smile]
Явно хич не ти е лесно, съжалявам да го чуя, но не мога да ти помогна..........

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 10:18

Първият и последният, който имал “проблеми” с тяло и обектив 90мм Сони. Смотана работа. Вместо да кажеш какво е наложило 85мм, какви са тия водопади, дали 85 ги е направило по-красиви...
Също така, тук говорим не за техника, а за човешко усещане, никой не го грее, че знаеш някакъв ефект, прочетен от Уикипедия или че си чел схеми за макро. Това не е темата, затова нямаш място тук...Лесно ми е, нищо не си чул. Само можеш да прочетеш и да се набиеш безумно в която и да е тема, само да кажеш нещо. Ефект на хабене на клавиатура се казва, майстор си във форума.[smilie19]



Публикацията е редактирана (08-06-20 11:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: MikeDimit   
Дата:   08-06-20 15:52

Та по темата. Дълги години снимах с 50-ки и късо варио. И една 135-ца за портрети. И закачих един 28мм. И стана така, че това е моята дължина за повечето кадри, които ме вълнуват. Но тая 28-ца ме накара да възприема 50-цата като портретен...И дългите обективи засега лежат. Един къс китак и една 50-ца и ми стигат килограмите. Гръбнака ми е щастлив!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: stukloplast   
Дата:   10-06-20 06:17

Много добре разбирам въпроса. Отговора е фишай 8мм самянг. Реално като закачих този обектив, едва тогава разбрах за какво иде реч и започнах да снимам, пък и да ми се получават нещата.
В един друг форум ми викаха "фишо" даже, пък и награди съм печелил с него...
Още не мога да го продам [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: menton   
Дата:   10-06-20 07:25

Nikon AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G това е обектива и все още не мога да му се нарадвам - снимам си птички, цветенца, котенца, планини абе всичко каквото се сети човек. Горещо го препоръчвам, както за професионалисти така и за аматьори.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: victory13   
Дата:   10-06-20 09:24

menton, 18-135 е по-убав [cool] ...

тъй кат се замисля, втория фотински верно трябва с нещо около 85 да се снима от скалата отсреща, между шубраците... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой обектив ви промени снимането?
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-06-20 20:34

През годините съм сменил вече десетки обективи. Истината е, че няма обектив който да ми е променил по някакъв начин снимането. Когато снимах с Никон обаче се появи един обектив, който ми влезе сериозно под кожата - Nikkor 20/1.8G. Така и не направих “кадъра на живота си” с него, но определено се превърна в любим обектив за много кратко време. Препоръчвам с две ръце [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »