Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 02:51

Гледах разни ръководства в тубата, но някои неща не са ми ясни и затова питам
В каква последователност трябва да се избират исо, бленда, скорост, изобщо има ли такава?
Исо на ауто ли да седи или ръчно да го задавам,максимално ниско? На ауто гледам има склонност да отива на някакви мн високи стойности дори през деня.
Четох нещо в рамките 100-400 за дневно е добре?

Горе долу на каква бленда да снимам, примерно ако е пейзаж и искам всичко да е на фокус?

И на какъв режим да снимам от тези p,s,a или m ?

Ако някой може да помогне?
 Re: Как да снимам
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-20 04:07

Всичко зависи от конкретната ситуация и какво искаш да постигнеш. Имаш един напълно автоматичен режим, няколко полуавтоматични и един ръчен. На първо време остави ръчния - там рядко ще ти се наложи да го използваш.

Лично аз използвам вероятно на 90% от случаите режима с приоритет на блендата (aperture priority). При него контролираш блендата, като имаш възможност да зададеш конкретно ISO или да го оставиш на автоматик. Аз лично задавам стойност според ситуацията, понякога задавам диапазон (камерата ми поддържа такава функция). Така единственото което остава на автоматик е скоростта. Но пак казвам - това е според конкретната ситуация.

За допустимите стойности на ISO-то - това е доста комплексно. Аз лично с моята безогледалка на 3-4 години вадя читави кадри на 10К ISO. Но все пак е добре да си планираш добре кадрите - не се сещам за много ситуации, при които преез деня на светло би се налагало нещо различно от базово ИСО. Освен ако не е нещо спортно или си закачил някоя 600-800мм базука да снимаш очите на катериците в съседния парк...
 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 04:39

Колко е базово исо за през деня? 100-400?

И за блендата на колко да я слагам, портрети в смисъл хора не снимам изобщо. Обектив имам един - този който върви с апарата (Nikon d3500) 18-55
 Re: Как да снимам
Автор: GenaDP   
Дата:   20-03-20 05:22

Сашко, зèми прòчети некоя книжка, нèма да се пòвредиш...
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   20-03-20 07:07

Първо ръководството...
Снимай на Р, с ограничение за исо-то да е автоматично и да не качва над 3200/6400, може да се ограничи от менютата. Min 100, max 3200.
Разните му там Auto, Guide и картнинките са почти безмислени, това с изключена светкавица помага където не е добре да се пуска когато апаратът прецени. С времето нещата стават към А,S, M според всеки отделен кадър. Макар че май няма такъв човек, който снима 100 кадъра и върти при всеки...
Изключени wi-fi и всякакви връзки към компютър да не точи батерия.
White balance- Auto.
Снимай в RAW (NEF+fine), според картата ако е голяма. След това по преценка и като се гледат в папката по-лесно се виждат кои са ок кадрите за избор за обработка.
текст
Eто линк с книжка за начално ползване. Натиска се Create Download Link, става Generate и се сваля pdf файл, който дава някои интересни неща като за начало.
И да не се обръща внимание на който критикува, че всеки е започнал така. Книжката и разни ръководства помагат, не толкова клипове с разни безумници. Макар че има точно насочени и конкретизирани упътвания в някои добри клипове.



Публикацията е редактирана (20-03-20 07:17)
 Re: Как да снимам
Автор: penco   
Дата:   20-03-20 07:11

През деня- ISO100, снимай на Р. С такова фокусно на обектива, няма да има проблем всичко да е на фокус.
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   20-03-20 07:13

Ето какво се ползва най-вече.

http://store.picbg.net/pubpic/A7/0C/1402b0f560e4a70c.jpg


Ето как изглежда един от най-добрите Никони за снимане:

http://store.picbg.net/pubpic/29/5E/cbd5259fc2dc295e.jpg


За видео не зная нищо, така че нека някой друг да каже.
 Re: Как да снимам
Автор: ivanovod   
Дата:   20-03-20 07:56

Амии, Примерно
Ако е слънчево
ISO-200
Скорост 1/250
Бленда между 8 и 11
Режим AF
Почни от тук.
После почни да снимаш ако не ти харесва това което виждаш промени настройките докато ти харесат нещата. Ако и другите започнат да ги харесват значи си на прав път.
А за рецепти по фотография. Забрави. Успех.
 Re: Как да снимам
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   20-03-20 09:01

На светло няма причина да снимаш на по-високо ИСО от базовото в случая 100.
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   20-03-20 09:25

Режим А; Авто исо до 4000; минимална скорост 1/30(имаш стабилизация все пак) щом не снимаш хора и движение; бленда 8 и дерзаеш[smilie5]. Снимаш в RAW+jpeg fine и ако някой кадър те впечатли толкова, че да искаш по-пълна обработка, го обработваш [cool][shtrak]

П.П. Минималната скорост се задава в настройките, там където задаваш границите на автоисото. Така апарата първо сваля скоростта до минимално разрешената и след това почва да увеличава исото, за да я поддържа наоколо[beer]
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   20-03-20 09:30

Въпрос на светлина е,може да е през деня и пак светлината да е оскъдна.Няма конкретна бледна за всяка ситуация.Оставил съм ти телефон,ако решиш звънни да се чуем.Иначе исото го ограничи например от 100 до 3200/6400,така няма да ходи до 18000 или там колкото казваше.
 Re: Как да снимам
Автор: Nikoneff   
Дата:   20-03-20 09:40

Най-добрият учител е практиката. Снимай много, всеки ден, във всякакви условия - апарата няма да се счупи. Тук ще прочетеш всякакви противоречиви мнения, защото всеки си е изградил собствен стил на снимане. И ти си изгради своя стил. Снимай, анализирай сниманото и си прави изводи. Успех.

 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   20-03-20 09:45

Абсолютно подкрепям горното мнение,но пък и малка помощ няма да навреди.

ПС-страхотни кадри Никонефф....[cool]
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   20-03-20 09:58

Nikoneff написа:

> Най-добрият учител е практиката.
> Снимай много, всеки ден, във
> всякакви условия - апарата няма да
> се счупи. Тук ще прочетеш всякакви
> противоречиви мнения, защото
> всеки си е изградил собствен стил
> на снимане. И ти си изгради своя
> стил. Снимай, анализирай сниманото
> и си прави изводи. Успех.


Практика без начални познания за взаимосвързаността на нещата е просто щракане и изразходване ресурса на затвора[smilie5]
В едно обаче си прав - няма смисъл да се дават съвети на човек, който тъпо и упорито отказва да прочете ръководството на апарата[smilie18][beer]

 Re: Как да снимам
Автор: EmiliqnD   
Дата:   20-03-20 15:08

За да снимаш с такъв фотоапарат трябва да научиш каква е връзката между скорост,бленда,исо.В ръководството на фотоапарата това нещо е обяснено.След като го прочетеш няколко пъти трябва да се опиташ да разбереш това ,което си прочел.В това време взимаш апарата и правиш практически упражнения.Снимаш ли само на автоматичен режим няма да разбереш нищо от фотоапарата.Той не снима сам трябва ти да можеш да го настройваш да снима според ситуацията и според това какво искаш да се получи като резултат.Все едно да отидеш в залата по борба и да питаш как да се боря.Всичко става с учене,практика ,тренировки.Прочети си всички книжки ,които идват с апарата. Не са ги сложили в кутията да тежът.Ако не ти се чете иди на курс по фотография.Успех!
 Re: Как да снимам
Автор: geobg   
Дата:   20-03-20 15:39

През деня снимай на автоматичен режим, надали на другите режими ще постигнеш по-добро качество, освен ако не търсиш специални ефекти, слагаш ND филтри и т.н. В момента автоматичният режим на съвременните апарати се справя доста добре.
Надвечер и нощем снимай на Р или автоматично - ще пробваш. Като при Р можеш да увеличиш експозицията с +0.7-1.0. Ограничи ИСО-то до 3200 или 6400 - пак след проба.
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   20-03-20 15:47


Как да правим по-добри снимки с цифров фотоапарат

 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 16:39

Не работи при мен линка за сваляне
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   20-03-20 16:43

„Не работи при мен линка за сваляне“ Ако това е към мен, не съм пуснал линк за сваляне. Отваряш и четеш раздел по раздел.
 Re: Как да снимам
Автор: aidend   
Дата:   20-03-20 17:14

Защо не започнеш с това?

Майкъл Фрийман - Светлина и осветление



Публикацията е редактирана (20-03-20 17:22)
 Re: Как да снимам
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-03-20 18:53

Зависимости
и още накратко.
 Re: Как да снимам
Автор: asahi   
Дата:   20-03-20 23:48

Един курс решава повечето теоретични и практически проблеми.
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   21-03-20 01:33

Точно сега ли?
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   21-03-20 08:59

asahi написа:

> Един курс решава повечето
> теоретични и практически
> проблеми.

Ама друг път[smilie18][smilie18][smilie18][beer]
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 13:35

Имаше преди из Европа точно такива курсове при купуването на апарати нисък и среден клас- еднодневно разясняване с ваучер и такса 20-30-40 евро с обяда включен.
За съжаление в България не се организират, но пък за повече пари може да се намери курс.
СПоред мен с няколкото книжки ще стане като за начало.
 Re: Как да снимам
Автор: asahi   
Дата:   21-03-20 15:05

"Автор: mmjm
Дата: 21-03-20 01:33

Точно сега ли?"

Точно сега децата посещават онлайн форми на обучение. При желание и курс по фотография може да се направи точно сега.
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   21-03-20 16:48

За можене може, не виждам в българското виртуално пространство, някой да го е направил.
 Re: Как да снимам
Автор: sts1969   
Дата:   21-03-20 17:46

Аз си признавам че до преди година и два месеца, не знаех какво е бленда, скорост и ISO, нито каква е връзката м/у тях. Имам късмет че съм на "Ти" с руския език, изгледах адски много уроци за начинаещи на руски. Все още съм абониран за някой от руските фотографи, в Ю-туб е пълно с такива, руснаците не си крият знанията и опита. Вземаш апарата в ръце, пускаш урока, и действаш с водещия...докато схванеш обясненията. Аз един вид скочих директно в дълбокото, като зпочнах да се уча и снимам направо в ръчен режим "М" но в JPEG формат. Трябва си снимане...ама МНОГО снимане докато влезеш в час, и ще видиш как брака ще намелее драстично. На мен ми отне около 3-4 месеца учене и практика докато усвоя ръчният режим "М" до степен инстинктивна настройка без да се замислям, и да мина на RAW. В определени случаи при снимане на птици, ползвам и режим "Av". Имам да уча още адски много, и в никакъв случай не съм спец, но се справям достатъчно добре за моите критерии. Така чееее, снимане, снимане, и пак снимане...и не се плаши от големият процент брак в началото!
 Re: Как да снимам
Автор: penco   
Дата:   21-03-20 18:07

Ами хубаво е човек да е любознателен да пробва режимите, ама за снимка за собствена употреба от какъв зор му трябва на някой да снима на М? Убеден съм, че инженерната мисъл на фирмите не черпи знания и опит от подобни форуми и ютуб.
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   21-03-20 18:46

sts1969 Колега,разгледах профила ви,на много от снимките ви бяга фокуса,или поне аз така го виждам. Казвате,че руснаците не крият,ами и ние не крием нищо,тук всеки се опитва да помогне на другия.Така,че не са само братушките,макар ония да са на друго ниво еле пък с шопа. Иначе,човек да снима на М е добра идея,стига да му е нужен този режим.В повечето случаи А е предостатъчен или S, ако се гони нещо бързичко. Съветвам го момчето да не се занимава с М режим на първо време,понеже ще му е трудно и вместо с кеф да снима,ще се намрази тия хапарати.
 Re: Как да снимам
Автор: aidend   
Дата:   21-03-20 21:00

Омбре- ще ми е интересно да разгледаш профила ми и да направиш критика, не само ти де. Аз също снимам от скоро, чета снимам, чета уча се. Освен на режим М в други режими не снимам.
Смятам, че чрез критиките и забележките израстваме. Благодаря!
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   22-03-20 10:56

aidend -колега,темата е за друго.
 Re: Как да снимам
Автор: asahi   
Дата:   22-03-20 13:29

"Автор: mmjm
Дата: 21-03-20 16:48

За можене може, не виждам в българското виртуално пространство, някой да го е направил."

Ако има търсене ще има предлагане.
 Re: Как да снимам
Автор: victory13   
Дата:   22-03-20 15:32

sts1969, защо слушате идиотите тук, и си изтрихте снимките... голям праз, че на някоя нямало фокус [smilie11]
Вие, заедно с aidend, давате някаква надежда за този форум... просто сте хора, които се стремят да научат и разберат... не е висша математика това, което са разбрали и правят руснаците, просто за да разбереш исо, бленда и скорост, трябва да видите как действа всяко едно от тях, в режим м, естествено [smilie24]
Това е, което е хубаво да опита и питащия, няма да заболи [shtrak]

Иначе дежурните съветници не издържаха... снимане в автоматичен режим, естествено роу... после след месец, два, или година, ще опънете кадъра в лайтрум-а, и с разтягане на плъзгачите наляво-надясно, ще създадете шедьовъра [smilie18]
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   22-03-20 16:23

victory 13написа:

> ... снимане в автоматичен
> режим, естествено роу... после след
> месец, два, или година, ще опънете
> кадъра в лайтрум-а, и с разтягане
> на плъзгачите наляво-надясно, ще
> създадете шедьовъра [smilie18]

Bravo, най-накрая си вникнал в същността на нещата[smilie18] Всъщност, може и след година да дойде вдъхновението за нов "прочит" на кадъра[cool]

П.П. Казал съм ти да мериш дозите с електронна мерна лъжичка, за да не ставаш за смях чат-пат[shtrak]

 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   22-03-20 16:24

Victory13, по леко с обидите.Няма смисъл от това и тук би трябвало модератора да се намеси. Едва ли ще ви стане приятно,ако и вас ви наричат идиот,само за това,че сте изразили лично мнение....!Предполагам визирате моя пост с фокуса,беше написан съвсем цивилизовано,и никъде няма нищо оскърбително,което да накара колегата да си изтрие снимките. Просто би трябвало да обърне на това внимание.Казах го с съвсем добри намерения.И другото което казах,е че може да снима на А или S режим,и че тези двата в повечето случаи са предостатъчни,и че като човек без опит какъвто е автора,съвета да се снима на М,само ще го затрудни и нищо повече.

Колкото до другите коментари за РОУ и автоматичен режим,е ми хората дават предложения,затова е форум,всеки гледа да помогне кой с каквото може. ТОВА НЕ ГИ ПРАВИ ИДИОТИ. Интересно вие какъв сте,след като стигате до заключението,че желанието да се помогне,това прави един човек идиот...

Относно другия колега,предполагам следи темата и може да вземе отношение,имахме кратка кореспонденция,и може да каже дали е получил негативно отношение или не.

ПС-няма от къде да знаете,ама когато се регистрирах преди години,тук отношението към мен беше повече от отвратително,само защото не си бях озаглвил една тема по подходящ начин,без значение,че ми беше първия пост тук в този форум,ама не съм пищял като ощипана мома.

Извинявам се на колегата,че му оспамихме темата,желая му само хубави кадри с новата машина.

Спирам до тук.



Публикацията е редактирана (22-03-20 16:27)
 Re: Как да снимам
Автор: aidend   
Дата:   22-03-20 16:45

Всеки различно възприема нещата. Аз винаги съм се радвал, когато колеги коментират снимките ми и ми посочват грешките.
Благодаря на колегата Омбре, който ми писа на лични и размени от опита си с мен. Сподели ми неща които по принцип не съм обръщал внимание.
Аз попивам всичко внимателно.

Тук искам да благодаря и на друг колега- Пламен се казва, скоро не съм си писал с него но от него научих наистина ценни неща, във форума се запознахме, за съжаление не му помня никнейма тук. Пишем си вече във фейкбук.


Още нещо, когато ми кажат "колега" и то хора на много по-висок левъл от мен аз още прохождащ ми е едно такова не мога да го опиша. Не се възприемам за ваш колега, защото не си вадя парите с това, нямам нито знанията нито опита ви и когато ми кажете "колега" все едно ви принизявам на моето ниво така го усещам. Иначе обичам да снимам, обичам да разглеждам вашите хубави снимки, дразня се като няма екзифи - хах и да се уча.Обичам фотографията.

Бъдете всички живи и здрави. И на фокус
 Re: Как да снимам
Автор: victory13   
Дата:   22-03-20 17:11

quazi, нов прочит може да има само на нещо написано... кат няма нищо, чакай новия модел камера с 30 кадъра в секунда, белким има един с някоя буква "за четене" [smilie18]

ombre, ти май още не си разбрал какво постигна в днешния ден... [smilie8]
 Re: Как да снимам
Автор: aidend   
Дата:   22-03-20 17:12

Авторе моят съвет е много да снимаш, да си играеш с различните настройки исо, бленда и скорост. Да разбереш как тези три компонента си взаимодействат. На един му е удобен един режим на друг трети.
Аз за себе си реших, че искам по трудния начин. И си снимам на М.
Наскоро ми дадоха за седмица две, един ръчен обектив SAmyang 35mm 1.4
леле колко трудно ми беше да се науча да фокусирам на моя си избираш точка цъкаш и фокуса ти е там. Ами свикнах му. Даже не искам да го връщам - хахаха. Всичко се учи стига да имаш желание.
Вече и стативче си имам - благодарение на quazimodo- отново ти благодаря.
Така, че смело напред.
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   22-03-20 17:27

Victory бях се зарекъл да не пиша в темата,нещо различно от нея,но понеже пак се обръщаш към мен.Ми не не съм разбрал какво съм постигнал,и то е защото не съм целял да постигна каквото и да било,просто съм изразил мнение и нищо повече. Това,че то е изтълкувано погрешно и друг човек е реагирал така,като е изтрил снимките си (ако причината съм аз),то това е негово тълкуване на думите ми,негово решение да изтрие собствените си снимки,никой никога не го е обидил с нищо.Можеш да прочетеш поста ми по горе и ако в него има нещо обидно то съм готов да се извиня на момента. Ако съм обидил някого вкл.и автора който изтри снимките си,то е било неволно и изобщо не съм имал такива намерения. Нито сега,нито когато и да било.Смятам,че тук сме с есъбрали хора с общо хоби и това трябва да е водещото,и който с каквото може да помага на другия. Това е.

aidend Благодаря за добрите думи. Малко са тук хората ,които си изкарват прехраната с фотография,повечето сме любители и го правим за кеф.От там и за мен ти си наш колега,именно по тази линия.Това,че нямаш опит нищо не значи,никой не се е родил научен. Питай смело,винаги ще ти се помогне,защото НЕ СМЕ ИДИОТИ.
 Re: Как да снимам
Автор: roburt48   
Дата:   22-03-20 18:47

До автора на темата ... Нямам идея какви са познанията Ви, но явно клонят към нула ( съвсем добронамерено ), а с такива първоначални познания е много трудно да се постигне резултат с питане във форум... казвам го от личен опит. Всеики ще Ви каже собственото си виждане, подплътено с доста "техничарски" термини, което може само да Ви обърка. Вероятно в момента не се провеждат курсове за начинаещи поради извънредното положение. Но в нета има достатъчно много информация, каквато между другото има и тук в този сайт... Като начало препоръката ми е да попрочетете за ИСО, скорост и бленда и как те влияят на кадъра и взаимодействат помежду си... Заедно с четенето съвсем спокойно можете да си правите постоянни експерименти с камерата...Ценното на дигиталната фотография е, че не "хабите лента" и консумативи... експериментите са почти белплатни :). На принципа проба-грешка понякога се постигат прекрасни резултати :)... Аз лично не бих Ви дал технически съвет, а принципен :) Малко по-задълбочено прочитане за светата троица - ИСО, скорост и бленда, и успоредно с него мноооооого снимане и експериментиране. Мисля , че резултатите ще си дойдат съвсем скоро ...Успех с начинанието и на фокус [shtrak]
 Re: Как да снимам
Автор: Djoro   
Дата:   22-03-20 19:20

Sasho2345, при толкова внимание и любезни отговори и съвети от не случайни фотографи, още нямаш нито една снимка качена. Фотографията е процес на снимане, обсъждане на споделения кадър. Само от лбезност на твоя върос „как да снимам” от твоя страна, не ти отговарям „наеми си фотограф”! Купи там някакъв фотоапарат и снимай, радвай се на запечатания миг. Като си хванеш гадже питаш ли толкова дълго време „как да...?”
Любезни поздави към теб и другите!
 Re: Как да снимам
Автор: шдфдшд   
Дата:   22-03-20 19:46

...в началото тая тема ми се струваше "петъчна"....сега вече съм малко разколебан....[smilie21]

 Re: Как да снимам
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   24-03-20 21:22

Sasho2345 темата не е петъчна ,а май стана седмична.
Ще споделя няколко неща , неща осъзнати от форума и от положителните и отрицателните мнения на участниците . И аз като написалия по-горе не смея да кажа колеги ,щото смятам че не мога да съм колега / не съм напреднал достатъчно /
Преди време и аз си купих камера много приличаща на Смена 8 от юношестките ми години . Не ми бе първата цифрова камера , имах няколко сапунерки снимащи автоматично , полуавтоматично с някакъв приоритет.
И ужас ! Снимките изглеждаха по-грозни.
Купих си няколко книжки . За съжаление в тях пишеше за никон,канон и сони ! Даже и за олимпус и панасоник нямаше нищо,камо ли за моята камера .Но бе обяснено и бленда и скорост и ISO,а също снимане на портрет ,пейзажи и децата в парка и др..
Имаше някои автори от форума И ПРЕДСТАВИ СИ ПИШЕХА СТАТИИ , които бяха написали в края на статиите си , всъщност само един - Бони , ако имате въпроси питайте . Няма да пиша всичко което ми отговори, но запомних едно което каза : Ако искаш да се научиш снимай само в ръчен режим !
После друг ми каза снимай и качвай снимки , независимо от критиката / да ме извини забравих кой е,може би Тили / и след години като си разгледаш профила , ако ти се стори ,че кадрите са ти станали по-добри , ако ти се стори на теб самия , не как ги оценяват , значи нещо си разбрал . Друг / Робърт 48 / ме светна с критика , че може да кропвам кадрите , а Цецо че мога да оправям хоризонта . Има и други , но не е в това поста ми.
Както казва Бони : Снимай в ръчен режим и качвай . След години ще видиш разлика !
Аз за съжаление нямам много време да снимам и сега разбирам , защо независимо ,че си купих това онова ,пак толкова си правя !

Успех !



Публикацията е редактирана (24-03-20 21:36)
 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   25-03-20 12:24

Честно казано никакъв напредък не мога да отбележа, нула. Прочетох и двете книжки по няколко пъти, вече са ми ясни зависимостите между iso бленда и скорост, но не разбирам кое да е основно или водещо, става пълна бъркотия, само превключвам между p,a,s и м и никъде не разбирам какво се случва. Това автоматично исо прави някакви лупинги ту 100 ту 20000 , сложих го на ръчно, тогава пък ми се получават тъмни снимки или светли. Фокус няма, на каква бленда да снимам не знам иде ми да го изхвърля и това е
 Re: Как да снимам
Автор: Stefan.S   
Дата:   25-03-20 12:31

sasho2345
някой познат фотограф нямаш ли да ти покаже това - онова [beer]
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   25-03-20 12:31

Имаме си ново тролче[smilie5][smitten]

 Re: Как да снимам
Автор: winnerkn   
Дата:   25-03-20 12:58

https://www.youtube.com/watch?v=WNpDL2FEUdI

Изгледай този клип. Обяснено е много просто и ясно.
 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   25-03-20 14:58

Гледах го клипа, този човек има и два клипа по настройките на самия апарат. Вече ми е ясно какви са отношенията между исо бленда и скорост.Това което не разбирам е в каква последователност трябва да се избират, например първо да речем исо, а после другите две в зависимост от светлината, или водещо да е първо скороста, е това не го разбирам.
И отделно ми се иска ако може само в един режим да снимам, един руснак гледах той казва само в А режим да снимам докато не разбера кое как е,други казват само в М трябвало.
Иначе апарата си е ок, дори и без да пипам нищо снима 1000 пъти по добре от телефонна и сапунерката ми canon.
Иначе мерси за съвета.
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   25-03-20 15:05

Няма конкретен режим.Просто аз лично бих снимал само на А,освен,в случаите,когато ми трябва по бърза скорост( например някакъв спорт ,който искам да снимам). Исо-то бих го ограничили до 3200/6400 и това е.Това ще ти даде възможност да снимаш в всички случаи освен,както казах,ако искаш да снимаш нещо бързо,ще ти трябва да минеш на приоритет на скоростта. И обратното,ако например искаш да замажеш вода,ще ти трябва по бавна скорост,но там има и други неща,с които човек трябва да се съобрази.Та добре си се насочил към А режима. Снимането на М,лично според мен е за ситуации в които ти трябват пълни ръчни настройки или когато придобиеш голям опит,за да можеш светкавично в дадена ситуация да си настройваш камерата.
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   25-03-20 15:13

ДА се направят тестове, не може да се каже в каква последователност се нареждат настройките, защото зависи от условията на снимане, даже от настроението на снимащия.
Според мен е добре да се затвори тази тема и след 2-3-10 месеца и 20-30000 кадъра с всякакви настройки и ситуации, местоположения и т.н. пак да се пише с някакви по-конкретни въпроси, че става мазало от хора и мнения...
 

 Авторът е затворил собствената си тема.