Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   09-03-20 22:26

Почти нищо не разбирам,имал съм няколко апарата "сапунерки" сега искам да си взема по хубав апарат.Тука гледах обявите,звънях питах, или не отговаря на описанието или нещо ме баламосват и реших да купя нов апарат. Или canon 2000d, 4000d или Nikon d3500. Повече пари нямам.Дайте акъл?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   09-03-20 22:29

Има добри неща по обявите...
Едно Сони А3000 и обективи е доста добро като начало.
За изброените нови, всичко друго, но не и Канон 4000д.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   09-03-20 23:45

Виж офертата на Фотозинтезис за Panasonic GX80 и китово обективче. За 599 лева си е супер.

Този съм го ползвал. Готино апаратче. Особено с твърди обективи с по-голяма светлосила е много добра камерка.

Снимките ще са почти същите като тези от базовите Canon и Nikon модели, но видеото ще е много по-добро.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 06:49

Ако наистина твърдо си решил да си купиш голям и черен, "професионален" фотоапарат, грабвай Никончето. Обикновено човек, докато не настъпи със собствения си крак мотиката, трудно може да бъде убеден в нещо[smilie18][smilie18][smilie18]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   10-03-20 07:15

какво планираш да снимаш?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 08:01

wlad написа:

> какво планираш да снимаш?

И какво значение има това при посочените три тела?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Alsand   
Дата:   10-03-20 08:14

А сигурен ли сте, че искате фотоапарат? Смятате ли да се занимавате сериозно?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   10-03-20 09:57

между трите тела - няма значение. За обективите после - може да се окаже, че има.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Mogila   
Дата:   10-03-20 10:17

kvakioh Сони а3000 е най-ужасната камера, която съм виждал през живота си.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: winnerkn   
Дата:   10-03-20 10:31

Преди около година и половина си купих Canon 4000d. На Black Friday беше намален на 399 лв. с китов обектив. В момента гледам, че се продава за около 600 лв. Ако сега си търсех апарат никога не бих дал 600 лв. за точно този. По-добре нещо на старо...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   10-03-20 10:40

Моя съвет е да си потърсиш D7200 втора ръка 800-900лв, дори с китов обектив да го ползваш.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 10:54


Автор: wlad
Дата: 10-03-20 09:57

между трите тела - няма значение. За обективите после - може да се окаже, че има.

=Само 10-18 на Канон може да накара някого да се позамисли, освен ако не отваряш дума за D-серията на Никон[smilie18]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Deltabravo   
Дата:   10-03-20 11:35

НЕ може да сбъркаш с Nikon 3xxx или 5xxx серии. Сонитата в този ценови клас се разпадат в ръцете и е малко неприятно.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 12:18

Deltabravo написа:

> НЕ може да сбъркаш с Nikon 3xxx или 5xxx
> серии. Сонитата в този ценови клас
> се разпадат в ръцете и е малко
> неприятно.

Самото купуване на ДСЛР от начално ниво (и 3ххх и 5ххх са се едни @@@на) е една голяма грешка в момента, но... всеки е свободен сам да се ритне в челото[smilie18][beer]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   10-03-20 12:39

колега Делта, баш с 3ххх и 5ххх си сбъркал.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: VSV   
Дата:   10-03-20 12:40

Моят съвет е както сам си се насочил вече да си купиш Nikon D3500.
Преди няколко години първият ми DSLR беше Nikon D3300. Чудесна камера, лека с много интуитивно меню, ориентирано към начинаещи. Докато се научиш да снимаш на ръчния М полуавтоматичните A и S режими, готовите автоматични режими ще ти вършат отлична работа при 80% от случаите. D3500 е с подобрен капацитет на батерията, има WiFi и Bluetooth. Няма да сбъркаш с тази камера.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   10-03-20 12:56

quazimodo [smilie24]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Mogila   
Дата:   10-03-20 14:40

sasho2345 Добре дошъл във форума!

А ти защо искаш по-добър апарат?

А ти какво искаш да снимаш?

А ти какви обективи смяшташ да си вземеш и колко би отделил за обективи?

А ти искаш ли да носиш тегло или искаш малко и леко?

Отговори си на тези въпроси и тогава мисли за фотоапарат.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: rufani   
Дата:   10-03-20 14:46

Deltabravo Говориш пълни глупости,на кого , кога ,какво сони се е разпаднало на някого в ръцете.Като не ти харесва марката ,поне не говори .тъпотии
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Christopher   
Дата:   10-03-20 14:49

Имам един Nikon D5500 - лек, портативен, доста добър апарат.
Като за начало, че и не само е доста добър вариант.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: 688757   
Дата:   10-03-20 15:19

Sony a5100. втора употреба с кита се намира за около 500 лв
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-03-20 15:56

Canon 4000d е с орязани функции и мнооого труден фокус с обективи които не са на Канон. По-добре 200D, 100D.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   10-03-20 17:10

В момента панасоник гх 80 с 12-32 е 599 лв,но ако наистина дилемата е точно м/у тия 3,аз лично съм за никона,макар да не съм ползвал нито един от моделите.Уж по добра динамика,ама колко е по добра нямам идея.Иначе добре дошъл и от мен,и Могила,много добре ти е задал няколко въпроса,на които сам трябва да си отговориш.Помисли и за безогледалка все пак или камера втора ръка,но по висок клас за същите пароци.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Pac   
Дата:   10-03-20 17:28

Не виждам смисъл човек да инвестира в умиращи системи. И Никон и Канон вече се ориентират към безогледалки, каквото другите марки направиха отдавна.
Щом ще започваш с ново нещо, вземи си нещо перспективно. Панасоникът, който ти предлагат е добро начало.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   10-03-20 17:46

Като чета колко много хора ме разубеждават и почвам да се отказвам. Иначе съм снимал с огледално рефлексен Canon на мой приятел и много ми харесва, но щом умират вече и аз не знам.
Тези безогледалните са ми напълно безинтересни, имам си телефон в джоба. Ще го мисля, мерси за съветите[smile]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: bobyn   
Дата:   10-03-20 17:57

В базара го гледам въпросния панасоник даже за 450 лева.
Според мен това е изключителна сделка и ще ти върши прекрасна работа (защото апарата не е никак лош).
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 18:17

bobyn написа:

> В базара го гледам въпросния
> панасоник даже за 450 лева.
> Според мен това е изключителна
> сделка и ще ти върши прекрасна
> работа (защото апарата не е никак
> лош).

При 600 лева чисто нов с две години гаранция, нек'си не се материализира прекрасната сделка (освен за продаващия го естествено)[smilie18][beer].



Публикацията е редактирана (10-03-20 18:17)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   10-03-20 18:21

Най-добре си цъкай с телефона. Огледалката не е умряла, не ги слушай форумните разбирачи, но с твоя бюджет няма как да си вземеш свястна. Изобщо тази работа за без пари не става [shtrak]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 18:24

sasho2345 написа:

> Като чета колко много хора ме
> разубеждават и почвам да се
> отказвам. Иначе съм снимал с
> огледално рефлексен Canon на мой
> приятел и много ми харесва, но щом
> умират вече и аз не знам.
> Тези безогледалните са ми напълно
> безинтересни, имам си телефон в
> джоба. Ще го мисля, мерси за
> съветите[smile]

Нищо все още не умира. Мани ги тия дето погребват ДСЛР-ите по три пъти дневно[smilie18]. Просто, за да имаш по-малко проблеми след покупката, е желателно да вземеш нещо от по-висок клас. С кой модел Канон снима твоя приятел?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ZENON   
Дата:   10-03-20 18:29

Ако имаш приятел, който разбира, хващай го под ръка и ето това
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=136453
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   10-03-20 18:39

безинтересни са му на човека тези, иска голям и черен.
Така поставено, изборът е безкрайно лесен - канон 4000д.
Може да се постигне с бюджета и тотален уау ефект, като се вземе д700, а защо не и двуцифрен ...
Е, няма да има за обективи, но очевидно - не са и важни.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   10-03-20 19:35

Абеее... аз купувам само безогледални напоследък и към ДСЛР няма да се върна, но спокойно може да се направи система за добри пари, която има смисъл.

Д3500 не бих купил, заради фиксирания екран без тъчскрийн. Но Д5600, на който даже може с пръст по екрана да местиш фокус точката, докато гледаш през визьора и самото екранче е подвижно - супер. (Тва не бяха го сложили даже в Z6-та, което ме ядосваше яко[smilie5] )

После на старо купуваш 20/1.8G, кроп версията на 35/1.8 и 85/1.8G и за 2500-2600 лева ще си направиш система с хубави обективи, добър сензор, приличен АФ и компактен размер.

Дето се вика, ако снимките не излизат хубави, няма да е от техниката [smilie3]

После, като/ако си купиш фулфреймка само ще смениш DX 35-та с FX 50/1.8G за нищо пари и продължаваш...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Deltabravo   
Дата:   10-03-20 19:41

Истината е,че и с айфона можеш да направиш снимки, които са визуално въздействащи и съдържат посланието ти на творец... Това, което исках да кажа за Сонито е, че ако снимаш за удоволствие, техниката трябва да те радва и да те вдъхновява всеки път, когато я включиш и повярвай, няма нищо по разочароващо и неприятно от моментът , в който хванеш сони камера. Разбира се, това не всеки го забелязва, има хора с по-лошо техническо мислене и за тях всички апарати имат една и съща изработка, но съветът да купиш, това което ти харесва на пръв поглед, в крайна сметка, е добър ;)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   10-03-20 20:35

ето нагледен пример колко различни са хората.
Аз имам фулфрейм и кроп тяло Никон, но след известна загуба на "ищах", ме вдъхнови малко сони а5000, което купих за да си играя с ръчните обективи. Е, няма такъв кеф!
Естествено, говорим за хоби фотография, за работа ... нещата са малко различни и там тухлите засега не мога да заменя.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-03-20 20:48


https://daisy.bg/wp-content/uploads/2017/08/CM_02_1_09.jpeg



Аз от този съм много доволен.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 21:17

Я, майтапчия на хоризонта[smilie18]!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-03-20 22:50

@утяг@, ти не беше ли по клиники в чужбина да те лекуват? [smilie11]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   10-03-20 22:58

metodiev_martin написа:

> @утяг@, ти не беше ли по клиники в
> чужбина да те лекуват? [smilie11]

Еее, казвал съм ти да си пиеш Гинкго Билоба-та редовно! Пак си забравил, че се разминахме на входа на оная швейцарската - аз излизах а тебе тъкмо те приемаха[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (10-03-20 23:36)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Стефан-Г   
Дата:   10-03-20 23:06

Не ми се четат всички отговори затова сигурно ще повторя някого, но canon 2000d/4000d не взимай.. Бюджета ти е малък, ще си дадеш парите за тъпо тяло с 1 обектив и до там. Пазара на втората употреба е голям, дори аз продавам нещо. Намери си някой от следните:
canon 100d (хубава камера от 2013 мисля) прави хубаво видео и снимки
canon 700d малко повече е, но доста добър

nikon d3300 (d3400 не е по-добър фотоапарат нищо, че е наследник) на никони не може да слагаш стари обективи с преходници защото няма да имаш фокус на по-далеч от 2 метра (просто сензона е мн. навътре и така се получава)

sony nex 6
sony a6000 (наследника на nex-6)
и двете са яки в olx има един евтин nex-6
ако мислиш да снимаш на студено с тях се откажи. Просто гаснат от студа.

за всяко тяло си намери един китов обектив 18-55 за канон и никон
и 16-50 за сони

и си готов

Да добавя, не знам какво им умира на dslr-ите. Понякога снимам с 40d от 2007 година и конкурентно способен в повечето ситуации с всеки от тези които изброих. :)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   10-03-20 23:18

Аз ще се повторя, да ти спестя пари - цъкай си с телефона [shtrak]
Имам познати, дето си взеха тяло нисък клас с китака - идват и казват ми ся кво - то с телефона става по-добре :)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: deandimov   
Дата:   10-03-20 23:38

Ако не мислиш сериозно да се занимаваш с фотография няма смисъл от апарат със сменяеми обективи според мен.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   11-03-20 06:33

Ходих аз в един магазин,разгледах ги трите, canon 4000d отпада, там дори няма копче за включване,върти се колелцето отгоре и там където се захваща обектива е пластмаса...

От другите два Nikon d3500 и canon 2000d, nikon-a го хвалят повече в ютюб, като че ли има по добри параметри, но канона ми харесва повече външно и като дизаин в ръката по стабилно стои,незнам. Разликата в цената е 30лв или съвсем 0 в технополис



Публикацията е редактирана (11-03-20 06:56)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Synthy   
Дата:   11-03-20 09:49

Ти май не четеш какво ти пишат по-горе хората. Купи каквото си си наумил и му се радвай :)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   11-03-20 12:08

sasho2345 ,щом безогледалките не те кефят,значи отпадат и точка.ДСЛР не умира,но наистина към безголедаките клонят все повече хора ,особено тия дето снимат за кеф.Да и с телефона става,и реално със всичко става което снима.Въпроса е ,дали ще ти се сменят обективи,дали ще закачаш светкавица и т.н.,нещо което тела не позволява.Най-вероятно ги сравняваш безогледалките с телефона заради размера им,а дслра не,понеже е по голям,иначе не виждам защо е по добре да снимаш с телефона,вместо с безогледалка....[smilie8] Сподели какъв жанр снимаш или би искал да снимаш?И още нещо много важно,не са малко случаите в които може да останеш разочарован от големия черен апарат,понеже той си иска хубава оптика,последваща обработка и т.н.Ако канона ти харесва повече и ти е по удобен,го взимай и не го мисли,понеже колкото повече се колебаеш,толкова избора ще ти е по труден.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-03-20 13:35

Недей Канона. Имам канони, но този и 4000Д са греда(имам последния). ОРЯЗАНИ! Те това е един от проблемите
клик!
Можеш да използваш само оригинална светкавица. С всички други не работи.(липсва централния пин на горещата обувка за светкавицата)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: bobyn   
Дата:   11-03-20 15:05

@quazimodo вместо да се опиташ да помогнеш на човека, ти говориш колкото да се намираш на приказки...
Да, твърдя, че 450 е добра цена за панасоника, защото е с още 25% надолу дори от супер намалението в магазина в момента. С тях може да си купи от базара например още един (дълъг) обектив.
Що се отнася до продаващия го (когото за твое разочарование не познавам), то най-вероятно го е взел за 1000+, та едва ли танцува танца на радостта в момента...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   11-03-20 16:17

Е то за 599,го взимаш с джам 12-32,който в синтезиса отделно се продава за 680 лв почти.И аз не мисля,че 450 е офертасамо за тялото,даже го има и за 320,ако не се лъжа,но така или иначе,автора не желае безогледалка,затова не виждам смисъл да му се предлага повече такава.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: bobyn   
Дата:   11-03-20 16:35

Не съм казал, че е за тяло само?!
Както и да е...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: 688757   
Дата:   11-03-20 17:48

Не знам защо питащия иска голям черен апарат а пропуска безогледалните,но да кажа и моето непрофесионално мнение.Имам Canon 550d,имах и Canon 70d,+ 18-135 Stm,който се води от по добрите китови обективи,и Canon 50mm Първа версия.Понеже не разбирам си щракам на авто или най много на P И в Jpeg.Първо установих ,че уж фокусира а половната снимки не са ми на фокус.Второ,при зумване или разглеждане на 100%,кадрите са омазани,има винетиране ,снимките са прекспонирани,явно Jpega на тея апарати е зле.По това време имах телефон Xz1 compact,ами с него при слънчево време навън,снимките ми ставаха много по добре.Сега имам Pixel 3,с нощния му режим правиш такава снимка които може да забравиш да стане с Нисък клас Dslr и китов обектив от ръка.Снимките през деня,пак са по добре експонирани.След това си взех за проба Sony Rx 100 И Sony A6300 kit.И двете се справят много по добре в jpeg,от Canon 70d+18-135 is stm.И при тях грешен фокус няма,фокусират ли някъде точките ,фокуса си е там.Единственото място където ми издиша телефона е вътре,на лампа ,тогава със апарат+светкавица може да имаш по добри снимки.



Публикацията е редактирана (11-03-20 17:49)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: penco   
Дата:   11-03-20 19:45

Купувай си нов апарат, 90% агитиращите за покупка от базара, основно са търговци там. И не се занимавай с безогледални, то си е по-скъпа сапунерка за тези пари.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   11-03-20 21:14

Бях пуснал за продажба GX80 за 400 лева. Явно един месец си е седял в базара, защото видях че обявата е изтекла. Та 450 не е толкова добра цена за него, след като за 400 никой не го купи. Виж като го обявих за 300, за един ден ми се обадиха трима души [smilie5]

В крайна сметка всичко струва толкова, за колкото можеш да го продадеш. Не толкова, колкото ти се иска [smilie3]

А понеже е писал някой горе, че който препоръчва техника втора ръка е продавач от базара - нищо не продавам в базара. Но съм убеден, че когато става дума за проба от сорта "дали фотографията ще ни хареса", базара си е добра опция.

Потребителските фотоапарати и обективи струват доста пари като нови и след това нямат почти никаква стойност, ако искаш да ги продадеш. По-добре да направи "пробата" с нещо втора ръка или някоя промоция, като тая от Фотосинтезис за апарат и обектив за 599.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   11-03-20 21:35

И не се занимавай с безогледални, то си е по-скъпа сапунерка за тези пари

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   11-03-20 23:27

Penco по голяма глупост не можа ли да напишеш?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: LilSaint05   
Дата:   12-03-20 00:14

Ще ти кажа аз какво направих. Търсех съвети като теб бях отделил малко повече пари, но в крайна сметка взех нещо по евтино. Сега след няколко години вече знам какво ми трябва ;) всичко идва с опита.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: bobyn   
Дата:   12-03-20 09:57

"Купувай си нов апарат, 90% агитиращите за покупка от базара, основно са търговци там."

Голяма глупост...

Не продавам нищо в базара в момента. Но съдейки по моделите, които автора е изброил, се ориентирам за бюджета и за опита му. Съответно предлагам нещо, което смятам за подходящо. Защо трябва да се набутва човека с нещо по-скъпо и ново от магазина, което дори може да не му свърши същата работа и ако реши да го продаде, ще загуби много пари?!Ако питаше кой между Сони А3 и Фуджи X-T4 да избере, щяхме друго да коментираме, нали...

"И не се занимавай с безогледални, то си е по-скъпа сапунерка за тези пари."

Тва даже няма да го коментирам...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   12-03-20 10:56

bobyn: ясно е, че бюджета му е малък, но да се вземе от изброениет модели нов - това си е чиста набутвация. Като цяло, базарите са препълнени с ентри левъл техника - в чудесно състояние, често дири неизползвана.

От писаното обче оставам с впечатление, че водещото е външния вид във "Фейсбук формат" - голям, черен, ПРОФЕСИОНАЛЕН...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: VSV   
Дата:   12-03-20 11:37

На автора на темата пускам линк да прочете тази статия с препоръки за фото камери за начинаещи:

Best easy-to-use cameras in 2020

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: bobyn   
Дата:   12-03-20 13:24

@lamerko "ясно е, че бюджета му е малък, но да се вземе от изброениет модели нов - това си е чиста набутвация. Като цяло, базарите са препълнени с ентри левъл техника - в чудесно състояние, често дири неизползвана." - и аз точно същото се опитвам да кажа, но тука нали е пълно с дървени философи, та...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   12-03-20 14:46

2000D-това е ок за мен, с комбинация 18-55 или още един обектив.
Базово, без екстри, с всичко което е нужно за начало. Единствен недостатък- размери. И ще се наложи втора батерия. Нищо повече.
Toва за нов апарат от магазина. Щом не се иска втора ръка.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: 688757   
Дата:   12-03-20 14:48

Не мога да разбера ,защо се хвърляте на базови Dslri с китови обективи ,които при снимане в Jpeg мажат и винетират и снимките стават по зле от телефон и доста по зле от Sony Rx100 или A6000+kit.А за видеото им да не говорим.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   12-03-20 14:51

И ако реши че му трябва външна свткавица? Едни 400 лева за нова от най-слабите? Или втора употреба с незнам колко светвания за 300 лв. и то ако някой продава? Никона за тази цена си е перфе.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   12-03-20 15:38

688757 написа:

> Не мога да разбера ,защо се
> хвърляте на базови Dslri с китови
> обективи ,които при снимане в Jpeg
> мажат и винетират и снимките
> стават по зле от телефон и доста по
> зле от Sony Rx100 или A6000+kit.А за видеото
> им да не говорим.

Не ви ли изтребиха с ДДТ, ве? Аман от Сонизомбита! Не знам защо афиширате собствената си неграмотност, като на всичкото отгоре я вменявате и на хора, които може би имат някаква доза желание за развитие. Спрете се най-накрая!



Публикацията е редактирана (12-03-20 15:56)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   12-03-20 16:08

[smilie18]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: serjy   
Дата:   12-03-20 16:16

quazimodo [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ipolit   
Дата:   12-03-20 16:57

Взимай си Канон с китак, след време ще си вземеш и един 50/1.8 да снимаш портрети с бокета.
Орязани са му разни функцийки, дето едва ли ще ти дотрябват някога (всъщност ще ти е гадно, че няма бракетинг и няма да можеш да снимаш отвратителни HDR-и, през които задължително минава всеки начинаещ, щот са много яки). Иначе за още по-отвратителни водопади или морски вълни, дето текат като айрян ще стане.
С никона също става, ама там няма да можеш да си купиш евтин автофокусен обектив за портрети с мазане.
Апаратчетата са достатъчно компактни и хубави за цената си.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   12-03-20 17:10

Абе и фокусирането му с неканон обективи е мъъъка ! Направо си е трагедия и висш пилотаж, ако си вземе някой тамрон направо да се учи как се фокусира ръчно. Па за следящ фокус...за'би!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   12-03-20 17:27

Базовите апарати са просто орязани от функции. Един 250Д е едно и също като сензор с 2000Д...Никаква разлика, единствено има повече изгъзици и насложени неща, които тук се приемат нещо като голямата работа. Ако може с 2000Д, значи може и с 800д...
С 18-55 STM обектива нещата се покриват доста добре, като с времето се надгражда.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   12-03-20 18:18

Явно Канонирите са я докарали до нивото на Сони от преди известно време - с началния клас ДСЛР тела можеш да ползваш единствено фирмените, безбожно скъпи, канонски светкавици[smilie10]. С други думи, който иска Канон от по-нисък клас И по-безпроблемно общуване с него в бъдеще време, да гледа поне към 800Д. Най-малкото, обувката за външна светкавица е нормална[smilie18][smilie18][smilie18] [beer]

П.П. Или да скача на Никон Д 3500 за повече екстри срещу по-малко пари. [smilie5][shtrak]



Публикацията е редактирана (12-03-20 18:26)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   12-03-20 18:30

Докато се стигне до светкавици нещата ще са най-вероятно и до друго тяло опрели. Едва ли има някой начинаещ, който да иска и още по-малко да се научи за тях бързо-бързо. 150-200лв е качествена светкавица за Канон, ставаща за всеки, никак безбожно или обожествени не са тези пари като сума.
Има варианти като Godox XPRо система-евтина и качествена за Канони 4000/2000д, които не са никак скъпи за светкавица/и, така че не е някаква болка, мъка или тежест...
Също стават и малко по-стари тела като 750/760Д, 200Д и т.н., които са намалели като цени.
Лимитите тук са бюджетни, което усложнява.
Иначе има варианти, само авторът на темата да намисли. Има и безогледални достатъчно, които дават много за начало.
Аз лично съм по средата между голям апарат и безогледален (ползвам от най-големия DSLR до едни от най-малките безогледални- 4 различни системи). Всеки един дава и недотам стига при ограничение в средствата. От друга страна- това е не вид стягане или лимит, защото с по-малкото ще може да се вникне с времето, което ще е в повече за снимане с малко техника.
Никон може би леко съм ги отрекъл телата с 3ххх и 5ххх заради ограниченията с обективите и някои недоразумения с фокуса при готините обективи, но това е само при голям бюджет.



Публикацията е редактирана (12-03-20 18:44)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Beijing   
Дата:   12-03-20 18:49

Като начало ти трябва статив, платно, четки, маслени пиксели и идея какво ще "рисуваш"!
...............................................................

Не бе, туй е форумен майтап[cool]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: mityo   
Дата:   12-03-20 23:02

https://magazin.photosynthesis.bg/bg/58364-fotoaparat-olympus-e-m10-iii-om-d-kit.html
https://magazin.photosynthesis.bg/bg/68508-fotoaparat-olympus-om-d-e-m5-mark-kit.html
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-03-20 10:16

kvakioh
Напиши модела на Godox или някоя друга марка която си проверил и става за 2000Д и 4000Д. Моля! Че си взех един 4000Д преди година набързо и заради светката и тъпото (разбирай неточно) фокусиране с чужди обективи жената ме направи на палачинка и се наложи купуване на 80Д[beer]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   13-03-20 10:40

В смисъл неточно фокусиране? Искаш да кажеш че каноните не могат да фокусират или аз нещо не разбирам?
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-03-20 12:24

sasho2345 -по скоро иска да каже,че може да имаш фронт или бек фокус.Ниските класове тела,като тези които си споменал нямат така наречената финна настройка на фокуса.Или иначе казано,ако нямаш фокус с тази настройка можеш да оправиш проблема без да ходиш в сервиз( в повечето случаи помага).Но понеже споменатите от теб модели я нямат,ако имаш драми с фокуса си трябва сервиз.При безогледалките нещата са далеч по добре,но ти ги сравняваш с телефон,което е огромна грешка,но всеки си преценява сам за себе си.Аз лично бих погледнал Никон 7100/7200,или бих взел на изплащане 7500.7-серия и нагоре имат тази настройка за която споменах.За много хора телата са консуматив,и са по важни обективите и това е абсолютно вярно,но аз лично не виждам смисъл да се вземе нещо нисък клас тяло,което ще се продаде бързо след това на загуба,без значение,че ще е първото с което се снима.Както вече споменах според мен се влияеш от големината на камерата.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-03-20 12:31

Ето ти линк,една безогледалка как стои до един дслр.Можеш да видиш и как снима,не говоря за това колко струва,и че кадрите са заснети от професионалист,а за това да разбереш колко грешеиш с сравнението ти с телефона.Същото се отнася и до онзи колега дето каза,че безголедлаката е като телефон.В дадения линк въпросното фуджи е среден формат,нищо че е по малко и струва два пъти повече от канона,който е една превъзходна камера.Не гледай външната големина,а карантията вътре.Успех.


https://www.lensrentals.com/blog/2019/04/review-of-the-fuji-gfx-50r-medium-format-camera/
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-03-20 12:35

https://www.prophotonut.com/wp-content/uploads/2015/08/x-pro2-high-res-sample-1l.jpg



Тук е с про2,можеш и да го зумнеш кадърчето за да видиш детайла...)

Чакаме да кажеш какво си взел и снимки разбира се....[smilie24]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-03-20 14:16

sasho2345
Могат разбира се. Нали снимам с Канон. Накратко за да не спамя-канонската система за автофокус не е най-добрата или най-бързата. Често ако закачиш сигма,тамрон обективи е бавна или неточна. Конкретно за тези два модела 4000Д и 2000Д - слагаш тамрон, апарата ти подтвърждава че фокуса е едикъде си, но в крайния резултат-фокус там където е фокусирал няма. Ама хич.Не става дума за фронт или бек фокус, а за начина по който работи модула. Пак казвам за първи апарат от изброените в началото - никона е решението. Дори и да решиш да го продадеш след година ще намериш купувач. За тия два канона....За следящия фокус даже не искам да коментирам при тези модели.
ombre
Не е до калибровка. За да фокусира трябва да чукнеш на едно и също място с фокусточките докато хване поне два пъти на едно място. Тогава има фокус. Все едно стъпковия мотор е с два режима - груба наводка и при второто чукване-финна. Това се случва само с тамрони и сигми. С канонски няма грижа.
На мен пи писна и си снимам ръчно-така или иначе ми е по удобно и бързо :-)



Публикацията е редактирана (13-03-20 14:23)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-03-20 14:39

MikeDimit,грешката е моя,помислих,че това се има в предвид като б/ф фокус.Не съм снимал с тези модели които се споменават в темата,но щом от първо лице казваш,че има проблемация с тамрон и сигма,значи е така.Сега като се замисля,снимах с един канон 650д и тамрон 90-ка макро и наистина имаше яко брак в кадрите.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-03-20 15:55

ombre [beer]
Да помогнем на човека е хубаво. Най-лесно е да го насочим към техника, която ще го откаже...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-03-20 16:23

О в никакъв случай не целя това,ако визираш линковете които съм постнал.Идеята е човека да се отърси от това,че малкото апаратче снима като телефон,а големия черен хапарат е по добър.Да се запознае със различните с-ми 4/3,кроп,фф и т.н.Да разбере,че например Канон 7дм2 с грип макар,че изглежда много внушително и професионално,всъщност сензора му е като на М6 например и няма да има разлика в кадрите,даже мисля,че 6-чката ще извади по гот картинка,все пак е по нов модел.Не ме напуска чувството,че българина все още смята,че големия апарат е професионален,а малкия за нищо не става,което е нормално за хора които не се интересуват от такава техника.В една от групите в фейса ,една дама се похвали,че вече има професионален апарат(никон 3200...)...[smilie3],явно и е подарък,и съм почти убеден,че ако беше някое фуджи от типа т10,нямаше да го определи като про камера,а като любителска без да си дава сметка,че са с еднакви сензори.Изказването на автора на темата,че ако ще взима безогледалка е по добре да снима с телефона,ми подсказва,че или не знае тези подробности,или пък просто предпочита дслр,понеже е по удобен като захват,но ме съмнява това да е причината.....[beer]


ПС-изрично споменах да не се обръща внимание,на това,че въпросното фуджи е среден формат и,че е доста скъпо.Ако пък се постнат две снимки на Пентакс 645 например и това фуджи,да се види разликата в размера на телата,а че и двете са среден формат,трудно,би се убедил човек,който е далече от материята.

Мисля,че му дадохме полезни съвети,но крайното решение е негово,все пак парите са си негови и се надявам темата да му е била от полза.Чакаме да каже какво е взел и да пуска кадри.....[beer]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-03-20 17:04

ombre[beer]
Лично аз ако трябва да почна отначало бих си взел Panasonic Lumix DMC-G7 комплект с обектив 14-42mm f3.5-5.6 или нещо около това. Ама това е за мен.Иначе инфото в линковете е достатъчно за да осмисли най-доброто за него.Получи добри съвети.Избора е негов. А тази тема е добра илюстрация , че все още си помагами кой с каквото може :-)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   13-03-20 17:13

Само за два Тамрона има проблем, защото първо са много стари вече, второ-почти на всеки Канон с Тамрони 17-50/2.8 и 17-50/2.8 VC ще има същите проблеми с фокуса както и на 4000/2000Д. Това е проблем минимум от 2013-а година и никой, който поне малко да се заинтересова не прави тази грешка. И дотам с проблемите въя фокуса при Канон и двата странни обектива. За най-калпавото тяло на Канон 650д това и малките деца не го ползват!!! И дотам с проблемите на фокуса при телата на Канон от четири и трицифрени модели.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   13-03-20 17:34

Моето впечатление, след като съм ползвал както най-ниският клас ДСЛР на Канон, така и най-ниският клас безогледални със сменяема оптика е, че безогледалните фокусират много по-точно.
Със сигурност не съм тествал 20 модела, че да мога да се закълна, но нали затова са форумите. Споделяме лични впечатления.[smilie3]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   13-03-20 19:02

Те затварят всички магазини, а и такива критики към огледално рефлексните ,умират не могат да фокусират, снимат по лошо ужас накакъв. Безогледалните не са ми по джоба и просто не ми харесват. Май се отлага,ще си снимам на сапунерките, имам canon ixus един стар от 2009 и така.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   13-03-20 20:11

викаш - само това чакаше, а? [smilie5]
Една полза да има от ковид-а, спасява от излишни харчове за глупости.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Julius   
Дата:   13-03-20 21:27

Ако искаш да си актуален - снабди го с рингова светкавица и макро-обектив.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: OIM   
Дата:   14-03-20 06:26

Няма страшно Аз с моя иксус от 2009 още снимам понякога [smile]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: yakumo   
Дата:   14-03-20 08:45

Ако толкова ти е притупало, магазините си работят, поне специализираните - само че с онлайн поръчки само, заради тъпотиите на правителството.
Тъкмо сега, като наложиха истерия и паника със специална заповед за целта, ще можеш да снимаш на спокойствие по улиците [smilie5]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-03-20 10:33

MikeDimit ....[beer]От няколко дни имам Пана гх 80,ей така го взех,че беше на гот цена.

Kvakioh, съгласен съм,че това тяло не е кой знае какво.Не е мое,просто съм го взимал ей така да пощракам.

Авторе,щом не ти харесват безогледалките(нещо ,което беше вече казал),не си взимай,естествено,че няма да си купиш нещо,което не те кефи.Колкото до цената,има много евтини решения,но това е друга тема.Аз също не бих си взел камера,която да не ми харесва.


ПС-да попитам,сега като е извънредно положение и карантина,ако снимам по улиците например,грози ли ме (ни) тази глоба,за която се говори,или тя важи само за болните които са под карантина?

Сори за спама,просто да не правя отделна тема.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   14-03-20 11:04

Глоба и затвор до 5 години, но ако не си под карантина май все още може да се ходи по улиците. Иначе с извънредното положение могат и да стрелят по хората май.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: yakumo   
Дата:   14-03-20 12:22

Ако си под карантина, спазвай я (никакви 5 години, една е за момента максимумът като наказание).

Ако не си - спокойно можеш да си ходиш и снимаш навсякъде, където не е забранено [smile]

Обща карантина няма, спират работа с клиенти някои търговски обекти, затварят се ясли и детски градини и се спират масови мероприятия: https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/zdravniyat-ministr-aktualizira-svoyata-zapoved-za-/

Извънредно положение има, за да има максимална непрозрачност за някои действия, друго не ги интересува и никой няма да стреля по хората [smile]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-03-20 13:13

За стрелянето ясно.Ок,значи ще мога да ходя да пощракам,ако реша.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-20 13:35

Хайде да не избивате към нещо друго, освен фотография,а ??
Вече са затворени темите, които НЕ са свързани с тематиката на форума!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   14-03-20 15:40

съгласен извинявам се, ако прецените изтрийте темата въпроса е изчерпан
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: JordanR   
Дата:   14-03-20 16:52

Като начало вземи се един Канон втора ръка за по евтино-аз също съм доволен от марката Канон.А качеството на снимките ги дава обектива.По принцип всеки си хвали марката която той харесва-виждаш колко противоречиви мнения.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   14-03-20 17:58

В момента eMAG продават Канон M100 с китовия обектив за 599. Не е някой странен търговец, а самите eMAG, което е за предпочитане.

Не мисля че е много по-различно от GX80 с китов обектив, който продават Фотосинтезис за същите пари, но ако държиш да е Канон или да е с малко по-голям сензор и това е вариант. За първи фотоапарт е идеален.

P.S. Ако трябва да избирам, бих взел Панасоника, защото има по-добър контрол в ръчен режим и по-голям избор на обективи. Но и за канончето има преходници, новите твърди обективи на Сигма... абе, става си и то.[smilie24]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-20 18:11

Тема може да се затвори от когото я е пуснал...
Иначе съм за Канон пред Никон ако ще е голям апарат, за безогледалните има повече опции.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   14-03-20 18:55

kvakioh написа:

> Тема може да се затвори от когото я
> е пуснал...
> Иначе съм за Канон пред Никон ако
> ще е голям апарат, за
> безогледалните има повече опции.

Няма значение каква е марката, важното е моделът да не е от най-измислените. Ако ще е Канон, минимум 50Д. Ако ще е Никон, минимум Д7000. За наличния бюджет може да се вземе 50Д с по-скромен обектив. Д7000 - само с повечко късмет [smilie5]. Техниката втора ръка не хапе, но трябва да се преглежда внимателно.

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-20 19:59

Оффф, единствените "измислени" и тези с проблеми вече ги казах, като единствено включвам и 4000Д, само заради пластмасовия байонет. 50Д леко е поостарял, поне 100Д/700Д, заради изчистени проблеми с фокуси и т.н. Канон 18-55 STM обектива е един от най-добрите китови-тих, точен, с достатъчно добра картина. Единствено скъпият Фуджи 18-55 е по-добър, но вече се отплесваме.
Иначе съм повече за втора ръка техника. За 800-900-1000лв може да се "сглоби" такава силна схема, че нещата ще надминат всяко очакване.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   14-03-20 20:34

ужас, пък аз съм още с д90, как ли, как ли се справям, жив да ме ожали човек! Първа категория труд!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   14-03-20 21:42

Нещата опират до обективите. Примерно Д90 Никон може да изкара с 18-70 обектива от марката, но Д3ххх и д5ххх с 24-те мпикс ще е тежко...Но пък на Д90 като му се залепи една Токина 16-50/2.8, която не пасва на четирицифрените става чудно. Нещата са до баланс, преценката винаги е сложна отстрани, също грешки почти няма, само уроци какво да НЕ се ползва с времето.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   14-03-20 23:28

Ако говориш английски, това е ревю на обективи за нормални хора, с нормални фотоапарати, нормални бюджети и т.н. [smilie3]

https://www.youtube.com/watch?v=Qe-rWcjsrQU
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   15-03-20 03:58

Yog написа:

> Ако говориш английски, това е ревю
> на обективи за нормални хора, с
> нормални фотоапарати, нормални
> бюджети и т.н. [smilie3]
>
> https://www.youtube.com/watch?v=Qe-rWcjsrQU

Ако под и т.н. разбираш и нормални сервизи в бели държави, съм съгласен[smilie18][smilie18][smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (15-03-20 03:58)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   15-03-20 11:25

Yog ,М100 и в павилиона е 599,колкото панасоника,аз даже се чудех за него,но взех паната ,нищо,че е с по малък сензор.Всъщност го взех заради стабилизацията,и благинките като пост фокус и 4кфото,понеже досега не съм имал такава камера и от мерак.Иначе канона с по големия сензор,ще е е по гот,чисто като грип обаче паната повече ми хареса.Но това няма значение,да не забравяме,че автора не желае камера без огледалце.Споменава се 7000,който е чудесна камера,двоен слот и прочие,но фокуса му не е от най читавите,вече е дискутирано.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   15-03-20 12:19

ombre, аз 6 месеца снимах с Canon 77D, който реално е със същият сензор като малкия M100. Пак около 6 месеца снимах с GX80. Не мисля, че си сбъркал. Представянето на тези два сензора е доста подобно. В реалната употреба няма да усетиш значима разлика. Ако сега трябва да избера между двете, бих взел Панасоника. Единствено видео автофокуса на канончето е по-добър, но пък видеото като цяло е чувствително по-лошо като качество. Ако си зад камерката, с Панасоника ще извадиш по-хубаво видео всеки път. Имаш стабилизация. Плюс това Панасоника има две контролни колелца, което винаги съм предпочитал, има и визьор, което помага ако е много светло. Този Панасоник е страхотна камерка. Аз я продадох само защото ръцете ми са сравнително големи и ми идва малко миниатюрна, както и защото ми изпадна добра оферта за друга, по-хубава камера и тази стоеше без да се ползва. Иначе спокойно можех да си карам с нея като единствена.[smilie24]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   15-03-20 12:30

О,не смятам,че съм сбъркал напротив.Да като динамика може би отстъпва по конкретно в изнасилване на сенките,но видеото е гот,макар че мен не ме вълнува и не го ползвам.Аз съм 194 с бая големи лапи,и винаги съм ползвал предпочитал по големи тела с по удобен грип,вкл.и допълнителен съм слагал,за още по добър захват.Учудващо е обаче,че паната ми е сравнително удобен,същото мога да кажа и за канон м6м2,който е с същите размери.За двата скрола е точно както го казваш.

Еми това е ,както казах,мисля,че колегата получи ценни съвети и може да направи правилния за него избор.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   15-03-20 21:53

Взех аз nikon-a d3500, честно не вярвах че е толкова сложно направено, снима, но не мога да променя никакви параметри, седи си на iso auto каквото и да правя, в стаята снимах - iso 18000 егати направо се отчаях. И като се гледат снимките няма никакви подробности само един номер не показва нито скорост нито исо нищо
трагедия да бях купил канона (
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   15-03-20 22:00

Почвай да четеш ръководството. То ще ти разкаже всичко, което трябва да знаеш, за да направиш технически грамотна снимка.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   15-03-20 22:03

https://downloadcenter.nikonimglib.com/bg/products/471/D3500.html


 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: yakumo   
Дата:   15-03-20 22:05

Единствената трагедия е, че си написал това.
Два часа четене на упътване много успешно заместват седмици безцелно амортизиране на бутоните и затвора.
Този фотоапарат е елементарна техника, но не е дистанционното за телевизора и иска мааалко повече усилие, за да се използва по предназначение.

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Yog   
Дата:   16-03-20 07:30

Тоя модел е така, снима само на 18 000 исо [smilie5]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   16-03-20 07:57

Честито. И само добри снимки. Упътването както казаха е като за начало. Модерните апарати наистина са прекалено сложни. Реално при снимането се контролират 4-5 параметъра, а “екстрите” са понякога излишни или ненужни.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 07:58

И аз така се прекарах като си купих първата кола. Като отивам някъде имам 5 скорости, като се връщам само една [smilie11]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 09:19

и сега като го докара до исо 18000, можеш да се сетиш, че още в началото на темата имаше насоки към обективите.
И като се върза на g-тата, освен към 35 1.8г не се сещам накъде ще отиваш.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   16-03-20 09:22

Странно как нещата ги обърнаха към дори подигравки...? Стандартно.
Ще се научи човекът, за обективи има време. Може да се сглоби добра система с такива втора ръка. Има и откъде и не са скъпи.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 10:01

нищо странно няма в тъмна стая с кропка и китак да отиде на 18к исо!
Ако беше казал в началото, че иска да снима в такива условия, вероятно нямаше да се стигне до "подигравки"!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 10:28

Фотото има вградена светкавица (бутона със "гръмотевичката"). Ако я пусне ще му падне ИСО-то. За другите "дефекти", дет' нямало никакви данни за снимката освен номер, май трябваше да се натисне бутона Инфо (от другата страна на визьора)[smile].

Може и да греша - много малко познавам Никоните. [smilie3]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 10:50

то ще падне исото с гръмотевичката, но и ще изкара най-противната снимка, която някога е виждал [smilie5]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: Konstantinov   
Дата:   16-03-20 10:55

Малко са прекалили с исо 18хиляди, мойте имат снимане без светкавица и дигат до 6400 ама са по стари модели.
Следващия логичен въпрос е защо фона не е на фокус като на телефона и несе вижда църквата ,паметника добре,казвам свий блендата на 16 и ще стане на фокус,ама не съм сигурен че знае какво е бленда.Един съсед снима 50 години с два апарата хаселблад,шефът му си взел мамия и след 2 седмици му я подарил казал му оправяй се не мога да снимам с това.Та тоя съсед ми казва с тоя хселблад не може да се направи снимка като със смена 8 дето всичко е на фокус,казвам му нямам смена 8 ама мога да ти дам като нов в кутия олимпус ом1 с 50мм щото имам два да ги сменим ,той се смее.



Публикацията е редактирана (16-03-20 11:00)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   16-03-20 10:57

sasho2345: когато спомена, че не ти харесвали безогледалките, това реално твое мнение ли беше, или просто защото някой познат (на твой познат) ти е подхвърлил нещо?

DSLR-а си има своите особености и не винаги е лек прехода от сапунер към тази система. От последния ти пост ясно се разбира, че въобще не си проучил кое как е. И затова, сега колкото и да е досадно, в кутията на камерата ще намериш една книжка, за съжаления няма да е с видео/аудио - ще се наложи да почетеш, нещо нетипично за днешни времена...

И пак - това че си взел нещо голямо и черно - не очаквай някакви чудеса...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   16-03-20 11:14

Честито и от мен.Хубаво е че са те посъветвали за ръководството.Няма драма,просто камерата е с някакви настройки и тепърва ще се учиш кое за какво е.Писал съм ти лично.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 11:42

то ще падне исото с гръмотевичката, но и ще изкара най-противната снимка, която някога е виждал

Така е. [smilie24]

Снимките с директна светкавица са отвратителни[smilie5]

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   16-03-20 12:10

Чета аз чета, тука пък за мезе ме взимат. В интернет основно чета, изтеглил съм пълното ръководство 350 стр в pdf. iso-то разбрах как се изключва auto режима, но е направено свръх неудобно. Навсякъде ровиш в шарени менюта като за деца. Реално всичко настроих, единствено не мога да изключа постоянното светване на екрана след всяка снимка, гасиш го, снимаш и пак ти светва на физиономията , е тва ме дразни.
Е тука през балкона от люлин снимах към витоша, пълната снимка както си е:

https://drive.google.com/open?id=1Ia-OYjCKQPaj9kuZa6hsA3juBcbRS8eN



Публикацията е редактирана (16-03-20 12:20)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   16-03-20 12:14

Е щом си от Люлин е лесно,ще ударим едно рамо ако се наложи.Не съм ползвал този модел,но в менюто няма ли опция за изкл.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 12:46

Готов съм да се обзаложа, че изобщо не си очаквал голям и черен апарат да изкара такава "снимка".
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-20 16:24

За изключването на екранаhttps://onlinemanual.nikonimglib.com/d3500/bg/14_menu_01_03.html


П.П. И за мен, едно от първите неща при нов апарат, е изключването на автоматичното показване на снимката.



Публикацията е редактирана (16-03-20 16:32)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   16-03-20 17:16

Колега, снимката ти от балкона няма фокус, нито е експонирана правилно, за баланс даже няма да говорим. Избрал си Никона ок. Сега ако искаш един полезен съвет - почни да гледаш фотография, щото вундеркинг никой не се е родил. Зарежи ги тези 350 страници, щото и те нема ти помогнат много. Свали си Lightroom, Capture One и почни да обработваш, да видиш кое, как е. Щото иначе телефоните се спревят по-добре [shtrak]



Публикацията е редактирана (16-03-20 17:17)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-20 18:15

Докато не почне да снима сватби, ще му е достатъчен и фирмения конвертор. Освен това, за разлика от телефона, никона се настройва И за джипег. Та тия там, 350 страници, все пак са задължително четиво[smilie18]

Е, има и достатъчно полезни небългарскоговорящи форуми, където всичко е сдъвкано и предложено на новобранците с даден модел[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-03-20 18:58)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   16-03-20 18:46

Хубаво да ги зареже тези 350 страници, но ИСО-то ще му е на А-18К, а разните настройки като превюто на дисплея ще продължат да го дразнят...
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: victory13   
Дата:   16-03-20 18:59

sasho2345, поздравления за новия ви фотоапарат. Сдобили сте се прекрасна камера.
От някои коментари може да останете с впечатление, че сте направили огромна грешка, че не сте си купили безогледален апарат. Ами не сте, и с безогледалката ще трябва да започнете от а и б, и задължително ръководството.
Сега минавате на друго ниво, което е не апарата/телефона да контролира снимката, а вие!
За сега подминавайте съветите за Лайтруми, Кепчъри и подобни. Бързо ще установите, че струват пари, а мисля че вие търсите максимален резултат с минимум средства. Но ако все пак установите, че имате нужда от горните програми, да знаете че те имат и чудесни безплатни алтернативи!
За да са ви нужни горните програми, трябва да снимате в т.н. суров формат, или RAW... при никон е NEF... Тук е момента да разберете, че тук всички снимат в RAW. Ако ги попитате защо, ще ви се отговори, че така имат възможност в последствие да коригират, нагласят и напудрят снимчицата [smilie5] ... за което разполагат с мощни компютри, калибрирани над 32 инчови монитори с най-висока възможна резолюция, понеже всяка седмица разпечатват по 3 билборда...[smilie18]
Да ти кажа, тъжно ми е за хората, снимащи само в RAW. Те никога няма да видят на монитора си това, което са видяли очите им наживо, когато са решили да направят снимка... просто при обработката на суровия формат отдавна са загубили представа какво са видяли наживо. Те просто фиксират "нещо", което после ще "оправят" ???
Разбира се, няма как да се отрече необходимостта от заснемане в суров формат, когато сте решили да приложите творческите си виждания върху една, в повечето случаи, съвсем обикновена сцена. Следствие на което сцената набира точки, запетайки, удивителни, и др подобни атрибути [smilie5] .
Да се върнем обаче на вашия случай, в който видно искате да получите моментален резултат, или готова снимка в jpeg формат. За съжаление тук идва и лошата новина... за да направите качествена снимка на това което ви е впечатлило, трябва да настроите не 4-5 параметъра, както се каза по-горе, а поне 15... че и повече. Всички тях ще намерите в ръководството, което горещо препоръчвам да прочетете от кора до кора... ако има неясно, питайте!

Успех! [shtrak]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   16-03-20 19:00

iso-то го оправих, то ауто режима се оказа работи само в някои положения, в другите зачита каквото е зададето. Превюто не може да се изключи,превюто на самата снимка се маха, но продължава да светва веднага след снимане - менюто с настройките.
По фокуса не разбирам как точно работи че не било на фокус
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 19:20

Да ти кажа, тъжно ми е за хората, снимащи само в RAW. Те никога няма да видят на монитора си това, което са видяли очите им наживо


Култов, култов форум!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   16-03-20 19:46

От култов по-култов. И ако не почне да работи на програма я ми кажи професоре, от 350-те страници ли ще види какво е цветна температура, сенки, как да си оправи преекспонирана снимка, крива с shadows, light, hihlights, и да не изреждам до утре ? Само с камера и 350 страници сакъм да направи шедовер. А това че ако не снимаш в RAW, обработка няма, ще го подмина, дано не говориш сериозно. За фокуса - вече 6 страници се изписа. Тези ефтини ДСЛР фокуса е мъка.



Публикацията е редактирана (16-03-20 19:49)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: victory13   
Дата:   16-03-20 19:56

Искате да кажете /Благодаря за Титлата!/, че незнаете къде в камерата си да настроите цветната температура, да вдигнете сенките, как да не преекспонирате... [smilie10] [smilie8] [smilie11]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   16-03-20 20:18

С опита идват и нещата като обработка, стил и т.н.
Както писах и преди, апаратът може дотолкова да се изчистят нещата като функции, че човек с опита и времето да сменя само някои настройки- бленда, скорост, исо и фокусно разстояние.
Като личен опит бих казал, че и аз започнах дигиталното в jpeg, после чак след година в RAW (NEF).
След снимане на лента дигиталното снимане е доста по-сложно и изисква доста повече време и ресурси- компютър, карти памет, екстри и т.н.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 20:27

я кажи, колега, с хилядите ти настройки, как ще видиш в jpg-а същото, което ти вижда окото в момента на кадъра. [smilie5]
Дай конкретно - неутрал ли, вивид ли, сатурация, контраст, активен длайт ли - помогни с настройките, така че да напаснем окото на жипега.
Съвсем друг е въпросът, че и в nef с кепчъра можеш да видиш същото, което ще даде и жпега, ама да не задълбаваме в толкова сложни неща, явно сме в началото още.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: victory13   
Дата:   16-03-20 20:37

не знам колега как да напасна окото ви към "жипега"... единственото за което говоря, е да настроите камерата за максимално близка до действителността снимка... гледам че сте открили някои настройки, дерзайте колега, има още... [smilie5]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   16-03-20 20:49

Честито за камерата! Фокус си има снимката и то перфектен.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: wlad   
Дата:   16-03-20 21:07

давай колега, още можеш!
Предложи как да "настроим камерата за максимално близка до действителността снимка".
Мисля, че ако си открил пресъздаването на цветопредаването на окото към жпега - ще станеш и нобелов лауреат!
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   16-03-20 22:30

Абе нека човека да си блъска главата. То всеки отнякъде е тръгнал. Но не правете генерални изводи, щото така обърквате хората. Аз снимам в Jpeg, щото камерата ми си има доволно хубави цветове. И да- Jpega търпи на обработка, но няма 30 стопа динамика, за което толко се тръби из форума и без което снимка ни става. Но да ползваш максимално извлеченото от фотоапарата си требва и четене и обработка и снимане. А с Никон, нисък клас и пластмасовия китак си требва още повече :) Цветна температура ще докараш и до там. След това трябва да знаеш, в последствие при обрабтка какво може да постигнеш иначе телефона прави всичко това, по-бързо и по-лесно и после чалга изпълнения



Публикацията е редактирана (16-03-20 22:33)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: victory13   
Дата:   16-03-20 23:02

еее sasho2345, имало смисъл от темата ти... човек, който до преди няколко часа си оправяше цветната температура само в лайтрума, се оказа че снимал в jpeg [smilie5] ... и вече знае, че цветната температура може да се настрои и в товята камера [cool]
а се знае че винаги може и още... [shtrak]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   16-03-20 23:32

намерих ръководство по моя апарат от тоя човек по долу,вижда ми се разбирачр ще разучавам)

https://youtu.be/3xGLVztDoxE



Публикацията е редактирана (17-03-20 00:11)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: mmjm   
Дата:   17-03-20 07:00

https://onlinemanual.nikonimglib.com/d3500/bg/


 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-20 07:26

D.S написа:

> Абе нека човека да си блъска
> главата. То всеки отнякъде е
> тръгнал. Но не правете генерални
> изводи, щото така обърквате
> хората. Аз снимам в Jpeg, щото
> камерата ми си има доволно хубави
> цветове. И да- Jpega търпи на
> обработка, но няма 30 стопа
> динамика, за което толко се тръби
> из форума и без което снимка ни
> става. Но да ползваш максимално
> извлеченото от фотоапарата си
> требва и четене и обработка и
> снимане. А с Никон, нисък клас и
> пластмасовия китак си требва още
> повече :) Цветна температура ще
> докараш и до там. След това трябва
> да знаеш, в последствие при
> обрабтка какво може да постигнеш
> иначе телефона прави всичко това,
> по-бързо и по-лесно и после чалга
> изпълнения

Има една камера, която вади джипег почти недостижим при работа с DSCF[smilie5] файл от нея, но не е от съвременната номенклатура на Фуджи[smilie18][smilie18][smilie18]
Taka, че чалгата е повсеместна, най-вече в Инстаграм и производните му.



Публикацията е редактирана (17-03-20 07:31)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: D.S   
Дата:   17-03-20 08:53

Victory - не виждам смисъл от тъпите ти нападки. Работа ли си нямаш или ти е скучно ? Да снимам в Jpeg. Проблем ? Като си такъв спец я поясни на човека разликата м/у Jpeg и Raw или само сe правим на велики :) Но нека послуша тебе. Да отебе всичко, да се мисли за велик и че от обработка смисъл нулев, било тя и в Jpeg. И най-важното, да се научи да снима с ръководството на Никоня ... [smilie18]
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: mmjm   
Дата:   17-03-20 11:11





Публикацията е редактирана (17-03-20 13:34)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   17-03-20 11:13

Victory,никой никъде не е казал,че ще сбърка с безогледалката и трябва да си вземе дслр.Каза се само и единствено,че не трябва да се сравнява с телефона,понеже са си сериозни камери,в някои случаи с повече възможности от един дслр. Знаем какви са разликите. Колкото до ЛР има го безплатен в екзотичния сайт,освен ако нещо не с е променило и вече да го няма. Камерата си е чудесна и ако няма проблемация с фокуса,може да си го ползва за всичко. Така че поста ти не е съвсем коректен. Мисля,че автора добре се е насочил да гледа разни неща в нета,там има яко инфо и ще може да се справи без кой знае какви усилия.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: CDman   
Дата:   17-03-20 11:50

автора добре се е насочил да гледа разни неща в нета

Най-вероятно е гледал превюта правени от добри и добре платени фотографи , а сега е изпаднал в типичното недоумение каквя я мислех/ каква стана. [smile]

Нещо такова:


https://i.ytimg.com/vi/JIXc0e-RF1A/hqdefault.jpg

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: ombre   
Дата:   17-03-20 11:57

CDman -имах в предвид настройките на камерата,понеже постовете му се въртят в тази насока. Но иначе си прав ,така е.
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-03-20 12:40

sasho2345
Честито!
Сега. Първите 4-5000 кадъра ще са мъка :-)
Не се коси и не бързай. Анализирай какво не е станало и усвоявай материята едно по едно. Ако си карал шофьорски курс знаеш - не става за пет минути и с един опит:-).
Програма базисна за обработка , безплатна, FastStone.Има и бг меню.
Успех и много емоции! :-)
 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-20 13:21

Базисната безплатна програма за обработка, си върви с апарата[cool] - Capture NX-D

 Re: Дайте съвет за покупка на първи апарат
Автор: sasho2345   
Дата:   17-03-20 16:42

Оправих го, всичко вече работи



Публикацията е редактирана (18-03-20 00:50)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.