Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Grimjaur   
Дата:   25-02-20 04:12

Въпросът ми е следният - някой има ли представа в кои туристически обекти е забранено снимането, като цяло? Идеята ми е, че искам да направя фотосесия на жена ми в Националната художествена галерия(както и в още няколко архитектурни обекта), но не знам разрешено ли е снимането(ходил съм там на сватба и можеше да се снима, но може да е било заради самото мероприятието). Например, в тракийската гробница в Александрово може да се снима, докато в музея в Казанлък - не. Знам, че обикновено си слагат табелки с ценоразпис и/или забрана на снимането, но е хубаво да се знае предварително, а не да помъкна цялата каручка и после да псувам.. Благодаря предварително на отзовалите се.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: nsirakov   
Дата:   25-02-20 05:12

Набелязваш си обектите...
Намираш им телефоните в гугъл
Звъниш
Договаряш се

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fototo   
Дата:   25-02-20 11:12

Grimjaur
Внимавай в Бачковският манастир /Бях с едни младоженци/ Мене ме навикаха защото нося фотоапарат голям черен на гърдите[smile]
Има табела знам няма да се снима, но един чичко като ме видя така почна да вика и да ми сочи с пръст, че едва ли не крада ценности
В Етъра също не те гледат с хубаво око Докато влезеш в някоя работилница вместо добър ден почва да се вика тука не се снима
В Троян е друго нещо по работилничките, не само че не правят забележки, но може и да си поприказваш с майсторите да поснимаш на воля да изпиеш и чаша чай или кафе с тях
Мои лични случки[shtrak]
Успех



Публикацията е редактирана (25-02-20 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: hotsnail   
Дата:   25-02-20 11:19

Има и някои обекти, дето има въведен термина "празнична фотосесия". Та ако просто минеш и се скъсаш от снимане дори със статив е ок с нормален билет.

Ама ако жена Ви е с красива рокля или костюм минавате в графата на празнуващите и дължите допълнителна такса.

Идеята им е да вземат пари от сватби, абитуриенти и подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fototo   
Дата:   25-02-20 11:27

hotsnail
Да интересно е какво ми се случи на мен
Обаждаме се за сватбена фотосесия в Равадиново, оттам уточняват 100лв за един час Отиваме младоженците решават фотосесия с ежедневни дрехи Не уточняваме на входа, че за фотосесия и чудо минаваме като обикновенни туристи, плащаме вход и цял ден снимки на воля без забележки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: asahi   
Дата:   25-02-20 12:52

Равадиново е 100% частно. Каквото решат - това е. Защо се тикате в този кич не ми е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fototo   
Дата:   25-02-20 13:00

asahi
Каквото иска клиента, няма как[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: lamerko   
Дата:   25-02-20 13:00

И аз недоумявам за Равадиново...

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   25-02-20 13:27

Автор: fototo
Дата: 25-02-20 11:27

.... сватбена фотосесия в Равадиново ... с ежедневни дрехи
[smilie5]

Другите туристи може да минат за масовка-гости [cool]

Яко [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fototo   
Дата:   25-02-20 13:58

CDman
Нали, ако имаше и видео цял игрален филм със статисти безплатно[smile] [shtrak] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   25-02-20 14:11

Направо бг сериал с една серия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fotorafi   
Дата:   26-02-20 10:10

Простият българин не може да разбере, че когато някой снима даден исторически обект, прави му БЕЗПЛАТНА РЕКЛАМА. В Ню Йорк,в Метрополитън музей можеш да снимаш всички картини, скулптури, всичко изложено, само без светкавица. Даже имаше художници, които свободно, безплатно рисуваха, копираха изложени шедьоври. Миналата година пред портата на култовата Ослекова къща в Копривщица имаше монтирана биташка сергия с кичови сувенири. Поисках да снимам къщата от улицата, прост реститут се развика и ме заплаши със сопа. Само на 100 м. от баира се откриваше идеална гледна точка и пак си снимах къщата и какво спечели мастития потомък на българските възрожденци? Прост народ-слаба държава

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: папач   
Дата:   27-02-20 09:07

Най ме е яд на черквите дето цицат за снимане. На заплати са и искат пари за всичко, че и за снимане. Обредния дом в Кюстендил измисли наем зала за младоженците и дори да е само подпис без снимане пак наема се плаща при положение, че бракосъчетаването е безплатно.



Публикацията е редактирана (27-02-20 09:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   27-02-20 13:04

В Ню Йорк,в Метрополитън музей можеш да снимаш всички картини, скулптури, всичко изложено, само без светкавица.

А входът свободен ли е ? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: petervassilev   
Дата:   27-02-20 16:12

Автор: CDman

"В Ню Йорк,в Метрополитън музей можеш да снимаш всички картини, скулптури, всичко изложено, само без светкавица.

А входът свободен ли е ? [smilie3]"


За този музей има препоръчителна цена на билета, но плащаш колкото искаш > 0 (напр. половин долар).

Това е изключително удобно, защото за разглеждането на музея са необходими поне 2-3 дни и ниската цена на билета ти позволява да правиш повече паузи. И никой вътре не те гледа накриво заради това, че си платил по-малко. Напротив - веднъж един от пазачите дори ни посъветва, да дойдем отново с ниска входна такса, след като забеляза интереса ни към някакви зали.

Забранено е да се снима видео, обаче.

А в частните Frick и Guggenheim в същия град изобщо е забранено да се снима.

Забраните за снимане нямат нищо общо с това дали музеят е частен или държавен. Напр. в държавния Prado нямаш право да снимаш, а в частния Thyssen-Bornemisza е разрешено.

Освен разрешеното снимане, Мет, Ермитажът, Третяковските галерии и т.н. по-големи музеи са приятни и заради това, че няма тълпи от хора, като в Лувъра, д'Орсе и Уфици (които пък наистина са уникални с колекциите си).


Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: petervassilev   
Дата:   27-02-20 17:28

И в концертните зали се случва нещо подобно на това, което е описал fotorafi.

Допреди няколко години, когато започнаха да въвеждат европейски ред в Софийската опера, не позволяваха снимане дори и след края на представлението, на т.н. curtain call. Сега вече позволяват, но правилно следят и за включени телефони по време на представлението.

От няколко месеца се опитват да въведат малко ред и в изпадналата зала "България" в новопрестолната столица. Но уникалното е, че не позволяват снимане дори и по време на аплодисментите, което е точно потвърждение на казаното от fotorafi. Снима само възрастната фотографка на залата, която е меломанка и внимава да не пречи на никой.

Най-просташки сцени с фотографи по време на концерти на класическа музика съм виждал в НДК. Имат си някакъв фотограф, който ходи навсякъде по време на концерта и щрака смело. НДК според мен става само за естрадни концерти, защото освен свободно разхождащите се из залата фотографи, за класическа музика използват високоговорители и озвучаването става съвсем естрадно [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   28-02-20 07:55

За този музей има препоръчителна цена на билета, но плащаш колкото искаш > 0 (напр. половин долар).

Тоест никъде няма напълно безплатно снимане.

Ако Фоторафи беше клиент на хотела или ресторанта на къщата никой нямаше да го гони с тояга ако снима [smile]

Било безплатна реклама - да бе.[smilie5] Иди убеди някоя моделка, че ще и снимаш циците за "безплатна реклама" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Иванов   
Дата:   28-02-20 09:06

За този музей има препоръчителна цена на билета, но плащаш колкото искаш > 0 (напр. половин долар).

Тоест никъде няма напълно безплатно снимане.


Е то, и да снимаш, и да не снимаш все си плащаш входа, и то не го плащаш за да снимаш, а за да разгледаш, и защото като влязат трима ганьовци, и направят боклук като за триста - някой трябва да почисти след тях, а друг някой да им плати. Така че си е напълно в реда на нещата навсякъде да си има входна такса, а пък който иска да си щрака. Ходим почти всяка седмица нанякъде със жената, а после тя пуска по някой кадър във фейса, и много хора ми казват - чакаме да видим къде ходите, че и ние да отидем. Така че каква по-голяма реклама от това....

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: chukov   
Дата:   28-02-20 11:10

Безсмислено е да се дават примери къде по света е безплатно снимането

по две причини

1. Въпросът засяга ситуацията в България
2. По света има и много места, където е забранено снимането - например дворецът на Дожите във Венеция, базиликата Сан Марко и т.н.

Няма смисъл да даваме примери и за платени и за безплатни места

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 13:53

chukov:

Безсмислено е да се дават примери къде по света е безплатно снимането


Може да е безсмислено в контекста на конкретния въпрос за Националната художествена галерия, но обменът на такава информация интересува много хора, които дълго планират и пътуват часове до някое място (както е посочено най-общо в заглавието) "по света и у нас" и изненадващо трябва да се съобразяват с нови условия - довчера е нямало забрана за снимане или тълпи от туристи, днес вече има или обратно.

В интернет информацията за забраните често не е актуализирана, а тук във форума има шанс да научим нещо полезно. Дори напр. дните от седмицата и часовете, в които т.нар. туристически обекти са най-малко натоварени.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Kidon   
Дата:   01-03-20 16:31

Често условието при безплатно снимане е, да не се ползва светкавица и статив.
На мен най-лошо впечатление ми направиха в Гложенския манастир, където някакъв монах се развика на сестра ми, че снима... отвън. Разбира се, демонстративно влязох вътре и почнах да си щракам на воля. Щял да ми счупи фотоапарата, ама не посмя... Разбирам, да има някакви ценни неща в двора, или по стените отвън на манастира, но там хвърчат дронове постоянно и снимат.
Та, така.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Grimjaur   
Дата:   01-03-20 17:34

Да не повярва човек, заформи се дискусия. Благодаря на всички за отговорите. Между другото, тъй като обичам да скитосвам, ми е направило впечатление, че колкото по-малък е обектът, толкова по-либерални са хората в него. Примери са малките манастири около София(въпреки, че са посещавани от тълпи), където можеш да си снимаш на воля - Клисурски, Кладнешки и Драгалевски манастир са точно такива, особено Кладнешкия - в него има добри образци на иконографията, а хората нямат нищо против снимането - дори се радват на раздумка. По малките регионални музеи(някои хич не малки), явно е до директор/място - на някои разрешават, на други - не, на трети си плащаш някаква символична сума(което е разбираемо - малко са им приходите). В Бачковския манастир съм снимал необезпокояван, за разлика от Дряновския, където ме нахокаха :)
Но не само у нас е така - в Русия, в много от културните обекти са ми казвали да искам разрешение я от попа, я от директора - както се случи според обекта( на някои места директно ми отказваха достъп). В Чехия беше горе-долу подобна ситуацията, в Англия на повечето места не съм имал проблем, но там пък и обектите като цяло бяха под открито небе. Като цяло - не съм против да си платя за снимането, но да знам, че има защо, а не както в някои обекти, да ми искат 40лв за снимане с телефон/апарат, иначе не можело(църква в София).

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   02-03-20 08:29

И аз съм стигнал до подобни изводи, а именно, че ако питаш и си платиш забраните в 90% от случаите отпадат. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Aleksandr   
Дата:   06-03-20 15:54

В екопарк Варна отидох да разглеждам с голяма чанта на рамо, нарочно им споделих, че искам да снимам. Казаха ми да си купя билет от 4 лв.и да снимам колкото искам. Ако отидеш с младоженци за фотосесия, обаче, има такса 70 лв.


Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: impuls   
Дата:   07-03-20 11:07

Преди 5-6 години не ми разрешиха да снимам в Бачковския манастир. Но септември 2019 г. бех и си снимах на воля никой не ми направи забележка, а имаше и група от Испания в която имаше колеги с
"големи черни апарати", които също си снимаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: fotorafi   
Дата:   08-03-20 03:02

В Метрополитън музей входният билет е 20$. С най-елементарна журналистическа или редакционна карта влизането е безплатно. Предупредиха ни, че има каса за спонсори на музея, внасящ 1,2,5, 10 хил, 20 хил. $ дават ти значка :Спонсор и влизаш безплатно .

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: Julius   
Дата:   12-04-20 15:30

Сега е моментът за Баковския манастир, а и не само.
Ламинирате си една карта на журналист от "Грудово-Звездец-Елхово експрес" напр. и отивате "по работа".
Едно време монасите гонеха снимащите от Бачково, сега реват, че нямало миряни.
Какво нещо е животът, как само се обръщат нещата...


Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: ivanovod   
Дата:   12-04-20 18:54

[shtrak] Никога не съм имал проблеми да снимам в Бачковският манастир.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Туристически обекти със забрана за снимане
Автор: CDman   
Дата:   13-04-20 08:03

Едно време монасите гонеха снимащите от Бачково, сега реват, че нямало миряни.
Какво нещо е животът, как само се обръщат нещата...


За тия пък хич не ме е грижа. [cool]

Висшите им духовници да си продадат часовниците и другата ненужна "бижутерия" и да им плащат заплатите. [smilie7]


Апропо-ситуацията е много показателна, а именно, какво става когато се правиш на богоизбран и всесилен, а хората вземат, че те напуснат.[smilie6]

Но както се казва в светото писание[smilie3] : Който има очи - ще види, който има уши - ще чуе.[beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »