Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-02-20 22:53

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-02-20 22:53

Здравейте,

Замислил съм се напоследък да си взема някакъв по-свестен монитор. От съседната тема разгледах линка посочен от swqaz за BenQ PD2700Q. Колебая се между "Q" и "U" версията. Имам една чуденка, на която не мога да си отговоря. "Q" версията е с резолюция 2560 х 1440, докато при "U" версията резолюцията е 3840 х 2160 (4К). Интересува ме как ще работи всеки един от мониторите на FullHD резолюция (1920 х 1080). Не би ли трябвало "U" мониторът да работи по-добре от "Q" версията? Тъй като при downscaling-a 4 малки пиксела ще заработят като 1, който е 4 пъти по-голям, т. е. резолюцията се намалява точно 2 пъти. Докато при "Q" версията тази точна кратност се губи.

Иначе смятам, че и мониторът от "Q" версията с резолюция от 2560 х 1440 ще ми свърши достатъчно добра работа за снимки, затова повече клоня към него, а е и доста по-евтин.

Там е работата обаче, че понякога ще ми се наложи да ползвам монитора във FullLHD резолюция, а при "Q" версията при downscaling-a резолюцията не намалява двойно, а 1.5 пъти.
Koлко малки пиксела в колко по-големи ще се превърнат, за да се преподреди добре мозайката, ето това не ми е ясно.[smilie8]

Другият ми въпрос е, как би се държал мониторът, ако се използва за гейминг. За гледане на снимки, обработки и т. н. от сорта чета само хубави неща, но за гейминга попадам на противоречива информация.



Публикацията е редактирана (19-02-20 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   20-02-20 10:53

Взимай 4К и няма да съжеляваш. Всички настройки се правят във уиндоса за големината и ще виждащ програмите,прозорците, иконите и шрифта нормално. За игрите зависи най-вече от видеокартата.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   20-02-20 17:15

Ясно е, че 4К-то е по-добро, ама и цената идва почти двойна. Та не знам, дали за човек като мен, който си щрака само за удоволствие си струва да вземам по-скъпия монитор.

Относно игрите, знам че зависи от видеокартата. По-нататък смятам да си взема някаква десктоп конфигурация, но не геймърска, т.е. не смятам видео картата да е някаква супер дупер... Не съм геймър. Просто ми се иска да е що годе прилична, за да мога понякога за разнообразие да подкарам и някоя игра - не на максимални настройки разбира се. Идеята е, че ще ce играе на FullHD, достатъчно ми е. Именно затова питах как би се държал всеки един от мониторите на тази резолюция.

Освен това, ме интересува дали при бързо движещи се изображения тези монитори лагват по-забележимо в сравнение с други. Примерно филм ако се гледа, ама където има много динамични сцени. Най-вероятно и там ще се ползва във FullHD режим, така че пак опирам до въпроса, кой от двата монитора би дал по-добра картинка на FullHD.

Иначе ясно, за гледане на снимки тези монитори (за парите си) са май най-доброто, което може да се намери.

Oбобщено: За снимки мониторът ще се ползва на максимална резолюция. За всичко останало и FullHD ми е достатъчно. Дали обаче двата монитора ще дават еднакво добра картинка на FullHD?



Публикацията е редактирана (20-02-20 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: Imaginarium   
Дата:   20-02-20 17:20

За мен 4К на монитор под 32" няма смисъл. Интерфейса става доста малък.
Аз съм с 32" на 1440р и съм повече от доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   20-02-20 17:27

Imaginarium написа:

> За мен 4К на монитор под 32" няма
> смисъл. Интерфейса става доста
> малък.
> Аз съм с 32" на 1440р и съм повече от
> доволен.

Съгласен съм. А в моя случай говорим даже за 27 инча, така че пикселите ще са още по-нагъсто, т. е. картинката ще е достатъчно добра. Ама дали ще извади идеална FullHD картинка? Даже да речем, ако се сравни с монитор, който е с нативнa FullHD резолюция?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: VSV   
Дата:   20-02-20 18:07

Моят съвет е ако можеш да убедиш фирма която продава въпросния модел да ти предостави за тестване монитора който си харесал. Аз така бих постъпил.
Ако имат извадена мострена бройка не виждам защо биха отказали. Все пак си потенциален клиент.
Ако много се дърпат предложи им някаква дребна сума от порядъка на 10-на лева за да си включиш лаптоп към монитора и да го тестваш на 4К, 2560 х 1440 и FullHD за снимки, филми и игри. Но ще трябва да разполагаш и с лаптоп който има дисплей на 4К.
Само така ще бъдеш лично убеден дали отговаря на изискванията ти или не.



Публикацията е редактирана (20-02-20 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   20-02-20 18:49

Imaginarium стига писа глупости а седни и си поиграй с настройките на уиндоса. Защо произвеждат 27ича 4к ??? Наистина този форум е пълен с дървени философи.
IShoot4Fun Всичко си върви на фул даже и филми на 720 реда се виждат добре. А това дали ще ти мажи картината при бързи движения зависи от матрицата на монитора и се нарича лаг. От видеокодека, битрейд итнт също зави дали ще сече или мажи образа. При игрите също зависи от видеокартата. И при мониторите важи девиза на мечо пух и щом си решил да пестиш спри да питаш и взимай евтинджойса. А голямата резолюция за обработка на снимките помага и то много.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: lamerko   
Дата:   20-02-20 19:28

Хм... всяка съвременна ОС има достатъчно опции за скалиране (друг е въпроса, че някои програми не се скалират добре при големи резолюции). Но работата (поне за мен) включва и други неща, например разглеждане на УЕБ страници. Колкото и да е странно, през 2020-та година твърде голяма част от мрежата не е оптимизирана...

Моето лично мнение е, че ако не ви трябва обезателно 4к на 27" - 2к са чудесно решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-02-20 20:55

Аз ползвам PD3200U - 4k

Вече втора година съм с 32 инча (като преди това бях на 24) и сега като седна пред 24 инча ми се струва изключително малко.
Ако си готов да платиш за нов BenQ PD2700U, за горе-долу същите пари бих ти продал моя PD3200U (с още 3 години гаранция). Трябват ми два монитора за работа, но не мога да събера 2х32 инча на бюрото и ще мина на 2х27.
Ако имаш интерес, пиши.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: Imaginarium   
Дата:   20-02-20 21:39

Китене, Китене, разликата между мен и теб е, че аз говоря от личен опит, а ти , очевидно, дори не си доближавал подобен монитор...

Авторе, единственото нещо, което трябва да си изясниш е дали ти се дават двойни пари както каза за 4к монитор. Както казах 4к на 27 инча са безсмислени , ако парите са фактор. АКо не са фактор няма грижи да си го вземеш. Монитора, за който говори metodiev_martin е 4К варианта на моя и ти гарантирам, че е уникален монитор за цената си. PD3200Q струва към 800-900лв нов и е на 2560х1440 с истинка 10 битова матрица, а не 8+2. Големият монитор е несравнимо по-удобен за работа.
Аз от години ползвам само BENQ монитори и съм изключително доволен.Цялата PD серия идва с фабрично калибриран дисплей, така че който и да вземеш няма да сгрешиш, независимо дали ще е 4к или 2к. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   20-02-20 23:12

Imaginarium къде споменаваш с какъв монитор си, а само че ползваш тази междина никаква резолюция.
Разликата между двата монитора е в пъти не само в цената...
Възмущавам се на подобни спестовници хейтъри акъллии като Imaginarium лансиращи ентри периферия.
Иначе още съжалявам че преди две години не си взех 32 инча а 27 за някакви си 300 лева спестени. Лаптопа ми е е фул 17 инча ипс и като минах на 4к въобще спрях да отварям фотошопа и обработка на снимките с лаптопа.
Офертата на metodiev martin си заслужава [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: lord_kik   
Дата:   21-02-20 07:59

Според мен 4к,все пак снимате с 24,36,45мп,а технологиите се развиват лека полека и 8к навлиза,а монитор е дългосрочна инвестиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: Imaginarium   
Дата:   21-02-20 08:10

Kiten, влизаш грубо с бутонките напред, без да си компетентен.
Какво кви ентри периферии , кви пет лева. EIZO до миналата година имаха монитори на 1080р за по 2к. Сега 1440р мониторите са им от 2к нагоре. И кво общо има качеството на дисплея с резолюцията изобщо. Тук говорим за констрастни стойности и цветово предаване. Качество и униформеност на подсветката. Резолюцията е последния дерт на един монитор. Единственото за което помага е да имаш повече полезно място на десктопа заради по-малкия интерфейс на програмите.
Автора имаше точно определен въпрос, "Струва ли си да се дават двойно повече пари за 4к срещу 2к при едни и същи монитори?" и отговорът е НЕ. Оттам нататък всеки има право на мнение и ще е добре да се научиш да споделяш своето без неременно да нападяш някого.
Ай сиктир от един дървен философ!

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   21-02-20 08:41

IShoot4Fun, ако погледнеш данните за панелите на двата монитора в сайта, който съм дал в другата тема, за която си писал, ще видиш, че този, който е 4к е с доста по-малък лаг, а ти питаш за игри. Не играя игри и не знам дали това е важно за тях реално, но е добре да се попита по въпроса. Също така пак този, който е 4к поддържа така модерния в днешно време HDR, така, че все пак не е само резолюцията причина за по-високата цена. Относно интерфейса на оперативната система и приложенията при такава резолюция и размер няма от какво да се притесняваш. Ок си е при процентното увеличение на шрифтове, икони и тнт.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   21-02-20 09:29

Принципно и двата са с PANTONE VALIDATE, така че който и от двата е ок...
Може обаче и нещо от SW серията, която е проектирана за фотографи и пак е със същия сертификат.
PD са дизайн ориентирани, не че няма да ти свършат работа разбира се ;)

Пускала съм го линка и в други теми но пак..
кои модели за момента имат PANTONE VALIDATE

https://www.pantone.com/licensees/pantone-validated



Публикацията е редактирана (21-02-20 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   21-02-20 09:35

Чудесен линк от LeniS.



Публикацията е редактирана (21-02-20 09:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   21-02-20 09:37

Да бе пиша бързо.. виж че съм го коригирала [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   21-02-20 09:42

И аз :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   21-02-20 10:04

Работила съм на SW2700PT PhotoVue и като цяло съм доста доволна.
Нещо обаче ми прави впечатление в описанията на PD сериите и това е делта <3, което за монитори от които се търси добро цветопредаване не е много ок. За фото мониторите по принцип е добре делтата да е <2, особено ако нещата са за принт.
Имайте предвид, че между нужда от монитор за дизайн и фото има съществени разлики.

Интересното при фототграфската серия е възможността за смяна на режимите за работа между sRGB, AdobeRGB, BW,(не става въпрос само за покрите на пространствата) като с последните 2 трябва малко да се внимава, защото повечето марки монитори избягват такава екстра, и реално трудно може да се намери база за сравнение за точността на работа.
BW примерно дава доста голям контраст когато в този режим на работа се гледа вече обработена черн-бяла снимка.. та такива работи,
Сравнявайки обаче нещата с отпечатани сснимки нещата се подреждат - разбира се тук много е важно и как са отпечатани ..
а бе любима тема - дъъъъълга и интересна.

Новият модел даже от фото серията има функция на разделяне на екрана в който могат да се активират два различни режима на работа и да се сравняват - веселба, ще ми е интересно да го видя. [shtrak]



Публикацията е редактирана (21-02-20 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   21-02-20 10:55

Гова с разделянето на екрана си е програмка към приложените драйвери на монитора и не е нещо ново.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   21-02-20 12:11

Китен, да има такива програмки :)
Тук се води Гамут Дуо, което зарежда различните цветови режими на монитора.
Просто споделям.. не са открили топлата вода, на мен ще ми е интересно да го пробвам най-вече заради "Paper color sync" функцията, като човек който много печата.
[beer]



Публикацията е редактирана (21-02-20 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: lord_kik   
Дата:   21-02-20 16:59

Делтата с калибрация може да се коригира аз на моя Nec PA322UHD издокарах до делта 0.9 и кво много важно,защото човешкото око си има граници.
За това за 90% от потребителите sRGB е достатъчно,а Adobe RGB е за този който знае как да го използва.Тук много хора се изказват за щяло и нещяло относно цветови пространства и пишат страшни глупости далеч от реалността.
Относно цената ще кажа че всичко е маркетинг и реклама,защото съм имал два модела на Нек,Nec Pa242 и PA242 Reference разликата в цената беше почти двойна,а какви ли не тестове правих освен че скъпия беше калибриран от завода с някакви недостижими за другия стойности които са невидими за човешкото око,но като цяло картината беше една и съща в какви ли не режими и настройки.
За това когато кажат фотографски монитор и всички уаууууу,купува се фото монитор и всичко опира до споделяне в социална мрежа и всичко друго без принт,а в интернет все още е само sRGB и когато се оставят файловете на автоматичен конверт всичко така хубаво се омазва.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: enizvk   
Дата:   21-02-20 20:17

А, според вас има ли смисъл да се калибрира IIYAMA PROLITE XB2483HSU-B3
(16.7mln 8bit (sRGB: 99%; NTSC: 72%)) ? Питам, защото не знам на практика при този клас монитори как стоят нещата, а го ползвам с Wacom Cintiq 13`HD и лаптоп. Така и не срещан някой в Стара Загора да ми услужи с калибратор.



Публикацията е редактирана (21-02-20 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   21-02-20 22:32

Лорд кик калибрирането не променя делтата за съжаление - изпитано, ежедневно с това се занимаваме. Калибрирането обаче може да ти покаже (чрез допълнителен софтуер) абсолютните стойности на делтата за всеки един цвят. Производителя в характеристиките никога не дава точна делта, просто упоменава дали е по-малка от 2 или 3 което е горния праг когато говорим за цветове, според различните дейности за които е важен. Но както казах при калибриране можеш да видиш с по-голяма точност средната стойност на делтата за конкретен монитор, която ако е висок клас да напълно е възможно да е 0.9. [beer]
Човешкото око има граница на делта 1ца. Под нея не различаваме близки нюанси на един цвят, дори в стойности те да са различни. Над 1ца обаче хора с по-набито око могат доста разлики да видят и то най-вече в синьо-зеления спектър. Това са и най-чувствителните зони и при мониторите и при принта. [beer]

За вталясване никой не говори, споделям неща от практиката си, тъй като работата ми е предпечат на фотографски изложби, та не малко снимки са минали през ръцете ми за принт. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: lord_kik   
Дата:   22-02-20 07:51

Променя се според таргета

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:04

И какво излиза сега? Ако взема един монитор, който покрива 100% пространството, което ползвам, и си го калибрирам, след това си обработвам снимките на него и ги дам за печат ще бъда дълбоко разочарован от това, което виждам на монитора и печата? Това ли искат да ми кажат занаятчиите, които са отдали 100% от фотографския си капацитет в борбата за този 1% разлики, които може да се получат между мониторите от различните ценови класове когато са калибрирани. Наистина ли хората, които работят за фотографите си мислят, че същите тези фотографи смятат, че въздействието на творбите им зависи от някакъв си 1% несъответствия в цветовете?
В тази и в другата подобна тема, фотограф пита за монитор за лична употреба. Нека хората от сферата на услугите да се чукнат по рогцата и да се скрият в черупките си, и да оставят други фотографи да им помогнат.
Ако темата беше пусната от джони мехурчето или митев пчеличката, искайки да отворят фото-лаборатория и попитат: "ще печатам за взискателни фотографи, моля посъветвайте ме така, че те да останат доволни". Е тогава разбирам да се покаже лени синьо-зеленото и да им каже: "аз съм напечатала купчини изложби на точно такива фотографи и съм постигнала безкомпромисно точно предаване от монитора на хартията на този така труден синьо-зелен отенък и фотографите останаха много доволни, сега ще ви светна как". В такава тема бих се скрил в черупката и не бих се намесил.
Господа занаятчии, това, че вие сте си поставили за най-бленувана цел в живота толкова точното предаване на цветове, че и инструментите да не могат да засекат разлики, не означава, че това не е само една незначителна грижа за фотографите.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:24

Swqaz тук си прав.. понякога си чешем езиците прекалено .. на фона на "всичко е за ФБ".
Като цяло много рядко изобщо се включвам в дискусиите във форума по ред причини.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:42

PS да отговоря на enizvk има ли смисъл да се калибрира...
Едно от най-съществените неща при калибриране е, че настройва яркостта в кандели. В характеристиките производителите упоменават максималната яркост точно в тази мерна единица, но след това не ти дават възможност да си я настроиш в кандели, а обикновено в проценти.
Обикновено при калибриране монитор се настройва на 120 кандели яркост, които обаче се постигат при различни проценти... според производителя, според класа на монитора и според живота му.
При мен тези 120 кандели ги стопира на 40%, а съм виждала случай в който на 100% едвам стигаше 80 кандели, беше по-амортизиран вече.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:42

LeniS, пак се опитваш да налагаш изкривената си, и нямаща нищо общо с фотографията гледна точка с това "на фона на "всичко е за ФБ"". Ми не е. Аз също печатам много, и също държа на максимална близост между това, което виждам на монитора и печата. Постигам го със PD серията точно толкова добре, колкото и със високия клас професионален монитор, по простата причина, че обработвам и печатам в sRGB, а с sRGB и двата монитора се справят абсолютно еднакво. Не се опитвай да вменяваш на хората, че тези монитори не стават за постигането на безкомпромисен печат. Не знам докога ще шикалкавите и ще се правите, че не знаете за какво говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:50

Пълни глупости.. нищо не се опитвам да вменявам и къде съм казала, че нещо не става. Става с всичко ако пожелаеш, не тълкувай толкова буквално един израз в кавички. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:56

Айде погледни си колко пъти спомена в постовете си, че ПД може и да са добре но.... абе вземете СВ серията.
Сега последно според твоя толкова богат опит, ако аз обработвам в сргб и принтирам в сргб, има ли значение дали съм със пд или със св серията?

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 10:18

Точно това очаквах да кажеш ... [cool]
Да споменала съм го като опция, че може да вземе и него като алтернатива, това означава ли че другото не става.
Относно второто не за това пространство [beer] останалото вече е тема на друг разговор, която с удоволствие но по чаша бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: stavel   
Дата:   24-02-20 14:07

От няколко месеца съм с PD2700U като модерен наследник на предишния ми Dell U2410.

Този дебат с 4к/2к за 27" е малко ненужен.
Както е казал Ламерко по-горе, ОС си имат настройки за мащабиране и с малки изключения всичко си работи прекрасно.
Ползвам го под OSX и Windows 10, като под Win10 е на мащаб 150%, т.е. идва еквивалетно на 2560х1440.
Имаш същото работно пространство, но с много по-фина и добре изглеждаща картина.
За калибрацията... не съм го закачал още, не мога да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-02-20 17:51

stavel написа:

> Както е казал Ламерко по-горе, ОС
> си имат настройки за мащабиране и
> с малки изключения всичко си
> работи прекрасно.
> Ползвам го под OSX и Windows 10, като под
> Win10 е на мащаб 150%, т.е. идва
> еквивалетно на 2560х1440.
> Имаш същото работно пространство,
> но с много по-фина и добре
> изглеждаща картина.

stavel, явно не сме се разбрали. Да, прочетох преди няколко дни поста на lamerko, но говорим за различни неща. Ясно ми е, че от Уиндоуса може да се направи мащабиране. И, че като се се мащабира на 150 %, нещата пак ще изглеждат добре, тъй като самият Уиндоус, ако мога така да се изразя ще подава пак 4К резолюция на 4К монитора. Нещата ще изглежда по-големи, но картината, както ти каза, пак ще си е фина, понеже информацията ще се подава с нативната за монитора резолюция.

Аз имах друго предвид. Примерно гледам на монитора филм с резолюция FullHD. Aко гледам филма на 4К монитор, реално мога да го гледам с пълната му резолюция (филма) само на 1/4 от площта на монитора. Доста тъпо, тъй като ще имам 27 инча монитор, пък ще гледам някаква малка картинка с диагонал 13.5 инча. Ясно е, че ще искам да гледам филма на цялата площ на екрана. Ако съм с 4К монитор, нещата са ОК. 1920 x 1080 пиксела ще се разположат много удобно върху монитор с матрица 3840 x 2160 пиксела, т.е. всеки 4 пиксела от 4К монитора ще заработят като 1, който е с 4 пъти по-голяма площ. Поне така си ги представям нещата.

Ако имам обаче монитор с резолюция 2560 х 1440, и ако искам да гледам филм с FullHD резолюция на цялата площ на монитора, сметките излизат малко криви.
Друг е въпросът, че на такъв монитор добре биха паснали филми с HD резолюция - 1280 х 720, тъй като в този случай пак бихме имали идеално мащабиране на пикселите.
Там е работата обаче, че по днешните стандарти HD резолюция си е доста малко.



Публикацията е редактирана (24-02-20 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: Hsathv   
Дата:   24-02-20 20:06

Аз те разбрах за какво питаш и ще ти кажа. Специално при мащабиране на видео от full hd до 4k, НЕ се дублират пиксели. Използва се много по интелигентно билинеарно или бикубично мащабиране. По този начин изображението е доста по-гладко. Отделно се прилагат и филтри. Така, че ако ще гледаш full hd изображение на екран с по-голяма резолюция ще имаш винаги някакво мащабиране, което никога няма да е чисто 2x2. Качеството ще зависи от конкретния софтуер и драйвери за видеокартата както и от настройката му. Nvidia имаха някакъв опит с версия на драйвер при който можеше да се зададе чисто 2х2 мащабиране, ама нещо май не се получи, защото нямаше смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-02-20 20:42

Hsathv, благодаря за отговора. Ако това е вярно, би трябвало, когато се гледа филм или видео, което е FullHD да се вижда еднакво добре и на 2К монитор, и на 4К. Един вид, както казваш, никога мащабирането не е 2 х 2.

Говорим обаче за видео. В началото на темата имах и въпрос пак за резолюцията, относно играенето на игри. Да конкретизирам по-добре.
Имаме 2К монитор, и 4К монитор. Настройвам резолюцията от менюто на самата игра да бъде 1920 х 1080 - FullHD. Мисля, че е ясно защо - настройка от 2К или 4К ще иска по-мощна видео карта. При тези високи резолюции, ако видеокартата е средна хубост, изображението ще насича.
Няма ли в този случай 4К мониторът все пак да извади по-добра картинка на FullHD oт 2к варианта, тъй като в случая директно се подава по-ниска, но кратна точно на 2 (по отношение на 4К монитора) резолюция?

П.П. Докато при гледането на FullHD филм/видео, идеята е, че няма (или поне не би трябвало) да се задава по-ниска резолюция, както при игрите.



Публикацията е редактирана (24-02-20 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   24-02-20 21:32

4К си е четири пъти нанад фул и също над другата междина резолюция. За игрите - от настройките на видеокартата за да не сече. На фул също ще ти се вижда добре и с повишени настройки. При 4к намаляш някои настройки които са в менюто на самата игра и също ще ти върви.
За видеото ако си сваляш филми от торентите сваляш на максимално качество като например 25 гигаб. е средно големината на филма. Ако си го свалил в фул хд размер няма проблем. Плеерите обикновено скалират и в по-ниското качестово не се забелязва голяма разлика.
И въобще каква е тази дилема за 4К кое и как като вече навлиза 8к. А и новите видеокарти също потдържат тези резолюции.
И запомни от По-голямо като свалиш на по-малко също е много добре, но обратното не! Визирам при видеото.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »