Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   17-02-20 19:01


https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/voat0167.JPG


https://www.fujirumors.com/wp-content/uploads/2020/02/X-T4-Crop.jpg



26 MP sensor of X-T3
dual SD-Card slot
new sub dials
flippy screen
deeper buffer
a bit thicker
no 6K
2350 mAh battery
Fujifilm X-T4 has basically the same grip
exposure compensation dial, no top LCD like X-H1
there will be exactly the same amount of buttons of the X-T3, and in exactly the same position
however, the buttons will be marked differently (comparison below)
the sub-dials will have different markings, too, such as “Video”, “Still” and also “HDR”

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: santuco   
Дата:   17-02-20 19:03

Най - после голяма батерия. Два пъти по - голям капацитет!

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ATHOM   
Дата:   17-02-20 19:12

Тва с батерията добре, останалото е доста незначителна причина за ъпгрейд, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   17-02-20 19:53

За фото няма много ново щом е същият сензор, интересно дали видеото ще изкарат нещо повече от сензора, ако има нов процесор, макар че и досега 2 години по- късно няма конкурента камера апц или фф 4к 60п и то със стабилизация.(освен 1dxIII) Ако и цената е добре се очертава най- добрият хибрид фото/видео досега. Едва ли има екстра, която да я няма вече.. хората няма да има за какво да мрънкат. Нов сензор ще дойде в xh2 есента вероятно.



Публикацията е редактирана (17-02-20 19:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: santuco   
Дата:   17-02-20 20:01

Ти пък...няма за какво да мрънкат. Са гурутата ще оплюят камерката, че нещо липсва [smilie5] . Иначе за фото сте прави,че няма нещо кой знае какво повече, но на кой му и трябва...За ъпгрейд от X-T3 няма да е оферта.



Публикацията е редактирана (17-02-20 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   17-02-20 20:04

А има ли стабилизация на сензора?

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   17-02-20 20:08

Има ibis.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   17-02-20 20:34

На 26-ти ще разберем всичко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   17-02-20 20:42

Чакаме X-H2, това е...

Колкото до батерията - ще я видим тази работа.

Fujifilm NP-W126S - 149 лева, 1260mAh на 8.4V
Nikon EN-EL15b - 129 лева, 1900mAh на 7.0V

Ще видим новата батерия на Fuji колко капацитет ще има и какви пари ще струва. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: santuco   
Дата:   17-02-20 21:17

Най добре да се изчака. В едно видео преди седмица излезе ,че ще е с 5 осева стабилизация и 32 mp и 6К/120fp/s ама ....
А ето го:
https://www.youtube.com/watch?v=kKtmZaD5FoA

[smilie5] [smilie5] [smilie5]
Аз все си мисля, че няма да има стабилизация...



Публикацията е редактирана (17-02-20 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   17-02-20 21:22

Батерията май ще е 2350mah, а стабилизацията ще я има щото тялото е по-едро

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   17-02-20 22:50

Последно изтекло:

X-T4 rear screen 1.62m dots [X-T3 has 1.04m dots]
IBIS is great.
NP-W325 battery rated at 2200mAh 16Wh
Classic Negative and Bleach Bypass film simulation added.
CH mode has 15 fps, and the slots are faster at writing to cards. [X-T3 has 11 fps]
Not a touch shutter like X-H1. [the leaf spring shutter release button]


[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   17-02-20 23:21

Явно събраха Х-H и X-T серията, което има някаква логика. А и X-H1, като гледам го изтеглиха от пазара малко, по-малко. Но за да помрънкаме, дет се вика, на хората които видео и IBIS не ни трябва, това ново отроче, освен по-скъпо ... [shtrak]



Публикацията е редактирана (17-02-20 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: uri64   
Дата:   17-02-20 23:27

Хъм, хъм...чудна камерка, но аз си харесвам Х-Н1 и бих изчакал МК2.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-20 23:30

Хм... хубаво чакате X-H2, ама нали споменаха, че нямало да има такъв - събират двете линии, понеже се препокриват и разликата дефакто е само в IBIS-а...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: uri64   
Дата:   17-02-20 23:36

Ми много важно като няма...с Х-Н1 спокойно мога да си карам още доста време, има си всичко, каквото ми трябва...после ще му мисля....

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   18-02-20 00:08

Официално май не са споменавали, че няма да има xh2. Тва е лошото, че от xh1 да се върнеш на xt е трудно, като си свикнал с ергономията. Само Z- ките на никон са по- удобни, като си свикнал с хубав захват и по- голямо тяло. Може пък да размислят, те и за ibis говориха какво ли не, че нямало как..



Публикацията е редактирана (18-02-20 00:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   18-02-20 00:37

Е официално, неофициално, новият сензор с екстрите излезе вече преди две години, X-H1 си стои както си беше. И ако X-T4 има всичко това, то за X-H2 какво остава, един по-удобен захват ? Няма логика

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   18-02-20 00:40

Имам някакви спомени за едно интервю... но наистина - официално/неофициално, H2 вече е напълно безсмислен.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   18-02-20 02:17

Абе, ако има добра стабилизация на сензора, мога да се излъжа с първо Фуджи в живота [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   18-02-20 08:38

В X-H1 могат да сложат по-добра ергономия, по-хубав екран, втори процесор, pixel shift.

Реално проблемът им в момента е, че по цена са много близки до ФФ апарати с по-добри възможности. Играта е да пускат нишови продукти. И да ги пускат преди другите, поради което тотално си смениха философията. Може да не видим повече Кайзен като едно време, както собствениците на някои модели са забелязали.

Проблемът на X-H1 беше в лошото продуктово планиране, най-вероятно пресирано от необходимостта да пуснат стабилизацията за тестове, за да изгладят работата й в GFX. Но е поредната стъпка, която създава усещане за хаотичност.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   18-02-20 09:23

Затворът на X-H1 е доста по-тих.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   18-02-20 09:50

Х-H1 Беше най-доброто от Fuji до тогава, но ни в клин, ни в ръкав. За хората, които харесват системата им, заради компактните размери, хубава изработка, обективите, беше голям. За нови потребители, които търсят професионална техника, на парите на фул фрейм. Аз харесвам системата и не ми дреме, че е кроп, но за много потребители не е баш така и ако може да вземеш по-голям сензор за същите пари ... видяхме какво стана



Публикацията е редактирана (18-02-20 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   18-02-20 12:35

То и сега е, ако не ти трябва мега видео и фокус по очи. Особено на цените 900евро с грипа...ХН1 ако получи нов сензор ще е добър ъпгрейд. Така направиха 2018 първо хн1 със стария сензор и есента хт3 с новия. Което ядоса доста хора предвид 2000долара, които струваше тогава. Сега есента трябва да извадят нещо дали gfx 50 нов или xh2 не е ясно. За първи път ХТ тяло не получава нов сензор, xt1 xt2 xt3 имаха ъпгрейд. Което пак навява мисълта, че готвят за есента нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: uri64   
Дата:   18-02-20 13:27

Кое му е било не на място на Х-Н1? чудесна камерка и като ергономия, и като функционалност, по времето когато излезе и сега. Поне за мен е така. 35/1.4 почна да лети с това тяло. Човек спокойно може да бичи и сватби с едно-две такива тела ако е за това (че то тук в БГ всеки новоизлязъл апарат се преценява най-напред като ставащ за сватби или не, като че цялата фотография на света е снимане на сватби само). И цената му си беше съвсем прилична от представителството на Фуджи в Истанбул. И те така те. Първите ФФ безогледалки на Канон и Никон бяха не съвсем на място, а не Н-Х1.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   18-02-20 13:43

Аз казах точно това - най-доброто от Fuji. Всичко си му беше на мястото, но ако оставим фенщината настрана, на парата, която излезе, нов потребител би се замислил, след като за тези пари се взема ФФ :) И ако не си запознат с качествата, които предлага Fuji и ти би се замислил :)



Публикацията е редактирана (18-02-20 13:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   18-02-20 18:31

Изтеклата цена е 1700 долара.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: io_bs   
Дата:   18-02-20 19:55

uri64 написа:

> Кое му е било не на място на Х-Н1?

Че беше последното тяло от генерацията с този сензор.
Няколко месеца след него излезе по-евтиният Х-Т3 с нов сензор и процесор.

Обикновено новите сензор и процесор излизат в най-високия клас тела, след което се появяват и в по-ниските класове. Фуджи обаче объркаха работата и затова Х-Н1 може да си остане единственото тяло от този клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: uri64   
Дата:   19-02-20 00:28

Здраве да е, “кот-такоа”, нека темата да си остане за Х-Т4 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:33

Ако е 1700 долара, у нас ще е около 3600 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   19-02-20 01:02

T2 беше 3300 лв до колкото помня, но може и да се лъжа... то вече колко време мина :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   19-02-20 09:15

Супер камера се очертава Т4.
Съжалявам за феновете на Н линията, но не вярвам да има наследник на Н1. Лично за мен това, което се случва е най-добрият вариант. Н1 беше с яки спецификации и наличието на стабилизация беше примамливо, но за мен е откровено грозно тяло на фона на всички други Фуджи, същото важи и за първия GFX 50s. Този дисплей отгоре изобщо не подхожда на естетиката на марката. А и са го сложили на мястото на една от най-използваните от мен врътки - exposure compensation. Оценявам, че H1 е много добра машинка, разбиам предимствата ѝ, но просто не ме радва.
Т4 изглежда като най-доброто от двата свята за мен. Но пак, не съм сигурен, че на тоя етап е оправдано да сменя Т2. Досега в нито един момент не съм усетил да ме ограничава.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 10:50

Проблемът е, че при цена от 2600 лева в комплект с батепиен пакет и още 2 батерии, X-H1 нямаше особена конкуренция.

Голо X-T4 за 3600 - 3700 лева излиза по-скъпо от Z6.

Ако не снимаш видео, където Фуджито определено мачка Никоня, няма причина да ги дава тия пари човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   19-02-20 11:07

Не може да се сравняват цените на току що излязъл апарат, с апарат който явно е в края на цикъла си.
Който иска да си купи Х-Н1 още може да си го купи примерно от е-инфин за 849 евро.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 11:28

Ами всъщност - може, защото отиваш в магазина и виждаш едни цени. Потребителят интересува ли се кое кога е излязло, или спецификациите и цената са далеч по-важни? Ако два продукта са по едно и също време на един пазар, те се борят наравно за потребителите на този пазар.

А и не мисля, че Z6 скоро ще бъде сменен. Nikon си премисля по-добре този клас техника и не ги сменя толкова често.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   19-02-20 11:31

Цената, та цената. Кой снима с Фуджи, защото му е евтино?
Аз искам Фуджи, защото ме кефи. Защото не ме радват менютата и контролите на никоя друга марка. Защото вече съм инвестирал доста пари в оптика, която е страхотна.
Z6 било по-евтино, ми хубаво, искаш ли да си с Никон? Цената ли е това, което те спира да си купиш "фулфреймка". Едва ли. Просто Фуджи са по-готини. И като са готини, струват пари. :)

ПП: Разбира се има някакви граници. Leica са ги минали тия граници от моята гледна точка. И там е доста трудно да оправдаеш цената. Но Фуджи са си съвсем адекватно позиционирани.



Публикацията е редактирана (19-02-20 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   19-02-20 11:53

Аз най-вероятно ще си купя Х-Т4, ако написаното за него се оправдае. Естествено, не сега веднага, щото не съм на зор,а към края на годината примерно, когато предполагам че ще е на доста по-приемлива цена [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   19-02-20 11:54

Така е колега. Кеф цена няма [beer] Мен, този анонс ме радва, тъй като се замислям за X-T3. Та цената, отново :) ще му падне доста до лятото. Видео и Ибиеси не ме вълнуват [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   19-02-20 11:58

И аз като Пак не смятам за нужно да ъпгредвам от Т2 към Т4. Иначе не знам дали не избързаха с тоя странен анонс по никое време...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 12:11

Ами и аз това се чудя. Четворка в името на модела, четворка в името на сензора, и анонс при Ретрограден Меркурий... ,:-D

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   19-02-20 18:34

Има нови спецификации 6.5 стопа стабилизация от 5.5 при хн1 и и 15 кадъра мех. затвор. Има и нови бууст режими. Плаче си за нещо като 300мм/500 f4(или пък 2.8) и е готово за олимпиадата

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: io_bs   
Дата:   19-02-20 19:25

> Цената, та цената. Кой снима с
> Фуджи, защото му е евтино?

Аз :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   19-02-20 19:50

И какво му е скъпото на апарата, след като в съседната тема ми обясняват че 2,700лв. за Samsung Galaxy S20 Ultra не било скъпо
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   19-02-20 21:12

Който не е разбрал защо точно сега се анонсира хт4 значи не е спортен фен :) Кой знае къде са тази година олимпийските игри ?

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 21:32

Ау, те щото Фуджи имат едни дълги стъкла и един бърз и точен автофокус... Направо си мисля, че репортерите, дето ще са там, за да снимат с Fujifilm, ще са просто манекени на техника, а не отишли да отразяват събитията.

А иначе - ако пускат дълги стъкла тип 500/4, най-добре да ги направят бели със зелена лентичка, за да може да виждаме отдалеч снобите, дето са платили двойно за нещото с меките краища. Аз имам чувството, че с 200/2 са снимали общо 5 души, на които са им дали този обектив, за да напишат по едно ревю. Нещо като Sigma 200-500/2.8 от едно време...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   19-02-20 21:54

Е стига,кой друг има 200мм ф2 проектиран за кропка никой, кой друг има 15кадъра мех затвор- никой, xt3- 100-400 излиза доста по- малко от a9/a7 със 100-400, а пък ако ползваш кропка сони пак не е проектиран зум за нея. 100-400 на фуджи с 1.4 конвертор дава страхотни резултати. Огледалните са друга история, по- добра пара са да



Публикацията е редактирана (19-02-20 21:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 22:26

Canon 100-400L II на намаления е колкото или по-евтин от Fuji-то, а е еталонът в този клас. Със Sigma MC-11 сигурно е по-бърз на кропските алфи от Fujinon-а, и със сигурност е по-добър оптически. Да не говорим за изработката - пипни ги двата един до друг! За капак на всичко, е пълно с теми за размазани кадри и неточно фокусиране в dpreview и другите форуми. Как да си го купя това 100-400? По-скоро бих си купил Z50 с FTZ и Nikkor 200-500, което излиза на 1/2 от цената на X-T3 и 100-400...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: io_bs   
Дата:   20-02-20 00:23

> Е стига,кой друг има 200мм ф2
> проектиран за кропка никой,

И като е за кропка, какво му е по-специалното? Нито е по-малък, нито по-лек (има малки разлики с FF версиите, но това е защото са сравнително стари оптични дизайни). 100-400 на фуджи също е голям като версиите за FF байонети.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   20-02-20 08:29

Не знам дали има значение , но покрай многото технически спецификации и екстри се пропуска нещо, поне аз де . Х-Е3 излезе почти на цената на Х-Е2 или Х-Е2S въпреки всичко в него , но правено в Китай . X-H1 ,въпреки 25% по дебело тяло и ненадраскваема боя и всичко друго излезе на 1900 долара ,но правено в Япония. Т3 обаче е от Китай . Т4 може би също.
Ако фуджи започнат да правят всичко в Китай ще трябва да затворят заводите в Япония ! [smilie11] Мисля си ,че все една линия ще оставят да се прави в Япония. Не че има значение за мен. Но може би ще има момент - повече екстри и т.н ,но правено в Китай и по-малко неща но на същата цена обаче от Япония. Знам ли ?
А като гледам Т4 е 607 гр. Х-H1 e 673 гр. Ако го раздуят още малко и то ще надебелее.[smile]
Не че ще си купя нещо , щото все повече се кефя на едно Х-А1.СИНЬО !


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   20-02-20 09:14

Размерът на Т-то набъбва

- 1.51% по-дълъг
- 8.5% по-дебел
- 12,6% по-тежък

Процентите не изглеждат толкова големи, но допускам, че разликата ще е осезаема наживо. Особено дебелината...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   20-02-20 10:56

Китай, Япония, корона вирус, вие сериозно ли ? Х-Е3 e най-добре сглобеното тяло от серията, пък ако е от Китай. Обективите се правят в Япония, както и много други неща. Fuji не е "X". Правят доста нефотогравски неща. Важно е Японското инжинерство, другото ... И като е в Китай, едва ли събират работници от оризовите полета [thankyou]



Публикацията е редактирана (20-02-20 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   20-02-20 12:33

Нямах впредвид качеството, а свалянето на цената с изнасяне на производството , защото едното било толкова , а другото толкова . Пък и в някои прегледи го подчертават . Но няма значение .[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   21-02-20 18:47

Официални снимки тук


https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/xyuj1161.JPG


https://www.fujirumors.com/wp-content/uploads/2020/02/X-T4-41.jpeg



https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/mgqr7615.JPG


https://www.fujirumors.com/wp-content/uploads/2020/02/X-T4-48.jpeg




Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   21-02-20 19:07

Който не му е важен IBIS-а, ще има супер оферти за X-T3. Продаваха го еMAG за 2400 лева по св. Валентин, при условие че това си е професионална камера, излязла преди едва 1,5 години. И беше предлаган от тях, не от незнаен шмекер.

Специално при мен, последните ми 3 камери имаха IBIS и определено предпочитам. Особено сегашната ми е нереална. На 300 мм еквивалент снимам снимки на фокус при 1/5 задръжка. Това веднъж като го видиш че съществува, трудно се отказваш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   21-02-20 19:15

Баш на нещо средно м/у X-H1 и X-T3 прилича. С един крушум два заека. А па като му сложиш грип си става X-H2 отсекъде, за тези които го чакат [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-02-20 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sthbg   
Дата:   21-02-20 21:56

Е ... не точно, защото вероятно Fujifilm X-H2 ще е с 43 мегапиксела сензор и с екран като X-T200 (2.780k).


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   21-02-20 22:36

Това прилича баш на слух, а и да се окаже истина ще е по камерите 2022. До тогава ще сме забравили, че X-H го е имало

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   22-02-20 10:50

В спецификациите на този сензор пише, че цветните филтри са вградени. Да се чете - Bayer CFA.

Което значи, че ще има Pixel Shift!



Публикацията е редактирана (22-02-20 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   22-02-20 12:11

43мпс на кропка малко множко идват, по- скор онещо 32-36мпс ще е разумно. 8К е безмислено, още 4К не се е наложило напълно...Иначе готино, че е 16 бита

XT4 изглежда перфектно, даже екрана му се скрива, горките хора с Xpro3, няма да са доволни... [smilie5] Пък и на по- ниска цена ще излезе xt4. Всичко за което се мрънка фуджи сядат и оправят [smilie24] и Q бутона, и врътката снимки видео, батерия, ибис, че и размера е същия почти... Ще се продава много добре. Кропките не сони им остана единия real time af като предимство, нищо друго нямат вповече, а доста им липсва(обективи, 2 карти, предна врътка, недомислици с екраните).. Но нормално там е направено всичко да те бута към ФФ.


https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/vvcu9172.JPG


https://uploads.disquscdn.com/images/83314d3fc2c7afa67061e1278fd05a165dc29092599ef087594f1abea780e90



Публикацията е редактирана (22-02-20 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   22-02-20 12:33

По-скоро бих си купил Z50 с FTZ и Nikkor 200-500, което излиза на 1/2 от цената на X-T3 и 100-400...

Е по- добре d7200/d500. За всеки обектив да ти трябва адаптер не си е работа, а пък в близко бъдеще не се очаква и развитие. Иначе като дизайн не е лош, само че този z маунт е бая голям и си носиш съответния ненужен размер и с кропката. ФФ е ок, но с кроп никон мисля, че са приключили. хт3 е и blackout free на 20fps, с никоните не знам как е при бърст и дали може да се следи. При точни настройки фуджито и 100-400 са си на ниво близо до сони.



Публикацията е редактирана (22-02-20 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: MEGASTRAT   
Дата:   22-02-20 18:09

alext,
Написали сте "XT4 изглежда перфектно, даже екрана му се скрива, горките хора с Xpro3, няма да са доволни..."

Преди доста време докато тествах една от първите произведени бройки x-pro3 разбрах за параметрите на X-T4 и това не ме прави горък дори в момента. Според мен двете камери са съвсем различни като идея, усещане и приложение.
Факта, че екрана на X-T4 също се затваря е едно добро допълнение и ще продължа да използвам двете тела с голямо удоволствие в различните ми проекти.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   22-02-20 18:18

MEGASTRAT страхотна галерия [shtrak]
Чисто от функционална гледна точка, защото доста хора разчитат на екрана кой заради очила, кой заради удобство.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   24-02-20 09:14

Ужасни са тези Фуджита! :-D ;-)
И X100V, и X-T4 ми изглеждат толкова добре, че става все по-трудно да се придържам към мисълта, че Т2 ми е достатъчно за всичко. :-D

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   24-02-20 10:00

ха ха ха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-20 10:52

Pac: X100V действително ме замисля, но за X-T4 все още не виждам причина. Стабилизацията действително е добър гъдел, но до колкото разбирам поне в началото няма да има пиксел шифт, което до голяма степен за мен я прави излишна (така или иначе, повечето ми обективи са стабилизирани, имам и гимбъл за видео). Останалите неща са... не знам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   24-02-20 11:03

lamerko: Аз пък снимам предимно с нестабилизирани обективи. 16/1.4, 35/1.4, 56/1.2 са гръбнака на моята конфигурация.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-20 11:05

И така да е - колко размазани кадъра имаш? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   24-02-20 11:11

Малко. Но евентуално стабилизацията ще ми позволи да сваля скоростта и от там исото. Но определено не ми е много важна. Тези стъкла така или иначе са доволно светли, само при голяма тъмница ще имам реална полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-20 11:34

Не знам... с тия обективи се предполага, че снимаш портрети, хора... стаболизацията може да ти помогне за клатенето на камерата, но не може да компенсира движещите се обекти. Както и да е - това е просто мое лично мнение.

Но виж, за X100V гъдела е голям :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   24-02-20 17:24

Изтече прес-съобщението

https://www.fujirumors.com/fujifilm-x-t4-press-release-leaked/



Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   24-02-20 17:36

Голяма машина се очертава! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   24-02-20 17:57

Кажи-речи най-добрата кропка на пазара [shtrak] 240фпс [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-02-20 18:43

От тука нататък чакам X-H2 [smilie7] На такива възможности им трябва подходяща ергономия. Освен това тамирам ХТ3 за чудесна камера и в този си вид. Може би ще пуснат и фърмуер и ще получим някоя благина на хт4.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   24-02-20 19:11

И аз ще чакам X-H2, дотогава мисля да запълня някои липси при обективите. Иначе на хартия X-t4 изглежда прекрасно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   24-02-20 21:17

На хартия е доста добре, да видим реално как ще са нещата, особено с АФ
това е много добро
The LCD/EVF can be boosted in three different ways, Low Light Priority – allowing users to see the subject clearly in low light, Resolution Priority – displaying even the fine details of your subject and Frame Rate Priority which minimises blur in the viewfinder when shooting a moving subject. The eyecup now has a locking mechanism to prevent tearing or dislodgement.

доста значими подобрения, дори човек с xh1/xt3 може да се замисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: kvakioh   
Дата:   26-02-20 00:14

Може ли превод от английски на български и източник на информацията, че сме български форум и уважаваме чуждото мнение? Че само преразказ стана, всъщност без никакви елементи на разсъждение или мисъл лична, директно копиране отнякъде, чуждо... Всеки може да го прочете това!
Само Pro серията дотук ми харесват, заради нишовия сегмент, дизайн, начин на употреба и доста по-бързото им обезценяване.


Харесва ми как избива темата технически там където авторът й не може нито да копира нещо, нито да може да коментира!![smilie18]



Публикацията е редактирана (29-02-20 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-02-20 07:43

Ч Е С Т И Т О !


FUJIFILM X-T4 - First Look



https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/puol0523.JPG




https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/ycth2860.JPG




[cool] Хубава камера от FUJIFILM ! [shtrak]



Публикацията е редактирана (26-02-20 07:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-02-20 11:08

В предвид Т3 - Т4 ще е брутално тяло. Само да кажа...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   26-02-20 11:18

https://www.youtube.com/watch?v=8JIL_JAUHuQ

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-02-20 11:23

[smilie24] В предвид факта, че X-T4 използва същите X-Trans™ CMOS 4 & X-Processor 4, които са инсталирани в X-T3 може да се очаква, че бъдещ Kaizen update ще му даде по-добри възможности в идните месеци... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sauron69   
Дата:   26-02-20 11:56

Нещо ще му дадат, но не може всичко, нещо трябва да остане ексклузивно за 4-ката.
И тъй като пише че заради коронавируса ще има забавяне в пускането ХТ-4 за края на април/май, най-вероятно и тези ъпдейте за ХТ-3 ще се забавят, щото си трябват няколко месеци новото да е само за 4-ката.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-02-20 19:05

едно видео за грандомани... [smile]

клик върху синия текст: The FUJI XT4 + 200mm F2 | Straight MAGIC!


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   26-02-20 21:45

Някак доволен се чувствам, че избрах Фуджи преди повече от 5 години. Системата се развива по най-добрия начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   26-02-20 21:56

А какво е реално новото освен фърмуер, батерия, екран и стабилизация?

То това ако е на същата цена не е малко за тия, дето още не са взели Х-Т3...

Явно батерията и стабилизацията няма как да пренесат с фърмуер на тройките...... пък това си е бая.


За мен екрана на Х-Т3 беше много добра идея и сегашния е стъпка назад за снимки. А не всички снимаме само видео. Сега за снимка от ниско трябва двеста движения и после няма къде да хванеш камерата....недомислица. Фуджи са се подвели под 500-тинте шумни и успешни влогъра в световен мащаб и са прецакали 500 хиляди нормални фотографа...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   26-02-20 22:05

Аз не снимам видео и не правя селфита, но смятам, че това е най-добрият вариант за подвижен екран.
Едното нещо е, че рядко ползвам подвижността и това допълнително движение не виждам как ще ми натежи. За сметка на това, когато потрябва, ъглите, под които може да застане са много повече. А също можеш да скриеш дисплея, когато прибираш апарата в чантата, за да го пазиш от надраскване.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   26-02-20 23:18

Следенето е подобрено, подобно на сони, може да следи кутията на каквото я сложиш, напълно отделни менюта за видео и фото със суича горе дясно, видеото може вече едновременно на две карти копие да прави, преди само на едната пишеше, бързо зареждане на батериите с допълнително зарядно-30мин, компресиран raw и директен raw файл от камерата при бракет, няма нужда от сливанане на кадрите на комп... много малки подобрения, освен големите неща като батерия, екрани, стабилизация. Не е революция, но доста добра еволюция на предишните модели.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-02-20 01:12

Аго говорим за скорост Фуджи имат 2 основи приятни характеристики.

1. Визьора е с най-голям рефреш рейт от всички безогледалки на пазара.
2. 15 к/сек при Т4 с механичен затвор и 12 при Т3.
3. Автофокуса като излезе Т3 беше лидер с изключение на а9. Сега Т4 е още по-добър. Просто този сензор е най-бързия в момента изключаем а9.Освен това Т4 има нов процесор. Останалото са алгоритми и софтуерни догонванки.

Просто съвременната безогледалка е много повече софтуер от колкото един ДСЛР. Но за скоростта се иска сензор с бързо четене и процесор. Това за сега го имат две камери а9 и Т серията. [smilie21]



Публикацията е редактирана (27-02-20 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: santuco   
Дата:   27-02-20 08:21


https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/xrfr9719.JPG


https://q9673g8yui-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/02/XH1Z0699_2400-wide-2048x1365.j



https://photo-forum.net/static/forum/2020-02/nudo7346.JPG


https://q9673g8yui-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/02/XH1Z0671_2400x-2048x1365.jpg




С грипа става точно колкото H-1. Ще е удобен за големи буркани!
Киро време е да минаваш на Фуджи вече[smilie5] [smilie5] [smilie5]

vgramatikov - ще чакаме сравнение с Т3 на тема уайлдлайф.



Публикацията е редактирана (27-02-20 08:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   27-02-20 08:53

Има и нов затвор.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: kireto_a   
Дата:   27-02-20 09:36

при 15 к/с какво се вижда във взьора? лайв вю или предната снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-20 10:37

X-H1 също е със 100 fps като X-T3, a Nikon Z6 май е с 60, обаче е много по-приятен - образът е много по-чист от шум и не накъсва! Плюс това има 200% приближение, което е супер за ръчен фокус.

Новите режими за оптимизация на EVF в X-T4, обаче, трябва да елимитират накъсването, което ще е супер! Може би все още ще е тъпо, че са разбити на две - един за резолюция, и един - за гладко изображение. Процесорът вероятно не стига и за двете...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   27-02-20 11:35

Честотата на опресняване на визьора не е най-бързата на пазара. 100 херца е, а на моята камера е 120, например. Мисля че е 120 и на двата варианта на Сони а9.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   28-02-20 10:50

[smilie18] Вторият по бързина, след SONY а9, безогледален за снимане на животни - това е OLYMPUS OM-D E-M1X. Неговият визьор се опреснява винаги на 120кадъра. Но пък е с най-малката резолюция и на матрица и на визьор.
Абе мощна сапунерка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-02-20 13:50

4/3 за да става за уайлайд им трябват много светли телефото обективи които нямат. Най-смисления е 300/4 който е еквиванент нт 600/8 което пак си е супер тъмно.

Имаха преди един зуико 300 2.8 но той е за ДСЛР-и.

Със сега има 6.3 вариотата което е ебати тъмницата 400 6.3 е 800/13 ... тва на всичко различно от обедно слънце е тотал щета.

Един от най-добрите баланси като качество и цена е кропка + 300 2.8/300 4.0. За по-дълго за кроп 5.6 е приемливо само на обективи над 500мм.



Публикацията е редактирана (28-02-20 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   28-02-20 14:16

""4/3 за да става за уайлайд им трябват много светли телефото обективи които нямат. Най-смисления е 300/4 който е еквиванент нт 600/8 което пак си е супер тъмно.""

300/4 по светлосила си е 300/4!!!СРАМНО е да се приравнява светлосилата с РИПа!

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   28-02-20 15:00

Стига писахте глупости. Дълбочината на рязкост може да е различна, но светлосилата си е една и съща.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   28-02-20 15:17

vgramatikov навярно имаше предвид, че малките матрици шумят осезаемо повече на същите ISO стойности, спрямо по-големите матрици, следователно им трябва по-светлосилна оптика, за да компенсират с по-ниски стойности на ISO в обхвата ISO400 до ISO800.
Примерно ако при f/5.6 и скорост 1/200с е нужно ISO3200 при FUJI X-T4
за подобен резултат на изображението трябва f/2.8 1/200 и ISO800 при m4/3

"В действителност разликата при m4/3 vs X-Trans е доста по-малка", но това си го мислят основно практикуващите със сапунерската система [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   28-02-20 15:23

"Със сега има 6.3 вариотата което е ебати тъмницата 400 6.3 е 800/13 ... тва на всичко различно от обедно слънце е тотал щета."
ако става дума за M.Zuiko Digital 70-300/4-6.3 той си е тотал щета на всички дължини и бленди [smilie18]

Както и да е - да останем в тематика FUJIFILM



Публикацията е редактирана (28-02-20 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   28-02-20 15:35

""Както и да е - да останем в тематика FUJIFILM""

С това съм съгласен,но страшно непочтенно е да се пишат глупости,и да се вкарват в заблуждение хора,които все още не са наясно със ФР,Светлосиа,ГРИП!Оше по-непочтенно е,да оплюваш система,която никога не си хващал в ръка-система на която в последната година преминаха срашно много фотографи на дивата природа!?[beer]



Публикацията е редактирана (28-02-20 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Pac   
Дата:   28-02-20 17:09

Тоя спор за светлосилата дали се приравнява или не е вечен. :) И това е така щото уж не трябва да се приравнява, ама на практика резултатите са като да трябва :D
Ок, фокусната система може да се възползва от пълната светлосила, но качеството на картинката е по-скоро като на приравнената бленда, заради недостатъците на малкия сензор. Така поне осмислям аз нещата. И затова предпочитам да мисля за приравнените бленди.

ПП: И не ме е срам.



Публикацията е редактирана (28-02-20 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-02-20 17:18

Не се научихте тия светлосили да ги приравнявате.

То е ясно че нито 300мм на 4/3 са 600 и нито ф/4.0 на 4/3 е /8.0.

За това се казва ЕКВИВАЛЕНТ :) 300 е 600мм ЕКВИВАЛЕНТ а ф/4.0 е ф/8.0 ЕКВИВАЛЕНТ. Първото показва че ЕКВИВАЛЕНТНИЯ зрителен ъгъл е като на 600мм обектив на Фул Фрейм сензор а второто че ф/4.0 е ЕКВИВАЛЕНТ на ф/8.0 на Фул Фрейм сензор.

Научете се вече прости сметки са. Ако се чудите как 4.0 става 8.0
1. 4.0 на 4/3 има еквивалентно рязко изобразено пространство на 8.0 на Фул Фрейм.
2. 4/3 сензорите са с около грубо 2-стопа (до 3) по-зле като исо перформънс(светлочувствителност) и за това като светлочувствителност пак еквивалент а е около ф/8.0.


1. Означава че имаш ебахти плоските кадри а 2-рото е че комбинацията е прекалено "тъмна" за работа навън с бързодвижещи се обекти при светлина различна от идеалната.


Мен 400 5.6 на APS-C зензор ме дразни та какво остава 400 6.3 на 4/3...


Айде да не спорите с човек който от 10+ години се занимава с това и барем може да научите нещо.

Ако говорим за ПРО-та. Всичко е с Фул Фрейми и 2.8 телефото обективи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   28-02-20 18:36

Ето това са два ЕКВИВАЛЕНТНИ обектова,по зрителен ъгъл,светлосила,конструктив-про изпълнение!Различават се по цена, габарити-тегло и ДОФ!
За съжаление,на Fujifilm такъв еквивалентен няма/затова сравнявам с друга марка/,и скоро няма да има![beer]

https://camerasize.com/compact/#312.17,812.506,ha,t

пс-За мобилност, лекота при работа и избор на ракурс няма да говорим?



Публикацията е редактирана (28-02-20 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   28-02-20 19:13

написа:

> 2. 4/3 сензорите са с около грубо
> 2-стопа (до 3) по-зле като исо
> перформънс(светлочувствителност)
> и за това като
> светлочувствителност пак
> еквивалент а е около ф/8.0.

[smilie2] При еднакво количество светлина и двата сензора ще приемат равни стойности при еднаква бленда, просто шума при по-малкия сензор ще е по-забележим.



> Айде да не спорите с човек който от
> 10+ години се занимава с това и
> барем може да научите нещо.

За доста от хората тук предпполагам си новобранец с тази визитка.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-02-20 23:30

keri-di грешно си разбрал. Еквивалентите си приличат по dof(ДОФ няма такава дума)казва се дълбочина на рязко изобразеното пространство.

300/4 на 4/3 е еквивалент на 600/8.0 на фул фрейм като зрителен ъгъл, дълбочина на рязко изобразеното пространство и светлосила. Тоест нямаш полза от нищо също и от размера и теглото. 600/8.0 обектив ще е почти също толкова голям и тежък на фул фрейм. Просто никой не произвежда такива обективи за 35мм понеже са твърде далеч от желаните параметри. Най-компактните обективи на пазара като размери, тегло и светлосива в този калибър за Никкор 300/4 ПФ и Никкор 500/5.6 ПФ.

---

farushko

Близо си до истината. Експозицията ще е същата защото времето за експониране е същото. Но големия сензор има много по-голяма повърхност и приема по-голямо количество светлина за същия период от време. От това се променят много параметри във финалното изображение сред които един от най-важните шум/сигнал характеристиките. Точно поради тази причина Фуй Фрейм сензорите са средно с около 2-3 стопа по-светлочувствително от 4/3 сензорите и точно поради тази причина обективите се приравняват към фул фрейм както по фокусно разстояние, така и по дълбочина на рязко изобразеното пространство и светлочувствителност.

На практика с 300/4 на 4/3 обектив при еднаква светлина и разстояние до обекта ще получия изображение еквивалентно до 600/8.0 обектив на фул фрейм. Разбира се ще минорни разлики диктувани чисто от реалното фокусно разстояние на обектива, перспективата и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   29-02-20 00:22

vgramatikov аз много добре зная,какво е Depth Of Field и светлосила на обектива.
Нищо лично,но вземете и почетете малко-за Ваше добро е!?

https://en.wikipedia.org/wiki/F-number


Ако не Ви се чете,във YouTube също има достатъчно информация!

https://www.youtube.com/watch?v=ttoBDSuJ18k&t=6s




Публикацията е редактирана (29-02-20 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   29-02-20 00:44

Пичове против физиката се не рита.

ако беше толкоз хубаво с малък сензор нямаше да правят големи....явно правят и явно се харчат по-добре.

Факта е, че ние живеем в една определена вселена с една определена физика. дифракция, дълбочина на фокус, параметри на стъклариите, кристални решетки, силата на слънчевата светлина през дена, гравитацията, положението на очите ни и т.н. са с определени стойности на нашата планета. Хората и животните които снимаме са с горе долу ясен мащаб.

От това всичкото хората са установили още края на 19-ти век началото на 20-ти, че най-добрия компромис за размер на фоточувствителен елемент е правоъгълник 3:2 с диагонал 43мм т.е. 36 х 24мм. От тогава това е най-разпространения формат.

За някои приложения е много тежък тоя 36х24мм формат и хората правят по-малки с разумни компромиси. В момента най-популярен е 35мм видео формата т.е. АПС-Ц (24×16mm), което е горе долу другия начин да слагаш кадрите върху същия 35мм филм. Разбира се това си идва с компромиси някои, които са често поносими особено за любителски неща. Интересното е, че поради начина на разполагане на кадрите върху филма това е най-разпространения видео формат. Дори сега профи видео камерите често са с тоя формат сензори.

Понякога хората искат по-богато предаване на цветове и полутонове за които стандартния 36х24 формат не е достатъчен и правят по-големи формати. Те са по-тромави за ползване и по-скъпи но с по-високо качество. Там има разни стандарти, но са си нишови, щото цените стават страшни т.е. средни и големи формати.

Това е положението с форматите, които съществуват и се използват реално

м43 е един провален експеримент. Уж е по-малък, но компромисите спрямо стандартния формат, както писа и Граматиков, са неприемливи. От друга страна пък камерите са огромни тежки и бавни т.е. не могат да се съревновават с телефоните. Няма какво да го навирате, дето не му е мястото. Реално единствената успешна 43 камера е GH серията на панасоник, но и тя има под 1% пазарен дял в световен мащаб. Така може да броим че този формат не съществува! Нещо дето има пазарен дял под 1% е шум.


А ако се задълбаете малко да смятате или разгледате настоящите обективи за фуджи Х, Сони Е и м43 ще се усетите, че всъщност при тия размери на сензорите обективите са горе долу идентични като размери. Дори за по-специалните обективи 36х24мм са най-малки, а м43 са най-тежки и големи!!!! Да фул фрейм обективите с дадени параметри често са най-малки! Единствената причина да има по-малки м43 обективи е защото са безумни тъмници. Би трябвало хубавите светли обективи за м43 да са поне ф/0.9, а да не е ф/1.2. ф/1.2 е еквивалент на ф/2.4 при фул фрейм...Ама ф/1.2 за м43 вече е по-голямо, тежко, скъпо и компромисно от ф/1.8 за фул фрейм......хубав ф/1.8 обектив с автофокус, може да направи всеки китайски гараж. А поносим ф/1.2 изисква най-високите технологии с които разполагаме и са скъпи и има компромиси в оптиката. А канон дори правят 85/1.2 (за мен е отвъд разумния размер за 85мм) .....Ако м43 беше нещо сериозно кога ще имаме и колко голям ще е м43 ф/0.6????? А колко ще струва?

ПП А кери математика ще го пратим да си чете википедия. От е тая страница са дадени основните уравнения. Смятате си кое как. Добавяте си тук там размера на планетата, средния ръст на хората, дължината на вълната на видимата светлина, интензитета на слънчевата светлина, оптичната пропускливост на въздуха, възможността на хората да вдигат тежки предмети, цената на стъклариите за да направите ф/1.4 обектив и т.н. и хоп ще получите 36х24мм т.е. всичко различно от 36х24мм е компромис. 24х16 е приемлив компромис. 17.3х13мм не е

https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format




Публикацията е редактирана (29-02-20 01:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   29-02-20 01:33

hotsnail по повод на проваления експеримент м43,ето ти нещо за обща култура,и аз приключвам!

https://www.43rumors.com/the-micro-fur-thirds-system-had-the-biggest-japanese-market-share-in-2029/



Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   29-02-20 02:07

да през 2029....сигурно ще имат...ама може и да няма м43 тогава.....най-вероятно са включили дроновете на DJI, сензорите на тойотите, субарутата и индустриалните роботи инак....

Няма такъв жив формат човеко.

Виж оборотите на фирмите....Канон,Никон, фуджи, сони....панаосник са някъде на опашката примерно с порядък по-малко оборот. А черната магия, олимпус и пентакс ги няма в класациите дори....Олимпус правят камерите като рекламни сувенири. Те от 10 години един лев не са извадили от фотографското си звено. Акционерите ги притискат да го затварят. Ама им носи престиж и продават по-добре медицинскта техника ако имат и фото камери....те не ги правят за пари. Правят ги за кеф



Публикацията е редактирана (29-02-20 02:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: santuco   
Дата:   29-02-20 08:02

Леле къде заби темата, както и се очакваше! [smilie5] [smilie5] [smilie5].
Колеги не всички им дреме за големината на сензора и оборотите и политиките на фирмите производители. Доста важно е симбиозата камера-фотограф, удоволствието от ползване на дадена камера и крайния резултат.

Аз за X-T4 да си споделя, че нещо не ме кефи издържливостта на новата батерия. Два пъти по голям капацитет, но разликата в броя възможни кадри сравнено с X-T3 е съответно приблизително 500 срещу 400 кадъра в Normal mode. Леко ми е странно. Това по спецификации на производителя де...

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: victory13   
Дата:   29-02-20 08:45

Докато споменават "еднакъв зрителен ъгъл" или "еднакво зрително поле", "еквивалентните" хора имат известно право в твърденията си [smilie5] . За да получат еднакви зрителен ъгъл и поле, снимащите с фул фрейм обаче трябва да са на 2 пъти по-близко разстояние до обекта [smilie3] . Именно с разликите в разстоянието до обекта могат да се обяснят и разликите във визията, доф-а, и прочие параметри на снимките от фул фрейм и м43...


"...На практика с 300/4 на 4/3 обектив при еднаква светлина и разстояние до обекта ще получия изображение еквивалентно до 600/8.0 обектив на фул фрейм. Разбира се ще минорни разлики диктувани чисто от реалното фокусно разстояние на обектива, перспективата и тн."
Това твърдение обаче е тотална щета [smilie23] . При еднакво разстояние до обекта снимките с 300/4 с м43 и фул фрейм са абсолютно еднакви като визия и доф, просто снимката от м43 ще е 1/4 кроп от снимката на фул фрейм-а. Лесно може да направите снимка като от фул фрейм с м43, като просто "ушиете" 4 снимки с подходящия софт... на практика повече де, все пак трябва и застъпване... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   29-02-20 08:48

написа:

> Леле къде заби темата, както и се
> очакваше! [smilie5] [smilie5] [smilie5].
> Колеги не всички им дреме за
> големината на сензора и оборотите
> и политиките на фирмите
> производители. Доста важно е
> симбиозата камера-фотограф,
> удоволствието от ползване на
> дадена камера и крайния резултат.
>
> Аз за X-T4 да си споделя, че нещо не
> ме кефи издържливостта на новата
> батерия. Два пъти по голям
> капацитет, но разликата в броя
> възможни кадри сравнено с X-T3 е
> съответно приблизително 500 срещу
> 400 кадъра в Normal mode. Леко ми е
> странно. Това по спецификации на
> производителя де...

Според мен е заради стабилизацията, там се дърпа не малко от капацитета на батерията. X-T4 ще е страхотна камера, просто Фуджи трябва да наблегнат малко на обективите. Да ъпгрейднат 23, 35 и 56 светлите обективи и да извадят някой по-дълъг евентуално за спорт.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   29-02-20 10:46

Това с батерията явно е компромис с размери и капацитет. А и предполагам в реални условия ще прави спокойно 1000 кадъра че и отгоре. Тестовете за батерии са изключително неподходящи за безогледалните. Щото има чакане 30-тина секунди между кадрите и екрана или визьора светят непрекъснато.

Аз поне не снимам така. Правия 10-20 снимки за 1 минута. После изключвам за минута или две докато мисля какво друго да снимам. После пак серия от няколко кадъра. Пак изключвам. Опита ми с дори с малката стара батерия на Сони беше, че 1000 кадъра са достижими лесно. А с новата батерия снимам по един месец като дозареждам, при свалянето на снимките в къщи.....така де батерията да я зареждам отделно е веднъж на месец. Имам резервна ако нещо се обърка.



Публикацията е редактирана (29-02-20 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   29-02-20 11:42

hotsnail не зная дали осъзнаваш,какво си написал,но в стремежа си да оплюеш Олимпус,ти казваш нещо много съществено-""ако имат и фото камери....те не ги правят за пари. Правят ги за кеф""!
Когато някой прави нещо за кеф,той го прави от душа,и за престиж!Когато нещото се прави за пари-то се прави с цел да измъкнеш парите на потребителя,а това се нарича-....?

Та по темата:XT4 сигурно ще е добра камера,но е направена за пари-нищо по-различно от XT3!
И най-важното,много късно Fujifilm направиха това,което трябваше да направят преди 2-3 години?
Не искам да съм лош пророк но XT4 сигурно ще е толкова масова,колкото и Х-Н1-добра камера,която самите фиджи фенове убиха!?



Публикацията е редактирана (29-02-20 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 12:27

Някой всъщност снимал ли е с обектива 300/4 за който се спори? Аз съм снимал спорт с микро 4/3 просто за забавление, да видя как е.

С обектив 40-150, в светъл ден по обед, на максимално отворена бленда 2.8 и мининалното ISO 200, влизаше толкова светлина, че затвора ми идваше над 1/5000 и даже до 1/8000.

Аз снимах футбол и даже 1/1000 би ми стигало. Реално имах още фандък поне 2 бленди от затвора и 2 бленди от ISO-то, ако решим че снимките от малкия сензор са чисти до 800 макс.

Та, малък сензор не значи, че обектива е загубил светлосилата си. Не съм ползвал 300/4, но доста хора го ползват, дори професионално, с добър успех. Едва ли толкова прости [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   29-02-20 13:05

>Някой всъщност снимал ли е с обектива 300/4 за който се спори?

300/4 за сега го нямам,но за малко го изпробвах.В комбинация с със ЕМ1Х е нещо неописуемо!
40-150 го имам,както и 12-40/2,8 и 17/1.2,затова се дразня на писаници на хора,които даже на живо сигурно не са ги виждали?
При дневна светлина,каквато е в момента,40-150 на 2,8 и ISO 200 затвора надхвърля 1/12000 и се налага да минавам на ISO 100 или 64,или да се затвтваря блендата.

пс-Извинявам се,че не по темата,но .......?



Публикацията е редактирана (29-02-20 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 13:25

Намерих няколко на f/4

Дано излизат линковете без да се преоразмерява снимката, че така и не се научих как да пускам в тоя форум [smilie5]

https://i.postimg.cc/9Fcn43mP/P1260434.jpg

https://i.postimg.cc/cLBYrjJ3/P1260498.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Nik1   
Дата:   29-02-20 13:55

yog написа:

> Намерих няколко на f/4
>
> Дано излизат линковете без да се
> преоразмерява снимката, че така и
> не се научих как да пускам в тоя
> форум [smilie5]
>
> https://i.postimg.cc/9Fcn43mP/P1260434.jpg
>
> https://i.postimg.cc/cLBYrjJ3/P1260498.jpg



Я си провери линковете, че още на първия ми изпищя антивируса


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   29-02-20 14:42

хора обясняват Ви, че няма отделяне на фона.

Вижте как рекламират 600/4 или 400/2.8 Сони. Вижте как Канон и Никон рекламират подобни обективи. Възможностите да отделят фона са важни.

Другото е, че спорт или животни се снимат често на високо исо - 1600, 3200, 6400 не са редки случаи и там малкото сензорче издиша преди големите батки.

Това е.

Инак за любителско снимане и аз кова с 6.3 обектив на фул фрейма...ама ми е ясно, че няма да извадя лесно снимка, която да продам.........правя ги за себе си и да ги показвам на познати....

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 14:45

victory13 не знам на колко години си но малко трябва да мислиш преди да даваш определения.

Да вярно е че кроп фактора на 4/3 е х2 :) Правилно си забелязал. Но нйкойо не сравнява така обективи. Целта на еквивалента е определена система да се приравни към Фул Фрейм х1.

Напомням разлика във разстояният няма. Сравняваш два инструмента за една и съща задача защо ти е разлика в растоянието до обекта?

[smilie18] Винаги е било трудно да се спори д 4/3 собственици. Вярват си в някакви техни си неща.


Относно останалото. Вяска система има място под слънцето.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 15:05

Не знам защо се оплаква антивирусната, Nik1. Пробвах да ги отворя на друг комп и с бяха ОК. В смисъл, отвориха се и не се "заразих" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 15:16

Hotsnail, аз снимките съм ги качил по-скоро като референция някаква. Отиди с фул фрейма на стадиона, дай го на f/8 и виж кога ще ти излезе 1/2500 на ISO 200, както е на примерните снимки. Или ще трябва да намалиш скоростта, или да вдигнеш ISO-то. Това ще ти покаже, че твърдението "f/4 на малкия сензор е като f/8" на големия просто не е вярно.

Иначе за способностите на сензорите, ясна работа. Преди Олимпуса снимах със Z6. Към 2 месеца ги имах едновременно и доста сравнения направих. Грубо 3 бленди е разликата. На зетката файловете имат толкова шум на 6400, колкото на E-M1 II на 1000. Разликата е голяма, ако няма достатъчно светлина. И тука ти си правиш сметката за какво ще ги ползваш и какво ти трябва. Аз шитнах зетката и си щракам с Олимпуса. Вместо с раница като алпинист, ходя с едно чанте с обем към 5 литра. Приоритети, приоритети... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: alext   
Дата:   29-02-20 15:37

Не искам да съм лош пророк но XT4 сигурно ще е толкова масова,колкото и Х-Н1-добра камера,която самите фиджи фенове убиха!?

Колко пък да са я убили щом фуджи потвърдиха, че ще има продължение на серията. А и 90% от фуджи феновете харесват xh (който я е пробвал) останалите не им харесва, че е малко по- голям от това, което са свикнали. Но и xt4 порасна, така че това вече не е актуално. Високата стартова цена предвид, че a7iii се появи седмици по- късно на същата, си оказа влияние. Щом му падна цената се изкупи набърже. Ако ти трябва ibis с ръчни стъкла или твърдите фуджи обективи примерно и не се интересуваш от всичките видео подобрения си е доста добра оферта, пък и кефа, че си имаш контроли аналогови и добри цветове без много заиграване в пост си остава. А xt4 дори и само ютуба, ако гледаш ще го купят доста хора, а пък който е с xt1-xt2 и търси ъпгрейд няма какво да се замисля дори. Освен това следващото поколение почти сигурно ще е над 30-35мпс, което означава не по- добро представяне на тъмно и за любителски цели ненужно големи файлове .



Публикацията е редактирана (29-02-20 15:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 16:07

T4 е родено успешна камера за Фуджи. Сек излезе наяве липсата на някой обективи и обновяването на други. Интересно и какво ще може Х-Н2. Вероятно ще е малко а9 за около 2000$.

Т4 им е бест селъра в продължение на Т2 и Т3. Която камера се продава най-много има най-много наблъскан ресурс за парите си.

Аз лично ще изчакам Н2. Просто не виждам смисъл в куцата ергономия на Т4 в дългосрочен план.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hotsnail   
Дата:   29-02-20 16:11

Yog ти си намерил с какво да сравняваш.....тоя карикатура z6...ти само недоразумения ли ползваш.

Вземи си една нормална камера. Е виж темата е за Фуджи х-т серията. Пробвай такава камерка. Пробвай Сони а7м3.

Това са камери които са смислени и има за тях обективи и фокусните системи работят и две карти имат и буфери имат и всичко им е измислено.

Една а7 с 18/2.8 или 45/1.8 за по 600-700 лева или 85/1.4 за 1500 лева или 85/1.8. Такива неща. С Никон какво му закачаш, някой от пародия серията обективи за Zле? Ти виж че на половин цена не могат да продават z50 излезе на 3 бона а сега с обектив е 1500........а виж х-т3 как вече две годинки държи цена и ще си го продават и за в бъдеще......нали ти е ясно че има някаква разлика между камера и карикатура

Естествено че си оставил Олимпус пред перспективата да снимаш със Zлето



Публикацията е редактирана (29-02-20 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 17:24

vgramatikov:

"Научете се вече прости сметки са. Ако се чудите как 4.0 става 8.0 ...

300/4 на 4/3 е еквивалент на 600/8.0 на фул фрейм като зрителен ъгъл, дълбочина на рязко изобразеното пространство и светлосила.

Напомням разлика във разстояният няма."


Според дефиницията, DOF (дълбочината на рязко изобразено пространство) е прибл. правопропорционална на квадрата на разстоянието до обекта (A) и на блендата F (числената апертура) и е обратнопропорционална на квадрата на фокусното разстояние на обектива (B). Размерът на сензора не участва във формулата.

Заместваме съответните стойности (в единия случай F=4, B=0.300, а в другия случай: F=8.0, B=0.600) и получаваме за 300-мм обектив стойност 44.4, а за 600-мм обектив стойност 22.2.

Корен квадратен от 44.4/22.2 е прибл. 1.4, т.е., трябва да сме на около 7 м вместо 10 м (или 70 м вместо 100 м) от снимания обект, за да получим същия DOF с “еквивалентния” обектив.



Публикацията е редактирана (29-02-20 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 17:43

petervassilev. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Nik1   
Дата:   29-02-20 17:53

yog написа:

> Не знам защо се оплаква
> антивирусната, Nik1. Пробвах да ги
> отворя на друг комп и с бяха ОК. В
> смисъл, отвориха се и не се
> "заразих" [smile]

Сега пробвах - същото. Къде да ти пратя картинката от монитора

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ombre   
Дата:   29-02-20 17:57

И при мен се задейства антивирусната.

Я да питам,понеже автора спомена за 2 снимки в профила му правени с фуджака,защо не ги виждам?В смисъл на екзифа пише канон,аз ли нещо съм кьорав или е друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: mmjm   
Дата:   29-02-20 17:57

„Е виж темата е за Фуджи х-т серията.“ За какво да я гледа, ако вземе да хареса фуджито да му обясняваш после, че това е система за гейове ли? Не може да се отрече, че си последователен, прави, струва и стигна до „Пробвай Сони а7м3“ в темата за Фуджи. Упрекът не е само към теб, а и към събратята ми по интерес към м4/3 системата, съседната тема е за новото Оли, нека там да обсъждаме олито.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   29-02-20 17:59

petervassilev

Аз не съм съгласен отново. Това е зависимост за конкретен размер сензор, когато се сравняват различни по големина сензори, в тази зависимост по някакъв начин се отразява и размера на сензора. За Дълбочината на рязкост говоря. Иначе светлосилата няма отношение към размера. През бленда 1.4 на обектива влиза еднакво количество светлина, независимо какъв е сензора, който я отчита. Оттам насетне по-големия сензор вади по-малко шум. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ombre   
Дата:   29-02-20 18:06

Аз чета и тази и другата за оли-то,и наистина няма смисъл да се намесват други марки които са различни от тази за която е създадена темата. А и като видя готина снимка ми е през.....с какво е снимано.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 18:09

vgramatikov


DOF е правопропорционален и на "диаметъра на размиване" (circle of confusion), който донякъде е свързан с характеристиките на конкретния сензор, но не знам в каква посока този параметър би променил резултата на приблизителните изчисления.

Ако следваме неписаното правило от физиката при прибл. изчисления ("малко" е <3, "голямо" е >30 [smile] ), тези "еквивалентности" действително могат да се използват на практика за ориентация, а и всеки ги забелязва при смяна на обективи и тела.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   29-02-20 19:02

Пичове аз ви бъзикнах за м4/3 системата и обективи и веднага клъвнахте, та гледам 2 страници се изписаха...

Важното в крайна сметка е какви са реалните резултати от дадено фотографско занимание.

OLYMPUS доказаха, че m4/3 стават за снимане на диви животни и природа.

Сега е видимо, че и FUJIFILM скоро ще се справят и в тоя жанр. Снимките на Граматиков показват потенциал. А щом той го може, значи и системата го позволява.

___________

А сега нека дебатите са относно X-T4 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 19:55

Е, то няма дебати за T4, всички му се кефят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 20:10

farushko

“Аз не съм съгласен отново. Това е зависимост за конкретен размер сензор, когато се сравняват различни по големина сензори, в тази зависимост по някакъв начин се отразява и размера на сензора. За Дълбочината на рязкост говоря.”


Зависимостта от големината на сензора е отчетена индиректно чрез “еквивалентното” фокусно разстояние на обектива (съотв. 600 мм и 300 мм). Предполагам, че няма спор поне за елементарното прибл. приравняване на фокусните разстояния за сензорите с различни размери (на базата на зрителния ъгъл / изображението).

Формулата е базирана на три източника, посочени тук .

“Sensor size affects DOF only in that changing the sensor size on a camera requires changing the focal length to get the same picture. It is the change in focal length that then affects the DOF.[5][6][7]”.

Но наистина "диаметърът на размиване" (circle of confusion), който зависи от конкретния сензор (може би и от процесора, режима) променя в някаква посока съотношението 7м:10м.

Специално за DOF, “еквивалентният” обектив на 600/8 може би е 300/3-, за да се получи 10 м : 10 м (може да се изчисли лесно с помощта на същата формула), но тъй като говорим за приблизителни изчисления и принципни изводи за няколко характеристики едновременно (DOF, фокусно разстояние и "светлосила"), 300/4 според мен е приемливо приближение.

Разбира се, че тези "еквивалентности" са прекалено условни и звучат странно, но вършат работа при приблизителни сравнения, когато избираш комбинация от обектив и тяло за определени цели (пейзажи, птици, портрети ...).



Публикацията е редактирана (29-02-20 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 20:56

Сметките за груби няма нужда от математически подробности за любителски цели.

Аз умножавам всичко по кроп фактора. 300х2=600 4х2=8.
х1.5 за APS-C и така.

1-инчовия сензор е около х2.7.

Дълбочината на рязко изобразеното пространство е малко относителна. Например телефото обективите имат по-резки транзитни зони фоку/дефокус от широките и тн. Тоест и при същата дълбочина най-малката грешка е много по-видима. Истината е че рязко изобразеното пространство винаги е в една равнина. Останалото са преходи и колко резки за те зависи не само от светлосилата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: victory13   
Дата:   29-02-20 20:58

Прекрасна формула г-н Василев [smilie24]

Бихте ли пресметнали, специално за г-н Граматиков, ДОФ-а за фул фрейм обектив 300/4 и за м43 обектив 300/4, снимащи от едно и също разстояние [smilie5] .

Благодаря сърдечно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 21:50

victory13

DOF-ът си е един и същ, разбира се - за едно и също разстояние. Но картинката на малкия сензор ще е кропната.

Може би оттук идва спорът - дали да е фиксиран размерът на изображението.

Но мисля, че е ясно, какво се има предвид, когато се говори за "еквиваленто" фокусно разстояние/бленди. Това е някаква приблизителна ориентировка и затова винаги може да се спори за детайлите [smile] и точното изразяване.

Полезното е, че това е повод да си припомним малко геометрията, аритметиката и теорията [smile] . И да търсим обяснения защо на практика резултатите понякога не са точно това, което показват формулите.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 14:09

Един и същ е ако си с еднакви обективи. На едно и също разстояние не можеш да си с еднакъв обектив на двете системи. Това е главаната причина да се ползва еквивалент. Просто мислите в обранта посока :) 4/3 било кроп. Да така е на кой му пука за този факт. На теб ти трябва инструмент за определена задача.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: dtangelov   
Дата:   01-03-20 16:57

В магазина в Истамбул(след 30.04.20 г.), Fujifilm X-T4 + XF16-80mm Kit - 12999 тл или около 3720 лв., само тялото 9999 тл или около 2860 лв.
Жалко че ще са прецъфтели лалетата и няма да може да се съчетае 2 в 1.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 18:25

Т4 ще е на добра цена като излезе Н2 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   01-03-20 18:28

т.е. догодина по туй време.
И ще има същата електроника като X-T4, но в друга опаковка и обновен софтуер [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 18:33

О аз си мисля че ще е нов сензор...сега сони имат нова вафла с повече пиксели и ще е по-бърза. Няма смисъл от H2 със същия сензор. Макар че не знам тоя сензор какъв потенциал има доста е бърз може да може и повече от това което е в Т4. [smilie8]

Според мен Н1 беше лека грешка защото беше същия като Т3 но със стабилизация. Аз си мисля че технологията на една система трябва да върви от горе надолу и Фуджи ще коригират това скоро. Н2 ще е със технология която ще видим в Т5 според мен а не обратното.

Порсто в момента няма смисъл от Н2 със електрониката на Т4. Ще е същата камера с по-голям грип...няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   01-03-20 20:25

Дано си прав.
Според мен сегашната 26МР матрица има достатъчно потенциал. Но нов процесор ще дойде добре.

Х-Н1 е бил самостоятелен продукт разработван успоредно с Х-Т2.
Просто неговото пълно завършване е изисквало и стабилизиращият механизъм да работи приемливо.
В съшото време Х-Т - линията е продължила своята еволюция водеща до Х-Т3.
Според мен обаче трябваше да забавят Х-Н1 и да вложат в него технологиите и електрониката от Х-Т3, който изобщо да не излиза в познатият си вид. Едва сега това тяло наречено Х-Т4 с тези си технологии и възможности да носи наименованието Х-Т3.
Това обаче са си просто мои мераци. Продуктовата реализация на фирмите обаче е съвсем друго нещо. Може би е твърде висока цената за един относително неголям производител на фототехника като Фуджи, да се откаже от почти готов продукт стигнал до конвейера... нещо, което в автомобилният свят не е рядкост. В крайна сметка са решили да пуснат Х-Н1 на пазара като продукт, с около година "пазарен живот" колкото да си възстановят някои разходи по разработката му

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 21:06

Според мен Н2 ще е наближи 2000$ което означава определено че ще има някой лев за харчене за нов сензор и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Muadib   
Дата:   01-03-20 21:21

What is equivalence and why should I care?

https://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care/1



Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: dtangelov   
Дата:   01-03-20 21:28

Чета и не вярвам на ушите си.
Не разбирам какво още искате.

По всичко се очертава, че ХТ 4 ще е страхотна машинка. Само ако е вярно (а съм сигурен, че ще е) за скороста на затвора, новия автофокус и фазова детекция при -6.0EV, то това е достатъчно да отвее А9 дето е три пъти по скъп.

По моето лично мнение си заслужава апгрейда даже и от ХТ 3.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 21:44

Факт. На мене Т3 ми е нов все още. Но ще изчакам Н2 и тогава ще решавам Т4 или Н2. Така ми е струва най-логично.

Т3 има съвсем леко да яде хляб в автофокус момента. Предполагам че Т4 и Н2 ще са окей вече.

Има време :) Според мен смислен ъпдейт за всички с Т3 ще е Н2 или Т5. Просто разликите са големи на хартия но на практика все още малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   01-03-20 23:08

hotsnail:

“Факта е, че ние живеем в една определена вселена с една определена физика. дифракция, дълбочина на фокус, параметри на стъклариите, кристални решетки, силата на слънчевата светлина през дена, гравитацията, положението на очите ни и т.н. са с определени стойности на нашата планета. Хората и животните които снимаме са с горе долу ясен мащаб.

От това всичкото хората са установили още края на 19-ти век началото на 20-ти, че най-добрия компромис за размер на фоточувствителен елемент е правоъгълник 3:2 с диагонал 43мм т.е. 36 х 24мм. От тогава това е най-разпространения формат.



А ако се задълбаете малко да смятате или разгледате настоящите обективи за фуджи Х, Сони Е и м43 ще се усетите, че всъщност при тия размери на сензорите обективите са горе долу идентични като размери.”


И аз мисля, че налагането на Лайка стандарта преди стотина години е свързано предимно с подобни ергономични съображения, като определящ е бил размерът на човешката ръка и пръсти, за да може да се работи удобно с преносим фотоапарат.

Но запазването на този “оптимален” 35мм формат след дигитализацията на фотоапарата може би е свързано и с удобния размер на обективите. Обективите за 36 х 24мм формата с оптималните за човешкото зрение и целите на фотографията фокусни разстояния от 28 мм до 135 мм са приблизително с размера на дланта/пръстите и са подходящи за размера на телата на масовите преносими камери.

И може би точно заради малките разлики в размера (и вероятно себестойността) на обективите за различните сензори, посочени от hotsnail, FF форматът (Лайка) продължава да е оптимален вариант над 100 г. след като се е наложил. Още повече, че няма голяма разлика в размера на телата, дори и на сапунерките с малки сензорчета, защото определяща за този размер е големината на човешката ръка/пръсти.

Може би и размерът на сегашните телефони е свързан с подобни ергономични съображения (позиция в ръката, натискане на бутони с пръсти, зрение/дисплей). Само не мога да разбера стремежа към създаване на максимално тънки телефони, което по принцип пречи на вграждането на по-качествена оптика за по-големи сензори.

Извинявам се, че е доста извън темата, но казаното от hotsnail е доста интересно.



Публикацията е редактирана (01-03-20 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   19-03-20 18:10

Някой позаигравал ли се е вече с Т-4? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: D.S   
Дата:   19-03-20 19:13

Няма как. Тъпия КоронаВирус спря всичко. Показаха само пре-продъкшън модела, да го разгледат хората и до там. По слухове най-рано Май месец

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   21-03-20 08:33

Има някаква разработена ваксина от Fujifilm, може да я пуснат в комплект с X-T4.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: plamen.stoyanov   
Дата:   17-01-21 00:17

Здравейте,

Някой може ли да сподели впечатлението си от камерата? По-специално как се справя с видеото, автофокуса на ниво ли е за класа си, стабилизацията справя ли се?

Благодаря
Пламен


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   17-01-21 09:04

Ползвал съм хт20 преди и сравнение с него и фокусът е доооооста по-бърз. Снимам главно снимки обаче. Стабилизацията е голям плюс за по-ниските скорости, помага определено, не съм мерил колко стопа е точно пак в сравнение с хт20. Някой с хт3 може да каже повече

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: keri-di   
Дата:   17-01-21 18:34

написа:

> Здравейте,
>
> Някой може ли да сподели
> впечатлението си от камерата?
> По-специално как се справя с
> видеото, автофокуса на ниво ли е за
> класа си, стабилизацията справя ли
> се?
>
> Благодаря
> Пламен
>

Така работи автофокуса във режим видео .Казано накратко,гола вода си е!

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   18-01-21 20:04

Откъм съвети за техническата част бих видял това видео (че горния бляд ми е съмнителен) - https://www.youtube.com/watch?v=_6RQhB4KVg4

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: kukumichin   
Дата:   26-01-21 14:01

Привет,
пълно е с видия в тубата и препрадки от фуджирумрс.
Много зависи каква оптика има на тялото.
Правил съм видео с 18-55 и 16-80, нямал съм грижи с автофокуса, по-скоро с "дишането" на обектива. В ръчне режим на тялото.. нещата приемат обрат.

търси в мрежата - best settings for video fujifilm x-t4

https://www.youtube.com/watch?v=_uDrBk8NxPc



Публикацията е редактирана (26-01-21 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   27-01-21 15:30

X-E4
XF 70-300mm WR
XF 27mm WR
GFX100S
GF80/1.7

Официално ги обявиха преди малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ATHOM   
Дата:   27-01-21 16:15

PASM колелото на 100s-ката ми се струва куцо решение. Всичко останало е топ.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: hansto   
Дата:   27-01-21 19:38

И на мен не ми харесва, но е голямо чудовище в малки размери.
Аз се заглеждам към 70-300, ще почакаме да видим ревюта скоро

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »