Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви

Теми - forum: Фотография

Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   25-01-20 23:31

Здравейте! Наложи ми се да снимам 2-3 пъти разни събития покрай приятели и роднини и ми хрумна, че може да снимам такъв тип мероприятия, но за пари. Наложително ли е да се плаща някакъв вид данък или осигуровки, при положение, че още не съм развил такава дейност? Незаконно ли е да се пуска обява за фотограф и съответно някой глобяван ли е за подобно нещо? Благодаря ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: dekov   
Дата:   25-01-20 23:49

Данъци се изискват за получени приходи, независимо дали са получени от кадърно или некадърно свършена работа.

Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 00:01

Да, дължите данъци и осигуровки върху получените хонорари от фотография , които трябва да опишете и в данъчната си декларация и да я подадете в срок до 30.04. Ако до сега сте били или продължавате да сте на трудов договор и не сте подавали такава вече ще трябва да подавате. Освен това трябва да се регистрирате като физическо или юридическо лице за да имате законното право да упражнявате тази дейност.

Дата:   26-01-20 00:15

Ясно, значи не е толкова просто.

Автор: yanee   
Дата:   26-01-20 00:32

напротив просто е [beer]

Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 10:45

напротив, просто е да живееш по правилата, обратното е сложно - да се криеш като мишка, да спиш на хапчета от страх кога ще те опандизят и да живееш с идеята, че си поредния търмък, само цоцащ от създадените от друг блага!

Автор: Stefan.S   
Дата:   26-01-20 12:24

Снимай си спокойно и не се занимавай с глупости [beer]

Дата:   26-01-20 13:17

Съветът е страхотен докато не те хванат. После ще ти се иска никога да не си се докосвал до камера [smilie3]

Автор: avo   
Дата:   26-01-20 13:25

Всеки един в тази държава трябва да си плаща данъците върху това, което е изкарал, за да продължи да има държава. И не да крещи на всички посоки как го обират с данъците, а просто да калкулира стойността им, успоредно с останалите разходи и според него справедливата печалба, в крайната цена на продукта, който предлага, било то фотография или баничка.

Автор: CDman   
Дата:   26-01-20 13:32

Всеки един в тази държава трябва да си плаща данъците върху това, което е изкарал, за да продължи да има държава.

ВЕН-СЕРЕМОС [smilie5]

По темата.
Ако нямате някакъв документ за получените пари не е задължително да ги декларирате. За другото вижте тази тема:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1926764&t=1926764&phorum_uriauth=

Успех [beer]

Дата:   26-01-20 14:08

CDman, задължение е на този който взима парите да издава документ (касова бележка,фактура или и двете), а не на онзи който ги дава. Неиздаването на документ за получено плащане е административно нарушение (https://viemaconsult.com/%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B8%...
)и се наказва с глоба . И не, фотографията у нас не е зле платена. Има фотографи които получават добри пари за работата си и такива които не получават.

Публикацията е редактирана (26-01-20 14:15)

Автор: Stefan.S   
Дата:   26-01-20 14:25

Автор: Gecata
При положение че не работиш в студио или фотомагазин кой и за какво да те хване- би ли обяснил ? [beer]

Дата:   26-01-20 14:30

CDman, задължение е на този който взима парите да издава документ (касова бележка,фактура или и двете)

Напълно наясно съм с това, но автора на темата казва в първия пост, че е снимал на приятели. Едва ли е станало дума за някакъв документ с който да се удостовери плащането.
Като (и ако) си отвори фирма и поеме ангажименти към клиенти вече да - данък ще има, както и осигуровки, които не зависят от ангажиментите т.е. дължат се независимо дали имаш приход или не.

Публикацията е редактирана (26-01-20 14:31)

Автор: vladod   
Дата:   26-01-20 14:33

Проблемът не е в данъците, а в осигуровките - хем са много, хем отиват неясно къде /то е ясно, ама не е за приказки/ !!!

Дата:   26-01-20 14:48

Да, снимал съм на приятели без заплащане и си помислих дали е легално да си направя страница, и ако някой желае да ми наеме услугите. Някой който е минавал през тази процедура може ли да поясни точно как стават нещата? Не искам да създавам конфликт във форума, просто се интересувам, понеже имам нужната техника за целта, имам си и друга работа, но по между другото може да снимам някое събитие от време на време. Това е идеята!

Дата:   26-01-20 14:51

Кое им е много на осигуровките?
155лв на месец, от този месец ще станат с 10лв повече.
Ако и толкова не може да изкара бъдещия фотаджия, защо изобщо се захваща?
И въобще необходимо ли е във фотографски форум да се обсъжда трябва или не трябва да се прекара държавата и ще ме хванат ли или не?
Има толкова други форуми, в които подобно мислене ще е силно актуално и дори похвално!

Дата:   26-01-20 14:54

Ситуация 1: Снимате фирмено събитие, предавате снимките и си взимате хонорара. PR-a ви плаща на ръка и не иска документ. След седмица ви звънят от фирмата (някой от ръководството) и ви казват, че работата която сте свършили не съответства на огромния хонорар (съобщават ви цифра 3-5 пъти по голяма от това който сте получили, но понеже ви е платено на ръка вие няма как да знаете каква цифра е посочил PR-a)Искат от вас да върнете парите или поне да издадете фактура за направения разход -(по закон фактурата може да се изиска по късно). Вие нямате регистрация, нямате,касов апарат и неможете да реагирате адекватно. Следва сезиране на комисията за защита на потребителя ( в най-добрия случай) и вече сте "на пързалката"

Ситуация 2 - много често срещана: Докато снимате фирмено парти или друго събитие пичът или девойката които се навъртат около вас и се възхищават на техниката и на уменията ви, а защо не и да си уговорят частна фотосесия за да им дадете координатите си (разбира се срещу заплащане) са най-често хората които ще изпратят сигнал (донос)до НАП и ще предизвикат проверка срещу вас защото: - са изпратени от или са конкурент, който си разчиства пътя към този пазар, -
са подставени лица от НАП, и не на последно място "съвестен гражданин", който се е усъмнил във вашата легитимност.

Вероятността да ви хванат и да си навлечете неприятности е правопропорционална на броя на нелегалните ангажименти които поемате.

Дата:   26-01-20 15:02

nikvandoom, не създаваш конфликт между никой, просто вероятно някои хора не са за тук!
Имаш опция да работиш като свободна професия, тук лошото е, че ще приспаднеш 20% от приходите и на всичко друго - около 40% - в бюджета.
Втора опция - да си направиш еоод.
Ако избереш да се осигуряваш на минимума /това си е твое право/, осиг. ги написах по-горе, данък печалба- 10% март месец и 5% дивидент ако решиш в текущата година.
Счетоводител - за подобна дейност - около 50 на месец.
Ако ще рекламираш в страници от рода на фейсбук или гугъл адуърдс - ДДС регистрация по 97а задължително, счетоводството скача на 100-на. При абонаментно обслужване регистрацията на фирмата и приключването обикновено а безплатни.
Само да те предупредя, че НАП обхождат подобни страници и ако решиш да се гъбаркаш със закона, ще гризнеш дървото много скоро и ще заболи, да знаеш. Ще те върнат 5 години назад, ще ти сложат една "предполагаема" ставка и ще платиш 40% на посочената!

Публикацията е редактирана (26-01-20 15:03)

Автор: GenaDP   
Дата:   26-01-20 15:28

"Имаш опция да работиш като свободна професия, тук лошото е, че ще приспаднеш 20% от приходите и на всичко друго - около 40% - в бюджета."

Това с процентите откъде го измъти? Или целта е просто да се пуаши народа?

Дата:   26-01-20 15:52

Нещата не са за подценяване. Аз си мислех дали има просто начин да си правиш един договор с наемателя, най-обикновен граждански договор, който след това да занесеш в НАП и да си платиш данък върху хонорара.

Автор: quazimodo   
Дата:   26-01-20 16:04

GenaDP написа:

> Това с процентите откъде го
> измъти? Или целта е просто да се
> пуаши народа?

По-здравословно е за народа да бъде изплашен сега, отколкото да бъде силно изненадан по нЕкое време от "компетентните" органи. При последната среща с тях бях обявен за международен престъпник от ранга на Ал Капоне, за невнесени 2.16 лв (два лева и шестнадесет стотинки), независимо, че по същата сметка имах надвнесени около 480 лева, спокойно покриващи огромната "укрита" сума[smilie18][smilie18][smilie18]

Автор: BXMarkov   
Дата:   26-01-20 16:08

wlad написа:

> Счетоводител - за подобна дейност -
> около 50 на месец.

На месец казваш. Ей затова няма прокопсия в нашата държава, никой не цени труда на другия, а иска ли иска за себе си.

Повярвай воденето на фирма, дори без регистрация по ДДС изобщо не струва 50 лв. За пример толкова не струва снимане на детски рожден ден за 1 час.

Дата:   26-01-20 16:13

Редно е сега да открием и тема: "Защо счетоводителите у нас са зле платени"

Дата:   26-01-20 16:21

Gecata написа:

> Редно е сега да открием и тема:
> "Защо счетоводителите у нас са зле
> платени"

Файда няма, едно и също и няма оправия.

И с предната тема идеята ми беше,че повечето хора у нас не ценят труда на другите, но реват за своите интереси.

Да се оправя кой както може.

Дата:   26-01-20 16:46

[smilie5]
Ха сега де!
Съсипаха я тая държава, сега пък счетоводителят бил евтин [smilie5]
Я кажи, колега, на 10 фактури на месец - колко да му струва?
За 10 снимки - колко ще вземеш?
Относно въпросът за процентите по-горе - не към мен, към законотворецът. [smilie5]

Дата:   26-01-20 17:10

Първо не съм колега, второ изобщо не си наясно с професията и не ти е ясно какво трябва да извърши счетоводната фирма освен осчетоводяването на приходите и разходите. Повярвай много,много още има. За да избегнем по-нататъшни спорове, собственик съм на финансово-счетоводна компания.

П.С. Излизам от темата.

Дата:   26-01-20 17:15

Това ясно, а фотографи дали има във фотографския форум?
Да ти призная, изобщо не ме интересува каква е работата на счетоводителя, имам си договор, плащам си всеки месец, той не ме пита колко трябва да работя, за му изкарам абонаментното, съответно и мен не ме вълнува.
П.С. аз не излизам от темата и никога няма да изляза, когато става дума за измами и тарикатлъци български. [smilie5]

Автор: MauMyHa   
Дата:   26-01-20 17:34

че, кой дава пари за фотография в количества които да са подлежщи на Облагане [smilie11]

Дата:   26-01-20 17:39

Парите от кои количества фотография викаш неподлежат на облагане?

Дата:   26-01-20 19:24

Така е, масрафите ги обсъдихме в другата тема [smilie5]
Явно в извънработното фотаджийство няма много мангизи, и защо ли, защо се питам аз и отговор не намирам с глупавата си кратуна.
Може да потърсим отговор например в ... одит.инфо - с въпрос - аз съм фотограф, обаче съм и любител-счетоводител в събота и неделя - защо ли не ми плащат добре?
Какво ли ще ми отговорят?
Интересно колко ли би изкарвал един съботно-неделен любител-счетоводител, любител-заварчик, любител-дограмаджия, любител-стругар като такъв?
Но странно защо - всички те стават И за фотографи!
А някой от тях дори и Photography слагат!
Нещо като Иванов - Заварчик - Photography!
Гледат страниците на "колегите" и си викат- ц,ц,ц, тоя виж колко взима - 4 бона!
Пък аз снимах на лелинчо подновяването на обетите и по-добре ми станаха кадрите, а стотинка не взех!
Не знам, и аз не съм фотограф, щракач на фул тайм съм от години и избивам счетито криво-ляво, пък дори и сватби не снимам, ужас!
Фотограф е голяма дума, не е за всеки.
Във форума има велики Фотографи, има хора в топ-а на света, видно от темата малко по-надолу, има и хора със снимки в Nat Geo, има и световноизвестни портретаджии и стробисти, работещи в Далечния Изток, има и умопомрачителни детски фотографи!
Може би е добре понякога, дори само веднъж, вместо да гледаме канчетата им, да видим творбите им и да замълчим поне за миг.
Току виж много истини се прокраднали в главите ни и разходите започнат да се покриват.

Автор: victory13   
Дата:   27-01-20 02:11

ако не планирате поне 10к лева на година приход от тази дейност, няма смисъл да правите фирма... и то да се назначите на минимална заплата... има шанс да не плащате осигуровки, ако работодателят по основния ви трудов договор ви осигурява на макс /3000 лв в момента/...
ако няма такъв приход, граждански договор за услуга, и един счетоводител да ви попълни годишната декларация /все има нещо за доискусуряване, а те знаят кусурите [smilie5] /

успех [shtrak]

Дата:   27-01-20 08:01

Автор: BXMarkov
Дата: 26-01-20 16:21
повечето хора у нас не ценят труда на другите, но реват за своите интереси.

Да се оправя кой както може.

Кратко и ясно ! [smilie24]

Автор: SaS   
Дата:   27-01-20 09:23

Когато говорите за счетоводители е редно да измерите какви специалисти са, защото как иначе преценявате цената им :)

Има такива, които искат по 300 лв на година, има и такива за десетки хиляди на година. Нали това е пазара? Търсене и предлагане. Цените те си ги казват.

Автор: ecobo   
Дата:   27-01-20 11:01

“Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава.”

Атанас Буров

Автор: patzo   
Дата:   27-01-20 11:43

Моя счетоводител ми взема точно 50лв. на месец. Незнам в София как е но тук горе долу толкова взимат за малка фирма.

Инъче за снимането - разбирам да ти е професия и с това да си вадиш хляма - да трябва всичко да е ОК. Но ако от време на време си начешеш хоби крастата и някой приятел ти даде 100лв. да му снимаш свадбата - айде да не се отнасяме, че прекаления светец и богу не е драг.

Автор: imitev   
Дата:   27-01-20 11:57

"Българинът никога няма да стане велик гражданин на света..."
imitev

Автор: GenaDP   
Дата:   27-01-20 12:04

"Българинът никога няма да стане велик гражданин на света..."

Те пък небългарите сякаш отдавна са станали велики граждани.

Автор: imitev   
Дата:   27-01-20 12:28

Какво ни вълнуват небългарите?

Автор: nyamago   
Дата:   27-01-20 12:33

Ще стане... няма да стане...

КОЙ българин? Че сме милиони, все още - и биваме различни.[smilie8]

Автор: Slivenski   
Дата:   27-01-20 13:40

Абе, като стана дума за данъци... Не става ли с граждански договори? Ако снимаш десет пъти в годината, за какво ти е фирма? Накрая плащаш на някой счетоводител да ти попълни данъчната декларация и си готов. А тя не е ядрена физика също - може и сам да си я попълни човек.

[smilie8]

Дата:   27-01-20 13:56

За граждани на света не знам, но в про-форума вече са в еврозоната. [cool]

Всички цени са в евро [beer]

Автор: asahi   
Дата:   27-01-20 19:45

Няма ли кой да изрови старата тема? Всичко е обяснено поне 3 пъти.

Автор: chovecheto   
Дата:   28-01-20 17:01

В училището на дъщеря ми има една кака, която снима за 15.09., за Коледа, за Великден, за края на учебната година и т.н. Не издава никакви фискални документи. Това на въпроса - може ли? Е, явно може.
На въпроса редно ли е - Вие сте голям човек и можете да си отговорите, ако помислите.

Автор: J.T.Todorov   
Дата:   28-01-20 17:30

Ето ви отговор на въпросите.

https://svobodnapraktika.com/svobodni-profesii-kakvo-trqbva-da-znaem

https://www.contabil.bg/news/osiguriavane-2020

Автор: i_mitkov   
Дата:   06-07-21 13:49

Цената се определя спрямо човека, фирмата и услугата. Качеството и толкова колкото могат клиентите да платят за час време. Както във фотографията така и в счетоводството си има ставка на час. И в двете професии има разходи и експертиза, която обикновеният клиент или бизнес не могат да видят. Относно цените, тези са с добри цени за София -
https://www.bal.........com/
, https://sche............-sofia.com/
.

Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 14:07

темата е поостаряла и не става въпрос за заплащането от клиента, а за дължимите данъци към държавата.

Автор: Nik1   
Дата:   06-07-21 14:20

Тоя новорегистрирания написа:

> Цената се определя спрямо човека,
> фирмата и услугата. Качеството и
> толкова колкото могат клиентите
> да платят за час време. Както във
> фотографията така и в
> счетоводството си има ставка на
> час. И в двете професии има разходи
> и експертиза, която обикновеният
> клиент или бизнес не могат да
> видят. Относно цените, тези са с
> добри цени за София -
> https://www.ba.......bg.com/
,
> https://sch.........-uslugi-sofia.com/
.

А ти плати ли си за рекламата във ФФ??????
Аман от тарикати. И ти ще ми водиш счетоводството. Мале-е-е-е!!!

Дата:   06-07-21 14:55

Nik1 написа:

> ...А ти плати ли си за рекламата във
> ФФ??????
> Аман от тарикати. И ти ще ми водиш
> счетоводството. Мале-е-е-е!!!

Ако не е тарикат, що за счетоводител ще е[smilie18][smilie18][smilie18]

Публикацията е редактирана (06-07-21 14:57)

Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 15:30

Хм... верно, че било сиромашка реклама. Щом и счетоводителите гладни останаха, не знам [smilie18]

Дата:   06-07-21 15:53

lamerkoнаписа:

> Хм... верно, че било сиромашка
> реклама. Щом и счетоводителите
> гладни останаха, не знам [smilie18]

Нема бизнес, нема пари! Нема и за две цигари...[smilie18][beer]

Автор: Nik1   
Дата:   06-07-21 20:33

quazimodo написа:

> Nik1 написа:
>
> > ...А ти плати ли си за рекламата
> във
> > ФФ??????
> > Аман от тарикати. И ти ще ми водиш
> > счетоводството. Мале-е-е-е!!!
>
>
> Ако не е тарикат, що за
> счетоводител ще е[smilie18][smilie18][smilie18]
>

>
>[beer] [beer]

Автор: Admin   
Дата:   08-07-21 00:35

Важно е да се знае, че линковете във форума се създават с атрибут rel="nofollow", което не дава SEO предимство и препоръка за Google.

Автор: SprintGB   
Дата:   13-07-21 13:53

Здравейте, понеже темата ме заинтеригува, искам един въпрос да задам на всички фотографи на които фотографията им е професия /като мен/
Всеки винаги ли издава касова бележка/фактура за снимане което е изработил /било то сватба,кръщение или др. събития/
???

Дата:   13-07-21 16:56

Всеки винаги трябва да е готов да издаде разходен документ при поискване. Дали ще му поискат е друг въпрос, който няма как да е предмет на тази тема.

Автор: mitpis   
Дата:   13-07-21 19:29

asahi Човека иска да си признаете, че работите в сивата икономика[smilie3]

Дата:   13-07-21 19:43

Няма да се получи. Дори и фотографията да не ти е професия можеш да издадеш разходен документ от фирмата, която имаш, или да се уговориш с друг човек да издаде такъв вместо теб при компенсиране на съответните неудобства. Другата крайност е предварително да декларираш пред клиента, че работиш в сивия сектор и не издаваш разходни документи. Клиентът ще прецени дали да работи с теб.

Автор: linken   
Дата:   13-07-21 23:49

@asahi
Аз за клиент, който да не иска да работи с фотограф, само заради това че е в сивия сектор не съм чул.
Друг е въпроса, ако искат фактура, тогава им издаваш чрез фирма.
Но в повечето случаи, клиентите плащат в брой, на ръка. Всеки си има глава на раменете и решава как да постъпи с декларирането [beer]

Автор: Satsan   
Дата:   14-07-21 00:02

Всичко е въпрос на личен избор. Ако искаш плащаш данъци и си спокоен, ако не искаш да плащаш внимаваш да не те хванат в крачка. Това е. Всеки сам избира как да работи.
Данъци се плащат за получени суми. А те се доказват с документ за плащане или преводен за пари. Ако не издаваш касови документи или фактури не дължиш данък (на теория), но ако някой те хване по някакъв начин, че си получил пари за дейността си отиваш на ревизия и става сложно. Та на въпросът "дължат ли се данъци" - да, дължат се на сумата която си получил. Дали ще я обявиш доброволно (с документи ли в данъчна декларация) или ще опиташ да я скриеш е твой избор. Успех!

Дата:   14-07-21 08:39

"Автор: linken
Дата: 13-07-21 23:49
..."

Както вече казах дали клиентът ще иска финансов разходен документ не може да е въпрос на този разговор, защото по никакъв начин не зависи от фотографа.

Автор: папач   
Дата:   27-07-21 08:07

Нищо не споменавате за патент който беше различен за отделните градове и май не става със свободна професия

Дата:   27-07-21 11:12

Патентът и свободната са малко калъч откъм осигуряване и признати разходи.
Данъчната тежест е по-малка, отколкото осигурителната.
Всичко е въпрос на смятане - ако докарваш 1000лв на месец, може и да те устрои, нагоре вече сметката започва да не излиза.

Автор: abnorm   
Дата:   28-09-21 22:49

Това, фотографстването е добро за изкарване на средства...
Един познат фотограф преди време ми се похвали, че на циганска сватба е изкарал от снимки 5000лв. Друг ми се похвали, че за фотосесия с 10 снимки взимал 50лв...
Това са доста добри пари и трябва да се плащат данъци!

Автор: solar_sea   
Дата:   29-09-21 08:13

Фотографията у нас не е регламентирана дейност и съответно няма изискване под каква форма да се практикува комерсиално. Няма никакъв проблем да работиш с граждански договори тип индивидуални поръчки и след това да си ги декларираш и платиш. Просто трябва да имаш отделен договор за всяко едно събитие. В този случай не ти трябва и касов апарат, защото ти си на практика нает от възложителя по договор. Хубаво е ако може да ти превеждат парите по банков път за доказване. В началото на следващата година си декларираш тези приходи и им плащаш данъка.

За малки обеми работа става. По нататък ще ти се прииска да имаш фирма, защото на физическо лице на граждански договор няма да ти признаят от нап разход, примерно на нов апарат и съответната амортизация :)

Плащането на осигуровките е съвсем отделна тема - най-добре направи консултация със счетоводител и по двете.

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »