Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   25-01-20 23:31

Здравейте! Наложи ми се да снимам 2-3 пъти разни събития покрай приятели и роднини и ми хрумна, че може да снимам такъв тип мероприятия, но за пари. Наложително ли е да се плаща някакъв вид данък или осигуровки, при положение, че още не съм развил такава дейност? Незаконно ли е да се пуска обява за фотограф и съответно някой глобяван ли е за подобно нещо? Благодаря ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: dekov   
Дата:   25-01-20 23:49

Данъци се изискват за получени приходи, независимо дали са получени от кадърно или некадърно свършена работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 00:01

Да, дължите данъци и осигуровки върху получените хонорари от фотография , които трябва да опишете и в данъчната си декларация и да я подадете в срок до 30.04. Ако до сега сте били или продължавате да сте на трудов договор и не сте подавали такава вече ще трябва да подавате. Освен това трябва да се регистрирате като физическо или юридическо лице за да имате законното право да упражнявате тази дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   26-01-20 00:15

Ясно, значи не е толкова просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: yanee   
Дата:   26-01-20 00:32

напротив просто е [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 10:45

напротив, просто е да живееш по правилата, обратното е сложно - да се криеш като мишка, да спиш на хапчета от страх кога ще те опандизят и да живееш с идеята, че си поредния търмък, само цоцащ от създадените от друг блага!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Stefan.S   
Дата:   26-01-20 12:24

Снимай си спокойно и не се занимавай с глупости [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 13:17

Съветът е страхотен докато не те хванат. После ще ти се иска никога да не си се докосвал до камера [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: avo   
Дата:   26-01-20 13:25

Всеки един в тази държава трябва да си плаща данъците върху това, което е изкарал, за да продължи да има държава. И не да крещи на всички посоки как го обират с данъците, а просто да калкулира стойността им, успоредно с останалите разходи и според него справедливата печалба, в крайната цена на продукта, който предлага, било то фотография или баничка.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-01-20 13:32

Всеки един в тази държава трябва да си плаща данъците върху това, което е изкарал, за да продължи да има държава.

ВЕН-СЕРЕМОС [smilie5]

По темата.
Ако нямате някакъв документ за получените пари не е задължително да ги декларирате. За другото вижте тази тема:


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1926764&t=1926764&phorum_uriauth=


Успех [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 14:08

CDman, задължение е на този който взима парите да издава документ (касова бележка,фактура или и двете), а не на онзи който ги дава. Неиздаването на документ за получено плащане е административно нарушение (https://viemaconsult.com/%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B8%...
)и се наказва с глоба . И не, фотографията у нас не е зле платена. Има фотографи които получават добри пари за работата си и такива които не получават.



Публикацията е редактирана (26-01-20 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Stefan.S   
Дата:   26-01-20 14:25

Автор: Gecata
При положение че не работиш в студио или фотомагазин кой и за какво да те хване- би ли обяснил ? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-01-20 14:30

CDman, задължение е на този който взима парите да издава документ (касова бележка,фактура или и двете)

Напълно наясно съм с това, но автора на темата казва в първия пост, че е снимал на приятели. Едва ли е станало дума за някакъв документ с който да се удостовери плащането.
Като (и ако) си отвори фирма и поеме ангажименти към клиенти вече да - данък ще има, както и осигуровки, които не зависят от ангажиментите т.е. дължат се независимо дали имаш приход или не.



Публикацията е редактирана (26-01-20 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: vladod   
Дата:   26-01-20 14:33

Проблемът не е в данъците, а в осигуровките - хем са много, хем отиват неясно къде /то е ясно, ама не е за приказки/ !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   26-01-20 14:48

Да, снимал съм на приятели без заплащане и си помислих дали е легално да си направя страница, и ако някой желае да ми наеме услугите. Някой който е минавал през тази процедура може ли да поясни точно как стават нещата? Не искам да създавам конфликт във форума, просто се интересувам, понеже имам нужната техника за целта, имам си и друга работа, но по между другото може да снимам някое събитие от време на време. Това е идеята!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 14:51

Кое им е много на осигуровките?
155лв на месец, от този месец ще станат с 10лв повече.
Ако и толкова не може да изкара бъдещия фотаджия, защо изобщо се захваща?
И въобще необходимо ли е във фотографски форум да се обсъжда трябва или не трябва да се прекара държавата и ще ме хванат ли или не?
Има толкова други форуми, в които подобно мислене ще е силно актуално и дори похвално!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 14:54

Ситуация 1: Снимате фирмено събитие, предавате снимките и си взимате хонорара. PR-a ви плаща на ръка и не иска документ. След седмица ви звънят от фирмата (някой от ръководството) и ви казват, че работата която сте свършили не съответства на огромния хонорар (съобщават ви цифра 3-5 пъти по голяма от това който сте получили, но понеже ви е платено на ръка вие няма как да знаете каква цифра е посочил PR-a)Искат от вас да върнете парите или поне да издадете фактура за направения разход -(по закон фактурата може да се изиска по късно). Вие нямате регистрация, нямате,касов апарат и неможете да реагирате адекватно. Следва сезиране на комисията за защита на потребителя ( в най-добрия случай) и вече сте "на пързалката"

Ситуация 2 - много често срещана: Докато снимате фирмено парти или друго събитие пичът или девойката които се навъртат около вас и се възхищават на техниката и на уменията ви, а защо не и да си уговорят частна фотосесия за да им дадете координатите си (разбира се срещу заплащане) са най-често хората които ще изпратят сигнал (донос)до НАП и ще предизвикат проверка срещу вас защото: - са изпратени от или са конкурент, който си разчиства пътя към този пазар, -
са подставени лица от НАП, и не на последно място "съвестен гражданин", който се е усъмнил във вашата легитимност.

Вероятността да ви хванат и да си навлечете неприятности е правопропорционална на броя на нелегалните ангажименти които поемате.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 15:02

nikvandoom, не създаваш конфликт между никой, просто вероятно някои хора не са за тук!
Имаш опция да работиш като свободна професия, тук лошото е, че ще приспаднеш 20% от приходите и на всичко друго - около 40% - в бюджета.
Втора опция - да си направиш еоод.
Ако избереш да се осигуряваш на минимума /това си е твое право/, осиг. ги написах по-горе, данък печалба- 10% март месец и 5% дивидент ако решиш в текущата година.
Счетоводител - за подобна дейност - около 50 на месец.
Ако ще рекламираш в страници от рода на фейсбук или гугъл адуърдс - ДДС регистрация по 97а задължително, счетоводството скача на 100-на. При абонаментно обслужване регистрацията на фирмата и приключването обикновено а безплатни.
Само да те предупредя, че НАП обхождат подобни страници и ако решиш да се гъбаркаш със закона, ще гризнеш дървото много скоро и ще заболи, да знаеш. Ще те върнат 5 години назад, ще ти сложат една "предполагаема" ставка и ще платиш 40% на посочената!



Публикацията е редактирана (26-01-20 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: GenaDP   
Дата:   26-01-20 15:28

"Имаш опция да работиш като свободна професия, тук лошото е, че ще приспаднеш 20% от приходите и на всичко друго - около 40% - в бюджета."

Това с процентите откъде го измъти? Или целта е просто да се пуаши народа?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   26-01-20 15:52

Нещата не са за подценяване. Аз си мислех дали има просто начин да си правиш един договор с наемателя, най-обикновен граждански договор, който след това да занесеш в НАП и да си платиш данък върху хонорара.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   26-01-20 16:04

GenaDP написа:


> Това с процентите откъде го
> измъти? Или целта е просто да се
> пуаши народа?


По-здравословно е за народа да бъде изплашен сега, отколкото да бъде силно изненадан по нЕкое време от "компетентните" органи. При последната среща с тях бях обявен за международен престъпник от ранга на Ал Капоне, за невнесени 2.16 лв (два лева и шестнадесет стотинки), независимо, че по същата сметка имах надвнесени около 480 лева, спокойно покриващи огромната "укрита" сума[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   26-01-20 16:08

wlad написа:


> Счетоводител - за подобна дейност -
> около 50 на месец.

На месец казваш. Ей затова няма прокопсия в нашата държава, никой не цени труда на другия, а иска ли иска за себе си.

Повярвай воденето на фирма, дори без регистрация по ДДС изобщо не струва 50 лв. За пример толкова не струва снимане на детски рожден ден за 1 час.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 16:13

Редно е сега да открием и тема: "Защо счетоводителите у нас са зле платени"

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   26-01-20 16:21

Gecata написа:

> Редно е сега да открием и тема:
> "Защо счетоводителите у нас са зле
> платени"

Файда няма, едно и също и няма оправия.

И с предната тема идеята ми беше,че повечето хора у нас не ценят труда на другите, но реват за своите интереси.

Да се оправя кой както може.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 16:46

[smilie5]
Ха сега де!
Съсипаха я тая държава, сега пък счетоводителят бил евтин [smilie5]
Я кажи, колега, на 10 фактури на месец - колко да му струва?
За 10 снимки - колко ще вземеш?
Относно въпросът за процентите по-горе - не към мен, към законотворецът. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   26-01-20 17:10

Първо не съм колега, второ изобщо не си наясно с професията и не ти е ясно какво трябва да извърши счетоводната фирма освен осчетоводяването на приходите и разходите. Повярвай много,много още има. За да избегнем по-нататъшни спорове, собственик съм на финансово-счетоводна компания.

П.С. Излизам от темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 17:15

Това ясно, а фотографи дали има във фотографския форум?
Да ти призная, изобщо не ме интересува каква е работата на счетоводителя, имам си договор, плащам си всеки месец, той не ме пита колко трябва да работя, за му изкарам абонаментното, съответно и мен не ме вълнува.
П.С. аз не излизам от темата и никога няма да изляза, когато става дума за измами и тарикатлъци български. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   26-01-20 17:34

че, кой дава пари за фотография в количества които да са подлежщи на Облагане [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Gecata   
Дата:   26-01-20 17:39

Парите от кои количества фотография викаш неподлежат на облагане?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   26-01-20 19:24

Така е, масрафите ги обсъдихме в другата тема [smilie5]
Явно в извънработното фотаджийство няма много мангизи, и защо ли, защо се питам аз и отговор не намирам с глупавата си кратуна.
Може да потърсим отговор например в ... одит.инфо - с въпрос - аз съм фотограф, обаче съм и любител-счетоводител в събота и неделя - защо ли не ми плащат добре?
Какво ли ще ми отговорят?
Интересно колко ли би изкарвал един съботно-неделен любител-счетоводител, любител-заварчик, любител-дограмаджия, любител-стругар като такъв?
Но странно защо - всички те стават И за фотографи!
А някой от тях дори и Photography слагат!
Нещо като Иванов - Заварчик - Photography!
Гледат страниците на "колегите" и си викат- ц,ц,ц, тоя виж колко взима - 4 бона!
Пък аз снимах на лелинчо подновяването на обетите и по-добре ми станаха кадрите, а стотинка не взех!
Не знам, и аз не съм фотограф, щракач на фул тайм съм от години и избивам счетито криво-ляво, пък дори и сватби не снимам, ужас!
Фотограф е голяма дума, не е за всеки.
Във форума има велики Фотографи, има хора в топ-а на света, видно от темата малко по-надолу, има и хора със снимки в Nat Geo, има и световноизвестни портретаджии и стробисти, работещи в Далечния Изток, има и умопомрачителни детски фотографи!
Може би е добре понякога, дори само веднъж, вместо да гледаме канчетата им, да видим творбите им и да замълчим поне за миг.
Току виж много истини се прокраднали в главите ни и разходите започнат да се покриват.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: victory13   
Дата:   27-01-20 02:11

ако не планирате поне 10к лева на година приход от тази дейност, няма смисъл да правите фирма... и то да се назначите на минимална заплата... има шанс да не плащате осигуровки, ако работодателят по основния ви трудов договор ви осигурява на макс /3000 лв в момента/...
ако няма такъв приход, граждански договор за услуга, и един счетоводител да ви попълни годишната декларация /все има нещо за доискусуряване, а те знаят кусурите [smilie5] /

успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   27-01-20 08:01

Автор: BXMarkov
Дата: 26-01-20 16:21
повечето хора у нас не ценят труда на другите, но реват за своите интереси.

Да се оправя кой както може.


Кратко и ясно ! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: SaS   
Дата:   27-01-20 09:23

Когато говорите за счетоводители е редно да измерите какви специалисти са, защото как иначе преценявате цената им :)

Има такива, които искат по 300 лв на година, има и такива за десетки хиляди на година. Нали това е пазара? Търсене и предлагане. Цените те си ги казват.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: ecobo   
Дата:   27-01-20 11:01

“Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава.”

Атанас Буров

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: patzo   
Дата:   27-01-20 11:43

Моя счетоводител ми взема точно 50лв. на месец. Незнам в София как е но тук горе долу толкова взимат за малка фирма.

Инъче за снимането - разбирам да ти е професия и с това да си вадиш хляма - да трябва всичко да е ОК. Но ако от време на време си начешеш хоби крастата и някой приятел ти даде 100лв. да му снимаш свадбата - айде да не се отнасяме, че прекаления светец и богу не е драг.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: imitev   
Дата:   27-01-20 11:57

"Българинът никога няма да стане велик гражданин на света..."
imitev

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: GenaDP   
Дата:   27-01-20 12:04

"Българинът никога няма да стане велик гражданин на света..."

Те пък небългарите сякаш отдавна са станали велики граждани.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: imitev   
Дата:   27-01-20 12:28


Какво ни вълнуват небългарите?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: nyamago   
Дата:   27-01-20 12:33

Ще стане... няма да стане...

КОЙ българин? Че сме милиони, все още - и биваме различни.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   27-01-20 13:40

Абе, като стана дума за данъци... Не става ли с граждански договори? Ако снимаш десет пъти в годината, за какво ти е фирма? Накрая плащаш на някой счетоводител да ти попълни данъчната декларация и си готов. А тя не е ядрена физика също - може и сам да си я попълни човек.

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   27-01-20 13:56

За граждани на света не знам, но в про-форума вече са в еврозоната. [cool]

Всички цени са в евро [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   27-01-20 19:45

Няма ли кой да изрови старата тема? Всичко е обяснено поне 3 пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: chovecheto   
Дата:   28-01-20 17:01

В училището на дъщеря ми има една кака, която снима за 15.09., за Коледа, за Великден, за края на учебната година и т.н. Не издава никакви фискални документи. Това на въпроса - може ли? Е, явно може.
На въпроса редно ли е - Вие сте голям човек и можете да си отговорите, ако помислите.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   28-01-20 17:30

Ето ви отговор на въпросите.


https://svobodnapraktika.com/svobodni-profesii-kakvo-trqbva-da-znaem




https://www.contabil.bg/news/osiguriavane-2020

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: i_mitkov   
Дата:   06-07-21 13:49

Цената се определя спрямо човека, фирмата и услугата. Качеството и толкова колкото могат клиентите да платят за час време. Както във фотографията така и в счетоводството си има ставка на час. И в двете професии има разходи и експертиза, която обикновеният клиент или бизнес не могат да видят. Относно цените, тези са с добри цени за София -
https://www.bal.........com/
, https://sche............-sofia.com/
.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 14:07

темата е поостаряла и не става въпрос за заплащането от клиента, а за дължимите данъци към държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Nik1   
Дата:   06-07-21 14:20

Тоя новорегистрирания написа:

> Цената се определя спрямо човека,
> фирмата и услугата. Качеството и
> толкова колкото могат клиентите
> да платят за час време. Както във
> фотографията така и в
> счетоводството си има ставка на
> час. И в двете професии има разходи
> и експертиза, която обикновеният
> клиент или бизнес не могат да
> видят. Относно цените, тези са с
> добри цени за София -
> https://www.ba.......bg.com/
,
> https://sch.........-uslugi-sofia.com/
.


А ти плати ли си за рекламата във ФФ??????
Аман от тарикати. И ти ще ми водиш счетоводството. Мале-е-е-е!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   06-07-21 14:55

Nik1 написа:

> ...А ти плати ли си за рекламата във
> ФФ??????
> Аман от тарикати. И ти ще ми водиш
> счетоводството. Мале-е-е-е!!!


Ако не е тарикат, що за счетоводител ще е[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (06-07-21 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 15:30

Хм... верно, че било сиромашка реклама. Щом и счетоводителите гладни останаха, не знам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   06-07-21 15:53

lamerkoнаписа:

> Хм... верно, че било сиромашка
> реклама. Щом и счетоводителите
> гладни останаха, не знам [smilie18]

Нема бизнес, нема пари! Нема и за две цигари...[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Nik1   
Дата:   06-07-21 20:33

quazimodo написа:

> Nik1 написа:
>
> > ...А ти плати ли си за рекламата
> във
> > ФФ??????
> > Аман от тарикати. И ти ще ми водиш
> > счетоводството. Мале-е-е-е!!!
>
>
> Ако не е тарикат, що за
> счетоводител ще е[smilie18][smilie18][smilie18]
>

>
>[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Admin   
Дата:   08-07-21 00:35

Важно е да се знае, че линковете във форума се създават с атрибут rel="nofollow", което не дава SEO предимство и препоръка за Google.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: SprintGB   
Дата:   13-07-21 13:53

Здравейте, понеже темата ме заинтеригува, искам един въпрос да задам на всички фотографи на които фотографията им е професия /като мен/
Всеки винаги ли издава касова бележка/фактура за снимане което е изработил /било то сватба,кръщение или др. събития/
???

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   13-07-21 16:56

Всеки винаги трябва да е готов да издаде разходен документ при поискване. Дали ще му поискат е друг въпрос, който няма как да е предмет на тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: mitpis   
Дата:   13-07-21 19:29

asahi Човека иска да си признаете, че работите в сивата икономика[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   13-07-21 19:43

Няма да се получи. Дори и фотографията да не ти е професия можеш да издадеш разходен документ от фирмата, която имаш, или да се уговориш с друг човек да издаде такъв вместо теб при компенсиране на съответните неудобства. Другата крайност е предварително да декларираш пред клиента, че работиш в сивия сектор и не издаваш разходни документи. Клиентът ще прецени дали да работи с теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: linken   
Дата:   13-07-21 23:49

@asahi
Аз за клиент, който да не иска да работи с фотограф, само заради това че е в сивия сектор не съм чул.
Друг е въпроса, ако искат фактура, тогава им издаваш чрез фирма.
Но в повечето случаи, клиентите плащат в брой, на ръка. Всеки си има глава на раменете и решава как да постъпи с декларирането [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Satsan   
Дата:   14-07-21 00:02

Всичко е въпрос на личен избор. Ако искаш плащаш данъци и си спокоен, ако не искаш да плащаш внимаваш да не те хванат в крачка. Това е. Всеки сам избира как да работи.
Данъци се плащат за получени суми. А те се доказват с документ за плащане или преводен за пари. Ако не издаваш касови документи или фактури не дължиш данък (на теория), но ако някой те хване по някакъв начин, че си получил пари за дейността си отиваш на ревизия и става сложно. Та на въпросът "дължат ли се данъци" - да, дължат се на сумата която си получил. Дали ще я обявиш доброволно (с документи ли в данъчна декларация) или ще опиташ да я скриеш е твой избор. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   14-07-21 08:39

"Автор: linken
Дата: 13-07-21 23:49
..."

Както вече казах дали клиентът ще иска финансов разходен документ не може да е въпрос на този разговор, защото по никакъв начин не зависи от фотографа.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: папач   
Дата:   27-07-21 08:07

Нищо не споменавате за патент който беше различен за отделните градове и май не става със свободна професия

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   27-07-21 11:12

Патентът и свободната са малко калъч откъм осигуряване и признати разходи.
Данъчната тежест е по-малка, отколкото осигурителната.
Всичко е въпрос на смятане - ако докарваш 1000лв на месец, може и да те устрои, нагоре вече сметката започва да не излиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: abnorm   
Дата:   28-09-21 22:49

Това, фотографстването е добро за изкарване на средства...
Един познат фотограф преди време ми се похвали, че на циганска сватба е изкарал от снимки 5000лв. Друг ми се похвали, че за фотосесия с 10 снимки взимал 50лв...
Това са доста добри пари и трябва да се плащат данъци!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: solar_sea   
Дата:   29-09-21 08:13

Фотографията у нас не е регламентирана дейност и съответно няма изискване под каква форма да се практикува комерсиално. Няма никакъв проблем да работиш с граждански договори тип индивидуални поръчки и след това да си ги декларираш и платиш. Просто трябва да имаш отделен договор за всяко едно събитие. В този случай не ти трябва и касов апарат, защото ти си на практика нает от възложителя по договор. Хубаво е ако може да ти превеждат парите по банков път за доказване. В началото на следващата година си декларираш тези приходи и им плащаш данъка.

За малки обеми работа става. По нататък ще ти се прииска да имаш фирма, защото на физическо лице на граждански договор няма да ти признаят от нап разход, примерно на нов апарат и съответната амортизация :)

Плащането на осигуровките е съвсем отделна тема - най-добре направи консултация със счетоводител и по двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: patzo   
Дата:   20-11-21 13:07

Моето мнение е, че като не си професионалист най-добре е да не се взима пари. Така много по-яко да се снима защото не носиш голяма отговорност и ти е по-кеф. На мен фотографията ми е хоби и не съм дори близко до професионалист. Но от приятел на приятел вече имам снимани - доста рожденни дни, кръщене и няколко свадби и концерт. Така без пари ми е много повече кеф - винаги мога да откажа и измисля нещо, че съм зает ако не ми се снима. Снимам с 3 обектива sigma 30/1.4, samyang 12/2 и samyang 135/2 - имам и 2 светки Godox.



Публикацията е редактирана (20-11-21 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   20-11-21 14:52

Както е зададен въпросът - не. Не трябва да се праща данък за фотография. Виж за приходи трябва. Дори за тези от фотография :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Raffito   
Дата:   26-11-21 20:21

Само погледнете в каква държава живеем...

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/259858184_1059939641517930_207372239994233183_n...



Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Djoro   
Дата:   26-11-21 21:00

Като ти плащат снимките, клиентът само хартията ли си плаща или умението на фотографа да направи кадър,
Като Ви са много 50 лева за счетоводител, накарайте жена си да изкара един курс по счетоводство и готово.
Аз така направих, накарах моята дебелана,която в гръб прилича на задна гума на валяк, да си вдигне четирибуквието и да изкара счетоводен курс, така и намерих работа, тя да движи счетоводната работа. Е , пак гледа турски филми и повечето съм на сандвичи, а ма повече не давам по 50 лева за счетоводител, но и пак всичките пари отиват при нея .
Толкова!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: skodi   
Дата:   27-11-21 19:16

Прати жена си на готварски курс бре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Djoro   
Дата:   27-11-21 20:08

Пращам я и на курс за ГОТВАЧИ БЕ, а ма фотографията и е по интересна, а всеки "курс" обича да посещава, особено като махнеш една от съгласните, поставени за благозвучие.
Нищо циничен не съм казал, нищо цинично нали?



Публикацията е редактирана (28-11-21 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: georgioiv   
Дата:   28-11-21 10:38


Свещен дълг на всеки е първо да изхрани и обезпечи семейството си и после да мисли за държавата. Не обратното. Символ-верую на развитите общества, поради което и са станали развити и богати [smile]

При извращенията на социализма - комунизъм, фашизъм и модерения пещерен патриотизъм, държавата се поставя пред индивида, което е грешно [smile]

За протокола - държа всички да си плащат всичко и да си купуват касови апарати, защото това ми е бизнеса и ми храни семейството [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   28-11-21 11:53

Като Ви са много 50 лева за счетоводител, накарайте жена си да изкара един курс по счетоводство и готово.

Тъй, тъй. [smilie24]

Това ми звучи като:

Що ше даваш 500 лева на фотографчия. Ей брат'чедa ще те снима с телефонa. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: imitev   
Дата:   29-11-21 00:07

Що ше даваш 500 лева на фотографчия. Ей брат'чедa ще те снима с телефонa.

Че те си правят така доста често...

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Raffito   
Дата:   08-12-21 19:45

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/263756493_10222039985253216_7645849093853874669...



Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   08-12-21 21:08

Фейкнюз. Статутът на държавния служител е регламентиран в съответния закон.
Държавните служители в България са под 150 000 души.

Като публикувате "новини" и "факти", научени във фейсбук, имайте предвид, че може да се изложите много.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   09-12-21 01:23

Държавните служители в България са много под 440 хиляди, както твърди този неверен колаж. Но с важното уточнение, че говорим за всички служители, които работят в публичния сектор, процентът им у нас е един от най-високите в ЕС. Но тук идва въпросът - какво от това? Една от държавите с най-висок процент на служители в публичния сектор е Норвегия. По-висок от нашия. Не виждам да страдат от този факт. И същевременно, една от страните с най-нисък процент на служители в публичния сектор е Япония - пак богата, добре развита страна. Което идва да ни покаже, че в зависимост от административното устройство този процент може да бъде крайно различен, но една статистика сама по себе си не дава точна представа за нищо. Не е толкова важно колко са, а дали са назначени защото са необходими, имат ли необходимата квалификация и вършат ли реално някаква работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-21 01:37

asahi: няма как да искат да уволнят 15% и сметката да е 30к :)

За съжаление, в НСИ няма една такава просто разбираема стистика, която всеки да цитира без притеснение, че истината се изопачава. По обобщените статистики на НСИ все пак виждаме много притеснителни данни в секция
"ЗАЕТИ ЛИЦА ПО СТАТУС В ЗАЕТОСТТА И ПОЛ ПРЕЗ ТРЕТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2021 ГОДИНА":

(Хиляди)
Наети лица 2 775.4
в частни предприятия 2 104.5
в обществени предприятия 671.0

Отделно има едни 350к самонаети и работодатели. Който иска да го приема като фейкнюз, но данните са от НСИ.

Разбира се, тази бройка включва не само администрация. Учители, лекари, помощен персонал, полицаи, военни, но все пак това са 1/4 от всички наети в България.

По бегли спомени, осигуровките на държавните служители не са 60/40 като при частните, а 100/0 - с други думи, 100% от бюджета. Понци схемата в осигурителната система е подкопана, а "солидарния" принцип, на който се води - не е толкова солидарен.

Както и да е. Една част от държавните сектори страдат от недостиг на персонал - например в здравеопазването. По-големия въпрос е какво е съотношението на "бачкаторите" към "бюрократите" в държавната администрация. Имам леки предположения, че ако бъде изкарана такава статистика - тя ще е стряскаща. Помня преди няколко години един скандал, включващ персонала в КАТ - как пътните полицаи са в пъти по-малко от "касиерките". За съжаление, няма официална статистика в тези сектори (поне аз не намирам) и последното остава в сферата на непроверени слухове. Но все пак - една автоматизация на системите действително ще разкара доста бюрократи. Не хора, кото дебнат с палка в дъжда на пътя или режат със скалпел в операционната, а такива, които дори не знаят какви са и защо по цял ден правят арзни ксерокопия, редят папки и най-вече си пият кафето.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: mitpis   
Дата:   09-12-21 03:17

lamerko Лекари и учители си плащат осигуровки както всички други, писна ми без повод да нападат тези съсловия-лекувай се сам, учи си децата сам, като толкова много знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-21 03:41

mitpis: ако прочетеш какво съм писал - точно тези не ги нападам.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   09-12-21 10:07

lamerko, 'последното остава в сферата на непроверени слухове' не е така. Никакви слухове не са. В министерства, агенции, общини и т.н. е фрашкано с хора, на които търсим работа, вместо да се търсят хора за определена работа. Един пример ще дам. Баща ми изкара последните 30 години от трудовия си стаж в една и съща държавна служба. В последните 10 е със ранг държавна агенция. Когато постъпи там в края на 80-те, службата имаше 35 служители, от които 20 администрация и 15 специалисти като него, които ходят на терен и ръководят работата на регионалните служби. Когато се пенсионира преди няколко години, специалистите бяха спаднали до 10, част от регионалните служби са закрити (въпреки, че естеството на работата е същото), а държавната агенция имаше 245 служители. От тези над 200 допълнителни, около 10 се занимават с компютъризацията на работата. Останалите са 1) назначени 'наши хора' от всяко едно правителство през последните 30 години, 2) любовниците на всички директори през последните 30 години. 3) Братовчедите на тези директори, които се водят примерно шофьори и сигурно не знаят къде е гаража със служебните коли. 4) 'мениджъри' на новосъздадените отдели, в които са набутани тези 200+ души... Та така.



Публикацията е редактирана (09-12-21 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   09-12-21 11:08

2) любовниците на всички директори през последните 30 години.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Какъв ли е щата - "специалист по задоволяване на интимни нужди- съктатено СЗИН". [smilie5]

Кто рекохте статистика, та влезнах и ... о, чудо [smilie8]

Имаме среден доход на член от семейство: 1938,13 лв.

Ние сме били мноУ богати бе [beer]

Ако не вярвате:
ЦЪК



Публикацията е редактирана (09-12-21 11:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-21 11:21

Да. В този "доход" се включват изтеглени спестявания, кредити, помощи, добавки, пенсии (556лв) - от заплати идват само по 1200 лв. Някой май доста се е оплел в тези статистики

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   09-12-21 12:24

Четенето на статистически данни изисква подготовка. Доход не означава заплата.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-21 12:35

Ами не знам. Това с изтеглени спестявания и кредити да се водят доход - бая подготовка ще трябва. Както и тази конкретна средна стойност за ПЕНСИЯ на човек в семейството от 556лв при средна заплата в същото от 1200лв (1:2 съотношение).

Всъщност имам измъчена 4-ка по статистика, така че не ми обръщайте внимание [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   09-12-21 14:27

Не помня точно кой го беше казал, но звучеше горе долу така:

Ако един човек изяде 4 кюфтета, а друг нито едно, според статистиката и двамата са изяли по 2. [smilie5]

Та, така със статистиката. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: MAX-1   
Дата:   09-12-21 17:02

Малка фирма има собственик и 5 работника.
Да приемем, че планира да осигури работни заплати по 1000 лева – общо 6000 лева.
С осигуровките тази сума става 7141.20 лева.
С корпоративния данък 7934.67 лева.
Като добавим и ДДС, на малкия собственик са му нужни 9918.34 лева печалба преди облагане с данъци за да плати заплатите.
Като прибавим и средно и по петнадесет лева на работник за трудова медицина и болнични за първите три дни, необходимата сума става 10008.34 лева.
Данъците, които плаща работодателят, са:
1. ДДС : 1983.67 лева
2. Корпоративен данък : 793.47 лева
3. Обществено осигуряване: 655.20 лева
4. Здравно осигуряване: 288 лева
5. Задължително пенсионно осигуряване: 168 лева
6. Трудова злополука и професионална болест: 30 лева
7. Трудова медицина и болнични: 90 лева
За работниците остава "брутна" заплата 6000 лева.
Данъци, които плащат работниците:
8. Обществено осигуряване: 502.80 лева
9. Здравно осигуряване: 192 лева
10. Задължително пенсионно осигуряване: 132 лева
11. Данък Общ Доход (10%): 517.32 лева
За работниците остава "нетна" заплата: 4655.88 лева.
Като ги разделим на шест – всеки носи вкъщи по 775.98 лева.
За държавата остават директни данъци в размер на 5352.46 лева.
Следват обаче косвените:
12. За да получат необходимите за възстановяване на работната си сила стоки и услуги работниците плащат нови 20% ДДС – 931.18 лева, или на работник по 155.20 лева.И така за работника остават стоки и услуги с нетна стойност от 620.78 лева.
13. Отделно акцизи върху цигарите, бензина и алкохола, мита, местни данъци и такси и т.н.
Накратко - работодателят трябва да изкара 10038.34 лева за да получат шест работника стоки и услуги с потребителна стойност 620.78 лева или общо 3724.68 лева за всички. Държавата взема 6313.66 лева.
Ефективният данък в България е 62.90% - без да броим акцизи, мита, местни данъци и такси.
Хайде сега да се замислим какво получаваме срещу 63% от парите, които ние и нашите работници изработваме...
работещи болници?
добри училища и детски градини?
качествени пътища?
чисти паркове?
сигурност и защита?
достойни пенсии?
...свобода???

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-21 19:39

Има някои неточности, които ако се коригират, ефективните данъци падат под 50%.
1. Не можем да говорим за корпоративен данък - той е само върху печалбата, след признаване на разходите, включително заплатите.
2. ДДС - този данък е дължим от крайния клиент за направени разходи за стоки и услуги. Фирмата превежда събраното ДДС към държавата, но преди това тя го е начислила и (евентуално) взела от своите клиенти. Служителите не плащат ДДС върху заплатата - това е регресивен данък. Фирмата също не го плаща върху заплатата - тя не се явява краен клиент. Впоследствие, при разходи извършени от служителите за лични нужди, те плащат ДДС като краен клиент. Този коствен данък (само за служителя) влиза в споменатата сметка от под 50%.
3. За т.12 - има закон за избягване на двойното данъчно облагане. Няма двойно плащане на ДДС.
4. Когато става въпрос за 5 работника по 1000 лв, не бива сметките да се сумират.

Най-чисто (пример):
+ брутна заплата 1000 лв.
--> нетна заплата след обалагане на ПРЕКИТЕ данъци: 776 лв.
--> за сметка на работодатела: 1190 лв.

При пет работника, работодателя ще има 5х1190 = 6000 лв. ОБЩО разходи, а разботниците ще получат чисто 3880 лв. Върху тази сума следва да има индиректни данъци.

5. Още на втория ред си сметнал разходите за работодателя 5х1000 = 6000 лв., но в т.13 излиза някаква абсурдна сума. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   09-12-21 20:20

"Автор: CDman
Дата: 09-12-21 14:27

Не помня точно кой го беше казал, но звучеше горе долу така:

Ако един човек изяде 4 кюфтета, а друг нито едно, според статистиката и двамата са изяли по 2. [smilie5]

Та, така със статистиката. [smilie18]"

Не беше добър по математика, нали?

MAX-1, изглежда не управляваш фирма, не си счетоводител и пишеш малко наизуст. Ако не си в състояние да защитиш всяко едно число по-добре не се захващай с тази тематика.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   10-12-21 08:37

ТЗПБ (Трудова злополука и професионална болест) няма от 2-3 години, но иначе да. МРЗ 650 + данъци са общо над 1000 лева, 1050 по-точно.

Иди го обясни обаче на тия, дето в кризата искат да увеличат МРЗ, смятайки, че така народа ще се замогне. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: MAX-1   
Дата:   10-12-21 16:56

asahi , не управлявам фирмаа съм собственик на фирма.
Апропо; Към разхода забравих за ;

* счетоводите
* СОТ
* ток
* телефон
......... и каквото остане ... за кафе :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   10-12-21 17:03

Можеш да си собственик без да управляваш. Можеш да управляваш без да си собственик. Собствеността и управлението са разлчини понятия.

Разходът е разход, но не го приписвай към данъците. И ако плащаш 15 лева/месец/човек за трудова медицина някой яко те цака. У наше село е 50 лева на човек за година, често и по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: comorex   
Дата:   10-12-21 22:38

А на мен мечтата ми е да се уредя като секретар в селско читалище... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   11-12-21 22:24

Не съм чел темата, но от заглавието веднага казвам: трябва! Данъка е важно нещо и редовно трябва да се плаща! Иначе няма да се пенсионираме, а какво по-жалко от пенсионер фотограф? Ръцете треперят, коленете не държат... инвестиции в стативи трябват, в дистанционни управления... Да се надяваме на младежите да ни помнят и прославт не е работа. Трябва да държим кокаля с уста и гъз!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: diana2017   
Дата:   12-12-21 13:23

Аз си мечтая да ме вземат в някой борд на директорите, на някой язовир или в краен случай може и на водопад, ама щяли да съкращават щата, само до 3-ма директори. Съсипаха я тая държава, а как хубаво си живеехме! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   12-12-21 16:00

Ако си бил в ДС имаш още шансове.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: landstar   
Дата:   12-12-21 16:45

Даже за некадърна работа трябва в троен размер, Здравко!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-12-21 22:20

Трябва, ама не бива!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   15-12-21 07:51

Хич не разбирам от счетоводство и осигуряване, но има разни калкулатори в нета. И един от тях показва това, примерно за работник на 40 години, с 20 години трудов стаж:

Калкулатор: Разходи за работодателя
декември 2021
Роден: след 1960г., Години стаж: 20, трета категория труд

1. Основна заплата 1000.00 лв.
2. Доплащане за стаж 120.00 лв.
3. Брутна заплата (р.1 + р.2) 1120.00 лв.
4. Осигурителен доход 1120.00 лв.
5. Нетна заплата 869.09 лв.

Вноски от работодателя върху осигурителния доход (р.4):
6. Фондовете за ДОО, включващи:
фонд "Пенсии": 8.22%, фонд "ОЗМ": 2.1%, фонд "Безработица": 0.6% 10.92 % 122.30 лв.
7. фонд "ДЗПО" в УПФ 2.80 % 31.36 лв.
8. фонд "ТЗПБ" 0.40 % 4.48 лв.
9. фонд "Здравно осигуряване" 4.80 % 53.76 лв.
10. Общо осигурителни вноски от работодателя (р.6 + р.7 + р.8 + р.9) 18.92 % 211.90 лв.

11. Общо разходи за работодателя (р.3 + р.10) 1331.90 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   15-12-21 09:30

Ако видите гръцкия калкулатор ще си купите калашник на черно.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   15-12-21 10:33

Не ми трябва калкулатор. Всеки месец, когато от службата ми преведат заплатата, пращат и мейл с разбивката. Сумата, която взимам на практика, е грубо 70 процента от всички начисления. Или с други думи, реално плащам 30 процента данъци за всичко - пенсионно осигуряване, здравно осигуряване, ДоД - всичко. Това хем не е високо, в сравнение с повечето страни в Западна Европа, хем не е толкова ниско, колкото се надпреварват да ни обясняват всички политици, икономисти, финансисти и други -исти. Потърсих и разбрах, че в Швеция, да речем, която е страна с висока данъчна тежест, ефективните удръжки са 55 процента. Но ако се замислите 1) каква покупателна способност имат шведите с останалите 45%; 2) какво е качеството на инфраструктурата и нивото на услугите, предоставяни от държавните институции; 3) каква е покупателната способност, която ще имат с пенсията, която се генерира, ще разберете, че съотношението между дадено и получено е катастрофално по-лошо у нас. Нищо че е "наполовина от на Запад". Мен крайният ефект ме вълнува, не толкова процентите.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-21 10:50

Slivenski: за да са точни сметките към "заданието", тези надбавки за стаж трябва да ги вкараш в брутната заплата, а не извън нея. Че май няма такова нещо брутно-брутна заплата. Да не говорим, че реално тия добавки ги има само в държавния сектор, а при останалите се жонглира с основната заплата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   15-12-21 12:55

Имайте в предвид, че сумата на осигуровките зависи и от специалността, тоест за всяка специалност/професия има законов минимален праг за осигуряване, който не зависи от заплатата на която сте назначен.

Ако прагът е по-нисък от заплатата, осигуровките са върху заплатата (заработка + процент за стаж ако има), ако е по-висок, върху него.

Накратко ако сте назначен на МРЗ (650), а прагът на специалността ви е 900 лв. данъците са върху по-високата сума, тоест 900 лв.[cool]

Честита ви пазарна икономика, друзья. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-21 13:08

А, това е мръсен пач против тарикатлъчници. Но ако приемем, че брутната заплата е 1000 лв и всичко е ОК - едва ли прага на специалността ще е по-висока :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   15-12-21 13:24

CDMAN, бъркаш нещата. Има минимален осигурителен праг, който важи само за осигуровките. Пенсионната то осигуровка отива в твоя пенсионен фонд за твоята пенсия, не за чужда. Данъкът върху дохода е свързан само с нетната сума на дохода и не се влияе от минималния осигурителен праг.

Yog, ти швед в Швеция ли си? Погледни производителността на труда и ще се сетиш защо базата, върху която смяташ малките проценти, е толкова ниска.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-21 13:50

asahi: пенсионния фонд е по понци схема, нищо не отива за теб. Дори допълнителните фондове, макар и с индивидуални партиди, пак не саночени към лично твоята пенсия. Един от големите проблеми е, че има различнен принос към системата, но не и съотвестващото начисление. Лошото е, че когато стане време да се пенсионираш, не се знае дали ще има някой, който да ти плаща пенсията, понеже твоите вноски отдавна са заминали за сегашните.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   15-12-21 18:05

Понци система е в главите на конспираторите. Така говорят и за дълга на САЩ. Когато зад фонда стои държавата е друго.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »