Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-01-20 16:07

Проверих, отдавна не е обсъждан подобен въпрос, пък е и петък.

Имам късмета да обичам професията си, но още повече обичам фотографията. В годините, не един път съм мислил да захвърля бизнеса и да опитам с фотография, но винаги ме е спирал фактът, че с фотография не мога да достигна и част от това което печеля с професията си. Причината - у нас фотографията е зле заплатена.
Тъжно, но факт. Да, има изключения, но те са единици, масата трудно свързва двата края.
Какво мислите (или не мислите)? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-01-20 16:17

Комплексно е.
Примерно снимане меню за ресторант, дори няколко съществено ястия, не всичко и не им се дават пари, а “черпят с храната и 100лв” Не става.
Освен това, не по български, а може и по нашенски доста хора, масово имат самочувствието, че могат всичко. И става мазало.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: SLR   
Дата:   24-01-20 16:18

В рамките на колко пари е това "зле платена", защото има разлика между 1500 и 10 000.

Не съм чувал много сватбени фотографи да се оплакват [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Fifata   
Дата:   24-01-20 16:21

Не е зле платена, просто има хора дето или не стават за нищо или не знаят как да вземат това което заслужават!
Лично аз наблюдавам индивиди които искат 2000лв за сватба примерно, а нямат нито една сватба заснета през живота си, а с портфолиото което имат не заслужават и 200лв за сватба, докато има хора които искат 500-600лв за сватба и дават страхотно портфолио като за сватбен фотограф от 2000лв примерно, но не знаят как да формолират цените си и как да говорят с клиенти и т.н.
Всичко е много до зависи... Познавам колеги фотографи, които снимат предметна фотография за реклами и т.н. и взимат даже доста над 10000лв, както каза SLR :)
Та заключението е, че трябва да покажеш и да се докажеш, че да изкарваш... Иначе не всеки с фотоапарат е фотограф и не всеки става за тая работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: SLR   
Дата:   24-01-20 16:32

Както беше казал Никсъна навремето, фотографа на свободна практика, освен да може да снима, трябва и да си е мениджър, счетоводител, секретарка и т.н.

Това важи за всички свободни професии де, може да рисуваш страхотно например, но като не може да се продадеш....



Публикацията е редактирана (24-01-20 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-01-20 16:44

Fifata, то какво излиза, виновни са фотографите, че една част са некадърни, а другата част кадърни, но не знаят как да се продадат?
Знеш ли колко трудно е ако живееш в Пещера например и да си кадърен да си осигуриш добро съществуване благодарение на фотографията :) У нас тези които изкарват 10000 чисто на месец са известни и са много,много малко, като част от тях работят за клиенти в чужбина. Според мен 3000 чисто на месец са мечта за много от хората,които си изкарват прехраната снимайки у нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Capolavoro   
Дата:   24-01-20 16:45

Ако цените, които виждам в интернет са реални, не бих казал, че фотографията е зле платена, даже напротив.

По-скоро има прекалено много ентусиасти, които не умеят да снимат и съответно се чувстват недооценени, защото никой не им се доверява. Ама да изкараш 2 хиляди от една сватба си мисля, че е достатъчно добро възнаграждение за страната, в която живеем. Същото се отнася и за една детска фотосесия - 50 лв за 10 кадъра, които колкото и да се занимаваш, ако си знаеш работата, ще ги оправиш за час макс, включително и снимането.

Въпрос на умения е според мен работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Penman   
Дата:   24-01-20 16:46

Кой ще е глупав да плаща на фотограф, когато може да си купи добра техника и да го замести! Днес фотографията е хоби и както всяко хоби е разход, много рядко приход.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Slivenski   
Дата:   24-01-20 16:58

Автор: kvakioh
Дата: 24-01-20 16:17

Комплексно е.
Примерно снимане меню за ресторант, дори няколко съществено ястия, не всичко и не им се дават пари, а “черпят с храната и 100лв” Не става.

-----------------------


Малко офтопик и без да се заяждам, но в менюто на добрите ресторанти няма снимки. [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: ceco   
Дата:   24-01-20 17:00

А кое у нас е добре заплатено? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: D.S   
Дата:   24-01-20 17:00

Далаверата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: wlad   
Дата:   24-01-20 17:53

Аз също мисля, че от фотография се печели, ако се приема като бизнес и се инвестира и в техника, и в умения.
Няма как човек, който е от понеделник до петък на работа и си мисли, че в събота ще поработи нелегално "на частно" - ще изкарва от фотографията. Всъщност, аз съм и твърде против всякакви подобни схеми тип - лява ръка - десен джоб и никога не бих платил на подобен. Вероятно и останалите клиенти не се радват на такива, съответно нямат и работа.
Тук основен проблем е и някак да се признае, че човек не може да знае всичко и не е най-добрият във всичко.
Само няколко теми под тази имах предложение да се популяризират курсове, семинари чрез залепена тема или страничка в сайта - никакъв интерес.
Бих посетил доста тематични курсове, напр за портретно, студийно, будоарна, продуктово и т.н.
Няма как да не се инвестира в знания, а да се търси достойно заплащане.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: guciguci   
Дата:   24-01-20 17:53

Тъпа тема. Защото хората в България вече няма какво да ядат,ама искат да се оженят и фотографите им съдират по още две кожи,освен всичкото друго. Зле платена била...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: deyan_de   
Дата:   24-01-20 18:13

"хората в България вече няма какво да ядат" - Клише от 90те, сега има 3% безработица и средна заплата 1200лв. Само мързеливите и хората без квалификация са без работа и то вторите спадат към първата група [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Beijing   
Дата:   24-01-20 18:23

Защо да е зле заплатена!?
Само в този форум има десетки изключително добри профита, които съм сигурен, че изкарват що-годе прилични пари. Да са живи и здрави!
Ключът за бараката е там, че куцо и сакато реши да си купи нещо за хилядарка с китов обектив и да снима сватби за две хилядарки на уикенд!
Е, няма как да стане!
Дано съм ти бил полезен с драсканиците си!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Leica   
Дата:   24-01-20 18:44

Причините са много прости !
ТРИУМФ НА НЕКОПЕТЕНТНОСТТА !
Това засяга не само фотографията, а 90% от всички сфери у нас. Частично изключение са сферите на услугите –хотелиерство, готварство(там плащат добре) , стоките от първа необходимост , здравеопазването, туризма и информационни технологии (най-често с външен пазар – те са най-платени).
България е селска периферна страна с потресаващо ниска култура и колапс на едва проходилата 40 годишна интелигенция, журналистика, наука и искуства.
Природно интелигентни хора, шляещи се по улицата има много, но няма система, която да позволи техният интелект да се развива. Тук има съпротива на това развитие, скрита диктатура, страх и липса на върховенство на закона. Това води до ужасни последствия и измислени реалности. Погледни живота около нас. Всичката тежка промисленост и инфраструктура , построена само за 10 години след Голямата война в тази първообитна аграрна страна вече се руши върху главите ни ежедневно и нямаме интелектуален продукт на място дори колкото да я потдържа (без да я развива) !
Оруел –„За да видите това, което се случва пред носа ви трябва отчаяна борба“.
Същият – „Йерархическото общество е възможно само върху основата на бедността и невежеството“. Преведено това значи, дай пълна интелектуална свобода на масите (защото там интелект липсва) и жестоко контролирай интелекта там, където наистина го има, защото става опасен за един илюзорен свят.
По ред външни и вътрешни причини ние сме нещо като еталон, образец на тези закони. И не може да се емигрира в частният сектор, защото той е абсолютно обвързан с пръстена на корупцията с властта.
Ако ти МОЖЕШ си опасен за масата неможещи, поставени неправомерно на разни места. Много по-важно е ти да си ПОСЛУШЕН и безгръбначен! А в такива хора духовност и каквито и да е търсения ….липсват. Нещо като тука.
Ние сме във война. А на война се правят снимки, но не се продават.
Но ще се опитам да бъда по-конкретен.
В моята работа нещата не можаха да избегнат въпросното затлачване, поради което от няколко месеца направих разни сондажи тук и там.
Професионално съм се дипломирал с фотография и я работя още от 80-те години на миналият век – какво ли не.Започнах в национален ежедневник. Нямам притеснения и не съм имал. Отделям огромен ресурс по въпроса.
Срещнах се с най-различни фирми, водещи в бранша у нас. Никой …никой не иска ортаци, без да го интересува колко могат или не ! Слагат братчеда, жената ако трябва. Самите те имат огромни пропуски, но просперират ….поне така казват (понеже с повечето съм разговарял на разни семинари дето водят). Снимките си бавят с много месеци, но не работят дори с професионалист само за обработка дори …за да не им изтича капитал явно. Не мисля, че на запад е така и, че това е възможно.
Т.2 ПРЕСАТА – където имам исторически опит. Нц, ПРЕСА няма ! Мой съученици с огромен стаж в пресата….скоро напуснаха оттам. Пресата купува онлайн снимки от агенциите. Последните са в ужасно състояние относно качество. …да не говоря за плащане. И работят само на хонорар. Снимките са нещо от типа (напр. спортна) – Човек на кон, …и около него празно пространство колкото за Аспаруховата конница! Оттам кроп 800x600 и готово…
Т.3 Рекламата . Говорих с голяма фирма за банери. На тях не им пука. Те взимат снимките готови от клиентите. А клиентите сети се сам как ги правят, с какво ги правлят и кой ги прави. Има случай, дето касапина оставя ножа….и хваща апаратчето или телефона да щракне продукцията.
Т.4 Продуктова фотография – поразпитах в няколко студия ….дето работят някакви младежи, докато следват ….и парите който ми казаха, че взимат не могат да ми стигнат само за бензина и цигарите !
Т.5 Сток фотография . Не съм наясно. Има много ограничения. Мой познати казват, че едвам пребивават.
Т.6 Художествена – не ми е ясно тук да има какъвто и да е пазар за този продукт, дето не е от пряка връзка със стомаха. Търсели са ме много пъти за да вземат разни мой снимки качени в нета за ниски хонорари, обикновено целеви – за речници, енциклопедии, корици и подобни.
Аз не съм търсил никой, щото не зная за такива!
Т.7 СВАТБИТЕ (СЪБИТИИНА Ф-Я). Изглежда само това работи в наща бананова република ! Сектора е пренатъпкан.
Единственият вариант е да регистрираш фирма. Да си оборудван с хубава техника. Да имаш добре оборудвано студио. Да имаш сайт, добра реклама и много добри умения в маркетинга (по-важен е от фотографските умения, защото както казах в изложението средата е особена). Не на последно място сигурен автомобил и асистент за тежката артилерия оборудване (осветление например).
Другото е там…....където изтекоха всички предприемчиви и можещи хора от България – запада! [smilie2]

Или тук ...на каквото и да си хванал (дори да не ти е по можене, диплома и по сърце) ...и в свободното време да си третираш фотографията, музиката или каквото и да е там като хоби.[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Leica   
Дата:   24-01-20 19:00

Относно професионализма ....
искам да споделя нещо за младите колеги, които може би не го предполагат и което много трудно могат да преценят в тукашните галерии.
Във времената, когато имаше що-годе развита фотожурналистика в Българската преса, книгоиздаване, спортна, събитиина и всякаква фотография от този род - занаят най-важното беше да можеш винаги да се върнеш с много добра снимка (една или няколко)!
Това не предполага малко снимане а напротив !
Нищо не е да имаш китна галерия от 100 снимки за 10 години !
Нито да си обиколил земното кълбо.
Изискваше се да си направил максимума от минимума, на който си пратен - независимо от обстоятелствата.
Например ако е футболен мач - да си хванал головете! (а не някаква много по-атрактивна ситуация на терена).
Ако си на събитие - главните или най-важни участници. Никой не би ти погледнал уникалната художествена интерпретация на събитието през погледа/поведението на едно дете например.
Просто нещата бяха много строги, ясни и комерсиални.
Ако се върнеш дори веднъж без снимки ...това е оставката ти. [smilie7]
[shtrak]
Нещо като ....абе и аз мога да карам ТИР, ама оня може да го кара от тука до Германия [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Slivenski   
Дата:   24-01-20 19:05

Leica, добър анализ. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-01-20 19:05

"менюто на добрите ресторанти няма снимки."
В менюто на няколкото добри ресторанти и САМО в България няма снимки. Освен това имах впредвид, не да има като се отвори менюто, а например за реклами, билбордове, снимане за списание като представяне и т.н. Не се плаща и не искат да плащат.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-20 19:11

Всичко, казано от всички, е вярно - освен едно. Махнете отвсякъде думите 'у нас'. Защо се мислим за световно изключение, като да сме привилегирован уникат?

По света е същото (вече повече съм живял - и съм се изхранвал - по света, отколкото у нас). Можене (комбинацията от опит и дарба) и заплащане НЕ СА линейно свързани и в развитите страни. (Не че нашата я имам за недоразвита, но теми като тая така я представят).

Само в екстремалните краища на спектъра (топ 10% и други 10 на дъното) има що-годе логическа зависимост: на върха на цените почти не можеш да намериш боклук работа, както и на дъното няма да получиш шедьоври.

Но в 'златната среда' на масовите 80% е пълен разнобой: и можещи се продават твърде евтино, и некадърници взимат 'майка си и баща си' за мърлява работа. И е много трудно да ги различиш преди да се опариш, защото некадърниците успяват някакси да скалъпят 'витрина' и 'честни' препоръки от надеждни доволни клиенти...

Не само във фотографията: същото е в много сфери от музиката до учителите по йога, от водопроводчиците, до зъболекарите...

Та - нищо ново под слънцето - само дето 'у нас' не искаме да свикнем с тоя природен феномен (той е като Закона на Нютон за гравитацията - работи всеки ден и навсякъде) - и си представяме, че може някъде, някога да бъде другояче. Едва ли [smilie8]

Абе я наздраве и честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Slivenski   
Дата:   24-01-20 19:15

kvakioh, аз имах предвид, че добрите ресторанти винаги готвят само с най-качествените и пресни продукти.
Те разчитат на изграденото си име - заради качеството на храната - и нямат нужда от визуалната и презентация преди сервиране, защото клиентите ЗНАЯТ какво ще получат.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Leica   
Дата:   24-01-20 19:22

Но в България в конкретни реклами, най.често ТВ (не всички !) има завиден професионален фотографски продукт!
Също така на скъпи магазини, банери, в маркети.
Също така в тематични и месечни списания с цена поне 10 лв.
Видеопродуктите от рекламите са още по-впечатляващи ТВ. (въпреки, че аз както предполагам повечето тук мразя рекламите).
Значи нещо незнайно къде и как пак се прави. [smilie21][cool]

п.п. в първият си постинг пропуснах да кажа, че всевъзможните разни агенции, които служат за резервоар на съвременната ни преса (ако не използва стари собствени архивни снимки, или просто крадени) ....та тези агенции са частни. И по-скоро са банки от данни на всевъзможни щракачи, до телефонаджии дори ...дето просто биха подскачали от радост и дали пари, стига снимката им да излезе някъде.

Относно кражбите от пресата. Ако живеех в бяла държава...щях да се препитавам само от дела срещу крадци [smilie18] [smilie7] ...но тук вече дори не им звънвам за да ги напсувам...[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Leica   
Дата:   24-01-20 19:37

Наближавам вече половин век ...и отпускам композицията на самотек [smilie7]
Човек трябва да сменя релсите чат-пат.
Започвам да правя това което най-не мога, и което никога не съм правил, но обожавам - музиката !
Купих си саксофон [cool] [cool]
Започвам от нулата ...и ще ми е кеф да стигна до 1-цата по десетобалната. Тъп, невеж....но измерим !
Защото музиката е нещо по-точно от фотографията ....и там, ако не можеш да свириш....просто няма как да сложат вуйчовото на сцената [smilie25] [smilie21]
Това е нещо като език, математика, шахмат ...нещо по-близко до истината и с имунитет към манипулацията и комплота. Както и към постановката.
Ако ти е кеф ...сядаш където и да е и почваш да свириш ....а не да се буташ с един влак пишман фотографи около някое събитиице .[smilie7]

Сещам се за хубавите 80-тте.
Аз припкам от обект на обект като млад фотограф в ежедневник ...а колегите бичат на кооптаксита, щото беше по-доходно, и ме поощряват и оставят целият спектър за работа.

https://www.youtube.com/watch?v=WSk4y9mJZrQ


НИЩО НЕ СЕ Е ПРОМЕНИЛО !


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-20 20:04

Лайка, честито! [cool]

> Купих си саксофон
Да ти носи много радост, няма по-голям кеф от играчка за вдигане на шум (фотоапаратите не могат да се мерят в тая функция с музикалните инструменти)...

> Защото музиката е нещо по-точно от фотографията ....и там, ако
> не можеш да свириш....просто няма как да сложат вуйчовото на сцената...

Тук си в грешка, сигурно защото тепърва тръгваш в това поприще. Аз съм бил някога в музиката по-напред от фотографията (особено по печелене на пари, но някои твърдят - и по можене). Нямаш представа колко бездарни 'вуйчови' дечица (някои - на преклонна възраст) се подвизават и на сцената, и в звукозаписните студия и пред камерите на световни телевизии. Това, което писах горе за 'средните 80%' важи за всички сфери, от тях музиката познавам малко по-добре. Но така е и в програмирането, и в бизнес-консултанството (неща, които добре познавам), и в счетоводителството (на което сърбам попарата)... Във всичко!

Което не бива да ни спира да правим онова, което обичаме - за това живеем. И да свикнем с мисълта, че само малцина могат да живеят (добре) от онова, което обичат - но останалите все пак си го обичаме и си го правим [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-01-20 20:06

"добрите ресторанти винаги готвят само с най-качествените и пресни продукти." Toва как се асоциира и свързва с фотографията и как ще се покаже и докаже? Никакъв смисъл!
"нямат нужда от визуалната и презентация преди сервиране, защото клиентите ЗНАЯТ какво ще получат." Toва граничи, всъщност е мощно отричане на цялата кулинарна фотография, което показва неразбиране и по-скоро не примане на жанра и идеите, свързани с това, съжалявам, но е така. По-скоро ще спре модната фотография (има вече брой на списание без нито една снимка), отколкото да спре визуалната презентация на кулинария. Ето и затова го казах, като най-лек пример.
Иначе няма разбиране като време, усилия, идеи и т.н. Също и прекалено малко има режисьори на фотография в България, което допринася за ниското развитие.
Има някакво развитие на видеозаснемане, което е далеч от снимане и е доста по-усложнено, не е сложно, а е усложнено.
Аз лично го виждам така- доста хора снимат хора, някои хора обикалят до уж специфични дестинации и снимат едно и също. За реални резултати, печелене на средства и т.н, още по-малко пък бизнес са единици.
Някои жанрове леко поизостанаха, пренебрегват се, но имат развитие извън България.



Публикацията е редактирана (24-01-20 20:25)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »