Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   19-01-20 16:40

Leica's new M10 Monochrom is only for those interested in shooting black and white stills


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-01-20 09:11

Апарат за заможни хипстъри.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: quazimodo   
Дата:   21-01-20 09:33

Аре, че ми писнА от англоговорящи [smilie18][smilie18][smilie18]

https://club.foto.ru/forum/44/565276



Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: ipolit   
Дата:   21-01-20 14:27

Ако всички, които искат да я купят съберат парите само за 1 и ми ги дадат, пожизнено ще им конвертирам снимките в черно-бяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   21-01-20 18:18

Автор: fast_eyebrow
Дата: 21-01-20 09:11

Апарат за заможни хипстъри.


гроздето е кисело бих казал... с оглед на това, че това е реално снимаща чернобяла камера... това с конверта е като от джепег да направиш роу...

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   21-01-20 18:34

Явно само Лайка си позволяват такива машини... странно. При положение, че сензорите са по принцип безцветни... Бих си взел ако Сони забравят да сложат цветните филтри пред мегапикселите [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   21-01-20 19:12

явно на никой друг не му стиска, защото трябва да поръчат вместо 100 000 сензора, ще трябва да поръчат 1000 а цената там е друга

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   21-01-20 19:38

Мое да пробват първо в някой телефон

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: quazimodo   
Дата:   21-01-20 19:43

Toва е странично занимание за Лейките и те съответно могат да си поръчат всичко, понеже не разчитат на точно тези продажби за физическото си оцеляване като фирма[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   21-01-20 19:52

Е Сони си позволяват фулфрейм с несменяема оптика - кво пречи и да е монохромка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Imaginarium   
Дата:   21-01-20 22:53

Наскоро, четох една статия за едни типчета, които конвертират Nikon D850 и го правят ч/б премахвайки цветния филтър. Ми хич не е евтино, или пък лесно. А Лайка са си Лайка, могат да си го позволят, защото и клиентите им могат да си го позволят. Но резултатът...няма абсолютно нищо общо, с който и да било ч/б конвертор, барабар с Фуджита и Муджита.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-20 22:59

Phase One направиха ч/б 150Мпикс и сложиха шахтов визьор наскоро.
Тази Лайка си е ок за който ч купи.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kote   
Дата:   21-01-20 23:02

Треснат хуауей имат ч/б сензор в 2 модела п9 и п10 с лайка оптика, тъй че вече го има и на телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-20 23:10

ТЕлефоните НЕ са с Лайка оптика или някакво специално участие в разработките дълбоко и сериозно, а с протокол/и, подписан от ЛАйка инженер/и, които ги одобряват и приемат. Чист маркетинг, бизнес и т.н. Лично ми е доказано в централата на Хуавей в Шензен.
Същото е и за 35мм лентови ЛАйка апарати с обективи, реално са просто удобни устройства, които спокойно може да се заменят с достатъчно на брой други и по-изгодни финансово.
Нишови продукти, повече ми допада вариантът без екран, но дигитално тяло.
Грозде в случая има, но не е кисело, а са вече стафиди. Но от грозде със семки...



Публикацията е редактирана (21-01-20 23:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: vth41   
Дата:   22-01-20 08:09

Paradox View: The M10 Monochrom

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   22-01-20 08:16

Супер [smilie24] са да пуснат и лайка "сепия" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-01-20 09:32

ами тя може да снима и в сепия

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: quazimodo   
Дата:   22-01-20 09:36

Джъмбо написа:

> ами тя може да снима и в сепия

Ама само в jpeg[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   22-01-20 09:49

Еееее [smilie8] загубиха ме като клиент [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Rusinov   
Дата:   22-01-20 09:49

Съгласен съм с всичко. Цената за 1000 сензора наистина не е като за 100 000. Качеството, стойността на техните продукти, трупана с години и пр. Ако имам възможност, бих си взел, наистина. Но все пак, нека сме реалисти. От тези 15 000 лева, около 6 000 са марка и емоционална стойност...



Публикацията е редактирана (22-01-20 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-01-20 10:04

Гроздето било кисело! Колко пък да ми е кисело, горе-долу с половин месечна заплата ще я взема. Е, ще ми се наложи да огранича това-онова за месеца. Но не ми е нужна такава камера. Има си хора за нея, щом са в пуснали.
Никога не се опитвай да преценяваш човек, когото не познаваш, Джъмбо. Не е зряло.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-01-20 10:05

истинския фотограф снима само в жипеК [smilie18] [smilie18] [smilie18]

иначе то и новия сапоп е 15 бинки ама никой не се възмущава [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   22-01-20 10:33

Истинския фотограф снима с к'вото има и пак е на ТОП-а [smilie5]

В 999 теми форумни корифеи си изтъркаха клавиатурите да обясняват, че техниката нЕмала значение, а вие още не сте го разбрали [smilie18]

Язък им за писането начи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: fotocolor   
Дата:   22-01-20 10:46

Когато си снимал с друга техника и хванеш и снимаш с Leica,тогава разбираш ...че другото е на 2ро място.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   22-01-20 11:33

Дреме им на Лайка за емоционалните трепети на съфорумците от ФФ [smile]

Че е понадута цената - понадута е. Ама на новите ФФ безогледалки и на новите обективи за тях да не би да не е? На автомобилите? На каквото се сетите.

...................................
Автор: quazimodo
Дата: 21-01-20 09:33

Аре, че ми писнА от англоговорящи
...................................

В Малая Кускунка близо до Краснояск сигурно говорят и пишат предимно на руски. Що не вземеш да се "релокираш" там за повече сонарен комфорт? [smilie5] (само бъзик)


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   22-01-20 12:44

Когато си снимал с друга техника и хванеш и снимаш с Leica,тогава разбираш ...че другото е на 2ро място.

Нали ? Като с кинтите. Като ги имаш разбираш, че не са най-важното.[smile]

Иначе аз вярвам за всичко на форумните професори. За техника, за електрички, за лотарийни билетчета ... за всичко [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: yakumo   
Дата:   22-01-20 15:33

Дата: 21-01-20 09:33

Аре, че ми писнА от англоговорящи [smilie18][smilie18][smilie18]

https://club.foto.ru/forum/44/565276


Ма то има и Сделано в Красногорск (или поне част), как му е цената текст [smilie8]



Публикацията е редактирана (22-01-20 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   23-01-20 08:50

в темите за лайка може би е редно да пишат хора които имат практика с въпросната марка... ей така защото имат опит от първа ръка

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-20 09:13

uri64 написа:


> В Малая Кускунка близо до
> Краснояск сигурно говорят и пишат
> предимно на руски. Що не вземеш да
> се "релокираш" там за повече
> сонарен комфорт? [smilie5] (само бъзик)


Съдейки от заглавието ти, мисля, че съвсем целенасочено са те направили съименник на великия Гагарин. Та явно, ти все още се опитваш да се измъкнеш от глухата пустош, където ме изпращаш така великодушно, но... "до большого города еще топать и топать" [smilie18][smilie18][smilie18] (не е бъзик а препоръка[smilie19] )



Публикацията е редактирана (23-01-20 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   23-01-20 09:33

> в темите за лайка може би е редно да пишат хора които имат практика
> с въпросната марка... ей така защото имат опит от първа ръка

Е, какво ще им е интересното тогава?! Темите във форумите за Лайкаджии са безкрайно скучни: всички са доволни от апартите си, но не ги боготворят и превъзнасят. Никой не ги съди и плюе, никой не се оплаква, че били много скъпи или не стрували за парите си. Скука и сивота (буквално, щото и от цветни апарати много ЧБ снимки се показват). И не говорят за пиксели и ДоФ, а за сюжети и моменти... [smilie8]

А темите за Лайка тук са безкрайно забавни [smile] Също и много информативни: макар не точно за Лайките, научаваме много за други неща като световната икономика, за други марки техника, за коли, понякога и за оръжия или космически кораби. И безценни знания за хорските нрави и характери, паноптикум на несравними чешити...

Не си давам за нищо тукашните Лайка теми! [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   23-01-20 09:57

Разбирам защо се прави чернобяла камера - има своите основания, но никога, при никакви обстоятелства, ако имах възможнот, не бих се изръсил за Leica. Да предпочетеш фокусна система на 80 години и подобен дизайн, за парите, за които можеш да вземеш 1DX Mark III ...абсурд. Това е, като да идеш на хотел за няколко хиляди $ на вечер, където безплатно ти дават шапка за душ, с надпис "бунак".
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   23-01-20 11:42

quazimodo написа:


> Съдейки от заглавието ти, мисля,
> че съвсем целенасочено са те
> направили съименник на великия
> Гагарин. Та явно, ти все още се
> опитваш да се измъкнеш от глухата
> пустош, където ме изпращаш така
> великодушно, но... "до большого
> города еще топать и топать"
> [smilie18][smilie18][smilie18] (не е бъзик а
> препоръка[smilie19] )
>


Ама вЕрно ли само това успя да измислиш като отговор? Много "висока" топка, браво! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Raffito   
Дата:   23-01-20 16:04

Малко разнообразие...

https://www.youtube.com/watch?v=0fXkTYxVK1s&t=152s



Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   24-01-20 06:47

Знаех си, че така ще стане...
Често попадам и на теми относно Епъл със същите кисели нюанси [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Yog   
Дата:   24-01-20 07:01

Е, това е премиум марка. Те реално не могат да си позволят да НЕ пуснат камерата на висока цена. А иначе сигурно е хубава. Не виждам нито една причина да не е [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   24-01-20 08:39

Абе да пуснат, ама поне да прилича на скъп фотоапарат, а то ... [smilie8]
Че е марка, марка е, ама тия 40 МП можеха да ги сложат и в по-ефектно тяло. Тогава Лайката със сигурност щеше да има много повече клиенти, щото фотографите освен всичко са и естети (или поне така се предполага)[smilie5] .

Фотоапарата е малко като жената. Може да е много добра домакиня, ама ако е крокодил никой няма да ти завиди, а повечето хора (вкл. Бай Ганю) си умират да се похвалят с нещо,пък било то и 2 кв метра италиански теракот в антрето. [smilie18]
Завистта на другите Ганювци им храни егото и се кефят на макс, а дето има един лаф - кеф цена няма.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   24-01-20 09:28

Автор: Yog
Дата: 24-01-20 07:01

Аз нямам нищо против цената им. Имам против липсата им на автофокусна система и отвратителната им ръчнофокусна система, които пробутват за тези пари, залагайки на снобизма на клиентите си. Пробутват ти цифрова версия на концепция за апарат от преди Втората световна война, ама било много Cool....[cool]

Интересно ми е, дали някой би предпочел да се вози на самолет на идейно ниво от 40-те години на ХХ век, вместо на днешен самолет?



Публикацията е редактирана (24-01-20 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-01-20 10:22

Интересно ми е, дали някой би предпочел да се вози на самолет на идейно ниво от 40-те години на ХХ век, вместо на днешен самолет?

интересно ми е как се возят на коли по 100 години и струват милиони... [cool] [cool] [cool]


Да предпочетеш фокусна система на 80 години и подобен дизайн, за парите, за които можеш да вземеш 1DX Mark III ...абсурд.

да за "фотографи" които искат камерата да снима вместо тях [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   24-01-20 10:29

да за "фотографи" които искат камерата да снима вместо тях

Въх съкън [smilie5]

Ей са те погнаха форумните корифеи [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-01-20 10:32

ами опцията за автофокус и серийно снимане ти позволява да направиш с хиляди повече безсмилени кадри дневно...

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   24-01-20 11:38

Автор: Джъмбо
Дата: 24-01-20 10:22

Глупости и дребно заяждане. Или искаш да кажеш, че който не снима, като през 40-те, не е фотограф?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: ipolit   
Дата:   24-01-20 11:50

Аз в качеството си на имащ досег с М8 и М9 (и с М5, но това е друга тема), мога да кажа само, че това е егати и тъпия начин да скъсаш 10-15 бона.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kasad   
Дата:   24-01-20 12:01

Не разбрах. От критикарите има ли някой да е снимал сериозно с лайка? С каквато и да е лайка? Защото гроздето дали е кисело е до светоусещане. Ами имах щастието да пробвам за няколко дена въпросния Монохром. Не обичам да си гледам снимките , но единствените, които разгръщам от време навреме е именно от тази лайка. И не че са снимани с лайка, а че има неща които да ги наподобя да трябва залегна със времезагуба на крита или фотошопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-20 13:27

> "...Пробутват ти цифрова версия на концепция за апарат от преди Втората световна война..."

Нищо никому не 'пробутват'. Особено на тебе: НЕ СИ им целеви сегмент, изобщо.

Случайно да е почукал на вратата ти търговски пътник да ти предлага Лайка? Или да си получил мейл спам със специална оферта 'Сега или никога - само 10 бона!'? Или в магазина на Синтезис продавач-консултантът да ти е казал 'Оставете тоя Канон (Никон, Сони и пр.), господине - вземете си Лайка, че е по-хубава!'?

'Що толкова се вълнуваш? [smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   24-01-20 13:44

Ако не греша това са кадри с въпросното фото:

https://us.leica-camera.com/Photography/Leica-M/LEICA-M-MONOCHROM/Images


Не съм про-фотограф ама .... сори [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: yakumo   
Дата:   24-01-20 13:45

Този човек снима с Leica. И дори не е цифрова. Имам щастието да го познавам лично и твърдя, че не е бунак, не е тъп и не е мазохист. Освен това е естет.

Останалите, които не намираме причина или възможност да снимаме с Leica, просто не снимаме с Leica. [smile]

видео


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-01-20 14:30

За хора израснали с автофокус телеметрика е дърво. За останалите не съвсем защото има ограничения и маалко предимства. За хората минали през нормално фотографско обучение с решаване на тематични задачи...в един момент откриват, че идеята за окастрените опции е много резултатна като краен резултат. И е по интересно за работа. И е по-хазартна откъм доказване на себе си , че си овладял техниката до степен да я използваш максимално ефективно, съобразно темата която покриваш. Иначе е скъпо. Но пък и никога не е било ефтино. Дори и в ерата на филмовата фотография защо е трябвало да си купуваш огледалка, когато една сапунерка с вграден зум ти върши пооочти същата работа? И в крайна сметка...ако искате да снимате качествено, и на филм и на цифра, системите не са чак толкова много. 2 огледални и Лейка.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   24-01-20 15:54

Сори, ние по-простичките фотографи, ползваме ДСЛР и автофокус, защото не сме така извисени и чак такива естети. Сега олекна ли ви?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-01-20 16:00

Защо е тази самонавлечена градация - по-простите, естети...
Някакво мерене на нещо си.
Полза няма от това.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   24-01-20 16:56

Който не е заможен хипстър няма да я разбере тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   24-01-20 17:22

Да, чудно защо е това нервене и зъбене. За едни е тъпо и скъпо. За други не е тъпо но е скъпо. За трети нито е тъпо, нито е скъпо. Четвърти пък хич не ги кефи Малая Кускунка до Красноярск. И ко праим ся? Да почваме да се сечем с брадви и мечове, докато накрая остане само един,и който е останал - да е на неговата ли (т.е. тъпо, не-тъпо, скъпо-не скъпо, Малая Кускунка, Большая Кускунка)? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   24-01-20 17:23

А, то било петък [smile] А едно време какви петъци имаше [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-01-20 17:37

ти мани петъка, шараните яко кълват и са нервят че са клъвнали

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: sauron69   
Дата:   24-01-20 19:04

Някои пък не искаме кютук 1,5кг. 1DX Mark III (даже и да ни го подарят) , щото ми е тежко да го мъкна, ама не ревем за това.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   24-01-20 19:23

Leica M10 е невероятна камера! Страхотел инструмент за работа, безкано лесен и удебен за работа.[smilie21] [smilie21] [smilie21]



Публикацията е редактирана (24-01-20 23:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   25-01-20 09:21

Тази Лайка де не се окаже пребоядисан Панасоник?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 11:45

Това едно на ръка. Основното е, че рекламираната черно-бяла матрица може да се окаже най-обикновена цветна. Разбирайте с цветни филтри. Проблема е в това, че чувствителността на матрицата за отделните цветове е различна и нелинейна. Много по точно и коректно е да се получи черно-бяло изображение след като имаме точна информация за трите основни цвята и след това по познатата формула да се получи коректен яркостен сигнал. Нека имаме два цвята в кадъра с еднаква яркост. Ама за единия цвят матрицата е по-чувствителна. Това ще доведе до това, че в черно-бялото изображение двата цвята ще са ясно различими като градация. Ще се стигне до там, че цвят с мо-малка яркост от друг, но за който матрицата е по-чувствителна ще изглежа по ярък от другия в чернобялото изображение, което няма да е коректно. Имено затова при чернобялата фотография се използваха една камара цветни филтри, щото трудно примерно ще изкараш облаци на ясно небе.
Човешкото зрение е цветно и за да се получи коректно черно бяло изображение то трябва да се получи чрез обработка на цветен сигнал. Ако се търси арт визия като едно време със всичките недостатъци както описах може да се ползва типична монохроммна матрица. В случая едва ли е такъв. Още повече че софуерно може да се направи ретро визията, като се премахнат корекциите за различните цветове от спектъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   25-01-20 12:15

Добре де, дайте още снимки с това чудо на техниката [smilie7] ей тъй да изплакнем очо ние бедните .... духом [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 12:52

> Тази Лайка де не се окаже пребоядисан Панасоник?

НЕ. Фуджи е. [smilie5]


Сериозно, само че не точно Фуджи и не съвсем 'пребоядисан':

(а) За разлика от по-масовите 'народни' модели като моята (вече бивша) D-Lux Typ109, високите модели от М фамилията НЕ СА съвместни разработки и нямат близък по спецификации евтин еквивалент с японско име. Монохромните - съвсем.

(б) Има, разбира се, нещо, което не е раждано в лабораториите и фабриките на Лайка: електрониката никога не им е била силата. В случая, както всички Лайки от М фамилията в последните години, монохромната ползва процесор на изображения Маестро, разработка и производство на Фуджицу. НЕ на ФуджиФилм (познатите ни апарати), а на електронния гигант Фуджицу - те имат напреднали компютърни системи (срещат се в по-големите корпорации и в технически приложения), а по софийските улици не изключвам да сте срещали техни банкомати. Та, Фуджицу имат силна полупроводникова фирма, а там - чипове за изображения като този Маестро (мисля - поне във второ поколение, а за новата Лайка може и да е трето)...

Но ползването на чип от фирма с близко име (заради една вулканична планина някъде наблизо) НЕ ПРАВИ Лайката 'пребоядисано Фуджи'. Още по-малко - Панасоник [smilie6]

(в) И още нещо (също раждано извън лайка) - матриците на М фамилията са чужди, но не японски. Обикновено се проектират по изисквания на Лайка и се произвеждат в Европа от ST (ST Microelectronics, по-рано SGS Thomson). За отбелязване: не ги вземат от Сони, Тошиба или Самсунг (които доставят сензори на много други),

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 12:55

Асахи,м ти се шегуваш нали?

Производителят на Цмос матрицата на Лайка М е ето тази
фирма


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 13:19

@Hsathv написа:

> Това едно на ръка. Основното е, че рекламираната черно-бяла матрица
> може да се окаже най-обикновена цветна. Разбирайте с цветни филтри.

Това и мен ме озадачи: наистина, ЧБ филмите (който ги помни) имаха най различни емулсии, с различно предаване на цветовете в сиви тонове. Как може с единствен черно-бял сензор да се емулират различни филми? [smilie11] Най-лесно се прави софтуерно, от цветна матрица - аз винаги ползвам цветни 'филтри' при конвертиране от цветен суров кадър, а има и готови софтуерни емулации на най-различни емулсии с точната им спектрална чувствителност.

Близко до ума е, че Лайка може би правят нещо подобно с конверсия в камерния процесор. ОБАЧЕ - НЕ:

Отидох да проверя и камерата няма никакви опции да имитират различен филм. Едно си баба знае - едно си бае: идеалния черно-бял образ, вероятно базиран на някакъв добре балансиран и широко-спектрален ('панхроматичен') филм. Дори в описанията си Лайка изрично подчертават, че сензорът НЯМА цветен филтър и изтъкват предимствата от това за резолюция и детайл.

И ако искаме различно тъмно (или светло) небе, или различно контрастираща с небето зеленина на дървета и треви - какво? Погрижили са се - и предлагат... външни (т.е. стъклени) цветни филтри [smilie6] Само три: жълт, зелен и оранжев. Специално проектирани за монохромната Лайка и разбира се - от висококачествени оптически стъкла на Лайка, и... на съответни цени.

Ама аз искам зеленото да е към синьо-зелено (или жълто-зелено)? А оранжевото ми (в моите софтуерни конверсии) - почти червено за по-драматичен контраст? 'Не ви трябват такива глупости!' - ще ни каже Лайка, истинските фотографи само с 3 фиксирани по цвят филтъра могат да направят чудеса. И пипкавата им смяна на полето (на улицата) не е проблем - нали процесорът е светкавично бърз, еле с 2 гигабайта памет... [smilie18]

Не е за мен. Не Лайка (може пак да опитам, след като продадох малката) - но не е за мен чисто монохромна камера. По природа виждам и мисля в цвят ('луд на шарено се радва' съм), а ако ми се прииска ЧБ кадър (само за да ме хареса някой 'Б' автор, не за друго [smilie25] ) - има си напълно прилични софтуерни емулации за всичко.
[beer]



Публикацията е редактирана (25-01-20 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 14:06

То не са бисери, темата се пълни с яйцата на Фаберже в геометрична прогресия![smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 15:52

Така е. Особено като се вземат предвид твоите постове.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 18:05

Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа? Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Ти М10 пипал ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 18:22

> Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа?
> Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?

1. За М10 спор няма. Много е удобна за работа. И други ценни предимства има. Само дето темата не е за нея [smilie8] Нормално, тук е ФотоФорум-БГ и никоя тема не е за онова, за което всъщност се спори в нея.

2. За производителя на сензора някой тук направи епохално откритие на топлата вода (след като производителят беше посочен в предходен пост, с повече подробности отколкото откривателят намери с Гугъл*). Нормално, тук е ФотоФорум-БГ и чукчата е писател, не е читател.

3. Яйцата, виж са по-трудно нещо. Доста едри са (снимал съм ги, даже с Лайка) и малко ръбати - дори в легендарния ФотоФорум-БГ не всеки може да ги снесе. Ти успя - браво! [smilie24]

[beer]

(* За производителя на сензора, ако някой се интересува, мога да споделя любопитни подробности, които няма да намерите с Гугъл и Уикипедия, напр. за 'българската следа'. Но се пазя да не съм оф-топик за това - на лични или да си пуснем отделна тема;)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: pabadjiev   
Дата:   25-01-20 18:26

ДА!

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 18:51

Нямагото, чиче ти нали ми писа, колко бяха лични съобщения, че няма да досаждаш? Ама, никак не си държиш на обещанията. И да, става дума за М10 - монохром.

И Нямагото, опитах се да разбера какво казваш, цитирайки ме, но не успях. Вземи се в ръца и ми обясни по-просто и по-ясно. Не пиши сложно съставни изречения, дай само с прости такива.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-01-20 18:55

Свиквайте - има богати хора и те ще си я вземат. Както ще си вземат и Порше, и апартамент 20 квадрата на Оборище. И въобще няма да влязат в тоя форум [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 18:56

X_C написа:
Дата: 25-01-20 18:05

Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа? Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?

И за трите и за трите.
Ти ако казваш, че м10 е удобна камера значи си мазохист. Тая телеметрия от преди 100 години си я ползвай ти. Нищо, че 90 % от нормалните потребители няма да се справят с фокуса. Отделно няма една камара екстри налични даже в евтините телефони.
Матрицата е производство на томпсън колкото матрицата на 7100 е тошиба. Просто брандирани матрици от други марки. Отделно те па томсън са едни специалисти, мани, мани. Общо взето пакетажна фирма, която и в годините на разцвета си, пак беше в дъното с качеството си. Пък за яйцата фаберже не им е мястото тука.
Някой хора като чуят Лайка и се подмокрят. Вярно, голяма фирма бяха едно време, но сега времената са други. Те и Акай, Накамичи,Хитачи, Телефункен и една камара топ фирми миналия век бяха еталон за качество, а сега вече даже не съществуват. Да си правят Лайка сега оптичните прибори които наистина могат. Мен няма да ме зарибят с претоплени манджи. Щото ми е през онази работа, кава лепенка има на апарата ми, на колата ми и изобщо на цялата ми техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 18:57

Сигурно съм имал предвид да не досаждам на хората във форума, не на тебе. Ако някой ти досажда, проблемът е твой.

За разбирането... Повечко хляб, водица. И по-често, редовно. Един ден ще разбереш.
[beer]



Публикацията е редактирана (25-01-20 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 19:09

Ясно, че няма как да разбереш[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 19:10

@HSathv : Ама аз в лекото ти неразумение с Х_С май трябваше да взема неговата страна, бе [smilie10]

На теб сигурно ще ти е неудобна такава камера, но не си ли разбрал, че тя НЕ Е правена за тебе? НЕ СИ целеви сегмент на фирмата, какво правиш в тая тема? Ах, да - вярно: тук е ФотоФорум-БГ. Всеки трябва да говори в грешната тема за онова, което не е за него.

И не говори за непознати лица (и фирми) наизуст: Томсън (отдавна не се казват така, но нейсе, що ли споменах името) не е нужно да са специалисти по фотография. Те са специалисти по полупроводници (а ако слушаш и си ядеш закуските - и по цели проводници някой ден). Правят процесори, болшинството от които не носят тяхното име и не е изключено правен от тях процесор да върти лаптопа, чиято клавиатура ТИ чешеш в момента [smilie18]

А' по-полека?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   25-01-20 19:44

Какво да разбере като не е пипал? Не да я барне, а да поснима с Лайка - два-три филма, една карта, пък тогава...ама то тук е като тоя дето като видял жираф казал, че такова животно няма....

Титанизми само в тоя форум....и заяждания...

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: D.S   
Дата:   25-01-20 19:52

Ми то това си е нишов продукт, с нишови клиенти. МИсля само на нас ни пука, кой е производителя на матрицата и леем глупости 3 страници :Д

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-20 21:32

Изкарах си монохромната Minolta CLE с двата обектива да комбинирам М10 и М10-D, хем черно-бяло, хем без дисплей...Кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 21:54

Minolta CLE безкрайно прецизно мерене, разкона камера. Само електорниката, ако й се разкаже играта е доста кофти[smilie7]

Нямагото, чичк, не ме карай да ровя в изписаните писма, който ми прааща, за да видиш, как на два пъти обещава. Но караай, снимай си с телефона и пиши умнотии.


От кога телетърът е отживелица? Големият формат и той вероятно е отживелица? Всъщност, откровена отживелица е подобния начин на мислене.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-20 22:11

Колко Минолти CLE с развалена електроника видя наживо и кога?
Хубавото на Лайка са многото хубави обективи и в удобни размери. Феновете на една друга марка, едва в последните 4-5 години прокламират размери, тегло, удобство и ергономия. Пък то създадено и развито до голяма степен от Лайка.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 22:36

nyamago, ти пък къде задълба на темата томпсън? Че пък ще ми обясняваш с какво са занимават и какво произвеждат, че и как се казват в момента? Щото не им знам продукцията от над 30 години. Колко процесори и полупроводникови елементи от техния бранд съм подменил идея си нямаш. Я кажи един специалист от електронния бранш, дето като види елемент с надпис на него ST да каже нещо различно от томпсън? Като цяло електронни компоненти с ниска степен на интеграция без претенции за високо качество.



Публикацията е редактирана (25-01-20 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 23:13

Четири, от който три със проблелна електроника - две бяха мои, едната имаше този проблем - два пъти я ромонтираха, сега предполагам е пушка.Яд ме е, че не си запазих първата. Беше фул сет - червен кожен куфар с тяло, 3 обектива, светкавица, малък трипод и грип. А, и аз предпочитам 40мм пред 35 или 50 фокал.[Ужасно досадно е зареждането филм в Лайка.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   25-01-20 23:42

Е, малко е тегаво отначало, но след 10тия филм човек вече е свикнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-20 11:00

Идеално си е зареждането, не може всичко да е топ.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   26-01-20 12:41

Освен това, един Лайка обектив не намиерих, който да ми хареса. Един - няма просто. Ей сега съм с един от 1963 Телке Елмар 135/4, дори на ф4 е противно рязък с неособено привлекателно боке, не че бокето ме вълнува особено.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   26-01-20 19:31

36/24 кадъра на лента са просто прекалено много...
Иначе се намират доста обективи за Лайка, даже прекалено има и то доста добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   26-01-20 21:32

Малко история

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   26-01-20 21:49

Асахо, опитвам се да те отгатна и теб ис ти япостове и пак не успявам, както Нямагото професче -академик каза да одя да лОвя рипка.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   26-01-20 21:52

Тинтири-минтири, казваше често един покоен вече човек.[smilie8] [smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   26-01-20 21:55

Ице, некои хора спят на гьола с рипките само да не са си вкъщи. Не знам какво иска да каже колегата.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   26-01-20 22:14

Ами и аз не знам какво иска да каже, специалистът по полупроводници, нито икономистът Нямаго...
Първите матрици на Лайка в М8 и М9 са ССД-та на Кодак, след това са на Тази европейска компания СТМ - Цмос. Първият им сензор за Р серията, който излезе като гръб за, тогава баснословна сума бепе 10МП и разработкка на Имакон, раоботеши с матрици на Кодак. Смазва всизко дотогава, барабар с фул фрейм Каноните. Матрица с 16 бита цват и 26,4Х17,6 кроп фактор 1,37. И струваше 10К евро. Просто далечч от както и да е друга техника (с изключение на дигиталните гърбове от тия години).
Сегашната Лайка С - ДСЛР ("среден формат") е с Кодак Цмос последните 2 модела (модификации). Снимах с първата, която излезе съ ССДто, ами безумно кчествао на изображението, за АФ - няма по-бърз. ПО-бърза е от Никон Ф6, водещ се най-бърз.

Та, М10, в който и да е вариант, е много скъпа камера, факт, не е правена в Китай, нито в Танганайка, прави се в Вецлар, и слава на пане Пецвал, ще се прави все там!
Обективите Лайак са отвратително скъпи и гадни, технизески гадно точни и прекалено перфетни. и далеч от чара на Цайс преден до 90 година. Този от Вестбундеса. Японският е супер, но прилича на Никон ;)
Но, това са мой впечатления само, нищо повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   26-01-20 23:02

Добре де, кой професионалист, би се ангажирал да прави сватбена, рекламна или репортажна (спортна) фотрография с тази Лайка?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   27-01-20 00:04

Добре, къде според теб е проблема да се прави, която и да е от трите изброени дисциплини :) [smile] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   27-01-20 00:42

Е чак спортна фотография не баш. Но не малко фотографи снимат сватби с телеметрични Лайки (цифрови/филмови). Че в БГ не е масово не е показателно. Пък и М10 няма амбицията да е универсалната камера ставаща за всеки жанр.
Тука вирее някаква странна и много глупава, и безмислена омраза към лайките. И средноформатни цифрови Хаселблад-и примерно са бая скъпи и имат ограничено приложение (и не се снимат масово БГ сватби с тях), но на никой не му излиза пяна на устата от това, както когато види тема за лайка във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   27-01-20 09:06

десетки примери за топ сватбени фотографи с лайка могат да се намерят стига да потърсиш... за военни кореспонденти с лайка (не говоря за втората световна а за днешни) не малко...
спорт не се снима заради липсата на дълга оптика...

но да "знаещите" по казуса както виждам не са пипали лайка а ползват техника снимаща вместо тях... затвърди се наблюдението [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   27-01-20 09:20

Юри, преди дигиталната ера, в Щатите средният формат за сватбари е задължителен.

Спорт, принципно не става да, но като нямa с какво и с Лайка се снима[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: LeniS   
Дата:   27-01-20 09:25

Аз само едно име ще кажа - Дъглас Фрай

[beer]

Нека всеки снима с каквото му е кеф, но нека и да засвидетелстваме уважение към работата на останалите.

Не разбирам подобни изказвания от сорта на ... почти всичко изчетено в тази тема.

А да бай дъ уей - голям процент фотографи в "Магнум" снимат с Лайка - а те са доста високо мерило на световно ниво.

Та, нека не плюем в нашата малка България, която е едва 0,2% фотографски пазар от световния и не можем да си позволим свободно този стандарт. Юри много точно каза - БГ не е показател, не само по въпроса с Лайка, и по много други
[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-01-20 09:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   27-01-20 09:39

Автор: Джъмбо
Дата: 27-01-20 09:06

Тя ако техниката снимаше сама, сигурно щеше и да се почиства сама.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Alsand   
Дата:   27-01-20 09:44

Автор: uri64
Дата: 27-01-20 00:42

Не съм съгласен. Хаселблат е невероятна камера и в лентовите версии и в цифровите. Консервативна средноформатна камера, която дава невероятно изображение. Абсолютно нищо общо с концепцията на Лайка. Вярно, много е скъпа, но това изображение е просто най-луксозното и е за истински професионалисти, които знаят, какво искат да извадят.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   27-01-20 10:08

"Автор: Alsand
Дата: 27-01-20 09:44

Автор: uri64
Дата: 27-01-20 00:42

Не съм съгласен. Хаселблат е невероятна камера и в лентовите версии и в цифровите. Консервативна средноформатна камера, която дава невероятно изображение. Абсолютно нищо общо с концепцията на Лайка. Вярно, много е скъпа, но това изображение е просто най-луксозното и е за истински професионалисти, които знаят, какво искат да извадят."


1. Хаселблад не е луксозна камера, а сериозна камера.
2. Имам мноог по-сериозни камери от Хаселблад и каот цяло от средния формат.
3. Лайка също не е луксозна камера, с изключение на някой серии М като тази на Ермес, Загато и прочие простотии, които дейтвително са предназначени за колекционери или просто китайци току що станаи милионери. Последно го казвам, не с укор към новите милионери, а по-скоро към серизни фимрми като изброените до тук или като АЛПА, който последния бач продукция на камери и стативи (ребрандиран НОВОФЛЕКС) замина за Китай с позлатен вариянт...доста тръпо, но пазарът го налага.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   27-01-20 10:50

Не казвам, че е камерата, с която да се снима спорт. (Никон Д5, Лайка С серия) ще е мноого по-удобно и супешно, но не е невъзможно. Снимките от футбола са с 135/4 теле елмар, както и тази на пиочът с бодиборда. Сърфистът е с Елмарит 90/2.8


И от сватба имам, но не мога да кача, репортажи снимани имам много трябва да разровя




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1580114678_118.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1580114679_117.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1580114679_01200377.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1580114678_119.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   27-01-20 11:50

някой ден може и да се самопочистват (оли се справят най-добре за сега), но не съм забелязал самоходните коли да се самоизмиват [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   28-01-20 18:46

Ам?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:01

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »