Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: mravunko   
Дата:   17-12-19 10:23

Здравейте,
темата ми е свързана с конкретна случка от снощи около 22:30ч в Студентски град, но ми се ще да чуя и Вашето мнение по разни принципни етични въпроси.

Вървя си по улицата и заглеждам някакво момче стои на тротоара, видимо около 25 годишно, на врата му виси някакъв апарат. Прикова ми вниманието какво прави с апарата по това време навън... Заприлича на малък никон с ръчнофокусен обектив и някаква малка светкавица.
Като приближих се оказа, че се разправя се с едно видимо недоволно момиче, което беше снимал от около метър, без разрешение. Момичето искаше снимката да се изтрие и настояваше, че не може да я снима по този начин. Момчето се държеше адски арогантно и каза, че няма да изтие кадъра...
Трябваше да мина между тях, защото бяха застанали напреки на тротоара, и да си призная много малко ми трябваше да го сваля в нокдаун.

Та въпроса ми към Вас е: считете ли това за нормално фотографско поведение и къде е границата?

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 10:33

Не. Трябваше да се намесиш. Взимаш камерата и без да искаш я изпускаш така, че да стане на сол...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Yog   
Дата:   17-12-19 10:44

Аз снимам хора по улиците. Досега само два пъти са ми казвали, че не искат. Изтрих двете снимки и им се извиних. Според мен съм в правото си да щракна всеки, който не си е у дома и не прави нещо компрометиращо. Но ако изрично ми каже че не иска, трия.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 11:10

Глупости! Законът е ясен и категоричен по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: vga   
Дата:   17-12-19 11:36

Мисля, че на обществено място е в правото си да снима, но е въпрос на добро възпитание да изтриеш кадъра, ако някой те помоли. Какво правиме, обаче, ако снима на филм? Друг е въпроса, че има всякакви психопати и воайори, които снимат жени с други цели...

Впрочем, нямаше да имаме хиляди прекрасни снимки, ако не можеше да се снима по улиците. Да погледнем Вивиан Майер, например. Снима от 30 см... Вивиан Майер

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ombre   
Дата:   17-12-19 11:38

Ами,казваш на момичето да викне полиция или звъниш на 112,като е най добре да се вземат и свидетели.Това го казвам без да съм запознат със закона.Колкото до нокдауна,това е ок,стига да не те съдят после,което ще е много вероятно да се случи,или ти самия не понесеш такъв,понеже не знаеш,другия какъв е.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Niemand   
Дата:   17-12-19 11:44

wlad написа:

> Глупости! Законът е ясен и
> категоричен по въпроса.

В този случай се цитира закона, който е споменат или препраткакъм него [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   17-12-19 11:49

Ако бях на момичето щях да поискам да ми направи фотосесия на другия ден и в уречения час да дойда с 2-ма 3-ма по-яки батки [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ipolit   
Дата:   17-12-19 12:03

Аз не давам на познати да ме снимат, пък какво остава за подобен тип "творци".
Тоя жанр е доста гаден - да нарушаваш личното пространство на хората в търсене на якия кадър измежду 1000 случайно нащракани.
Едно време предполагам, че не на всички им е било неприятно да ги снимат, защото снимането си е било форма на професионализъм или изкуство.
Сега като видя някой с апарат да се ръга из хората и да ги щрака, по-скоро го квалифицирам като изкукуригалник.
Като някой иска да снима хора по улиците, да ходи да снима сополиви циганета и да им дава банички или цигари. Същото се отнася и за клошарите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 12:14

vga на обществено място или не, нямаш право да снимаш някого без неговото разрешение, когато той е добре разпознаваем на снимката.
Нито пък имаш право да ползваш или публикуваш снимки на хора, още по-лошо деца, без писмено разрешение.
Надявам се, че ти имаш такова за снимките в профила ти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 12:15

Няма нужда да цитирам, непознаването на закона не е оправдание.
А ако някой има нужда от закон, страница, член и алинея, има си адвокати, минималната ставка е 30лв на час за устна консултация.
В случая - е снимано на обществено място, но момичето не е част от обществено събитие или публична дейност, лицето не е детайл от обща картина и щракачът не е искал разрешението ѝ, а е изплющял портрет от метър в пълен кадър - с обект - единствено тя.
Може спокойно да си търси правата девойката и като го изсули 2-3х евро и му вземе техниката, ще се замисли другия път стрийт "артистът".

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 12:31

Mogila, имаш ли разрешение от всички лица в street кадрите от профила си?


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 12:37

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 12:39

Темата за стрийт фотографията в България е дъвкана многократно тук, някой ако иска може да прочете и други теми по този въпрос. Нещата имат две страни - морална и законова. В конкретният случай, не е противно на морала снимането на хора по улиците, ако това се прави с художествена цел, преследвайки реализацията на конкретна идея, но и открито, с ясно демонстриране пред хората на намеренията. Не е морално, обаче, според мен, да откажеш да изтриеш снимката. Длъжен си да се съобразиш с мотивите на човека пред теб - никоя идея не е по-велика от чувствата на човека. Ако снимаш на филм, най-малкото обясни любезно, с усмивка...

Впрочем, при изрично несъгласие от заснетото лице, фотографът е и длъжен да изтрие снимката - поне така следва да се тълкува чл. 32 от Конституцията ни.

Що се отнася до законовата страна, правете разлика между позволение да се снима и позволение да се използва изображението.
На улицата може да се снима, но проблем има при търговското използване на изображенията, за което трябва съгласието на изобразеното лице.



Публикацията е редактирана (17-12-19 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 12:42

Законите се пишат от хора в интерес на други хора, но принципно трябва да се спазват... по важна е етиката в случая. Щом момичето желае, "фотографът" трябва да изтрие снимката!


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 12:43

wlad написа:

> Няма нужда да цитирам,
> непознаването на закона не е
> оправдание.
> А ако някой има нужда от закон,
> страница, член и алинея, има си
> адвокати, минималната ставка е 30лв
> на час за устна консултация.
> В случая - е снимано на обществено
> място, но момичето не е част от
> обществено събитие или публична
> дейност, лицето не е детайл от обща
> картина и щракачът не е искал
> разрешението ѝ, а е изплющял
> портрет от метър в пълен кадър - с
> обект - единствено тя.
> Може спокойно да си търси правата
> девойката и като го изсули 2-3х евро
> и му вземе техниката, ще се замисли
> другия път стрийт "артистът".

По твоята, да я наречем логика, този, който не иска да бъде сниман, трябва да пресича улиците поне по 20-тина пъти в посока, за да не попада в обсега на камерите за видеонаблюдение. Те вече са под път и над път, като дори се увеличават главоломно. Айде стига афектирани, будни граждани[smilie18]

П.П. А ако някой с вайфон, уж правещ си селфи, те вкара в кадър, кво прайм?



Публикацията е редактирана (17-12-19 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ATHOM   
Дата:   17-12-19 12:54

Камерите за видео наблюдение имат съвсем друго предназначение и са регламентирани от съвсем други закони.

Случая е пределно ясен, което wlad e изложил перфектно.
А дали ще е Айфон, Никон Д5 или камера обскура...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 12:58

Да , ама той не снима.
Юстира си обектива.
Аре безплатната и непотърсена адвокатура да си смени клиента.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:12

philip само от няколко снимки нямам. Но от 4-5 години насам искам разрешение от всеки, който снимам и то писмено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:21

Чл 32 на Конституцията казва че никой не може да бъде снима , но изречението завършва с '' освен в случаите предвидени със закон ''
Закона за авторското право и сродните му права в чл 13 ал 2 казва '' не се изисква съгласие за създаване на портретно изображение на обществено или публично място ''
Това сме го изяснили отдавна
Отделно вече въпроса си има и морална страна
Въпреки че закона не забранява , аз лично не харесвам да снимам хора така


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:28

OIM А съхранение на лични данни? Защото снимката е такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:31

В същия закон -за авторското право . се казваше че авторските права на такива снимки принадлежат на фотографа и той може да реши какво да прави с тях
Понеже не снимам хора , не се интересувам от подробности


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: SaS   
Дата:   17-12-19 13:36

GDPR касае съхранение на лични данни от юридически лица.
Той няма отношение към хоби фотографи и физически лица.

Снимането на хора не е забранено на публични събития и за публични личности. Пресичащ улицата човек в общия случай не е такъв и би било редно ако той изрази несъгласие да бъде уважено.
Едва ли може да се иска съгласие от всеки сниман, но ако в снимката основния обект е той, определено има нужда от съгласие.

Относно снимането на хора и съгласието. Според мен това много се изостри с годините, защото станаха много снимащите и тези, които нарушават морални норми и затова и обектите на снимките са толкова против навлизането в пространството им. Отидете в Азия, например, и вижте някой дали ще се разсърди, повечето пъти ще получите усмивка.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:37

На обществено място можеш да снимаш хора без тяхното съгласие, но те трябва да бъдат по някакъв начин предупредени, ще там се извзршва видео или фото заснемане. Ако хората заявят, че нежелаят, нямаш право да го правиш.
Съхранението на снимки на лица е съхранение на лични данни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:41

Могила , закона ти дава право да снимаш на обществено или публично място без да искаш съгласието на хората - чл 13 ал 2
Съгласие трябва да се иска само ако влезеш в дома , имота на човек


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »