Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: mravunko   
Дата:   17-12-19 10:23

Здравейте,
темата ми е свързана с конкретна случка от снощи около 22:30ч в Студентски град, но ми се ще да чуя и Вашето мнение по разни принципни етични въпроси.

Вървя си по улицата и заглеждам някакво момче стои на тротоара, видимо около 25 годишно, на врата му виси някакъв апарат. Прикова ми вниманието какво прави с апарата по това време навън... Заприлича на малък никон с ръчнофокусен обектив и някаква малка светкавица.
Като приближих се оказа, че се разправя се с едно видимо недоволно момиче, което беше снимал от около метър, без разрешение. Момичето искаше снимката да се изтрие и настояваше, че не може да я снима по този начин. Момчето се държеше адски арогантно и каза, че няма да изтие кадъра...
Трябваше да мина между тях, защото бяха застанали напреки на тротоара, и да си призная много малко ми трябваше да го сваля в нокдаун.

Та въпроса ми към Вас е: считете ли това за нормално фотографско поведение и къде е границата?

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 10:33

Не. Трябваше да се намесиш. Взимаш камерата и без да искаш я изпускаш така, че да стане на сол...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Yog   
Дата:   17-12-19 10:44

Аз снимам хора по улиците. Досега само два пъти са ми казвали, че не искат. Изтрих двете снимки и им се извиних. Според мен съм в правото си да щракна всеки, който не си е у дома и не прави нещо компрометиращо. Но ако изрично ми каже че не иска, трия.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 11:10

Глупости! Законът е ясен и категоричен по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: vga   
Дата:   17-12-19 11:36

Мисля, че на обществено място е в правото си да снима, но е въпрос на добро възпитание да изтриеш кадъра, ако някой те помоли. Какво правиме, обаче, ако снима на филм? Друг е въпроса, че има всякакви психопати и воайори, които снимат жени с други цели...

Впрочем, нямаше да имаме хиляди прекрасни снимки, ако не можеше да се снима по улиците. Да погледнем Вивиан Майер, например. Снима от 30 см... Вивиан Майер

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ombre   
Дата:   17-12-19 11:38

Ами,казваш на момичето да викне полиция или звъниш на 112,като е най добре да се вземат и свидетели.Това го казвам без да съм запознат със закона.Колкото до нокдауна,това е ок,стига да не те съдят после,което ще е много вероятно да се случи,или ти самия не понесеш такъв,понеже не знаеш,другия какъв е.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Niemand   
Дата:   17-12-19 11:44

wlad написа:

> Глупости! Законът е ясен и
> категоричен по въпроса.

В този случай се цитира закона, който е споменат или препраткакъм него [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   17-12-19 11:49

Ако бях на момичето щях да поискам да ми направи фотосесия на другия ден и в уречения час да дойда с 2-ма 3-ма по-яки батки [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ipolit   
Дата:   17-12-19 12:03

Аз не давам на познати да ме снимат, пък какво остава за подобен тип "творци".
Тоя жанр е доста гаден - да нарушаваш личното пространство на хората в търсене на якия кадър измежду 1000 случайно нащракани.
Едно време предполагам, че не на всички им е било неприятно да ги снимат, защото снимането си е било форма на професионализъм или изкуство.
Сега като видя някой с апарат да се ръга из хората и да ги щрака, по-скоро го квалифицирам като изкукуригалник.
Като някой иска да снима хора по улиците, да ходи да снима сополиви циганета и да им дава банички или цигари. Същото се отнася и за клошарите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 12:14

vga на обществено място или не, нямаш право да снимаш някого без неговото разрешение, когато той е добре разпознаваем на снимката.
Нито пък имаш право да ползваш или публикуваш снимки на хора, още по-лошо деца, без писмено разрешение.
Надявам се, че ти имаш такова за снимките в профила ти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 12:15

Няма нужда да цитирам, непознаването на закона не е оправдание.
А ако някой има нужда от закон, страница, член и алинея, има си адвокати, минималната ставка е 30лв на час за устна консултация.
В случая - е снимано на обществено място, но момичето не е част от обществено събитие или публична дейност, лицето не е детайл от обща картина и щракачът не е искал разрешението ѝ, а е изплющял портрет от метър в пълен кадър - с обект - единствено тя.
Може спокойно да си търси правата девойката и като го изсули 2-3х евро и му вземе техниката, ще се замисли другия път стрийт "артистът".

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 12:31

Mogila, имаш ли разрешение от всички лица в street кадрите от профила си?


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 12:37

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 12:39

Темата за стрийт фотографията в България е дъвкана многократно тук, някой ако иска може да прочете и други теми по този въпрос. Нещата имат две страни - морална и законова. В конкретният случай, не е противно на морала снимането на хора по улиците, ако това се прави с художествена цел, преследвайки реализацията на конкретна идея, но и открито, с ясно демонстриране пред хората на намеренията. Не е морално, обаче, според мен, да откажеш да изтриеш снимката. Длъжен си да се съобразиш с мотивите на човека пред теб - никоя идея не е по-велика от чувствата на човека. Ако снимаш на филм, най-малкото обясни любезно, с усмивка...

Впрочем, при изрично несъгласие от заснетото лице, фотографът е и длъжен да изтрие снимката - поне така следва да се тълкува чл. 32 от Конституцията ни.

Що се отнася до законовата страна, правете разлика между позволение да се снима и позволение да се използва изображението.
На улицата може да се снима, но проблем има при търговското използване на изображенията, за което трябва съгласието на изобразеното лице.



Публикацията е редактирана (17-12-19 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 12:42

Законите се пишат от хора в интерес на други хора, но принципно трябва да се спазват... по важна е етиката в случая. Щом момичето желае, "фотографът" трябва да изтрие снимката!


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 12:43

wlad написа:

> Няма нужда да цитирам,
> непознаването на закона не е
> оправдание.
> А ако някой има нужда от закон,
> страница, член и алинея, има си
> адвокати, минималната ставка е 30лв
> на час за устна консултация.
> В случая - е снимано на обществено
> място, но момичето не е част от
> обществено събитие или публична
> дейност, лицето не е детайл от обща
> картина и щракачът не е искал
> разрешението ѝ, а е изплющял
> портрет от метър в пълен кадър - с
> обект - единствено тя.
> Може спокойно да си търси правата
> девойката и като го изсули 2-3х евро
> и му вземе техниката, ще се замисли
> другия път стрийт "артистът".

По твоята, да я наречем логика, този, който не иска да бъде сниман, трябва да пресича улиците поне по 20-тина пъти в посока, за да не попада в обсега на камерите за видеонаблюдение. Те вече са под път и над път, като дори се увеличават главоломно. Айде стига афектирани, будни граждани[smilie18]

П.П. А ако някой с вайфон, уж правещ си селфи, те вкара в кадър, кво прайм?



Публикацията е редактирана (17-12-19 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ATHOM   
Дата:   17-12-19 12:54

Камерите за видео наблюдение имат съвсем друго предназначение и са регламентирани от съвсем други закони.

Случая е пределно ясен, което wlad e изложил перфектно.
А дали ще е Айфон, Никон Д5 или камера обскура...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 12:58

Да , ама той не снима.
Юстира си обектива.
Аре безплатната и непотърсена адвокатура да си смени клиента.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:12

philip само от няколко снимки нямам. Но от 4-5 години насам искам разрешение от всеки, който снимам и то писмено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:21

Чл 32 на Конституцията казва че никой не може да бъде снима , но изречението завършва с '' освен в случаите предвидени със закон ''
Закона за авторското право и сродните му права в чл 13 ал 2 казва '' не се изисква съгласие за създаване на портретно изображение на обществено или публично място ''
Това сме го изяснили отдавна
Отделно вече въпроса си има и морална страна
Въпреки че закона не забранява , аз лично не харесвам да снимам хора така


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:28

OIM А съхранение на лични данни? Защото снимката е такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:31

В същия закон -за авторското право . се казваше че авторските права на такива снимки принадлежат на фотографа и той може да реши какво да прави с тях
Понеже не снимам хора , не се интересувам от подробности


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: SaS   
Дата:   17-12-19 13:36

GDPR касае съхранение на лични данни от юридически лица.
Той няма отношение към хоби фотографи и физически лица.

Снимането на хора не е забранено на публични събития и за публични личности. Пресичащ улицата човек в общия случай не е такъв и би било редно ако той изрази несъгласие да бъде уважено.
Едва ли може да се иска съгласие от всеки сниман, но ако в снимката основния обект е той, определено има нужда от съгласие.

Относно снимането на хора и съгласието. Според мен това много се изостри с годините, защото станаха много снимащите и тези, които нарушават морални норми и затова и обектите на снимките са толкова против навлизането в пространството им. Отидете в Азия, например, и вижте някой дали ще се разсърди, повечето пъти ще получите усмивка.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:37

На обществено място можеш да снимаш хора без тяхното съгласие, но те трябва да бъдат по някакъв начин предупредени, ще там се извзршва видео или фото заснемане. Ако хората заявят, че нежелаят, нямаш право да го правиш.
Съхранението на снимки на лица е съхранение на лични данни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 13:41

Могила , закона ти дава право да снимаш на обществено или публично място без да искаш съгласието на хората - чл 13 ал 2
Съгласие трябва да се иска само ако влезеш в дома , имота на човек


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: CDman   
Дата:   17-12-19 13:48

Доколкото разбрах става дума не за снимане на "стрийт", а по-скоро за "портрет" защото момичето (според автора) е снимано от 1 м. [smilie8]

Абе наглост си е отвсякъде. [smilie9]



Публикацията е редактирана (17-12-19 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:53

Кога могат да ни снимат, без да сме съгласни

Законът допуска това да става при следните случаи:

1. Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място.

В случая е без значение дали сме на обяд с известен политик в някой от ресторантите около парламента, или като редови граждани участваме в протестен митинг пред общината.

2. Изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж.

3. Когато сме получили предварително възнаграждение за снимката или видеото.

4. Позволено е също заснемането с редакционна цел. По дефиниция това е ползването на кадри за представяне пред обществото на събития, представляващи обществен, политически и социален интерес.

На спортно или културно събитие всеки може да бъде заснеман, но само ако заснемащият (напр. фоторепортер) разполага с акредитация от организатора на събитието.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 13:59

Тук отново започват да се оплитат нещата, поради непознаването на закона.
Едно е процеса на снимането, друго е публикуване в медии, трето е изясняване на авторски права, четвърто е настъпили вреди.
Не знам кой, кога и защо е тълкувал тук, но аз съм бил част от такова дело и отговорно мога да ви кажа, че подобно плющене към лице, което не е част от "общата картина", а конкретно насочено тип "портрет" на обществено място, води до супер нелицеприятни последствия за снимащия.
Той законотворецът ясно си го е написал, дори и от тълкуване няма нужда.
А вие ако искате си го разглеждайте като стрийт [smile]
Мотиката веднъж се настъпва.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 14:00

Нали това казвам -улицата , магазина , държавни, частни учреждения със свободен достъп , всичко това е обществено , публично място и там може да се снимат хора без съгласието им
На болшинството хора това не им харесва / на мен също / но такъв е закона


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 14:03

Не е задължително заснетият да е част от "общата картина", това е само една от хипотезите по чл. 13 ал.2. Друг е въпросът обаче, ако такива портрети, заснети без съгласие, се използват за търговски цели...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:05

Mogila написа:

> Ако хората заявят, че нежелаят,
> нямаш право да го правиш.
> Съхранението на снимки на лица е
> съхранение на лични данни.


Значи всеки собственик на магазин или кафене, нарушава закона толкова пъти дневно, колкото клиенти е имало през този ден... и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:05

Модел рилейз се изисква, когато продаваш снимка.
Изисква се попълване на подобна форма и за сграда, авторски проект - интериора ти например. Домашният ти любимец ...книгата на рафта ...всичко е нечие ...авторство[smilie21]
Затова фотографите дето изкарват пари от сток са изградили студиа, дето всяка мебел или корица на книга...не е авторска.
Освен ако не се бутат на опашката на пейзажите ....там Господ още не е делегирал авторски права а и не го зачитат явно.
Не се изисква ако снимаш (и продаваш в контекста) човек, предмет, сграда, събитие и каквото и да е...в неговият контекст - например панайр, мач, състезание, фолксъбор, обществено събитие.
Ако е частно, там собственикът решава и акредитира по свой съображения - пречене, безопасност на участници или фотограф, финанси и др. Прави се взаимен договор.
Събирача на рилейз от неграмотни деца и индуски.
Продай камерата. [smilie21]

А вечер ...никой не знае дали не го размазвам на фона на луната или на светлините на пътя например ..дали е идентифицируем дори....когато ти търси сметка - трябва да има факт, доказателство.

Това дали се държиш прилично или пречиш на човек с наглост, какъвто и да е предмет или начин е предмет на други закони.

Лошо е да се йонизира обстановката постоянно.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 14:06

Чл. 13. от ЗАПСП(Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
или
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
или
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 14:10

Я си представете че беше така както всички си мислят - че не може да се снима човек без разрешението му
Милиони хора щяха сега да са по затворите заради нарушение на закона
Затова навсякъде в цивилизованият свят не се изисква съгласие за снимане на хора на обществено място
Предполагам само в Северна Корея нещата стоят по различно [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 14:14

Друг е въпросът обаче, ако такива портрети, заснети без съгласие, се използват за търговски цели...

Именно, тогава вече идват на помощ и други закони, особено ако например лицето реши, че не се харесва на снимката и му уронваш авторитета [smile]
Между обществено място и мероприятие следва да се прави разлика.
Да речем - на сватба сте, платил ви е младоженецът. Снимате гостите - еди по един. Тогава сте нает да снимате това мероприятие и гостите са част от него. В случая проблем нямате.
Вариант две: Преди години имаше тука един колега, който снимаше кандид от храстите разни чужди сватби, за да си прави портфолио - е тука гризва дървото.
Вариант две: Има публично мероприятие - митинг, концерт на площада, спортно събитие. Вие сте нает да снимате от медията, за която работите. Снимате "гледащите" - проблем нямате. Снимате публични лица - проблем нямате. Дори и да не сте нает от който и да е или не ви се плаща за това - пак можете да снимате, можете и да продадете кадрите след това. Вие снимате публично оповестено събитие от обществено значение със свободен достъп.
Вариант 3: Ходите си по центъра и си снимате архитектурата. 20 човека са ви в кадъра, но очевидно фокуса е върху еркера на сградата ... проблем нямате.
Вариант 4: Заставате на спирката, виждате едно готино гадже и го плющите от метър, за да ви върже на приказка. Тук има две опции - опция едно - готин сте - мацето ви връзва. Опция две - грозен сте - мацката ви съди [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 14:16

Леле, колко сн. си затрих след тая тема... оЙде ми streetЪт. Само 1-а си оставям заради коментара на baddimo.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:16

Аз предлагам темата за снимки с телефони да бъде анатемосана като противоконституционна [smilie5][smilie5][smilie5] .

П.П. Вече съм видял достатъчно снимки на едрогърди и дългокраки красавици, заснети с някои от последните модели луксозни телефони.Съмнявам се, че авторите им са поискали да бъде подписан модел релийз[smilie18][smilie18][smilie18]

П.П.2 На никой ли не му прави впечатление, че вой се вдига само, когато става дума за по-големшък фотоапарат? И слагам бутилка уиски, че всеки от нас вече фигурира в нечие "портфолио" от фейсбук или инстаграм[smilie19]



Публикацията е редактирана (17-12-19 14:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:16

quazimodo не нарушава закона ако има някъде съобщение, че се извършва видеонаблюдение. Това е задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:18

Веднъж докато си гледам превютата през визьора на площад "Сан Марко" на Sony R1 зад мен се събрала малка опашка от протестиращи.
Какво да се прави, като обектива не може да се криви надолу [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: hansto   
Дата:   17-12-19 14:32

и аз няма да искам някой да ме снима в студентски :Д камо ли посред бял ден

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:33

Mogila написа:

> quazimodo не нарушава закона ако има
> някъде съобщение, че се извършва
> видеонаблюдение. Това е
> задължително.

Не съм съгласен - спирам пред витрината на магазин. На вратата има табела, да. Обаче има и външна камера, която те хваща при всяко положение, защото вижда целия тротоар а аз съм спрял, за да разгледам нещо изложено на витрината без да влизам вътре. И?



Публикацията е редактирана (17-12-19 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:35

Адмирации за самоходното щракало Вивиан Майер -цитирана тук.
Това да заснемеш стотици хиляди изображения без да ти пука за техника, композиция и фокус дори си е постижение., обичайно за жена.
Това, да не ги споделяш - още по-голямо.
Лошото е, че така няма да ти стигат пари дори да си проявиш филмите [smilie7]
Но като си отиде човек винаги ще се намерят дебелаци дето да приватизират и осребрят душата ти.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 14:37

Сетих се за още две хипотези, които просто няма как да не споделя: [cool]
Ходите си из парка посред бял ден и виждате в кьошето как някой пикае върху току-що окосената трева.
Снимате и качвате във фейсбук, за да му се начука канчето.
Тук проблем нямате, защото човекът извършва обществено значимо действие - пикае в тревата и мамите се стресират [smilie5]
Друга постановка: Лежите си на плажа и виждате най-яката мацка с най-изрязаните прашки в живота си на два метра пред вас. Издебвате, докато жена ви не гледа, за да не ви бие после тя канчето и снап-вате. /тук аз съм в привилегирована позиция, защото жена ми не ме кастри за тези неща, но припомням за всеки случай/.
Ако затворите на ф12 и направите един хубав пейзаж, на който евентуално с късмет може да хванете и още 3-4 не по-лоши мацки, тогава пресъздавате атмосферата на плажа, морето и сините вълни. Лято, горещо, каките са се разхвърляли. Проблем - нямате. Нито със себе си, нито със закона, нито с жената. Винаги може да ѝ се оправдаете, че сте снимали някоя чайка.
Ако обаче отворите на 1.4 и изплющите от два метра така обрисувания по-горе загорял задник, като всички немски баби наоколо са в мъглата - ето ви проблем вече. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:37

В студентски град не се ходи от жени, щото се забременява от изпаренията [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:39

Навсякъде, където се извършва видеонаблюдение, трябва това да е обявено. Ако камерите хващат и пред витрината, това трябва да бъде на видно място упоменато.
Но това е извън темата.

По темата: след като момичето заявява, че не желае да бъде заснето, фотографът няма право да я заснема. Надявам се, че всички сте единодушни с това.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:48

Kakто казва wlad - хипотеза: Фотографът е обещал на девойката една "маргарита" ако му позира, но после се е отметнал и тя е изпаднала в амок, а рицарят мравунко е закачил само нейния гневен изблик[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:50

"Когато обекта ме види ...аз преставам да снимам."
Това е мисъл на един от най-известните фотографи , основатели на Магнум от миналият век.
За неразбралите: той не хаби филм за ситуации извън реалният живот.
Не се слагайте и криите.
Направете снимка...и продължете да снимате. Ако получите вербално съгласие от обекта кимнете и продължете.
Ако имате съмнение за ситуацията, после попитайте и направете каквото обекта иска.
Така не съм имал случай да влизам в комфликти.

За папараци не говоря.
Те отровиха атмосферата.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:51

quazimodo Най-тъпото на тези закони е, че дори да е дадено разрешение, то може по всяко време да бъде оттеглено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: colorphoto   
Дата:   17-12-19 15:10

Продължавам да се чудя че точно тук има толкова съфорумци които биха ме били,трошили техниката ми или занимавали полицията с глупости с каквито никой полицай не иска да го занимават!

Хора,които се вземат излишно насериозно.

Аз снимам по улиците и знайте че има и усмихващи се непознати не само кисели параноици и пикли с феминистки мании.

Какво общо имате с фотографията тези агресивните с личните неприкосновености се питам?!

Ако някой не хареса че е сниман аз веднага трия кадъра и не се конфронтирам с разсърдените.

Ако питат обяснявам и успокоявам ако слушат.

Безсмислено е да се спори в такива случаи и не трябва да дразним хората защото наистина е опасно за здравето и техниката.

А в описания случай младежа е бил невъзпитан а девойката патка.



Публикацията е редактирана (17-12-19 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 15:23

Колкото и да харесвам Брус Гилдън, лично на мен снимането фронтално срещу лицето със светкавица ми изглежда доста изнервящо, ако се поставя на мястото на "жертвата". Може би, младежът се е опитвал да го копира, но това е трудно дори в космополитни градове, какво остава в България.



Публикацията е редактирана (17-12-19 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: colorphoto   
Дата:   17-12-19 15:33

Не пише за светкавица и не е това въпроса в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 15:51

колорфото - веднага ти давам нова хипотеза.
Представи си, че имаме фотограф с насоченост - снимане на преоблечени баби в свински дзурли и шибане с камшици, и такова чудо имаше тук в сайта по едно време.
Един ден, обаче, фотографът на дзурли решава, че точно в този ден, иска да е стрийт-ар.
Тръгва по улиците и снима детето ми.
Прибира се, казва си - аууууу, какъв добър стрийт съм направил - и качва снимката в портфолиото си между бабите с дзурлите.
Ако е твоето дете - ти как ще се почувстваш?
Защото ако съм аз - няма да ми е до "успокояване и слушане", ами доста крайно ще заявя "агресивни лични неприкосновености"!
Не е толкова просто всичко, винаги има и две страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 15:52

Чисто законово и чисто морално нещата са ясни. В крайна сметка е въпрос на човещина, при положение, че човек не желае да бъде сниман, дори законът да е на твоя страна, да изтриеш кадъра.

Аз друго искам да попитам участниците в тази тема. От изписаното по-горе, оставам с впечатление, че всички, снимали или снимащи стрийт, винаги, навсякъде, в София, в Делхи, в Москва.... навсякъде обясняват на хората, които са снимали като интересни персонажи на улицата, че ги снимат и са ги попитали за разрешение, правилно ли съм разбрал? Всички снимки в профилите, страхотни кадри на просяци в Барселона, играещи деца във Виена, улични музиканти, пушещи баби в Куба, играеща в парка на шах дядовци, набръчкани персонажи във влакове, спирки, трамвай... в София и по света и т.н. и т.н. са уведомени, че ще бъдат заснети, кимнали са в знак на съгласие и знаят, че снимките ще бъдат публикувани във Фейсбук, Фото-форум и разпечатани за изложба, да речем?

Само питам, за лична информация. Аз също обичам стрийт фотографията. Ако някой ме види, че го снимам и реагира негативно, винаги се извинявам и махам снимката, но това е от морална гледна точка. Не мога да твърдя, че всеки, който съм снимал е бил абсолютно наясно, не е имал нищо против и подхода ми не е бил до някъде "папарашки".

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 16:03

Colorphoto, останал съм с такова впечатление от първия пост:

"mravunko:
.................

Заприлича на малък никон с ръчнофокусен обектив и някаква малка светкавица."



Публикацията е редактирана (17-12-19 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: batsali   
Дата:   17-12-19 16:05

colorphoto [smilie24]

Кога ще видим тема - "Вървях си, видях няква кифла пишман фотографка да снима момче от метър и нагло да отказва да изтрие снимката. Замалко да я просна на земята с ъперкът и да ѝ строша камерата, да знае друг път. Кой е с мен, колеги, нека обсъдим ситуацията."

[smilie8]

Щото нали за морал и така нататък е проблема и законите, които го канонизират.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 16:09

Rusinov [smilie24]

Когато съм на улицата, се старая да съм във ведро, бодро настроение, като държа апарата така че да се вижда, почти демонстративно. Досега никога, ама никога не съм имал случай на агресивно поведение. Любопитство - да, хора, които сами искат да ги снимам - да, странни погледи - също, но агресия - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 16:24

написа:

> Rusinov [smilie24]
>
> Когато съм на улицата, се старая да
> съм във ведро, бодро настроение,
> като държа апарата така че да се
> вижда, почти демонстративно.
> Досега никога, ама никога не съм
> имал случай на агресивно
> поведение. Любопитство - да, хора,
> които сами искат да ги снимам - да,
> странни погледи - също, но агресия -
> не.


Да, разбира се. Не говоря да се криеш в храстите, да воайорстваш и пр. Но според мен на всеки се е случвало да види интересен кадър, просто да вдигне апарата и да направи снимката, без да се замисля забелязали ли са го, съгласни ли са и пр.

Повдигам въпроса не защото подкрепям грубото поведение на младежа и отказа му да изтрие снимката, а защото идведнъж всички стават някак си... твърде праведни. Нека не си кривим душите, хайде безгрешния да хвърли първи камък...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 16:28

че това не е другарски съд ?!
Всеки си казва личните съображения "за" или "против".
Пък ако се породи и истината в някой момент ...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 16:36

"За" всеки да може да снима свободно на обществени места, за да не умвре това изкуство
"За" човешкото отношение и морала



Публикацията е редактирана (17-12-19 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: demiman   
Дата:   17-12-19 16:38

Давайте снимки да гледаме ... ето една от мен ... показах я на човека след 8 години [smilie5] да му мине агресията.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2010-06/e_1277043401_DSC_9698-3.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: petervassilev   
Дата:   17-12-19 16:48

Някой опитвал ли се е да снима неевропейски "пикли с феминистки мании" и "девойки патки" в страните, където ходят с чаршафи и фереджета?


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: golded   
Дата:   17-12-19 17:54


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-09/1442668076_IMG_5024-2.jpg



Цяла редица, и нито една не се оплака!


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: pstoev   
Дата:   17-12-19 22:27

Четейки коментарите, разбирам една от причините този сайт да е на това Ниско ниво!
Фотографията е изкуство, ако няма експерсия всичко се превръща в една гигантска креватна фотография!
Уличната фотографията е момент, част от секундата, непринуденост..Къде отива всичко това, ако попиташ или пък поискаш Писмено съгласие.Няма такава пародия на фотографията...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 07:43

Не за пръв път има такава тема във форума. Сигурно за хиляден - да.

Позволих си отново да прегледам снимките в раздел Улицата. Ами, какво да кажа... От коментарите и претенциите да се снимат хора по улиците, без разрешението им, защото законът го позволявал - което за мен е доста съмнително и ще обясня защо, би трябвало в този раздел да бъка от супер качествена и интересна фотография. А случаят никак не е такъв.

Сега, аз не съм юрист, с това да започна. Конституцията ясно казва, че никой не може да бъде сниман, без неговото разрешение, освен в предвидените от закона случаи.

В закона за авторските права пък ясно се казва, че едва ли не всеки може да бъде сниман, ако изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място.

Сега, ето тук е тази малка подробност - дали тази алинея в ЗАПСП се отнася САМО за конкретно лице, изпълняващо обществена дейност или се отнася до всички лица, без ограничение. Според мен е първото.

Защото иначе излиза, че съществува закон, който противоречи на основния закон на страната Конституцията. И се питам как още никой не го е атакувал в съда.

Или пък в Конституцията е записано нещо, което после самата тя отменя с думите "освен в предвидените от закона случаи", предвид факта, че друг закон казва, че всеки може да бъде сниман почти без всякакво ограничение.

Парадокс. Мисля, че българското законодателство трябва да бъде прецизирано по отношение на това.

И пак да се върна на това, че стрийт фотографията може да бъде интересен жанр, но не ми харесва този манталитет: "законът ми го позволява, затова ще си завирам оная работа /в случая обектива/ в лицата на хората".

Поздрави. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   18-12-19 07:58

ЗАПС казва '' в хода на обществената дейност '' ИЛИ на обществено място
Това означава всички , а не само в хода на обществената дейност
Конституцията често препраща към друг закон , не само в този случай


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: batsali   
Дата:   18-12-19 07:59

Иронията е в това, че за да спестят 5ст, 5 минути и да се предпазят от статистически нищожни заплахи, хората са допуснали надълбоко в личното си пространство чужди уши, очи и запаметяващи устройства, всичко естествено предвидено от закона, но за една снимка на улицата са готови да раздават юмруци в защита на непознати 3ти лица. Кривата работа, чуек.



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 08:00

Да, нали и аз това казвам! Това ИЛИ прецаква всичко.

Ако е така, защо изобщо в Конституцията трябва да пише, че никой не може да бъде сниман, след като друг закон казва, че ВСЕКИ може да бъде сниман?

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 08:03

Между другото, каква е разликата между публично и обществено място? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: OIM   
Дата:   18-12-19 08:03

Трябва да се променят много неща в остарялата Конституция [smilie5]
Не съм срещал определение за обществено място , но често се казва че това е '' място където всеки може да посети , без някакво заплащане '' , нещо такова
Някой ако знае да пише



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   18-12-19 08:41

Едно е да снимаш "мъжкото хоро" и съвсем друго да снимаш конкретен човек (макар на публично място) без негово разрешение. [smile]

Едно клипче за подобен нагъл фотограф [smilie5]

https://www.youtube.com/watch?v=vS0pWAXQOLY


И те така [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 09:15

Какво падение.[smilie11]
В страната, в която само до преди 50 години на сватба всеки преминаващ е гост и има място на софрата...сега се е настанил призракът на англосаксонското кастостроене .
Наздраве[smilie21]
...и да заповяда цензурата.
а галерия "улицата" се пръска по тротоарите [smilie5]

а относно горното видео ...там сватбата се провежда в частно имение.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: yakumo   
Дата:   18-12-19 09:28

Автор: batsali
Дата: 18-12-19 07:59

Иронията е в това, че за да спестят 5ст, 5 минути и да се предпазят от статистически нищожни заплахи, хората са допуснали надълбоко в личното си пространство чужди уши, очи и запаметяващи устройства, всичко естествено предвидено от закона, но за една снимка на улицата са готови да раздават юмруци в защита на непознати 3ти лица. Кривата работа, чуек.



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)


[smilie24]

Както обикновено - много шум за нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 10:01

Едно време като учех фотография темите ни бяха повечето на улицата.
Имаше тема .
Намерих една целувка на двама млади в парка и я снимах.
Но ме видяха ...и закриха с пръсти лицето.
Аз снимах, така ми се видя по-интересно.
А после преподавателката по художествена фотография ме направи на нищо с думите(тя всичките ни отвя де):
"Кой си закрива лицето, когато се целива?"

...просто ми е останало в паметта.[smilie7]

Лично аз съм с консервативен морал и не ме радват целувките на обществено място..а напротив
Но който го прави, не се срамува или стеснява от това.
Спомням си по-топ-най фотография на целувка на улицата на виден Магнумец от периода на края на II -световна на улицата [smilie7]

А сватбата ...сватбата е когато споделяш радостта си с другите.
Седнете и погледаите един час пред Народният театър кой-кого и как снима и с кой се снима на сватба.
Слава Богу не сме изтрещели още.
А който желае ...не се меша с хората по Витошка а си наема ресторант, сепаре, ..и така.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Kalimas   
Дата:   18-12-19 10:12

Да питам, 'щот не съм адвокат и това малко ми убягва, та
чл.13 ал.(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.

Това не значи ли, че ако аз кажа на фотографа - "не ме снимай" и "махни снимката", той или трябва да изтрие снимката, защото това е моето условие и вече съм го изразил или трябва да ме убеди с някаква насрещна престация, защо да му дам позволението си да я ползва и при какви условия?

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: quazimodo   
Дата:   18-12-19 10:33

Kalimas написа:

> Да питам, 'щот не съм адвокат и това
> малко ми убягва, та
> чл.13 ал.(3) За използването на
> произведение по ал. 1 между автора
> и изобразеното лице могат да се
> уговорят условия.
>
> Това не значи ли, че ако аз кажа на
> фотографа - "не ме снимай" и "махни
> снимката", той или трябва да изтрие
> снимката, защото това е моето
> условие и вече съм го изразил или
> трябва да ме убеди с някаква
> насрещна престация, защо да му дам
> позволението си да я ползва и при
> какви условия?

И аз не съм адвокат, но тoва "не ме снимай" би трябвало да си го казал още, когато е действала ал.1 [smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 10:37

Kalimas, като юрист мога да Ви кажа, че разпоредбата, която цитирате се отнася до ползването на направената вече снимка с разрешението на модела. Фотографът е носител на авторското право върху изображението, следователно има право да прави с него каквото намери за добре, но моделът може да постави условие, например снимката да не се използва в реклами на определени продукти, или пък фотографът да се съгласи моделът да използва снимката и за свои цели и т.н.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 10:46

Slivenski написа:

>
> Ако е така, защо изобщо в
> Конституцията трябва да пише, че
> никой не може да бъде сниман, след
> като друг закон казва, че ВСЕКИ
> може да бъде сниман?
>


Конституцията, съдържа основните принципи върху които трябва да се гради обществото. Основен принцип е, че никой не може да бъде следен, фотографиран и т.н. без негово знание или въпреки изразеното несъгласие. От този принцип Конституцията позволява известно отклонение, за да може правоохранителните органи да вършат своята работа, както и за да се даде възможност да се извършват някои общественополезни дейности като журналистика, създаване на художествени произведения и пр.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: kireto_a   
Дата:   18-12-19 10:47

Стрийт фотография с усмивка, ако някой се сърди пак с усмивка триеш снимката и готово. Като не се харесва човека, по-добре да го изтрием. Улица голяма, ще има и други снимки, надали точно това е шедьовърът на годината - колко хора биха искали да гледат некоя намусена и стресната кака или батка.

Огромна част от стрийт фотографията е възможността да комуникираш с непознати. Даже и да не разбере човек, че е сниман, според мен работа на форографа е да не показва фото бомби на непознати хора, защото това може да накърни достоинството им, нещо което също се защитава от конституцията.

Да се зъбиш на жена на улицата си е израз на селяния и простотия, пък каквато и да е причината. Ако някой налита на бой, има много закони дето пазят и двете страни от такива работи и наказанията са много по-сериозни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: golded   
Дата:   18-12-19 10:57

Това е нещо подобно на полемиката за кърменето на обществени места![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: diana2017   
Дата:   18-12-19 10:58

Този форум се напълни с боксьори и всякакви псевдо моралисти, а ФОТОГРАФИТЕ са все по-малко, тъжно [smilie2] Снимането на публично място е разрешено в законите, а посегателството по какъвто и да е начин срещу лични вещи или личност кореспондира с НК в часта му "ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА". Боксьорчето писало по-горе няма право дори да гледа или да посегне към телефона или камерата на снимащия, камо ли да раздава юмруци, защото ще му струва мнооого скъпо това действие. Запознайте се със законите и не се правете на неграмотни моралисти тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   18-12-19 11:14

Диана ни утрепа! Две думи, а колко мъдрост! Евала! Имах едно време гадже Диана, и тя така беше - так-так!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   18-12-19 11:16

диана2017

За боксьорчето разбрахме, кАжи за фотографчето нещо [smilie5]

В този ред на мисли е малко странно потребител с празен профил да се оплаква, че тук няма фотографи. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ninikolov   
Дата:   18-12-19 11:40

Агресивно и демонстративно навиране на фотоапарат в лицето на човек и святкане в очите от един метър със светкавица е грубо посегателство върху личността.

Къде видяхте тук фотография?

Ако този "фотограф" беше опипал това момиче на улицата, вместо да я "снима", то тя вероятно щеше да изпита същата обида и отвращение.

Значи намирам се на публично или обществено място, вършейки моята си работа, например пия кафе с приятел и изведнъж изкача някакъв индивид, навира ми в лицето фотоапарат и започва да ме снима със светкавица. И в закона пише, че той има право да ме притеснява и да ми пречи?

Сериозно!?
Ами ако провали най-важния разговор в живота ми?

Това не е стрийт фотография, а хулиганство.

И не е същото като да ме снима от пет метра, докато пия кафе, без да ми пречи, без значение дали съм го видял или не. В този случай мога да имам законови претенции, само ако лицето ми на снимката е разпознаваемо и ако въпросния фотограф продаде тази снимка. Мога да поискам фотографът да изтрие снимката, той може да откаже и аз не мога да го задължа.
Не мога да направя нищо, докато не продаде или не публикува въпросната снимка в контекст, който накърнява достойнството ми, като например илюстрира с нея обиден коментар или неприемливо мнение.

Ако се намирам на публично събитие и ме снимате, дори да не сте акредитиран фотограф претенции не мога да имам, независимо дали лицето ми е разпознаваемо. Но само тогава. Не винаги и навсякъде.

Законови права имат не само притежателите на фотоапарати. Права имат и другите.

Освен това мисля, че човек трябва да е поне отчасти адекватен на обществото в което живее и да има поне елементарно чувство за такт.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 11:42

Личните данни се защитават със закон когато са с доказана легитимност и организирани в бази данни, където подлежат на таргетиране, сегментиране и други манипулации и модулации,опасни.
Всеки от нас притежава хиляди лични данни за други, без да го съзнава дори. Но те са хаотични.
Хипотетично-теоретично може да навредиш на лицето Иван еднакво, ако си го снимал с фотоапарата, или е минавал случайно във фона докато си снимаш пудела с телефона, или ако камерата на автомобила ти за ПТП го е хванала. Все тая.
Останалото е истерия.
На тая земя е предопределено всеки ще не ще да има известен контакт с околността., а има и избор[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   18-12-19 13:02

Няма нужда да е продал снимката, за да има ползи от това.
Има живи примери на доста автори от темата.
А именно - портфолио, изцяло изградено от лица и емоции на други нищо неподозиращи хора.
Със създаването на въпросното портфолио, фотографът се изгражда като такъв и си създава име, благодарение на което трупа дивиденти в бъдещ период.
Аз съм категорично против тази практика. Фотографията е изкуство на светлина, поглед и технически умения, но в случая основната заслуга се пада на колорита на въпросните хора.
Никога няма как да се съглася, че коя да е дама, вървяща по улицата ще изпадне от умиление, ако е заснета с голям и черен апарат фронтално. Представете си, че не и е ден, че си има проблеми, че не е спала цяла нощ и има кръгове под очите колкото пръстените на Сатурн в този ден и .... и просто не иска да бъде снимана! Ако тя иска да бъде снимана - ще си направи селфи или ще плати на фотаджия да я снима, когато тя се чувства уверена и готова за това преживяване.
Дори в КАТ има огледало и човек може да се погледне как изглежда, преди да му наврат под муцуната онази кутийка.
Този вид снимане е чиста папаращина и нищо повече.
Тук хубаво се споменават закони, но има и европейски директиви и конвенции, които уреждат подобни действия. Имайте го предвид!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 13:17

wlad, извинявайте за любопитството, студент по право ли сте? Питам с най-добри чувства [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: petervassilev   
Дата:   18-12-19 15:40

ninikolov:
“.................. Къде видяхте тук фотография? ............”


И аз това питам.

Авторът наблюдава спор между “невъзпитан” младеж и “девойката патка”, вероятно една от споменатите по-горе “пикли с феминистки мании”, и без да знае всички подробности (тъй като не е бил там през цялото време) решава, че момичето има нужда от защита, а не момчето.

В още по-ориенталските страни с още по-ориенталско отношение към жените и личното пространство (нямам предвид писаните закони и защитата на личните данни), на жената щяха да й сложат бурката и да я пребият с камъни, защото се е осмелила да спори с мъж, независимо от причината.

Това, че в описанието на случката като детайл присъства фотоапарат и т.н. не прави темата фотографска. Фотографското, ако изобщо го има в тази история, е на много, много заден план.



Публикацията е редактирана (18-12-19 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 15:59

На мен не ми е необходимо портфолио, изцяло изградено от лица и емоции на други нищо неподозиращи хора.
На мен са ми необходими няколко изречения на място, за да ти кажа дали си фотограф. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 18:53

Автор: acho_gaga
Дата: 18-12-19 10:46

Slivenski написа:

>
> Ако е така, защо изобщо в
> Конституцията трябва да пише, че
> никой не може да бъде сниман, след
> като друг закон казва, че ВСЕКИ
> може да бъде сниман?
>


Конституцията, съдържа основните принципи върху които трябва да се гради обществото. Основен принцип е, че никой не може да бъде следен, фотографиран и т.н. без негово знание или въпреки изразеното несъгласие. От този принцип Конституцията позволява известно отклонение, за да може правоохранителните органи да вършат своята работа, както и за да се даде възможност да се извършват някои общественополезни дейности като журналистика, създаване на художествени произведения и пр.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:47)
-----------------------------------------------------------


Да, аз разбирам, че конституцията на една държава определя основната законова рамка, а останалите закони вече са специализирани. Но ми е малко странно, че в случая "ножицата" от "никой не може да бъде сниман без негово съгласие" до "всеки може да бъде сниман на публично място" е твърде голяма, направо от А до Я. И нямам предвид СРС-та, полиция, служби и прочие.

Снимал съм много събития и ми се е случвало някой да се намръщи. Или по-скоро да се почувства неудобно. Хората се притесняват за външния си вид най-вече - да не излязат кофти на снимката и тя да бъде публикувана някъде. Всички обаче осъзнават, че щом снима фотограф, нает от организатора, няма как да НЕ бъдат в кадър.

Естествено, трябва да се спазват някои елементарни неписани правила - сниманият да не спи, да не дъвче, да не гримасничи в момента снимане и да не се вижда твърде много плът. И всичко ще е наред.

Против съм, обаче, навлизането в личното пространство на човек на улицата и снимането му въпреки неговото изрично несъгласие, дори и законът да го позволява.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Gecata   
Дата:   29-12-19 20:57

Законът е доста разтеглив. Ако снимането е вашата работа и го правите в "режим на неизбежна необходимост", т.е. вадите си хляба по този начин ( например сте репортер, журналист, или дори фотограф нает от частен детектив,или сте артист работещ по проект, дори сам да сте си го измислили и възложили), ако снимате на обществено мястоникой не може да ви накара да изтриете снимките. Моля тези които се позовават на закона да вникнат по внимателно в материята. Това са въпроси, които са вече изяснявани много пъти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Stef1   
Дата:   06-01-20 15:17

Играл съм го тоя филм по Европа. Ивент фотограф съм. Абсолютно винаги питам избрания от мен човек дали желае да го снимам. Ако не се желае - подминавам. Все пак е в правото си. Ако желае да я изтрия - изтривам я. Винаги съм уважавал мнението на всеки един и смятам, че това е правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: one_arrogant_bastard   
Дата:   07-01-20 02:15

Има два страни. Едната е моралната. В идеален свят моралните разбирания на всички щяха да съвпадат и момчето щеше да съобрази, че снимането от 1 метър е неприятно, или пък девойката нямаше да бъде смутена от снимката, или дори в случай, че не желае да бъде фотографирана, щеше най-учтиво да го помоли да изтрие снимката и той с усмивка щеше да го направи.

Само че не живеем в идеален свят и колкото хора, толкова и разбирания. Затова има закони, които също не са перфектни, но целят да улеснят или дори да направят възможно съжителството ни без да се избиваме и да си трошим техниката един на друг при привидно тривиални спорове като триенето на снимка, а какво остава за нещо по-сериозно.

Още на втората страница колега цитира, че е позволено да се правят такива снимки на обществени места, според българките закони. Дали е морално, защо от 5 метра е „по-ОК“ отколкото от 0.5 метра, да изтрием ли снимката ако ни помолят и изобщо къде да теглим границата, всеки сам може да прецени.



Публикацията е редактирана (07-01-20 02:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ksuhorukov   
Дата:   07-01-20 12:44

Пичове, хубава темичка сте си спретнали, но според мен затъвайки в тълкувания на законови разпоредби изпускате нещо много по-важно, което като гледам напоследък именно професионално снимащите за медии тотално са изоставили. Говорим за етиката. Не следва да има абсолютно никакъв спор, че ако съм на улицата, мога да бъда сниман без да ме питат. Аз съм част от уличния пейзаж, един от тълпата. Въпрос на субективната преценка на снимащия е как точно ще ме изобрази - дали ще си направи пейзажче, в което ще бъда неразпознаваем, или пък ще ме изпука с 300/2.8 взиращ се в някаква витрина например. До тук всичко е наред. Изключвам напълно вариантите за комерсиална употреба на подобен кадър, безсмислено е да го обсъждаме. По-важното е една такава снимка следва ли да бъде разгласено (ползваме легалната дефиниция). Да, няма пречка, но само ако лицето на нея не е хванато в някаква поза, която да го уязвява по някакъв начин. Знаете прекрасно, снимки се правят за под десета от секундата, в което на лицето може да се запечата всякаква гримаса. Нелицеприятните такива фотографите трябва да ги спестяват на обществото. Не им прави чест, не е етично. Гледам по медиите е пълно с целенасочено подбрани кофти кадри на определени хора. Това е целено внушение, което няма нищо общо с фотографията. Може да имаш снимка и с Папата, но ако лицето му изглежда така, сякаш всеки момент ще се наака - нямаш снимка с Папата. Толкова! Елементарно уважение към личността на абсолютно всеки.

На ден се правят стотици хиляди снимки на десетки хиляди души. Никой не прави справка с нормативната уредба преди да снима. На този фон броя на делата се измерва в стотна част от промила, за да ви е това най-големият проблем.

Уважавайте хората и няма да имате проблем със закона. Той никога не е пречил на фотографите да снимат, на творците да се изразяват и винаги е защитавал тези, на чиито гръб някой може да реши неоснователно да търси ползи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: vga   
Дата:   13-01-20 10:46

Възможен ли е подобен проект в рамките на консервативна България? [smilie5]

https://mymodernmet.com/peter-funch-candid-photographs-commuters

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: asahi   
Дата:   13-01-20 11:24

Консервативна, либерална, демократична, тоталитарна... Понятията имат изкривено значение отсам Калотина.

Тази фотография по нищо не се различава от работата на охранителна камера. Фотографското изкуство в този процес се намесва чак при подбора на кадрите. Софтуерът за лицево разпознаване е мощен инструмент в тази дейност. Скептичен съм за смисъла на цялото начинание.

Страничен ефект е, че още веднъж ще се докаже, че хората се движат от навиците и привичките си. Ако за някого това е откритие - честито! Дано открие и велосипеда.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   14-01-20 17:33

https://pro.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL53Y_H

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: abnorm   
Дата:   26-02-20 22:57

Тая тема с българския закон е ясна... НО !
Какво да прави фотографът, кагато му се снима интересното...?
Дали ще го спре законът?
Днес има турбосапунери с 80 кратно увеличение, които могат да снимат 1/10 от Луната(и плацикащата се по монокини на 200м от фотографа); "изтрити снимки" могат да бъдат възстановявани с recovery програмки...; хуавеите P20-30 снимат от всякакво положение, дори като ръкомахате с телефона...
Фотографът просто не може да бъде спрян - нито със закон, нито с етика.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:14

a, mojeshe da ia popita dali da ia snima

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:15

predi da ia snima :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:16

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:17

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: imitev   
Дата:   21-05-20 20:32

...

Имаше други работи тук, ама не е добре да се хаби човек напразно...



Публикацията е редактирана (22-05-20 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 20:53

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Nik1   
Дата:   22-05-20 09:01

МА написа:

> Prav ste, savetvam vi da ne tchetete za da ne si razvaliate
> zrenieto.


Колега, от 2005 да сте във ФФ и да се държите така просташки....
Мисля, че Админ трябва да Ви осигури кратка ваканция

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: Slivenski   
Дата:   22-05-20 09:49

Автор: ksuhorukov
Дата: 07-01-20 12:44

... Да, няма пречка, но само ако лицето на нея не е хванато в някаква поза, която да го уязвява по някакъв начин. Знаете прекрасно, снимки се правят за под десета от секундата, в което на лицето може да се запечата всякаква гримаса. Нелицеприятните такива фотографите трябва да ги спестяват на обществото. Не им прави чест, не е етично. Гледам по медиите е пълно с целенасочено подбрани кофти кадри на определени хора. Това е целено внушение, което няма нищо общо с фотографията. Може да имаш снимка и с Папата, но ако лицето му изглежда така, сякаш всеки момент ще се наака - нямаш снимка с Папата. Толкова! Елементарно уважение към личността на абсолютно всеки.


----------------------------------------
----------------------------------------


Ако питате мен, не са виновни фотографите, а редакторите. Фотографът насипва с кофата няколкостотин кадъра и после редакторите решават да сложат добра снимка или кофти снимка на някого. Ако търчиш от събитие на събитие, нямаш време да преглеждаш и редактираш всеки кадър, преди да го предадеш. Понякога сигурно става дума за минути.

[smile]

/резъректнахме и тая тема... [smilie18] /



Публикацията е редактирана (22-05-20 09:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   22-05-20 18:42

Понякога се случва да се пише и с латински букви.
Мисля че малко разбиране може да се прояви и толерантност.
Отговорът ми беше по-малко просташки от репликата към която се отнасяше.
Да е жив и здрав админа дето ме изтри.
Май е грешка моето завръщане (всъщност се върнах да "видя" някой който не е тук от 2006).
Със здраве

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »