Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   05-12-19 09:10

Здравейте,

Ще взимам нов компютър и съм малко раздвоен между два модела със следните параметри:

Вариант едно
Processor Intel® Core™ i7-9700
Chipset Intel® Q370
Memory Size 16GB
Internal Storage 512 GB PCIe® NVMe™ SSD
Hard drive (2nd) 1 TB 7200 rpm SATA
Graphics (discrete) NVIDIA® GeForce® RTX 2060 (6 GB GDDR5 dedicated)

Вариант две
Processor Intel® Core™ i7 8700
Chipset Intel® C246
Memory Size 16GB
Internal Storage 512 GB PCIe® NVMe™ SSD
Hard drive (2nd) 1 TB 7200 rpm SATA
Graphics NVIDIA® Quadro® P1000 (4 GB GDDR5 dedicated)

Кой според вас е за предпочитане в дългосрочен план, като се има предвид, че ще се ползва повече за обработка на снимки и по-малко за видео.Ще се радвам да чудя професионалното ви мнения.
Благодаря предварително.

 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-19 09:34

Микс от първият и вторият, като на първият слагаш i5-9600 и взимаш видео картата от вторият. Ако твърдо не можеш да мърдаш от конфигурациите... аз може би бих избрал вторият, заради куадрото.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: lord_kik   
Дата:   05-12-19 10:07

Аз бих избрал първият все пак е с доста повече куда ядра,ако се държи на 10бит цвят тогава куадрото,но куадро може и в последстви втора ръка с презумция че не е геймърска карта и не се натоварва че да се прецака,а другите карти втора ръка е голям риск.Процесор и рам като има картата не е най-важна,малко фото програми вземат голям ресурс от картата,за видео там малко по различно.
Аз съм с куадро втора ръка и 3та година нямам ядове.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: langel   
Дата:   05-12-19 10:20

Ами с новите студио драйвери и RTX 2060 поддържа 10 бита.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   05-12-19 11:23

Не могат да се конфигурират отделно. Първото е HP Z1 G5, а второто е HP Z2 G4, насочил съм се към вторият вариант защото е с 10% по ниска цената и е по компактен, но не съм сигурен в дългосрочен план от към ъпгрейд, кой модел е правиният избор.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Mogila   
Дата:   05-12-19 11:45

И двата ще ти вършат идеална работа.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kiten   
Дата:   05-12-19 13:25

Взимай първия този процесор е по-нов модел и на синтетичните тестове има прираст някъде към 17% от 8700 ! Освен това RTX 2060 е за предпочитане пред куатрото за снимки видео и игри. Има 192 битова архитектура срещу 128 на куадрото и 1920 куда ядра срещу само 640 на куадрото!! Освен това е с нова архитектура охраждане и дизайн съобразено с най-новото. Куатрото е за предпочитане ако ползваш векторни програми като аутокад, корелдроу, илюстратор и тнт. Но тази карта е стар модел и нисък клас!!!
Ето още сравнение на двете карти :
https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-2060-vs-Nvidia-Quadro-P1000/4034vsm271840
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   05-12-19 13:49

Бих взел първия за вашите нужди.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   05-12-19 20:33

Ако това е цената на втората конфигурация 3 673,39 лв тя е неоправдано висока.За тези пари а и за много по-малко можете да закупите много по-добра конфигурация с много
по-добър процесор,повече рам и по-добра видео карта.
Ако неможете да си я зглобите сам има хора които ще ви го направят за 30-40л.
Успех.
Едно предложение от мен:

MSI B450-A PRO MAX
AMD RYZEN 7 3700X
ALPENFOEHN BROCKEN ECO ADVANCED
32GB G.SKILL FLAREX KIT F4-3200C16D-32GFX
CORSAIR FORCE MP510 480GB
WD BLUE 3D SSD 1TB
GIGABYTE GEFORCE RTX 2060 SUPER WINDFORCE OC REV 2.0
CORSAIR RM550X-захранване
BE QUIET! PURE BASE 500-кутия

Тотал:2842ЛВ.



Публикацията е редактирана (05-12-19 20:34)
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Hsathv   
Дата:   05-12-19 20:37

Ти правиш ли разлика между марков компютър и то висок клас и няква събрана асемблейка с части дето никога не са работили заедно?
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: hansto   
Дата:   05-12-19 20:43

Hp отдавна не е марка за компютри, поне качествена де. Аз ако трябваше да си купувам пц, щях да си го сглобя сам и после ако гръмне нещо да е сменяемо, не като марковите компютри често трябва да се поръчва някоя част по сервизен канал, защото я захранването е във форма на неправилен многоъгълник примерно
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kiten   
Дата:   05-12-19 21:04

[smilie5] те ще проработят няма къде да идат. На марковите по биоса почти нищо не може да се пипа и настройва. А на тая сбирщина и воден кулер може да се добави [smilie6]
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   05-12-19 22:53

Бил е някога висок клас... да си събира човека каквото му душа сака.Ареее със здраве.Hsathv написа:

> Ти правиш ли разлика между марков
> компютър и то висок клас и няква
> събрана асемблейка с части дето
> никога не са работили заедно?
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: lamerko   
Дата:   06-12-19 11:25

Първо: бягайте далеч от сайтове като userbenchmark.
Второ: от двете показани конфигурации, първата е по-смислена. Не се подлъгвайте с тия Quadro - те са насочени към по-специфични направления. Освен, че няма смисъл от тях в класическите ситуации, но и има вероятност да създават някои проблеми. Отделно - няма да дадат толкова производителност като потребителския клас карти от рода на 20хх серията.
Трето: цената ИМА значение. Както са писали вече, често надценката при "марковите" компоти е по-висока от съответното ниво на качеството, което би трябвало да предложат.
Четвърто: тези машини обикновено са "скопени" в някои ключови области, което прави ъпгрейда им като цяло безсмислен. В случая - и двете машини стъпват на достатъчно съвременна платформа (която обаче най-вероятно няма да позволи ъпгрейд до 10-та серия), като първата общо взето няма накъде повече да се ъпгрейдва, докато втората може малко да се бутне, но за мен просто не си заслужават парите за това, което води обратно до първата конфигурация.

Като цяло - и вете машини ще ти вършат работа, но ако ще взимаш нещо - взимай го с идеята, че каквото вземеш, това ще имаш докато го ползваш. За по-добри предложения - може да изчакаш новата платформа на Интел или да вземеш нещо с АМД (там сериозно ти препоръчвам да не се подлъгваш броя ядра, а да наблегнеш на по-скъп процесор с добра производителност на ядро).
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kiten   
Дата:   06-12-19 17:59

Защо да бягаме далеч от userbenchmark? Цял свят си тестват компютри и компоненти, а самия сайт дава подробна информация, насоки и тнт.
Някой подметне някакво питане и "потъне", а тука се късат да пишат постове и да съветват!
[beer] Честито на имениците!
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   07-12-19 12:14

Здравейте,

Благодаря за съветите! Спрях се на вторият вариант заради по-ниската цена и компактният размер, плюс по-малката консумация на ток 310вата срещу 500вата, като ги сметнах нещата за 5 години напред икономически е по изгоден
HP Z2 с идеята да се ползва 10 години. За ъпгрейд не съм много наясно, но времето ще покаже има достатъчно слотове за ram и storage след време ако се задъхва видео карата предполагам ще има добри алтернативи с консумация до 75 вата, а и процесори, ако се наложи и не сменят слота

langel - не знаех, че новите карти потдържат 10 бита!

kiten - 17% не е голяма драма, но видео картата е значителна!

Kovandzhiev - конфигурацията изглежда добра, но цената на HP Z2 e с 25% по ниска от тотала за това въпроса ми е само за последващ ъпгрейд.

lamerko - Благодаря за професиналните препоръки, ето тука ми се чупят на мен нещата, ядра произвидителност 8-ма 10-та серия ще са други слотовете или същите!? Това е причината да се спра на тези сравнително нови модели, че иначе съвсем ще се изгубя :)

 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: lamerko   
Дата:   07-12-19 13:24

На кратко - взимаш си остаряло поколение процесор, докато този в първата конфигурация е от последното, макар и в момент, в който се очаква следващото. За твоите нужди точно процесора е най-важен за снимките (на практика 100%) и около 75% от обработката на видео. Практическата разлика между двата е повече от 17%, понеже ако се абстрахираме от приказката за свинското със зеле (усреднени стойности от синтетични тестове)- то на теб ти трябва само частта, която ще ползваш.
Относно видео картата - вероятно ще я ползваш между 0% и 15%. Голяма част от софтуера ще ти я отхвърли и така ще си работиш общо взето без нея, само с вграденото ядро в процесора. Нещата с 20хх серия са различни - там бия я позлвал на практика със всички модерни програми и донякъде е смислена (според ибора на редактор). Така разликата межди двете системи се увеличава още повече, но ти си знаеш :)

Относно консумацията - това са референтни стойности на пикова консумация на всички компоненти + загубите. Реално консумацията и при двата модела ще е общо взето идентична при ниска и средно-ниска натовареност, каквато ще бъде в 99% от времето.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: MixMike   
Дата:   07-12-19 17:34

След 2017г да си купиш Intel, особено след излизането на Zen2, е меко казано тъпо. Някой горе вече предложи конфигурация, нио разбирачите го оплюха[smilie18]
Няма лошо, свободна страна сме, всеки има право на грешно мнение[smilie7]
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   08-12-19 09:25

MixMike - меко казано тъпо, разбирачите го оплюха,грешно мнение... някак си натежа мнието ти!
Защо тогава в 90% от workstation pc на Dell, Lenovo, HP ползват Intel, а сме почти 2020 риторичен въпрос.

lamerko [smilie24]

 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: onel   
Дата:   08-12-19 14:34

Ползвам HP Z2 G3 и страшно съм доволен от него, няма да сгрешиш c Z2 G4
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: MixMike   
Дата:   08-12-19 19:42

menton Ти (след като ми говориш на Ти) си този, който пита, ти си неразбиращия от хардуер, но ми задаваш риторични въпроси?[smilie10] [smilie18]
Все пак...hint - датата на излизане на тези процесори.

Ще ти кажа и нещо друго...ти си знаеш на кой да вярваш, но от 7 поколения насам (i7 920 vs i7 2600), интел не е имал разлика от 17% спрямо предходно пок. За сметка на това обаче сокета се сменя често[smilie18]

Вдигаш палец на Ламерко, който правилно е подчертал грешния ти избор дори измежду горните 2?[smilie10]

...btw спорил съм за хардуер достатъчно по форумите, т.е. няма да ти отговоря. Успех с избора![beer]
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   09-12-19 00:31

Благодаря на всички добри хора, които се включиха в темата, научих някои нови неща и сега мога да преценя коя серия да избера.
Пожелавам на всеки от вас .... Весели празници!
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Penman   
Дата:   09-12-19 13:01

Като си решил да хвърляш луди пари за стари таратайки, хвърляи ги, твой са си. Глупостите, че готовите конфигурации на по-надеждни са за лаици без практически опит. С по-малко пари можеш да имаш много по-добър компютър. А куадрото е абсолютно безсмислено за фото и видео.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: Synthy   
Дата:   09-12-19 13:05

Penman написа:

> А куадрото е
> абсолютно безсмислено за фото и
> видео.

Брех, ти да видиш...
Не се изкавай така, без да си наясно за какво точно е нужно quadro/firepro при фото и видео. Една от причините я казаха по-горе, че вече и geforce я предлага.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kalvados   
Дата:   09-12-19 19:15

Synthy : По-важната причина е,че QUADRO-то е произведено за сериозна работа,в смисъл да издържа на тежко натоварване.За видеообработка това е картата.
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kiten   
Дата:   09-12-19 20:27

Quadro® P1000 e с "паскал" архитектура [smilie18] а другата е с новия "Turing" поддържащи новите GDDR6 , и подържа AI и Ray
Информация какви са тези означения:

https://analyticsindiamag.com/nvidias-real-time-ray-tracing-ai-powered-rtx-explained/

А дали е куатро или не, всичко е до драйверите, които предоставя нвидия за конкретна карта.
Още информация за архитектурата и сравнение[beer]

https://graphicscardhub.com/turing-vs-volta-v-pascal/
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: lamerko   
Дата:   09-12-19 20:37

Не точно. Quadro серията е насочена дизайнери и аниматори, изискващи някои конкретни възможности, които не са налични в потребителския клас. Накратко - Quadro работи с много по-голяма точност на сметките, но това не и дава обща производителност (напротив), а просто ниво на прецизност на работа, което не е нужно във фотографията и общо взето във видеографията. По тази причина в случая това Quadro е напълно безсмислено и просто натоварващо финансово системата, понеже практически няма да се използва. Един потребителски клас карта освен че ще бъде по-сърместима със софтуера, но и би дала реалена производителност при повечето програми от рода на DaVinci Resolve и (в по-малка степен) Adobe Premiere. Естествено, ако се сложи ново поколение Quadro с много памет (24ГБ и повече), при работа с 8к видео например ще има предимство, но цените на тези карти са много сериозни. А тази P1000 просто няма да даде абсолютно нищо, да не говорим, че (пак ще се повторя) - част от софтуера просто няма сработи с нея.

По мое мнение - най-балансираните видео карти цена/производителност за видеобработка са RTX 2070 и Vega 64
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kiten   
Дата:   09-12-19 20:53

ми човека си избра марково и с всяка подмяна отпада гаранцията.
Все пак и старото трябва да се продава, за да има ново на "витрината"
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: kalvados   
Дата:   10-12-19 00:36

menton : Какво ще правиш с картата за ВИДЕО?Щото така казано звучи много общо.Ако е за гледане на филми всяка карта ще ти свърши работа,а ако ще конвертираш филми примерно за телевизора си или за телефона е друго.Сега има Блу-рей филми по 100ГБ,Н265 формата и той не е за всяка карта.До 1-2 години ще навлезе и 8к резолюцията...
 Re: Въпрос към колеги разбиращи от компютърен хардуер
Автор: menton   
Дата:   10-12-19 07:31

Вижте, въпроса ми беше зададен само за тези две системи не съм искал мнения за други предложения, алтернативи или цени.
Прави ми впечатление, че има хора който във всяка тема тръсят конфронтация! Затварям темата.
Благодаря отново за съветите.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.