Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: wubuxu   
Дата:   11-10-19 08:24

С програмите за обработка на изображения сме на Вие и съм се зарекъл никога повече да пипам такава и се чудя има ли смисъл от огледален апарат ако нямам намерение да обработвам снимките след това?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Frenchev   
Дата:   11-10-19 08:43

Има смисъл, дори ако няма да се обработват след това.

Няма смисъл обаче, ако не знаеш какво да правиш с него и смяташ да снимаш само автоматичен режим. Тогава по-добре с телефона да се снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Nikoneff   
Дата:   11-10-19 08:51

Според мен типа на апарата не зависи от това дали снимката ще се обработва впоследствие или не. Щом няма да обработвате вероятно ще снимате в JPEG, а всички съвременни апарати независимо от кой тип са, произвеждат достатъчно добре този формат. Например, аз също не правя почти никакви обработки, но снимам с DSLR, така че
това си е личен избор.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: ss_sgp   
Дата:   11-10-19 08:54

За да се постигне добър краен JPG още в апарата е нужно добър фотограф.
По-неможещите като мен си позагубват време и с фотошоп след това [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Julius   
Дата:   11-10-19 09:06

Едното няма много общо с другото. Недей да мислиш, че след като е ДСЛР и вече е върха на сладоледа и снимките задължително са ТОП. [smilie3] Даже понякога може да се наложи да обработваш повече след снимане с такъв... особено ако нямаш голям бюджет и вземеш някой евтин ДСЛР и му завиеш още по-кофти обектив. Тогава можеш да си сигурен, че крайния резултат ще е по-плачевен отколкото с апарат с вграден и оптимизиран за неговата матрица обектив (т. нар. "сапунерки"). Затова винаги за суми <=1000 лв. обикновено препоръчвам компактен апарат. [smilie24]

Още повече, че някой от дребосъците разполагат с нелош роу-формат и е хубаво някои наистина по-специални ситуации да ги запечатваш не само в жпег, но и в роу за всеки случай (дори да не ги обработваш, но поне да си ги имаш ценните моменти), защото колкото и да си добър винаги може да се окаже, че си забравил някоя настройка от предната снимка, която в бързината не си променил за конкретната ситуация. А като имаш роу - дори да не си добър (мен също хич ме няма, аз до последно отказвах да премина от филм на матрица и така и не отделих време да развия евентуални фотошопски умения... а и не обичам да се заседявам пред лаптопа) - най-малкото ако си сбъркал баланса - лесно можеш да го коригираш (дори и след години). Иначе капсулираш ли веднъж грешните настройки в жпега - после не знам дали изобщо е възможно да се коригира така лесно и бързо, както в роу-файла.



Публикацията е редактирана (11-10-19 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Alsand   
Дата:   11-10-19 09:29

Програмите за обработка са само едни - тези на Adobe. А щом задавате въпроса по този начин, значи не сте съвсем наясно с нещата и по тази причина ви препоръчвам да си вземете хубав телефон Huawei, който ще ви върши прекрасна работа. Не си струва да загробвате големи суми в техника, която трябва тепърва да изучавате, при положение, че сега навлизате във фотографията (ако въобще искате да се занимавате с фотография).
ДСЛР-а дава качество, когато си наясно, как да работиш с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: victory13   
Дата:   11-10-19 10:26

Некои ора, кат прочетат дслр, и пяна им избива [smilie5] ... даже няма смисъл да вникват във въпроса [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: CDman   
Дата:   11-10-19 10:51

Снимайте на филм. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Gecata   
Дата:   11-10-19 10:53

Няма смисъл! Телефоните днес снимат толкова добре...кеф ти да сложиш ушички на модела, кеф ти очила или кучешка муцуна. Не си харчи парите за ДСЛР или безогледалка! Не си губи и времето с фотошоп или лайт рум, ако не е за твоята глава. Ползвай телефона, той може толкова много [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Julius   
Дата:   11-10-19 11:25

Из дебрите на българските форуми (петъчно).
Всяка прилика с лица и събития от ФФ... всъщност не е чак толкова случайна! [smilie7]
==========
Потребител 1: "Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?"
Потребител 2: "Защо искаш да го удължаваш?"
Потребител 1: "Защото е прекалено къс."
Потребител 3: "По-добре си купи достатъчно дълъг!"
Потребител 1: "Еми не ми трябва, само 5 метра не ми достигат?"
Потребител 2: "Да, обаче един цял маркуч е винаги по-добре!"
Потребител 3: "Оффф!"
Потребител 4: "Какво офкаш, човекът просту пита как да удължи един мъркуч!"
Потребител 5: "А ти по-дубре научи български първо!"
Потребител 1: "по-дОбре!"
Потребител 5: "Ей такива най-много ги обичам – молят за помощ, ама после се заяждат с другите за правопис!"
Потребител 6: "Ей, все по-зле става в този форум. Аз когато съм удължавал маркучи ти още прав под масата си ходил!"
Потребител 1: "Еми кажи ми тогава как най-добре да го направя!"
Потребител 5: "На твое място не бих го правил!"
Потребител 2: "Още не си ми казал защо искаш да го удължаваш, какво ще правиш с него???"
Потребител 1: "Ще си поливам градината."
Потребител 7: "Е каква е тази градина?"
Потребител 1: "Еми съвсем нормална градина"
Потребител 9: "Без да ти се бъркам, ама нали ти е ясно, че някои растения не трябва да се поливат с много вода?"
Потребител 4: "Офф... той иска само да удължи един маркуч!"
Потребител 7: "Ти не се бъркай бе, малоумник!"
Потребител 4: "Абе гледай себе си бе, идиот!"
Потребител 1: "Никой ли не може да ми помогне?"
Потребител 12: "Абе стига си давал зор пък ти, бе! Имаме си и друга работа, освен да отговаряме на някакви въпроси на новаците във форума!"
Потребител 1: "Еми тогава защо отговаряш?"
Потребител 13: "На много умен ли ми се правиш, бе?"
Потребител 1: "Не, просто искам да удължа един маркуч!"
Потребител 2: "Преди 10 години удължавах един маркуч, който изкара една година само и оттогава само цели маркучи ползвам!"
Потребител 1: "Е, как го удължи де?"
Потребител 2: "С удължител?"
Потребител 1: "Т.е. сложи просто още един маркуч към него и така, или?"
Потребител 10: "А защо не потърсиш в гугъл???"
Потребител 1: "Еми потърсих там и ме препрати в този форум"
Потребител 15: "Аз още ползвам лейка за поливане, няма нищо по-добро!"
Потребител 17: "Ей да, спомням си. Какви лейки имаше едно време... Ама в днешно време нищо не държи много, всичко се чупи толкова бързо!"
Потребител 1: "Да разбирам ли, че никой не може да ми каже как да удължа маркуча?"
Потребител 15: "По-добре зарежи и поливай с лейка, тъкмо малко спорт!"
Потребител 1: "Еми имам проблеми с гърба и не мога да ходя много и да нося тежко"
Потребител 18: "Еми значи си на грешното място тук!"
Потребител 5: "Точно!"
Потребител 1: "Защо?"
Потребител 17: "Еми това е градинарски форум, като не можеш да ходиш и да носиш тежко, отиди в медицински форум. Егати тъпака!!!"
===========
Администратор: "Темата е затворена, Потребител 1 беше блокиран заради спам!"


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: exobexo   
Дата:   11-10-19 11:35

При така зададен въпрос, отговора е: Не, няма смисъл - по лесно е с телефона. Напълно сериозно и искрено отговарям [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: asahi   
Дата:   11-10-19 12:04

Подкрепям!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Leica   
Дата:   11-10-19 12:23

Да караме по темата.
Маркуча ще го удължиш, като отрежеш едно парче около 20см. дължина от метална или друга тръда, с външен диаметър равен на вътрешният диаметър на маркуча и снадката. После пристягаш с тел и полагаш в градината. И да тече на снадката, то си полива. Ако искаш да уплътниш още теча - връзваш и парцал и пак с тел.
Ако нямаш снадка ...слагаш палеца и започваш да пръскаш ... но преди това връзваш маркуча с тел за кранчето на чешмата за да не избие от повишеното налягане.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: wubuxu   
Дата:   11-10-19 12:29

Никъде в питането няма споменато за уменията ми, така че дали мога и дали ще се науча не виждам защо се обсъжда.
Напълно наясно съм, че с купуването на техниката няма да съм вече професионалист.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: victory13   
Дата:   11-10-19 12:59

маркуч се удължава за точно 10 секунди време... с пирон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: nyamago   
Дата:   11-10-19 13:11

Как човек да отговори сериозно като е петък и темата отиде в маркучите?! [smilie8] [smilie18]


Сериозно: няма значение дали е огледален или без-огледален, има смисъл ако се търси качество на изображението да се използва апарат с по-напреднали възможности. DSLR остана символично в разговорния език от времето когато това бяха апарати от по-висок клас (спрямо масовите любителски модели с несменяеми обективи и по-малки матрици).

Днес безогледалните апарати предлагат същите (или понякога - по-добри) възможности като огледалните. Предимството на сменяемата оптика (с- или без огледало) е много по-широката гама от творчески задачи, които могат да се решават с различни обективи и възможността (дори за същите фокусни дължини) с времето да се добавят по-качествени обективи.

Но дори без сменяеми обективи (или един универсален, който се носи най-често, или просто несменяема конструкция избрана от производителя) - апаратите от по-висок клас обикновено имат по-големи и по-качествени матрици (сензори), по-напреднала електроника за преобразуването на сигнала до използваем файл и много повече контрол на фотографа над всички параметри и фактори при снимането. Естествено - когато знае какво и защо контролира, но по принцип е по-добре от евтин любителски апарат или телефон.

Дотук нищо от типа апарат (като значение за крайния резултат) няма общо с обработката.

За споменатото знание около снимането е напълно възможно )дори желателно) да се започне със скромен апарат или дори с телефон - но задължително с отклоняване от напълно автоматичния режим, за да се научи въздействието на отделни настройки и се добият навици за целевото им използване.
= = =

И две думи за обработката: тя е отделна област както на възможности спрямо резултата, така и на потребни умения. Може много да допринесе и към снимки от най-напреднал апарат, и от телефон. Не е за пренебрегване, но питащият правилно се е ориентирал, че първо се учим да снимаме, после - да обработваме (има ярки примери за трагичния резултат от обратното).
= = =

На слука и хайде обратно в петъка!
[beer]


П.с. За маркучите знам една история за марсианците и помпата на бензиностанцията. За това ли, ако не стига, ще го наставяме?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Kalimas   
Дата:   11-10-19 13:15

ДА и НЕ.

Определяш бюджет, отиваш в магазина, снимаш с няколко апарата без значение дслр, безогледалка, турбосъпонер. След това вадиш .jpg на хартия и от който ти хареса най-много вземаш него.
Ако не си вадиш снимките, ги оглеждаш на лаптопа и телефона и който .jpg ти хареса най-много, него вземаш.
Та дали един .jpg е за обработка или става за директно вадене, си е лично мнение на снимащия, а не функция на апарата.

П.С.
Повечето апарати (вкл. и телефоните) имат настройки за профили на .jpg, така че ако не си с лентов може да си поиграеш и с настоящата техника и да попрочетеш някое упътване.
Различните машини и хартии също дават някаква разлика във вида на снимката.

@Leica, за да няма преразход от капането, най-добре да се върже снадката над една лейка, да капе вътре[smilie5]



Публикацията е редактирана (11-10-19 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: victory13   
Дата:   11-10-19 13:29

Kalimas , кой jpg сравняваш [smilie8]

само за ориентация, всяка камера има 5,6, или повече, предефинирани picture styles... всеки от тях има определени параметри, които сами по себе си имат по 10,15, или повече стойности... като добавим светата троица, белия баланс, компенсации, и получаваме 10-ки хиляди, или повече jpg-а...

та кои точно сравняваме [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: wubuxu   
Дата:   11-10-19 13:30

Изобщо не се усетих, че е петък [smilie8] инак щях да пусна темата утре

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: sauron69   
Дата:   11-10-19 13:34

Изводът от темата /типично по-форумски/ е : Ако не работиш с Адобе, няма смисъл да взимаш апарат и си снимай с телефон.

П.С. В градинарския форум също са добри [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-10-19 13:57

На мен единствения ми SLR е един Полароид за моментални снимки. Не съм усетил липсата на огледало в другите си фотоапарати, някои от тях - почти сериозни.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: iasen2   
Дата:   11-10-19 14:41

Като за петъчна тема става :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: Kalimas   
Дата:   11-10-19 16:25

@victory13 да речем, хваща "neutral" (или стандартния) и еквивалентите му из камерите и снима на него, на дали ще му дадат да си прави профили на всяка камера в магазина.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: CDman   
Дата:   11-10-19 16:38

За маркучите [smile]


http://nishto.com/uploads/images/February2018//_1111.jpg



И за Петъчното [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DSLR ако снимките няма да се обработват след това?
Автор: quazimodo   
Дата:   11-10-19 16:45

Трябва доста четене из чуждите форуми, за да се посъбере материал за размисъл и експерименти. В даден момент, след излизането на някой модел, се натрупват достатъчно данни за настройките, които биха дали почти перфектния джипег. Е, в близкото минало имаше една серия на фотоапарати, чиито джипег беше пословичен с това, че дори и най-сведущите в обработката на роу файлове, не можеха да изкарат нищо по-добро от него[smilie18]. Таа, четене му е майката, и снимане де, но с подходящите настройки.[cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »