Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   20-10-19 02:09

Някой тук дали снима със средноформатна цифрова камера? Имам няколко въпроса на които.. [smilie11]
Моля!


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: kvakioh   
Дата:   20-10-19 06:58

Има, да.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   20-10-19 13:34

Да.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   20-10-19 14:06

има

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   21-10-19 01:18

Супер! И сега първият ми въпрос - какво ще кажете за предимствата и недостатъците да използвам среден формат за нощен стрийт? Имам предвид ситуации включващи непознати хора в собствената им среда.

Основното предимство според мен е, че мога да използвам доста по високо ИСО при приемлив шум който да не съсипва детайла до неприемливо качество.

От друга страна - тежка машинария, особено с по дълъг обектив, често го използвам за да не безпокоя, че да бъдат естествени субектите. Стъклата логично са по-тъмнички...

Как ви се струва подобна идиотия? И, да прегледах последните фул фрейм камери... и все пак ..имам чувството, че от MF може да се изстиска нещо още отгоре.

Как мислите? [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: kvakioh   
Дата:   21-10-19 07:37

Ако е по-нов, защо не?
Примерно Fuji става.
За Phase One може би не.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   21-10-19 09:17

Намирам идеята за безсмислена. [smilie11]
За високо исо ще ти трябва Цмос - а гърбовете с Цмос сензор са все още по 15 000 евро минимум.
Фуджи, колкото и пиксела да пускат, няма как да се сравняв с Фейзуан
[smilie11]

Стрийт с дълъг обектив? [smilie7]



Публикацията е редактирана (21-10-19 17:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: kvakioh   
Дата:   21-10-19 09:32

Phase one системата има варианти на старо по-евтино от Фуджи.
Не става идеята...фф си е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-10-19 11:26

Не се прави така.
Не се работи със среден формат и дългофокусен обектив.
Неслучайно.
Искаш да излезеш с тулуп 10 кг и да останеш незабелязан?
Интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: kvakioh   
Дата:   21-10-19 13:52

Доста скъпо ще излезе, за по-новите среден формат обективите дълги. 10-12000€.
Ако беше среден формат и на лента, ще е по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   21-10-19 18:11

Имал съм Imacon Ixpress 96 C. Hasselblad CFV II и сега CFV-39. Това не е техника да се прави стрийт фотография. Не защото тежи (не са десет, нито 5 кила, не е кой знае колко по-тежко от един Никон Д5, Канон от същия клас), това е камера за студина работа или да ходиш и снимаш пейзажи (невероятно е). Миниланото ИСО е 50, макс 800, като 400 е вече като Портра 400 пушната на 1600.
Гръб като моя в момента е около 26000 реална цена, който ти иска повече те взема за канарче. Но имай предвид, че то ва е техника от преди 13 години. Кроп факторът е 1,14 за 6Х4.5. Освен това на един Хаселблад отката от огледалото е доста по-силен от този на една 35мм камера.

Както ти казаха по-горе, една средноформатна филмова камера би била идеална. Цайс Иконта 531 - формат 6х4,5 с Тесар 75/3.5 - телеметрична, сгъваема и с централен. затвор - минимална вибрация. Вървят между 180 и 450 евро колекционерска,. Побира се във всеки джоб, достатъчно тежка да я усещашш, без да дразни. (за момента така дигитална няма, няма и да има)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: keri-di   
Дата:   21-10-19 20:26

Един лаишки въпрос!
Само на СФ при висико ИСО ли може да се снима при слаба осветеност?

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: Батко   
Дата:   21-10-19 22:22

Към средния формат, нощно време трябва още нещо, особено за по-малки градчета и паланки, където липсва осветление, за да ти излезе кадъра:
1. Пистолет! Най-добре и той да е медиум формат!
2. 1-ви дан карате или друго подобно.
3. Ятаган! Може и катана или дълъг меч ( рицарски ).
4. Не на последно място : оръженосец, шерп или в краен случай нацепена батка за респект.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   21-10-19 23:57

С Fuji GFX 50s/50r и Hasselblad X1d става, но не виждам никакъв смисъл...

мъкнал съм Хасел V и H по улиците... няма смисъл

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   22-10-19 01:45

Всички мнения са добре дошли.. няма къде другаде да питам и да получа смислени отговори от хора с опит по темата. Чета всичко..

Мисля си за нещо като Pentax 645Z. Phase One.. не съм си и помислял, това са камери чиято философия е насочена към постановъчната фотография. Да, ще прегледам и Фуджитата... имах ST801, брилянтно лентово тяло! Мислех си, че Fuji GFX непременно трябва да са много скъпи, та не съм ги и поглеждал [smilie23]

Лентата!! Ех, подарих си отдавна Jobo дозите :( светът се забърза ):(( Харесвах зърното на Родинал 09... вече е без значение.. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: George_Todoroff   
Дата:   22-10-19 10:16

Всъщност Fujifilm GFX50R би свършил подобна работа. Камерата има страхотен потенциал, почти няма откат (щото няма огледало), лека и компактна, сравнително бърза (като за среден формат) и доста евтина (пак като за среден формат). В комплект с 2 обектива ще ти се върже под 20к, което си е чудно за средноформатна дигиталка. Но да мислиш, че ще имаш повече детайл на високо ISO от средноформатна камера по принцип не е реално, просто защото философията им е да се ползват с осветление или изобщо за добре осветени сцени.

Който не си пие кафето - редактира [shtrak]



Публикацията е редактирана (22-10-19 17:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-19 10:27

Малко разсъждения ( може и да не са верни) от мен!
На среден формат , примерно фуджи , слагаш най-светлия обектив ф2,8.Казваш , че ще вдигнеш ISO , не пък на една сони Р-ка може да сложиш ф1,4 или Ф1,8 а там дори на първата версия нещата в тъмница са страхотни.
Пък и каква ще е тази тъмница , която ще ти "даде" читав кадър, като стойност ???

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: quazimodo   
Дата:   22-10-19 11:43

Без разсъждения - вчера си направих труд да разгледам кадри във фликр от Фуджито. Ами не намерих на по-високо от ИСО 3200, при което, шумът беше на парцали като при почти ИСО 8000 на Олимпус[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 11:51

Някоя друга глупост? Камерите на Фуджи са безогледални, за какъв откат булнувате?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

стрийт - среден формат - дигитално - дългофокусни обективи и беогледални камери с лек откат на огледалото...

Да земем да наръси малко захар по улиците на Стара Загора, ей така против уроки.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: quazimodo   
Дата:   22-10-19 12:27

П.П. При това, от прегледаните кадри 98% бяха дневни. Явно няма много мераклии за нощен стрийт със СФ дигиталки.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: lamerko   
Дата:   22-10-19 12:35

Мда... откъде се взе това огледало при GFX50R [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   22-10-19 12:56

Няма значение откъде се е взел, важното е,че почти го няма :)

аз се чудя Х_С как е дал 26к за сфв 39 :Д

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 13:05

Не знам как ти хрумна, че CFV - 39 е 26К евро? 26 000 евро е цената на последния ФФ гръб на Хасселблад в момента, ако го купиш отделно пригоден за V - камери. Вместо да се правиш на остроумен, прочети какво съм написал за цените на старите гърбове.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   22-10-19 13:15

По-добре ти прочети какво си написал.

А последния гръб ще е към 6к евро.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 13:23

Цената на CFV 39, когато излезе беше около 12 000 евро - лятото на 2009. ЧУкнал съм една нула повече, моя грешка. ЦЕната на която в момента се продава гръб като моя е две хиляди и шестстотин евро - 2 600. 6 000 може да е CFV 50C, не и фул фрейн гърба, който се ползва за Х системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   22-10-19 13:39

Говорим за V серията, нали?

"26 000 евро е цената на последния ФФ гръб на Хасселблад в момента, ако го купиш отделно пригоден за V - камери."

такова нещо не съществува

CFV50c и 50c II са последните гърбове за V

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 16:32


https://www.cjoint.com/doc/19_10/IJwnEQ5wqTk_Screen-Shot-2019-10-22-at-15.27.41-copy.jpg



Това може да се поръча с V mount и от 22 000 без ДДС цената скача малко повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: jey6   
Дата:   22-10-19 16:42

Откъде може да се поръча с V mount?

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 16:54

Les Victor, Париж. Последният път като ходих да си прибера един обектив от тях, говорихме и стана дума за това. Но никой не го прави заради цената. Аз бих, ако имах парите, H системата ми е нелепа с тия Фуджи пластмаси за обективи и тела за луди пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: George_Todoroff   
Дата:   22-10-19 17:18

Дам, няма огледало, а аз пиша по инерция щото спя и щото доскоро бях с DSLR система и ясно огледалото още ми хлопа [smilie5] Ама нищо де, то тук, ако не ме захапе някой - няма къде другаде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 17:24

и за мен 2 600 и 26 000 е едно и също, кво ся [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   22-10-19 17:31

И Fuji обективите са пластмаси... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: George_Todoroff   
Дата:   22-10-19 17:32

Пари като вестници [smilie18] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   22-10-19 17:47

За H серията на hassel, сане и за V серията, обективите на Фуджи не са от създаването на безогледалните им тела.



Публикацията е редактирана (22-10-19 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: yakumo   
Дата:   22-10-19 18:28

То и Хаселблад Х1Д 2 50Ц може да се комплектова с два обектива на цена до ок. 20000 лв. дори в БГ, ама наистина, що за идея стрийт с тези тухли?
Че и нощен - да не олекнеш бързо с няколко килограма и с няколко бона някоя нощ... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: farushko   
Дата:   22-10-19 20:29

Средноформатните стават предимно за стрийт фитнес. Ебаси темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: George_Todoroff   
Дата:   22-10-19 23:29

С Хаселблад зор да влезеш под 20 бона - само камерата е 11+. С един широк и едно теле и си на 25+ по-скоро. Така или иначе разликата в цената с Фуджи ще се запази. Как да е де, ясно е, че по-скоро си чешем езиците - за стрий има други камери [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: virosh   
Дата:   23-10-19 13:37

Ако толкова държиш да хвърлиш едни пари за камера с която да снимаш стрийт и да те забелязват - вземи си Leica и не се занимавай с глупости.

Средния формат е чудесен за портрети, пейзаж и работа в студио, но е неудобен за стрийт. Снимал съм стрийт на среден формат, но на филм. Нито е лесно, нито оставаш незабелязан. Да не говорим че в момента в който огледалото хлопне всички наоколо се обръщат към теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   23-10-19 13:59

За среден формат с филм, има Мамия 6 или 7, както и някой 6х4,5 Фуджика, Плаубел Макина 6х7, Фуджи/Фойландер 6х6/6х7, телеметрични камери, или Ролайфлекс/Мамия С220/330
Или ако ти се занимава и искаш съвсем да се направиш на интересен, Chamonix Saber И обектив по твой избор от 120 до 150мм и снимаш стрийт на голям формат 4х5 инча.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: virosh   
Дата:   23-10-19 14:14

@X_C, знам че има. Само че им виж цените на rangefinder средоформатни камери и ги сравни с тези на SLR-те...

TLR-те стават защото са тихички, но се набиват на очи още повече.

Става да се снима стрийт със среден формат, но си е малко мазохизъм (лично мнение и личен опит).

А човека освен това иска да е дигитлано и да снима вечерно време... Това вече си е пълен мазохизъм за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   23-10-19 14:44

Наяснбо съм със всичко това, това, което човек иска, е откровенна глупост от А до Я то му. Сподел няколко камери, който колкото и да са скъпи, са в пъти по-евтино в сравнение с това, което той иска.
С две думи, толкова е несериозно питането и обясненнията, че няма накъде повече.




[smilie11] Има, техниката да е руска![smilie7] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   24-10-19 01:37

За момента с най-добро ISO са Pentax 645z и пренебрежимо малко след това е Хасито X1D-50c... около ISO 4500. Свалям ISOто два пъти заради максималния относителен отвор, за MF-2.8, за FF-1.2/1.4 = ISO 1.125. Sony A7s е с над три пъти по-добра чувствителност... ясна е работата :))


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   24-10-19 14:49

С тазо разлика, че Пентаксът е 14 бита, а Хаселблад със 16 бита.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   24-10-19 23:26

X_C
Разбира се, разбира се! Но това за стрийта не е от съществено значение.. особено пък, ако ще е ч/б.


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: fotocolor   
Дата:   25-10-19 10:45

...........хммм.Дотук добре,но само не разбрах...защо средноформатна за стрийт?Тежка,малко по бавно се работи с нея/почти винаги трябва статив/.Няма да давам мнения за марка и модел/всеки си има предпочитания/.


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: mihalo   
Дата:   26-10-19 00:11

fotocolor

...понеже идеше реч за нощна, по-скоро вечерна фотография. На първосигнално ниво - колкото по-добра натурална чувствителност на сензора, толкова по-висока скорост на затвора при равни други условия, и оттам по-малък моушън блър ;)... и после идват сериозните въпроси... Хъм, няма свръхсветлосилни обективи за MF? Пък и да има.. не ми се иска да им мисля цените ):(( Айде сваляй EV-числото респективно. Да ама ако вдигнеш ISOто.. средният формат го понася по-добре май? А и "шумът" стои по друг начин.

Не знам защо сега хората се страхуват толкова от шума, до някакви граници може не само да е приемлив, а и желателен като вид изразно средство... помня как преправяхме копирни апарати за "точков източник"... да стане видимо филмовото зърно върху позитивното копие! Имаше някои страхотни резултати.

После още въпроси идват... съотношението между рязко изобразяваното пространство и безфокуса на фона /нарочно не пиша "боке", че ми дойде байгън от самоцелни напъни и неразбирането на смисъла на тази дума/...

И още от този сорт [smilie22]

Мъкненето на тежка техника в града не е като да я качваш в планината. А и хората имат респект когато я видят [smilie25]

И те така... важно е предизвикателството [shtrak]
Надявах се някой да е пробвал преди мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   26-10-19 09:31

MIhalo

Ето решение ан всички твой тегоби по отношение на цифров среден формат, дето да не тежи, да има високо исо.

П.П Всъщност, стрийт на по-малко от f 5,6, надали някой сериозен фотофраф прави. Най-често е на 8 и хиперфокал. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-10-19 11:28

Преди да има лайка формат хората са снимали само от стативи и със среден и голям формат на стъклени плаки ,не е имало друго.Разнасяли са тая техника с влаковете в европа.
Сега с хаселблад безогледалката с 45мм за 15х в синтезиса ,ако снимаш ,никой няма да ти обърне внимание,ако си залепил върху надписите черен изолирбанд и ползваш ремък без надписи за 2 лева от кинкалерията, като мен.Дадох на едно момче,ученик бил , да ни снима с жена ми ,на гибралтар със моя а6500 с 16-70 със залепени надписи,той ми казва сигурно апарата ти е много стар щото се виждат някакви линии,бях включил зебрата ,нула интерес,снимаше с огледално рефлексен малък канон и не знаеше как да си изключи вградената светкавица.Като видя някой с ремък с огромни надписи жълти и червени никон или канон че и модела написали,направо вика ела и ми го открадни.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   26-10-19 11:35

Именно! А за X камерите на Хаселблад има адаптер за V серията обективи. Един Дистагон 50 или 60 и стийта е готов[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: nyamago   
Дата:   02-11-19 21:58

Сетих се за темата като попаднах на тази статийка , която може да окуражи автора на темата и донякъде да успокои отрицателите на средния формат за стрийт.

За всеки пътник си има влакове!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   03-11-19 10:11

Минало е това покрай стрийт фотографията.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: nyamago   
Дата:   03-11-19 22:59

> Минало е това покрай стрийт фотографията.

Пред недостижимите корифеи простосмъртните главни редактори виновно мълчат.[smilie8]
- - -

П.п. Сред 5-имата некадърници се оказа и още един главен редактор - че и Hasselblad Ambassador (не че последното има някаква художествена тежест, но поне показва отношение към средния формат)... Абе тия за к'во се мислАт? Нещас'ници!
[beer]



Публикацията е редактирана (03-11-19 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   04-11-19 00:06

Е, именно де, тия дето пишат по блогове, амбасодари на набабамишортите, корифей по сайтове, списачи, боке невръстеници, дупета открили изяществото на филмовото зърно и полуциониращи по имитациите на филми вътре в камерата[smilie7] Най-потресаващото е, че и големите, започнаха да казват всякакви простотии, само защото трендът го налага за да останат на пазара...[smilie23]

Както каза #ТРЕСНАТ след 2006 ФФ умрЕ. Дотогава, поне имаше интересни теми, чат-пак хора, койтоимаха представа поне какво говорят,такива, който можеха да правят нещо.

Съжалявам, но когато опре разгора до употребата на думи като ''корифей", ''шедьоври", "боке", :стъкла", става толккова невериозно, а от там скучно и напълно излишно да се разговаря (пише).

П.П. Искам да изпсувам, но няма ка да го кажа елегантно и колкото да не харесвам френският еик и култура, не мога да се сдържа (ще пиша на кирилица) "Ва тъ фер вуар ше ле грек"[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: ATHOM   
Дата:   04-11-19 01:21

avoir се пише, не voir.

Just sayin'

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   04-11-19 01:45

Pourquoi dit-on « aller se faire voir chez les Grecs »?
PAR DJINNZZ · PUBLICATION 11 JUILLET 2015 · MIS À JOUR 11 JUILLET 2015

Quand on dit à quelqu’un d’aller se faire voir chez les Grecs, c’est rarement pour lui proposer des vacances de rêve dans le Péloponnèse. Non, on lui souhaite plutôt d’aller brûler en enfer ou, mieux, de subir des relations non consenties à l’endroit de son arrière-train…

как са казва?
шатдафакъп?[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: nyamago   
Дата:   04-11-19 11:56

> Е, именно де, тия дето пишат по блогове, амбасодари на
> набабамишортите, корифей по сайтове, списачи...

Аз имах предвид единствено корифея Христо Станкулов, който преди това се произнесе какво е (и какво не е) 'стрийт' фотография.

Всъщност споменатите автори не са (!) форумни писачи, а работещи фотографи, също като Христо. Снимат повечето време професионални задачи, а съвсем малко - за собствено развлечение. Страничните интереси (като академични дейности/преподаване, или публицистика, издателска дейност, журиране на конкурси) НЕ изместват фотографията, само показват по-разностранни и обществено ангажирани личности. Не виждам причина да бъдат осъждани или да се гледа на тях от високо.

Професионалният успех не прави никого 'последна инстанция' нито му дава право на арогантно презрително отношение към всички останали. Езикът ти, Христо (в този форум, другаде не те познавам) е в дисонанс с безспорната ти дарба и професионален опит. Така се държат некадърниците, които избиват комплекси с 'Аз съм велик, а вие сте нищожества' - не си такъв, а защо се държиш като тях? [smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   04-11-19 12:32

Майсторе,нямам какво да ти кажа, освен, че съм много далеч от форумен списач. Агресивен съм към откровената простотия, тов не ме прави корифей, още по-малко форумен. Да ти посоча малко литература сериозна да попрочетеш да разбереш, че не си прав? Не са блогъри, нито форумни списачи, нито нови звезди - амбасадори на Хасеблад или Лайка, или Алпа. Искаш ли?

Инак, отваряйки темата, реших да споделя какво знам от личен опит с цифров среден формат. Но след първитер 5-6 поста ми стана ясно, че съм направил грешка, осатналото е просто губене на време във форумни закачки.

"Снимат повечето време професионални задачи, а съвсем малко - за собствено развлечение." - Наясно ли си колко невярно е това?



Публикацията е редактирана (04-11-19 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: nyamago   
Дата:   04-11-19 13:54

> Агресивен съм към откровената простотия...

Агресията не е най-добър подход и не е синоним на непримиримост. Специално с откровената простотия агресията само води до ескалация към неразрешими нива на враждебност, стават и пакости... Не препоръчвам.

> "Снимат повечето време професионални задачи, а съвсем малко - за собствено развлечение." - Наясно ли си колко невярно е това?...

Нямам начин да им засичам с хронометър кое колко снимат, но имам предвид, че професионалното снимане включва и доста време извън самото снимане - от договаряне и подготовка, до след-снимачна обработка и представяне. Не само време, а и енергия, усилия. Работа! (Колкото и да си я обичаме, неизбежно харчим себе си в нея).

Също под 'собствено развлечение' нямах предвид наричаното тук 'снимам си за кеф'. Често това е задоволяване на вътрешна потребност за творчество (у имащите такава потребност и способност). Което иска не по-малко време и енергия, често повече - а тези неща (времето и енергията) не са безкрайни. И понеже 'собственото развлечение' не ни плаща хляба и тока (а на някои хора - вилите и яхтите [smilie3]) работата печели в спора за времето ни [smilie2] ... Та такива подсъзнателни 'сметки' са ме накарали да напиша това, което наричаш невярно.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   04-11-19 14:31

Ок, Майсторе, щом казваш така е. [smilie7]



Публикацията е редактирана (04-11-19 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-11-19 16:03

Като цяло е безмислено да се използва таква камера за стриит. Всички и качества са противопоказни.

1. По-скъпо
2. По-голямо
3. По-тежко
4. Много по-добро качество на изображението но най-вече при определени условия където не се изисква скорост, бързо фокусиране и прочие. Тоест при различни от идеалните условия няма да има кой знае каква файда особено в жанр фотография където върховото качество не е основен приоритет.
5. Ако говорим за снимки на тъмно примерно фуджака е близо стоп по-добър от най-модерните 35мм-ви но еквивалента му е х0.78. Обективите са средно с по около стоп по-тъмни от тези за 35мм, което значи че ще си 1 стоп нагоре с исото и разликата ще се смали до незначителна особено в този жанр.

Упражнението е меко казано напълно безмислено ако се расъждава логично. Разбира се ако има емоционален момент и искаш да снимаш със "среден формат"(дигиталките са далеч от среден) е съвсем друго нещо.

Аз лично обожавам кадрите дори с Фуджаците новите. Просто е друга бира. Но едва ли точно пък за стрийт. Може би ще се чужстваш много по-добре с някоя невидима камерка а то такива бол вече...

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   04-11-19 23:54

Не разбирам само как в първото ти изречение ме иронизираш, наричайки ме корифей, после следват някакви обяснения за таланта ми?
Разгледах един опедин споменаттите от теб амбасадори, издатели и подобни. Ами нито еидн от тях не прави стрийт. Фотография. Има един единствен, който явно много е гледал https://josefhoflehner.com
, но е далеч. Както всеки тръгнал буквално да повтаря някое известно име, както например внукът на Ричард Аведон, който е безпорно известен и работещ фотограф, но толкова булквал и неумело имитира дядо си, че няма накъде.

Няма какво повече да добавя, сетоих се и аз за теб, не ти помня старият псевдоним, но все едно, Майсторе.

@jey6, станало е объркване в описанията, аз изписвам Х системата на Хаселблад, имайке предвид H system, забравяйки за X system. Моя грешка. Сори! за ЕЙЧ системата говрих. А Хикс системата сега пуснаха нещо, което Михало, би могъл да ползва за да фотогрфира улицата. Последната ХИКС система, с новия ЦФВ гръб със подвижен дисплей и тяло като SWC 903/905 SW телата на Хаселблад. Но с автофокус (което на мен ми се струва пълна глупост, но това е конюктурата, пазарът и амасадорите (абилитата им) го налагат. КАто всичко, което в момента се произвежда.

Всъщност МИхало, май не е говорил за колко пари ше струва, а има ли?! Отговорът е, има! Така, че джоба да ти е як! Пожелавам го!

По отношение на стрийт фотографията, в началните години на списание ЛАЙФ - LIFE - се е правила с голям формат камера,
https://www.icp.org/browse/archive/constituents/jacob-riis?all/all/all/all/0

Тогава животът е течал с мног разлино темпо. Както и след WWII, цялото това течение Хуманисти, са цъкали на поразия с Лайките си, псто защото е по-удобно и по-ефтино от камера, която е на статив.

Писах в темата, защото имам дигитален гръб. Стар модел, но мен ме урежда. Не е като да не сиакм да опитам и имам нов модел, но нямам възможност. Снимал съм репортажно още с първия, който си купих преди 9 години, стар Имакон Ixpress 96C с хард диск и кабел и батерия топуз. Не си е работа, става, да, но зорлем! Проблемът не беше безумната система от батерии, кабели, и харддискове, който ми висяха очачени по тялото с колани, ами, отката на огледалото на камерата, което е 6х6 санта и хлопа няколко пъти по-силно от това на една 35мм камера.
Затова, вероятно новите ХИКС системи са това, което Михало иска.

П.П. Ако бяха направили истинска телеметрчна камера среден формат, продам всичко и си купувам една. Просто вече не моаг по никакъв начиан да вдигам повече от килограм.

П.П.П За Майстор Владо!
Млада и талантлива фотографка, която умее освен всичко останало да прави стрийт фотография.
https://www.franziskastrauss.com


Друг фотограф, умеещ да прави стрийт фотография, http://www.stefan-rohner.net/blog/



Тези, който ни показа, Майстор Владо, може и да са амбасадорим исдатели, образователи (тук си мамата трака), може да са всичко друго, но не и фотографи.
Не ми се пускат повече линкове, че става досущ като едно време, а ти и останалите като теб,м не си струват усилията, макар да изписах цял ферман. Направих, зашото не ми добадна никак глупавият ти пост с 1 изречение иронизиране, след това нещо като признание, за какво и к кво един господ знае.

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: nyamago   
Дата:   05-11-19 15:06

^ Не съм имал друг псевдоним в този форум, от влизането ми преди 5-6 години не е сменян.

Последните ти примери са интересни и наистина това са добри фотографи (младата дама е особено талантлива и 'зряла' в погледа си), харесват ми и благодаря за отправката, ще ги гледам.

Само че - нека не се вдетиняваме по форумна традиция с 'мойте примери са по- от твойте'. Не съм давал примери за възхищение, нито за 'добри' фотографи! Споделих случайно попаднала статия единствено (!) като свидетелство, че 'стрийт' фотография и днес се прави И със среден формат камери. Нищо повече.

Ненужно беше да се отричат по начина, по който ти го направи - затова и казах 'корифей'. Как това (не) се връзва с изказано положително мнение ще ти обясня на лични, щом е трудно за разбиране.

Темата беше по замисъл техническа , а не художествена и ако ще обсъждаме тенденции или добри/лоши примери от жанра, по-добре е да пуснем нова тема. Както винаги, на въпроса "А или Б?" в този форум отговориха "Само Г!" и "Защо са ти А и Б като ЕЖЗ ще ти върши повече работа за по-малко пари". И се почна отричане на средния формат, за което авторът на темата не е питал - затова вметнах линка. А непоисканото отричане на средния формат продължава с пълна сила [smilie10]



Публикацията е редактирана (05-11-19 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-11-19 15:58

И двамата сте параолимпийци като ви гледам как пиште. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   05-11-19 16:31

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   05-11-19 16:39

[smilie11]



Публикацията е редактирана (06-11-19 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Medium format
Автор: X_C   
Дата:   06-11-19 18:39




Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »