Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: Manchev   
Дата:   17-10-19 12:48

Здравейте,

Реших да пиша във форума с едно предложение. Фотоапарата ми Canon 40D (морално) остаря твърде много, иначе в техническо отношение си е перфектен. С него имам 50/1.4 и Tokina 12-24 Чудех се какво да го правя - дали да го сменя с 6DmkII или пък с някоя от модерните напоследък mirorless системи.

Мислех да го продам, но в момента едва ли мога да му взема повече от 200 лв. и кой знае колко ще седи у дома, преди някой да го вземе.

Тогава се сетих, че по-добре е да го подаря. На мен много са ми помагали когато се запалих по фотографията и ще се радвам и аз да помогна на някого. Вижда ми се добра идея да намеря дом за деца с компютърен кабинет, където децата да могат да ползват фотоапарата и да има къде да си свалят, разглеждат и обработват кадрите. Липсват ми обаче няколко неща :

1. Обектив(и). С Tokina-та и 50/1.4 не искам да се разделя, тъй като вероятно пак ще ги ползвам. За съжаление нямам китов обектив, обаче би било тъпо да подарявам апарата без дори един обектив. Иначе имам card reader и хубава раница.

Дали има някой навит във форума да добави някой стар прашасващ обектив и да направим едно добро комплектче за старт?


2. Информация за дом за деца - не съм имал никакво вземане-даване с домове за деца и нямам представа къде мога да намеря такъв, какъвто търся. От София съм и мога да пътувам, ще се радвам лично да занеса апарата на децата и да им направя един фото-уикенд, но ако някой може да се включи със съвет за дом - отново ще съм благодарен.


Това е засега, приемам предложения и коментари. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-10-19 13:37

...страхувам се , че няма да ти оценят подаръка...останал съм с впечатление , че подаряване на стари вещи ги обижда...искат ново...не , че имам опит в дарения , де... така съм чувал...

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: CDman   
Дата:   17-10-19 13:55

Потвърждавам - искат кинти.[smilie24]

Преди 3 години по коледа ме обзе коледен дух и реших да даря на някой дом плодове и шоколади. Купих за около 50 лева (от BILLA) портокали, банани и шоколадови бонбони и тръгнах да радвам децата.

В дома в с. Бузовград най-безцеремонно ми казаха,че приемат дарения само в пари. В дома за деца в Казанлък ми казаха, че приемат дарения само от фирми. А в един дом в Стара Загора изобщо не ме пуснаха да вляза т.е. трябваше да оставя дарението пред вратата, което не направих.[smilie11]

Оттогава никакви коледни духове не ме налазват.

По-добре потърси някое дете, което има желание да снима. Желателно е да познаваш родителите защото иначе може да стане така, че да го подариш, а те да го продадат.

Успех ! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: Mogila   
Дата:   17-10-19 14:48

Това е много жалко дето го споделяте...

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: wlad   
Дата:   17-10-19 15:07

Също потвърждавам казаното по-горе.
И аз имах подобен случай преди няколко години.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: CDman   
Дата:   17-10-19 15:10

Жалко е да.

Има логично обяснение.

Представете си, че сте директор на подобен дом. Идва някакъв и ви носи нещо за ядене. Не знаете кой е, дали продуктите са годни, а сте отговорен за здравето на децата в дома.

Това е тяхната гледна точка, която оправдавам.

От моя страна - добре, дарявам пари.

За какво ще се използуват обаче тези пари ?
Дали ще купят нещо за децата (както бих искал) или ще си купят кафе и цигари (което е доста по-вероятно) не мога да знам.

Това ме спира да им дам пари.

Не, че ще ме съборят 50 лева, а защото познавам БГ манталитета.

Да, жалко е, но .... това е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: guciguci   
Дата:   17-10-19 15:58

Продай ги и дари парите.



Публикацията е редактирана (17-10-19 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: victory13   
Дата:   17-10-19 16:18

Коледния дух или го имаш, или го нямаш... Ако си натовари чувал банани, портокали, или картофи, които си решил да дариш, не значи, че го имаш...
5 минути отнема да намерите координати и телефони, и да се свържете с когото трябва, където да споделите намеренията си. Учудващо бързо ще намерите начин да изразите подкрепата си...

Дано Нели види тази тема, може да съдейства много...

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: ce_christov   
Дата:   17-10-19 19:53

Преди години имах същата дилема. Старият ми Панасоник FZ30 бе в перфектно състояние, но не исках да го продавам за 200 - 300 лв. Потърсих кръжока към бившата "Станция на Младите Техници" в Пловдив, където преди повече от 40 год ме запалиха по фотографията.
Свързах се със сегашната ръководителка на кръжока във вече преименувания "Център за работа с деца", а когато отидох на място група деца имаха занимание. В лабораторията бяха старите Крокуси и зелените фенери. Всичко си бе същото като преди 40 години. Оставих на масата фоточантата с апарата, филтри, карт рийдър, малко стативче и очите на децата грейнаха. Приеха всичко с благодарност.
След известно време ми се обадиха за откриване на някаква изложба, но бях зает служебно и не можах да отида.
Дано все пак съм свършил някакво добро дело.


Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: asahi   
Дата:   18-10-19 09:27

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: deerstalker   
Дата:   19-10-19 13:44

Идеята е прекрасна и много хубава, но както са споделили по горе не винаги се оценява това което се дава. Ако успеете да намерите такова учреждение където биха полагали грижи за техниката.
Или другия вариант е, ако все пак не сте решил да го продавате да го дадете в някое държавно учреждение: музей, галерия - където имат нужда от подобен тип техника, а не могат да отделят пари и ресурс за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: b0bb0   
Дата:   19-10-19 14:52

Както е написал CDman, дарението на храни не е добра идея, дори може да е забранено да се приемат неизвестни храни, без документи, без осигурени условия за съхранение и т.н.

За дарението на вещи - за да е официално трябва да бъде направен дори и кратък договор и да бъде издадено свидетелство за дарение. Така дарението няма как да не бъде осчетоводено. Е, какво ще стане с вещите по-нататък не е сигурно.

Също така, и въпреки добрата идея на дарителя, съвсем нормално е дарението да не бъде прието, ако приемащия оценява, че то е неподходящо за дейността му или пък няма да влезе в употреба. Например, една много хубава фотографска книга от 1960 година, в която има схемите на 50супер обектива и сто рецепти за проявители е била ценна тогава, има сантиментална стойност и ценност за дарителя, но на дарения няма да му послужи за нищо днес. Само ще трябва да й прави инвентаризация всяка година.

Ако дарението е пари и в договора е описана някаква конкретна цел, тази сума също се осчетоводява по определена счетоводна сметка и се следи дали разходването на сумата е за конкретната цел. Принципно.

Та, не всичко е такова, каквото изглежда.[shtrak]

[shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: wlad   
Дата:   19-10-19 17:55

Хора, за каква храна говорите ... в тези домове се хранят в пъти по-добре от нас.
В моя случай беше дарение на последно поколение аудио-визуална техника - ами те просто си имаха дори по-добра.
Да не говорим, че не благодарност - ами децата там се държаха изключително презрително и арогантно ... и то към дарителите, които също бяха деца.
За сметка на това, преди време участвах в дарение на играчки за детско отделение в болница. Смисълът беше далеч по-голям!

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: overclock   
Дата:   19-10-19 19:07

Аз пък мисля, че идеята е прекрасна. Преди година реших да подаря коледна фотосесия на център за настаняване от семеен тип [shtrak] . Трябва да ви кажа, че вълнението на децата беше огромно. Бях много приятно изненадан от посрещането и се вълнувах не по-малко от тях. Изключително възпитани и учтиви. Направих разпечатки с размер 25х30см на висококачествена медия и когато им ги дадох направо се побъркаха от радост. Напълно подкрепям Manchev и съм готов да съдействам. Тези деца нямат крещяща нужда от храна и дрехи, но имат голяма нужда от внимание и нещо което да разнообрази ежедневието им.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: mmjm   
Дата:   19-10-19 19:44

wlad, не знам дали си даваш сметка, че е нормално децата от тези домове да се държат с недоверие, често и враждебно към хора, които са далеч от техните проблеми. Постът ти ясно показва и защо. Мислене от типа „Аз правя дарение и са длъжни ако не краката, то поне ръцете да ми целуват и да са ми вечно благодарни“ е много погрешно. „Хранят се по-добре от нас“, „Имаха по-скъпа техника“, „Презрително и арогантно поведение“, а бе пич, ти наистина ли си малоумен?

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: cvetanov95   
Дата:   19-10-19 21:54

! Включвам се и аз. Имам за подаряване 1100д с грип батерии, 40д с грип и една батерия
И карти памет. Една голяма чанта и един Китов обектив с дефект в някакъв кабел - снима само на най-ниска бленда на ав и м режим няма проблеми на другите дава грешка.

Нека се включат повече хора да ги направим комплекти. Наистина е страхотно да зарадваме някой или група деца, които нямат възможност да си позволят. А смятам че за начинаещи е перфектно. Но е важно да се намерят подходящите хора.
Забравих да спомена една светкавица и един компютър, подходящ за браузване и не тежки игри.

Ако някой се заема сериозно и присърце, като автора или някой друг пишете или звънете 0879293365

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: colorphoto   
Дата:   19-10-19 22:43

Тийнейджъри от домовете няма да се заинтересуват от фототехника и целия процес ще им се вижда усложнен и досаден.

Тук е във форума е различен приоритета от външния свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: mmjm   
Дата:   19-10-19 23:58

Тези домове не са кофи, в които да изхвърляме непотребните ни вещи и скъсаните дрехи, по-горе някой вече писа, ако искате да направите нещо полезно и наистина добро, свържете се с дома в който сте решили да направите дарението , попитайте от какво имат нужда и как да го предадете и действайте. Не очаквайте веднага децата да ви се хвърлят на вратовете, трябва време да спечелите доверието им и да ги накарате да се отпуснат пред вас, а може и никога да не успеете.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: wlad   
Дата:   20-10-19 07:59

mmjm - ти някога виждал ли си реакцията на дете, което получава дълго желан подарък?

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: philip   
Дата:   20-10-19 11:36

Навремето имаше фото кръжоци (клубове) за ученици, ако днес има подобни, по-добре там.


Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-10-19 12:46

Аз съм давал стари компютри и монитори на братовчед си ,да ги ползват за линукс,във физически факултет,ама отдавна.Фотоапарати давам на дъщерите и внучето,малката успява да ги продаде в ибей.Наистина и като че ли по удачно да се подарят на някой колега който води курсове,не всички деца имат огледално рефлексни.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: wlad   
Дата:   20-10-19 12:50

и сега ги има във всеки град, но са смушени във вехти сгради с учители, работещи за чест и слава.
Но за тях никой не се сеща. Не са "атрактивни за дарения" някак си. Не се бие толкова тъпана там, хората скромно си работят с деца, които искат да научат нещо.
Ако се интересувате къде се провежда кръжок по фотография за деца в Пд, ще се опитам да помогна с координати.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: mmjm   
Дата:   20-10-19 13:55

wlad, а ти някога общувал ли си с тинейджъри прекарали почти целия си съзнателен живот в институция? Кое те кара да мислиш, че това което предлагаш, за да се биещ в гърдите после, че си благодетел, дарител и трябва да ти целуват краката и да са ти вечно благодарни за това е „дълго желания подарък“?


Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: quazimodo   
Дата:   20-10-19 14:13

philip написа:

> Навремето имаше фото кръжоци
> (клубове) за ученици, ако днес има
> подобни, по-добре там.


Е, то навремето имаше и дворец на пионерите[smile]. Сега има дворец на децата, но не съм чул в него да се организират кръжоци[smilie8]

П.П. Брях, вземам си думите обратно - Рафи водел някакъв фотоклуб там[smilie11]



Публикацията е редактирана (20-10-19 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: Synthy   
Дата:   20-10-19 15:26

quazimodo, в двореца на децата в момента има кръжок по всичко, за което се сетиш. Много са напред като организация, но за съжаление, материалната база е оскъдна поради липса на бюджет. Този на Рафи е един от курсовете (модерната думичка за кръжок) там.

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: CDman   
Дата:   21-10-19 08:28

Мисля, че стигнахме до разумно решение.

Ако имате техника за подаряване - школи по фотография.

Школите по рисуване също са добра идея.

Там децата наистина ще оценят подаръка и ще им е от полза. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: fotorafi   
Дата:   22-10-19 17:02

Национален дворец на децата-София
бул. Стамболийски и бул.К.Величков
С радост ще приемат дарението- фотографска техника,
която ще използват в работата с децата
Рафи Марукян

Води се строга отчетност на даренията и се издават Сертификати
за дарение

Отговори на това съобщение
 Re: Дарение на фотоапарат Canon за дом за деца
Автор: quazimodo   
Дата:   22-10-19 17:56

И както винаги, започналият темата не се е вясвал след първия пост[smilie18]. Ако все пак не се е отказал все още от намерението си, аз съм готов да допълня комплекта с обектив ЕФ 28-70, за да може апарата веднага да се използва. На ЛС може да се договорим за подробностите.[shtrak][beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »