Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Два въпроса за филтри
Автор: Julius   
Дата:   17-10-19 10:10

1. Някой снимал ли е с варио-ND филтър и доволен ли е? Факт е, че спестява покупката и носенето на 2-3 "твърди" НД-филтъра (както и евентуалното им наслагване един върху друг за по-голям ефект), но попадам на доста негативни отзиви за тях и най-вече заради артефактите, които се наблюдавали в бокето?

2. Някой снимал ли е с комбиниран ND+CPL филтър и дали е забелязал някакви недостатъци? Виждам, че има такива на NiSi - полари с 6 стопа затъмняване, което отново би спестило наслагването на два отделни филтъра, но ме интересува дали има някакво осезаемо изкривяване на цветовете или други евентуални дефекти?

 Re: Два въпроса за филтри
Автор: Julius   
Дата:   17-10-19 10:25

Сега откривам, че К&Ф имат дори "5 Stops Variable ND + CPL Filter"... който интересно от колко стъкла е изграден (поне 2)? Този вариант по-малко би представлявал интерес за мен.

И все пак, ако някой е снимал с някой от тези три вида филтри - ще ми интересно да чуя отзиви.

 Re: Два въпроса за филтри
Автор: Leica   
Дата:   17-10-19 11:23

1. Не мисля, че спестяват от цената на покупката, а само от тежестта и обема на фотокомплекта. 3бр. ND обикновено се равняват на цената на 1 брой варио-ND.
Добри фирми за филтри правят варио-ND. Защо да не им се доверим.
Отношение към бокето - не ми се вярва. Не съм и пробвал.Варио-ND ползвам отскоро. Когато слагам варио-ND целта не ми е била да постигам дефокус.Но има логика. Ако "вкарваш" в експозицията свръхсветъл обектив в ярък ден и целиш и дефокус например.
Комплектовал съм си всички диаметри с и с варио-ND. Мога да направя сравнение. Няма ли в нета?[smilie7]
 Re: Два въпроса за филтри
Автор: Julius   
Дата:   17-10-19 13:35

В част от статиите, които намирам е, че дори тези на B+W също страдат от едни специфични недостатъци. И най-вече в зоната на дефокуса. На практика това са два полара (линеен и кръгов) и според ъгъла им на завъртане се контролира количеството светлина. Но завъртяни под най-голям ъгъл един спрямо друг... на места показват доста смущаващи примери. От сорта на долното, както и това.


https://farm8.staticflickr.com/7239/7104309503_1376fbc727.jpg

 Re: Два въпроса за филтри
Автор: asahi   
Дата:   18-10-19 09:30

Всяко техническо решение си има ограничения в приложението. На горният пример е показано едно такова ограничение. Ползваш го извън него и там го сравняваш с други решения. Така е коректно.
 Re: Два въпроса за филтри
Автор: Imaginarium   
Дата:   18-10-19 16:50

Точно поради тази причина има филтри в диапазона 1-5 стопа и 6-9 стопа. Тогава крос-поляризацията я няма :)
 Re: Два въпроса за филтри
Автор: domidi   
Дата:   18-10-19 22:33

Следя!
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.