Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:00

Здравейте,
един приятел ми се обади преди малко, че е получил покана от адвокатска кантора да плати обезщетение за нарушени авторски права за използване на снимка.
Естествено, че е виновен (не той, а жена му - има малка туристическа агенция и дръпнала първата снимка дето и се е появила в гугъл снимки за някакъв хотел).
Въпросът е как е по-добре да подходи - дали да плати, туй което му искат - 6500 лв или да си вземе адвокат и да се мъчи да смъкнат исканата сума.

Благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   16-08-19 11:04

Копи-Пасте излиза скъпо понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: StraightEse   
Дата:   16-08-19 11:08

При положение, че са наясно, че са виновни, дори да успеят да смъкнат цената пак ще трябва да платят на адвоката и накрая може да му излезе и по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 11:29

Вече изборът не е дали да плати или да се отърве, а дали исканото обезщетение е справедливо и дали евентуално съдът би присъдил такова. Това се установява с експертиза. Редно е да проверите в районния съд как и с какви мотиви са били решавани такива дела и да се договорите извънсъдебно с ищеца за по-реална сума. В едно съдебно дело вероятно ще се стигне пак до подобна сума, въпреки по-високите очаквания на ищеца. С нормален разговор и разумни аргументи ще стигнете най-лесно до споразумение.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: performar   
Дата:   16-08-19 11:33

Споко щом са от гугъл нищо не могат да им натравят ,моята сестра също има туристическа агенция и някакъв се опита да я изнудва за пари .
Може да са шарлатани .
Аз съм фотограф и съм и обяснил как стоят нещата с авторските права , но щом снимката я има свободно в гугал без воден знак на автора можете да си сваляте колкото искате.



Публикацията е редактирана (16-08-19 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:41

Според мен тия дето искат парите, а не адвокатите са гадове. Адвокатите вероятно и те, но това е отделен въпрос.
Тия дето снимката е тяхна, ако искаш да си купиш снимка те лицензират за време и минималният период е три месеца за 1500 евро. Което подсказва, че пускат снимки и чакат някой да ги дръпне, и да му се качат на главата.
Ама измислили са си хората бизнес модел и стрижат.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 11:41

Не си чел ЗАСП и нищо не разбираш от темата, нали?

(Това беше за performar, но май и за ipolit се отнася)



Публикацията е редактирана (16-08-19 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:49

Не съм чел, горе-долу ми е ясно за какво става въпрос.
Практиката е обезщетението да е цената на снимката плюс претърпени загуби и вреди.
Ако приемем, че една снимка струва 100 лв, мога да се съглася, че е справедливо обезщетение от 1000 лв.
Но не мога да се съгляса, че една снимка да ти стои на сайта за три месеца струва 1500 евро като цена на фотографа и тук виждам схемата на тия със снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 11:54

ipolit -не даде цялата инфо. Например за какво е използвана снимката!? Колко е голяма фирмата?

Туристическите агенции - много от тях са сложили в сайтовете /брошурите смъкнати така снимки.

6500 лв !! Ако ставаше така, аз да съм станал милионер.
Само БНТ ще трябва да ми плати колкото за едно Ауди [smilie5]

Съди се.
Ще загубиш, но няма да платиш такава сума.
(за административни разходи не говоря - нека кажат юристи)
Ще ти кажа доколкото аз знам.
Ще трябва да се проучи фирмата на жена ти какви ползи в лв. е придобила с тази снимка. Това изглежда сложно за нас, но не е толко трудно.
Изчислява се на база тираж от книжка ако тя има цена, сума придобита от реализирани екскурзии до таки дестинация по фактури за времето, докато е изложена снимката. Слагат се после коефициенти. Това е като пропуснатите ползи на фотографа. А може и да имат таблица.
Разбира се, тръгва се като адвоката на ищеца иска много...но многото постепенно става по-малко и по-малко.
Относно фотографа - изчислява се неговите продажби, доходи от подобни снимки и така се определя цена, която той взима от такава снимка. Ако няма такива продажби а снима за кеф май ще клони към нищо.[smilie7]
Най-добре е да се консултираш и след това да потърсиш споразумение, в което да предложиш да заплатиш малко над реалният размер на пропуснатите ползи на ищеца за да си спестиш разходи по делото, който са ...както те чета, няма да са в размера на 4 цифрени суми.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:59

Leica,
Благодаря много за изчерпателния отговор.
Нямам нищо общо със случая, става въпрос за мой бивш колега, който ми звънна да пита какво да прави.
Иначе аз или по-скоро моята жена сме от другата страна. На нея и крадат хиляди снимки, които тъй или иначе изрично разпространяваме под creative common, ама и режат логото или го мажат с разни работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 12:06

@asahi го е казал най точно(според скромното ми мнение). Поискай мнение от адвокат, най-добре специализиран в авторско право. Обещетението което искат е доста голямо и вероятно ще стигнете до споразумение за по-ниска стойност, но това зависи от много фактори.
Следващите няколко мнения преди @Leica, направо ме шокират.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   16-08-19 12:08

Да разгледаме следният случай: даден клиент купува снимка от стокърски сайт и си е слага на своя. Естествено снимката е без воден знак. От логиката в темата, горната снимка, след като веднъж вече е платена, става безплатна за интернет и всеки може сободно да си е слага и на неговия сайт. [cool]



Публикацията е редактирана (16-08-19 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 12:19

@burningice
Вероятно става дума за този текст:

Автор: performar
Дата: 16-08-19 11:33

"Споко щом са от гугъл нищо не могат да им натравят ,моята сестра също има туристическа агенция и някакъв се опита да я изнудва за пари .
Може да са шарлатани .
Аз съм фотограф и съм и обяснил как стоят нещата с авторските права , но щом снимката я има свободно в гугал без воден знак на автора можете да си сваляте колкото искате."

По някъв начин горното е правилно - снимката може да се сваля, но не може да се упоребява комерсиално.
Ако @performar, е имал предвид употреба... бих казал това е сбъркано на толкова много нива..

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 12:21

Случвало ми се е много пъти да попадам в и-нет на крадени мой снимки от разни медий. Дори преработвани, кропвани и т.н.
Когато говориш с редактора ти се обяснява, че млада колежка е направила така....и, че хонорарът за снимка при тях е ...6лв. примерно и ще ти бъде изплатен [smilie5]
Ако редактора е по нагъл ти казва: "Е аз отде да знам, че е твоя снимката за да ти я платя. Тоя ник (например) нищо не ми говори"(все едно и-нет е пазар за прани гащи, от който можеш да си избираш наред)
И тъй, като обикновено става дума за снимки, за които не мога да докажа никакви реални приходи ...остава да духам супата.
Не, че няма да ги осъдя...но е съмнително за колко! Затова не се занимавам. Най много е да ги понаплюя по сайтовете.
Така живеят медиите по и-нет, или пък подбират стари снимки на "подобни" неща, т.е. направо си лъжат където може.
Иначе аз работя с фотографията и е немислимо в нета да пускам снимки. Това е работа на работодателя ми и мен въобще не ме инфо, вкл. дори дали ми се цитира името.Те са негови.

Не мога да разбера какво от това, че си сложил лого или някакъв знак.
Малко са тук хората, който не могат да премахнат такива знаци. "Препира" се снимката и се сваля без знак и готово.
Това е България. Снимките не си ги пускаите никъде или ако ги пускате го правете в малък размер и не гледайте въобще коя лелка на сайтчето на внучето си например ги е закачила, или коя моме е лепнала един надпис- мъдрост отгоре и ги пуска например във фейса.
Ако някой си е направил клипче от 30-40 снимки "google search" или видео от дрон например, на любима песен и го е пуснал в тубата...сега да го осъдим ли ако има наша снимка вътре !!!
Той какви ползи придобива от това или колко ли ни ощетява ?[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 12:28

Като ти гледам снимките печалбата от публикуването им ще е никаква. Ако ти не си оценяваш труда как другите ще ти го оценят? Взимай си по 6 лева когато можеш или пий студена вода за 6 лева. Пък ако срещнеш даскалката си по бълг. език се наведи да ти дръпне ухото.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 12:45

asahi "Като ти гледам снимките печалбата от публикуването им ще е никаква."
Правилно си преценил, ама кой пък те пита !?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 13:10

В обществен форум като този не е необходимо някой да ме пита, за да дам мнението си. Ако не ти отърва натисни тук .


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 13:13

Знаех си аз че е схема, ама това едва ли променя нещата.
За същия човек става въпрос
Немски фотограф иска десетки хиляди евро от наши туроператори за аматьорски фотографии

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 13:25

asahi и ти за какво си даде мнението?
- за мойте фотографии?
- за това откъде и за колко пия вода?
- за моят български език?

Кажи ясно, за да ти отговоря.

Относно снимката на хотела.
Не съм сигурен, че можеш да продаваш снимка на чужда частна собственост.
И за такива работи има дела.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: lamerko   
Дата:   16-08-19 13:40

На първо място, пробвай да се споразумеете извън съдебно за някаква приемлива сума. С добър тон. Ако се стигне до съд - има вероятност да намалите исканото обещетение, но пък за сметка на това ще платите за адвокат, както и цялото дело...

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 13:43

@ipolit
"photoclaim.com" ми изглежда като най-нормален бизнес, не схема.

Даже ще проверя как и колко е приложим за моите снимки. Материалът в дадената медия обаче е... няма да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 13:53

Тя схемата е променена, вече не е от photoclaim, а от авторски сайт, пак на този пич.
Но както казах, това не променя факта, че на моя колега жена му е използвала снимки без да плаща.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 13:54

..да така е, не променя този факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 14:00

След разкритията за въпросния бизнес модел и 'предприятие' на г-н Кольо Кръчмаров, излизат множество въпроси, примерно:

Авторът на въпросната снимка на хотел с твърдението си за 'пропуснати ползи' признава/декларира, че е снимал и публикувал с търговска цел, за продажби и печалба. Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property Release - стандартен документ, подписан и заверен от собственика на имота, че е съгласен снимки на имота му (хотела) да се продават за печалба. Бизнесменът с 'правозащитния' сайт събира ли от безхаберните аматьори такива декларации? (както и Model Release, ако снимките са на хора?)

Това микр-казусче е само една дребна подробност от мозайката юридически въпроси, които правят цялата история крайно несигурна за ищеца и дори потенциално вредна за него. (А представяте ли си ако някой нападнат ползувател на 'защищаваните' снимки заведе контра-дело за изнудване? За обезщетение за нанесени емоционално-психически вреди с незаконни заплахи? Плюс възможни медицински разходи за успокоителни лекарства и психотерапия, плюс всички реални (и надути) разходи по съдилища и адвокати?)...

НЕ БИХ платил в никакъв случай никаква сума само срещу някакво си писмо от 'адвокатска кантора'. Бих игнорирал напълно, но за да не се приеме мълчанието като 'самопризнание', бих отговорил еднократно, че не приемам иска, наясно съм със закона и ищецът няма основание за претенции и дори е уязвим за изнудване и причиняване на здравни вреди - СЛЕД който еднократен отговор бих игнорирал всяка последвала кореспонденция.

Бих наел адвокати ЧАК и само когато, след дълго игнорирана кореспонденция, дойде съдебен изпълнител да ми конфискува къщата или полиция да ме арестува за затвора. Не че у нас (и в демократична Европа) това е невъзможно, но бих заложил на обратната вероятност [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 14:16

@nyamago
Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров? Откраднатата снимка е на хотел? От къде тази информация, аз снимка в темата не виждам. Ако е от първият пост в темата, там пише: "за някакъв хотел", не От Хотел.
Дори да е снимка на хотел, ние наистина не знаем авторът, има или няма "пропърти релийз", нали? Да не споменавам множеството обстоятелства, при които авторът е възможно да не се нуждае от такъв документ. А и това е друг казус, който може или не, да се засегне в друго дело ако има ищец.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 14:29

nyamago, мисля, че грешиш.

"Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property Release..." - това е хипотеза. На никого не може да се вменява вина, че е снимал с някаква умисъл, особено ако не е направил някакво закононарушение с тази снимка. Дотук няма данни, че дискутираната снимка е предлагана за продажба. Кражбата и не я прави комерсиален продукт. Исканото обезщетение не е заплащане на цена за снимката, а компенсация за нарушени авторски права. Да, съдът определя обезщетението на базата на реализирани/пропуснати ползи, но това не е позицията на ищеца и той не може да бъде упрекван за нея.

"А представяте ли си ако някой нападнат ползувател на 'защищаваните' снимки заведе контра-дело за изнудване? ..." Да, възможно е, но тогава първо трябва да докаже, че е обект на изнудване. Тук вече ще се сборят адвокатите, защото изнудването е многосъставно престъпление и всяка негова съставна трябва да се доказва. Това ще донесе на адвокатите приходи, на ищеца и ответника протакане на делото и смисълът започва да избледнява.

"НЕ БИХ платил в никакъв случай никаква сума само срещу някакво си писмо от 'адвокатска кантора'" Дотук разсъждаваш правилно. Писмото не може да е повод да извадиш парите, но може да е първа стъпка за контакт, изясняване на претенциите и намиране на решение. Незачитането на тази първа стъпка няма да доведе до по-лесно, взаимноприемливо и справедливо решаване на казуса. До съд се стига когато страните не могат да стигнат до решение.

"Бих наел адвокати ЧАК и само когато, след дълго игнорирана кореспонденция, дойде съдебен изпълнител да ми конфискува къщата или полиция да ме арестува за затвора." Не мисля, че с конфискувана къща и от затвора ще можеш да защитиш по-успешно правата си.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 14:43

Човекът явно печели дела

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: localhost   
Дата:   16-08-19 14:49

Учете се на бизнес момчета - снимаш популярни дестинации, слагаш ключови думи като за туристически сайтове и после ... чакаш.

Така се продава една снимка по 5-6 бона [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   16-08-19 16:17

А според мен, снимката за да бъде с авторски права, трябва да бъде два пъти подписана с квалифициран електронен подпис (веднъж jpg файла и втори път raw файла). Само така ще се гарантира, че тя е стойностна и с необходимите художествени качества пред закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 16:26

> "Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property
> Release..." - това е хипотеза. На никого не може да се вменява
> вина, че е снимал с някаква умисъл, особено ако не е направил
> някакво закононарушение с тази снимка. Дотук няма данни, че
> дискутираната снимка е предлагана за продажба.

Коментираш извън контекста. Вина никому не се вменява, само се позовавам на 'пропуснатите ползи' като база за паричен иск. Ако има пропуснати ползи, има доказана комерсиална употреба или най-малкото - намерение за такава. Ако искът не е за 'пропуснати ползи, цялата конструкция с property release-а не важи, но пък исканата сума не е лесно да се защити.

> Да, възможно е, но тогава първо трябва да докаже, че е обект на
> изнудване. Тук вече ще се сборят адвокатите, защото изнудването
> е многосъставно престъпление и всяка негова съставна трябва да
> се доказва.

Тук нямах предвид действително да се водят (ненужно дълги и заплетени) дела за изнудване, а само да се посочи на ищеца в кореспонденция неговата уязвимост, за да дръпне малко назад плъзгача за наглост.

> Не мисля, че с конфискувана къща и от затвора ще можеш да
> защитиш по-успешно правата си.

Прекалено буквално тълкуващ хиперболите. [smilie5] Изрично споменах, че не вярвам да се стигне дотам и затова си позволявам да не се поддавам на натиска.
- - - -

Всичко казано не променя факта, че употребата на снимката е нередна и като минимум следва да се вземе урок - от потърпевшата туроператорка и от всички тук и да не се постъпва така. Казах 'като минимум' - а 'като максимум'? Според мен - да се предложи на истинския (!) автор (а не на негов самозван 'защитник') една разумна (!) компенсация заедно с искрени (осъзнати, а не фалшиви) извинения.

Цялата останала дандания (и от мен, и от други) е по адрес на 'бизнесмена' решил да печели от хорското невежество по не особено етичен начин (дори да е законен, в което се усъмнихме)...

Честит Петък!
[beer]



Публикацията е редактирана (16-08-19 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 16:36

s_l написа:

> @nyamago Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров?

Няма страшно. Не очаквам всеки да разбира - това е един прост IQ тест, нали е Петък? [smilie6]

Честит Петък на всички!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: LeniS   
Дата:   16-08-19 16:44

Хаха точно щях да влизам да пускам линк към една статия понеже съм във въпросната група където се обсъжда този казус ..

Може на всички да стане интересно - най-вече на всички нас които снимаме архитектура и градски пейзаж ..
Ето статията с цитиран и немския фотограф който е подал оплакването за снимката ...

"Защо пейзажните фотографии в градска среда не са обект на авторското право."


Само един цитат от статията "фотографът не е автор на заснетия обект, т.е красотата в снимката идва от другаде, а не от уменията на фотографа" ... [smilie18]

https://iusauthor.com/publikacii/316-gradski-fotografii-avtorsko-pravo.html

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 16:47

ipolit - печели дела от 2.00 лв. обезщетение за снимката ...останалите около 600 лв. за съдебни разходи .(т.е. печели 2 лв. след цялата какафония и губи време за ХХХХ лв.)[smilie25]
Значи ако всеки се върже Нико да го съди, Нико ще фалира за отрицателно време., а адвокатурата ще понадебелее [smilie21]

Да, тоя бизнес на запад го има.
Ако в щатите някой се блъсне в стълбите на къщата ти, ще те отсъди цял живот да му плащаш.
Затова не бързат да си изплащат кредитите за жилища.
Там да си собственик на нещо скъпо, незастрахован ...значи да си с един крак в панделата.
Оттам и бг.мангалитета се научи да се хвърля под колите тука.
„Стъпки в пясъка" 59:14/1:26:37

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 16:50

Автор: nyamago
Дата: 16-08-19 16:36

s_l написа:

> @nyamago Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров?

Няма страшно. Не очаквам всеки да разбира - това е един прост IQ тест, нали е Петък? [smilie6]

Честит Петък на всички!
[beer]

..грубо


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:07

"Защо пейзажните фотографии в градска среда не са обект на авторското право."
-като се засмърди за собственост и получавам колиуобрация.

Съмнявам се, че имам право да си снимам печката, хладилника или фотоапарата. Само да ги ползвам по предназначение мога.[smilie21]
Само божията промисъл е безплатна за черпене - ланшафт, домати... чушки (без чушкопеците).[smilie7]

Фотографията умря. Да живее фотографията ![beer]

Ако играя на шах и спечеля в 20 хода...трябва да не ми се зачита.
Със сигурност този дебют и тази партия са играни от някой преди мен и ги има в световната база данни - лесно е да се провери с плъгин. [smilie21]

И аз не знам, чия собственост съм ...и това ми дава илюзията за свобода. Най-добрите илюзии са тези, в който жертвата не знае за целта на мероприятието и така е силно мотивирана да следва зададените процеси, като ги приема като своя идея!

Ако съм на запад, и съм известен футболист ...и си счупя крака при спонттанно парти с коне например....работодателят..т.е собственика ще ме отсъди така, че да играя до 40 години като на 20, и още да плащам [cool]

Така, че носете си новите дрехи.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 17:07

В решението му признавата за двете снимки по 6-7 хиляди лева от предната инстанция и му отменят двата лева ако си прочел внимателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: swqaz   
Дата:   16-08-19 17:08

Ах защо прочетох цялата тема, в която се разказва за мойте...медий [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:10

ipolit - много ми дойде, и прескочих на присъдата направо.
Ще прочета. Нали трябва да се учим на бизнес [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 17:13

В правото се чете всичко и няма хиперболи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:20

В бг. право семантичното пренасищане води до липса на правосъдие.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:31

Веднъж изпрасках целият Рим от папският балкон, и сега очаквам 10-ина милиона призовки [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Бармалей   
Дата:   16-08-19 19:02

Добре, че Айфеловта кула не е в Рим. Вече щеше да ѝ боядисваш железарията - за да си изплащаш глобата[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   17-08-19 03:33

...и като и стигна до върха ще се изкуша да щракна и Париж и аре - нови 10 милиона призовки ![thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 08:16

Май не знаете за какво говорите.
Авторските права и светлините на Айфеловата кула.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   17-08-19 09:38

Само asahi знае, какво говори и какво прави.
Ние блуждаем в хаос неабятен [smilie2]

Така е.
Моето апаратче е от най-новите.
То има GPS позициониране и софтуер за опознаване на форми.
Ако го насоча към обект ,защитен от авторските права, тогава програмата разчита GPS и фокусното р-е на обектива и прави бърза отсявка на зоната със забранените предмети и тогава се включва софтуера за опознаване на форми, който използва базата на възможните кандидати и на снимката на мястото на обекта излиза мрежа от квадратчета [smilie7]
Но поне няма да ме съдят [smilie7] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 10:16

Ето тук има едни, където не го знаят това за авторските права на свещника направен от винкели и яко продават, па макар и сниман през нощта:

https://image.shutterstock.com/image-photo/paris-france-may-1-2017-600w-643453150.jpg



https://image.shutterstock.com/image-photo/parisfrance-circa-september-2016-paris-600w-560771074.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: moto12   
Дата:   17-08-19 11:03

С интерес чета такива теми, но просто не мога да понеса елементраното бъркане на И и Й.
"крадени мой снимки от разни медий."
И така приключва четенето на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 13:43

"Автор: burningice
Дата: 17-08-19 10:16

Ето тук има едни, където не го знаят това за авторските права на свещника..."

Дали знаеш какви са им взаимоотношенията с авторите на осветлението на "свещника"? Вероятно не.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 14:31

"Автор:asahi
"Дали знаеш какви са им взаимоотношенията с авторите на осветлението на "свещника"? Вероятно не."

За разлика от теб - знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 14:53

Ок, сподели как заобикалят авторските права над осветлението?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Konstantinov   
Дата:   17-08-19 15:09

Ако хората са ви се обаждали и вие сте се заинатили и не сте махнали снимката и те имат доказателства за това ,нещата са съвсем други и е редно да им платите,ако се окаже че имат и договор с хотела за снимките съвсем,всеки си отговаря за действията не сме на 3 години,двупосочни са нещата и винаги има ответна реакция.
Поне се свържи с хотела и питай дали са давали и разписвали договор за снимки на хотела и че само един човек има право да го снима и им прати писмото с имената на автора на снимката и адвокатската кантора и ако не са давали такова разрешение дали биха се включили в едно дело на твоя страна.Ти си сложил снимката на хотела им за да им направиш безплатна реклама.Нека ти пратят писмо в което да заявят че нямат нищо против да рекламираш хотела им със снимки и че не са давали право на никой да печели от снимки на хотела им.
Ако получиш такова писмо,заедно с претенцията го занеси със сигнал до прокуратурата за изнудване ,с копия до съюза на адвокатите и нотариусите за да знаят че техните колеги действат по такъв начин.
Може претенцията да е правилна ,но 12 пъти минималната заплата е изнудване и би трабвало да бъдат осъдени .Едно е да искаш 300 лева ,друго 6х и петстотин това е като във филмите за мафията.
Сигурно веднага сте махнали снимката и сложете такава от сайта на хотела с тяхно разрешение -тия неща се правят за 10 минути.
Говорете със управителя на хотела това е правилния подход,със съюза на юристите ,нотариусите имат председатели по-една среща.
Това е използване на институциите за изнудване и излага държавата ,ерозира доверието.Разпространете писмото,то е излагащо и за кантората и за ищеца.



Публикацията е редактирана (17-08-19 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 15:17

Махаш-слагаш - това са действия постфактум и нямат отношение към основната претенция, която надеждно е документирана - нарушаване на авторски права за конкретна снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 16:51

Споделялям, за да си наясно: никакви взаимоотношения.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 17:11

За да си толкова наясно трябва ти да си я качил. Имаш ли снимка с лъчите?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: diana2017   
Дата:   17-08-19 17:27

Konstantinov какви трели (постни го и в Twitter), какви вопли за псевдосправедливост, да защитим крадеца на интелектуална собственост. Все едно дете да казва на майка си "Малко аках", че се изакало в памперса (на детенцето на 1 год. му е простено), или да отидем по-далеч, ако примерно изнасилвача и убиец на 7-год. момиченце се изцепи в съда "Аз нищо не съм
направил, само малко я е..ах и я бих по главата, тя пък взе че умря". Ти от кои си Konstantinov, голям защитник на "онеправданите" крадци се извъди, плащат ли ти за това. Наказанието трябва да е адекватно за такива случаи, за да се научат крадците, че така не става. Не искам да се впускам в подробности, че много грозни неща мога да напиша за родните "адвокати" и съдебна система, добре че закона тук е категоричен, кражбата си е кражба! [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Konstantinov   
Дата:   17-08-19 20:03

Съдът може да реши дали е нарушаване на авторски права или схема за изнудване.Само с пълната документация по случая,историята на ищеца и адвокатите му.Тия комунистически схеми като си нарушил закона да ти отрежат главата ги забравете.Ако си видиш снимка и веднага я свалят ,не би трябвало да има проблем.Така е в ютюб качваш музика и ти казват че е авторска да я свалиш,не те глобяват веднага със 24х евро -дванайсет минимални заплати.В германия глобата е 600 евро за сваляне пиратско нещо от нета.Тука проблема е в исканено на голяма сума,може някой да иска и 1 милион.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 20:18

Правиш ли разлика между "качване" и употреба в комерсиален сайт?
Знаеш ли какво пише в НК за изнудване?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   17-08-19 21:17

Ще съдя гугъл.
Той е комерсиална компания и Google Earth е заснел къщата ми 3Д отвсякъде, че дори и чорапите на простора мога да си разпозная.
Да.
Мисля, че трябва да го съди цялото население на планетата.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 21:18

Бутонът на гугъл "чуствам се късметлия" върши работа само за хейтване. За да се вникне в нещата се иска доста четене, а не лозунги от типа ранен соц.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: JohnnyV   
Дата:   19-08-19 20:09

Здравейте и аз.
Някой може ли да ми обясни две прости нещица...
1. Ако всички тези снимки, които претендират да са авторски, се намират в гугъл - защо гугъл още не е осъден, че на страницата му можеш да видиш всички тези снимки?
2. В търсенето на гугъл можеш да уточниш, че търсиш само снимки неограничени от авторски права. Такива снимки могат ли да се използват за лични или комерсиални цели?

Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: b0bb0   
Дата:   19-08-19 20:44

Гугъл съхранява ли някъде снимките на свой сървър?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   19-08-19 20:50

> Гугъл съхранява ли някъде снимките на свой сървър?

Да. На повече от един.

Защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   19-08-19 22:12

Говоря за Google Earth, който извърши отснимане на всяка една сграда по света 3Д.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   19-08-19 22:47

И това ли е направил Гугъл? Много му се насъбра, честно!

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   19-08-19 23:48

Удобно ти е да се лигавиш пред сериозни въпроси на който нямаш идея за отговор.
Това, което е направил гугъл не го коментирам, а го излагам като факт.
Посочвам пример за избирателно прилагане на закони, който тук коментираме.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   20-08-19 00:04

Това означава ли, че моят блок е заснет в 3Д? Май не. А ти май малко си се поизлъгал.

Ако Гугъл се заснел и публикувал незаконно нещо доста архитекти ще направят добри пари от обезщетения. Даже ще се съюзяват за по-лесна борба с гиганта. Правят ли го или теорията ти не работи.

Иначе Гугъл си го глобяват с милиарди почти всяка година. Но не и за заснемане на сгради и забележителности.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: marrio31   
Дата:   20-08-19 01:10

Тази снимка на осветената Аифелова кула през нощта,е с по различен лиценз-Editorial use only.Но това няма много общо с тази тема,до колкото разбирам този немец просто си е качил негови снимки,на негов сайт и те не се продават,тоест според мен не му трябва property release нито за сгради..нито за разни забележителности.Ако някой свали от там снимка и я използва с комерсиална цел е нормално да си носи отговорността.Наистина сумата е доста голяма и най-вероятно може да се направи споразумение.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   20-08-19 02:30

asahi - не се напъвай.Не ставаш.
Това, че няма присъда не е факт от който можеш да считаш, че няма нарушение /престъпление [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   20-08-19 02:44

И о, защитнико на статуквото . ...на концертите, който си снимал правата са на организаторите междувпрочем.[smilie21]

Изобщо много са малко нещата, който можеш да снимаш на тая земя.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: penco   
Дата:   20-08-19 08:30

Толкова ли е трудно да се пише грамотно? Това "Й" го нямат някоИ хора за нищо!...

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   20-08-19 08:47

На концертите снимам с акредитация от организаторите [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   20-08-19 09:21

Акредитация за частно лице ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   20-08-19 10:00

Да. Организаторът си има цели и когато моите и неговите съвпадат е нормално да си сътрудничим. В какво ти вярваш или не вярваш е без значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   20-08-19 15:28

Чудя се кога и къде пък съм споделял с теб в какво вярвам и в какво не вярвам, че да го оценяваш ![smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   04-11-19 11:36

Момчил 15:15 Неков също сгази лука.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »