Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 11:40

Здравейте на всички.


https://i.postimg.cc/L8wjGVGb/s-l1000.jpg



Решил съм да си купя фотоапарат от 19-ти век, на около 125-130 години.
Проблемът е ,че абсолютно не ми е ясно как бих могъл да снимам с него.
Бях се спрял на един Кодак, гледах и клипове как му слагат лента, но така и не разбрах каква лента е това-изглеждаше като хартия.
Търсих в интернет-нищо не открих, от 1895-та до 1956-та са я правили.
Следователно май никъде не може да се купи, размер 101, Kodak.

Във видеото човекът ползваше някакви адаптери, на които навиваше лентата, за да пасне за фотоапарата. И снимаше. Даже снимките бяха много добри. Адаптерите не са проблем, бих си ги купил, но лента откъде? И каква-обикновена за фотоапарат ли?
Или има по-големи?

Втората камера , която си харесах е от 1890-та. С мях.
Още по-стара. Тя пък е с плаки. Правят ли се тези плаки в днешно време?
И изобщо възможно ли е човек да си купи стъплени плаки, да речем нови, и да си снима? После къде се вадят снимките и как изобщо става тоя процес?
Дават се някъде или трябва като алхимик вкъщи да си забъркваш опасни химикали?
Много ще се радвам да ми разясните тези неща.
Благодаря предварително!


https://i.postimg.cc/J0HLYMXg/1890-no-3-kodak-junior-camera-rare-museum-quality-kodak-no-3-ko.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Gecata   
Дата:   05-07-19 12:21

Използвали са стъклени плаки. Фотографите са забърквали "емулсии" със сребърни соли и са заливали стъклените плаки (на тъмно). когато изсъхнат са били готови за използване. Снимат, проявяват и т.н. по познатите процеси. За изготвянето на светлочувствителаната емулсия може да потърсите рецепти в гугъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 12:45

О, значи май ще се откажа и ще заложа на лентата.
Там поне е по-възможно, ако намеря такава лента и адаптери.
И по-лесно.
Не се виждам да бъркам емулсии с рецепти и тн, особено като хич не са ми ясни нещата.
Добре, а тия плаки никъде ли не може да се купят?
Иначе съм виждал обяви, но на плаки със снимки, не на празни.
И за еднократна употреба ли са по прицип-прави се една снимка и това е, не мога после да снимам друга на тази плака?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: lamerko   
Дата:   05-07-19 12:49

Искаш да използваш архивни технологии (вероятно с комерсиална цел) в условията на сегашния конфорт... ами не, няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 13:08

Не е за комерсиална цел, просто обичам да снимам.
Обичам и миналото, историята.
И искам да опитам нещо ново.

Преди малко намерих и точните Kodak ленти из мрежата. Доста по-изпълнимо и достъпно изглежда от плаките и химикалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: CDman   
Дата:   05-07-19 13:14

И за еднократна употреба ли са по прицип-прави се една снимка и това е, не мога после да снимам друга на тази плака?

Плаката/лентата се експонира/снима веднъж, после се проявява и после от нея се копират много снимки.

Ако СТЗ в името ви означава Стара Загора наминете към Казанлък. В Музея на фотографията ще видите плаки, филми, копирни апарати и ще ви обяснят нагледно кое и как става. [smilie24]

https://www.kazanlak.bg/page-5965.html



Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 13:48

Не съм ходил в Казанлък от далечната 1995-та, като хлапе, макар градът да е близо до Стара Загора.
Определено ще е интересно да посетя този музей, даже не знаех,че съществува.
Мога и да потърся някакви колекционери на стара фотографска техника-няма как да не разбират.

Преди малко намерих още информация-все пак има фирма, макар само една, която произвежда и днес фото плаки за хора, които се интересуват от старите камери и искат да снимат по този начин!
Компанията е от САЩ и се нарича Pictoriographica.
Имат и сайт [smile]
https://www.pictoriographica.com/

Първите им плаки са с ISO 2, като от 1880-та година.
Вторите им са от тая 2019-та година и са с ISO 25, като от 1890-те.
Продават и из Европа, което още повече прави лесна поръчката и доставката им.

Но ще се въздържа на този етап и ще оставя камерите с плаки, нямам никакъв опит и абсолютно нищо не ми е ясно.
Ще се насоча към камери от 19-ти век с лента.

Благодаря досега за мненията на всички.
Малко по малко се откриват нещата.



Публикацията е редактирана (05-07-19 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: lamerko   
Дата:   05-07-19 14:01

Въпроса не е до това дали се намират готови или не. Тръпката при "аналоговата" фотография е именно сам да си сготвиш химиите и да си проявяваш филмите, сам да си копираш снимките, а защо не и сам да си правиш плаки по различните процеси, химически светкавици и т.н.

Естествено никой не се е родил научен, но за тези, които тепърва имат желание да започнат - имат все още подходящи варианти за старт. Продават се цели комплекти за фотолаборатория - от най-простите комплект доза, спирала пипети мерителни целиндри, термометри и пълен набор заводски сготвени химии - най-евтините комплекти започват от 70 евро в Macodirect.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-07-19 14:01

В гардинкта на първата гъба години наред имаше дедо снимащ на мокър процес. Седеше си с кофата.:-) Жалко , че никой не е останалм, макар по спомен в някое от работещите ателиета има фотографи от старата школа. Може да ги разпитате.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: CDman   
Дата:   05-07-19 14:12

Уредникът на музея е от "старата школа", така че ако авторът се уговори с него да е там ще получи отговори на всички въпроси, които може да му зададе.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Konstantinov   
Дата:   05-07-19 14:18

Аз имам апарат на прапрадядо ми ,от дърво ,кожа и метал с пневматичен затвор и дистанционно с гумена круша и 5 метра пластмасова сега тръба.Снима на стъклени плаки има и такива планфилми негативна пластмасова плака, имам черно бели някъде.Формат 9х12 снимката е точно 85 х115мм.фокусира се на матовото стъкло,после слагаш касетата с план филма-негативен правиш снимката ,имам и дървен статив.Промиваш негатива и може да копираш контактно -ще стане снимка 9х12 или имам един копирен апарат крокус и правех по големи снимки.Ползвал съм го за преснимане на книги ,списания примерно 20 страници от снимането до ваденето на хартия някъде 30 минути, бързо ставаше черно бялото.Сега не бих се занимавал.Обектива е с 4 лещи от 1878 година е апарата.Обектива със затвора явно е произведен в хиляди бройки , защото ги има в ибей , като отделно изделие или на различни тела сложени.Никой от роднините не е фотограф, купували са си техника за снимки от екскурзии и семейни празници.Имам стъклени диапозитиви на дядо ми от 1928 цветовете са супер все едно правени днес ама са стоели в черни кутии увити в черна хартия.
Работата с плаки според мен е много по лесна.Слагат се при мен в дървени касети,зараждаш касетата дигаш нагоре щората и снимаш ,затваряш щората и отиваш с касетата да промиваш на тъмно.
Аз като имам нещо си го харесвам и препоръчвам тоя универс от 1878 има снимка в профила ми ,моя не го продавам.



Публикацията е редактирана (05-07-19 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: yakumo   
Дата:   05-07-19 14:20

Можете да потърсите за съвет и Калин Костов


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 14:35

Да, аз разбирам,че тръпката и изживяването са съвсем дуги от лесната и достъпна цифрова фотография, която общо взето без усилия ти позволява да снимаш. Даже и със смартфони-вадиш от джоба, насочваш, натискаш и готово. Имаш снимка. Докато тук сам си готвиш всичко, ама преди да сготвиш, трябва някой да ти го покаже как точно.
Първо искам да видя как ще се справя с лентата, чак след това мога да скоча на плаките.

Още по-добре ,че уредникът на музея е Old School.
Днес мислих да питам в едно фото тия работи, но като видях младата мацка, после пък и една опашка зад мен, докато си чаках реда, и си викам-абе я да се махам по-добре,че всички ще ме вземат за откачен-19-ти век, мяхове, плаки, млаки .[smilie5]
И нищо не питах, а излезнах, то какво ли щеше и това маце да ми каже, сигурен съм,че нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   05-07-19 14:41

Konstantinov, а, ето за това става въпрос.
Значи Вие все пак имате опит.
Много интересно е това, което написахте.
Със сигурност няма да е най-сложното нещо на света, както и го описвате, но за човек като мен-без грам опит, може би ще изглежда в началото като нещо твърде сложно.
Аз намерих един в ebay, пишеше 1898-ма, но потърсих и се оказа,че е доста по-нов, някъде 1920-те.
И то си личи,че няма как да е от 19-ти век.

Намерих и една на смешна цена, но пък няма това дето се завъртат позите, ключ ли му е името, не знам. И като няма такова, не знам как бих сменял позите. А и на реставратори да го давам едва ли ще е добра идея.

Сега видях и снимката на апарата-много е красив! Ще потърся и из мрежата.

И за Калин Костов ще си отбележа.



Публикацията е редактирана (05-07-19 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: CDman   
Дата:   05-07-19 15:21

Със сигурност няма да е най-сложното нещо на света, както и го описвате, но за човек като мен-без грам опит, може би ще изглежда в началото като нещо твърде сложно.


Напротив - доста по-сложно е отколкото изглежда. Това си е майсторлък и си трябва опит.

Я недоекспонирано, я преекспонирано, я недопроявено, я препроявено, объркаш температурата или концентрацията - пак тотален брак.

Ако се заемете да снимате на плаки/филм и ги проявявате сам се пригответе за доста разочарования в началото.

Когато успееш обаче кефа е несравним.[smilie24]

Успех в начинаниетo [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: lubmiryanev111   
Дата:   05-07-19 16:56

Повярвай ми минал съм през тази ретро фотография иска се много знания и много много опит и накрая ще остановиш че при съвременната фотография всичко това е едно безвъзвратно минало вече ненужно му на никой

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: batsali   
Дата:   05-07-19 19:22

Защо искаш точно толкова стара камера? Скъпи са, защото са сравнително редки и стари, най-вероятно са седяли по мазета и тавани няколко десетилетия и не се знае в какво състояние са, много от тях са за размери плаки и филми, които сега не се произвеждат.

Не е хич сложна сребърната фотография от потребителска гледна точка. Ако знаеш какво е бленда, фокус, затвор и можеш да изливаш течности от шише и да ги налееш обратно, можеш да снимаш със сребърна емулсия. Трябва да знаеш най-основно как се получава изображението и да натрупаш малко опит с гледане на негативи, за да разбереш къде си оцапал нещата, ако си ги оцапал. Има го и другия момент, че ще ти трябва увеличител, за да копираш на хартия или скенер. Другия вариант, който някои хора ползват, е да снимаш негативите с цифрова камера. Естествено, ако негативите са достатъчно големи, можеш да правиш и контактни копия с по-малко допълнителна техника.

Ако тръгваш по тоя път, напълно безсмислено е да цъкаш и да търсиш кой после да ти изпълни останалата, част от процеса, че накрая да имаш снимки. Не е масова тая фотография вече, скъпо е друг да ти работи нещата, няма нищо да научиш, не знаеш точно другия какво е направил.

Според мене си вземи една 35мм филмова камера с мерене, снабди се с нужните материали и свикни с процеса. Ако си мераклия, можеш да си направиш сам колкото си искаш допотопна камера или дори да си купиш 100 и кусур годишна, ако те влече. Продават се нови рол филми, нови план филми, сигурно и нови стъклени плаки, можеш и сам да си сготвиш емулсии, абе няма нищо невъзможно и не е ядрена физика.

Не е изобщо невъзможно да тръгнеш от нулата и то с такава камера, все пак преди 100 години така са правили всички, но има вероятност да те хванат нервите и да се откажеш преждевременно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Pstqnov   
Дата:   05-07-19 20:50

Или вероятно ви е нужна подобна камера , може би защото , редица съвременни автори продават успешно принтове на серозни цени а използват камера на 200 години [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: asahi   
Дата:   05-07-19 21:56

Като начало си вземи един по-истински светломер и забрави за вътрешното мерене. Като изучиш светлината техниката вече няма да има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: mihalo   
Дата:   06-07-19 01:35

Borui_STZ , всичко написано по-горе е вярно! Но в случай, че си съвсем извънредно упорит, тогава питай по болниците за рентгенови филми.

[smilie25] x-ray films [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Nayden   
Дата:   06-07-19 02:20

От 8 години снимам с плаки и Линхоф.50 плаки Фома купувам за 70 лева.

>

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: nsirakov   
Дата:   06-07-19 02:53

mihalo... почти не остана болница в БГ, която да снима с рентгенови плаки... всички минахме на дигитална технология...

най-много да намери зъбни филмчета на достъпна цена... негатив - почти фулфрейм :) 30х20мм :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   07-07-19 08:29

Мерси за мненията ви.
Чета ги и ги осмислям.
И все повече се отказвам засега от камера с плаки.
Гледах вчера едно видео как един човек снима със 150 годишна камера.
Това не е за мен. Засега. Не съм се отказал напълно.
Снимките се получават разкошно!
И е много интересно.
Ето го видеото:
И много странно е това,че слага плаката при покрит обектив, маха я и след това маха капачката на обектива и явно снима?
Добре, как се запазва този образ на плаката, след като тя е махната?

https://youtu.be/AE1bMc8tGWs


Засега ще участвам на един търг за една близо 130 годишна камера в чудесно състояние. Камерата е лентова. Никой не наддава, надявам се да спечеля. Това ми се струва най-доброто за мен, засега. И далеч по-лесно от работа с плаки.

Имам лични съобщения, ще отговоря и там, за да ми се поизяснят повече нещата.



Публикацията е редактирана (07-07-19 08:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: Borui_STZ   
Дата:   30-07-19 20:20

Здравейте пак. Поръчах си фотокамера, от 1898-ма година e.
С лента 120 работи.
Чакам я да дойде сега до 2 седмици.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат от 19-ти век
Автор: dekov   
Дата:   31-07-19 08:56

Стандарта 120 филм е въведен 1901 година хубавото е, че се ползва и до днес.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »