Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   05-08-19 22:19

Всички казват, че за хубави и качествени фотографски снимки не е толкова важна техниката, а знанията на фотографа. Тогава защо всички професионално занимаващи се с фотография предимно имат последен модел техника. Не става ли и без фулфрейм, с някой по-читав обектив и много знания и умения, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   05-08-19 22:20

Става въпрос за комерсиална фотография, сватби и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   05-08-19 22:22

Става.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: papi   
Дата:   05-08-19 22:46

от каква гледна точка стигна до това съждение ?!


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: quazimodo   
Дата:   05-08-19 22:47

Кажи ква ти е идеята, та да разтягаме локумите по-целенасочено[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   05-08-19 22:51

Преди цифровата фотография, пак са снимали с "фул фрейм" и по-големи формати.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: hattori   
Дата:   05-08-19 22:54

'Професионалните' регистратори на диви животни и спортни събития май предпочитат кроп формат с хубав авто-фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: jeff   
Дата:   05-08-19 23:04

Няма нищо лошо да се научиш да шофираш на Лада. Но ако ти се наложи да шофираш по цял ден, вероятно ще я смениш за по-конфортен автомобил. Не че с Лада не може да караш с 200, само да можеш да шофираш.
Така и с апаратите/обективите. В един момент ще е важно за теб не само това, което върши работа, но и това, което се справя по-добре и доставя удоволствие да го ползваш

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   05-08-19 23:41

Ще караш с 200 с Лада, колкото ще снимаш 4к видео с D300 - не че хипотетично, не е възможно да си направиш видео със серийни снимки от апарата, ама 200-те км са по хипотетични за Лада-та [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   05-08-19 23:45

Цък

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: lamerko   
Дата:   06-08-19 00:40

Ето едни сватбени фотографи, които снимат само с Фуджи (кропка)

м4/3 - Бони Бонев

м4/3 (LX100) - Бони Бонев

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: kvakioh   
Дата:   06-08-19 06:41

Нищо не е задължително.
Може и с лента и Смена 8.
Който плаща, поръчва музиката.
Който снима си поема риска.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: ombre   
Дата:   06-08-19 08:44

Автора бърка последен модел с кропка. Второ има много инфо в нета, където хората снимат сватби от среден формат до микро системи. Демек техниката е важна в много малка степен. Другото е от фотографа. Примера с ладухята не е удачен. ????

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: quazimodo   
Дата:   06-08-19 08:51

ombre написа:

> ... Примера с ладухята не е
> удачен. ????

ЛАДЮХА, Ombre, ЛАДЮХА беше на галено[smilie5][beer]!

П.П. Ако, снимащият "плавно" премине от ГЧК към М4/3, едва ли на някого ще му направи впечатление. Имам познат руснак, който понякога снима сватби с ОМ-Д Е-М10 Мк2. Веднъж, след сесията, участниците му казали, че са си помислили, че ги снима на лента със стар СЛР[smilie18][smilie18][smilie18].



Публикацията е редактирана (06-08-19 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   06-08-19 09:59

Като направиш няколко сватби с по-евтина техника и видиш резултата и сам ще се насочиш към качествената техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Mogila   
Дата:   06-08-19 10:14

Можеш да снимаш спокойно и с корп камера.

Не е вярно, че всички занимаващи се професионално с фотография имат последен модел техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: nyamago   
Дата:   06-08-19 10:31

Причината е в наводнението от самозвани и самоуки сватбени фотографи, които не могат да вдигнат 200 с Лада. Понеже фулфрейм камерите снимат перфектно сами и не искат бъзикане с настройки или знания ('знания' - това звучи отвратително!) - всички тези професионалисти са въоръжени със самоснимащи фуфрейм камери и произвеждат нон-стоп шедьоври.

Другата причина са клиентите, които много добре знаят кои апарати правят хубавите снимки. Разбира се, че апаратите правят снимките, а не някакъв си фотограф с някакви си знания (знания звучи отвратително!).

Петък ли е вече? [smilie11] [smilie8]

= = = = =

И сериозно - аргументът за удобството и по-доброто справяне на професионалните апарати е пълна глупост, защото е оф-топик. Въпросът НЕ Е за примитивни и евтини апарати срещу сложни и професионални, а САМО за размера на сензора!

В по-малките формати има премного модели, които дават същите (ако не и по-добри) професионални предимства: удобство (ергономия), здравина и издържливост на тежки условия, дълъг живот на батерии, бърз и точен фокус (дори по-добър от много фулфрейм модели), отлично видео, избор на свръх-остри и светли обективи и превъзходно качество на образа въпреки по-малкия сензор. На съответна цена, разбира се, но често по-'професионални' от големи братя на същата цена.

И все пак... (виж горната половина на поста ми [smilie3] )



Публикацията е редактирана (06-08-19 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: ombre   
Дата:   06-08-19 10:39

[beer] Ладюха-точно,ама през тела с моите кебапчета съм го написал грешно.....[beer]

ПС-сега погледнах профила на автора и виждам,че е тук от 2015г,което ще рече,че би трябвало да ги знае тези неща,за които пита.Все пак му се дадоха конкретни отговори и това може да го насочи,ако темата е за евентуална покупка на техника.



Публикацията е редактирана (06-08-19 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: ombre   
Дата:   06-08-19 11:18

Ламерко мерсаж за линковете,с кеф ги разгледах.Този пана лх 100 е страхотен апарат....[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: kvakioh   
Дата:   06-08-19 11:27

Фен съм на средния формат...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Almagest   
Дата:   06-08-19 13:08

Хубаво е да се уточни какво се разбира под “професионално”. Това, че продаваш фотография не означава, че снимаш добре. Изглежда днес това се разбира, просто да продаваш. Преди години епитетът “професионален” се отнасяше най-вече до вещината в даден занаят. Днес голям фотоапарат+хонорар означава професионално снимане. И друго. Професионалист ли си, ако си техничар, но вкуса ти граничи с масовите критерии за естетика?



Публикацията е редактирана (06-08-19 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Pac   
Дата:   06-08-19 14:22

Като цяло размерът на сензора е една от много характеристики на една фотографска система. Една модерна кропка с хубави обективи категорично ще отвее някой дърт фул фрейм с китак.
Фуджи системата вече беше дадена за пример. Има немалко професионалисти, които снимат с Фуджи кропки и резултатите им са прекрасни.
Но ако човек работи със система, в която има и кропки и фул фрейм (като Nikon F, Canon EOS, Sony E), няма много причини да се остане с кроп. Почти всички хубави стъкла в тези системи са си направени да покриват фул фрейм.
Не пречи човек да снима добре и с по-бюджетна техника, но ако си изкарва хляба с фотография (каквато е за мен дефиницията за про), логично е да снима с висок клас техника.



Публикацията е редактирана (06-08-19 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: serjy   
Дата:   06-08-19 14:26

като снимаш професионално се гони добър резултат във всякакви условия, ето защо малко по-добрата динамика и по-ниското ниво на шум си е предимство в определени сцени. отделно, когато гледаш да размажеш максимално задния фон пак най-лесно е с ФФ. не, че добър фотограф няма да се справи отлично и с м43 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: alext   
Дата:   06-08-19 14:40

Никой няма да хване разликата между кроп и фф при обичайното гледане на телефон, във фб или на хартия малък размер. Всичко останало на ниво пиксел само, който снима си го вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: victures   
Дата:   06-08-19 15:20

Все едно да питаш-нужно ли е да имам лазерен нивелир за да се занимавам професионално с поставянето на гипсокартон?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: vga   
Дата:   06-08-19 18:46

Професионалист значи човек, който гарантира отличен резултат всеки път при поръчка. Нищо повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   06-08-19 18:54

Автор: victures
Дата: 06-08-19 15:20

Все едно да питаш-нужно ли е да имам лазерен нивелир за да се занимавам професионално с поставянето на гипсокартон?

хаа, готина аналогия, едва ли я разбират повече от 2% тук обаче хах

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: swqaz   
Дата:   06-08-19 18:58

Егати тъпите сравнения! Ще ми сравняват фотографията с поставянето на гипсокартон [smilie18]

Айде и аз да дам едно тъпо сравнение: Нужно ли е да имам последен модел цветен, триизмерен и незнам-какво си ехограф, за да правя по-точни диагнози?



Публикацията е редактирана (06-08-19 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   06-08-19 19:01

@swqaz
Кой сравнява фотографията с поставянето на дограма?
Може ли линк към поста?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: swqaz   
Дата:   06-08-19 19:05

s_l , един приятел при разговор очи в очи! Не изпадай в паника, но някои хора се срещат лично! Но и твоето сравнение е доста тъпо според мен!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   06-08-19 19:07

@swqaz
какво е моето сравнение?
Може ли линк към поста?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   06-08-19 19:33

@swqaz ?1

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: swqaz   
Дата:   06-08-19 19:45

Слушам те?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: s_l   
Дата:   06-08-19 19:51

какво е моето сравнение?
Може ли линк към поста?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: swqaz   
Дата:   06-08-19 19:56

Повтаряш се

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: alext   
Дата:   06-08-19 20:50

Айде и аз да дам едно тъпо сравнение: Нужно ли е да имам последен модел цветен, триизмерен и незнам-какво си ехограф, за да правя по-точни диагнози? да[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: da.fo   
Дата:   06-08-19 20:59

Клиентите на 90 даже и на 95% и да се взират няма да усетят , че ги снимаш с кропка [smilie3] Това с фулфрейма е за собственото ЕГО !!! Иначе ако имаш уловени хубави мигове, добре кадрирани снимки и т н и т н - клиентите ти ще останат много по доволни !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: victures   
Дата:   06-08-19 21:08

Не сравнението ми е тъпо, въпроса. Ако дадеш на непросветения средноформатна камера, то това професионалист ли го прави ?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   06-08-19 21:33

Нужно е - ДА! Дори трябва да имаш 3-4 апарата от различни класове. Само с един нема да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: quazimodo   
Дата:   06-08-19 21:37

NORMAN-KUK написа:

> ... Само
> с един нема да стане.

Аааа, ще стане, но само ако е Сони[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (06-08-19 21:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Christopher   
Дата:   06-08-19 22:19

Техниката(gear) която ползваш има значение, всеки който твърди обратното, може да се гръмне. Естествено това не важи за композицията на снимките, креативността и всичко останало. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-08-19 23:26

Кратък отговор - НЕ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   06-08-19 23:38

Интересно колко от включилите се в темата са снимали сватби?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Pac   
Дата:   07-08-19 00:17

Аз имам скромните 5 сватби, всичките снимани с кропки Фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: nyamago   
Дата:   07-08-19 00:41

> Интересно колко от включилите се в темата са снимали сватби?

Кьорав ли съм или съм заплес, та не съм забелязал думата сватби в зададения въпрос? [smilie10] [smilie11] [smilie8]

Много интересно как изведнъж всички решиха, че 'профсионално' снимане означава сватби, та сватби?!

Имам познат който снима професионално трупове в моргата. Друг един снима наводнени и изгорели имоти за застраховки. Знам и един дето снима Формула 1. Все професионалисти, 'та дрънкат'. Няма да изброявам колко още области на професионална фотография има, но никой и не помисли за тях.

А в сватбите е претъпкано от самоуки и бездарни самозванци, които не знаят разликата между обектив и пургатив, но знаят, че им трябва 'фулфрейм' (хубава българска дума!) и нищо друго. Явно за публиката в тоя форум това изчерпва професионалната фотография [smilie2]

Не стана ли Петък най-после?
[beer]



Публикацията е редактирана (07-08-19 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: kvakioh   
Дата:   07-08-19 08:29

A aко на професионалист му кажат, че искат нещо по-нестандартно, примерно вече е платено всичко и искат на лента и дигитално комбиниран?
По принуда ми се наложи да снимам 3 сватби и някои други семейни събирания и мога да кажа, че става с всичко.
Иначе професионалистите може да изснимат и 20 кадъра, и да са ударни.
Наистина, сватби снимат всякакви, особено в България.
Примерно в Англия, където конкуренцията е доста мощна не може да се случи за парите, които се искат да станат лоши кадри с каквато и да е техника.
В Холандия например, поне по това, което съм видял си има точно определени хора, които го правят, имат си строг и непреодолим график и снимат с всякаква техника.
Според мен е нужно всичко, до което може да се домогне човек, най-малкото да го пробва.
Един пример е как на професионални дигитално снимащи им се дава филм 24/36 кадъра и им се казва да направят поне 3 добри, и малко са тези, които успяват. Но и това е силно преувеличено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: quazimodo   
Дата:   07-08-19 08:35

nyamago написа:

>... Не стана ли Петък най-после?

Oт известно време тука е така - всеки ден е петък[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: farushko   
Дата:   07-08-19 08:40

ombre написа:

> Ламерко мерсаж за линковете,с кеф
> ги разгледах.Този пана лх 100 е
> страхотен апарат....[cool]

Имам такъв служебен, използвам го само в краен случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: AsahiPentax   
Дата:   07-08-19 20:12

На практика всичко е относително. С колегата снимаме всякакви тържества и събития от години. Имаме D600 и D800, както и няколко кропки (D90, D300s, D5300, 60D, 650D, 1100D, K30, K-5, K10D).
Въпроса обаче е въпрос на пазар!!!
Ето например в Арбанаси снимахме един бал, но човека искаше от нас само видео, защото негов приятел е "Професионален фотограф" и щял той да им прави снимките. Когато отидохме там се оказа, че снима само с две кропки D3300 като едната е с китака, а другата с 50-ка. Ок, принципно щом го е учил това, няма проблем! Резултата обаче беше плачевен! След цялото събитие човека поиска да види нашата работа със снимките от предишни тържества и съжали, че е извикал приятеля си. Който не стига, че им е направил 30 броя снимки, но като техен "приятел" им беше взел 1000лв. Също така нямаха никакво кадриране. Белият баланс беше ужасен. И като цяло му бягаше фокуса! А ние правим толкова и малко отгоре само от фотосесията. Като за цялото тържество не ги броим, а сме имали случай в Чомаковци да предадем на хората 2200 броя снимки. И цената ни е винаги по споразумение, но никога за толкова снимки не сме взимали повече от 500лв.!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   07-08-19 23:08

AsahiPentax

То ест случвало ли ти се е да снимаш с някоя кропка на сватба или фотосесия в близките години?!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: asenvelikov   
Дата:   08-08-19 06:45

Не е нужен, но помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: asahi   
Дата:   08-08-19 09:05

Професионалистът използва инструмента, с който може да постигне професионален резултат. Ако фулфреймът е такъв инструмент за дадената задача, а кропката не е - тогава е необходим.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: AsahiPentax   
Дата:   08-08-19 12:08

написа:

> AsahiPentax
>
> То ест случвало ли ти се е да
> снимаш с някоя кропка на сватба
> или фотосесия в близките години?!

Написаното от мен е за настоящето, а не само за минали години! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: smilen_k   
Дата:   08-08-19 12:33

От моя скромен опит мога да кажа, че техниката си има значение, пък кой каквото иска да казва. Никой не може да ме убеди да се върна от ФФ на кропка[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: victory13   
Дата:   08-08-19 12:38

В тази тема виждам само един професионалист, и той не присъства лично... Но човек, който за 30 снимки, които са лошо кадрирани, със сбъркан бял баланс и без фокус, е взел 1000лв, може да бъде само Про, и нищо друго.

А както е видно, снима с 2 презряни кропки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: CDman   
Дата:   08-08-19 13:01

За да се снима професионално трябват клиенти.[smile]

Няма ли клиенти колкото и да ти е фулл фрейма джоба ти е Хемпти [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: coolman_kk   
Дата:   09-08-19 09:55

Разликата между професионалиста и не такъв, е че първият печели пари от снимки, а другия само дава, защото му е хоби [smilie5]


Ето едно филмче, по темата за кроп и фул

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: victures   
Дата:   09-08-19 14:57

Разликата е, че професионалист е човек, който знае тънкости, трикове и как да борави с техника от всякъв вид. В следствие, на което тези си познания и умения ги е превърнал в професия, от която печели пари. Всички останали, които си мислят, че "фулфрейм" е символ за професионализъм са в жестока заблуда.



Публикацията е редактирана (09-08-19 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Leica   
Дата:   09-08-19 15:54

Тротинетка ли е по-хубаво или Мерцедес.
Разбира се тротинетка ... ако работата ти е на две пресечки.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: sherbit   
Дата:   09-08-19 17:44

Мъж на тротинетка си е хомо апел.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: nyamago   
Дата:   09-08-19 17:54

> Тротинетка ли е по-хубаво или Мерцедес.

Въпросът НЕ Е за марки, цени, нито за сложност и функционалност на камерите. Въпросът е ЕДИНСТВЕНО за размера на сензора: трябва ли да е фул-фрейм за професионално снимане?

Та не разбрах - кое е при тебе Мерцедеса и кое - тротинетката?

Ако използвам прякора ти за пример - Leica CL не е фул-фрейм, по-малък сензор. Сложи му кой-да е Leica обектив на тоя байонет (избери най-лошия). Фул-фреймът е Nikon D610 (голям черен апарат) с (нелошия) китак 24-85мм. Той ли е Мерцедес и защо е по-професионален? [smilie11] [smilie8]


Най-после дойде Петък та и аз да се присъединя към написаните глупости с някои мои [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Leica   
Дата:   09-08-19 21:21

Мисля, че няма да сбъркам ако формулирам концепцията на Leica последните 100 години.
Тя е "от голямото ... към малкото".[shtrak]
Което е взело да означава: "Фотографията във всеки джоб".
Което е взело да означава: "Я, Пешо-багеристо - фотограф!"
Това е чудесно!
Появили са се снимки от реалният живот, които можем да видим.
А не само уникалните професионални изпълнения в ателието на по-значимите личности изпълнени от професионалисти с папионка и тънки мустаци и фокусническа кутия.
По това време във всяка частна кола е можело да се побере поне един взвод войници. Но пътища е имало само между големи градове.
Появили са се малките колици и пътищата са стигнали до родно село на Пешо багеристо.
Лайка всъщност са комунисти, даа.
Не случайно първото куче в космоса....


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: AsahiPentax   
Дата:   10-08-19 18:49

написа:

> Разликата между професионалиста и
> не такъв, е че първият печели пари
> от снимки, а другия само дава,
> защото му е хоби [smilie5]
>
>
> Ето
> едно филмче, по темата за кроп и
> фул

Нали се сещаш, че на това клипче няма "сурова манджа"???!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: nyamago   
Дата:   10-08-19 19:39

@Leica : знам, че именно заради кучето си си избрал тоя прякор. И забавна история си измислил, с интерес я четох...

Но не ми отговори: кое е Мерцедес-а и кое - тротинетката?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Бармалей   
Дата:   12-08-19 13:00

Мерцедесът е тротинетка S-класа[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-08-19 15:43

- Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
- Не, не е нужен! Снимаш ли професионално дори няма да те вълнуват подобни въпроси [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: CDman   
Дата:   12-08-19 16:00

написа:

> Нали се сещаш, че на това клипче
> няма "сурова манджа"???!!! [cool]

На мен подобни клипове ми напомнят на рекламите за прах за пране от улица "Хармония" [smilie5]

Ела ми виж снимките с фулфрейма. Ооо, в кой век живееш ма ! Аз отдавна пуцам с кропка и бялото е още по-бяло от бялото на фулфрейма. [smilie18]

И те така [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   13-08-19 12:07

Правилният инструмент за правилната работа.
Размерът на сензора не е показател за това дали една камера е професионална или не. Ако си птичар или авиоспотър хиляда пъти ще предпочетеш презрените от пишман-сватбари кроп камери D500 / 7D Mk II - снимаш винаги на предоволно количество светлина, т.е. по-малкият сензор не те спъва толкова, а благодарение на кроп фактора имаш по-голямо фокусно разстояние. В сравнение с подобните като цена ФФ доскоро разликата в автофокусните системи и серийната снимка (кадри в секунда) беше в смазваща полза на въпросните кропки.
Ако снимаш сватби има голяма вероятност да искаш да имаш по-голям сензор, за да можеш максимално да компенсираш липсата на достатъчно светлина. Вероятно ще искаш и да използваш ултра-широко, без да губиш от него заради кроп-фактора и няма да ти пука толкова за вадене на 1.5/1.6 пъти повече фокусно с конкретен ФФ обектив - все пак няма да чакалиш сватбарите от укрития и храсталаци [smile] За портретите пък ще искаш по-плитък ДОФ, т.е. заради по-близкото предметно разстояние ще имаш по-голяма компресия на фона в сравнение с кроп камера.
Работата и задачата определя инструмента. А качеството на свършената вече работа определя дали някой е професионалист или не. Ако мога да си позволя да ти дам съвет - не се вкарвай в измислени категории, а намери перфектния инструмент за задачите, които имаш да изпълняваш. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-19 09:42

Продължавам да твърдя, че ФФ НЕ Е обезателно нужен за професионално снимане, но от това доста интересно материалче става ясно, че Мерцедес е все пак малко по-добре от тротинетка, за голямо учудване на повечето герои [smilie3]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Eye_Contact   
Дата:   14-08-19 09:50

Ако говорим за сватба има доста сватбари снимащи с фуджита кропки .Никой не е тръгнал да снима с среден формат сватба ,а и 99.9% от коментиращите тук ако им покажа две снимки една с ФФ и една кроп няма да разберат коя коя е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Leica   
Дата:   14-08-19 10:11

Като сте го засватбарили тука само ще ви кажа:
В щатите сватбата е нещо като меката на масовата про-фотография.
Докато Leica 35 мм филм царува в повечето свери през филмовите времена в УСА да снимаш сватба извън репортерската част на Leica 24x36 е нещо като признак на лошо възпитание и така до ден днешен. [smilie21] [smilie7]
Какво ли да кажа за кроп!?
Ако е от подходящ вид сватба - супер [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-08-19 10:38

Професионално се снима с умения и опит не с камера.
[smilie21]

За сватби ако има някакво генерално изискване към техниката то това би било добър автофокус, можеби някакъв сет от светкавици за определени момент и подходящи обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: victures   
Дата:   14-08-19 15:23

Значи, викнеш майстор да ти прави ремонт на банята. Човекът е професионалист доказал се във времето, обаче работи с техника тип Rider (или нещо подобно)... И кво правим тогава? Ами гоним го, щот на нас ни е известно, че професионалистите на запад използват най-висок клас уреди на Bosch (примерно).

Ако си спортен журналист или въобще снимаш репортажни кадри и особено, ако не се очаква да има постобработка, то кропката си е за предпочитане.
Или казано по друг начин - има множество инструменти, но трябва да знаеш, кой, кога и как да използваш според ситуацията, в която се намираш. Знанието и моженето да прилагаш тънкости и трикове в даден занаят те прави професионалист. Всичко останало са гордост и предразсъдъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: iasen2   
Дата:   14-08-19 19:12

Каквото и да приказвате, най-важно си остава оптиката - нямате ли качествена оптика - нищо не става.



Публикацията е редактирана (14-08-19 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: ss_sgp   
Дата:   14-08-19 20:27

каквото и да си приказваме, за профито най-важното е хонорарът. без него нищо не става [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: hansto   
Дата:   14-08-19 20:53

не фулфрейм,а среден формат :Д

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: bvo   
Дата:   15-08-19 09:44

Amateurs worry about equipment.
Professionals worry about money.
Masters worry about light.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Leica   
Дата:   15-08-19 12:29

„Професионално се снима с умения и опит не с камера“
Ех, ако го знаех това просто правило що пари досега да си бях спестил…[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: George_Todoroff   
Дата:   15-08-19 12:57

Каквато и техника (камера и обективи) да ползва човек, ако не вижда свтлината и няма идея за композиция, е професионалист колкото аз съм космонавт (а ми се иска да съм) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: Leica   
Дата:   15-08-19 15:23

Каквато и ракета да ползва човек, ако не може да издържи на повишената гравитация и ако не може да следва курса е космонафт, колкото аз съм сопрано.(а не ми се иска да съм)[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е фулфрейм, за да снимаш професионално?!
Автор: George_Todoroff   
Дата:   15-08-19 22:30

Евалата аналогия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »