Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   05-05-19 10:57


Здравейте.
Преди да задам въпроса си, ще дам малко информация до колко съм "навътре" във фотографията за да не дразня.
Снимам от години, изцяло като хоби, а в последно време и изключително рядко.
Апарата е Sony A7.
Снимам в RAW&Jpeg, като после конвертирам суровия файл в Lightroom 6, защото съм чел, че така снимката била по-качествена.
Обаче вчера нещо ме озадачи, за което си имам някакво лично мое обяснение което мисля, че не мога разумно да изразя гласно.
Та на въпроса: вчера ми пристигна първият по-качествен обектив Sony FE 55/1.8 zeiss sonnar.
Излязох да го пробвам и после направих същата процедура с конвертирането на RAW файла, без да обработвам нищо, само извличане на Jpeg.
Обаче конвертирания файл беше с по-ниско качество от директния Jpeg на апарата.
И като острота и като цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: asahi   
Дата:   05-05-19 11:01

На същите параметри ли ти е настроен конвертора? Провери и кажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   05-05-19 11:06

Не ми стига образованието за параметрите.
И това ме навежда на мисълта, че май трябва да си снимам в Jpeg.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   05-05-19 11:08

Lightroom-а е 5. Извинявам се.
Може би трябва да изтегля 6?

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: sts1969   
Дата:   05-05-19 13:17

Лайтрум дава възможност да променя качеството (и обема) на извлеченият Jpeg, до колкото си спомням по подразбиране е даден на около 70%. Настрой го на 100% и виж колко ще стане обемът на новият извлечен Jpeg. При мен Jpeg от апарата е около 10МВ, а след Лайтрум на 100% е около 13-14МВ.
п.п И аз ползвам Лайтрум 5.2



Публикацията е редактирана (05-05-19 13:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: CDman   
Дата:   05-05-19 13:26

Пробвайте да конвертирате същия файл с конвертор, който е разработен за вашия фотоапарат ( трябва да го има някъде на сайта на сони) и сравнете получения резултат с този на лайтруума. Ако има разлика - значи е от настройките или версията на лайтруума.

Успех ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-19 17:28

И аз съм гола вода по отношение на обработка и конвертиране, но винаги съм успявал да изкарам доста по-голям файл от Лайтрум, сравнен с такъв от фирмен конвертор. Естествено, не става дума за Сони[smilie5]. Не се хваля а просто споделям резултати. Колкото и да усуквам "родните" конвертори - ядец[smilie18].

П.П. Най-големи файлове съм изкарвал от RAW Therapee [smilie10][smilie10][smilie10]



Публикацията е редактирана (05-05-19 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: victory13   
Дата:   05-05-19 18:18

Тя шарпи на воля...

Не е изненадващ резултата... Конвертирането, независимо дали в апарата, или в Конвертор, е с някакви настройки. Те обикновено са различни, което обуславя и различен резултат. Фирмения конвертор може да копира настройките в апарата, и да ги приложи при конверсия на RAW файла. Може обаче да "поомачкате" суровия файл и до някакъв друг резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: iasen2   
Дата:   05-05-19 18:33

Какво значи качество на файл, за количество съм чувал.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-19 19:13

iasen2 написа:

> Какво значи качество на файл, за
> количество съм чувал.

Стига ве, не си ли написал някоя статия по този въпрос[smilie18][smilie18][smilie18]

Специално за екипажа на танка[smilie5]- диалогов прозорец на ДПП преди конвертирането:


http://prikachi.com/images/613/9561613n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: iasen2   
Дата:   05-05-19 19:34

е точно за това не съм и едва ли ще напиша.
иначе за конвертиране съм писал. за градиенти съм писал. за цветен профил съм писал.

иначе авторът на темата може да се поразрови за профил на обектива в конвертора, хроматични и геометрични корекции, цветен профил на апарата я конвертора, бял баланс, всякакви други коврекции, с които може да придаде душа на снимката и да покаже своетомвиждане за снимката, а не това на инжинерите от Сони.
Това е целта на конвертора, а не да шарпи снимките




Успех!



Публикацията е редактирана (05-05-19 19:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   05-05-19 20:12

Не става въпрос само за шарпене.
Всичко й е по зле на снимката от лайтрума.
Иначе съм му задал максимално изходно качество, както показва quazimodo.
Имам и FE 85/1.8, но с него като че ли не намирам разлика.
Странна работа.
Сега тегля някакъв конвертер luminar3, който уж го препоръчват за Sony.



Публикацията е редактирана (05-05-19 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   05-05-19 20:14

То не че голямата работа, ама на мен си ми е точно хоби.
Да се занимавам дето се вика.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: localhost   
Дата:   06-05-19 06:28

Ами занимаването започва с четене, не с писане [smilie18]

Ппрочети каква е разликата м/у двата файла, какви предимства имаш като снимаш в единия или другия формат, прочети за конверторите за Сони А7 (ако не знаеш питай) и така.

А ти скачаш директно в дълбокото без да знаеш какво искаш и как да го постигнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: mmjm   
Дата:   06-05-19 06:58

Чукчай писатекь, Чукчай не читатель.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   06-05-19 11:32

Хейтърите не закъсняха.
Между другото съм попадал на дискусии в чуждестранни форуми, никъде не съм срещал такъв хейт като при нас.
Не говоря конкретно за моята тема..
В почти всяко обсъждане, след втория-трети включил се, веднага изкачат "умниците", с препоръки - "прочети това.. прочети онова", "чукча такъв, чукча онакъв.."
Ами като сте много "начетени", споделете знанията си с невежите..
Или май като не знаеш отговора на даден въпрос, пък ти се иска да се направиш на разбирач, пращаш "тъпунгерите" по библиотеките.
Няма ядове, ще си снимам в Jpeg и проблема ми е решен..
Благодаря на адекватно включилите се.
На хейтърите пожелавам скорошно оздравяване, че е голямо мъка за близките им..

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: iasen2   
Дата:   06-05-19 12:17

Недей да четеш тогава :) тогава няма да сме хейтъри :)
Трябва да разбереш, че на абстрактни въпроси, като качество на файл и как JPG бил по качествен от ROW няма как да не се си навлечеш хейта където и да е било. Успех!



Публикацията е редактирана (06-05-19 12:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: nyamago   
Дата:   06-05-19 12:19

^ Отговарянето на нежелани или недобронамерени коментари само ги насърчава, по-добре ги игнорирай. По начало си им дал повод с неясно формулиран въпрос - но щяха да са по-полезни с изясняване на въпроса (и ситуацията) вместо с 'остроумни' коментари.

Ако се върнем в началото: как точно 'извличаш' JPEG от RAW файл с твоята версия на ЛР? Би ли описал стъпките и командите: къде и как отваряш файла, какво правиш, за да стане от RAW на JPEG, кога за пръв път (и как) преценяваш качеството на конверсията - и как точно запазваш крайния резултат. Опиши, ако обичаш, за да ти помогнем по-смислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: avo   
Дата:   06-05-19 15:16

Извинявам се, ако въпросът е глупав, и аз не съм твърде навътре с обработката, но как е възможно да се конвертира RAW в JPEG без да се задават настройки на конвертора, а просто така директно?
Винаги има зададени настройки при конвертирането, зависи дали си ги пипал или са по default, илии греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   06-05-19 15:53

nyamago

1.Отварям файла, като натискам IMPORT
2.Щракам два пъти върху снимката да излезе на цял екран и натискам бутона DEVELOP, горе в дясно.
3.Дясно копче на мишката>EXPORRT, и това е.



Публикацията е редактирана (06-05-19 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-19 16:11

НиколайМиланов написа:

> nyamago
>
> 1.Отварям файла, като натискам IMPORT
> 2.Щракам два пъти върху снимката
> да излезе на цял екран и натискам
> бутона DEVELOP, горе в дясно.
> 3.Дясно копче на мишката>EXPORRT, и
> това е.
>

И... губиш по точки[smile].

1. Разходка из белия баланс.
2. Разходка из стиловете
3. Разходка по хистограмата, евентуално бутане на рекавъри и дърпане на черното ако непременно държиш да загаснат мигащите участъци.
4. Щракаш за отваряне на 100% и почваш да изостряш и евентуално след това да бръснеш леко появилия се шум, за да не вади очите на пиксело(звездо)бройците[smilie5].
5. Експорт с максимално качество.

Т€ова е накратко, без нюансите[smilie18][beer]

П.П. При Сони е мааалко по-сложно ако става дума за сравнително истински цветове.



Публикацията е редактирана (06-05-19 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: imitev   
Дата:   06-05-19 17:51

НиколайМиланов,

Ако конвертирането ще го правиш по този начин - просто си снимай в джипег и не се тормози с raw конвертори.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   06-05-19 18:55

imitev

Така и ще направя.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: Konstantinov   
Дата:   06-05-19 19:26

Ако разбираш руски урок за камера рау .Обработката отнема 20 секунди.С фотощоп и камера рау се работи лесно.



Публикацията е редактирана (06-05-19 19:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-19 19:30

imitev написа:

> НиколайМиланов,
>
> Ако конвертирането ще го правиш по
> този начин - просто си снимай в
> джипег и не се тормози с raw
> конвертори.

Ъъъ, ми кво да кажа[smile], преди малко си спретнах едно експериментче пак с едно производно на Сони - Никон Д50[smilie5]. Няма да подписвам клетвена декларация, но ще ви покажа разликата. Ляво - jpeg от апарата "на стойност" 1.8 МВ. Дясно - резултат от Photoshop Elements и то само от ACR-а, без задълбаване, "на стойност" 4МВ, като това е да кажем 90%+ от това, което виждам на живо. Самият NEF е 5.20МВ.


http://prikachi.com/images/472/9562472I.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: asahi   
Дата:   06-05-19 19:46

Toва какво доказва?

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-19 19:56

написа:

> Toва какво доказва?

Оставям въображението ти да ти даде отговор[smilie5]Наздраве за Гошовците[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: asahi   
Дата:   06-05-19 20:04

За въпроси, на които знам конкретния отговор, не разчитам на въображение. Но питам твоят отговор какъв е?

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: Konstantinov   
Дата:   06-05-19 20:26

https://photo-forum.net/i/2224046
От недоекспонирана снимка може да се познае кой е на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: imitev   
Дата:   06-05-19 20:29


Квазимодо - човекът се оплаква че при прекарване през РАВ конвертора снимките му изглеждат по-зле.

Ако не иска да се задълбава в конвертирането е по-хитро да си снима в жипег защото резултатът го удовлетворява повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-19 00:54

НиколайМиланов написа:

> 1.Отварям файла, като натискам IMPORT
> 2.Щракам два пъти върху снимката да излезе на цял екран и натискам
> бутона DEVELOP, горе в дясно.


(1) и (2) са ОК. Може и малко по-добре, но и така работят без да развалят качеството на кадъра. Това, от което се оплакваш, не е от тези стъпки.

> 3.Дясно копче на мишката>EXPORRT, и това е.

Тук вече не е 'и това е':

(а) Между (2) и (3), както и други подсказаха, са възможни редица въздействия, които определено подобряват резултата. Ако ги оставиш на Лайтрум да решава, нищо чудно да допусне брак.

- Преди изброеното от Квазимодо (всъщност вместо неговата 2-ра точка, но най-напред) е нужно поглеждане с какви настройки конвертира Лайтрум. Понеже работиш с версия 6 или 5, доколкото помня тези настройки бяха в панелчето 'Калибрация' (последната секция в дясното поле). Казваха се 'профили' (сега няъде им казват 'стилове' и са в първия панел горе, но работят по един и същ начин). При нормална инсталация на Лайтрум, трябва да имаш 2 комплекта профили* - един на Adobe (обикновено не са познали и е грешен) и един от производителя на камерата. Най-новите модели камери идват при Adobe с леко закъснение, но твоята камера трябва да я има.

Тук е възможната причина за незадоволителен образ: първо, Adobe слага по подразбиране 'своя' (грешен профил) - това се оправя лесно - просто превключваш на един от Сони профилите (които приблизително отговарят на опциите за вътрешно-камерно конвертиране в JPEG от менюто на апарата: portrait, landscape, vivid и пр.) С тези Сони профили можеш да получиш JPEG неотличим от този 'право от апарата', защото се конвертира със същите настройки.

Може, обаче, ако ползваш необновена инсталация на стара версия Лайтрум, твоят профил (модел камера) да не е бил излязъл по времето на версията ти - и тогава остава само 'грешния' адоб-ски профил по подразбиране. Решението е обновяване на Лайтрум с последния наличен ъпдейт за твоята версия (или до най-нова версия, която сега е на месечен абонамент). Може да е възможно избиране на по-стар Сони профил или сваляне от Интернет и инсталиране на точния за твоята камера: ще иска малко търсене с Гугъл, но не е трудно.

* Тук говорим за профили на камери, да не се бъркат с профилите за обективи, които се избират в панела 'Lens corrections'. Teзи профили е добре да са точно за използвания обектив, но и ако не са - ще има предимно геометрични изкривявания и винети, но няма драстично да развалят качеството на образа.
Ако ползваш по-нова версия Лайтрум (някоя от облачните, например) профилите са горе в първия панел 'Basic' - горе вдяано има иконка от 4 малки квадратчета, която отваря 'Profile browser' и в него най-отгоре са адоб-ските и тези на твоята камера.

- При правилно избран профил следва да научиш елементарните корекции, предложени от Куазимодо - на първо място експонация и динамика (общ контраст и разделно регулирани светлини и сенки, бели и черни тонове, цветно насищане). Ако имаш съмнения и докато се учиш, има бутон 'Авто' , който ги наглася до прилични стйности (макар идеята на програмистите за 'прилични' да избива към леко светъл и плосък образ, поне всичко се вижда и няма крайности).
Следват остренето и шума - те също подлежат на учене и практика, но за начало единственият съвет при тях е - по-полека :)
- - - - -

(б) Идваме и до твоята стъпка (3), Експорт: при нея се отваря доста голям прозорец с много настройки и е безотговорно да го оставиш както си го намерил. Не е лошо да разгледаш всички неща, да ги осмислиш и опиташ да избереш най-подходящи стойности.

Като минимум тук следва да се увериш, че записваш файла не 'просто в JPEG', а в правилното цветно пространство. Има меню с доста избор и, макар някои стандарти като Adobe RGB и Pro Photo да са по-добри, искат разбиране и най-безопасният е sRGB - избери него ако вече не е сложен по подразбиране.

Никакви преоразмерявания до друг брой пиксели, никакво острене или пресети (като 'за Уеб' и 'за социални медии') и качеството - само 100%.
- - - -

След като си записал експортирания файл, на екрана ти е още суровия оригинал, с направените корекции (ако си правил такива - натисни 'Reset' да видиш откъде си тръгнал). После е добре да се върнеш от 'Develop' в 'Library' - да превключиш от суровия ARW файл на новия JPEG и да го видиш как изглежда (на цял екран) в Лайтрум. Как е?

Не спомена къде всъщност си гледаш готовите снимки, в някоя специална програмка за разглеждане, или вградения ап на операционната система? Във въпросната програма - има ли разлика от изгледа в Лайтрум?

- - - -

Надявам се това да ти е дало известна яснота и подобрение. Ако след последното гледане (и сравнение) имаш още въпроси - ще продължим.

На слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   07-05-19 14:02

Nyamago


Ей на това му казвам аз обяснение :)
А не - "Шшшшш еееййй.. ти що не си прочел и научил всичко за постобработката а..
Чучкча с чукчата ти, бегом в библиотеката и като се почувстваш подготвен, ела пак."
И то все от хора, които на живо ще си гледат връзките на обувките.
Но какво да се прави, социалните мрежи позволяват да си малко повече мъж, със значително по-малка вероятност да те пляснат през устата, задето не слушаш :)

Както и да е..
Благодаря ти много за отделеното време.
Довечера ще направя сверка по всички точки.



Публикацията е редактирана (07-05-19 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-19 15:08

Г-н Михайлов, никой не се е родил научен и никой не изисква от вас да знаете всичко, но когато задавате някакъв въпрос е добре поне да сте опитали да намерите информация за проблема, който ви вълнува и ако и тогава не ви е ясно нещо да питате, като опишете стъпка по стъпка това, което правите и къде мислите, че е проблема или евентуално какво не разбирате. Вие направихте това едва в средата на темата. Няма как да се отговори конкретно на абстрактен въпрос, а хейт виждам единствено във вашите постове.
За социалните мрежи сте прав особено ако се съди по постовете ви.

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-19 16:03

Няма ли да спрем да се заяждаме без нужда и да вземем да говорим за Лайтрум и за конвертиране на файлове? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: victory13   
Дата:   07-05-19 16:10

а защо непременно за лайтрум [smilie8]

Доколкото разбирам, авторът разполага с версия от преди абонаментите... не е ясно редовна, или не. С преминаване към настояща версия влиза и в режим заплащане, регулярно или не толкова.

Спокойно меоже да се конверира и с множеството вече безплатни конвертори. За съжаление и там ще трябва малко запознаване, като в повечето случаи написаното за LR важи... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: imitev   
Дата:   07-05-19 16:35

За какво да се моря да пиша - хората вече са го направили и то безплатно, на всичко отгоре в гуглето е на 2ро място това примерно:

https://www.naturettl.com/all-you-need-to-know-to-process-a-raw-file-in-lightroom/


Сега вярно, че е на английски, но и преводач имаме безплатен.

Книжки има и на БГ, ся разбира се, че струват пари - 20 лв., ама все пак нали искаме да научим нещо?!?

Цък 20 лв.напишете тук линка

Сигурно я има и по торентите.

Може ли в два поста да се обясни как се работи с Лайтрум?

Стегнете се - несериозно е!

И после с коментарите за връзките ме загубихте тотално...

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: quazimodo   
Дата:   07-05-19 16:43

написа:

> Няма ли да спрем да се заяждаме без
> нужда и да вземем да говорим за
> Лайтрум и за конвертиране на
> файлове? [smilie8] [smilie11]

В интерес на истината, пациента спомена нещо за връзките на обувките[smilie5]. Знае ли човек, може със скрита камера да снимат 5-6-та част на Непобедимите[smilie18][beer] По нашио край му викаме ем шуто, ем боде.


Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: mmjm   
Дата:   07-05-19 16:52

Всъщност няма драма. Съвременните камери дават достатъчно добър JPEG, усещането за „хубав образ“ е силно субективно и може би решението дали да конвертираме или да оставим обработката на камерата е по-добре да взимаме за всеки конкретен случай. Както вече писах, никой не се е родил научен, нужно е малко търпение, време и осмисляне дори на наглед заядливите съвети. Ако ти харесва крайното изображение от камерата, няма никакъв смисъл да хабиш време и нерви да го променяш или да постигнеш същото по по-труден и времеемък начин, ако нещо не ти харесва примерно баланс на бялото или неправилна експонация(в някакви граници) или каквото и да е тогава е оправдано да използваш конвертор и различни програми за обработка.

На автора успех, и не се пали толкова. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: ZENON   
Дата:   07-05-19 17:14

@НиколайМиланов

От изобилието на конвертори, специално за Сони (А7), най-добри резултати (за мен) се получават с Capture One (може и да го имаш в кутията на диск).
Въпросния софтуер има безплатна версия за притежателите на Сони и дава доста добър резултат по подразбиране (все пак, при експорт задавай 100, ако гониш някакъв максимум при ЖПГ).
Настройките по подразбиране са добра отправна точка и предполагам, ще ти е нужно малко време за да схванеш основните неща, като по този начин ще използваш техниката си по-пълноценно.
Просто няма смисъл да набиваш едни пари в нелоша техника и да снимаш винаги в ЖПГ.

CAPTURE ONE (FOR SONY)


Отговори на това съобщение
 Re: Конвертиране на RAW файл
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   07-05-19 18:46

Все повече полезна информация.
Като за начало ще мина по веригата, която описа Nyamago.
Най-изчерпателно ми се вижда неговото обяснение.
После ще изтегля и capture one, да опитам и с него.
Между другото и на мен ми мина през акъла, че ако си купя Lightroom-а, може и да е по-добре.
Има ли някой наблюдения по въпроса с платен vs безплатен?

А иначе и аз бъзикам кадрите понякога, бутам това, онова.
Засилвам това, намалям онова.
И може би затова не съм видял разликата.
Но в последно време само конвертирам уж за повече детайл, защото така разправят навсякъде, а тя каква излезе.



Публикацията е редактирана (07-05-19 18:47)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »