Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: CDman   
Дата:   06-03-19 10:57

Сега е момента @nyamago да промотира онова нещо дето от жипег прави РАВ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: shamelessEyes   
Дата:   06-03-19 11:23

nyamago написа:

Не си прав! Vulgaris в Berberis Vulgaris не е за 'български', нито за 'вулгарен', а значи обикновен. И обикновеният кисел трън (наричан още 'царско грозде') не расте само в Дупница, а също и в Мароко.

Освен, че си оф топик, човек цял живот се учи.
Едно време с дскалите се разбирах, но с даскалките не!

ех какво нещо е живота [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: smilen_k   
Дата:   06-03-19 15:51

Само веднъж за 10 години съм давал сурови файлове на клиент, разбира се срещо допълнително заплащане. След като му ги изпратих, той ми звъни и ми казва:
-И сега какво да правя с тях, дори компютъра ми не ги отваря
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: illuminations   
Дата:   08-03-19 11:22

Разбира се, всичко е относително, но имам бегъл спомен по темата от преди 4-5 години.

Професионален фотограф, на който снимките му излизаха по няколко стотин $ едната, беше споделил, че клиентите му искали да вземат RAW файлове, и цената, която им беше дал беше 10,000$ ~ 30,000$

Така че, сложи 2 нули, зад нормалната цена, която плащат, и всичко е точно.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: vasilmitev   
Дата:   08-03-19 12:31

Да де, но не е винаги е точно така. Представете си че някой ви подари 'коледна фотосесия' при ваш 'колега' - отивате с цялото семейство да ви снимат, и т.н. - не бихте ли искали роу файловете? Не че не ви харесва крайния продукт, не че ще ги направите по-добре - просто да ги пипнете вие както си знаете. Бях в такава ситуация веднъж, и разбира се ми отказаха роу файловете - повече не мисля да повтарям - при условие че това са снимки за лично ползване в случая не виждах проблем сам да си наглася нещата както аз желая, като разбира се тези снимки нямаше да бъдат публикувани никъде. Да - авторските права са си нейни, никой не спори за това - но защо трябва да се мъча с джи пеците като можеше да даде роу файловете. Тук говорим за снимки които ще стоят в семейния албум - не социални мрежи...


Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: hardcpz   
Дата:   08-03-19 13:00


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: philip   
Дата:   08-03-19 13:04

vasilmitev: "Тук говорим за снимки които ще стоят в семейния албум - не социални мрежи…"

Ми то и авторката не би могла да ги публикува никъде без Вашето изрично съгласие според сегашното законодателство, ако не бъркам[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: iavorianev   
Дата:   08-03-19 16:55

vasilmitev, как да ти ги даде като сигурно е снимала в ДЖПГ?

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: victory13   
Дата:   08-03-19 19:06

Крайно време е снимането в jpeg да се криминализира .... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: imitev   
Дата:   09-03-19 00:45

Както и искането на Роу файлове[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: hose   
Дата:   09-03-19 11:49

dekov [smilie24]

mmjm [smilie24]

CDman [smilie24]

vasilmitev [smilie24]

hardcpz [smilie24]

аз нямам проблем да давам роу файлове и дори го правя редовно...

трябва да се прави разлика между свободно направен авторски кадър и поръчаните такива, както и да си признаем, че повечето днес разчитат на ФШ

също така когато се прави продукт за клиент, то той определя и обикновенно има финалната дума за това кое как да се случи, отделно че фотографът се явява само част от екип - той не работи сам, не решава сам, нито взима финалното решение дори за кой кадър да бъде ползван... така че двете крайности - "фотографът само натиска едно копче" и "фотографът е гений-творец" абсолютно не важи за комерсиално-поръчани фотосесии... относно събитията - така както навремето хората си пазеха негативите за спомен (някой го спомена по-горе) така за мен е редно те да си пазят и роу файловете, защото може и често се случва да НЕ харесат "мацаниците" на фотографа и да желаят да имат своя собствена версия на СОБСТВЕНОТО си събитие и в това няма нищо лошо

не съм юрист, но до колкото знам закона (и европейският е такъв) дори и да искаш не можеш да си продадеш пълните авторски права, не само за фотография, както това може да се случи в щатите например... тук се дават права за ползване, като ти си остваш завинаги автор, ако можеш да го докажеш - как това става не знам, но нито негативите нито наличието на файловете могат да са реално доказателство - и двете се крадат лесно



Публикацията е редактирана (09-03-19 11:52)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »