Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 00:18

Инетересно е да се види и сравни този аспект, потребителският.Знам, че тук във ФФ има фотографи от това поколение.Лесно ли са се намирали? Колко са стрували?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: lamerko   
Дата:   07-02-19 00:36

Хм... сега си погледнах рецептурника и странно - отбелязвал съм наличностите на химикалите с цени, но за филмите и хартията не съм отбелязвал цената...

Иначе в Шумен по магазините имаше винаги фотохартия Фохар, както и лек концентрат на проявител (отново на Фохар, в ужасни зелени пластмасови тубички) и кисел (калиев метабисулфат) фиксаж на кристали. За филмите нещата обаче бяха малко по-различни - пускаха сравнително често руските Свема - с касетки, после на ролки, а накрая - просто навити на ролце в черна хария. От немските ОРВО нещата май опираха до познати - зареждали са си, но просто рядко стигаха до щандовете. Помня какъв купон беше като набарям стекче-две с без значение какви ОРВО-та :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: stef7   
Дата:   07-02-19 00:51

ORWO CHROM UT18 - единствения цветен филм, който даваше прилични цветове беше с цена около 3.20лв. Над 3лв но не помня точно колко. При заплати вариращи масово между 150 -250 лв прави сметка. За беден студент в соца каквито бяхме всички това бяха 4-5 филма на година. Мда. И не се намираше лесно. Трябваше си яко обикаляне по магазините докато случиш доставка.

Но имаше тогава и фото клубове и оттам падаше аванта - безплатни филми и материали за обработка основно черно бели.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: msld   
Дата:   07-02-19 00:54

ORWO - черно-бял - 20 DIN, 80 ASA ( ок. 100 ISO) - 1.20 лв. - цената е за 1975 година [smile] [shtrak]
(това беше цената за филм 24х36мм - т.н. лайка формат, същият филм във формат 6х6см беше 0.60 лв)



Публикацията е редактирана (07-02-19 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   07-02-19 01:33

1989г. Купувах на черно цветен китайски Frendship c41 процес от фотографите работещи в държавното фото. Знаех, че са крадени, ама друго цветно освен ORWO по магазините нямаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Ivan_A   
Дата:   07-02-19 06:57

Черно-бял 135 ("лайка" формат):
- ORWO 15, 20, 27 DIN - 1.20 лв.
- Свема - съветски, без касета, само с ролка - 0,80 лв.
- AGFA isopan - 1.60 лв.

Първите два се намираха сравнително лесно. AGFA Isopan - трудно и рядко.
По-късно се появиха и югославски - EFKE KB 21 - 1.60 лв. Хубав филм беше.

Цветни:
- ORWO NC19 (негатив) - 3,00 лв.
- ORWO UК17, UT18 (диапозитив/slide) - 3.00 лв.

Имаше, но не винаги. Намираха се.
Който не може сам да проявява - дава филма в държавното фото и чака. Доста чака - 7-14 дни. :)

По-късно - началото на 80-те се появиха Fujichrome 100 - 6.00 лв.
Трудно за мен бе да намеря.
Пътувал съм веднаж от Пловдив до София - книжарница в подлеза пред НДК, за да си взема 10 филма.Нощен влак, рано сутринта - преди раб. време - пред книжарницата. Трудно, но пък какво щастие!
Цели 10 филма = 360 кадъра! [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-02-19 09:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: ivanovod   
Дата:   07-02-19 07:41

Имаше и диапозитивни филми. Мисля че бяха ORWO. В Русе в магазина за спорти стоки бяха към три и нещо . Проявяваха ги само в едно фото. Там историята е по-дълга защото трябват и рамки и прожекционен апарат, но за сметка на това си беше удоволствие да снимаш и после да прожектираш обикновено на стената. Кой ще ти се занимава със специални екрани и разни други глезотии. Та един филм от магазина до снимката излизаше към 10 лева. А за другото Ivan_A е точен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: deerstalker   
Дата:   07-02-19 08:12

през 1988 година в началото на годината, цветен - около 4 лв, само това помня, беше първия ми цветен филм купен от местното цветно фото и то с голям зор, половин час се чакаше да намерят една лента от не знам си къде и при това беше с изтекъл срок на годност.



Публикацията е редактирана (07-02-19 08:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: to6e   
Дата:   07-02-19 08:51

Фохар /жълта/ 9х13 - 2,80лв
Фохар /оранжева/ 9х13 - 6,30лв.
за останалите размери цените ги пише на кутиите, в къщи се размотават доста, може и да погледна.
ORWO C5168 - имам спомен, че около левче комплекта
ORWO C9165 - 5лв. комплекта
ORWO A49 - за 600ml /химикали разтворими/ - под лев
фиксаж 1кг. мисля 1,80 беше

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: kvakioh   
Дата:   07-02-19 09:21

Fujichrome 100 - имам такъв, неизсниман с цена 6.10 написана с химикалка.
Frendship c41- 3.80 също с химикалка написано
Преди години един беше намерил на битака кашончета цветни ленти 200 аса и доста фотота в София бяха напълнени с тях. След 2000та година беше.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-02-19 11:09

88-89 най-добре заредените бяха фото магазина до американското посолство и на 1-я етаж на ЦУМ в София. И за техника.И Корекома на Рила,За цените да пишат, който ги помни.Фото клубовете бяха най-добре. Филмчета в провинцията - рядко и основно изхвърляха на 3-месечие( свързано е с плановата икономика при СИВ).

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: nelvis   
Дата:   07-02-19 13:13

Зa масовата цветна фотография се използваше филм Коника, който по магазините струваше 3 лв. Аз го купувах от Илиенци на около 1,30 и го продавах на 2,30..... и не вървеше, докато един "изплю камъчето": "Защо навсякъде филмите са 3 лв, а при теб- 2,30. Не са качествени ли ?!" Тогава сложих на рафта две цени- 2,30 и 3 лв. Клиентите пак бяха недоверчиви: "Защо едните така, а другите така ?! Каква е разликата ?" Казвам: "Няма разлика, но някои предпочитат по-скъпите !" А тези филми тогава се правеха в някакъв нов завод в Русия- братушките бяха надушили далаверата.......


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   07-02-19 13:24

Това е доста след 1989г.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:36

Колко е струвало тогава снимането на една сватба, примерно?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:41

И колко филма са били нужни?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   07-02-19 13:42

Колко филма са предоставяни за репортаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-02-19 14:20

Сватба от 2 до 5 филма. И не се е снимало наред цял ден репортажно.Най-често 1 филмче със снимки на основните действащи лица, подписването и влизането в ресторанта.
Репортерите са излизали с малко филми (често навивани от ролки). Проблема е, че на събитие им трябват за отразяване 2-3 кадъра . Така,че снимат до 12 кадъра и после на следващото. Фирата е доста. Но и събитията не са били през час по 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: impuls   
Дата:   07-02-19 20:45

По-възрастните от Пловдив си спомнят магазина за муз. инструменти и фото материали и техника до кино "Република" на Аргиир. От там си купих EXAKTA varex IIB през 1966 г. за 260 лв.Филмите 24/36 от 1962 г. беха с цена 1,20 лв. с касета,а без касета 0,80 лв. Тогава имаше само Agfa isopan 17 DIN, Agfa ISS 21 DIN и Agfa 25 DIN.
Имаше хартия на Фохар 6/9 50 листа 66 г. 0,94 лв.,9/14 копр. растер хлоро-бромова 100 листа 65 г. - 5,04 лв. А филмите 6/9 до колкото си спомням са били винаги 0,80 лв до 84 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mmjm   
Дата:   07-02-19 23:23

Когато някой започне да говори и пише, колко трудно са се намирали филми, хартия, проявител, фиксаж, дози увеличители с две думи фотоматериали си мисля, че явно съм живял в някаква друга България. Цветни филми също се намираха, но хартията за цветно и останалите материали не знам, а и не съм се интересувал защото процесите бяха по-трудоемки, като се замисля по магазините съм виждал само консумативи за черно-бяло. Филми имаше. В София края на 80-те основно орво и свема, черно-бели и цветни. черно-белите (орво за свема не помня) бяха 1,20 цветните 3(пак орво и негативни и позитивни). Пиша за София, (Бургаз и Созопол през лятото) от там съм купувал и нигота не съм имал проблем с намирането на филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: aldygreen   
Дата:   08-02-19 00:24

Живял съм по това време и мога точно да кажа, че никога не съм срещал трудности с намирането на филми и кинофилми за DS8, най-вече на ORWO. С химикалите също не съм имал трудности, и за фото, и за кино. Пък вие си пишете колко трудно сте живели, когато сте били млади. Аз нямам такова усещане.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mitpis   
Дата:   08-02-19 00:35

И аз съм от групата дето никога не е имала проблем с намирането на филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   08-02-19 01:20

Е, кажи какво си купувал де? То ясно, че орво и свема имаше. Ама кажи, филми за c41 от къде купуваше? Или isopan agfa 1000 asa? Щото ги имаше в БГ, ама по магазините не съм виждал. Чак 92-93 година излязоха.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: dekov   
Дата:   08-02-19 10:50

aldygreen,
нямаше проблеми с чернобелите филми, но цветен негатив и диапозитив беше проблем, освен това партидите бяха с непостоянно качество.
Ухажвал съм продавачките когато се получеха цветни филми, да взема един филм за проба и да ми запазят десетина за след това.
Малко хора можеха да работят цветно, рядко имаше проявители и фотохартия за цветно, чешка Фома и Фотон- полска хартия и от време на време Форте- унгарска.
За пропагандата се внасяха западни материали, но не по магазините.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: lamerko   
Дата:   08-02-19 11:11

Нямало е проблеми с черно-белите филми... за избрани градове. Не знам как са се разпределяли партидите, но търговията под масата си я имаше - просто някои неща не стигаха щандовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: stef7   
Дата:   08-02-19 11:27

Съжалявам че никога не ми е идвало на акъла да снимам какво имаше по рафтовете на един фото магазин в соца, просто никога не съм си представял че един ден това ще е интересно и любопитно. Защото за хората които никога не са живяли по това време гледката може да е повече от любопитна. Някои колеги тук говорят като че всичко е било нормално. Да на мен тогава ми изглеждаше нормално защото не познавахме друго, но сега никак.
Да черно бели филми имаше и химия за тях се намираше, както и фотохартия. Но колко филми и какви. Свема 2-3 вида и 4 вида ORWO от които по-редовно NP20 и NP22, NP17 и NP27 на късмет. Случвало ми се е да търся и NP20 и NP22 и да ги няма по-магазините. Говоря за София, за провинцията нямам спомени. Затова предвидливо се зареждах с по няколко за месеци напред.

Цветните също само 3-4 вида на ORWO и с извинения негативните филми бяха говно. Още от гимназията приятелите ми знаеха че ако искаш някакъв приличен цвят - само ORWO Chrome UT18. UT21 беше рядкост и също не го биваше много. Всички знаеха че само ORWO Chrome UT18 става за цветно снимане. Тва е - един единствен цветен филм дето що годе ставаше. И той не се намираше постоянно. Не може просто да идеш в магазина и да си го купиш. Чакаш да се появи и бързо свършва.

После проявяването на диапозитивен филм можеше да се проявява свясно само на няколко места.

Да по редкациите на вестници сигурно са имали достъп до хубави "Западни" филми и фотохартия. Някои са се сдобивали с тях по други канали - тираждии и т.н. По фотоизложбите снимките бяха с хубави сочни цветове. Определено нищо общо с ORWO.

Но AGFA, Fuji, Kodak не бяха достъпни за обикновените простосмъртни. 89та накрая или малко след нея вече почнаха да се появяват разни китайски.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: tili   
Дата:   08-02-19 12:32

Моите спомени са, че в София всичко се продаваше в култовия магазин "Млад техник" на Бул. "Мария Луиза", тогава Георги Димитров. Добре помня, че цената на най-евтината лабораторийка, съветска "Гупа" беше 60лв, а аз за да не си купувам най-евтината, се набутах с няколко лева и си купих някакъв Крокос. Не си спомням цените на химикалите и хартията, но след като, като ученик не съм се ограничавал да си ги купувам, значи не е било страшно. Колкото до филмчетата, не съм си позволявал от скъпите, купувах си Свема 100АСА, а понякога за глезотия Свема 400АСА [smile]
Истината е, че тогава всеки кадър беше ценен и добре премислен, а бяло или черно петно от неправилна експозиция върху филма - истинска трагедия [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: da.fo   
Дата:   08-02-19 12:44

В Добрич(Толбухин) и Силистра винаги е имало криза за филми преди 1989 година. В Силистра(1982/3г.) гледам един уличен фотограф(Бай Митьо) носи една кора с яйца в универсалния магазин и като се заприказвахме се оказа , че ги носи на едната продавачка от спортния щанд за да му запазва филми когато дойдат [smilie3]
Иначе хартия, проявители, и фиксаж имаше редовно.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: petervassilev   
Дата:   08-02-19 13:22

Фотографските ми спомени започват преди около половин век. Най-най-аматьорски - не помня да съм имал проблеми с материалите за любителска черно-бяла фотография. И цените бяха съвсем достъпни. Но дълго нямах пари за нещо повече от Смена-8 за 18 лева.

Фотографските клубове с безплатен достъп до техника и материали бяха много популярни, имахме дори в училищата в Бургас. От познати отсам Желязната завеса знам, че така е било навсякъде в Източна Европа. Може би вследствие на пропагандния колективен дух на социализма, или социалистическото стимулиране на изкуството (напр., имаше десетки симфонични оркестри на щат, навярно изпреварвахме дори германците и австрийците [smile] по брой оркестри, опери и театри, музикални училища на глава от населението).

Говоря от позицията на черно-бял и диапозитивен фотолюбител, за професионалистите може и да е било по-трудно, не знам.



Публикацията е редактирана (08-02-19 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: fotorafi   
Дата:   08-02-19 13:45

Не искам да се връщам, даже мислено в епохата на социализма
Филми ORWO, черно-бели и цветни, имаше винаги в София
Но за един апарат Практика MTL направих пътека до магазина до
Американската легация и беше на цена 360 лв.при най-високата ни
фотографска заплата от 210 лв.За България,като "приятелска" държава
от СИВ, ГДР ни изпращаха само с обективи Пентакон 1,8/50, Тессар
2,8/50 и Домиплан 2,8/50. За гнилия капитализъм заминаваха
Практиките с об. Панколар.. за долари и ГФР марки
Най-трудно беше да си купиш Pentacon six с шахта и нормален обектив
...520 лв. Призмата беше 60 лв. Зонара 2,8/180 мм..320 лв
Почти невъзможно беше да си купиш и Флектогон 4/20 и 2,8/20 мм

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: petervassilev   
Дата:   08-02-19 14:29

fotorafi с 2-3 изречения е описал най-точно каква беше ситуацията с качествената и скъпа фотографска техника.

За такива като мен нямаше проблем, защото се задоволявахме с достъпната бюджетна фототехника, но и това беше някаква школа за това хоби, опит с фотолаборатории и процеси и т.н.

Имам един спомен от единствената ми задгранична командировка през 80-те в Москва. Нищо общо със сегашния красив град. Влязох в някакъв огромен фотомагазин, вътре студ и тъмнина, не продаваха почти нищо, но беше пълно с мъже с по няколко фотоапарата на ремък през врата и обективи в ръце, продаваха и обменяха техника. Нямах достатъчно пари да си купя, а и обстановката не беше много дружелюбна, за да поразпитам.

Беше опасно дори да застанеш пред щанд в магазин, защото мощни тьотки направо те затискаха отзад, отстрани и отгоре. Всъщност и в България беше почти същото, нямаше уважене към личното пространство.



Публикацията е редактирана (08-02-19 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: dekov   
Дата:   08-02-19 14:45

Единствените неща, не фотографски, които никога не липсваха в магазините бяха:
Сапун за пране в огромни сандъци, миришещ на умрели лебеди,
метли и сол.
Всичко друго имаше периоди на липси [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Leica   
Дата:   08-02-19 15:01

„Репортерите са излизали с малко филми (често навивани от ролки). Проблема е, че на събитие им трябват за отразяване 2-3 кадъра . Така,че снимат до 12 кадъра и после на следващото. Фирата е доста. Но и събитията не са били през час по 2“
Сега ще опиша как.
1989 г. си карах стажа като фоторепортер в ежедневник. Нямах ограничение за броя на филми, който ползвам. (ORWO NP22) в кутий на стекове най-често. Щом ти се снима и можеш …ще те скъсат от командировки. Само се връщаш да си направиш снимките и напишеш репортажите на пишеща машина – тогава на-учих второто.
Шефа на отдела Георги Викентиев – „Кенто “ми проверяваше снимките след всяка командировка , и дори като е доволен искаше да види филмите. Първите събития му показах 14 кадъра от изсниман близо един филм. Кадрите му харесаха, но като видя, че са само от един филм много ми се кара. За толко кадри ми постави мин.норма - искаше да съм изснимал минимум 3 филма по 36 кадъра. Този урок го помня за цял живот !
Една командировка на оня край на България (често със спец.транспорт и нощувки) беше доста скъпо събитие на фона на цената на няколко фотографски филмчета ! Да се върнеш с изснимани 20 кадъра беше върха на тъпотата.
После започнах да посещавам по своя инициатива и план маса други обекти по трасето до дестинацията дето отивам …и да ги оставям в кутията с архива. Харчеха се репортажите с времето според нуждите на редакторите и тематиките по който работят.
Повечето снимки никак не бяха излишни, защото аз тепърва навлизах в соц. Културата, естетиката и политиката – всичко в кадъра трябваше да е доста спретнато от полит. Гледна точка. Разни разгърдени, небръснати, без каски…и т.н. на национални обекти – НЕ. Затова докато оттренирам и нефотографското си виждане Жоро Дерменджиев често ми правеше невероятно остроумни и технически издържани фотомонтажи от снимките! С времето така се изпекох и станах истинска лисица, която много добре знае какво има и зад завесите, там където отива и как да композира и изкопчи най-важното!
Често 50% от филмите ги снимаш на фира по протежетата на генералният директор, често от женски пол ...който позират като работнички на машината примерно. После като оня доволен се прибере, си започваш същинската работа както я виждаш ти и която ще представиш.
Тогава нямаше и-нет, и така „изкопах“ доста нови дестинаций за разни колеги, напр. от „Работническо дело“, дето след мен ги обикаляха с най-яката техника, която те имаха. Обекти със суперповтаряни имена в пресата, но непредставяна визия.
Професионалиста никога не губи от повечето кадри! Често един –два филма отиват само докато предразположиш обектите, или изкопчиш от тях по-интересни неща.
И сега често най-добрите си снимки правя, когато тълпата от снимачи се изреди и се насити, освободи фронта и отиде на кюфтетата. Докато нещо тече – аз снимам.
Преди това в ССПУПФ Ю. Фучик 5 години никога не са ми липсвали филми ! Раздаваха ни на корем. Най-често си ги навивахме де, в касети. Също и цветни диапозитивни на ORWO, както и процеса. Имаше и ходих на специализация в заводите в ГДР като ученик.
На пазара –от преди 1984-та (когато не бях във фотошколото) купувах ORWO NP22 Din -1,2 лв. ORWO NP27 Din, NP15 Din,
ORWO HROM 18 Din, 20 Din , 24 Din май по 3 лв. Иван от Пловдив е казал как ги обработваха, ако не си ги обработваш сам по 9168 ако се не лъжа беше – дълги жълти кутий, с течни съставки опасни …чакаше се. Беше сложничко за любители да го правят, щото имаше чб, проявяване, засветка, цветно, 1/10 от градуса контрол и т.н.. Цветните диапозитиви бяха на мода. Поне при мен. Имах и още го имам прожектор Пентакон, по-късно и Leica.
А, забравих…имаше и цветни негативни ORWO по 5168 ако не бъркам – малки бели кутийки.
Имаше и Fuji по С41, който ми обработваха на машини в подлеза на ЦУМ,както Fuji Chrom по 5-6 лв. Те бяха по-добри от ORWO, но пък в ЧБ ORWO беше прекрасен филм и сега още е.
Ролфилмите ги имаше винаги.
Имаше унгарски FOMA ч/б 21 DIN много добри по около 1 лв. Имаше и руски ФОТО, много евтини за навиване в касета.
Най-про беше, да си купиш ролка за камара филми (като киноролка в алум.кутия), да си я тестваш …навиваш, и така да си знаеш най-добре. Това беше за професионалисти, който можеха да си навиват колкото им трябва ако резултата го искат веднага след това – да не режат. Ако прекалиш с дължината – примерно навиеш за 39 к . и натъпчеш касетата може да имаш проблем с транспорта на апарата. Затова на стената си слагаш мярка 180 см. май беше за 36 к, за друг брой и т.н.

пп. Унгарските - не FOMA a FORTE PAN 21 DIN.

А соц. изобилието беше огромно !
Често докато снимаш и си си извадил апаратурата, след това установяваш, че няма място където да си я прибереш ! Без от никого нищо да си искал !



Публикацията е редактирана (08-02-19 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: petervassilev   
Дата:   08-02-19 16:52

Leica: "... протежетата на генералният директор, често от женски пол ...който позират като работнички на машината". [smile]
Това ме изкефи, изобщо не се съмнявам, че е истина.

И по аматьорските фотоклубове беше пълно с непрофесионални, но безплатни модели - съученички, състудентки, колежки ... [smile]

Жалко, че в казармата не разрешаваха фотоапарати.

Сега осъзнавам, че едно от малкото ценни неща до 80те години бяха хранителните биопродукти в България. Няма нищо общо със социализма, просто бяхме по-назад с химикалите, консервантите, ГМО-тата, отровите на развитите пазарни икономики и ябълките и черешите бяха био (с червейчета), кокошките по селата бяха свободно отглеждани. До 70-те години на Птичия пазар в Бургас (сега там е операта) имаше огромни сергии с пресни черноморски (а не изкуствено хранени в гръцки, азиатски и скандинавски плантации) риби, миди, раци - видове, които по-късно изчезнаха от морето, предимно заради промишленото замърсяване и алчния улов. Преди 20-на години морето отново започна да се изчиства, но се появиха пластмасовите и строителните боклуци, а изчезналите морски видове не се завърнаха (появиха се рапаните и 2-3 нови вида). Делфините сега карат предимно на цаца, явно им е вкусна, а и само това остана в по-големи количества.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: impuls   
Дата:   08-02-19 17:01

Голям проблем беше проявяването на UT и UK color. Ч/б проявяване беше 32 мин.при температура 18 градуса, каквото си снимал чакаш да дойде есента или зимата, за да проявиш иначе се скапва емулсията.
Родихме се като излезе хрома. Ходихме на двуседмичен курс в ORWO в Битерфелд 7-8 българи и още толкова унгарци. Там проявяваха филмите на почти целото ГДР , но машинно. Снимахме много, но цветовете си беха малко кални не може да се сравнява с процеса Е5.
Обратими както цветни така и Ч/Б имаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: idivanov   
Дата:   08-02-19 18:40

Деков, забравяш оцет и боя за обувки...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mmjm   
Дата:   08-02-19 18:46

Авторът на темата пита за цените на филмите и дали са се намирали не виждам въпрос от рода на колко качествени бяха. Намираха се без проблем произведените в ГДР и СССР, цените сме посочили по спомени по-горе, качеството е сравнимо с това на руските автомобили сравнено със западняшките.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Leica   
Дата:   08-02-19 19:00

"качеството е сравнимо с това на руските автомобили сравнено със западняшките."
---Авторът на темата пита за цените на филмите и дали са се намирали не виждам въпрос от рода на колко качествени бяха.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: lamerko   
Дата:   08-02-19 19:05

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: asahi   
Дата:   08-02-19 19:11

Добре е да знаем с какво се сравняват цените. През 89-та стек Орво беше 12 лева, студентската стипендия 30 лева и купонът за стола 50 стотинки. Имах възможност покрай снабдяването на фотоклуба да купувам филми и за себе си, но чак когато започнах да снимам сватби на колеги можех да си позволявам да не мисля как ще изкарам месеца ако взема един стек.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: mmjm   
Дата:   08-02-19 19:23

Leica, при мен не се отварят коректно страниците, постът ми е в отговор на последното мнение от първата страница на темата, следващите постове не ги виждах и затова звучи малко нелогично тук. А като ще си помагаме, припомни си, че м/у (и), (й) и (ѝ) има разлика! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: van4o61   
Дата:   08-02-19 19:27

Филми имаше цената на една кутия тройки ORWO беше 2.40лв. Хартията ФОХАР
9/13 полукартон беше 2.60лв. а картона 9/14 2.80лв. За фенери нямаше парички а и не се намираха на пазара и използвахме червени крушки 15 W. Реле за време си правехме от прекъсвачи за перална РИГА.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: kiten   
Дата:   08-02-19 20:51

На червения фенер изображенията изглеждат по-контрастни отколкото са в действителност. И фенер и реле за време се намираше на онова време.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: gaco.bacov45   
Дата:   08-02-19 22:14

От края на 70-те до избухването на "демокрацията"
Orwo -1,20лв.
Danon - 1,2лв.
Свема - 80 стотинки Имаше винаги в магазина под Руския Културен Дом на ул."Шипка"
Agfa profecinal - 12лв. във фотомагазина до тогавашното щатско посолство.
На щанда за фототехника на последния етаж на ЦУМ и в "Халите".
Фохар - 5,6лв. кутията Kартон със златни частици.
Всякаква химия...Фохар и Orwo.
Макар и ученици,никога,ама никога не сме пестели пари за материали ... :)


В София имаше всичко



Публикацията е редактирана (08-02-19 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: aldygreen   
Дата:   09-02-19 00:37

dekov написа:

> Всичко друго имаше периоди на липси [smile]

Ама тогава нямаше "липса на младост". Ако това го смяташ за нищо, на кой свят си днес?
Когато животът е пред тебе, подробностите губят значение.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: dekov   
Дата:   09-02-19 10:16

Не мога да си спомня точно цените на услугите в държавното фото (частни нямаше)
снимка 9х13 може би струваше 8ст., но интерсното беше, че експресната услуга беше 3 дни [smilie11] въпреки, че технологията не предполага някакво "втасване", но тогава така се вършеха нещата, клиента да не се глези много.
На много малко места в страната се предлагаше цветна фотография,ръчно копиране 9х13 см.80ст. първо копие и 30 ст. всяко следващо.
В края на 80 те се появиха в София 1-2 минилаба ( Бейла Даракчиев би могъл да разкаже повече, той беше от първите запознали се сновите технологии)
P.S.
Под 80те имам пред вид 1980-1990 [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: Hsathv   
Дата:   09-02-19 14:52

Първите минилабове им ползвах услугите 87 година и цените на ц41 бяха същите като цените на мокрия процес на орво -30 стотинки. С това цветната фотография премина на процес c41 почти светкавично. Интересното е че цветните орво с подходящи корекции добре се представяха и на ц41 процес. Цветната свема не ставаше за c41.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви са били цените на фотографските филми преди 1989 година
Автор: nyamago   
Дата:   09-02-19 15:50

Малко не ми е ясен смисълът на темата освен носталгична мастурбация за по-старите тук: нито от сравнението някой може да извлече полза, нито тези материали може да се купят някъде днес по 30-и-кусур годишни цени. Защо е важно да ги знаем? [smilie11]

И изборът на година за сравнение внася в темата недвусмислено политически момент (на който някои отговарящи се хванаха) и рискува да наруши правилата на форума.

Да, цените са точно изложени (и аз ги помня, явно наборите още не сме се предали на г-н Алцхаймер) - но какво от това???

И кому служи (и за какво?) информацията колко трудно или лесно са се намирали в различни точки на страната преди все същата важна година? (Защо тя е важна?)

А разногласията дали нещата са се намирали трудно или лесно са от чисто субективна преценка: аз също не помня особени трудности в намирането, но когато живееш изцяло потопен в една такава система, човешко е да си нагаждаш очакванията и поведението. Бяхме развили инстинкт и навици да следим къде какво 'са пуснали', да се запасяваме когато 'пуснат' и пр. Който си живее живота по тези правила, не чувства особени липси; а който е 'паднал от Марс' (примерно върнал се е в соц-а от емиграция на Запад) може да е шокиран от избора на стоки и липсите. Сигурно е бил шокиран; точно както нашия соц-Нане-Вуте беше шокиран от първа среща със Запада и го описваше като "Кореком до Кореком, на всяка улица"...

ОК, припомнихме си (с умиление или с неприязън) - да спрем дотук, а?
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »