Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: jimmysoldier   
Дата:   09-10-18 22:05

Здравейте драги хора,
аз съм тотално начинаещ и току що регистриран във форума. От много време имам интерес към filmmaking и video editing. Гледал съм безброй туториали, но тъй като съм на 22 години, никога не съм можел да си позволя такава голяма инвестиция, каквата случая изисква.
Към днешна дата обаче имам възможността да си купя фотоапарат и обективи, като след доста research съм се спрял на Sony A6500 + два обектива - Sony 18-105mm f4 и Sigma 16mm f1.4. Това обаче не е темата на обсъждане и в момента съм на полусъединител да си купя тази техника, като единственото, което ме спира е факта, че нямам достатъчно мощна машина. Никога не съм мислил, че ще имам толкова затруднения с избора.
Четох стари подобни теми, но тъй като са от 2015 или по-рано и може би не са актуални, си позволявам да отворя нова.
Не разбирам прекалено от компютри, в момента имам лаптоп, който подкарва без проблем илюстратор, фотошоп и индизайн (2016), но осъзнавам, че за Premiere и After effects се изисква доста повече мощност. Изпитвам доста затруднение с избора на части за сглобяването на машина, от къде да ги поръчам и кой да ми ги сглоби.
Ще съм много благодарен ако успеете да ми помогнете за най-добрият избор (като разбиращи хора на идиот). Общо взето ми се иска компютърът да може да става и за 4К едитинг, не, че ще снимам само в 4К, но все пак фотоапаратът поддържа 4К, така че ми се иска да мога да се възползвам.

Бюджетът ми е 3 000 лева (+-), като се надявам, че в тях може да влезе и монитор.
Смятам, че бюджетът е адекватен спрямо изискванията, кажете ми ако нещо съм се объркал... [smilie5]

Благодаря предварително на всички, които ще се включат с предложение или мнение.

Поздрави! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: nsirakov   
Дата:   09-10-18 22:15

АКо ще обработваш фулХД няма да имаш големи проблеми... но с 4к се вижда зор

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   09-10-18 23:09

Предполагам, че ще влезеш с бюджета в някаква конфигурация, но в моемнта просто се ***** с цените на компонентите. Това без майтап - за две седмици процесорите скочиха с по 150-200 лева, и то при положение, че вчера обявиха новата серия. Видео картите бяха стигнали някакви майтапчийски цени заради моньорите, а когато положението се поуспокои малко - паметта удари 1000-ка. Според мен най-добре е да изчакаш до средата на януари, когато продажбите традиционно започват да се сриват след празниците...

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: bam-bam   
Дата:   09-10-18 23:26

Ако не държиш да са чисто нови, регистрираш се тук http://hardwarebg.com/forum/forumdisplay.php/11-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0 и спокойно може да си ги набавиш 2ра ръка с гаранция на дооооста хубави цени.
Успех [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: nice2mitiu   
Дата:   09-10-18 23:47

РАМ поне 16 гб, за предпочитане 32.
Видео карта - NVIDIA задължително. Ако няма да слагаш много ефекти (най-много само цветове и тук-таме стабилизация), GTX 1060 ще е напълно достатъчна. Аз съм с 760 ОС и работи ОК, дори е приемливо и за 4К, но като ефекти добавям само Lumetri Color.
Процесор - Intel поне i5. Ryzen не е зле, но там печелиш малко по-бърз рендър, докато при Интел печелиш по-добро възпроизвеждане по време на обработката.
Също е добра идея да използваш SSD като устройство, на което да са качени файловете, които ще обработваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   10-10-18 00:20

Дай да видим първо лаптопа ти, може да се окаже че е адекватен за видео обработка на първо време. Какъв е процесора, колко е паметта, има ли отделна видео карта ? 4К може да се редактира и на по-маломощна машина, използвайки разни трикове на редактиращите програми като проксита. Отнема повече време (да се създадат прокситата, които са 4К клиповете но в ниска резолюция), досадно е но става.

За конфигурацията която препоръчвам в темите от линковете по-долу и базирана на i7-8700K и GTX 1070 8GB, бюджета ще ти стигне но без монитор. За приличен монитор още около 500лв отгоре
За 3000 ще се включиш и с монитор, но ще трябва да се направят някои компромиси - Ryzen 2700 вместо i7-8700K, GTX 1060 6GB вместо GTX 1070 6GB

Идеалната конфигурация.

ASRock Z370 Pro4 ATX -220лв
i7-8700K -880лв
RAM 16GB 2666 Mhz DDR4 - 270лв
Samsung 850 EVO 500GB M.2 2280 - 240лв
HDD 2х4Тb (1х4Тб) - 400лв / 200лв
nVidia GTX 1070 8GB или GTX 1060 6GB - 880 - 650
Кутия 50-150 лв
Качествено захранване Примерно Corsair CX Series CX750 750W Bronze, Seasonic, много други - 200лв
Монитор нещо от рода на 27 инча - Lenovo L27q-10 27' 2560 x 1440 2K QHD IPS Monitor 16:9 - 560лв
Windows 10 - 160

Поръчва се от едно място / фирма и тя ще ти сглоби конфигурацията и дори инсталира Windows, който те съветвам да си купиш официално. Примерно в София, Sofia Computers имат ниски цени но не са единствените, повечето фирми са ОК. За страната си има други фирми

Покупка на втора ръка може да ти спести доста пари, но трябва да имаш опитен човек до себе си който да ти избере частите и да ти сглоби машината и да ти инсталира софтуера. А ти предполагам нямаш инак защо ще питаш тук [smile] Така че това не ми се вижда реалистична опция.

Препоръките които съм давал в темите по-долу са все още валидни, нищо че втората е предимно фото ориентирана. Но е малко разхвърляно. Ако ти се чете, макар че вече дадох най-добрата конфигурация според мен.

КОМПЮТЪР ЗА ВИДЕО ОБРАБОТКА

компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности

Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео


Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: jimmysoldier   
Дата:   10-10-18 09:31

Благодаря на всички, включили се до момента! Следя много внимателно и наистина оценявам помощта! [smile]
В отговор на Стеф - Лаптопът ми е Toshiba L50-C-111 - Core i5-5200U; 8GB RAM; NVIDIA GeForce 930M.
Това с прокситата го гледах наскоро, та имам представа за какво става въпрос и май ще е за краен случай.
Дали наистина ще има съществена разлика в цените след нова година, както каза lamerko, заслужава ли си да чакам?



Публикацията е редактирана (10-10-18 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   10-10-18 12:11

Ако беше 4 ядрено CPU то на лаптопа щеше да свърши работа, но двуядрно няма да стане. Дали ще паднат цените след Нова Година не знам, но сега определено са се качили за CPUтата.


Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   10-10-18 12:22

Надявам се покачването да е маркетингово за разните черни петъци и понеделници... но наистина е доста неприятно, че и аз съм на път за нова конфигурация.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: Konstantinov   
Дата:   10-10-18 13:57

За да се гледат снимки и видео от а6500 е необходим само 4к телевизор ,апарата си има хдма микро изход.
Преди 4 години си взех компютър с дъно гигабайт,Xeon1231 до 3,6 гх ,16гб рам на 2.2 гигахерца, 2 ссд диска и 2 видеокарти квадро к2200 и гтх 970,и 4к монитор дел .Възпроизвежда 4к от а6500 без забележимо накъсване .Не обработвам видео така че не знам,предполагам ще бави все пак не е нов вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: imitev   
Дата:   10-10-18 17:16

Какви черни петъци - на вносителя цената е увеличена...

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: obscureman   
Дата:   13-10-18 10:33

Аз преди време се спрях за пореден път на концепцията лаптоп-легенда втора ръка с доказани качества. Ползвам Dell Precision M6800, първи диск SSD 512 GB и втори диск 2 TB хибрид, 32 GB RAM, видео Quadro K3100M. Подобна конфигурация може да се завърши в момента за около 1000-1100 евро и отделно да се добавят още 1 или 2 монитора чрез док станция, която също се намира изключително евтино втора ръка. Мобилната конфигурация пести много място, мога да си го взимам в студиото или с клиенти и ми е много удобно, като същевременно работи чудесно и доста бързо. Машината е разработена за военни цели в САЩ и е с магнезиев корпус, здрава като танк (4 кг, дебела около 4 см). Има огромни форуми, посветени специално на този модел, където може да се прочете всичко за него и поддръжката му. Също така е с модулна конструкция и всичко по него е заменяемо. Винаги бих предпочел стара S-класа пред нов VW-голф [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: Han_Solo   
Дата:   13-10-18 11:02

Все пак не поставяйте коня пред каруцата - за да се препоръча компютър трябва да се има предвид и какво видео ще се обработва и колко сложна /и тежка/ би била обработката.
Споменат беще Сони A6500, а неговото видео 4К е доколкото виждам 100mbps с кодек XAVC S ... оттам и се започва.
Какво смята да прави питалия не виждам да е споменато

А за протокола - трябва да се предвидят и карти за камерата които могат да поемат такъв битрейт ... а те не са съвсем евтини

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-18 17:04

Не знам дали стана дума. Оня ден излезоха новите интел - 8 ядра, 5GHz ще има 9700 май. А вероятно е малко по-евтин. Та не знам има ли смисъл и възможност да се изчака.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: marves   
Дата:   13-10-18 18:28

Ами гласят го за цена като на 12/16 ядрен Ryzen сървърна платформа... Интел просто бутат една и съща технология до предела на възможностите си от няколко години насам. Този път чиповете щели да бъдат споени към капачката (на текущите интели има калпава термопаста под капачката, не случайно се превърна масова практика делидване и слагане на течен метал, което сваля 10-20 градуса надолу под товар и респективно повече овърклок).
AMD пък ще пускат 12/16 ядрени на AM4 по нов технологичен процес.
За видеоредакция гледам масово скачат на брой ядра, защото софтуера ги оползотворява.

Колкото до смисъла да се наливат толкова пари в профи машина... ако се работи всекидневно по 8 часа специализирано с видеоредакция/монтаж на RAW формат видео от профи видеокамери, заслужава си инвестицията и се избива бързо.
За редактиране на компресираното 4К видео от Sony A6500, което ще е в домашна среда (няма да си зависим от време рендеринг, пускаш през нощта да вършее всичките видеа) и два-три пъти през седмицата за по няколко минути... Ryzen 1700 8 ядрен с 16 нишки е около 350 лв нов в чужбина заедно с качественото си охлаждане, дъна има по 120лв с овърклок способности.... процесора ще е по-производителен от i7-8700K, който заедно с мощно охлаждане, каквото му трябва за овърклок, ще надхвърли 1000лв... без дънна платка.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: nestor7   
Дата:   06-01-19 12:03

Здравейте,

Закупих работна станция която искам да ползвам за обработка на видео и съм доста нов в това, конфигурацията е:

HP Z600
2 х Xeon X5550
24 GB рам
Quadro 2000 видео
и т.н.

Исакам да попитам хората който ползват 2-процесорни конфигураций относно обработката на видео.
Позвам Filmora за обработка на видео и когато започне рендването виждам че само ядрата на 1-я процесор започват да работят, другият стои на 0%, а за видеото да не говорим. Видеото също не помага за обработката. Инсталирал съм всички възможни дравъри, имам CUDA разрешено в Filmora настройките и т.н.

Доста от вас ползвате 2-процесорни машини, може ли да споделите било то програма за начинаещ или по някакъв начин ако знаете за Filmora как да я накарам да използва целия ресурс на компютъра ?

Идеята ми е дори да трябва да инсталирам друга програма за обработка, да мога да използвам машината на макс, тъй като в момента дори докато пиша това, рендването на едно 4К видео тече вече 12-ти час и остават 30% до края, а ако използвам 2-я процесор и видеото би трябвало да е доста по-кратко [smile]

Благодаря предварително !

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: kiten   
Дата:   06-01-19 13:56

с кой виндос си? Понякога като мине в слип режим и рендирането спира. Много могат да бъдат причините за да не ползва пълните ресурси.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: nestor7   
Дата:   06-01-19 14:40

Win 10 Pro - 64 bit, с последни ъпдейти.

Знам че има настройка за - hardware acceleration на самия Win, но колкото и да я търсих или да гледам видеа в как да я пусна, просто я няма, но това е само догатка дали проблема е там.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: bam-bam   
Дата:   06-01-19 16:34

Дали проблема не е в стария 10 годишен процесор и новия вин ?
Прегледах няколко клипчета и дават една напълно нормална и7ца от последните поколения да е по-бърза в рендене от разни стари ксеони.
Предполагам си питал гугъл преди да сглобиш тази машина или поне си гледал някакви базови сравнения ?

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   06-01-19 16:43

Нормално е това видео да не сработи с енжина, който ползват във Filmora. За процесорите е малко странно - така без повече информация бих го отдал на способността да работи с ограничен брой ядра - например 4. Няма да е първата, нито последната такава програма. Иначе официалните изисквания за хардуера са пълна каша...

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   06-01-19 16:57

Крайният рендеринг винаги е само на процесор, видео картата се използва само в процеса на редактиране.
Свали си Davinci Resolve (безплатната версия) и пробвай с нея един малък клип. Resolve е професионална програма за видеообработка и гарантирано работи с многопроцесорни машини. Ако Windows task maganer вижда двата процесора, всяка друга програма би трябвало да ги вижда. Дали може да ги използва е друг въпрос.

Може да се използва и стар хардуер ама баш тоя процесор е толкова вехт, че не мога да разбера защо хората още го купуват. Процесорите трябва да са поне от Sandy Bridge генерацията насам. А и сега при наличието на евтини 6-8 core AMD процесори с производителност не по-лоша от тази на Интел ми е съвсем непонятно защо се отива на толкова стари машини. Ама всеки си знае ...


Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   06-01-19 17:11

stef7: не е баш така. При мен експорта на Davinci Resolve пържи видеото на 100%. Освен ако нямаш предвид точно тази Filmora :)

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: langel   
Дата:   06-01-19 18:20

lamerko: Quadro 2000 е в списъка с поддържаните за Cuda Acceleration карти от Филмора.

stef7: Крайният рендъринг е и с GPU acceleration, НО - при липса на приложени филтри и ефекти GPU-то може и да не се включи. В подобни случаи съветът ми е върху видеото да се сложи ускорен филтър с нулеви, или незабележими корекции.

Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   06-01-19 20:18

@lamerko @langel - Прави сте GPUто участва при крайния рендеринг. Моя грешка. Но да зависи какви и колко ефекти са приложени. При обикновени цветокорекции не се товари много, трябва да има някои от ефектите OpenFX или шумоподтискане. Дори и тогава моето GPU се товари до около 50%, но CPUто също пада на толкова. Иначе CPU стои издуто на 100%.


Отговори на това съобщение
 Re: Видео обработка - компютърна конфигурация
Автор: kiten   
Дата:   06-01-19 20:41

По старите генерации работят на 100% Новите от "Езерото на кафето" дори две рендващи програми да се пуснат не вдига повече от 70%. Иначе това си е удобство, понеже докато се чака може да се работи с друга програма например с фотошоп. А може би това се дължи на вин 10!?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »