Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 12:54

Преди години, когато нямаше много алтернативи, масовите репортажни светкавици бяха Канон и Никон (+ някой друг Metz). С времето, китайците пуснаха много лоши копия, които в продължение на няколко години, успяха да усъвършенстват, като в наши дни алтернативите са доста добри на много конкурентни цени.
Минал съм през първите и вторите версии на канонските 430, 580и първата версия на 600. Сега ми трябва бекъп/втора/трета (както дойде) светкавица. Едната 580II, която имам се нуждае от ремонт, като само преди няма и два месеца ремонтирах другата 580II (крушка + TTL). Да чукна на дърво, 600EX държи здраво фпонта. Лошото е, че вече все по-трудно се намират части за тях, а и човекът, който им знаеше и кътните зъби (Ники-Зентекс) си отиде. Моите уважения към "марковите светкавици", но при цена от 1 359лв за Canon Speedlite 600EX II-RT, почвам все по сериозно да мисля за някое YN, което както казваше Ники - "като гръмне, хвърляш в кофата и купуваш друго". Един вид, да забравя за ремонтите, а за цената на нова крушка + ремонт на канонската 580II да си купя китаец.
Работи ли при някой от вас тази теория? Абсолютно сигурен съм, че качеството и надеждността на "марковите светкавици" е по-голяма, но заслужава ли си огромната разлика в цената между "китаеца" и "японеца"?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: burningice   
Дата:   07-09-18 14:00

Стига Yongnuo да не е е на топло, че дори и да не се ползва, светва на екрана защитата от прегряване и спира да работи и ако фотографа няма истинска светка, ще трябва много да вдига ИСОто.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-18 14:10

Не искам да се заяждам, не ме разбирайте неправилно, ама ако не можете да си избиете цената на светкавицата, какво сте тръгнали да снимате ? Такова трябва да ви бъде мисленето - като на американец, не като на андершко.
Не се занимавайте с ментета изобщо. Менте има смисъл да вземата ако сте любител стробист и правите по 20-30 светки на фотосесия.



Публикацията е редактирана (07-09-18 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 14:33

Това за Yongnuo не го знаех.
Ясене, какво разбираш под "избиване на цената"? Каква е логическата и финансова обосновка за "избиването"?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-18 14:44

ми снимаш събитие, плащат ти и си инвестираш в качествена техника.
Снимаш с ментета, забиват по средата на събитието, излагаш се и повече не те наемат :)
Колегата имаше Нисин - повече време стоеше по сервизите и накрая си купи Канон.



Публикацията е редактирана (07-09-18 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   07-09-18 15:11

iasen2 написа:

> ми снимаш събитие, плащат ти и си
> инвестираш в качествена техника.
> Снимаш с ментета, забиват по
> средата на събитието, излагаш се и
> повече не те наемат :)
> Колегата имаше Нисин - повече
> време стоеше по сервизите и накрая
> си купи Канон.
>

>
> Публикацията е редактирана (07-09-18
> 14:45)




Те щото каноните не се развалят нали.Кажи на твоя приятел да запали една свещ и да се моли,че ащо му изпуши канона ще се чуди кво да го прави тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: burningice   
Дата:   07-09-18 15:17

При канонските, това прегряване е свързано с работта на светката, за разлика от китайските, но и те се развалят. 3апочва да не им работи регулатора на мощност и да "пържи" яко и накрая спира въобще да светка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 15:53

Тъй като "пазарната логика" в този сектор е сбъркана до неузнаваемост, няма да коментирам "избиването" на техниката. Хубаво е, на човек да му излизат сметките, но купуването на скъпа техника не бива да бъде самоцел, само заради единият надпис от пред и обратното.
Снимаш с ментета, забиват по средата на събитието, излагаш се и повече не те наемат :)
Същата е логиката - снимаш със скъпа техника, снимките са ти под всякаква критика и пак не те наемат [smilie5] - толкова ярки примери има, че няма нужда да ги показваме.
Досега не ми се е случвало да ми прегрее канонската светкавица, без значение каква е (430, 580, 600) явно затова не се замислих върху този важен проблем при китайските светкавици.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-18 16:13

metodiev_martin , не разбирам защо тогава изобщо си чешеш езика за това......или търсиш някакво съчувствие........ Ако не ти излизат сметките изобщо не се занимавай с това.......
Със светкавица може да направиш калпави снимки, но без светкавица нищо няма да направиш [smilie5] Всичките ти колеги правят шедьоври - нали [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-09-18 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 16:46

Автор: iasen2
Дата: 07-09-18 16:13

metodiev_martin , не разбирам защо тогава изобщо си чешеш езика за това......или търсиш някакво съчувствие........ Ако не ти излизат сметките изобщо не се занимавай с това.......
Със светкавица може да направиш калпави снимки, но без светкавица нищо няма да направиш [smilie5] Всичките ти колеги правят шедьоври - нали


Много добър въпрос, но уви, за съжаление не правят шедьоври... Но още се чудя, дали това е техен проблем или на клиентите, които ги наемат. Може би е общ, знам ли.
Още по-жалко е когато самочувствието им не покрива и 1/10 от инвестициите в апарати и светкавици. Но пък явно, за някои клиенти, това не е важно. Те си мислят, че щом някой с апарат и светкавица отгоре/отстрани ги снима и дава вид на "професионалист" - това е техния човек.
Наистина по-лошо от това да нямаш светкавица, е да имаш много светкавици и да си нямаш и понятие от "занаята", който си мислиш че си усвоил.

https://photostudiobstyle.com/wp-content/uploads/photo-gallery/1517571_548274378598271_289341909_n.j

........

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bwy1536327693v.jpg



Автор на снимките:
Ясен Беджев - iasen2
[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-09-18 16:46

За китайчето yn 560iv си е вярно. Може да изключи на 5-тата секунда ...или на 15-та минута...без значение дали и колко сте снимали. Обзалагам се , че има нещо общо с подаваното напрежение от батериите, ама не съм дълбал до толкова дълбоко. Иначе се хвалят, че имат автоматична защита от прегряване. Ама е прекалено ефективна![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 16:57

по документи, всички имат защита от прегряване. Виждал съм стопена Нисини на дискотечен щракач - стопена до такава степен, че механизмът за местене на главата на светкавицата (зуума) след изстиване на стопената пластмаса беше "замръзнал" в едно положение и не можеше да се мести.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: M.Georgiev   
Дата:   07-09-18 17:07

Здравейте.за да не правя подобна тема реших да задман въпрос тук . Надявам се за разбиране и помощ.

Имам canon 80D можете ли да ми предложите светкавица с TTL мерене и да я паля с вградения wireless . Незнам дали само на канон ще са съвместими с апарата. Благодаря предварително и се извинявам, че кривнах от темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: Myth   
Дата:   07-09-18 17:21

Автор: metodiev_martin
Дата: 07-09-18 16:46

Много добър въпрос, но уви, за съжаление не правят шедьоври... Но още се чудя, дали това е техен проблем или на клиентите, които ги наемат. Може би е общ, знам ли.
Още по-жалко е когато самочувствието им не покрива и 1/10 от инвестициите в апарати и светкавици. Но пък явно, за някои клиенти, това не е важно. Те си мислят, че щом някой с апарат и светкавица отгоре/отстрани ги снима и дава вид на "професионалист" - това е техния човек.
Наистина по-лошо от това да нямаш светкавица, е да имаш много светкавици и да си нямаш и понятие от "занаята", който си мислиш че си усвоил.


В случая точно на място [smilie24] [smilie24] има хора и без светкавица и със светкавица все си могат има други и с 10 светкавици, ако ще и най-скъпите да са, все не им се получава, но за сметка на това претенциите и приказките им са големи.

Интересно ми е как се избива техника със снимки като посочените, ама карай да върви....

iasen2 сега вероятно ще каже, че се заяждам... може и така да е, но ако претенциите му не бяха толкова големи и не пишеше толкова глупости с менторски тон изобщо нямаше да ме интересува как снима :)

Убаво е да слизаме на земята понякога :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-18 18:07

ааа, включихте се дърдорковците, браво!
Изобщо не ме е еня за вашето мнение, ама като нямате пари за светкавици, кво се палите.....



Публикацията е редактирана (07-09-18 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: Xizario   
Дата:   07-09-18 18:26

Светкавицата е проста технология от 80-те насам е едно и също.
Има 2 проблема:
единя е че кондензаторите стареат с времето, тоест и най-добрата си има живота 2-3 години макс.
вторият е че любителските прегряват.

2018, ксенона е умираща технология, в колите не се ползва вече, просъществуваха ксенонови фарове 10-тина години и вече няма, взимаш лед и си свиркаш. Просто след година две леда ще убие ксенона и светкавиците ще станат по 50-100 лева и толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: kvakioh   
Дата:   07-09-18 18:44

Nissin имам за Канон и това е основната светкавица и не съм имал проблеми. 2 години.
Иначе Metz си правят доста добри модели.
Youngnuo ползвам само предаватели и са отлични-4 бр.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 18:52

M.Georgiev цената на канонските варианти няма да ти допадне, а и не мисля че си заслужава. Canon 430EX III -RT с вграден синхронизатор струва 640лв и е с водещо число 43. За по-високо водещо число, имаш вариант 470 + изгъзицата, която канон вкараха - автоматично въртяща се глава, като там водещото число е 47. За 600RX вече написах, 1359лв. Говорим за цени на НОВИ от магазина. Втора ръка можеш да помислиш за някоя 580II - за около 350лв и синхронизатор/приемник YN-622C за около 100лв.
Ако не държиш да е канонска, имаш много китайски варианти, с който аз не съм работил и не мога да дам лично мнение.
За това, дали ксенона ще умре скоро, не съм сигурен, защото на ЛЕД-а, ще му бъде много трудно да произведе количеството светлина в кратък импулс равен или по-голям от този на ксеноновата крушка.
А за сърдития господин от Русе, за пореден път ще му кажа, че няма значение, кой колко е инвестирал в техника, ако не умее да работи със светлина. Излишно е да се изхвърляме, кой колко пари е дал за техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица -
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   07-09-18 19:13

iasen2 написа:

> ааа, включихте се дърдорковците,
> браво!
> Изобщо не ме е еня за вашето
> мнение, ама като нямате пари за
> светкавици, кво се палите.....
>

>
> Публикацията е редактирана (07-09-18
> 18:09)

С това си изказване просто затвърждаваш казаното по-горе,че и много пари да имаш/за маркови светкавици/ръцете като са ти завряни в задника нищо не помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   07-09-18 19:20

Марто,и аа я имам същата дилема.Преди време се залетях по Godox.Цената им по спомен беше доста по-ниска.Проблема беше,че пробвах една такава и на доста от снимките цветната температура беше доста избягала.Може би не съм случил на бройка незнам.И другото което не мога да преглътна е закрепването.Свикнал съм с канонското и тва завиване простооо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-18 19:48

Значи като давате малко пари за светкавици всички тук правите шедьоври [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: quazimodo   
Дата:   07-09-18 20:50

Ъ-ъ-ъ, малка поправка на първия пост - едно време масовите светкавици (особено на сватбарите) бяха Метц и тук там някой Канон и Никон. Също така, за съжаление, Нисин от тогава и от сега си приличат май само по заглавието. Имам познат щракач по разни мероприятия - блъска директна светкавица във физиономиите на хората със спуснат разсейвател[smilie18]. Та тоз пич ходи с три китайски светкавици - две работни на телата и трета резервна в торбата.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   07-09-18 22:16

quazimodo говорим за ерата на цифровата фотография. Във вестникарските редакции масово се ползваха 550Ex, тук таме някоя 420EX, след това се появи първата 580.
А Метц в момента, до колкото зная, са изпуснали всички влакове.
svetozar_stefanov да ти кажа, аз от Godox AD600 за парите си съм доволен. Вярно, че не е Profoto, с което се правят шедьорви, ама пак върши работа (но е далеч от "ръчна светкавица")

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: stoikovv666   
Дата:   07-09-18 22:37

Като стана въпрос за светкавици, някой да е ползвал godox AD200 ?
https://dynaphos.com/images/O/1/29/0/4282_pocket_flash_godox_witstro_ad200_ttl.jpg


Това малко зверче ми се вижда доста интересно и практично.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на светкавица - "китаец" срещу "японец"
Автор: chefo111   
Дата:   08-09-18 07:09

Колега metodiev_martin ползвам две китайски светкавици:
-YN560-III ръчна, от 3-4 години
-Godox TT685 TTL/HSS, от 2 години

Не съм имал никакви проблеми, не знам на късмет ли се дължи, на начин на ползване ли, или просто не са толкова лоши, колкото ги изкарват. Редно е да спомена, че не съм снимал с канонски светки и нямам база за сравнение! Аз съм доволен от китайчетата, на мен ми вършат работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »