Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотоапарат
Автор: Duvvkii   
Дата:   24-12-18 00:02

Здравейте!
Харесва ми да снимам,но до сега съм снимал само с телефона си с не ми е много познат света на фотографа.
Но дойде момента в който искам да вляза в този свят, но тъй като нямам много опит реших да пиша за малко информация на вас.
Искам да попитам какъв фотоапарат най-вероятно втора употреба е подходящ
за напълно необразован човек в тази сфера.
Ще ви улесня като ви споделя какво искам да снимам за напред и това са следните неща: природа планини гори изгреви залези природни феномени сгради градове животни лица хора.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   24-12-18 01:25

https://www.emag.bg/universalni-obektivi-za-telefoni-i-tableti-smart-lens-dy3srybbm/pd/DY3SRYBBM/
това за начало докато се образоваш[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: GenaDP   
Дата:   24-12-18 02:01

За напълно необразован е най-подходящо да продължава да снима с телефона. Или да се образова, и после сам ще разбере какъв фотоапарат да си купи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: lamerko   
Дата:   24-12-18 02:52

Знам, че ще звучи малко като нетърсен съвет, но ако наистина имате интерес към фотографията, просто запишете някой курс. Без да купувате техника сега - на курса ще си стане ясно за техниката, ще видите таква и вероятно ще можете да подържите различни типове камера и да решите накрая какво ви харесва...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aidend   
Дата:   24-12-18 05:11

Отиваш в хеликона и взимаш една две книжки, четеш ги и после решаваш.

Препоръчвам с две ръце тази вътре има сравнения на фотоапарати и обективи.


текст

Иначе за мен си аз бих си купил 80d или 6d mark ii. А защо не и някое сони

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: suggs   
Дата:   24-12-18 08:00



Този е идеален като за първи фотоапарат. Става за всичко, което искаш да снимаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: Kalimas   
Дата:   24-12-18 10:54

Първо виж дали телефона ти няма ръчни настройки на снимане -скорост, бленда исо и поснимай известно време само с тях.
Иначе за начинаещ всеки апарат със сменяема оптика + едно универсално варио + един твърд, ще ти свърши работа. Но ако те дразни постоянно да сменяш настройки и режими преди снимките, смяната на обективи няма да подобри нещата.
За животни ще ти трябват по-дълги обективи минимум 250/300мм, което при по-малък бюджет и ако ти е много важно, може да изключи сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   24-12-18 11:40

Така както е описано - един 3-цифрен Канон или 4-цифрен Никон втора ръка ще е идеален - в 500 лв бюджет влиза апарат с китов обектив, което за начало ще е идеално. Съветвам обектива да не е 18-55, а поне 18-105, не знам при Канон как са. Лично аз бих взел някой стар Никон Д3200 с китов 18-105 мм. После ако ти хареса да снимаш, няма как да не ти хареса и един 35 мм 1.8 за портрети, размазан фон или каквото там се снима с него. Ама са грозни. Ако искаш да е красив и стилен - Сони А6000. Обаче е по-скъп с поне 300-400 лв, които за мен не си струват.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   24-12-18 12:55

Автора е написал,почти всички възможни жанрове.Като изкл.динамични снимки/спорт например/,всяка камера ще ти свърши работа за определен бюджет,или иначе казано,винаги има и по добро.Колегата споменава за нисък клас никон,което не е лоша идея,стига да няма драми с фокуса.Колкото до 6000,няма нищо стилно в него,грозно и ръбато,но като цяло не лоша камерка за парите си.Като грип обаче,доста куца и изостава от конкурентите си.Посочи определен бюджет,за да се даде по конкретна насока,отделно от това смятам,че втора ръка висок клас техника е по добре от ниска такава било то и нова.като цяло скъпо хоби,и ако ще се занимаваш си струва наливането на пари,иначе не.



Публикацията е редактирана (24-12-18 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: sts1969   
Дата:   24-12-18 14:08

Привет! Сетих се за тази обява в OLX, когато прочетох въпроса ти. За начинаещ мисля че е добра алтернатива: Малък брой сработвания, сериозна влагозащита, два обектива, разумна цена. Аз щях да купувам такъв модел К-r, но успях да отделя по-голяма сума, и си взех K-3. Има едно "НО", вземеш ли К-r и решиш да се развиваш на горе, задължително ще се наложи да го смениш с по-висок клас. Всичко опира до сумата която си решил да отделиш.
https://www.olx.bg/ad/pentax-k-r-tamron-70-300-CID632-ID7FeGr.html#839163c56a



Публикацията е редактирана (24-12-18 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   24-12-18 16:53

За тия пари не е лоша офертата,макар пентакс и като цяло тези модели,които са хем стари ,хем нисък клас,след време са непродаваеми.Имал съм въпросния модел и имах мега драми с ръчни обективи,просто нямаше фокус.Ако ще е пентакс,да гледа к5II и нагоре,поне според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aab72aab   
Дата:   24-12-18 17:34

"напълно необразован човек в тази сфера" Моят съвет- да се образоваш!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   24-12-18 17:38

aab72aab -страхотни кадри,сори за спама...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: Crocodile   
Дата:   24-12-18 18:55

До тук никой не даде адекватен отговор , заяждате се със човека ...
Divkkii , като аматьор с стаж имам опит , пиши ми на лично и ще изберем максимално универсалния апарат , според бюджет и искана функционалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aab72aab   
Дата:   24-12-18 19:48

Може би прозвучах грубо, иронизиран от ombre, но мисля че, това да прочетеш повечко по темата ще ти даде единствено правилния отговор на въпросите ти. Избора на апарат много зависи и от субективния фактор, а там ако е добро за едни може да не е добро за теб. Като си изясниш какво ще снимаш, коя техника ще ти пасне на теб и най-важното колко пари можеш да отделиш, ще спестиш лутането и хвърляне на пари за един или друг апарат, докато налучкаш "твоя".

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   25-12-18 11:03

Crocodile, не съм се заял, понеже няма за какво, виж пак коментарите ми, напротив дадох мнение и казах, че посочените модели са ок, както и казах кое не ми харесва и с какво съм имал драма за да го има в предвид автора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   25-12-18 11:06

aa72, не успях да разбера с какво съм те иронизирал, коментара ти е след моя, иначе за кадрите, отново казвам, че много ми харесаха, и това го казвам съвсем сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aab72aab   
Дата:   25-12-18 21:43

ombre, опитвам се да правя хубави снимки, ама като гледам на колегите по- ми харесват. А и на 1 страница не съм стигал. Та съвсем скромно не очаквах да са ми страхотни снимките. Не че не продължавам да дерзая, включително и да се образовам.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aab72aab   
Дата:   25-12-18 21:47

А и Честита Коледа на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   26-12-18 14:46

За мен най-доброто в случая би било апарат - Никон Д3200 - 400 лв. Обективи - 18-55 - 100 лв
- 55-200 втората версия - 200 лв
- 35 мм 1.8Г - 250 лв.
Ако успееш да вземеш Д3200 с китов за 450 ще спестиш и още пари. 35 мм не ти трябва за начало. Портрети и с 55-200 можеш да переш, на снимки с много хора ще снимаш на 18 мм с китовия.
А сега кажете, че никой не е дал добър отговор.
Тялото може да е и Д5200, за да му се движи дисплея, не е лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: aidend   
Дата:   26-12-18 14:57

Стоян Вакарелов - подкрепям!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   26-12-18 16:18

stoyanvakarelov, донякъде съм съгласен за втора ръка D3200. Потенциалният проблем е фронт и бек фокуса, но да речем, че след време това тяло ще бъде продадено, като се предполага, че няма да е на загуба, или на съвсем малка.

Относно обективите, които предлагаш, предполагам е поради допълването на дължините на 18-55 и 55-200, и покриването по този начин на обхват от 18 до 200 мм. Всеки дава някакви съвети, като изхожда от някаква гледна точка, та да си кажа и аз моята. Според мен по-добре е вместо тези 2 обектива да се вземе 18-105, или още по-добре 18-140 (към автора: има и обектив 18-200, но е по-зле оптически). Вярно, че в този случай няма да има 200 мм, но пък, ако човекът не желае да носи много обективи, може да се окаже понякога, че тъкмо обективът, който е необходим в момента е останал в къщи. Във всеки случай един универсален обектив никога не е излишен. Относно портретен обектив, тук съм на мнение, че точен съвет няма как да се даде, тук си е по-скоро до лични предпочитания на снимащия. Да речем обаче, че разполага с 18-105 или 18-140. Може да пробва да снима на 35 мм, на 50 мм, на 85 мм, и да прецени как на различните дължини при еднакво кадриране, свързано с промяна на разстоянието от обекта се променя перспективата и компресирането на бекграунда, и така да прецени коя дължина му допада.

Разбира се това упражнение може да се направи и с комбинацията 18-55 и 55-200, но вече писах причината поради която не бих я предпочел.

Успех!



Публикацията е редактирана (26-12-18 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   26-12-18 16:54

Да, 18-140 е доста добър обектив. То и някой 28-200 няма да е лош в случая, но наистина са компромисни. Преди време продадох подобна комбинация - кропка с 28-200 вместо с китов и човекът беше доволен, че ще може да снима всичко с "професионален" апарат и един обектив, за не повече от 350 лв.

55-200 е доста добър обектив, моята бройка беше супер остра, детайл вадеше и от кроп и фул фрейм, не тежи нищо и вариото се прибира до 55мм до 0мм , като по този начин става голяма колкото китов 18-55. За мен 200 мм дължина никога не е била излишна. евенти, екскурзии, домашни любимци, децата как играят, портрети, малки продукти, пейзажи с различна перспектива, макро (ако се монтира обектива наобратно, посредством метален байонет с резба).

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   26-12-18 19:43

Ами ,моето лично мнение,е че няма смисъл от нисък клас тяло,и след това да се продава и да се купува по висок,понеже,само ще се загубят пари.По горе се псоменава,че може да се приживее б/ф фокуса,ама как ще стане,след като снимките ще са провал?Трябва си севрвиз и като се поизмъчи човек,си взима по висок калс тяло,за да може евентуално сам да си прави калибрации.Относно зумувете,те са си ок,ако се търси нещо бюджетно и не с еналиват пари в много стъкла,но това човека сам трябва да си реши след проба,или да почерпи някой с бира и да му позволи да пощрака и да му обясни какви са разликите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   26-12-18 19:51

aab72aab -съжалявам,че си приел това,че щом ми харесват снимките,съм се изказал иронично.Уверявам те бъркаш.Наистина имаш страхотни кадри,поне на мен ми харесаха много,изразявам личното си мнение.Колкото до това,че не си бил на първа,тук сме свидетили,че има страхотни снимки на първа,така и на автори,които са си издействали малко или много едни позиции подвалстни на една обсъждана многократно точкова с-ма,но това е изтъркано и се знае от всеки.По лопото е ,че хората щом не са на първа по една или друга причина,смятат снимките си за лоши.Всъщност и това се е дискутирало доста пъти.

Сори за спама.

ПС-всяко мое мнение тук в форума е лично,без ангажименти към ненго,и е написано съвсем сериозно.

Весели празници на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: cvetanov95   
Дата:   26-12-18 21:47

Търси нещо по-съвременно, дето има и видео. Аз си взех canon 1100d за 200 лв. Добави още 100 лв за обектив китов някакъв и си готов !

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: roburt48   
Дата:   26-12-18 22:08

Здравей колега :) ... Ще се опитам да дам и аз "5-те" си пари по темата. Тъй като и аз съм полуначинаещ бих подкрепил най-вече съвета на lamerko. Т.е първоначалното инвестиране на едни 200-250 лв. в курс за начинаещи. Аз лично започнах с някои от тук препоръчаните камери и обективи... и твърде бързо ми се наложи да ги продам и сменя с нещо друго. Визирам D3100 и D32oo Nikon + 18-55: 18-105 обективи... ,както и 35/1.8 Никкор. Съвсем спокойно би могъл да запишеш един курс (без да си собственик на камера). По време на курса ще имаш възможност да опиташ почти всякакъв вид техника - било то предоставена от студиото, в което е курса или от съкурсници, които вече притежават такава. Образно казано - вземи си първо книжка, след което си избирай автомобил :) Мисля, че ще ти е доста по-лесно да го сториш, след като до някаква степен знаеш какво вършиш :) Иначе, като за начало и моята препоръка е да се вземе нещо в разумни ценови граници, тъй като, ако се запалиш... съвсем скоро ще ти се наложи смяна с нещо по-добро !!

Успех в начинанието [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   26-12-18 22:33

roburt48 написа:

> Тъй
> като и аз съм полуначинаещ

"Полуначинаещ"[smilie10] ?!

roburt48, ще ми се и аз да бях такъв полуначинаещ. Бил си на първа страница, и то не случайно, тъй като останалите ти кадри категорично го доказват. Кадрите ти с Пентакса бяха страхотни, а сега и с Олимпуса също. ЗАУ-то си е ЗАУ.[smilie3]

Скромността краси човека, ама хайде, няма нужда чак толкова. [beer]

Сори за спама.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: dani.75   
Дата:   27-12-18 15:33

Форума е за обменяне на опит и по образованите да помогнат на необразованите така да кажа а не да се заяждат и майтапят с тях
Човека ви е помолил за малко помощ а вие почвате да се заяждате ако не ви се отговаря по добре не пишете.
Вярвам че тук май доста от вас са минали курсове и са си обогатили знанията и са прочели доста книжки :):):) да попитам дипломи по фотография имате ли? :):):)
Надали то и аз нямам така че окажете ако ви се ще малко помощ или по добре недейте да си чешете езиците напразно.
пс: Българинът е злобен човек :):):)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   27-12-18 15:49

Дани 75,поста ти първо не помага по НИКАКЪВ НАЧИН на питащия,и второ,мисля,че се изказаха мнения,които биха могли да помогнат на колегата.Друг е въпроса,че автора изобщо не се вясва в темата и не се знае дали не е взел вече камера и тук писаниците да са напразни вече.И какво общо има злобата с темата и коментарите написани в нея?Колкото до курсовете,хората се делят на две,едни смятат,че има полза,другите не.

Най добре е да не спамиш в темата на човека,ако можеш да помогнеш,ок,ако не.....



Публикацията е редактирана (27-12-18 15:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: dani.75   
Дата:   27-12-18 16:39

Ок Извинете ме.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   27-12-18 21:42

[smilie18] Новогодишния огъня на никоня пламна, плющи и втора ръка и трета чe и до обективи опря работата[smilie18]
В пред новогодишните нощи се пълнее от съвети и пожелания[beer]
Рано или късно излиза истината и тя е, и се нарича безогледалка!
На човека все предлагате стари работи направо антики ето и едно сравнение между антики

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Nikon-D3200
и още едно
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Nikon-D3200___942_801

За сравнение - Човека с телефон е снимал, а после да му се предложи още по-стар модел телефон да си купи[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   27-12-18 22:03

Не хранете троловете[smilie18]!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: ombre   
Дата:   28-12-18 17:03

Китен,виж темата на колегата "равносметка 2018",след това виж подписа и кадрите му,най вероятно,ще разбереш каква тотална глупост си написал,а може и да не схванеш....[smilie23]


Дали модераторите,да не помислят за затваряне на теми,в които автора не се мярка,и помощта на колегите в някои случаи е усилия на вятъра.....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   28-12-18 17:42

Второто е най-вярно[smilie24] За първото къде ме пращаш в трета глуха да гледам подписи[smilie10]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »