Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   15-12-18 13:11

За питащия мисля консенсуса в полза на светкавиците за фотография е повече от очевиден [smile]

Но за ония които искат или им се налага да снимат и видео LED със CRI > 95 е почти единствената алтернатива. И за тях тази дискусия мисля също може да е полезна.

По отношение на силата на светлината между двете, да tili е прав разликата е доста повече от 2-3 пъти. Благодаря за корекцията и включването. Моите сметки бяха грешни. На база W/s обаче всъщност водещото на число на светкавицата е правилния параметър. По груби сметки разликата е 6-9 стопа в зависимост от водещото число на светкавицата. А това си е доста, няма спор.

Цената: Не знам защо всички гледате скъпите LED на Peter Hurley. Сякаш няма също толкова скъпи стробове. Ето сравнени два комплекта от Dynaphos с по две осветителни тела в една и съща конфигурация. Светки среден клас, има доста по-скъпи от тях, LED 100W висок CRI>95:

Комплект студийно осветление Craftline GS II 600S - 1000лв

NanGuang Combo 100 комплект диодно осветление - 1176лв

Цената е практически една и съща.
За себе си мислех да си купя от ebay от китайските LED гъвкави панели, CRI>95, цена около 150-200$ като това включва стативи, дифузер, рамка, захранване, абе всичко необходимо.

Точност на цветопредването: @imitev за мен са намерили начин да изкарат добър спектър на светлината. И как това става технически, как успяват да коригират спектъра се вижда от ето тук най-доблу на станицата:

https://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting


това не са RGB LED с три излъчвателя, а LED само с един излъчвател. Нямам идея с какви LED е снимано и как за да се получи този бандинг при теб. Това мен ми мирише на съвсем друг проблем. Много от LED осветленията използват променлив ток или ако са на постоянен използват т.нар. PWM. Като се снима видео с не дотам качествени LED има оплаквания от бандинг. Може да се получи вероятно и като скоростта на затвора е близка до тази на честота на PWM.

Но ще направя едни тестове с двата различни видове осветление и ще ги публикувам тук. Сигурен съм че това което гледам и чета за LED с висок CRI не е ала бала. Но ще го проверя лично.

Количество на светлината: Да много повече за светкавиците - 64 до 128 пъти повече. Ето една оценка колко е горе долу за горните два примера от Dynaphos. Да кажем снимаме човек за портрет и слагаме един източник на светлина на 1 метър от него. Нормално са два източника, но за простота на сметките приемаме че е един:

Ако това е:
CraftLine GS-300 II - Водещо число 58. На един метър разстояние това дава бленда 58 при ISO 100. Първо нормално светлината минава през дифузера на софтбокса, един стоп се губи, но пак остава околи 48. Реално на мен ми трябва бленда 8 или най-много 11. Т.е. ще трябва да намаля силата на светкавицата. Т.е. дори на 2/3 или 1/2 от пълната си сила светкавицата ми дава предостатъчно светлина. ISO 100, f11, скоростта на затвора не играе

Ако това е:
NanGuang Combo 100 комплект диодно осветление -
Спецификации: 6000 лумена сила
Светлинен поток: 2300 Lux/m
По подробната спецификация е ето тук:

NanGuang COMBO 100 (CN-T504)

Светлинен поток: 2300 Lux/m ще рече че ако го сложа на 1м от нещото което снимам, ще замеря падаща светлина със сила 2300 Lux. В интернет може да се намерят таблици по които може да се изчислят бленда, скорост и ИСО на базата на Lux. Минава се през т.нар exposure value (EV), но най-лесно всеки може да провери сам, като си качи едно безплатно приложение на телефона. За Андроид е Sensor Meter. Използва сенсора на телефона за осветеност и не е съвсем точен, но достатъчно за да даде вярна представа. Приближавате го до някоя лампа докато в EV квадратчето покаже 2100-2200 LUX. За тях ми дава:

ISO 400, F5.6, скорост 1/100.

Направих реални замервания на LED светлинен източник и мога да потвърдя че толкова ми дава и на камерата.

Не е чак толкова зле. Още един стоп мога да измъкна като добавя още един източник на светлина, още един стоп като използвам стабилизиран обектив и камера със стабилизация на сенсора и сляза на 1/50. Още един стоп като се кача на ИСО 800. Но всичко това са компромиси разбира се.

Нещата се променят драматично обаче ако трябва да дръпна осветлението на два метри, три метра
2180 Lux (1 m), 635 Lux (2 m), 330 Lux (3 m)

2 метра
600 LUX - f4, ISO400, 1/50

3 метра
330 LUX - f2.8 ISO400 1/50

Всеки метър отдалечаване ми сваля между един и два стопа.

При светкавицата на 2, 3 метъра си остава f11, ISO100



Публикацията е редактирана (15-12-18 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: imitev   
Дата:   15-12-18 13:38

очност на цветопредването: @imitev

imitev смята че всеки може да чертае графики в илюстратора и да си ги качва по сайтовете. Както е видно даже ксеноновите газоразрядни лампи нямат толкова равномерен спектър, така че за мен тази графика е менте.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: solar_sea   
Дата:   21-12-18 21:07

https://imgur.com/a/66MVbAJ
дъската е готова, ако за в бъдеще я преправям бих оставил централния отвор малко по-голям, 40см идва леко тесен. 80лв за шперплата, 18 милиметров и 40лв за изрязването.

Окабеляването е само отпред поради две причини - да може да се пренася в легнало положение без усложения и когато се работи - да не се допира човек или техника до елементи под напрежение.

Сега по празниците ще ѝ направя и стойка, че тежи пущината :) За в бъдеще и един или няколко димера. [beer]



Публикацията е редактирана (21-12-18 21:23)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »