Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: shnicka   
Дата:   12-11-18 18:00

Здравейте, имам един проблем с избелването на фона, тъй като снимам с постоянно осветление и фона отзад сивее. На белите стоки не мога да селектирам добре, за да избеля само фона и изглеждат като изкуствени. имате ли конкретни идеи за отстраняването на този проблем? Прикачвам и снимка на редактирана снимка https://dox.abv.bg/download?id=aa1dc51033
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: MarinY   
Дата:   12-11-18 18:23

Настройваш осветлението и камерата да са ОК за обекта и после добавяш допълнително, само към фона, с един-два стопа по-силно. Гледай допълнителното да не "плиска" обратно към обекта.
Е, иска си проби или добър светломер.
Няма да имаш нужда от "избелване във ФШ.
[shtrak]
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: asahi   
Дата:   12-11-18 19:15

Мериш ли падащата светлина?
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: shnicka   
Дата:   12-11-18 19:23

Значи може да се справя без избелване във ФШ? Правя си настройките за обекта, после изключвам автофокуса и взимам точка от фона ли? С D7200 снимам.
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: asahi   
Дата:   12-11-18 19:44

И с пинхол да снимаш сетъпа на осветлението е еднакъв.

Измерваш падащата светлина върху обекта. Нагласяваш си бленда/скорост/исо по тази стойност. Осветяваш отделно фона с 2 стопа по-силна светлина. ПОсле проверяваш на готовата снимка дали фона връщща паразитна светлина върху обекта и ако е така дърпаш фона по-назад.

На курса по фотография могат да те научат. Ще те научат и как се мери падаща и отразена светлина.
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: MarinY   
Дата:   12-11-18 20:38

Asahi [smilie24]

shnicka, при снимки в студио, камерата е ВИНАГИ на ръчни (manual)!
П.П. При описаната горе настройка и "... взимане на точка от фона ...", той ще стане сив, а гащите силно недоекспонирани.



Публикацията е редактирана (12-11-18 20:40)
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: iasen2   
Дата:   12-11-18 21:35

Фонът се осветява допълнително.
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: MarinY   
Дата:   12-11-18 22:42

iasen2, освен първият пост, погледни и останалите. [smile]
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: shnicka   
Дата:   12-11-18 23:28

Благодаря много за подробното обяснение, мислех, че съм сгрешил с друго, а то е именно това, което сте ми описали. Снимам на ръчни настойки с баланс по сива карта, имам задна лампа, но е много слаба. Взех постоянното осветление, тъй като е бюджетен вариант и също така, защото не съм работил със студийни светкавици и контролери за светкавици. До колкото знам те са много по-силни и ще правят белия фон наистина бял, защото ще преекспонират с 2 стопа отзад. Четох две книги и сега съм си озбрал още една на Скот Келби за работа със светкавици, бива ли я? Нямам възможност да отделя две седмици за курс.
Още веднъж Ви благодаря за насоките.



Публикацията е редактирана (12-11-18 23:29)
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: iasen2   
Дата:   13-11-18 02:52

Марине, мислиш ли, че колегата има светломер и точно 2 стопа ще му трябват, че да ви чета писанията......
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: shnicka   
Дата:   13-11-18 08:24

[smilie8] Нямам светломер [smilie25]
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: Synthy   
Дата:   13-11-18 08:31

Нямаш светломер -> проба/грешка е твоят метод. Отделно, че можеш да ползваш камерата за да мериш отразената светлина и с малко сметки да си нагласиш осветлението (по-връткавият вариант).
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: quazimodo   
Дата:   13-11-18 08:44

Лаптопа до тебе, камерата на шнЮр за него и директно ползваш лаптопа за визьор а снимките се мятат веднага на него. За 15 минути си нагласил осветлението без светломер. Ама това при Канон. За Никон май програмата, позволяваща тия шегички, се купува допълнително или някой ти я "шерва"[smilie5].

 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: shnicka   
Дата:   13-11-18 12:53

Това с проба/грешка го правя от две години и с много четене и проби започнах да постигам ефект. Първите бяха с цветен фон отзад, недоекпонирани, размазани и на високо исо[smilie5] . Като сменя постоянното осветление, което грее и е слабо след време импулсно ще взема и TTL контролер и може би както ми препоръчахте и външен свеломер , за да мога да измеря и падащата свелина, а не само отразената.И явно още много четене на книги ме чака. Отзад трябва силна светлина за преекспониране на белия фон.
Благодаря още веднъж на всички за съветите, приключвам темата.



Публикацията е редактирана (13-11-18 13:38)
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: imitev   
Дата:   13-11-18 18:07

В камерата има хистограма - снимаш и гледаш.

Аз снимам дреболии с лед осветление - нито грее, нито е слабо.

Искаш по-малко светлина - дърпаш бокса назад, искаш повече - приближаваш го.
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: asahi   
Дата:   13-11-18 23:28

Професионалният подход в случая е най-лесен и сигурен. Щом имаш време да се блъскаш 2 години да беше посетил курс за 2 седмици?
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: quazimodo   
Дата:   14-11-18 08:11

shnicka, хлопни мандалото на темата, за да спре плюването, че иначе ще ти трябва и чадър ама не фотографски[smilie18][beer] .
 Re: Проблем с бели стоки на бял фон
Автор: iasen2   
Дата:   14-11-18 08:14

quazimodo, напротив, в този занаят човек трябва да се научи да поема много хейт. Фото-форумът е много добра школа за това [smilie5]
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.