Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: nyamago   
Дата:   27-12-18 02:41

^ Гримът, да не забравяме, може да бъде не само разкрасяващ, но и целенасочено загрозяващ (както в театъра и киното - за отрицателни роли или за мъченици).

Преведено към фотографията, това също е течение: естетика на десатурирането, на измити образи със силно заглушени цветове, понякога граничещи с черно-бяло. Едни го намират за 'ретро', а други просто го боготворят като израз на 'по-изискан вкус', открояващ се от кича на прекаления цвят. (Ти, @petervassilev, да не би по тази мода да си падаш?)

Прекаляването, казвал съм и в други теми, НЕ Е здравословно в никоя посока. Нито в 'плюс', нито в 'минус'. ОСВЕН ако не е преднамерено предизвикателство и/ли послание. Защото 'златната среда' е идеална за документална фотография, предаваща вярно действителността (нещо като HiFi за образи). Става за академични и съдебно-медицински цели, донякъде за обективни репортажи от събития. Но тук се опитваме да говорим за изкуство (само да си говорим, надали да творим), а в изкуството академичният реализъм е казал каквото има да каже.

Но дори най-академичните реалисти (по-горе споменах художниците) са позасилвали цветовете, например италианските майстори от Венецианската школа, пък даже титаните Леонардо, Микеланджело и Рафаел - особено във фреските си - полагат повечко цвят отколкото в наблюдаваната реалност. Какво да кажем за по-новите представители на, да речем, експресионизма или фовизма: все с 'луди' цветове, които имат нещо да кажат. Защо това да е забранено във фотографията?[smilie11]

[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (27-12-18 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-18 18:08

@ nyamago

След такава изчерпателна класификация на стилове и тенденции във фотографията всеки би трябвало да може да се ориентира какво харесва и се стреми да прави [smilie3] , дори и щракачи като мен, за които това е предимно техническо занимание, а не изкуство.

Точно по темата, обаче (снимки сред природата и гората), според мен “творците” фотографи често се поставят над оня творец, който е създал красотата на тази природа. Може би си мислят, че само те забелязват, че есента е златна, небето е облачно, спектърът е богат при ниско слънце, мъглата е мистична и т.н. и подсилват още повече тези ефекти, за да ги видят и тези, които не знаят, че природата е красива. Имам предвид елементарно уважение към природата и нейния творец, когато фотографите-творци пресъздават тази красота.

Нямам предвид останалите жанрове – напр. гримирани, излъскани, набръчкани или по-естествени портрети, или градски пейзажи, тъй като в тези случаи се пресъздава нещо, което преди това е създадено или променено от човека (напр. сценография), а не от природата.

А сравнението с истинското визуално изкуство - изобразителното изкуство - е наистина уместно. Дори и там съм забелязал подобно залитане към шаренията. В някои италиански галерии реставраторите изглежда са се престарали с цветовете или защитните покрития над маслото (напр. в Парма, пинакотеката на Болоня и др.), докато в немските и австрийските музеи по-рядко може да се види такава неестествена (според мен) промяна на старите картини. От друга страна, днес никой не е на 500 години, за да каже какви са били оригиналните цветове на тези картини.



Публикацията е редактирана (28-12-18 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   30-12-18 16:02

“Някои колеги дирижират Малер така, сякаш се къпят в собствената си пот.” (Херберт Бломстет). Стремежът на “творците” към свръхсамоизява изглежда вече доминира в много изкуства – диригентите се държат като съавтори на композиторите, художниците се опитват да шокират с картините си, тази тенденция може би доминира и в другите изкуства.

Така и фотографите (имам предвид тези по темата - сред природата/гората) често се къпят в измислените от тях цветове и ефекти и почти забравят за оригинала. Фотошопските ефекти са леснодостъпни, на едно кликване разстояние, и ние започнахме да ги възприемаме като “авторско виждане” (всъщност “съавторско” виждане, тъй като си въобразяваме, че сме съавтори на създателя на природата, която снимаме).

Abussus non tollit usum (Злоупотребата не отменя употребата). Обработката на изображенията е поредното изключително полезно средство, с което масово се злоупотребява. Може би това се дължи на нашето отчасти южняшко и ориенталско (не в лошия смисъл, а чисто географски) отношение към цветовете и по-широките граници на разбирането за умереност.

На мен тукашните снимки в гората/сред природата ми харесват много, защото си представям как фотографът е забелязал нещо красиво или впечатляващо, зарадвал се е на "откритието" и е снимал. Но заради последващата обработка често се създава впечатлението, че повечето от нас са изпълнили една и съща задача, поставена от ръководителя на фотокръжока: “Днес ще снимаме със свръхярки и свръхнаситени цветове и размазани рекички”.



Публикацията е редактирана (30-12-18 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: geokar   
Дата:   31-12-18 10:04

Преди време показах на един колега снимки на есенните дървета, правени от прозореца, той каза, че много съм пресилил цветовете, хубаво било, ама не ило реално. Два дни по-късно същият този колега ми се извини, бил съм прав, точно такиви били, както съм ги снимал. Работата е проста - в различните часове на деня, на различно осветление нещата изглеждат различно, стремежът на фотографа да намери най-ярък израз и да го запечати, безкрайното дебнене на прословутия решаващ момент цели не само да покаже на другите, но и да ги научи да виждат, да ги стимулира сами да търсят там, където привидно е скука. Светът е неизмеримо по-цветен, отколкото сме склонни да го възприемаме, някои сцени, които ни предлага природата са по-ярки от всяко фотошоп манипулация, който работи в рау знае, че трябва да се потруди, за да постигне онова, което действително е видял, обработката е неизбежна, понякога се увличаш - и това е неизбежно, няма начин, когато зо пръв път откриеш фокусите на хдр да не хлътнеш в тази “нова реалност” и да не забравиш, че целта на това приложение е да хармонизираш способностите на обектива с тези - на зрението. Спомням си, преди много време в списание “Българско фото” имаше обширна статия с мотото: “Светът е цветен, снимайте в цвят!” И то по времето, когато цветната фотография у нас беше много трудно достъпна и страдаше от детските си болести, като изключим до известна степен диапозитива, магелановска радост ни обземаше, фотолюбителите, когато най-сетне успявахме да постигнем в тъмната стаичка цветен отпечатък. Сега шаренията от която сме заобиколени, по-точно казано, в която против волята си сме далдисали, все повече започва да ни дразни и изнервя, за концентрация и успокоение прибягвам все по-често към чернобялото и това е някакво ново осъзнаване, в никакъв случай не е носталгия, та даже и към чернобелия филм. Строгостта на изразните средства има особена сила на внушението. Това се отнася и до онази изострена чувствителност, която ще накара трудно забележимия нюанс да ни въздейства, но как да развиеш такава, когато си заливан ден и нощ с помията на шаренията? И все пак ми се струва, че това е номерът, вярно, че такива снимки все по-малко се харесват, обикновено останат незабелязани, не са виновни наблюдателите, все повече и повече възпитавани в естетиката на “сензационното”, “шокиращото”, “невероятното”, в шумотевицата на едновремешните циркове по селските панаири. То, като си помислиш, в кое изкуство не е така. Но алтернатива все пак има.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: haio   
Дата:   20-01-19 00:21

Благодаря на всички ви за изказаните мнения. Общо взето виждам, че хората се делят на две групи - такива, които подкрепят изкуственото "напомпване" на цветове, и такива, които търсят реализъм във фотографиите и го отхвърлят.
След малко ровене попаднах на два хубави блога, според мен, в които авторите са свели до минимум употребата на фотошоп (или са редактирали майсторски снимките, така, че да не личи). Мисля, че добрите резултати са постигнати със скъпи обективи:
http://pateshestvia.net/photogallery/136/
https://www.andrey-andreev.com/sinemorets/
А вие какво мислите?
Цветовете изглеждат много богати на нюанси, а при работа с фотошоп и подсилване на контраста се губят нюанси и фотографиите стават крещящи, но по бедни на цветове. Така поне мисля аз, може и да греша,начинаещ съм.
Многократно прочетох във мненията - обикаляй и наблюдавай - да ама не.
Така не се учи фотография, художници, фотографи защо го учат 5 години това нещо във Вузовете? Ако ставаше само с обикаляне - ехеее.
Това се учи, защото научаваш различни похвати как да стилистично изобразиш това, което те е вдъхновило. Не става само с гледане на природа - трябват образци.
Както и да е, от всичко тук, разбрах, че в съвременния свят на жестока конкуренция, "помпането" на цветове "не се брояло за Фотошоп прекаляване". Както написах по-рано, моля тези от вас, които са майстори на Фотошопа да споделят изпитани и добри методи за обработка на фотографии направени сред природата - какви са похватите във този жанр? МОжете ли да споделите някое добро клипче, което ви е грабнало и сте се уверили, че показаните методи са наистина ефективни?

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: ombre   
Дата:   20-01-19 10:00

Според мен грешиш.Това с училищата е така,но практиката и снимките на терен са най добрия учител.Ако иксаш да снимаш един страхотен пейзаж,в даскалото може и да те научат на композиция и всичко останало,но никой няма да дойде и да се катери с теб по планините и да ти помогне да снимаш желания от теб кадър.Така,че според мен не пренебрегвай с толкова лека ръка съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: ecobo   
Дата:   20-01-19 10:39

haio написа:

> Благодаря на всички ви за
> изказаните мнения. Гледах клипа,
> интересен е наистина, но мисля, че
> не е точно това, което търся.
> Авторът се стреми да покаже
> зловещата страна на гората - да я
> представи като декор от фентъзи
> филм, а за мен не е това, което
> търся - по-скоро искам със снимките
> си да представя красотата на
> гората. Но ще гледам останалите
> филми от поредицата.
> От това, за което всички сте
> единодушни - без Phоtoshop не става,
> бих помолил за следното - можете ли
> да посочите учебни клипове или
> инструкции които да са насочени
> специално към различни техники за
> обработката на снимки от
> природата.Каква точно е
> последователността - кога е
> подходящо да се увеличава
> остротата, кога се намаля, как е
> добре да се манипулира с цветовете
> и т.н.
> Снимката с повехналата папрат е
> хубава, каква техника на работа с
> Photoshop е използвана?
> Ето например няколко снимки,
> пипнати са много на Фотошопа, то е
> ясно, но се е получил добър
> резултат:
>
> https://photo-forum.net/i/2188995

> https://stock.evgenidinev.com/4436d/

> https://photo-forum.net/i/2192472
>
> Как е постигнато?


Това недоразумение е пример как НЕ трябва да се прави пейзажна фотография. Ако това ти харесва, имаш проблем с усета за естетика.
> https://photo-forum.net/i/2188995

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: haio   
Дата:   17-02-19 10:51

ecobo , нека запазим добрия тон и не се обиждаме. Темата е за начинаещи и аз като такъв съм харесал тази снимка. Явно е, че и други хора в този форум я харесват, а ти като специалист, който може да оцени снимките с високи качества, невидими за нас простосмъртните, можеше да покажеш някой образец, който те е грабнал. Нали такова е и заглавието на темата - образци за хубави снимки. Предполага се, че целта на форума да се дават полезни съвети, с които да подобряваме фотографските си умения, а не да пишем безмислени хейтърства.
Ами общо взето не получих отговорите, които очаквах - образците си ги търся сам, учебните клипове си ги намирам сам. От повечето коментари разбрах, че отговорите на въпросите ще си ги търся сам в гората и така.
Все пак благодаря на:
petervassilev ; nyamago ; ombre ; Gecata ; stoyanvakarelov ; geokar

единствено те написаха нещо полезно.
Поздрави



Публикацията е редактирана (17-02-19 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: asahi   
Дата:   17-02-19 19:13

Иван Иванович Шишкин


Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: ombre   
Дата:   17-02-19 19:59

Haio,наистина показания пример не е ок,може би за теб като начинаещ,такива цветове са страхотни,но повярвай след време няма да смяташ така. За мен лично един от най добрите пейзажисти тук в този форум а и не само е Веско.Човека има множество награди и спечелини конкурси,разгледай снимките му и ще видиш,че там няма нито един кадър,който да прилича на показания от теб.Разбира се,никой не те упреква,всеки един малко или много в чалато е харесвал пресатурирани снимки,или такива с изнасилен контраст,но наистина след време,виждаш,че не стои добре подобен кадър.

Ето тук ,можеш да разгледаш негови неща,аз лично с кеф ги разглеждамвсеки път:

https://1x.com/blog/permalink/8325

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: Ирник   
Дата:   17-02-19 22:57

Драги haio,
От образците на които се възхищаваш тече мастило. С фотошопа внимателно, деликатно и така че да не си личи намесата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »