Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   25-10-18 14:00

Здравейте! Ще се радвам да чуя вашите мнения и дано темата не се превърне в спор. И двете системи ще се изграждат от нулата като бюджет мога да отделя до 3000. Ще се ползва основно за снимки и по-малко за видео.
В момента съм с Panasonic G7.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   25-10-18 14:09

В случая е по-добре а6500, иначе Т3 е най-добре за кроп.
И да не е а6500 с 16-50 китовия.
Нещата са леко сложни, защото а6500 най-добре с твърди, Fuji с 18-55 един от най-добрите китови.
Лесна формула е а6500 с трите Сигми 19-30-60мм и горе-долу светлата бленда 2.8.
Нещата може да се разтеглят с някои ограничения.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   25-10-18 14:24

И двата апарата са много добри, но си имат своите плюсове и минуси.
Много е важно дали приоритета е фотография или видео.
Ако приоритета е фотография, тогава Х-Т2 и 23/1,4 (от базара се включвате в бюджета от 3000) са безапелационно начало, ако приоритета е видео, тогава е по целесъобразно да се ориентирате към Сони.
Ако не сте любител на постобработката, Фужи са по добрия вариант (при правилна настройка на жипега от фотоапарата, в последствие не е необходима никаква обработка, а цветовете също нямат алтернатива).
И не на последно място, пипнете и двата апарата и вижте, кой от тях е вашият.
Успех с избора.


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   25-10-18 14:31

Приоритет са снимките, видео ще снимам рядко, но все пак ще се снима :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: silvesar   
Дата:   25-10-18 14:36

Фуджито е с два слота за карти и скоростта му е по-добре от на Сони, но пък сонито си има стабилизация което никак не е за пренебрегване особено
когато става въпрос за видео.

dtangelov: е прав за това, че на Фуджи цветовете са много добри на джипег ако си снимаш само за теб, но ако ще е за клиенти да снимаш е jpeg е малко несериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   25-10-18 15:53

"И не на последно място, пипнете и двата апарата и вижте, кой от тях е вашият."

Това е правилният подход в случая, въпреки че единия апарат е с голямо предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   25-10-18 16:08

farushko, кое е тяло е с предимство?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   25-10-18 17:42

Фуджи има голямото предимство на общо взето завършена система от обективи (с изключение на дългите оптики) за разлика от Сони, чийто фокус очевидно са фулфреймите.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: digitalpr   
Дата:   25-10-18 17:42

Едит: нещо бях недогледал цените, от където и безмисления ми коментар :)

Аз бих взел XT-то с 18-55.



Публикацията е редактирана (25-10-18 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Simbon4o   
Дата:   25-10-18 20:46

Двете камери са горе долу с еднакви възможности. Едното е малко по-добро за това, другото за онова... избора трябва да се направи на база обективи и като цяло система, която ще се гради. Ако някоя система няма обектив, който се търси - ето на проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   25-10-18 22:15

Кавал съм го и преди - отидох до еди кой си магазин да си купя Сони, и се прибрах вкъщи с Фуджи. Това е избора за мен. Ако става въпорс за 7III - това вече е друга тема. Въпреки, че отново бих избрал Фуджи, но ще е далеч по-сложно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nsirakov   
Дата:   26-10-18 07:48

вместо хт-2 авторът натемата да пипне и х-про2... ако е на възраст да си спомня филмовите камери смятам ще реши какво да вземе ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   26-10-18 08:53

nsirakov, не съм толкова на възраст за да си спомням филмовата фотография :) Младъ съм още само на 36 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nsirakov   
Дата:   29-10-18 06:14

[beer] все пак погледни и х-про-то... дизайнът е половината от кефа при снимане ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 09:33

За кроп ка бих предпочел Сонито винаги пред фуджи

Първо е, че работи добре, за разлика от фуджи - както и да го въртим дори в тройката явно има компромиси от към оперативност и все още остава сравнимо с А6500. Разни хора твърдят, че от обявените 30к/с реално Х-Т3 работи надеждно до към 9-10 к/с, което е супер. А А6500 на един куп години работи добре на 8 кадъра с визьор обновяван в реално време и 10к/с ако не следиш обект във визьора. А пък предните модели на Фуджи просто не могат да се мерят чисто технически с А6500 - по-слаб Аф, не добър фокус на очи, по-лоша работа със серийни снимки, липса на стабилизация и т.н. и т.н. просто е по-зле напрвена инженерно камерата.

После е размера - кропка според мен се купува защото е компактна. Фуджитата са с размер и тежест на фул фрейм. Да не говорим и безумната гърбица на Х-Т серията (подобна на А7) - това означава нужда от фото чанта. А6500 е осезаемо по-малка и лека камера и влиза и в най-обикновени чанти....

Ергономията - много ти хвалят нестандартните контроли на Фуджи. Ама мен лично ме кефи повече традиционния дизейн използван от Сони. Има си ясни режими с ясно предназначение. Която и книга за фотография да вземеш, на който курс идеш, се говори за приоритет на бленда, приоритет на скорост, програмен режим, ръчен режим и т.н. Ако сега ще се учиш просто с Фуджи ще си в един постоянен културен шок


За обективите ще ти пълнят главите колко мнго опции има за фуджи т.е. 28 обектива на Фуджи и 3 на Цайс. Сони имат 46 техни обектива за Е байонет, 8 АФ от Цайс, 17 АФ от Сигма (6 са страхотни кропски компактни модела), 5 от Самянг, 1 тамрон, 2 от токина......

За адаптерите - за Сони има АФ адаптери за Канонски обективи и за сони стари обективи за по 100-тина лева. За фуджи май има вече АФ адаптери ама започват с цени от 250$ нагоре....

Та това е. Фуджи има някаква ретро визия и доста силно обработен jpeg, kойто допада на ннякои хора. Та има смисъл да го гледаш, но като сложиш нещата на кантар дали си заслужава? За ен отговра е НЕ.

Тука има 10-20 човека, който са си надмогнали на масрафа, взели са съзнателно решение да ограничат фотографските си амбиции и са си взели фуджи, което прекрасно им върши работа. Адмирации за този напредък на себепознанието. Това е тяхно решение и го уважавам, но да се натрапва подобно ограничение на всички....еми може ти искаш да се развиваш в аспекти, които не се покриват от една ретро визия.....



Публикацията е редактирана (29-10-18 09:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   29-10-18 10:03

> дори в тройката явно има компромиси от към оперативност и
> все още остава сравнимо с А6500.

И те са...?

> После е размера - кропка според мен се купува защото е компактна.
> Фуджитата са с размер и тежест на фул фрейм.

> За обективите ще ти пълнят главите колко мнго опции има за фуджи т.е. 28
> обектива на Фуджи и 3 на Цайс. Сони имат 46 техни обектива за Е байонет

Уж фуджитата били големи, а искаш да им закачаш фулфрейм обективи? Не усещаш ли как си противоречиш?
Всички знаем колко малко обективи за кроп има Сони. И колко са лоши повечето от тях (16-50, 55-210, 16 2.8, 20 2.8 - дори прехваленият 16-70 има слаб качествен контрол и големи отклонения между бройките). Малко фулфрейм обективи имат смисъл да бъдат ползвани на кроп формат, затова няма да ги коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   29-10-18 10:19

hotsnail - от всичко което си изброил, аз приемам за сериозен аргумент в полза на Сони единствено размера на камерата, за сметка на доста грозноватия и вид и по-кофти изработка. И леко калпавата стабилизация, която също е плюс за Сонито. Другите ти размишления по темата са доста спорни и леко смехотворни.

"Тука има 10-20 човека, който са си надмогнали на масрафа, взели са съзнателно решение да ограничат фотографските си амбиции и са си взели фуджи," - а това е едно от най-тъпите неща, които си писал, а от теб доста глупости за излезли в този форум.



Публикацията е редактирана (29-10-18 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: enizvk   
Дата:   29-10-18 10:31

[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: menigiki   
Дата:   29-10-18 10:41

Да дам и аз моите две стотинки по темата.
От това, което съм гледал в нета като сравнения между двете системи оставам с впечатление, че Фуджи ти два повече като качество на JPEG, докато Сони е по-добрия избор ако искаш да правиш постобработка на суровите файлове. В общи линии като функционалности Сони е по-практичния избор,докато Фуджи е по-емоционалния. Ако съм в грешка, колегите да ме поправят.
Повече ме притеснява ограничението, което залага питащия от 3000лв бюджет. За тези пари ако се спре на а6500 най-много да вземе на старо 16-70 ф4, който по личен опит е добър и практичен обектив за пътувания (за интересна фотография не бих казал). Друг вариант би била комбинация от сигми 19мм 2.8 и 60мм 2.8. Други добри опции са 16ммм 1.4 или сигма 30мм 1.4.
В тази връзка може авторът да се замисли за а6300, което ще остави повечко парички за обективи. Лично препоръчвам комбинация цайс 24 1.8 и цайс 55 1.8, но тези на старо вървят по 1000лв.и малко.



Публикацията е редактирана (29-10-18 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   29-10-18 10:43

Е, не може да се отрече, че hotsnail вдъхна нов живот на темата [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   29-10-18 11:58

menigiki: И на мен ми се иска да имам още някой лева за обективи, но уви ги нямам.

Ако успея да продам тялото което ми остана ще мога да взема още нещо. За сега като чели кланя към Сони
Като обективи си мисля за Сигма 16мм ф1.4.
Гледам в базара се продават няколко 6500 на прилични цени, а има и едно с обектив 18-105 който ми се включва идеално в бюджета и много се замислям.


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: bokaco   
Дата:   29-10-18 12:31

А защо не Х-Е3,още по-компактен и разликата е минимална,м/у X-T2 и X-E3!

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: bbfl   
Дата:   29-10-18 12:36

hotsnail ти каза: единствено предимство на Sony е малкия размер.

...и това е!

Fuji имат в пъти по-добри обективи, AF и на двата е горе-долу еднакъв, но разликата е, че с Fuji можеш да си настроиш AF по свой избор.

Обективите за APS-C на Sony са още много далеч от Fuji, добре, че са Sigma та да има някакъв що годе добър избор.

Sony в ръката изглежда като сапунерка дори като детска играчка.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 12:54

Много глупости пишете

1. Какви фул фрейм обективи? Говорим за 3 пъти повече АФ обективи за Сони спрямо Фуджи!!! Дори само кроп моделите с АФ за Сони са повече от всички модели за фуджи!!! Греда нали? Някои от Вас не могат да броят....

2. Освен размера и цялата функционалност на камерата при сони е средно 2 до 3 години напред от Фуджи. Х-Т3 е най-близкото, което фуджи са постигали до сега. Наистина имат добра камера. Х-Т3 има и неща дето ги няма в 6500. За съжаление за снимки Х-Т3 видно от ревюта се справя по-зле от А6500 дори с 2 години преднина.....не са направили следящия фокус на нивото на Сони все още!!!!! А А6500 е стар модел хора.....

3. ббфл я ни светни как е по-зле с обективите при сони??? Пълни глупости пишеш, защото не си запознат. Нормално е ако позлваш фуджи да не занеш обективите за Сони. Не е нормлано да пишепш тъпотии.....Какво ще ти липса на Сони спрямо фуджи? Конкретни модели дай да дискутираме? Да не се окаже, че е обратното? Щото единствния дето се сещам е 56/1.2, ама за Сони сега има 55/1.4 от сигма по-компактен и много по-евтин....за всичко друго от години има по-добри опции за Сони и най-често са по-евтини и най-често са по-качествени......Не винаги са произведени от Сони, ама дреме ти на шамйзера какво пише, ако обектива е добър и евтин, нали? А с купуването на Фуджи се прецакваш. Подписваш договор за робски взаймоотношения с Фуджи...еми съжалявам ама това не ми се вижда добър избор на обективи. Това е тъп избор на система! Вижда ми се, че просто не си си напраивл сметките правилно!



Публикацията е редактирана (29-10-18 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   29-10-18 12:55

Абе нека си вземе Сони-то. Така освен всичко останало ще направи двама-трима човека от форума неизказано щастливи. Дори и само за това си струва. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 13:01

uri64 написа:

> Абе нека си вземе Сони-то. Така
> освен всичко останало ще направи
> двама-трима човека от форума
> неизказано щастливи. Дори и само
> за това си струва. [smilie5]
>


Глупости!

Да си вземе каквото му харесва. Да иде да си ги види. Да си реши какви обективи ще купува . Да си помисли как ще се развива като фотограф и т.н.

Ако е човек с опит, който търси стабилна система и осъзнава избора си, защо да не вземе фуджи?

Просто трябва да е осъзнат избор, а не фенбойски щуротии като тия по-долу

"Fuji имат в пъти по-добри обективи, AF и на двата е горе-долу еднакъв, но разликата е, че с Fuji можеш да си настроиш AF по свой избор." - няма и грам истина в това. Нито Аф на Фуджи е по-добър нито имат пове§е опции за обективи, нито фуджи предлага повече опции за АФ......Не е в това разликата......


"Кавал съм го и преди - отидох до еди кой си магазин да си купя Сони, и се прибрах вкъщи с Фуджи."


Има някои много добри мнения между другото. Например Сомбон и silvesar и menigiki

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: silvesar   
Дата:   29-10-18 13:12

Това което търся в дадено тяло е да може да държи на високо исо. Преди време взех от приятел А6500
и закачих моят 28mm f2 и ето какво се получи директен jpeg.
https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-10/1540811407_DSC06813.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   29-10-18 13:27

Аз само ще вметна, че автофокуса на X-T3 e по-добре от А6500. За обективи няма да споря, не съм запознат с кроп обективите за Сони. На високо ИСО резултатите са абсолютно еднакви според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   29-10-18 13:32

> Просто трябва да е осъзнат избор, а
> не фенбойски щуротии

Няма как да не се съгласи човек с това
Просто тук във форума при всеки спор за каквото и да е, в един момент спорещите страни (всички!) изпушват и започват едни бомбастични изказвания [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   29-10-18 14:48

За съжаление и тази тема прераства в безмислен спор.

Няма да повтарям написаното в поста ми по рано, но от моя скромен опит при тестването и на двете системи преди около 9 месеца, мога да дам следните препоръки (не ангажирам никой да се съобразява с тях).

На всеки на когото фокуса по око е от жизнена важност, задължително и само Сони. На когото видеото е приоритет също.

На когото цветовете и удобството при работа е приоритет, лично аз бих препоръчал Фужи.

Автофокуса, следящия фокус и исото и на двата модела са на едно ниво.

Обективи има и за двата, но като качество обективите на Фужи са на друго ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   29-10-18 19:08

Всеки път много се забавлявам на теми, в които hotsnail се изказва крайно... [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 19:35

George_Todoroff написа:
> Всеки път много се забавлявам на
> теми, в които hotsnail се изказва
> крайно... [smitten]


абе остави се. Гледам да е политически коректна провокация....с умерен успех.....


Сега сериозно. За мен голям аргумент за Сонитата са Сигма обективите за кроп и зумовете на Сони. Заедно направиха добра кроп система.

Сигма избухнаха с 1.4 обективи - 16, 30 и сега 55 на под 1000 лева. А преди това за по 200-300 лева изкараха 19, 30 и 60мм. Сони имат супер малкия 16-50 - крив или мек или каквото искаш, но снима и е супер дребен. 16-70 е сравнително хубав за зум - не е сравним с твърд, но е достатъчно използваем. Сега вкараха един 18-135, който ми се вижда идеален компромис между диапазон и размери - всъщност е направо невероятно колко е малък. Сони преди време изкараха 10-18/4 който на широкото е много удобен и лек....Та в общи линии това осмисля системата.

Разбира се има и Сонешки твърди като 50/1.8, който е евтини удобен и със собствена стабилизация, има и 35/1.8 и 24/1.8 от Сони които са много хубави, не винаги на приятни цени....ама то при конкуренцията почти всичко е на неприятни цени.....Някои от фул фрейм стъклата на Сони са доста компактни и не толкова скъпи и доста атрактивни за кроп 85/1.8, 28/2, 55/1.8 са с размери подобни на кроп обктиви.

За теле обективи Сони фул фреймските стъкла са полезни тамкелепир от кроп формата голям няма. 55-210 е малък и лек, но ако идеш на бленда 4 и 70-200/4 си работи супер на А6300, 70-400 и 70-300 също.

Та не знам къде е предимството на Фуджи. Никой не каза поне един пример за по-хубав фуджи обектив извън този който посочих аз....хайде аз ще кажа още един че инак ще писнат фуджи феновете - хем нямат аргументи, хем се пънат....то е като мач на една врата.

Та 18-55 китовия на Фуджи е много добър баланс на качество с цена. Извън него имат 16-50 който е зле като качество, но не е малък като Сонешкия. Има ти 16-55/2.8 Фуджи, но това надхвърля размера на използваем китак за мен (както и 24-70 за фул фрейм) - със сходен успех може д аползваш на Сонито си Сигма 18-35/1.8 и ще имаш 1 и 1/3 стопа повече светлина от Фуджито....Така де за Сони има повече опции...факт какво да правим..


За кроп на мен поне са много инересни и Канон. Нямат толкова големи претенции като Сони и Фуджи, но май са доста добре работещи фотоапарати. Просто още една идея да вкарам. Канон нямат много обективи и бъдещето на кроп системата им сега май е малко под въпрос.



Публикацията е редактирана (29-10-18 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   29-10-18 19:56

Добре де, ама аз като ползвател и на Фуджи мога да кажа, че каквото съм пипнал от обективите им е меко казано супер. hotsnail - като казваш политически коректно е добре да говорим само за нейтив обективи. Сигмите (арт) са светли и остри, ама нямат микроконтраст и имат пластмасово изображение. Няма го рисунъкът, който придава характер, съжалявам. Говоря от опит. Имал съм снимал съм, разкарал съм. Това е! Твърдите обективи на Фуджи просто са без компромис и аналог и имат точно тоя характер, който масово липсва на новите обективи. Не случайно правят скъпи кино обективи и обективи за среден формат не само за тяхната система. 16, 23 и двете версии, 35 и двете версии, 56, 90, 50-140 съм пробвал и ползвам - превъзходни стъкла. И някой ще каже скъпи са - ами не, не са. Щом Сигмите са на тия пари, значи са си тамън като цени и то за качество на изображението в небето. Когато го вземеш и снимаш и видиш резултата става ясно защо е такава цената. И за да не си помислите, че съм фенбой - снимам и с Никон, вече старичък (D800e), но чудесен и със D обективи, точно защото имат характер, а не са пластмасови и с пластмасови изображения. Няма какво да се лъжем - евтин и читав обектив е близко до невъзможното. За други third party производители нямам какво да кажа. И samyang съм пробвал, ами т***к са си, компромис от всякъде. Остротата не е всичко в един обектив, хора. Как рисуват и как изображението не изглежда после плоско точно заради микроконтраста са монго по-важни и изтриват стерилната острота, която е критерии сякаш за качество в последните години...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   29-10-18 20:09

Който и от двата апарата да вземе, няма да сбърка особенно. Наистина най-добре е да се изпробват на живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 20:14

Съгласен съм. В един момент човек започва да цени някои други параметри освен резолюцията в ъглите!

В това отношение сони не са пускали обективи за кроп от висок клас с изключение на 24/1.8. 35 и 50 са приятни, но не са в този клас. 55/1.8 е може би единствения с размер подходящ за кропка и висок клас оптика.

Сигма не мога да ги зачеркна като марка особено след като ползвам някои от Арт обективите им и ги намирам за доста добри. Имат си всичко и контраст дори. Ползвам на фул фрейм 24, 35 и 135, доволен съм меко казано. Сега 24-ката я смених със Сони и мога да кажа, че е в това чисто художествено отношение, Сони са минали на друго ниво. Поне сред фул фрейм стъклата 85-цата им на 1.4 и 24-ката са много приятни. Стъклата са специални, блендите са специални, разчетени са за 100МП сензори на фул фрейм и нещата са много впечатляващи.

А евтините сигми в голям процент от случаите ще свършат работа на някой дето се учи. За не гляма сума имаш обектив с Аф, който вади доста неукоримо изображение. Може би няма контраст на висок клас обектив над 1000 лева и това е разбираемо....

Та зависи човека какво иска и колко възнамерява да похарчи. Пак опираме до осмислянето на нуждите и възможностите....Тука е важно да кажем, че ако човек знае какво иска да снима един или два твърди обектива стигат.


Сега бих се спрял на 24 и 85мм например (16мм и 56мм на кроп)...ама преди година бях фен на 35мм и нещо малко по-дълго от 85 (24мм и 85мм на кроп)....



Публикацията е редактирана (29-10-18 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chacho2112   
Дата:   29-10-18 22:36

Забелязвам, че много рядко тук се споменават обективите от серията Touit на Zeiss (вероятно доста малко хора имат пряк опит с тях), като те са разработени специално за кроп тела. Аз притежавам 2 броя от тази серия 12/2,8 и 32/1,8 и по мое мнение те са наистина страхотни стъкла. Имал съм и Sigma 30/1,4 за Sony E, но Zeiss Touit 32/1,8 според мен е просто друг клас - и като миктоконтраст, и като качество на изработка, и характер на изображението (че дори размера му е наполовина). В случая те се произвеждат и за двете системи, но за мен лично едно от важните предимствата на Сони е, че има опция за много добри и евтини обективи, като например Sigma 60/2,8 (нов за 400лв). Същото важи и при телата, където Sony A6000 след толкова години все още няма аналог като съотношение цена/качество при никоя от останалите марки, същото е и при аксесоарите.
Аз не бих си купувал A6500 точно в този момент, понеже май се очаква скоро Sony да пуснат доста по-яка нова кропка, докато в същото време A6300 не му отстъпва особено и излиза на около 1100лв в базара.



Публикацията е редактирана (29-10-18 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   30-10-18 02:05

Когато разговорът стигне до "рисунък" и "характер" на обективи, или за "пластмасово изображение" - става ясно, че сме безпристрастно рационални и научни, сравняваме прецизно измерени характеристики и място за спор няма.

Долу религията, да живее нАуката! [cool]
[beer]


П.с. това беше малка шега в полунощ, не скачайте на бой. Аз самият - уж човек на науката - често харесвам технически изделия по неизмерими показатели и 'по чувство'. Само - когато си признаем, че сме субективни, да даваме право и на други субективни субекти на субективно мнение - нито тяхното, нито нашето е 'по-вярно'.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   30-10-18 09:07

Вчера си говорих с един приятел който ми вкара голяма муха в главата като ме навива да си взема Sony A7ii.
И вече тотално с сбърках [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   30-10-18 09:15

A7II и 3000лв със обектив са малко... но не невъзможно. Има шанс.
Аз лично в случая съм за Pro-2 18-55 и нещо каквото остане.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-18 13:27

Ами аз съм имал А7м2 и А6300 едновремено и ще си позволя малко коментар по темата.

Ам72 има по-добра картинка. Видимо е по-качествена като гледаш на монитора. Повече детайли ще виидш. Малко повече възможности за корекции ако не си на исо 100. А6300 и А6500 на исо 100 са почти като фул фреймите за динамичен обхват. Сони са направили някакво чудо на базово исо с тия две камери и дори А6000. Шума е малко по-нисък и примерно исо 6400 ще ти е по-приемливо.

А6300 и А6500 са много по-бързи и Аф е на съвсем друго ниво. Има следящ фокус върху очите. Това дето ти обясняват как фуджи били близко е мижи да те лъжем. А6300 е звяр на АФ. По бързо фокусира на моменти от колкто човек може да осъзнае, какво се случва. За гаймъри може да е различно не знам. Когато снимаш пеликан летящ над езеро например е нещо невероятно. Аз първия път като го видях в действие със 70-200/4 и направо ми падна ченето - спрях да снимам и размишлявах известно време.

Кропките са по-леки и то много по-леки. От една страна камерата е по-лека, но и обективите са кажи речи двойно по-леки. Отделно има хипер зумове като 18-105 и 18-135, които не са лоши и са супер леки. Примерно за екскурзия с кроп можеш да вземеш 10-18, 18-105 и 24/1.8 или 30/1.4. Това заедно с камерата ще е около килограм и 200. С лек статив можеш да си под 2 килограма всичко! Ако ще я ползваш тая камера за екскурзии може да е важно.

Фул фрейма тежи, но и резултатите са по-яки и понякога си заслужава. Аз харесвам 1.4 обективите като 24, 35, 85. Дават ти възможност да снимаш на слаба светлина, можеш да използваш дефокуса за да намалиш шума в снимката т.е. да няма толкова детайл във фона. За пейзажи резолюцията на фул фрейма дори със сходен брой пиксели е по-добра - по-остри и детайлни са снимките.

С фул фреймите и разните ръчни обективи по-добре се погаждат.

Ама с фул фрейм е трудно да направиш лека система изисква средства и мислене. С малко невнимание и чантата ти сатава 10-15 килограма. Наскоро мъкнах 11кг чанта по 12 часа на ден на гръб, хем исках да е сравнително леко.......от друга страна безплатен фитнес....

Ако те интересува може да раздуем какви са опциите според цели и бюджет. Много варианти са. За А7-ците има стотици да не кажа хиляди обективи. Там лимита от 28 обектива ан Фуджи не важи. Влизаш в една съвсем друга вселена. Това не виаги е хубаво, но може да емнгоо интересно.

В базара има и А7р2 за 2500 лева. Р2 е прекрасна камера за пейзажи и портрети и видео. За спорт АФ и не е на нивото на А6300 и по-новите камери. Съществено по-добра камера като качество на снимките до към 9-10 хиляди лева в момента не можеш да купиш - Д850 и А7р3 са може би малко по-добри но не е колосална разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-18 13:53

Може ли, няколко въпроса, за да даваме по смислени идеи?

На какво ниво сте? Какъв опти имате до сега с фотографията?

Какво ще го правите тоя апарат? Снимки на семейство, колеги и екскурзии ли е целта? Сватби, събития или студийни снимки за сега обмисляте ли?

Мислите ли да отделяте време на фотографията? Курсове? Семинари?

Арт снимки искате ли да правите? Мислите ли да ходите по баирите със тежък статив и апарата през ноща за да хванете изгрева? Кисне ли Ви се в блата да снимате пилета?

Ако не ги знаете тия неща най-добре вземете нещо сравнително евтино и работещо с идеята да видите на къде ще тръгне тая фотографската работа. Пък ако тръгне ще му мислите по-сериозно. А6300 втора ръка и два или три обектива от по-евтините и сносни може би са добро начало и да с еопитате до около 2000-2500 да държите бюджета....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   03-11-18 18:35

farushko написа:

> hotsnail - от всичко което си изброил,
> аз приемам за сериозен аргумент в
> полза на Сони единствено размера
> на камерата, за сметка на доста
> грозноватия и вид и по-кофти
> изработка. И леко калпавата
> стабилизация, която също е плюс за
> Сонито. Другите ти размишления по
> темата са доста спорни и леко
> смехотворни.
>
> "Тука има 10-20 човека, който са си
> надмогнали на масрафа, взели са
> съзнателно решение да ограничат
> фотографските си амбиции и са си
> взели фуджи," - а това е едно от
> най-тъпите неща, които си писал, а
> от теб доста глупости за излезли в
> този форум.
>

>
> Публикацията е редактирана (29-10-18
> 10:21)

Аз съм един от тези 10-20 несретници, които доброволно и съзнателно сме се ограничили с Фуджи. [smilie18] При мен случаят е особено тежък, щото пробвах със Сони, ма не ми харесват цветовете. Проблемът е, че нямам абсолютно никакви фотографски амбиции.
Няма да влизам в разни технически аспекти, защото за мен са без значение. Важна ми е единствено визията, картинката. Затова и страшно много ми харесват компактните Сигма, които за техно-онаниста са пълен кошмар с бавен автофокус, едни никви кадри в секунда и изобщо апарати, които не трябва да слизат от статива.

Ма в такива разговори не си позволявам повече да ме въвличат. На който му е интересно, да ми види снимките в профила. Да види как излиза небето примерно с Фуджи и със Сони. И да си прави изводи. Или да не си прави, щото не е задължително, тъй като съм никой.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   04-11-18 12:07

Цветовете са такива, каквито си ги направиш. Затова се снима в RAW. На мен също не ми харесват цветовете в CaptureOne спрямо това, което идва от JPG при Fujifilm, но с два клика нещата се променят.

Има безплатен CaputreOne точно и единствено за двете системи. Да се говори за цветово предимство е най-голямата глупост в случая.

Ако искаш коректни цветове, си купуваш X-Rite Color Passport и получаваш. Цветовете на Fujifilm не са по-верни (с 100 цветни профила) от тези на Sony, а са по-приятни за окото (с някои изключения за по-старите Sony-та).

Рационално погледнато, аргументите на hotsnail са правилни.
* Sony предлага по-достъпно навлизане в системата, по-богат избор и по-универсален апарат.
* Fujifilm предлага много приятно за работа тяло, няколко потресаващо добри обективи, хубав JPG за мързеливите.

Изборът зависи изцяло от това кое му е важно на човек и с кое може да направи компромис. Оттам нататък се прави план за цялата система, не просто за тялото, а за това как иска човек да я развива като обективи, аксесоари, възможности. Тази визия накрая може да има много по-голяма тежест при избора на тяло, отколкото минималните разлики, които има между тези две тела така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hadgi   
Дата:   04-11-18 17:31

Не мога да дам мнение защото ше е субективно ( от осем години ползвам Fuji). Единствено мога да те посъветвам ако се спреш на Фуджито, да си направиш една екскурзия до Истанбул, и да си го купиш от там. Миналата седмица отидох до там с точно тази цел, понеже на X-Pro 1 -то ми му изгоря процесора реших да си купя X-T2. На място реших да си взема кита с 18-55 и ми излезе 2 400 лева(щеше да ми излезе и по-евтино, но за мой късмет точно него ден вдигнаха цената с 300 лири). Сега гледам, че лирата малко се е качила, но пак ще ти излезе доста по-добре. Първите ми впечетления от X-T2 -то са много добри.

П.П.
Да използвам темата и да попитам има ли някой Упътване на X-T2 на български?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   04-11-18 18:21

Да явно небе със сони не може да се снима. Ми ще снимаме мазета явно...


https://farm5.staticflickr.com/4841/43875674810_e280c2b82e_c.jpg


sunrisebg by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Упътвания няма ли на сайта им за България? Сони поне там ги качват, но напоследък се изхитриха нещо и не превеждат големите упътвания май... то голямото увътване май е само на сайта и не знам на колко езика го има....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   04-11-18 18:26

Точно тоя кадър точно с X-T2 или X-Pro2 няма да стане. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   04-11-18 22:42

И аз съм убеден, че всякакъв цвят може да се направи от всякакъв изходен (суров) кадър. На когото не му се играе с плъзгачите за базови корекции - има 'грейдинг'-програми и ЛУТ-ове.

Предимството на Фуджи, както се отбеляза, е че спестява обработката чрез готови приятни версии за всички, които се задоволяват с малък избор и шаблонна (макар и много хубава) визия като на всеки друг с Фуджи. "За мързеливите" не е обида, мързелът не е грях (той е движил прогреса в човешката история: всяко изобретение от огъня и стрелата, до автомобила и мобилния телефон, цели да ни спести усилия). И аз съм мързелив, но вместо 20 готови опции бих предпочел 2000 [smilie6]

= = = =

Преводът на упътванията отнема лично време, начинание трудно за оправдание при положение, че всеки иска преведеното упътване безплатно. Как да стане?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   04-11-18 23:18

> Предимството на Фуджи, както се
> отбеляза, е че спестява
> обработката чрез готови приятни
> версии за всички, които се
> задоволяват с малък избор и
> шаблонна (макар и много хубава)
> визия като на всеки друг с Фуджи.
> "За мързеливите" не е обида,
> мързелът не е грях (той е движил
> прогреса в човешката история:
> всяко изобретение от огъня и
> стрелата, до автомобила и мобилния
> телефон, цели да ни спести усилия).
> И аз съм мързелив, но вместо 20
> готови опции бих предпочел 2000
> [smilie6]
>
> = = = =
>

Еми друго си е като ти го каже един тънък познавач на марката, дето е унищожил от снимане поне 10 тела и най-малко толкова обектива, всичките от Фуджи...дори и леко пренебрижетелно да звучи към отскоро предпочитаната ти марка, пак ти сгрява душата, един вид стопля те като двойно от 18 годишно Aberlour [cool]



Публикацията е редактирана (04-11-18 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   04-11-18 23:38

hadgi
Х-Т2 е добър избор така че много хубави кадри [smile]
За съжаление, няма преведено на Български ръководство. Явно никой не ни брои за пазар за който си заслужава да се полагат усилия.
На сайта на Фужи го има на доста езици така че за който англииския не е вариант го има и на руски. Превод на руски има и на тайните, където има интересни идеи.

Пазаруване от Истамбул има смисъл повече за китовете. При телата разликата е по малка (за Х-Т3 е 300 лв., колкото излиза и ходенето до там.), но поне можеш да си направиш и една екскурзия в град с интересни фото дестинации.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   05-11-18 00:17

> Еми друго си е като ти го каже един тънък познавач на марката, дето е
> унищожил от снимане поне 10 тела и най-малко толкова обектива,
> всичките от Фуджи...

Тънък познавач не съм, леко дебел съм (бирен корем, не е от 18-годишното) - но имах Фуджи и много си го харесвах. Някъде назад в профила ми има кадри и от него. Не съм религиозен фен на никоя марка и един ден се оказах с друго, на което също не съм верен до гроб. Понеже разбирам, че критерият за познавач е 10 тела - имах само едно, но познавах от първа ръка 10-ина емулсии в предишен живот. От тях именно идва голяма част от това, което днес правят с JPEG-а, но малцина днешни потребители си дават сметка за това.

> ...пренебрижетелно да звучи към отскоро предпочитаната ти марка

Не е отскоро, имах филмов ветеран на марката преди 20+ години. Но, както казах, 'предпочитано' при мен значи временно ползване, не съм заклет фен на марки. Интересното е, че като взех сегашния експеримент, се улових в предпочитание към директен JPEG - което не съм снимал откак дигиталките имат RAW. Харесаха ми точно 2 пресета от 20-тината налични и снимах само с тях отначало. Дори не поглеждах суровата версия, макар да снимах винаги в двоен режим. Ами - писнаха ми точно за 2 седмици и от последното пътуване превключих на чисто RAW и повече JPEG не поглеждам. Ако искам 'оная' визия (готина беше, признавам) - мога винаги да си я направя в пост-процеса, но мога и много друго на вкус.
- - - -

За това ми беше постът, не съм взимал страна за- или против някоя марка, ако погрешно съм бил разбран.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   05-11-18 08:44

Ширкан, викаш такива карди със слънце с Фуджи не може а?


https://farm5.staticflickr.com/4491/36618288234_fef5d0b989_b.jpg

Tre Cime by Steliyan Stoyanov, on Flickr


https://farm3.staticflickr.com/2702/32781690022_3e0b07def5_b.jpg

_DSF3202 by Steliyan Stoyanov, on Flickr


https://farm9.staticflickr.com/8589/29735333714_bcaace9a8e_b.jpg

Врачански балкан by Steliyan Stoyanov, on Flickr


https://farm5.staticflickr.com/4158/34448981251_caacd57405_b.jpg

Forms by Steliyan Stoyanov, on Flickr


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-09/1474835126__DSF0155-face.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-09/1473702022__DSF2436-face.jpg




https://farm9.staticflickr.com/8830/28395971120_69f9f81c63_b.jpg

Кобилини стени - врачански балкан by Steliyan Stoyanov, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   05-11-18 09:38

Не съм казал, че не стават с Fuji. Дадох два конкретни модела, които имат проблем с лилави отражения от сензора. X-T2 е единият такъв апарат и питането в темата е за него. Твоите снимки с X-T2 ли са или с X-T20?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   05-11-18 10:37

Никакви лилави отражения не дават XT2-ките
Имах две тела XT2, изпукал съм сумата и пейзажи, че и срещу слънцето. Нищо лилаво няма в тях

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   05-11-18 10:45

В началото имаха. Сменили са нещо тихомълком. Ако напишеш в търсачката X-T2 grid artifacts или purple flare, ще видиш много инфо.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   05-11-18 11:07

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   05-11-18 11:08

Сложили са филтър на Слънцето.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: marves   
Дата:   05-11-18 11:22

Аха, сега разбирам защо "НАСА изпраща космически апарат към Слънцето" по скорошни новини.
Дали ще му сложат X-Trans ?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   05-11-18 11:24

http://penchochukov.com/downloads/_DSF6245-Edit.png


http://penchochukov.com/downloads/_DSF6323-Edit%20copy.png


Чукни на линковете, че PNG явно не може да се визуализира директно



Публикацията е редактирана (05-11-18 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-18 11:24

SteliyanStoyanov [smilie24]

"X-T2 grid artifacts или purple flare" са различни неща. Това с грида е заради фазовите сензори и го има и на Сони камерите. За различните сензори е различно. А6000 и А7м3 при сони са по-податливи на тоя проблем. При пейзаж трудно ще излезе. Аз съм го виждал при нощни снимки градски с А6000 и последващата ХДР обработка за изкарване на детайли от сенките.

Лилави петна при безогледланите има по няколко причини:

1. На първите модели т.е. по-сокороХ-Про1 и А7 имаше ядове с покритието на сензора. Сензорите ползваха покрития за ДСЛР и се полу§ава вътрешни отражения от много по-близкия задене елемент на безогледланите обективи. Това горе одлу го решиха в следващите модели

2. При адаптиране на широки обективи ъгъла на падане на светлината понякога е такъв, че преминава между съседни пиксели зад цветния филтър и така получаваме фалшиви цветове в ъглите.

Не се яжте за глупости. Подобни неща излизат при безогледланите, защото е нова технология. Да изискват нови модели сензори, камери и обективи да се решат някои от тия неща. Който не иска рискове от нови технолгии да си снима с Д700, където гредите поне са напълно ясни и няма изненади, а само огранични възможности....



Публикацията е редактирана (05-11-18 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   05-11-18 11:44

Каквото и да си говорим, кората бяха много доволни като излезе X-T20, защото имаше много по-добро поведение в контражур. Имаше и тестове на X-T2 и A6500, в които се виждаше лилавеенето в контражур на Фуджито. За мен това беше причина на времето да не се пъна на двойката, а при X-T3, X-T20, X-H1 този проблем го няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   05-11-18 14:01

Има някои хора с такъв проблем, факт, но не бива да се категоризира цялата серия. Моето Т2 го купих 6 месеца преди представянето му в БГ или 3 седмици след анонса му. Опитвал съм се да го накарам да направи лилав отенък и не съм успял. Повечето ми пейзажи са именно срещу слънце (такъв ми е стила на снимане).



Публикацията е редактирана (05-11-18 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-18 14:07

SteliyanStoyanov по-вероятно е да се проявява в много редки ситуации, които почти няма как да изкараш при нормална употреба. Камерите са доста доста добри.

За грида например тест е, да поставиш много ярък и малък източник на светлина на различни места в кадъра с изцяло черен фон. Ако искаш в напълно тъмна стая пробвай от около половин един метър с по-силен от телефона лед фенер да светиш насреща. ПРи А7м3 ако е сравнитлено по външната част на кадъра се получават тия ефекти. Мисля, че ДПревю описват някои подобни неща в ревютата си.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   05-11-18 15:10

sirkhann: абе ти някога хващал ли си X-T2? Що постоянно излизаш с някакви партенки, тръгнали от незнайни блогове и коментирани по фенски форумчета на други марки? И моята двойки е от първите, ама ужас - няма ги ливавщините.


https://www.shumen.org/upload/sun.jpg


кадъра го свалих от фейса, че го нямам тук локално на машината...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   05-11-18 15:23

Ок, благодаря за разяснението.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: ombre   
Дата:   05-11-18 15:38

Стиляне,страхотни пейзажи човече....[cool]
По темата,автора да ги пипне и двата,понеже няма сила,която да накара охлюва да каже нещо гот за фуджи.От примерите се вижда много.Сираков спомена за про 2,за мен е страхотия тази камера,а изработката и без аналог,особено сравнена със сони.От двете камери,за които пита автора,на 1000 % фуджи.Сони от своя страна би бил по удачния избор,ако след време се мине към фф.

Авторе,парите са си твои и тук ще получаваш мнения на хора които ползват едната или другата марка и съответно все си хвали техниката,затова газ до единия от двата магазина за фото техника и ги виж на живо,пипни и си прецени.

Кире,много си прав,че се учат бленда ,скорост и т.н.,ама те и фуджи ги имат тия неща бре човек,само дето са направени една идея по различно,но нищо сложно или нещо с което не се свиква,напротив,всичко е много добре обмислено,че в някои ситуации и по бързо може да се работи с такава камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   06-11-18 08:26

sirkhann написа:

> Цветовете са такива, каквито си ги
> направиш. Затова се снима в RAW. На
> мен също не ми харесват цветовете
> в CaptureOne спрямо това, което идва от
> JPG при Fujifilm, но с два клика нещата
> се променят.
>
> Има безплатен CaputreOne точно и
> единствено за двете системи. Да се
> говори за цветово предимство е
> най-голямата глупост в случая.
>
> Ако искаш коректни цветове, си
> купуваш X-Rite Color Passport и получаваш.
> Цветовете на Fujifilm не са по-верни (с
> 100 цветни профила) от тези на Sony, а
> са по-приятни за окото (с някои
> изключения за по-старите Sony-та).
>
> Рационално погледнато,
> аргументите на hotsnail са правилни.
> * Sony предлага по-достъпно
> навлизане в системата, по-богат
> избор и по-универсален апарат.
> * Fujifilm предлага много приятно за
> работа тяло, няколко потресаващо
> добри обективи, хубав JPG за
> мързеливите.
>
> Изборът зависи изцяло от това кое
> му е важно на човек и с кое може да
> направи компромис. Оттам нататък
> се прави план за цялата система, не
> просто за тялото, а за това как
> иска човек да я развива като
> обективи, аксесоари, възможности.
> Тази визия накрая може да има
> много по-голяма тежест при избора
> на тяло, отколкото минималните
> разлики, които има между тези две
> тела така или иначе.

Аз снимам винаги в РАВ, но не съм профи, който може да прави всичко, тоест за мен една или друга система дава определен РАВ файл, с който на моето ниво аз мога да направя едно или друго с цветовете и да получа резултат, който НА МЕН МИ ХАРЕСВА. Отдавна вече не ме интересуват никакви мнения на разбирачи и дървени философи, изобщо в живота правя неща, които ми харесват и ми носят удоволствие в тотално субективен план. А цветовете на Фуджи са наистина много ПРИЯТНИ за окото, тука си абсолютно прав и това не е глупост. Не ме интересува “верност”, “коректност” на цветовете, това за мен е глупост. Колко са верни и коректни цветовете в шизофренните импресии на Ван Гог??? Айде молим.

А цялата аргументация и стил на така наречения хотснейл са конфронтационни и нетолерантни по най-грубиянски начин. [smilie23]

[smilie7]

ПП: Ето ти един изгрев с Х-Т2, не че е нещо особено, ма мен си ме кефи. Детайли в сенките колкото щеш. Аз лично обичам тъмносин до лилав каст често, но си го слагам допълнително, за първи път чувам за някакъв лилав оттенък от самия апарат.
Освен това особено при залез си има природно виолетов оттенък, та не знам всъщност каква точно ти е драмата...:


https://farm2.staticflickr.com/1900/44495284832_b4a2a76fe9_z.jpg




Публикацията е редактирана (06-11-18 09:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   06-11-18 09:17

Ще пусна два кадъра, за илюстрация за мен субективно каква се явява разликата в предаването на небето от Фуджи и Сони:

Фуджи (Х-Т1):


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-04/1461699940_greek_agriculture_1800.jpg



Такова дълбоко, плътно синьо не щя и не щя да стане със Сони, все ми оставаше някак си леко бледо, измито небето:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-10/1541009564_greece_landscape.jpg




[smilie7]



Публикацията е редактирана (06-11-18 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   06-11-18 09:24

От Фуджи Ултрасите по-груби не съм виждал в този форум, но и отдавна не гледам темите за други марки. Но не си прав да извърташ нещата по този начин. Hotsnail води много аргументирано мненията си и се отнася с доста по-голямо уважение към останалите участници спрямо много от коментирарите в темата. Ако всички водеха спор по този начин, този форум щеше да е едно доста по-приветливо място. Иначе типичният Фуджи аргумент пак се появи - в синтез: "мен си ме кефи, не ме интересуват останалите и реалността да си греда работата". Това става като си купиш Фуджи - освен липсата на нормален сервиз и адекватна техническа поддръжка, се абонираш и за липсата на морална такава, защото феновете са като едно гнездо на оси, което ще те нападне в момента, в който нещо в системата не ти хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   06-11-18 10:22

Ширкане, не можеш да седиш на едно място, ако някой си харесва неговото, а? Кирето си е Сони фенбой, но поне е имал много камери, че и Никон е имал и предоставя сравнително обективно мнение, като се изключат някои от изблиците му( в началото на темата, за това как си купуваш Фуджи и си ограничаваш фотографията [smilie18] , примерно). Ти си единствената причина снимащите с Фуджи да са агресивни - не съм срещал друг, в този и в други форуми, по-приятен събеседник(редактирано). От 100 кладенеца вода мъкнеш, дори когато ти покажат примери ти пак изтъкваш доводи против.

Все за нещо ще намери
да се начумери:
ту му млякото горещо,
ту пък друго нещо.

И задето Петко в къщи
често тъй се мръщи -
Николинка, Ваньо, Митко
викат му сърдитко.


А по темата - няма камера, която да ограничава фотографията, фотографията я ограничава единствено фотографа. Да, има универсални камери, има и такива по-нишово насочени, но ако фотографът знае, какво иска ще постигне това, което търси.



Публикацията е редактирана (06-11-18 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   06-11-18 10:31

sirkhann написа:

> От Фуджи Ултрасите по-груби не съм
> виждал в този форум…

Не си спомням аз с нещо да съм те нагрубявал, и честно казано, изобщо не се сещам, кои са тия Фуджи ултраси.
От познатите ми фотографи знам, че Боровинката снима с Фуджи, също с Х-Т2. Тор знам, че снима и със Сони и с Фуджи.
Нито Боровинката, нито Тор са ултраси. Но не влизам всеки ден тука и може да съм пропуснал някой страшен и злокобен Фуджи ултрас, който мачка всичко живо по пътя си, не мога да го изключа.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (06-11-18 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: menigiki   
Дата:   06-11-18 10:37

Повече от съгласен съм със следното:
"...няма камера, която да ограничава фотографията, фотографията я ограничава единствено фотографа. Да, има универсални камери, има и такива по-нишово насочени, но ако фотографът знае, какво иска ще постигне това, което търси."

Стана ми интересно за цветовете на небето, за което пише Ivodam, а тази неделя си направих една разходка в Природен парк "Русенски Лом" и погледнах да видя какво му е толкова кофтито на небето на Сони.
Споделям един джипег директно от апарата в стандартен режим без да съм пипал контраст, сатурация или шарпене. (не е много небето в кадъра, но това имам на телефона в момента)
За ползващите Сони мога да споделя, че ако искат по-наситени цветове един работещ за мен начин е да се снима във Вивид режим с намалена на -1 сатурация и може +1 контраст на вкус.

https://photo-forum.net/i/2186004

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   06-11-18 10:57

Това за небето е много относително - много зависи по кое време на деня е, колко е слънчево и т.н. Тъмносиньо небе в 12ч на обяд с изблещено Слънце просто не е реалистично, небето обикновено е бледо синьо. Винаги могат да се върнат хайлайтите и малко контраст да се добави и ще стане по-наситено или просто да се снима малко недоекспонирано.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Julius   
Дата:   06-11-18 11:00

Ivodam,

Не виждам как човек може да базира мнението си на база два нямащи нищо общо по между си кадри? В смисъл снимани най-вероятно по различно време (и сезон?), на различна надморска височина (поле/планина), най-вероятно с различни обективи (твърд/зум? - всеки от които си има собствено цветопредаване, което зависи както от качеството на покритията, така и от броя на лещите в опт. схема); да се надяваме и че единия обектив да не е бил с филтър, другия - без, на различни настройки на апарата (баланс, ИСО?), отделно може меренето на апаратите на единия да е настроен на различно ниво на корекция (+/- 0.*) и т.н.

Мисълта ми е ако ще се правят подобни сравнения - това се прави обикновено при контролирани условия, с един и същ обектив (евентуално с преходник към едната от двете камери), ръчни настройки и прочее...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   06-11-18 11:06

"Ivodam - Аз снимам винаги в РАВ, но не съм профи, който може да прави всичко, тоест за мен една или друга система дава определен РАВ файл, с който на моето ниво аз мога да направя едно или друго с цветовете и да получа резултат, който НА МЕН МИ ХАРЕСВА. Отдавна вече не ме интересуват никакви мнения на разбирачи и дървени философи, изобщо в живота правя неща, които ми харесват и ми носят удоволствие в тотално субективен план. А цветовете на Фуджи са наистина много ПРИЯТНИ за окото, тука си абсолютно прав и това не е глупост. Не ме интересува “верност”, “коректност” на цветовете, това за мен е глупост."

[smilie24]

Това беше най смисления коментар отнсно цветопредаването на различните апарати.

ПП То и 90% от профи фотографите не могат да постигнат каквото си поискат с цветовете при постобработката, но това е друга тема.



Публикацията е редактирана (06-11-18 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: menigiki   
Дата:   06-11-18 11:12

Vanquished, съгласен съм с написаното от теб.
Ще се радвам да видя повече теми в този форум, в които дискотираме точно това - начини за постигане на определена визия и трикове във фотографията, които могат да повдигнат нивото и качеството на фотосите. Това със сигурност би било по-полезно за всички от тази наша си общност, отколкото близко до фанатичното спорене за предимствата на една или друга марка техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   06-11-18 11:22

"menigiki - Ще се радвам да видя повече теми в този форум, в които дискотираме точно това - начини за постигане на определена визия и трикове във фотографията, които могат да повдигнат нивото и качеството на фотосите. Това със сигурност би било по-полезно за всички от тази наша си общност, отколкото близко до фанатичното спорене за предимствата на една или друга марка техника."

Много добро и смислено пожелание, но лично аз се съмнявам да се случи.


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   06-11-18 11:27

написа:

> Ivodam,
>
> Не виждам как човек може да базира
> мнението си на база два нямащи
> нищо общо по между си кадри? В
> смисъл снимани най-вероятно по
> различно време (и сезон?), на
> различна надморска височина
> (поле/планина), най-вероятно с
> различни обективи (твърд/зум? -
> всеки от които си има собствено
> цветопредаване, което зависи
> както от качеството на покритията,
> така и от броя на лещите в опт.
> схема); да се надяваме и че единия
> обектив да не е бил с филтър,
> другия - без, на различни настройки
> на апарата (баланс, ИСО?), отделно
> може меренето на апаратите на
> единия да е настроен на различно
> ниво на корекция (+/- 0.*) и т.н.
>
> Мисълта ми е ако ще се правят
> подобни сравнения - това се прави
> обикновено при контролирани
> условия, с един и същ обектив
> (евентуално с преходник към едната
> от двете камери), ръчни настройки и
> прочее...
> [beer]


Така е, ма това не е някакъв строг сравнителен тест, пуснах ги двата кадъра като илюстрация на моите възприятия. Разбира се, че в различни ситуации излиза всичко различно, разбира се, че може и има хора, които могат да бърникат и връткат цветовете в Шопа до безкрайност. Аз не мога бе. В каквито и да е ситуации, не можах да си докарам със Сонитата нито такова небе, нито такава трева, като тая по-долу с Фуджи.
Това не значи, че Сони е лош апарат, а само означава, че Фуджи ми пасва по-добре. Не мога да приема обаче талибанщините на ойлюва, че Фуджито ми било едно доброволно, едва ли не някакво мазохистично самоограничаване.
Факт е, че на много хора им харесват моите самоограничени снимки. :)))


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-03/1489869949_bavaria_scape2.jpg




[smilie7]



Публикацията е редактирана (06-11-18 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   06-11-18 11:28

По мое скромно мнение цветовете на небето зависят най-вече от атмосферните условия и по кое време на деня се снима. Оттам нататък вече се намесва майсторлъка на фотографа и може би най-накрая идва ред на характеристиката на камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Julius   
Дата:   06-11-18 11:53

Иводам, не знам с какво Сони си снимал... не знам дали са един и същ клас тела с въпросното Фуджи? Вярвам, че има немалко хора тук, снимащи със Сони, които ще ти покажат същото небе като Фуджито. Не виждам нещо невъзможно.

Плътността на небето зависи и по кое време на деня се снима, зависи и от сезона, и от надм. височина, зависи и от това дали си с гръб към слънцето или не, ако има мараня може да се разкара (поне частично) с някой поляризац. ф-р, ако пък леко се недоекспонира на -0.3 / -0.7 допълнително ще се наситят цветовете и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-18 11:53


https://farm3.staticflickr.com/2890/33221121233_9d1d51a88b_b.jpg


DSC07392 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Иво, синьото зависи от това къде е слънцето, какви са атмосферните условия, поляризатора.

Между Никон и Сони има разлика конкретно в синия цвят. При студийни снимки после ми е било трудно да ги изравня в лайтрум.

За мен поне нито Никон нито Сони имат убедително по-хубаво синьо.

Това което показваш е горе долу корекция с един слайдер в повечето роу редактори. Мисля, че дори в камерите има профили, които го правят.

А за ограничаването може пак до прочетеш какво съм написал и да ми се извиниш. Имах доста ясно в предвид избора на оптиката аксесоари за марките и наличието на фул фрейм система. Фуджи има само 31 АФ обектива 28 фуджи и 3 цайс. За Сони говорим за избор от доста повече опции.

А ето няколко минути по-късно и 30-40 градуса на ляво


https://farm3.staticflickr.com/2916/33190552714_3ed6c22ff8_h.jpg

DSC07408 by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (06-11-18 12:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   06-11-18 12:20

Това не е съвсем точно. Има си още една купчина обективи на 3ти производители с нативен Фуджи байонет - 7 Artizans и още разни, и се увеличават непрекъснато....има си адаптери за всякакви байонети, вкл. фокал-ридюсъри...единствено с адаптерите с читав АФ е малко по-зле, но и там се появяват играчи, а пък и вие си имате само на Сигма читав такъв....така че има достатъчно разнообразие, да няма Аф от токина и тамрон, но май Сигма щели да правят [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-18 12:27

Има аф тамрони 28-75/2.8 и 18-200 за които се сещам. Много хора казват, че 5-те Цайса Батис са Тамрони. Двата зума съм си ги купувал.

Има Токина 20/2 с АФ. Има и Самянг с АФ доста модели вече.

Май и някакви по-странни китайци пускат АФ неща, малко ги изпуснах - техарт, митакон и йонгнуо. Има слухове,че Сони вече не дават лицензи на китайци



Публикацията е редактирана (06-11-18 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   06-11-18 12:44

Кире, относно обективите - не знам, кое би ти липсвало при Фуджи - твърди - 12(Цайс)/14/16/18/23/27/32(Цайс)/35/50/56/60/80/90/200мм, зуумове от 8 до 400мм, Фуджи макро-пръстени и теле-конвертори. Преди 2-3 години изборът беше по-тесен, сега изборът е "Кой обектив не ми трябва". Да, при Сони има АФ преходник и за Канонски стъкла и така гамата става безкрайна, но тогава по-компактният размер на а6ххх му се губи смисъла. Твърде много избори има, да го е' .

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   06-11-18 12:49

Малко бих се въздържал от повечето китайчета, макар и някои вече да започват да изкарват нещо използваемо, но май е малко на лотария. Специално за Фуджи - към този момент си е най-добре с фирмните стъкла, ако ще е за автофокус. Но е факт, че излязоха много добри ръчни, макар и цената им да не е особено щадяща джоба. С някои по-екзотични обективи положението доскоро не беше добре - например имах желание за истинска риба, но не, нямаше... накрая се появи едно китайче, (Меике), дето си беше съмнително отвсякъде. Добре, че бяха Ленсбейби и пуснаха своя версия - при вида на изработката може да зареве човек, но поне оптиката им е добра. А и са веселяци - правят разни уж несъответсвия със скали и прочие, но по начин, където работата става интересна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-18 13:04

Не е само с адаптер да се губи компактност. 70-400, 24-70/2.8 или дори 85/1.4 или 50/1.4 и 35/1.4 не са компактни. За компактност си трябва много осъзнати компромиси. Това имах в предвид и за Фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   06-11-18 13:05

hotsnail написа:

> Има аф тамрони 28-75/2.8 и 18-200 за които
> се сещам. Много хора казват, че 5-те
> Цайса Батис са Тамрони. Двата зума
> съм си ги купувал.
>
> Има Токина 20/2 с АФ. Има и Самянг с
> АФ доста модели вече.
>
> Май и някакви по-странни китайци
> пускат АФ неща, малко ги изпуснах -
> техарт, митакон и йонгнуо. Има
> слухове,че Сони вече не дават
> лицензи на китайци
>

>
> Публикацията е редактирана (06-11-18
> 12:33)


Да, тамрон и Токина има за Сони, аз имах предвид, че за Фуджи няма...но мисля че не е голям дерт от гледна точка на наличието на качествена оптика, по-скоро като ценови натиск върху пазара би било добре да ги има и тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   06-11-18 13:05

"Само 31 АФ обектива" - за мен това е сериозна бройка. Лично аз имам нужда от не повече от 4 твърди и 2 зуум обектива. Останалите 25 ще пропусна.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   06-11-18 13:11

> "Само 31 АФ обектива" - за мен това е
> сериозна бройка. Лично аз имам
> нужда от не повече от 4 твърди и 2
> зуум обектива. Останалите 25 ще
> пропусна.

[smilie24], е +/- два-три , ей така от чисто надишване с GAS [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   06-11-18 13:21

Факт е, че Фуджи за кратко време създадоха почти пълна система от обективи. Откъм твърди биха могли да направят 70мм ф1.4 и 2, 135 ф2 и 2.8 и 400 5.6, както и още някоя друга палачинка. За зумове липсва компактен ултраширок - например нещо от сорта на 10-16 ф4-5.6 и дълъг като 70-300 4-5.6. Другото е да направят втори версии на по-старите обективи, които са с по-бавен (и шумен) автофокус и им липсва WR.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   06-11-18 13:25

hotsnail: при Фуджи нещата са малко хаотични - колкото и да е чудно, наистина гледат да оправдаят очакванията, че се вслушват в клиентите си. В началото започнаха с интересни, но по-обемни стъкла, като дори двата стандартни прайма 35/1.4 и 56/1.2. Те действително са чудесни, но започна мрънкане, че не били компактни - зарязаха тогава разработката на 33/1.0 и започнаха нова компактна серия - 35/2 и 50/2, които са доста симпатични, компактни и учудващо добри. Явно компромиса е бил основно към по-малката бленда. Значи все пак може :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   06-11-18 18:45

hotsnail написа:


А за ограничаването може пак до
прочетеш какво съм написал и да ми
се извиниш.



Пак прочетох и пак виждам, че ти трябва да се извиниш. Не на мен само, на всички фуджисти.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sayman   
Дата:   06-11-18 19:09

Струва ми се, че човека дето пусна темата отдавна се отказа от нея.

Първо, да избираш между Фуджи и Сони чрез чужди мнения ми се струва буквално невъзможно, просто защото двете марки са тотално различни.

Винаги съм казвал, че няма марка или модел, който да те ограничава, може само да те допълва [shtrak]

Нито един от тук пишещите не снима примерно футбол на стадиона, фотография при която нито една от двете марки все още не може да се намести убедително. За всички останали видове снимане не сме чак такива капацитети та Фуджи или Сони да ни ограничават. Има тонове чудесна фотография и с двете марки на пейзажи, на стрийт, на портрети ... на всичко.

Двете системи трябва да се усетят и на където сърцето дръпне. Аз лично харесвам и двете и за мен най-логично беше да имам и двете.
Имам и а6300, имам и XE-2 и обичам да снимам и с двата. Имам и Пентакс, но там просто е стара лобов.
В едни снимачни ситуации предпочитам Сонито, в други Фуджито и на тоя етап не бих останал само с едната марка ... просто защото и двете ме допълват [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   06-11-18 20:23

> В началото започнаха с интересни, но по-обемни стъкла,
> като дори двата стандартни прайма
> 35/1.4 и 56/1.2. Те действително са
> чудесни, но започна мрънкане, че не били компактни

Точно първото трио обективи - 18, 35 и 60 - са доста компактни. Даже изглежда, че компактността им е била топ приоритет (по това може да съдим, че и трите обектива са с unit focus, както и по-меките ъгли на 18-ката и 35-цата при големи бленди). Последващите 18-55 и 14 също са малки по размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-18 21:12

Саймън ами Сони съвсем убедително се включват в спортната фотография с а9. Сега Фуджи с х-т3 мисля, че също ще влязат с гръм. Изкарват обективи каквито Кан н и Никон нямат. Канон дори обновиха обекта ви за да са близо до нивото на Сони, колкото и странно да звучи. Сони взеха доста професионални спортни фотографи в САЩ и нещата бързо се променят. А Никон и Канон нямат адекватни конкуренти на а9 и х-т3 - нямат такъв АФ, нямат визьори без black out, нямат АФ и мерене с 20к/с, нямат следене на лице или очи на спортист,....Сони и Фуджи имат. В момента Канон и Никон са 2 години зад Сони.....а9 става на 2 годинки скоро.

Ако канон и Никон не се стегнат след не много време това дето си написал ще важи за тях.

А за снимането аз професионално не снимам, но и с а6300 и с а7рм3 съм уверен, че мога да направя снимка за спомен на фокус на спортно състезание. Апарата и оптиката са на достстъчно добро ниво. Х-т3 не съм пипал, но гледайки какво показват хората с него не мисля, че ще има проблем да се снима спорт.

ПП нямам предвид, дали Канон има 400мм обективи, а дали задвижването и оптиката са на нивото, което предлагат Сони и Фуджи с линейни мотори, с перфектно полирани лещи, дето не правят артефакти разни и т.н. . Канон обновиха техния 400мм само преди месец или два като отговор на Сонито.



Публикацията е редактирана (06-11-18 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sayman   
Дата:   06-11-18 21:29

Кире, съгласен съм, но точните ми думи бяха "...футбол на стадиона, фотография при която нито една от двете марки все още не може да се намести убедително."

Дали са способни камерите да заменят Канон и Никон по стадионите не коментирам, факта е че все още процента на журналистите с Фуджи и Сони е нищожен. Това може и да се промени, но към този момент това са фактите.

Аз също съм съгласен, че небето на фуджи излиза по-добре от това на Сони, тествал съм го даже с един и същ обектив. От друга страна в сенчеста гора примерно Сонито почти винаги се справя по-добре.
Както казах, мен лично двете камери ме допълват и вече знам много добре кога коя да ползвам [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   06-11-18 22:24

нямат следене на лице или очи на спортист.....

Това не мога да го подмина ей така.. Никога не съм снимал със канон и Никон огледални, но да напишеш, че снимаш спорт и ползваш следене по лице и очи за мен е тотална измислица. За шахмат може би става, ако това си имал впредвид.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   06-11-18 23:05

Как ли години наред фотографите правят перфектно фокусирани снимки с тия DSLR-и... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-18 23:17

фарушко виж демонстрациите на А9 и Х-Т3. А9 го даваха как следи различни спортове. Имаше на ледена пързалка, имаше спринтове, футбол (европейски). Не съм пипал А9 и нямам лични впечатления....ама според един от фотографите на Сони от видеото му на фотоплюс, сега се чака фърмуер за АФ по очите на животини, за да снимаш - горили, жирафи, зебри, лъвове, крокодили.....той такива снимки показваше.....Известен фотограф е Colby Brown

С Х-Т3 също мяркам подобни неща....Защо да не ти следи окото или поне лицето на спортиста?

Моята камерка е малко туткава, че е с много пиксели ама прилично следи разни неща....спорт много не съм снимал с тоя АФ. Ама на събития разни без ядове заключва лицето или окото на човек и си кадрираш и си снимаш, както си искаш....единствен косур ми е с таморна 28-75, не следи толкова надеждно като Сонешките обективи...т.е. малко меки стават снимките на следящ фокус. Със Сонитата почти нямам ядове

ПП ио_бс колко перфектно да се справят? ОТ сватбарите знам че с ДСЛР винаги пукаш по няколко кадъра току на някой хване фокус на ДСЛР-а....за спорт снимах едно време с един "про" човек - затваря бленда поне на 7.1, вдига скорост поне 1/640 и му дреме на шмайзера за шума ....за да има фокус и острота. Аз тогава на А7 1-вата снимах на 1.8 и имах кадри и на фокус доста при това!!



Публикацията е редактирана (06-11-18 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   06-11-18 23:53

Ако сонитата бяха толкова добри в следенето, досега всички спортни фотографи щяха да са захвърлили DSLR-ите... Към момента най-добър следящ автофокус има D5, следван от D850 и D500. Това е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-18 00:36

(трия, че народа пак ще почне, да се засяга, че не си е купил най-шареното балонче)

Просто не подценявай безогледалните особено последните неща на Сони и фуджи. Много по-удобни и работещи от ДСЛР. Пробвай преди да пишеш щуротии



Публикацията е редактирана (07-11-18 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: localhost   
Дата:   07-11-18 03:51

Киро пробвал та пробвал, та пише ... глупости както обикновенно.

Еле пък това:
> Канон обновиха техния 400мм само преди месец или два като отговор на Сонито.


Целият свят се върти около Сонито [smilie18]

[smilie18] [smilie18]


Ето пример за x-t3 с xf 15-55 обектив:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1433839-REG/

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1110879-REG/

Общо $2700.


Само $2000 е 'великото' Sony A7 III. За обектив (пластмасовия 24-70 на Сони) - още толкова [smilie5]


Иначе си пише по форумите, колкото да не заспи от скука [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-18 07:32

Local какво те обезпокои на тема цени?

Ти заглавието да беше прочел ама явно вече и това не трябва. Влизаш набиваш няколко обидни квалификации е така за отскок. Няма значение ние, че нито са по темата оригианла, нито свръхзнание с последните коментари. Както винаги неадекватно включване



Публикацията е редактирана (07-11-18 07:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: localhost   
Дата:   07-11-18 07:35

Лично мен, с моите доходи - нищо [smilie5]

Показвам за сравнение за по-малко пари как може да се купи нещо по-качествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-18 07:40

Ако беше пуснал резултатите от Еврофутбол, щеше да е по на място......

ИЧ не уцели темата тоя път

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: localhost   
Дата:   07-11-18 07:48

За тия резултати - youtube канала на Тони Нортъп [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   07-11-18 09:25

hotsnail - аз снимах конно състезание (паркур или както му казват) с X-T3 и съм много доволен от резултата, според мен е доста добра камера за спорт. Не съм съгласен с теб с това, че може да се ползва следенето на очи и face detection за спорт. Там е достатъчен добрият следящ фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   07-11-18 09:48

написа:

> hotsnail - аз снимах конно състезание
> (паркур или както му казват) с X-T3 и
> съм много доволен от резултата,
> според мен е доста добра камера за
> спорт. Не съм съгласен с теб с това,
> че може да се ползва следенето на
> очи и face detection за спорт. Там е
> достатъчен добрият следящ фокус.

офтопик: паркур е преодоляване на препятствия (напоследък е модерно да се прави в градска среда - сгради, огради, стълби и т.н.). Няма нищо общо с конете.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   07-11-18 09:57

io_bs написа:

> Ако сонитата бяха толкова добри в
> следенето, досега всички спортни
> фотографи щяха да са захвърлили
> DSLR-ите... Към момента най-добър
> следящ автофокус има D5, следван от
> D850 и D500. Това е положението.

На спортните фотографи много често самите фирми им предоставят техниката да снимат, за да ѝ правят реклама. Да не казвам, че в почти 99% от случаите е така

Освен това инвестирани десетки хиляди долара в тела и оптика няма да отидат на вятъра
Излязло нещо ново и хоп - продаваме и купуваме новото

Тъй че няма да видиш нещо различно в скоро време

А XT3 въобще не го слагайте там. Автофокусът му е далеч от това, което трябва да бъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   07-11-18 10:05

localhost написа:


>
> Общо $2700.
>
>
> Само $2000 е 'великото' Sony A7 III. За
> обектив (пластмасовия 24-70 на Сони) -
> още толкова [smilie5]
>


Не говори така, че не знаеш колко не си прав

Казвам ти го като човек снимал с xt2 и сумата и обективи на Фуджи
Нямаш си на идея колко по-добро е сонито A7iii от фуджито като адекватно поведение по отношение на автофокус и на динамика
Ако си мислиш, че автофокусът на XT3 e нещо много по-добро от на XT2 - лъжеш се.



Естествено, че пълноформатния сензор не бива да се сравнява с кроп, но в момента в твоя пост сравняваш две такива камери.
18-55/2.8-4 е отвратителен обектив. Няма детайл
Имах две тела XT2 и съм пробвал 4 различни бройки 18-55 търсейки кусур в моята бройка

Разберете едно нещо. Писаниците в Интернет в повечето случаи нямат нищо общо с действителността.

И да, XT3, Z-серията на Никон и R-ката на Канон са точно крайно належал отговор на A7iii



Публикацията е редактирана (07-11-18 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   07-11-18 10:12

Synthy:

При конете също се използва термина "паркур". Както и да е.

chukov

Ако си ползвал X-T3 - може да споря с теб, ако не си - опитай и тогава пиши.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   07-11-18 10:15

Вече няколко души си споделиха мнението, а един и разочарованието.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   07-11-18 10:18

Аз съм много доволен от камерата, за спорт до момента се държи много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 10:45

Аз се радвам на Фуджи за туристически цели - архитектура, пейзажи и т.н.
Случи се веднъж пролетта да поснимам и малко птички. Между другото, 100-400 е страхотен обектив, наистина. Преди време съм имал канонския 100-400, този на Фуджи е просто друга вселена.
Ама Фуджи безогледално за спорт наистина ми звучи малко странно, все едно с безогледална Сигма да гониш спортисти. Не знам защо трябва да се насилват тия камери Х-Т2, Т3 за неспецифични неща, не там им е силата.
Относно обективи - ако искате зуум резачка и детайл - 16-55 е обективът, уникален е!

А сега се сещам, че в края на септември при едно ходене до Корфу от немане кво да правя снимах чайки в полет от ферибота, трябва да погледна довечера какво се е получило.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   07-11-18 10:45

Привет на всички и благодаря за многото кометари, мнения и снимки!
Спрях се на Sony A6300 за да ми останат пари и за още някой обектив. За сега разполагам с китовия който 16-50 който според скромното ми мнение е много добър. За напред ще поръчам Sigma 16mm f1.4 и Sony 85mm f1.8.
Все още няма да затварям темата защото ми е интересна и полезна, а смятам, че и на други ще е полезна.
На всички желая всичко добро и се надявам и за напред да има подобни теми който поне за мен са много полезни!

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   07-11-18 10:46

Да внесем яснота поне по въпроса "Що е то паркур и има ли той/тя/то почва у нас?), че по въпроса за камерите няма как [smilie5]:

В списъка на Международната федерация по конен спорт (FEI) са включени 10 различни дисциплини:
Обездка (dressage)
Издръжливост – ендюрънс (endurance riding)
Прескачане на препятствия (show jumping)
Всестранна езда (eventing)
Волтижировка (vaulting)
Пара-обездка (para-equestrianism)
Надбягване с впрягове (combined driving)
Рейнинг (reining)
и още две , които се управляват на регионално ниво:
Конна топка (horseball)
Тент-пегинг (tent-pegging).

........

Прескачането на препятствия има няколко разновидности – състезания за време, ловно скачане, щафета и други. Прескачането на препятствия е най-популярната дисциплина. На терен от около 500 метра, който се нарича паркур, са подредени от 9 до 16 препятствия с различна форма и размер, които трябва да бъдат преодолени в голям синхрон между коня и ездача за най-добро време.

Read more: http://horses-bg.net/ezda/konen-sport#ixzz5W9lHndOr


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   07-11-18 10:57

uri64 - Благодаря за разяснението, не съм много в час с понятията в конния спорт. Пускам една снимка за пример, общо взето 95% от кадрите са с точен фокус.


https://photo-forum.net/i/2186239

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 11:03

novakat написа:

> Привет на всички и благодаря за
> многото кометари, мнения и снимки!
> Спрях се на Sony A6300 за да ми останат
> пари и за още някой обектив. За
> сега разполагам с китовия който
> 16-50 който според скромното ми
> мнение е много добър. За напред ще
> поръчам Sigma 16mm f1.4 и Sony 85mm f1.8.
> Все още няма да затварям темата
> защото ми е интересна и полезна, а
> смятам, че и на други ще е полезна.
> На всички желая всичко добро и се
> надявам и за напред да има подобни
> теми който поне за мен са много
> полезни!


Преди две и нещо години купих на приятелката ми за РД едно Сони 6000, останах с много добри впечатления, 6300 като визия предполагам, че е същото.
Аз съм голям фен на марката Voigtländer и бях взел един 15 мм Фойгт със Сони байонет за моите седмици тогавашни, ама го слагах и на а6000, много радващо бистри, прозрачни и остри кадри ставаха.

Непременно пробвай един Фойгт ако ше снимаш пейзажи и архитектури разни.

Ето тука малко кадри с а6000:


https://farm5.staticflickr.com/4264/35494538276_482f44e8b4_b.jpg




https://farm5.staticflickr.com/4209/35682268476_5c7b773439_h.jpg




https://farm5.staticflickr.com/4232/35104594620_d827c5f340_h.jpg



Първите два кадъра са с Фойгта, последният е с въпросния 16-50, не бях нещо очарован от него, честно казано.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   07-11-18 11:04

Добре де, съгласих се - има го и в конният спорт. Но това е по-скоро заимствано от истинското значение, което по-горе обясних (с френски произход). Ето и моята справка: Parkour

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   07-11-18 11:07

Ми по-скоро конният спорт е доста "по-древен" и би следвало от там да е заимствано, а не обратното [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 11:08

farushko написа:

> uri64 - Благодаря за разяснението, не
> съм много в час с понятията в
> конния спорт. Пускам една снимка
> за пример, общо взето 95% от кадрите
> са с точен фокус.
>
>
> https://photo-forum.net/i/2186239




Тва верно много хубаво е станало, и фланелката на жокера си е баш хубавото фуджистко синьо :)

С какъв обектив е снимано?


Между другото, на работата имам служебен Фуджинон 50-140, с който правя от време на време продуктова фотография, също много добър обектив! [smilie24]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   07-11-18 11:09

Съгласен, но самото понятие "паркур" няма конен произход, или поне аз досега не съм срещал официален такъв. Навсякъде си пише, че е с френски произход и значи прескачане на препятствия от хора, а не от коне. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   07-11-18 11:13

Ivodam - 90mm/f2.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   07-11-18 11:17

написа:

> novakat написа:
> .........
>
> Ето тука малко кадри с а6000:
> https://farm5.staticflickr.com/4264/35494538276_482f44e8b4_b.jpg

>
> .....
>
> [smilie7]

Е добре де, това синьо в небето толкова много ли ви харесва? Мен ми боде очите направо. Като нарисувано е, а не като заснето.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 11:49

Synthy написа:

> написа:
>
> > novakat написа:
> > .........
> >
> > Ето тука малко кадри с а6000:
> >
> https://farm5.staticflickr.com/4264/35494538276_482f44e8b4_b.jpg

> >
> > .....
> >
> > [smilie7]
>
> Е добре де, това синьо в небето
> толкова много ли ви харесва? Мен ми
> боде очите направо. Като
> нарисувано е, а не като заснето.


Ми на мен не ми харесва, но както в аудиофилията има разбиране за психо-акустика, така вероятно и при възприемането на зрителната информация има психичен елемент - в крайна сметка всичко се обработва в малкия мозък. Така че това е субективно и индивидуално. Аз затова винаги подчертавам, че Фуджи НА МЕН ми харесва повече от Сони. Хора като ойлюва обаче не знам по каква причина държат да ни обяснят и да ни убедят, че тяхното харесване е по-правилно и трябва да се стремим да го възприемем. Което няма как да стане, разбира се.

[smilie18]



Публикацията е редактирана (07-11-18 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   07-11-18 13:38

Аудиофилията и фотографията нямат общо, едно е да чуваш разлика в кабели, друго е да се радваш на пресатурирано обедно небе :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-18 13:51

честито А6300 машината е доста добра!

Спрямо А6000 разлките са, че има доста по-надежден следящ фокус. Не прави артефакти сензора при силна контра светлина. Имаш 4К. Имаш цветни профили. Има малко по-голям буфер мисля. Няма изоставане на образа във визьора до 8к/с. Иа подобрено авто исо. Има следящ фокус на очите и т.н. и т.н. Много прилична камера е. Аз поне много си я харесвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-18 13:59

Не е за изпускане и това, че броя на джаджите за Сони е огромен. Самия факт, че има автофокусен преходник за ръчни обективи е... готино.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 16:44

ламерко написа:

> Не е за изпускане и това, че броя на
> джаджите за Сони е огромен. Самия
> факт, че има автофокусен преходник
> за ръчни обективи е... готино.


Абе то по принцип си е голяма зарибявка с ръчни обективи, много... :)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   07-11-18 16:46

Vanquished написа:

> Аудиофилията и фотографията нямат
> общо, едно е да чуваш разлика в
> кабели, друго е да се радваш на
> пресатурирано обедно небе :)


Абе зарежи тая работа, има много общо, в това число цифрите за оборудването :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   07-11-18 18:29

> Абе зарежи тая работа, има много общо, в това число цифрите за
> оборудването :))))

Тц. Аудиото е много повече. И чувал ли си някой фотограф да каже, че цветовете стават много по-добри с оригинална батерия, отколкото с китайско менте? [smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   07-11-18 18:55

nyamago написа:
> > Абе зарежи тая работа, има много
> общо, в това число цифрите за
> > оборудването :))))
>
> Тц. Аудиото е много повече. И чувал
> ли си някой фотограф да каже, че
> цветовете стават много по-добри с
> оригинална батерия, отколкото с
> китайско менте? [smilie10] [smilie11]

По-добре не давай подобни идеи. Щото и без друго сме стигнали върхове на щуротиите....снимаме 2/3 от хората с горе долу еднакви камери и се джафкаме за това какъв цвят са надписите и как влияе шрифта на логото върху цветовете.......Нали се сещаш, че ако ги разглобиш и дори имаш сорса на софтуера разликите между Олимпус, Фуджи, Никон, Панасоник и Сони са минимални и нищо чудно и в един цех да ги сглобяват......а всички тия лицензират куп технологии и купуват компоненти от Канон. А Канон купува и лицензира обратно от тях......



Публикацията е редактирана (07-11-18 18:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   07-11-18 20:46

Ivodam , мне, интерконектът ми струва, колкото Фуджинон 56/1.2, това е все едно някой да даде толкова за ND филтър, нещата са несъизмерими.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: stzz   
Дата:   07-11-18 22:23

Уаууу!
............и какви аудио устройства конектваш с тоз кабел ако не е тайна?

[smilie11] [smilie11] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   07-11-18 22:50

Аналогът на Сонешкия 24-70 е Fujinon XF 16-55/2.8, който въобще не е евтин и е без стабилизация...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-18 23:54

Стига ве... какви са тия конектори? Знам, че има някакви сериозни с позлатени накрайници и златни нишки по периферията на кабелаците, ама не е ли е малко прекалено това?

За 16-55/2.8 - това е най-доброто варио въобще, което съм виждал. Вярно, страда малко по показател "компактност", но това е от тези обективи, които са проектирани без да се търси някакъв особен баланс и свързаните с него компромиси...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 07:15

sirkhann написа:

> Аналогът на Сонешкия 24-70 е Fujinon XF
> 16-55/2.8, който въобще не е евтин и е
> без стабилизация...

Не е евтин, ама си заслужава всеки цент!
Абсолютно уникален обектив, не съм виждал друг нема значение варио или твърд, който да е така остър и детайлен още на най-отворената си бленда. А на 5.6 можеш спокойно да снимаш пейзажите и забравяш тотално за каквато и да било дифракция...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 07:20

Vanguished написа:

> Ivodam , мне, интерконектът ми струва,
> колкото Фуджинон 56/1.2, това е все
> едно някой да даде толкова за ND
> филтър, нещата са несъизмерими.


За аудиофилия си говорим тук:

http://photosbg.net/freeclub/index.php?topic=18461.6420


Ако искаш, заповядай, но имай предвид, че там хората са много сериозни и възпитани, цари дух на взаимно уважение на избора и техниката, с една дума да не се пренася тукашната атмосфера на мойта марка е по-велика от твоята и който не снима с моята марка, е умствено ограничен и от сорта...

[beer]



Публикацията е редактирана (08-11-18 08:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   08-11-18 09:21

stzz - Marantz NA-11s1 и Marantz PM-15s2LE

Ivodam - Участвам сравнително активно само в един аудио форум и той е затворен. В аудиото има значение, кое как свири, не каква е марката и най-вече доколко можеш да си развържеш кесията. Ако ми капнат десет бона предпочитам да си купя колони, отколкото GFX 50R :)

lamerko - За това казах, че аудиофилията и фотографията не са съпоставими.



Публикацията е редактирана (08-11-18 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: stzz   
Дата:   08-11-18 10:03

Vanquished, благодаря.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 10:51

Vanquished написа:

> stzz - Marantz NA-11s1 и Marantz PM-15s2LE
>
> Ivodam - Участвам сравнително активно
> само в един аудио форум и той е
> затворен. В аудиото има значение,
> кое как свири, не каква е марката и
> най-вече доколко можеш да си
> развържеш кесията. Ако ми капнат
> десет бона предпочитам да си купя
> колони, отколкото GFX 50R :)
>
> lamerko - За това казах, че
> аудиофилията и фотографията не са
> съпоставими.
>

>
> Публикацията е редактирана (08-11-18
> 09:26)


Така е, в аудиофилията ухото решава всичко. Една марка в едни условия и една комбинация може да свири божествено, в други случаи - отвратително. Лошото е, че няма как да се разбере предварително.
За тонколоните си прав - по една случайност при мен е точно така - колони Tannoy Prestige Glenair 15 са от порядъка на 10 хилки (е малко повече всъщност, ма тва са подобности). Ама не че не съм давал и 14 хил. за обектив, да се таковам…
Та нещата са тежки и по двете направления, да ти кажа право... [smilie3]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Deltabravo   
Дата:   08-11-18 12:19

Ако се интересувате от качество на изработка - сонито е 1 от 10, а фуджито - 10.

Това не е моето мнение , а факт [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   08-11-18 12:46

Не е вярно това за изработката.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 12:54

Deltabravo написа:

> Ако се интересувате от качество на
> изработка - сонито е 1 от 10, а
> фуджито - 10.
>
> Това не е моето мнение , а факт [smile]

Интересуваме се, интересуваме се, Фуджито е на светлинни години напред спрямо пластмасарките на Сони. [smilie25]

Между другото, тоя обектив 16-50, дето дойде заедно с а6000, се повреди след около половин година, та го пращахме на ремонт, хем каката не се беше скъсала да снима. Нещо някакъв barrel му сменяваха, не можеше да фокусира...

[smilie7]



Публикацията е редактирана (08-11-18 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   08-11-18 13:37

Той този обектив 16-50 като качество на изработка е като детска играчка (всъщност дъщеря ми има по-добре направени играчки). Абсолютен пластмасов боклук е. Никаква представа нямам защо струва 800лв. Нищо от това, което видях в него като го разглобих, не оправдава цената му. Нито като материали, нито като оптични качества.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   08-11-18 13:59

При Сони не направиха един читав китов, остана само леко стария 18-55. 16-50 е крив и слаб,
16-70 има някакви странни бройки, 18-105 е прекалено голям.
Фуджи направиха 18-55 като топ китов и стига за всичките им камери кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   08-11-18 14:32

Фуджи ще пускат и те 16-80/4, бай дъ вей.



Публикацията е редактирана (08-11-18 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   08-11-18 20:05

В защита на 'кривия и слаб' 16-50 - малко примерчета . Кривината и слабостта са най-често в собствените ни очи и способност да снимаме [smilie8]

Колкото до изработката и колко бързо се скапва - моят за 5 години е обиколил половината планета, все разнасян в джобове и нефотографски чанти; бил е и в пустинни пясъци и на солени пръски сред морета (да не говорим за английските мъгли и дъждове). И никакви признаци на износване или повреди не е показал за всичкото време. Сигурно някои хора имат много лош късмет [smilie6]
- - - -

А 18-105 е наистина твърде голям - и макар това да му е единствения кусур, и да е по-малък от немалко твърди обективи, не би могло да се нарече 'китак'...



Публикацията е редактирана (08-11-18 20:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   08-11-18 20:41

18-105 първо, че е с вътрешен зуум, второ е с постоянна бленда, как да е малък?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   08-11-18 20:46

Проблемен е 16-50 за Сони. Толкова за него, не става. Един само го хвали тук...
Реално за Сони е по-добре твърди обективи, защото са по-изгодни от тези за Фуджи.
Беше споменато за ръчните, за Фуджи има също бол адаптори.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   08-11-18 21:42

квако какво да не му става? 16-50 е прекрасен обектив ако го ползваш по предназначение.

Аз едно време ги мислих по подобен начин нещата, както и ти. Ама имаше изложба в мрежата на някакъв господин, дето беше снимал с НЕКС-5 и 18-55. На тия снимки ми падаше ченето. Някак по-важно е какво има на снимката.....

Та ако знаеш какво искаш са си ок нещата. Ако ще снимаш репортажни снимки и си ги композираш нещата и гледаш светилната накрая с 16-50 на един А6000, ще имаш по-хубави снимки от много от изложбите в синтеза, дето са снимани с 5д мк1. ЩЕ са по-хубави технически снимките от колкото с 12МП апарат при печат 2 на 3 метра.........

16-50 май все още е обектива с най-бърз фокус на Сони например.....

Фуджито 18-50 изглежда е по-хубаво от 16-50 и 18-55 на Сони. А е по-евтино от 16-70. Та по-удачно е май.

Пак зависи си повече да сложиш в кадъра нещо интересно, добре осветено, композирано....Особено с китаците....Виж с някой твърдак може да се надяваш, че с технически трикове ще прикриеш липсата на талант и идеи. Ама с китак е трудно....



Публикацията е редактирана (08-11-18 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   08-11-18 23:23

> квако какво да не му става?

По-добре е да се пита какво му става? Защото ето какво не му:
- моторизиран зуум
- 5(!) стопа винетиране в ъглите на 16 мм и ф3,5
- огромна дисторсия
- хроматични аберации бол
- мекица в ъглите

> 16-50 е прекрасен обектив ако го ползваш по предназначение.

Какво му е предназначението? За мен изглежда предназначен единствено за снимане на видео, където моторизираният зуум ще е от помощ, а кофти ъглите биват изразвяни.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   09-11-18 04:46

За нищо не става 16-50 на Сони.
Имах такъв, също 16/2.8, не са добри хич.
Стават за щракане някакво, най-лошият китов изобщо е 16-50.



Публикацията е редактирана (09-11-18 07:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 08:46

16/2.8 вярно е доста гаден, но все пак е евтина палачинка. Фуджи ще пускат и те 16/2.8, ще го видим той какво ще предлага, защото има доста обективи, които го покриват - 8-16, 10-24, 16/1.4, 16-55, 16-50, ако имам някой от изброените, за какво ми е този. Иначе е малко измамно за качеството на изработка на Сони обективите, защото са алуминиеви и леки, но това не значи, че са лоши. За мен лично ми е по-готино усещането на Фуджи стъкло, най-вече заради врътката на блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   09-11-18 08:51

Абе чак за нищо да не става Сони 16-50, не е така. Аз лично си го мъкна навсякъде с некса да си снимам с него, и ако знаеш как да го ползваш си е ОК. Особено пък стабилизацията му е бетон. Имал съм доста по-лоши китови обективи, но пък е и факт, че има и по-добри. 16-50 си е ОК за повечето не специализирани снимки, просто е силно надценен, ако го купуваш отделно от магазина.

Едит: да добавя, че моторизираният зуум наистина много ме дразни, голямо недоразумение е, но явно така ще бъде.



Публикацията е редактирана (09-11-18 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   09-11-18 09:09

При условие, че е най-евтиния китов 16-50, който може да се намери,
а 18-55 държи постоянно цена за запазени бройки също е показател...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   09-11-18 09:10

написа:


> Иначе е малко измамно за
> качеството на изработка на Сони
> обективите, защото са алуминиеви и
> леки, но това не значи, че са лоши.

16-50 няма почти нищо алуминиево в себе си. Външният цилиндър е алуминиев, и евентуално още някой пръстен вътре (не помня вече кое беше алуминиево). Всичко останало е пластмаса.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 10:15

Аз не визирам 16-50.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   09-11-18 10:15

ОК. Съгласих се :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-18 10:54

Ми не знам аз имам хубави снимки с 16-50. Nyamago има хубави снимки.

Явно то нещо друго са ви проблемите с 16-50.

Май зад апаратното има нужда от ъпгрейди а не обектиеа

За твърдите палачинки 19/2.8 на сигма е по-добре. 16/2.8 има наистина доста меки ъгли. С него също имам приятни снимки ама 16-50 е доста по-добре

16-50 основното му предимство е, че е джобен. А6х00 с 16-50 влиза в джоб на яке. Автофокуса е бърз. Ако не се прилагат софтуерни корекции на 16мм е нещо като 14мм фиш т.е. ултра широко.

Аз си купих 16-70 и да по-остър е и пак е сравнително малък, но не влиза в джоб на яке.

Това с якето е знам до колко е аргумент. Реално един rx100 сигурно ще прави по-добри снимки от 16-50. Ама с 16-50 мога да си нося още 2-3 леки обектива и тогава rx-a отпада като алтернатива



Публикацията е редактирана (09-11-18 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   09-11-18 11:37

> Фуджи ще пускат и те 16/2.8

Той обаче няма да е палачинка, големината му ще е сходна с триото обективи на f/2. Широката палачинка на Фуджи е 18/2, която няма много добра репутация.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 11:49

18/2 на Фуджи си е приличен обектив, но не е точно палачинка. Палачинката на Фуджи е 27/2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: stzz   
Дата:   09-11-18 12:42

Колко удобно!
Веднъж защитаваме позиция от трибуната на техническото съвършенство.
След туй от тази на фотографското майсторство!
И за да бъде буламача по форумно неопределен, вадим "коз-палачинка" от джоба на якето!!!

Няма друго какво да си мисля, освен че някой хора силно се подценяват избирайки да разпиляват усилия, от толкова ниска трибуна като фотофорумната.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   09-11-18 13:13

Сони може са няма хубав китак, но Сигма има 18-35 и 17-70, съвместими със Сони през АФ преходник. За сметка на това Фуджи няма нито 84/1.4, нито 135/2... Тоя спор е толкова изсмукан от пръстите, че е смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   09-11-18 13:19

sirkhann: това са фулфрейм обективи. Фуджи има 90/2 (135/2) и 56/1.2 (85/1.2), които са си проектирани за системата. Да, определено е смешно...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 13:52

И Сони нямат осемдесет и ЧЕТИРИ на 1.4, нито имат 135/2. Сони имат А-маунт 135/1.8, това не е обектив от road-map-a на безогледалните Сони. Ширканче, пиле шарено, ти снимал ли си с а6ххх + преходник + 135/1.8? Знаеш ли, колко е удобна тази комбинация от 1.5кг с това компактно тяло? Или пак ломотиш, колкото да не заспиш?



Публикацията е редактирана (09-11-18 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nositel   
Дата:   09-11-18 14:08

Чи кък! Ширкхан ако няма последната дума, няма да може да заспи. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Julius   
Дата:   09-11-18 14:28

hotsnail написа:

> Реално един rx100 сигурно ще прави по-добри снимки от 16-50.

От RX100-3 нагоре - ДА. [smilie24]
Мога да го потвърдя и със снимки.
1-ва и 2-ра версия - НЕ!
А и те не са приравнени към 24мм.


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-18 14:57

Vanquished написа:
> И Сони нямат осемдесет и ЧЕТИРИ на 1.4, нито имат 135/2

Vanquished имаме Сигма 135/1.8 дори бе преходник. Много е яка. На нивото на Цайса е. [smilie24]


https://farm1.staticflickr.com/890/41648525824_f3194ca427_h.jpg


Didko by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://farm2.staticflickr.com/1836/42125644310_a00b39ab89_k.jpg


Elisabeth 2 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Имаме и супер яка 85/1.4 GM - голяма мазнотия


https://farm1.staticflickr.com/872/41129382534_f0d573f343_k.jpg


M3 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Ама и тя не влиза в джоба.....

sstz Аз мисля, че още в началото писах, че кропа поне за мен означава компактна система. За това А6х00 ми харесват повече от Фуджи телата. От фуджи най-много ми харесва Х-Е серията . Хубаво е, да си има визьорче, иначе А5х00 и Х-А знам, че с апо-малки....

Аз не споря в момента дали фуджи или Сони. Не разбирам, защо няколко човека се опитвате непременно темата да се превърне пак в мятане на кал......Просто си говорим за обективи различни.....Мен поне ми е интересно да знам кои обективи на Фуджи се харесват на хората. Виждам, че много хора подобно на мен предпочитат твърди обективи. Виждам, че ф/2 обективите явно допадат на много хор аи не е нужна да са непременно с ф/1.2 буркан....такива неща....



Публикацията е редактирана (09-11-18 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 15:18

Ами тя е по-скоро за а7 Сигмата 135/1.8. То, ако ще се надуваме, кой има повече, скоро трябва да излязат Фуджинони 8-16/2.8 (Сони 12-24 е на ф4, гонейки светлосила за нощни пейзажи един стоп за Фуджи е предимство, а не е гонене на ДОФ, както при 56/1.2. От друга страна пък по-доброто високо исо на фулфрейма компенсира, може би.) и 200/2. Сони нямат. Но това няма значение, защото първият е скъп, а вторият е мноого скъп [smilie18] Всичко, от което се нуждае един средно-статистически любител го има и в двете системи.



Публикацията е редактирана (09-11-18 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: lamerko   
Дата:   09-11-18 15:20

Мда, както я спрягат цената на 200/2... не е като за хоби [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-18 15:57

То 400/2.8 на Сони е горе долу на цената на сносна нова кола.....

Ама аз повече бих се изкефил на 200/2 или 200/1.8 ....Има в базара понякога канонски 200/1.8 и 200/2...

При фуджи 200/2 ще е като 300/2.8 за фул фрейм. Интересно дали ще е по-компактен.

Иначе Vanquished е прав в повечето ситуации си има един стоп разлика по всички параметри и фуджи с 56/1.2 много добре са го измислили т.е. дали с 56/1.2 фуджи или 85/1.8 на фул фрейм все тая. Всъщност те и размерите стават сходни.

Май при макрото има полза от по-малкия сензор точно зарад по-дълбокото поле. Ама не разбирам от макро и сигурно пиша глупости...



Публикацията е редактирана (09-11-18 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 16:06

Мен тези дължини и размери не ме кефят. От широкото до 135мм фулфреймски макс. Мога щастливо да си живея с 8-16 и 35...
А тези горе, Кире, си ги плющял с А7-3, все пак става въпрос за а6500, не ми казвай, че е гот с него и този буркан.
Между другото, по темата, рейнджфайндърския визьор на а6ххх го предпочитам пред дслр-ския на Т2, като разположение.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   09-11-18 16:11

Е на А6х00 ползвах 85/1.8 - продадох го наскоро, за да купя един друг обектив. Ама във фликр нямам качени примери. Пък от гугъла тука не мога да слагам снимки, щото така и не оправиха img да раобти с гугълски снимки.

На фуджи има 90/2 май доста приятен.



Публикацията е редактирана (09-11-18 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   09-11-18 17:02

X-E с 90/2 или 50-140 или 100-400 е много яко.

Аудофиле, няма нужда да ми скачаш на мен, в един отбор играем. Просто излагаш не само себе си, ами цялата марка. Като адвокатите, дето 99% от тях съсипват репутацията на цялата професия

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 17:14

На кой ще викаш аудиофил ве, алоу! [smilie18]
Аз не съм Фуджи амбасадор, че да излагам марката, аз отбор нямам.

Кире, 90/2 е готин, но както каза Сънчо - на Х-Е не е много кеф.

ПП - Сънчо, те затова Фуджи създадоха Х-Н1, заради големите стъкла, за Е серията има достатъчно компакти нещица.



Публикацията е редактирана (09-11-18 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   09-11-18 17:33

Да, аз ти казвам, че тоя спор е безсмислен, дето го водите. Horses for courses. Твоите аргументи срещу a6300 са приложими към всичко, различно от скъпите тела на Фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   09-11-18 17:43

Пак четеш отнякъде си. Аз аргументи против а6ххх нямам. "Скъпите тела на Фуджи", пък а6500 е много евтин защото.

Кире, как е а6500 сравнен с Некс 7 като ергономия и изработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   09-11-18 23:30

Никакво Сони - само Фуджи![cool]

Бях забравил, че и аз има Фуджи - и то какво! Тая вечер се сетих да отворя един шкаф...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   09-11-18 23:49

Понеже ме упрекнаха по-горе, че съм нямал Фуджи (имам - и то какво!) - и съм бил повлиян от 18-годишни питиета да харесвам друга някаква марка, изведнъж ми светна лампата, че преди 2 години ми подариха едно 18-годишно... Фуджи. Специално издание, за парите на едно телце или нелош Фуджи обектив:


https://c1.staticflickr.com/5/4905/30861563467_6ac8aa75f7_z.jpg




Извадих, отворих, налях си - и вЕрно! нЕма такива цветове, такъв рисунък, такава визия... Поезия!


https://c1.staticflickr.com/5/4859/30861563387_4235e5bd6d_c.jpg



Тая бутилка сериозно купува някое ХТ с китак .

А Сони си нямат 18-годишно[smilie6] И Лайка си нямат. Не само 18-годишно, никакво си нямат[smilie25] (Макар че не бих се заклел, в света на маркетинга всичко е възможно)...

А наздраве - за Фуджи!
[beer]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   10-11-18 00:16

Скоро май няма нищо да купува :D

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Julius   
Дата:   10-11-18 07:00

nyamago написа:

> А Сони си нямат 18-годишно [smilie6] И
> Лайка си нямат. Не само 18-годишно,
> никакво си нямат [smilie25] (Макар че не
> бих се заклел, в света на
> маркетинга всичко е възможно)...

Подценяваш конкуренцията! [smilie7]


https://s.winestyle.ru/images_gen/49378/0_0_prod_desktop.jpg


А и самите японци са толкова обсебени от планината Фуджи, че имат една камара продукти на нейно име.

То да бяха само фотоапаратите и филмите... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: victory13   
Дата:   10-11-18 07:43

blended [smilie2] ... no... only single malt [smilie21]


И оставете човека поне седмица да се порадва на покупката си [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: ombre   
Дата:   10-11-18 10:53

Честито за камерата авторе,с кеф да си я ползваш.
Гледам,закачате са на тема аудио,Сашко е прав,там цените са безбожни,та изобщо не се учудвам на тия конектори че са такива пари.

Фарушко супер е снимката от състезанието ,а цветовете са без коементар.

ПС-да се извиня на колегата Иводам,че едно време го подведох за моята 7-ца,която се отказах да продам тогава,но в последствие с радост се разделих с нея.....[beer] Още веднъж сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Pac   
Дата:   12-11-18 09:30

Много добре разбирам хората предпочели фул фрейм Сони пред Фуджи. Не разбирам обаче Сони кропките. Ок, ако имаш фул фрейм и обективи и ти трябва второ по-леко и компактно тяло, добре. Но Сони кроп да ти е основната система... Не че няма да свърши работа, но Фуджи е много по-добре... Според мен.
Няма значение, честито Сони на автора и със здраве да си го ползва. Хардуера е една маловажна част от фотографията като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-18 09:50

Pac има си някои предимства - цена, размер, тежест, скорост, видео...... 8к/с без блекаут и убийствено бърз и точен АФ, 4К видео свалено от 6К в камера за 1500 кинта, която е сравнително лека. А сега и със сигмите на 1.4 коиот са под 1000 лева парчето.

Тука отдлено е това дето ширкана мрънка - А6300 с простия си байер има повече динамичен обхват на базово исо и има повече мръвка за корекции.....

За снимки ако си и размера ти е ок на Х-Т-то сигурно си прав.



Публикацията е редактирана (12-11-18 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   12-11-18 10:42

Сляп тест Байер(Фуджи X-T100) vs ЕксТранс(Фуджи Х-Т20).
Моят резултат е 5:1 за Байер. След като се чекнат всички човки и се цъкне на бутона под снимките на самите кадри излиза, коя е камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   12-11-18 10:45

При мен излезе 4:2 за Екс-Транс.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   12-11-18 11:25

Да беше тест с RAW файлове през фирмения конвертор или C1P, а така директно от JPG се оценява най-вече процесора и профилите...



Публикацията е редактирана (12-11-18 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   12-11-18 17:37

hotsnail написа:

> Аз не споря в момента дали фуджи
> или Сони. Не разбирам, защо няколко
> човека се опитвате непременно
> темата да се превърне пак в мятане
> на кал…

Айде бе, ма верно ли не разбираш? След като за пореден път първи хвърли калта по Фуджито с тая невероятна глупост за самоограничаването и какво там беше?? Какво толкова наистина явно отвътре те кара с такава зле прикрита злоба и ненавист да се нахвърляш срещу една марка и хората, които са решили да я ползват? И после, видите ли, бил учуден, не разбирал???!!!

[smilie23] [smilie23] [smilie23]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   12-11-18 17:41

ombre написа:


> ПС-да се извиня на колегата
> Иводам,че едно време го подведох
> за моята 7-ца,която се отказах да
> продам тогава,но в последствие с
> радост се разделих с нея.....[beer] Още
> веднъж сори.


Ти пък, глупости, жив и здрав да си. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sayman   
Дата:   12-11-18 18:56

Ivodam, така като гледам почти всички хвърлят кал по тея дето снимат с другата система. Ето виж и последното написано от Pac "Но Сони кроп да ти е основната система... Не че няма да свърши работа, но Фуджи е много по-добре..."
Не по-добре, а много по-добре [smilie25] Чудесно, само дето не разбрах защо?
За портретите дето снима Pac или за това дето ще снима човека, който пусна темата. За студио ли сватби ли ... За коя фотографска задача?
Какво да кажат онези дето са избрали Оли и Пана за основни системи. Да ги питаме ли дали се чувстват зле защото сони и фуфжи били 'много по-добре'

Разберете, че генерализирането никога не е ок.
Както казах, аз имам апарати и на двете системи и повярвайте ми ... няма 'по-добре', а да не говорим за 'много по-добре'.
Всичко в шкафа е инструменти за фотография ... за пирона вадиш чука, за винта вадиш отвертката [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   12-11-18 21:45

Колкото повече снимам, толкова по-малко време ми остава да се оплаквам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   12-11-18 21:58

Разгеле!

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: ZENON   
Дата:   13-11-18 00:01

Що някой просто не вземе и да направи един тест на 12 800 с еднакъв обектив в полумрак и т.н. и лесно ще се види кое какво е.
!00 страници дъвка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   13-11-18 08:35

Щото на никого не му пука за истината, важен е спора. Сони дъ бест, Фуджи дъ бест, Канон дъ бест, Никон дъ бест. Пентакс също и олимпус тоже. Всичките са дъ бест. А най-дъ бест е задапаратното устройство, което знае как да ги използва и "баш го брига" какво пише отпред на камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: ombre   
Дата:   13-11-18 13:26

Иводам....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-11-18 13:48

Сони е по преспективната система в момента.

Фуджи са страхотни но не ми харесва идеята да нямаш Фул Фрейм като опция за развитие. Ако започвах от нулата с безогледалка бих започнал с а7 мк3 и лека полека да добавям обективи.

Ако става дума за по-малък бюджет бих започнал с а7мк2.

Ако ще се снима спорт и репортаж бих се въздържал от безогледална система и бих си взел Никон.

Фуджи за мен не се вписват никъде в момента. Ако снимах портрети, сватби, пейзажи бих предпочел фул фрейм която и да е компания. Фуджи нямат.

Ако снимах спорт нямаше да си купя безогледалка поради ред причини.


Обективите на фуджи не ме впечатляват защото за просто едни скъпи еквиваленти. Вместо 56 1.2 или 23 1.4 просто можеш да си завъртиш нещо автофокусно на 1.8 на фул фрейм. [beer]

Фуджи са система за ентусиасти не за работа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-18 14:59

Ако снимаш спорт не си купуваш камера!!!

Едни хора ти я дават и нямаш много глас в това какво ще ти дадат.......

Хайде 1000-та спортни фотографа в световен мащаб да ги оставим на мира. нямат грам отношение към дискусиите в този сайт.


ПП Инак съм съгласенс ПД, но това си е моята гледна точка.

ПП За спорт, животни и т.н. - Фуджи Х-Т3 явно е доста приличен Аф и имат няколко доста качествени теле обектива, подобно е и при Сони. При сони от скоро Аф със сигменските дълги стъкларии явно е оправен с някакъв фърмуер (на сони ли на сигма или на двете фирми...) и по форумите зачестиха снимки на орли, бухали, сови, соколи, папагали и прочие пилета.



Публикацията е редактирана (13-11-18 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   13-11-18 15:06

Ха, много зависи. Фуджи може и да нямат ФФ, но имат среден формат. Така че ако работата е във областта на фешън фотографията - защо не? Вярно, нямат толкова опит и тела и гърбове като Хаселблат и Phase One, ама интересно какво ще е с последната им разработка в тази ниша. Те и МК1 на А7ците не ставаха за сватби и уайлдлайф. Да не говорим, че с две тела от сорта на X-H/Х-Т3, два зума от тези с червената емблемка, два търдака на 1.4 не виждам как да не може да се върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: io_bs   
Дата:   13-11-18 15:36

Някои снимат сватби и портрети с m4/3 - ако човек е способен, ще направи добри снимки и с по-малки формати от ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: ombre   
Дата:   13-11-18 16:44

Подкрепям напълно мнението на io_bs.Ето едно линкче,където явно пича е в час с обработката,но си щрака с малкия сензор и му дреме на спусъка....:)

http://1kcreatives.com/stunning-wedding-photography-w-micro-43-system/

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-18 18:48

Хора ПД е написал какво мисли. Няма нужда да скачаме.

Pac написа, че няма смисъл в кроп системата на Сони. Аз си имам такава и си я харесвам, но си има и голямо братче....



Публикацията е редактирана (13-11-18 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   13-11-18 19:05

Абе влизам от време на време и в тая тема да чета бисери, яки бисери [smilie5] Той автора на темата е свършил работа вече, а тук езици се чешат...Е и аз да почеша моят [smilie5]

Като гледам как се изказват хората, все едно са снимали, снимали, снимали с всички произведени и за напред планирани и не произведени камери, ама те са снимали с тях, та знаят аджеба кое става и кое не...Напрао не моа!

Интересно ми е колко от вас хора, които смятате, че на Фуджи системата е слаба и недомислена, сте ползвали/пробвали "скъпите" им обективи и недоразвитите им тела? Ама да сте погледнали кадрите или на монитор или на хартия после, не само на 3 инча екран.

Защо са оправдани 1500-2000 пари за Сигма Арт обектив (щото хич не мога да ги определя като евтини вече), за по-евтин Тампон или Самянг, а не за нейтив за дадена система на същата или близка цена примерно (говоря принципно)?

Иначе за всеки си има по нещо от всяка система. Аз като гледам една система дали ми пасва, гледам първо обективите, които ме интересуват и после телата. Ама нейтив обективите, a не third party. Отделно смятам, че нали като си купува човек скъпа камера тряаа да има и за скъпи обективи или бъркам? Те си вървят заедно тия неща. Щото, ако си купиш скъп ФФ и му туриш един келяв буркан е все едно да си купиш performance автомобил и да го закичиш с газова уредба (не, че не е повдигано и не, че не е практика като цяло)

И не на последно място - корици не се снимат само с ФФ камери. Хората ползват и м4/3 и кропки и среден формат. Очевидно е, че не е системата, която ограничава фотографията, а фотографа (ама и това вече мисля е ясно)

[shtrak] [thankyou] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   13-11-18 21:20

Никакво сравнение не може да става между коли, противогази, плодови презервативи, кисело мляко и техниката за снимане... Никога.
Каквото човек иска, го получава. Въпросът е колко струва и дали има смисъл от снимането. В случая и с двете камери и обективи може да се покрие почти всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   13-11-18 23:14

Ама разбира се! Щом си рекъл [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: didesignbg   
Дата:   15-11-18 21:06

Фуджи е по-перспективната система в момента.

Сони са ок но не ми харесва идеята да нямаш среден формат като опция за развитие. Ако започвах от нулата с безогледалка бих започнал с хт-3 и лека полека да добавям обективи.

Ако става дума за по-малък бюджет бих започнал с хе-3.

Ако ще се снима спорт и репортаж бих се въздържал от безогледална система и бих си взел Канон.

Сони за мен не се вписват никъде в момента. Ако снимах портрети, сватби, пейзажи бих предпочел среден формат която и да е компания. Сони нямат.

Ако снимах спорт нямаше да си купя безогледалка поради ред причини.


Обективите на сони не ме впечатляват защото за просто едни скъпи еквиваленти. Нямат обективи с характер, разчитат на Сигма за да правят впечатление, по никакъв начин не се възползват от малката работна отсечка и възможностите които предоставя, като цяло е по-добре да огледало. [beer]

Сони са система за начинаещи пикселобройци не за работа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   15-11-18 22:06

Рядко неадекватен коментар

Дори не знам какво да посоча по-напред като топ неадекватен коментар

Сватба със среден формат ??????

Сони разчитат на Сигма, за да правят впечатление ??????

Не знам какво да кажа

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   15-11-18 22:10

dide като ти мине шока от дозата си прочети щуротите пак. Ще останеш изненадан, колко големи глупости можеш да напишеш

Ти виждла ли си STF обективите на Сони или GM-ите твърдите им или пък 135/1.8 дето беше за А байонет? Ако тия обективи нямат характер то .....вземи прочети някоя книжка какво е обектив....



Публикацията е редактирана (15-11-18 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   15-11-18 23:03

Е, какво скачате като ужилени, не виждате ли, че се бъзика с поста на ПД...и емотикони имате накрая...май някой друг не си е взел дозата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   15-11-18 23:11

Чуков сам знаеш, че специално при сватбите има не малко моменти в които средният формат би свършил чудесна работа. Някъде сериозно използват подобна техника за такива събития. Е няма как да се плющят хорАта в тъмния ресторат, взимането на булката от панелния апартамент и мазането с торта при "състезанието за най-еротично ядене на торта" след разрязването на въпросния сладкиш със среден формат, но има кога да се използва [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-18 08:53

Юри дълбоко се съмнявам в предимствата на "малкия" среден формат със стар сензор пред един Д850 или А7р3. Поне до сега не съм видял някъде пример в мрежата, дето да покажат предимство на тоя среден формат с 14 битов РОУ.

Когато говорим за хаселите и Фейз Уан за малко повечко пари говорим за 16 битов РОУ файл, доста по-едри пиксели от кето произтичат по-плавни градации, повечко детайл и т.н.

Съжалявам ама на фуджака сегашния и на малкия хасел РОУ файла нито има повече детайл нито по-плавни градации от Д850 а цените им са около 3 пъти по-високи и за тялото и за обективите......за сега са предимно снобраски играчки. Това е и причината Никон, Сони и Канон да нямат камери в този сегмент. Ако имаше конкурентно преидмство спрямо най-добрите 35мм камери до сега щяха да се нахвърлят.

Фуджи добре правят, че си подготвят почвата и когато има реално смислен сензор в този фомрат с 16 бита, фазов фокус и т.н, ще са едни гърди напред. За сега ....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   16-11-18 09:07

hotsnail, един фотоапарат не е само големина на пиксели и цветови градации. Има и други неща, които се определят от размера на матрицата, физическият, в mm, а не от големината на пикселите му и дълбочината на РОУ файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chukov   
Дата:   16-11-18 09:32

Средноформатната камера е камера за спокойна работа - мода, интериор, пейзаж

Тя си има други предимства

В оскъдната осветеност по сватбите и бързината, с която се работи средноформатната камера няма място

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-18 10:36

Синти я обясни по популярно. Сериозн питам. Мен Фуджито ми харесваше като идея, дори тема си бях пуснал и лафихме доста на широко. Ама в крайна сметка май файда няма от сегшните камери...

Точно за това дето обясняваш например Фуджи нямат оптиката която трябва....за един Д850 или А7р3 има къде по-зверски стъкларии.

Ако искаш никонсия 105/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   16-11-18 10:58

"Визията" е различна при различните размери на сензора. Тук се обсъждат основно характеристиките на пиксела, но се изпуска голямата картина - крайният резултат. Все пак хората (нормалните, не тези като нас) гледат фотографията като краен резултат. Клиентите са от нормалните хора. Слагаш две снимки една до друга, направени с различна големина на сензорите. Разликата си личи от раз. Светата двоица ДОФ и БОКЕ са много различни. А хората (нормалните, пак) се прехласват по тях и ги харесват.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Julius   
Дата:   16-11-18 11:33

Мм, знаеш ли колко мои "нормални" познати, които не разбират нищо от фотография, ненавиждат да има размазано по снимките им. Харесва им всичко да е на фокус. Затова се кефят повече на снимките с широкоъгълния вместо на късото теле.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Synthy   
Дата:   16-11-18 12:03

Е може. Хора всякакви с вкусове всякакви. Един харесва всичко на фокус, друг харесва размазан фон, трети харесва черно бяло...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-18 16:39

По-голям снезор има доста предимства потенциални. Въпроса е кои от тях могат да се реализират с подходяща технология и подходяща оптика.

Най-елементарното е, че големите сензори имат повече пиксели обикновено. Повече пиксели са повече детайли и място за обработка и т.н. Тука 50МП среден формат спрямо 42МП за сони, 45МП за Никон и 53МП ли бяха на Канон не е много убедителна разлика

Пак има куп предства, дори рпи сходен брой пиксели. Аз например съм ползвал кропка и фул фрейм 24МП дълго време. От лични наблюдения потвърдени с физически закони съм забелязъл следните разлики:

1. По-едрия сензор има повече месо в картинката т.е. по плавни преходи, повече място за корекции на сенките и светлите тонове. Като снимаш вечер от статив или на много контрастна сцена от една снимка се вади повечко и картинките изглеждат по-готино

2. По-едрия сензор има по-малко шум и е по-лесно да снимаш на слаба светлина - А7м3 примерно държи до към 12800 сравнително чиста картинка, А6300 до към 3200 (А6300 е и малко по-стара технология)

3. По-едрия сензор по-добре понася бича на дифракцията, не съвсем перфектната оптика и други неприятни ефекти на оптиката. На пейзажните снимки просто А7м3 и дори А7 оригинала вади по-ясни и остри снимки - все едно си шарпил и надупил кларити.

4. Както и по-горе се спомена по-едрия сензор може да извади по-плитък фокус с достъпни обективи на бленда 1.4. За по-малкия формат както обсъждахме за кропа трябват по-светли обективи, каквито рядко има и са на високи цени и неминуемо имат компромиси.

Както писах аз си мисля, че при преход към по-едрия сензор използван от Фуджи ще мога да видя подобни предимства. За съжаление обаче

1. №4 просто обективно няма как да се случи поради липса на достъпн оптика. Със Сигма Арт обективите могат да се правят 4х5 или квадрати ама това е по-скоро хакерия подобна на това да си намеря кондензатор за фул фрейма.

2 №1 и №2 конкретно за GFX50 сравнен с А7р3 и Никон Д850 не се получава. Просто новите фул фрейм сензори са много много добри, пък GFX-а навъртя годинки.

За снимките остава надеждата, че №3 ще има предимства т.е. за пейзажна фотография или репродукции фуджито може би ще вади малко по-остри и детайлни снимки заради по-едрия пиксел.

Освен това и Аф на GFX за сега е доста ама доста зле поне от клиповете на Фуджи амбасадорите. Дори сравнен с А7р или А7с, които нямат фазов фокус нещата не са добри. А с камера като Х-Т3 или А7р3 или Д850 просто няма място за сравнение.

Кадри в секунда при А7р3 са 10 кадъра в секунда със 100-тина кадъра ефективен буфер

А7р3 има - пиксел шифт за интериори и репродукции, което прави доста впечатляващи снимки.......за пейзажи е по-сложно....

На пролет ще има нов GFX ама малко ме е страх каква цена ще му искат.....ще видим...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   16-11-18 19:03

Кире, GFX има луд динамичен диапазон, но не съм гледал сравнение срещу ФФ, колко е повече и дали си струва. Предимно гледам във фейсбук групата боке фетишизъм и тук там страхотни кадри...които биха възможни и с камери с по-малък сензор. Просто Фуджи уцелиха добре нишата и като гледам леваците с пари, как се нахъсват :D Факт е , че сегашните фф са най-добрият компромис цена-качество, но всеки му според нуждите и възможностите. БТВ, GFX не е навъртял нищо, на година и половина само е камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: didesignbg   
Дата:   16-11-18 20:42

който разбрал, разбрал.
chukov във твоята действителност може да не се вписва среден формат и сватба в едно изречение, но има достатъчно хора за които това не е така. Ако желаеш може да отидеш да им обясниш колко грешат - Сватбите Х, почни от един Кевин Мълинс, той най-много се напъва.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Gecata   
Дата:   16-11-18 21:56

didesignbg твоята действителност подсказва, че не си снимал много сватби и спорт. Вярно е че има добри примери за сватбени фотографи които работят с камери среден формат, но те са приятни изключения. По добре да коментираме от позицията на собствения си опит [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   17-11-18 01:07

Можем да разпишем подробно всички по-важни моменти на една типична 12 часова БГ сватба, от подготовката на булката и младоженеца до след рязането на тортата и ще се види че поне в няколко етапа може да се снима със среден формат...сега колко има смисъл от икономическа и практическа гледна точка в нашите условия е друг въпрос...и фотографът трябва да си се е позиционирал в по-горния сегмент....и естествено не като основно тяло средния формат...но за можене може...ма хайде да не превръщаме темата в сватбарска, че ще трябва да викаме духа на Боби Лъвчето [smilie5] ....и в крайна сметка фотографията не се изчерпва със снимане на сватби, уайлдлайв и спорт, че да зачеркваме с лека ръка предимствата на някои производители, изкарващи средноформатни камери и обективи (тук нямам предвид само Фуджи).

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   17-11-18 02:01

Юри дай да се съсредоточим на екскурзиите в планината (врачанския Балкан, лизенска, Витоша, Плана, Рила, Пирин....), в Исландия, във Белрин, в Задар, в Нови Сад и в Прованса. Може снимки на познати. Може ако има някой дето да щрака стрийт.

За профитата сметките и избора е по-сложен и има доста фактори, дето за любител не са важни.

Особено пък спортните неща......

Та от моите сметки идеален е GFX-a ама просто не е достатъчно голяма разликата в момента с най-добрите и двойно по-евтини фул фрейми. След година новия звяр сигурно ще оправи някои досадни дреболии като АФ и вероятно ще е с обърнат сензор като новите фул фрейми, но ще е с по-голям сензор и ще е доста по-убедителен. Поне аз тъй ги мисля.

Иначе от профи нещата сигурно за модни снимки е интересен gfx и сега.......а силно подозирам, че снимането на човешката суета е голяма индустрия

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   17-11-18 09:38

Ми аз нали почти същото казвам [smile] Осве това какво е това Сони vs Fuji , когато е ясно, че Leica is the best, f...k the rest [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Vanquished   
Дата:   17-11-18 09:57

Абе сватби, мода, бла-бла, пълно е с богати азиатци, които завинтват стари или всякакви ръчнофокусни обективи да се кефят. Кеф цена няма, ако имам пари бол бих си взел, каквото ми е кеф, а не което е най-практично/изгодно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   17-11-18 10:51

uri64
По принцип сте прав.
Погледнато в този ред на мисли, комбинация от х-т3 с 16/55 f2.8 и GFX с портретен, биха били перфектната комбинация за снимане на сватба.
Даже и като цена са конкурентни на 2 бр. А7 - 3 с аналогични по качество обективи.
Друг е въпроса, има ли изобщо смисъл от снимането на типична българска сватба с нещо повече от телефон [smilie5],
а и не подценявайте Боби Лъвчето,
масовата публика наистина харесва много повече снимките с дълбок ДОФ пред дефокоса, бокетата и мазаниците (не снимам сватби но съм чувал доста коментари от недоволни клиенти, че снимките с телефони станали по хубави от тези на фотографа).

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »