Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Изтрити коментари под снимки
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-08-18 09:23

Добро утро, съфорумци!
Разглеждам днес новите снимки от различните албуми и попадам на поредния "шедьовър" в Голо тяло (съдейки по преглежданията и гласовете, там има само шедьоври). Поглеждам към секцията с коментарите и гледам, че авторът е изтрил редица коментари на друг потребител. Може би са били малко по-дълги от традиционните - "+++" , "!!!" , "гот" ...
Все пак авторът се е обосновал - " Изтрих коментарите, за да спестя публично излагане на конкретния потребител".
Колко снизходително, помислих си аз.. И някак си нещо не беше наред , та реших да отнеса тези мои разсъждения тук. Ако това тотално не ви засяга, съжалявам, че съм ви изгубил времето. Ако ли не, то ще се радвам да стане дискусия относно критиката във фото форум - има ли я, нужна ли е, приема ли се, полезна ли е.
Иначе към модераторите - има опция за разрешаване или забрана за коментари още при качването на снимката. Къде е демокрацията във Фото Форум , при положение, че авторите могат да трият коментари и под снимките да остават само коментари, които харесват на тях?
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 09:43

Относно критиката във фото форум:
Има ли я? Има я.
Нужна ли е? На някого е нужна, на някого - не.
Приема ли се? Някой я приема, друг, видно е, не я приема.
Полезна ли е? Критиката води до размисъл, а хората не обичат да мислят. Дали ще е полезна зависи от критикуващия и от критикувания. Хората са толкова различни и комбинациите между тях още повече, така че този въпрос няма да намери категоричен отговор.

Къде е демокрацията във Фото Форум? Във Фото форум няма демокрация. Никой никъде на никого не е обещал (оферирал) демокрация. Неразумно е да имаш очаквания в тази посока.
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: Synthy   
Дата:   02-08-18 09:45

Всъщност, демокрация има. Само че разбирането за нея е малко по-различно от същината и.
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: Антивик   
Дата:   02-08-18 10:16

Авторе, с тези питанки рискуваш да си изкараш едноседмично лишаване от писане във форума...[smilie2]
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   02-08-18 10:20

Момци, да разясним малко понятията. Знаете ги - демокрация=народовластие. Това е! Всеки може да трие квото си иска, когато е под негова снимка и природата го е надарила със свръхчувствителна душа. Много мои коментари са трити под очевадно нескопосано изпълнени снимки от техническа гледна точка. И кво - другите 20-тина коментара с удивителни или гласни букви си стоят, както и нескопосаната снимка. И това с чувствителната душа не е мое изказване. Цитирах един съфорумец, който на лични ме порица с комсомолски плам. Та свиквайте - народовластие цари тук [smilie18] [beer] !!!

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: darkfame   
Дата:   02-08-18 11:22

Колега, знаеш, че българите имаме навика да плюем по всичко, дори и по най-святото си. Често импулсивно.
Критиките по форумите, при това не само тук, а и в доста медии има едни екземпляри дето нит се водят, нит се карат. На тях угодия няма и мненията им са все "безпристрастни". Други са царе на заяждането. Дори често прекрачват добрия тон и започват с нападките и обидите. Трети, онези с повече такт отпавят критиката и забележките, които имат към даден фотос конструктивно, дори на лични и по този начин не унижават лицето направило снимката и неговото достойнство. Четвърти гласуват със знаци независимо каква е снимката.
Имал съм от всички гореизброени типажи и съм трил коментари. Трил съм и снимки, след като даден колега с аргументите си ме убеждава, че същата не е добра. Разбира се, аз си преценявам дали да взема под внимание дадена критика или не.
Уважавам онези, които са от третата група.
Поздрав!
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   02-08-18 11:37

Относно критиката тук цари огромна кривина. Критика на художествено произведение означава анализ на произведението. κριτικός, kritikós – да разграничавам, разпознавам, забелязвам, съзирам. При нас се брои за критика всяко повърхностно отхвърляне или: "това не става", "не ме кефи", "кофти обработка"(признавам и аз съм постъпвал така, като пийна ;) )... Тези необосновани и субективни мнения се изхвърлят под всякакъв вид снимки независимо дали кадъра наистина не става или между автора и критика стои продаден счупен обектив, прекалено споделен модел, подливане на вода или просто отмъщение за сторен грях преди, някога далеч назад ;)... Нормално е авторите на тези кадри да недоволстват. Опцията да изтриеш нещо подло, елементарно или незадълбочено съответства на това да подминеш глупак на улицата който е решил да се прави на интересен. Справка :

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1885422&t=1885422


Прочети началото на тази тема!
Така, че според мен е хубаво да я има и тази опция!

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: victory13   
Дата:   02-08-18 12:47

бих адмирирал възможността за редакция на снимка от човек, който е видял недостатък, или има визия за по-добра интерпретация на наличния материал... не бих го нарекъл точно критика, понеже критиката включва много аспекти, и сериозната такава може/трябва да напълни един екран [shtrak]
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: sherbit   
Дата:   02-08-18 13:22

Аз много пъти съм махал коментари като "Много яки цици".
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   02-08-18 14:17

victory13 написа:

> бих адмирирал възможността за
> редакция на снимка от човек, който
> е видял недостатък, или има визия
> за по-добра интерпретация на
> наличния материал... не бих го
> нарекъл точно критика, понеже
> критиката включва много аспекти, и
> сериозната такава може/трябва да
> напълни един екран [shtrak]

Ъхъм, в едни други два форума имаше такава възможност. За съжаление, те май вече не са между живите[smilie18][beer]

П.П. Нали не си мислите, че всеки кинокритик е преуспял кинорежисьор в пенсия[smilie5]?



Публикацията е редактирана (02-08-18 14:23)
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   02-08-18 14:31

Съгласен съм с коментарите на всички, виждам логиката да има подобна опция. Просто цялата ситуация ми прилича на една изложба, на която уж са поканени всички, но на входа пускат само приятели на автора. Ако коментарът нарушава правилата на сайта, то може да се ползва бутончето репорт и потребителят да не може да коментира повече, но предполагам това ще отвори твърде много работа за модераторите.
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: Бармалей   
Дата:   02-08-18 16:04

Ааа... беее... Аз не мога да разбера - все още - кое е коментар... кое хвалба... и кое размяна на точки?
А иначе - демокрацията е право на гласуване на атиняните - без жените, чужденците, децата и робите. Раликата е, че там са нямали "Б" точки[smilie5]
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: ceco   
Дата:   03-08-18 06:24

@ bogdanov (02-08-18 11:37)

bogdanov написа:

> Опцията да изтриеш нещо подло, елементарно
> или незадълбочено съответства на това да подминеш
> глупак на улицата който е решил да се прави на интересен.

Не, не е така. "Да подминеш" означава просто да подминеш, да не му обръщаш внимание, да го убиеш с мълчание, да го подминеш "като Б-автор не-шедьовър" [smilie9] ! Обратно, да му изтриеш коментарите е една много остра реакция, грубо казано "да му затвориш устата"! А това означава, че реагираш като ужилен, силно разгневен от неговите думи, на които не можеш да отговориш словесно, а искаш по всякакъв друг начин незабавно да го елиминираш от дискусията. И тук на помощ ти идва Х-чето, с което за част от секундата може да затриеш всеки неудобен коментар, преди да си го прочел дори. С един замах и "няма коментар - няма проблем"! Всичко под Снимката ви е чистичко, "културненко и пристойненко - изключителна благодат", както добре е описано в песента на Вл. Висоцкий. Сякаш за нашия форум е писана ... [smilie8] (риторичен въпрос, но за онези, които не познават творчеството на барда ще кажа все пак) - там става дума за гробището.


bogdanov написа:

> При нас се брои за критика всяко повърхностно
> отхвърляне или: "това не става", "не ме кефи",
> "кофти обработка"(признавам и аз съм постъпвал
> така, като пийна ;) )... Тези необосновани и
> субективни мнения се изхвърлят
> под всякакъв вид снимки ...

А по-обосновани и задълбочени ли са коментарите: "хубаво", "кефи ме", "изключително добра обработка" ... ? Не съм забелязал някой да трие подобни коментари под снимките си, включително най-големите противници на необоснованите коментари! Защо ли?

Под субективни по-горе изглежда се има пред вид негативни!? А дали позитивните мнения са винаги обективни? За по-висока обективност трябва да се вземат пред вид всички мнения под снимката, не само отбрана селекция от тях. А когато оставите самият автор си прави селекцията ... на всеки е ясно за каква обективност иде реч!

Затова съм твърдо против авторът да може да чисти коментари под снимките си. Аз лично никога не съм го правил, дори не ми е хрумвало да изтрия чужд коментар, дори ако е на човек, който съвсем не разбира или се е объркал нещо. Разбира се, че е право на собствениците да преценяват кое е от полза за сайта им и кое - не. Знам, че всеки, който се е възползвал от опцията "изтрий този коментар" ще намери пример, в който основателно да го е използвал. Но сумарно колко са тези примери на фона на всички изтрити? 1 - 2% , може и по-малко, всичко останало си е просто почесване на егото на автора! Но за някои, изглежда, това е жизнено важно!

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: mmjm   
Дата:   03-08-18 07:52

Както чистиш в собствената си къща, така трябва да можеш да почистваш и предоставеното ти за ползване пространство. Как ще го направиш зависи от собственото ти възпитание и чувство за хигиена(а то е субективно).

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-08-18 07:59

ceco napisa:

Но за някои, изглежда, това е жизнено важно!

Ъхъм, "като слънцето и въздуха за всяко живо същество"[smilie5] . Това в кавичките... , но също подхожда за ситуацията[smilie18][beer].

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   03-08-18 08:41

Може би сте в този форум от доста време и затова сте приели пространството за свое собствено и се стремите да го поддържате "чистичко". Всеки случай пространството е на сайта и потребителите в него. Точно затова и го правя на въпрос, ако беше ваш собствен сайт за фотография и някой дойде да храни под снимките, това ще се отрази зле на бизнеса и е разбираемо да се трият подобни коментари. Може би понеже това работя, разсъждавам по този начин.
Това тук е сайт за споделяне, общност на фотографи, къде другаде да се пишат коментари, ако не тук.
В крайна сметка то си зависи и от личната култура на автора. Човек, който трие негативните коментари и оставя само положителните на мен лично не ми прави никак добро впечатление. Какво ви пречат негативните коментари - ако коментарите са породени от завист и злоба, то това показва, че има за какво да ви се завижда. Лично на мен негативни коментари не ми правят един "шедьовър" по-малко хубав. Точно най-великите творби пораждат най-много завист и злоба и освен ако такива коментари не карат автора да се съмнява в свбе си, то не виждам смисъл същите да бъдат изтривани.
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: CDman   
Дата:   03-08-18 09:03

Тук няма лоши снимки ! [smile]

Също така няма слаби фотографи [smilie5]

И не на последно място няма грозни модели [smilie21]

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Петък е !

Наздърве .. опа [smilie10] ... наздраве [beer] [smilie5]

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: sherbit   
Дата:   03-08-18 09:43

няма модели с криви цици
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: asahi   
Дата:   03-08-18 09:55

Ceco [smilie24]
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-08-18 10:45

Шербет, дан'си прекалил с виаграта? От вчера само за цици говориш[smilie5].
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: Антивик   
Дата:   03-08-18 10:53

stoyanvakarelov,
благодари се, че си се разминал само с триене на коментар, а не са ти ударили направо стоп за всякакви коментари под снимките, да те блокират речено по друг начин, че историята помни и такива случаи, като изразиш съмнение за качествата на някой "шедьовър" и после никакви коментари, нито да уточниш, нито да отговориш на нападки...[smilie3]
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: Kalimas   
Дата:   03-08-18 11:12

Според мен трябва да се замени "изтрий" с "подай сигнал" за коментарите, все пак и там важат правилата на форума.
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: stotinka   
Дата:   03-08-18 11:13

Оплюхте човека, без да знаете каква е снимката и какъв е бил коментара. Може би критиката е била срещу модела, човека да е снимал гаджето или жена си и за това го е взел по-навътре, нормално, критика може да е бил циничен или да му е имал зъб за нещо, да му е завиждал дори и т.н.

 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: tili   
Дата:   03-08-18 11:14





Публикацията е редактирана (03-08-18 18:37)
 Re: Изтрити коментари под снимки
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   03-08-18 11:51

Изтритите коментари са на друг потребител, не съм писал аз. Аз гледам все още да не пиша коментари, точно защото не съм аз този, който трябва да критикува каквото и да било тук. Все пак фотографията не е точна наука, не може да се позволи да коментират само хора, които "разбират". Винаги е полезно да има различни гледни точки.
И аз съм ЗА да се замени изтрий с подай сигнал, а който не иска коментари , да ги изключи. Така или иначе ако смяташ, че творбата ти не трябва да получава негативни коментари, струва ми се, че и положителните са излишни. Все пак има и точки.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.