Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-18 17:54

Много теми тука се изписаха за монитори и компютри и ги §ета така с любопитство.

Моя компютър е на преклона възраст и макар с 16ГБ памет е въоръжен с проста nVidia 460 или 470, легендарен i5 (от тия дето се клокват) не може да изкара 4К. А ми се ще нов 4К монитор хем да си видя как излгеждат 4К клипчета, хем ще ми е по-голям кеф да мацам снимки.

Та с основна цел Кепчър и фотошоп за мачкане на 100МП снимки какво е разумно да се гледа за да не трябва да го сменям след само три години.

Аз съм си набелязал нещо, но май може ид а ска§ам мнго напред и се §удя дали да не зазакам новите интели (Трябва да са много нови тая година, предната бяха само с малки подобрения)

ASRock Z270 Pro4, Z270
i7-8700K
2x 16GB 2666 Mhz DDR4
Samsung 500GB 850 EVO M.2 (дисковете ще са доста повече. Този ще за нещата дето трябва да се пишат и четат бързо)
nVidia GTX 1070 8GB palit или нещо подобно
BeQuiet! Pure Rock BK009 вентилатор
BeQuiet! System Power 8 600W захранване
FractalDesign Define R5 кутия

Не е много евтино да го сглобя и отделно отгоре е 4К монитора, който пък искам да е фотографски а не за геймене или КАД, и заради това отлагам вече 2 години и отгоре.....

Много ли залитам? Пропускам ли нещо? Малко Optane много ли ще промени нещата?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lord_kik   
Дата:   27-07-18 18:46

Какво е фотографски монитор? И каква е разликата?!!!

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   27-07-18 18:53

Първо се започва от сокета и той не трябва да е 1151. За твойта цел ти отива 2066. Цените вече са доста атрактивни. И разкарай Асрок и палит от фирмите с оферти.



Публикацията е редактирана (27-07-18 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   27-07-18 20:07

8700K си е на LGA1151, но изисква чипсет за 8-мо поколение. Въпросния Z270 няма да ти свърши работа. За ASRock - въпреки, че се разви доста последите години, тази компания беше създадена от Асус като отделен бранд, през който да си продават продуктите, които НЕ са успели да дадат убедителни резултати в стрес тестовете...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-18 22:26

lord_kik виж тук


Процесора подходящ ли е? Поне така чета, че е добра идея този и7 вместо подобния и5. Дали АМД си струват за готови софтуери като фотошоп и кепчър, който вероятно са компилирани с оптимизации за интел?

2066 не е ли за още по-скъпи машини? Аз се чудя дали да не взема 1060 и и5 процесор, а не дали да взема 6 кора. В смисъл конфигурацията и сега е малко отвъд това, което мисля, че е разумна цена за домашна машина

Асус значи да взема дъно и видео а?

ПП Нещо и монитора дето харесвам го няма в момента....дали са го спрели и ще пуснат нов и по-скъп...



Публикацията е редактирана (27-07-18 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-18 00:14

Да, процесора е "класика". Но си струва "К" версията най-вече ако имаш намерения да го клокваш, а това значи хубаво и стабилно дъно, захранване, охлаждане и кутия. И да се внимава със охлажданията, че някои комбинации от дъно-охлаждане са несъвместими от неочаквана гледна точка - габарити. Почват да опират в капаци или памет и става весело :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   28-07-18 00:26

2066 е новата платформа на интел за работни станции. Наследник на познатата ти 2011. Де факто имаш реално 200 лева отгоре за дъно. Цената на процесора е същата примерно i7-7800X 2400/4.3Ghz само, че този е къде по добър. Получаваш един куп благинки като например 4 канална памет, но най важното което търсиш- стабилност, качествено изработено дъно и дълга поддръжка на платформата. Колко мислиш че е живота на 1151 при условие, че не е първа младост? Това е платформа за десктоп компютри. 3 години макс и финито. Старата 2011 е от 2011 година и е още актуална. При условие, че скачаш на скъп процесор и голям обем памет е смешно да ги забодеш на платформа реално за офис приложения. 200 лева няма да те съборят, а ползите са много.



Публикацията е редактирана (28-07-18 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: MarinY   
Дата:   28-07-18 02:24

Да вмъкна един въпрос: 2066 има десет модела- от 200 до 450 долара. За кой става дума?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   28-07-18 09:48

Моите две стотинки:

ASRock Z370 Pro4,
i5-8600 или i7-8700
16GB 2666 Mhz DDR4
Samsung 500GB 850 EVO M.2
nVidia GTX 1060 6GB palit или нещо подобно
BeQuiet! Pure Rock BK009 вентилатор
BeQuiet! System Power 8 600W захранване
FractalDesign Define R5 кутия

А по-надолу на който му се четат тестове.
i5-8600 отстъпва с по няколко процента на i7-8700, не знам дали си струва по-скъпия процесор. Реално в работа разлика няма да се усети, но хората обикновено купуват върховия процесор по ред причини.

Препоръки за компютър за Photoshop

Препоръки за компютър за Lightroom

Тестове на процесори за Photoshop

Тестове на процесори за Lightroom

За Capture One уви няма тестове, ей тук е писано малко отдолу
http://www.photocomputerguide.com/processor/


Според мен:

Сървърни/workstation платформи и дънни платки за тях като 2066/2011. Абсолютно излишни разходи за твоите цели.
200-400 и лева повече за дънна платка, поне още толкова за процесор и 100-200 повече за памет (защотото трябва да е с ECC). И всичкото това дава по-лош резултат във Photoshop от един най-обикновен i7 7700. Същата работа и за Lightroom като изключим както се вижда ескпорта или импорта на голямо количество файлове.

Горе долу същата работа с графичната карта за продуктите на Адобе. Всичко над GTX 1060 са ти излишни разходи без никакъв реален прираст в производителността. Само някои от операциите на Photosphop/Lightroom се възползват от графичната карта и за тях между 1060 и 1080 няма почти никаква разлика. 4К монитора няма общо с производителността на системата, достатъчно е видео картата да го поддържа. За Capture One пише че ползва Open CL но в изискванията за hardware не уточняват коя карта препоръчват.

Хардуерни препоръки за Capture One


По отношение на дънната платка. Това дето lamerko написа е вярно но само до някъде. ASRock е всъщност търговска марка на Asus която те създадоха преди 15-20 години за да елиминарат конкуренцията от нискобюджетни производители. Което успешно направиха. С годините запазиха леко по-ниски цени но има платки на ASRock които струват по-скъпо от такива на ASUS за същия сокет. Зависи какъв клас е платката какви компоненти използва какви опции и джиджи биджи има. Това е като колите. Infinity и Nissan са две различни търговски марки на една компания. Прави се да се покрие по-добре пазара от нискобюджетни до скъпи и премиум, прави се за да се атакуват по-ефективно определени пазарни сегменти и различни пазари и т.н.

Ама това :
тази компания беше създадена от Асус като отделен бранд, през който да си продават продуктите, които НЕ са успели да дадат убедителни резултати в стрес тестовете

е меко казано несериозно, да не кажа по силна дума. Не знам как си го прествя това lamerko. Някое Инфинити като не мине тестовете и го пребоядисват като Нисан ? Някоя платка като не мине тестовете и я пребоядисват като ASRock ?

Ако не смяташ да правиш overclock на процесора (а според мен въобще не ти трябва), която е основната причина поради която се купуват по-скъпите ASUS или не ти трябват повече портове, PCI Express слотове, други по-специални опции, тогава ASRock която си си избрал е напълно достатъчна. Не бих се замислил и за момент да я купя за себе си. Само че във варианта ASRock Z370 Pro4, ако ще ползваш i7 8700 или i5 8600. Тук виж lamerko е напълно прав.

В момента на пазара има останали 4 марки дънни платки, MSI, GYGABYTE, ASUS и ASRock (всъщост друга търговска марка на ASUS) и 3 производителя. Другите не издържаха на конкуренцията и отидоха в историята. И всичките които останаха може да си сигурен са достатъчно добри. Отдавна мина времето когато някои дънни платки на някои производители даваха дефекти. Имам ASRock от среден клас и ми служи вярно повече от 6 години. И не помня кога за последно съм видял дънна платка която е сдала багажа по някаква причина.

И ако не ми вярваш може да отидеш в newaegg и да видиш какво пишат хора купили тази платка като ревюта:

ASRock Z370 Pro4


И каква изненада аналогична като клас и възможности ASUS платка за същия сокет и със същия чипсет има по-ниски оценки:

ASUS Prime Z370-A


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: compur   
Дата:   28-07-18 10:16

(към амтора на темата) И ти ли, Бруте! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   28-07-18 15:55

Благодаря за препоръките

Гледах тия 2066 дъна. Хубаво е, че има по 8 слота за памет и приемат 128гб, че сигурно и нагоре. Аз освен памет и дискове надали друго ще сменям. Те за видеото ще измислят сигурно нов интерфейс и каквото и дъно да взема....


Ще видя и тестовете. Фотошоп ме интересува повече. Лайтрум в сегашния си вид няма да съществува дълго - или ще го оправят да е като Фотошоп/кепчър 1 или ще го спрат. Май с тия облаци на спиране отива. Много алчни станах адоби - не стига абонамент за лиценз, сега задължително ще искат и облак да плащаме за новия лайтрум

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-18 16:08

Не виждам нищо да се е променило в абонамента на Адоби. Ако сравняваме - Кепчър 1 излиза по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   28-07-18 16:51

Адоби пуснаха нов лайтрум с облак. Ама за да го ползваш е добре да имаш малко място при тях. А сега са се засилили да си оправят Мобилните приложения също и в общи линии нещата така ще ги завъртят, че без абонамент за облак поне 100-200гб да е зор. Епъл и те бутат натам. Не че е задължително втория абонамент ама без него няма да работи баш като света.

Кеопъра за сок е 60-70 евро на година и можеш да плащаш през година т.е. 70 лева на година.....адоби фотошопа е повечко, но и повече предлага. Драсни ме, че ще гледат да те омотат в облака

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: milenandonov   
Дата:   30-07-18 20:52

Струва си да се изчакат новите интелски предложения - ай 9-ката ще е 8/16 ярда/нишки, с 5гхц турбо за 2 ядра и 4.7гхц на всички - това ще смазва всякаква конкуренция. HEDT (т.е. сокет 2011 на интел) не предлага повече производителност за посочените задачи, а напротив. Ако се търсят бързи и много ядра, много канали памет, безброй PCIE линии и т.н. уоркстейшънски глезотии вече се ходи на тредрипър 2, който трябва да е по магазините съвсем скоро [beer]

ПП Добре си се насочил за конфигурацията, но ще трябва Z370 дъно за 8-мо поколение процесор. Видеото е "овъркил" ако не си геймър, 1060 е предостатъчна за ускоренията при шопене и рендер.
ПП2 след прочитане не по диагонал виждам че са засегнати и дъното и видеото, съжалявам за недоглеждането.
Съгласен със Стеф, че Асрок като бранд/подразделение на Асус, отдавна надскочиха първоначалната си задача/замисъл и не от вчера предлагат съвсем конкурентни продукти във всеки клас (почти).



Публикацията е редактирана (30-07-18 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 21:33

Благодаря! Явно ще изчакам малко. Това компютъра се оказва по-скъпа играчка от апарата.

Чета, че се чакат и значително по-силни платки от nVidia в следващите няколко седмици.

Явно отива на към писмо до дядо Коледа. Започвам, да слушам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: didesignbg   
Дата:   30-07-18 23:15

Интел няма какво да ти предложат лев за лев срещу Райзън, а спрямо Тредрипъра съвсем.
9900К на интел ще е опит да се спре фиаското, но е крайно невероятно да е нещо повече от ограничаване на щетите. А и реално ще трябва да мине още време докато го видим от плът и кръв.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 23:55

Благодаря didesign!

Чуденката с АМД ми е, дали софтуера е оптимизиран за техните процесори. Така де дали реално нещата от синтетичните тестове се превеждат до плавна работа с огромни файлове.



Публикацията е редактирана (30-07-18 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: D.S   
Дата:   31-07-18 01:55

Аз не виждам смисъл от това нещо. Реално фотошоп никога не е била програма, която да позлва пълноценно процесора - и 12 ядра се си тая. Там важното е рамта И диска. Сложи 2ссд в рейд за четене и писане да видиш скорост :) Видео картата също. Там ако ти се наливат пари си има специални карти за векторни програми, оптимизирани. Тези геймърски тухли А4 са правени за игри. В твоя случай ще ти помогне само за да си гледаш 4К-то. Затова аз по-скоро бих си взел някоя работна станция на Dell или HP. Слагаш й дискове и рам и си готов. И ще ти излезне по-евтино. Ако ще играеш игрички вече си сглобявай, клоквай, и тн



Публикацията е редактирана (31-07-18 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   31-07-18 22:14

Гледах ги 2-ра ръка работните станции. Иначе говорим за много хиляди левове за нова.

За фотошоп тия 6 до 10 годишни зеони със странните си про видео карти ги дават да са производителност близка с моя i5 и nvidia 460......логичное, щото и моя компютър е на тая възраст. Аналогично на моя повечето не могат да извадят 4К. А тия бингии да ги upgrade-вам май е по-трудно от сегашния ми компютър.

Ако чета правилно новите видео карти би трябвало да са съвместими с древното ми дъно т.е. има някакви провизии за съвместимост на новите карти със стари дъна или поне в на първите карти с новата шина PCIe 3.0 е имало вариант да бачкат на PCIe 2.0 дъна....

Не ми се правят подобни щуротии. Кой знае какво няма да е наред. По-добре е след като ми служил вярно 7-8 годинки сегашния да мина на нова машинка. Мисля си, че ако правилно я сглобя, ще пусна подобна тема някъде през 2025-а...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   31-07-18 22:23

Понеже обичаш да четеш, ще ти дам един линк да четеш какво се чака и хората споделят доста интересни неща


текст

Много внимателно чети за Интелите=Райзъните като цена-оправдан разход.

Иначе ти трябва бързо цпу ( тук интела печели малко заради по-високите си честоти, но пък ти няма по цял ден да цъкаш фотонеща), хубаво ссд и повечко рам.
Видеото както някой ти написа , какво и да сложиш се тая.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   31-07-18 22:48

А голямата истина е, че Photoshop/Lightroom като ги напълниш с RAW кадри 40MP+ си чакаш през масовките дори с машина за 5хил. лева. А обработката на единичен кадър се усеща еднакво с процесор за 400лв (6 ядрен Ryzen или 4 ядрен i5) и с такъв за 1400лв, понеже процесите са бързи и се обработват с 2-3 от ядрата за части от секундата и е важен кеша и честотата на процесора (а най-вече поколението на архитектурата, затова винаги се взима последна, а не 5+ годишни "зиони").
Бързото SSD също е преувеличаване. Преди 2-3 години ме тресеше мания по компютрите и си бях взел едно сървърно PCI-E SSD със скорости 3 пъти по-бързи дори от сегашните топ модели за десктоп (по спомени около 3500MB/s трансфери правеше). На синтетичните тестове гот, на Windows и десктоп софтуер практически никаква разлика с най-евтино SSD с трансфер 500MB/s. Ако пуснех секундомера от натискане на старт бутона на компютъра до напълно зареден десктоп (да, и такава "дисциплина" има при компютърните гийкове) разликата е нещо от сорта на 8 секунди срещу 12 секунди. А такива натоварвания има само при масивен файлов обмен. Да не задълбавам, че повечето "бързи" SSD–та прегряват бързо и "тротват", което води до по-ниски скорости от евтините "бавни" модели при нормална употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: didesignbg   
Дата:   31-07-18 22:57

Аз лично нямам опит как се държи кепчър уан на АМД, не е невъзможно да има определена разлика. Ако програмата се справя добре с много нишки, както би трябвало да са всички съвременни програми, няма да имаш проблем. Ако обаче се натоварват ограничен брой нишки/ядра, тогава честотата става важна. АМД и Интел имат разлика около 5% като производителност за такт в последните си серии, все още в полза на Интел. Но АМД могат да съберат повече ядра благодарение на модулният си дизайн и ще са за първи път от много време в позицията да ползват по-добър технологичен процес. Също така са се обвързали сокетите им да са съвместими, а не да ги сменят на половин поколение. Т.е. един ТР със 16/32 след година и половина може да стане 32/64.
Иначе ако трябва да съм честен мисля че малко се насочваш към овъркил система за целите ти, ако искаш да си максимално ефективен потърси къде е тясното място, нищо не пречи да тръгнеш от картата. И да видиш колко живот можеш да изстискаш от сандито, ако още не си го клокнал имаш 30% производителност които те чакат.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 01:25

Здравейте, да повдигна темата и при мен отведнъж се появи подобна дилема и нужда от нова конфигурация.
Та значи бях на почивка една седмица и връщам се и пущам настолния и ... запуши, замириса на изгоряло и край не работи. Слота на видеокартата и дъното нещо е укъсило . Видеокартата е все още в гаранция GTX 1060-196 битова e и утре ще я пращам предполагам ще признаят гаранцията, въпреки че по ней има два нагоряли пина .
Захранването е добре, но дъното тръгва, но не изписква и не минава теста - нищо със старата ати видеокарта , поставена в другия слот. На първия слот има прегорели пинове. Вероятно и контролер е заминал.
Та, въпросът ми е дайте съвет за нова конфигурация, като ще ползвам доста компоненти от стария - хардове и охлаждането за тях и видеокарта . Със стария обработвах видео 4К и всички програми на адобе , корел и давинчи, вървяха перфектно.
Нови ще са дъно, процесор , рам , кутия и водно охлаждане.
Изискванията за кутията са да прибира поне 5-6 хардиска, 2 ссд , дискрекордер и usb3.1 , на старата нямах тази усб екстра. Вентилаторите да са големи и тихи може и без вентилатори.
Дайте съвет за модел на i7 и съответно дъно за предпочитане е на асус и за клокване също.
Захранването ми е фортрон епсилон 80+ 700 вата.
Старият имаше яко водно охлаждане, не мога да намеря кутията и да си спомня името, а и едва ли ще пасни на новия слот, а е и на повече от три години служба.
Рам мисля за 32 с по-хубави тайминги четириканална.
Ориентировачнo дано ми излезе към 1500-2000 лв. Ще съм благодарен и да ми постните линкове от къде да видя и поръчам.



Публикацията е редактирана (11-08-18 01:42)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   11-08-18 02:36

Ами... тя само паметта ти гони 1000-ка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 10:16

lamerko не е проблем да се добави към сумата за рамта. Това последно.
Другият ми компютър е с кутия кулермастер-haf иначе е просторна, но има много вентилатори някои не съм ги включил и пак си е шумяща.
i7-7700K Quad-Core 4.2GHz LGA1151
i7-7800X Hexa-Core 3.5GHz LGA2066 това "Х" ме смущава?
i7-8700K Hexa-Core 3.7GHz LGA1151
кой процесор като кеша е приоритет
замислям се и за ryzen

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   11-08-18 12:51

Процесор - i7-8700K. Малко по-добре от Ryzen 2700X имайки предвид че честота му ще е по-висока и продуктите на Адобе са оптимизирани да работят по-бързо на по-високи честоти отколкот на повече ядра. За видео редактиране е на едно ниво с Ryzen отново заради по-високите честоти които има и може да се клоква. Но и с Ryzen 2700X няма да е никак зле. Просто интелския е една идея по-добре.

Кутия Fractal Design Define R4 Black Pearl. С такава съм от няколко години. Имаш 2 големи 120мм вентилатора включени, може да добавяш ако не ти стигат. От вътрешна страна страничните стени са покрити със специални обезшумяващи покрития, отпред също. Там където минава въздуха от вентилаторите има специална мрежичка която филтрира въздуха и събира прахта, вади се лесно и се чисти лесно. Кабелите минават от другата страна на ламарината където ти е дънната платка за да не пречат на потока на въздуха и за да е вътре чисто и подредено. Модулен принцип всичко се сваля и качва лесно. Място за 8 HDD диска и още два SSD. Солидна и дебела ламарина и изработка. И т.н. и т.н.

Мисля че всички кутии на Fractal Design са отлични. Също държа много на безшумната работа на компютъра и тази е супер в това отношение. Въобще за цената съм направо възхитен, как всичко е мислено и правено да има добро охлаждане и да няма шум.

За платка дето ще я клокваш вече трябва да се види по ревютата.

Примерно с тази

човека твърди в това ревю че клоква на 5Ghz i7-8700K. Може да видиш и какво охлаждане ползва.

https://www.youtube.com/watch?v=8mgCk3wJDVE




Публикацията е редактирана (11-08-18 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   11-08-18 12:57

P.S. сега видях че платката е Mini-ITX. За тая голяма кутия ATX е по-добре. ATX aналога и е
ASUS ROG STRIX Z370-E GAMING


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 13:38

и друг познат ми препоръча ASUS ROG STRIX 370 G Буквата какво означава I и E
и цпу то i7 -8086K ми препоръчаха с по-голяма кеш обаче гледам върви с боксово охлаждане.stef7 кой процесор е ще по-добре?
А дали ще признаят гаранцията на видекартата щом има прегорели пинове? отмакса явно в събота не работят и не вдигат телефон за да ги питам.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   11-08-18 15:40

Както се вижда буквата означа формата (размера) на платката - I Mini ITX, Е - ATX. Предимството на Mini ITX е ако ти трябва малка кутия и имаш малко място. ATX e за предпочитане за големи кутии - имаш повече PCI слотове, повече портове, по-голямата платка позполява по-комфортна работа при монтаж и т.н.

i7 -8086K няма по-голям кеш от i7-8700K. Същия е 12Мб. Има само малко по-високи честоти по default - 4Ghz срещу 3.7Ghz. В турбо режим също но само когато използва 1 до 3 ядра. На 6 ядра турбото отново е едно и също 4.3Ghz. А цената на i7 -8086K е 150 лева по-висока. Не виждам много смисъл от този процесор за работата за която се купува, особено ако смяташ да клокваш. 150 лева са ти на вятъра.

По принцип не клоквам процесорите си, защото се дават излишни пари за охлаждане и се плаща повече за ток а и процесора се вкарва във върхов режим. Има смисъл ако седиш на тоя компютър 8-10 часа на ден и редактираш видео. За всичко други и особено за любителски цели, 7-8% в производителността не се усещат. Какъв е смисъла да сърфираш интернет със 6 ядрен процесор на 5Ghz вместо на 4ГХз. Колко часа на седмица/месец отделяш за редактиране на видео. И колко ще спестиш ако процесора ти върви на малко по-висока честота. В повечето случаи отговора клони към 0 и оттам липсата на полза от клокване.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 17:00

вероятно е така с и7 8700. За клокването удоволствието го усетих още със смяната на боксовия вентилатор с друг с голям радиатор и два вентилатора. След една година го махнах и сложих с водно. Процесора е i930 дъното асус рампейдж и прираста е силно осезаем. На синтетичните тестове изпреварва някои седмици от 4-тата серия и по-стари ксеони. При 4к рендването се усети осезаемо. Обаче до тук и ще трябва да се купува ново.
Иначе за ергопотреблението не съм съгласен. Намалиха волтажа на рамта от 1.65 на 1.5 и за момента 1.25. И с другите компоненти също се мисли как да намалят общото енергопотребление. Процесора дали е клокнат или не, един и същ ток харчи когато не е натоварен. В пиково натоварване възможно е и да консумира малко в повече.
Мнение за тази кутия има си и водно охлаждане ?
https://www.youtube.com/watch?v=DaQKN-Nqi88

https://www.youtube.com/watch?v=-yu3DrDxMqU



Публикацията е редактирана (11-08-18 17:05)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   11-08-18 18:03

Автор: vrobler
Дата: 11-08-18 01:25

Рам мисля за 32 с по-хубави тайминги четириканална...


Правилно мислиш, макар, че специално за твоите приложения файда от четириканална памет много няма. Въпроса е, че се базира на новата платформа 2066 за работни станции което е препоръчително. По горе споменах за тази платформа и хора дето никога не са работили на нея постнаха разни извадки от тестове за бързина, които не дават предимство с продуктите на адоби примерно. Нормално. То тука във форума все тестове се четат, все пиксели се броят и т.н. Само, че то бързината не най-важното в случая. Та за предимството на 2066 платформата нямам намерение да пиша. Предлагам ти да прегледаш следната конфигурация:
Дъно ASUS TUF X299 MARK 2
Процесор I7-7800X
Памет 8GB DDR4 3000MHz, Kingston HyperX Predator
Kутия zalman За да е безшумна вентилаторите трябва да са поне 120 мм. Тази е с три и има още 2 гнезда за допълнителни.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   11-08-18 18:08

Тока може да е един и същ в Idle но нали за да клокнеш процесора дигаш макар и малко напрежението. Разходваните ватове се дигат и в Idle макар и малко - 30-35 за този конкретен процесор.

Разликата в производителността между клокнат и не клокнат процесор е около 12%. Във видео редактирането специално тази разлика е видна само в крайния рендеринг където процесора се издува на 100%. В остналата част той работи на далеч по-нисък процент, т.е. високи честоти не са му необходими. Крайният рендеринг е само малка част от целият процес на редактиране. 10-12% не се усещат осезаемо. 50-60% да но не и 10-12%.

И за тия 10-12% ти плащаш с вкарване на процесора във високи температури и даже може да почне да прави thermal throttling, за да се предпази от прегряване. Не го разбирам но всеки сам си знае. [smile]

Under our stress test, the overclocked processor gets uncomfortably hot, even under our compressor cooler.

While we're only measuring an average of 170W, thermal throttling keeps the 180W+ peaks from becoming our average power consumption result. At that point, even the most powerful coolers have to throw in the towel.

От тестовете на Tom's Hardware

Повишаването на производителността


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   11-08-18 19:08

@Hsathv
Мда казах и продължавам да твърдя че от тая платформа (2066) за целите които тук хората пишат няма смисъл.
И се аргументирам с тестовете които хората правят и публикуват.
Това което ми харесва в компютрите е че са базирани на точните науки. Всичко в тях се подчинява на логиката.

Нещата са прости. 2066 както и предишната (2011 socket) са създадени от Интел за висок клас работни станции. А това ще рече работни станции които имат нужда от
- повече от 64Гб Памет
- повече от 8 (доскоро само 4) процесорни ядра
- повече от 24 (доскоро само 16) PCI шини

Това е. И трите повече неща се контролират от процесора. Това се прави за да извлекат повече пари от клиентите. Вика му се сегментиране. Колкото отиваш по-нагоре по-скъпо става. И за платките и за паметта и за процесорите.

Примерно искаш да направиш ултра мощна работна станция за видео редактиране с 3 видео карти NVidia Titan, e трябва ти процесор с поддръжка на повече PCI шини и щеш не щеш отиваш тогава на 2066.

Интел като всяка компания искат да печелят пари и колкото се може повече. Докато нямаха конкуренция от AMD 6 и 8 ядрените процесори бяха само за висок клас работни станции и сървъри - 2011 сокет и други сървърни такива. И за ядро се плащаше доста повече, макар че сървърните ядра не са по-бързи от теза за десктоп а и не са по-различни. За desktop бяха до 4 ядра най-много. Така беше и със сървърите - разделени бяха на 2-3 класа и за всеки по-висок се плаща повече на процесорно ядро. Изкараха AMD 8 ядрени ДОБРИ процесори за desktop и то на доста по-ниски цени и оп Интел щат не щат ги следват. Намалиха цените на 6 ядрените, вкараха ги в desktop класа, скоро ще изкарат и 8 ядрени на горе долу същите цени пак за този клас.

Друг е въпроса че огромната част от приложенията още не могат да използват толкова много ядра.

Сега ако някой има много пари и иска да си направи 24 ядрена със 128Гб памет и 3 видео карти работна станция за да сърфира интернет, ама моля няма проблем. Има човека бол пари той си решава за какво да ги даде. Ние останалите които трудно изкарваме парите си обаче е добре да се информираме щото това може да ни спести стотици левове.



Публикацията е редактирана (11-08-18 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   11-08-18 20:36

За под 800лв има 12 ядрен Ryzen (сървърната платформа).
Ама тука нали се плюе AMD... та да не се обаждам много [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   12-08-18 22:24

Благодаря за дискусията господа.

Тия сърверни неща, дали са полезни за работа с кепчъра и фотошопа?

Кепчъра не съм го виждал да вдига процесора на 100 при мен. Вероятно диска е по-бавен и пречи а и вероятно доста мачка графичната карта, но win 8-цата не си казва.. За сметка на това и 4-те ядра се товарят по равно т.е. предполагам, че кепчъра е направен да ползва OpenCL или нещо подобно за разлика от една друга програма.....

ПП Ако ползвате Windows 10 и сте си сложили обновяванията, има си начин да следите употребата на грфична карта. Фотошопа би трябвало яко да я товари. Лайтрум тепърва на някои операции я включва. Кепчъра би трябвало да я тормози доста.



Публикацията е редактирана (12-08-18 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   13-08-18 13:05

При новите платформи нищо не можеш да натовариш яко.
Понеже си визирал видеото, повече от 30 % не съм видял да се товари с която и да е адобска програма (1060 6гб)
Виж проца стига до 70-80 при експорт в премиера (райзен 7)
Така, че не го сравнявай със старото ти пц.
Ако имаш познат/приятел с нова платформа иди сам си го виж с очите и си тествай.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   13-08-18 15:07

Започнах лека полека да събирам конфигурацията. 8700К нещо го няма, та поръчах без К заключения модел. Дали не съм направил грешка?
От старата конфигурация захранването и рамта са само ОК .

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-18 15:15

Хм... гледам, че всеки момент ще обявят Coffee Lake - 9700K го спрягат с интересни параметри :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 15:40

С К, без К - ако няма да си играеш да го клокваш е все едно...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-18 15:56

Зависи... чиповете с К са леко "подсилени" - държат на по-високи напрежения и дават по-стабилни резултати при стрес тестовете. С други думи бройката е малко по-читава, а като бонус - малко по-висока основна честота. И естествено винаги имаш свобода да експериментираш с овърклока ако ти е по душа :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   13-08-18 15:57

imitev [smilie5] и ще пести ток!
Ако не беше клокването на старата конфигурация, където някъде 8-9 години изкара и сигурно още една две години щеше да си бачка. Напънат процесора ми прескочи няколко поколения и благодарение на охлаждането.
За осем поколения прираста на седмиците сравнени първо с осмо е скочил едва някъде 40-45%.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 16:33


Аз съм с i7 2600 без К.

Проблемите на машините обикновено идват от жадните за ресурс приложения, като за тези години съм сменил 3 видеокарти, защото ACR започва да се влачи.

Процесорът още не ми е отеснял, само сложих SSD...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   13-08-18 17:05

Моя е i5 от това време ама е с K -2500К. Обаче видео картите вече са на нови интерфейси, не знам до колко ще запали със старото дъно.

Сега наистина си заслужава да се изчака месец два, да излязат новите nvidia карти и новите процесори.

чудя се, дали да не си го сглобя сам компютъра. Гледам, че при картите и памета има доста голяма ралзика ако поръчам от амазон.де. Картата например 1070-ка там е 860 лева. Тука е към 1100 - Asus Dual. Asus ROG STRIX е 1000 в аамазона, тука 1300. Паметите подобно там Corsair Vengeance LPX DDR4 XMP 2.0 3200 ми излиза малко по-евтино от Hyper X Predator Kingston 3000 тук. С диска има малко разлика ...малко малко - 50-100 лева ама то на 5-6 компонента по 50-100 лева и е го 600 лева на цялата конфигурация.....т.е. дали ще взема i5 или i7, дали ще е 1060 или 1070, дали ще взема 512-ка ССД или 1ТБ


Лесно ли ще е да сглобя шайгата?



Публикацията е редактирана (13-08-18 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   13-08-18 18:46

Не би трябвало да е трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 19:07

Ще кихнеш от спестените на някого 100 кинта и ще ти го сглоби по всички канони на сглобяването [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   13-08-18 20:46

imitev в повечето компютърни фирми чиракуват и сглобяват любители и стажанти !!! "Майсторите" много не си дават зор и трябва да си им приятел или ако си непознат и някоя банкнотка ще свърши работа. Отделно честа практика да ти подменят някои компоненти или ще ти кажат че ги няма в кутията.
В нет пространството има доста информация и видео за сглобяване или разглобяване на определена конфигурация. Най-трудно е при амд е да се бодне процесора на дъното понеже крачетата са тънки и лесно се изкривяват. От там нататък за всяко нещо си има място и няма как да се сбърка.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 20:59


Да не сме в 95 година да ти подменят компонентите [smilie11]

По същата логика не трябва да си карате и колите в сервиза баси...

Все пак препоръчвам човек да си сглоби 1-2 евтини компютъра, преди да стигне до конфигурация за 2к+ леа [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   13-08-18 21:06

Не е трудно да се сглоби компютър след като се спазят правилата. Даже може да се направи много качествено. Визирам кабелите да са прилежно прихванати в снопове и фиксирани , нещо което се спестява от нашите асемблатори. Но имайте предвид, че поемате всички рискове на един асемблиран компютър. Реално сглобяване една машина от части които никога не са работили заедно и никой не ги е тествал. Какво правиш ако дъното не се разбере с паметта. Взел си я от чужбина с малка далавера и може да ти излезе солена. Ако е от тук могат без проблем да ти я сменят с друг модел. Поне ако купувате от чужбина гледайте паметта да фигурира в списъка на съвместимите памети на дъното.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-18 21:19

По тази причина не спиш няколко нощи, ами се ровиш в по-известните технически форуми :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 22:16

Не може о онова до края и душата в рая :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   13-08-18 23:32

@hotsnail - Послушай Hsathv. Тук е много е прав. Дънната платка, процесора и паметта се купуват от едно място и то желателно от България. Ако има несъвместимост фирмата ще ти подмени паметта (най-честата причина). Ако си купил дъното от едно място, паметта от друго се създава проблем и възможност едните да прехвърлят топката на другите. Пък ако е от чужбина и не дай се боже има проблем просто не ми се мисли колко нерви а пари може да потрошиш.

И разликата в цените въобще не е толкова голяма, ако въобще я има.



Публикацията е редактирана (14-08-18 07:01)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 23:36


Според мен тук е даже малко по-евтино, ако намериш начин да се пребориш с ДДСто...

Не се мятайте на свръхбързите памети - обикновено те са проблемни, а разликата в скоростта не е толкова осезателна.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-18 23:50

stef7: супер съмнителен сайт, тарикатски рекламиращ цена БЕЗ ДДС в противовес с европейските закони. Като сложиш картата в количката, цената набъбва и става повечко от много други, изпитани сайтове :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   14-08-18 00:05

stef7, това за дъното ,рамта и цпуто сериозно ли е ?
Имаш ли наблюдение, колко от новите части не си пасват или просто някой ти го е казал ?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   14-08-18 00:30

Супер скорстните рамове правят проблеми, нормалните много рядко...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   14-08-18 01:32

Определено има тънкости и неща, дето трабва да се съобразят при купуването и сглобяването, ама не е чак rocket science.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   14-08-18 07:49

@lamerko - извинявам се не погледнах магазина. Кофти номерца, изтрих линковете. Все пак читави GTX 1070 карти от читави магазини, могат да се намерят за около 930-960лв. Но е допустимо графичната карта специално да се купи от чужбина. За CPU и дънно според мен не си струва.

@bam-bam
За новите имаше редица писания за Ryzen първа генерация и несъвместимости с някои памети. Това само съм го чел. Имам негативен личен опит в това отношение но той е от преди 15 години. Мисля че оттогава досега нещата са се подобрили драстично и подобни несъвместимости са вероятно много рядко срещани.

Но все пак поради предишния си негативен опит предпочитам да купувам дъно памет и CPU от едно място. Като превенция и пестене на време и нерви за много редкия случай когато нещо може да се обърка или да не е както трябва.

Два примера:

Беше преди доста години както казах. Приятели искаха компютър но да е по-тънко ама много тънко. И в желанието си да им спестя едни 70-80лв купих паметта от една фирма, дъно и процесор от втора. Асемблирах, инсталирах Windows, всичко тръгна. Занесох го на хората. И след два дена ми се обадиха - не върви. Изгубих сума ти време да диагностицирам че паметта е проблем и да убедя и фирмата доставчик че това е така. Няколко дена и над 15 часа ходене нагоре надолу, тестове, смяна, пак тестове па да работи и известно време и да съм сигурен че всичко е ОК. И добре че в къщи ми се намират от личния компютър памет и други чарколяци, та мога да сменям и така на принципа на елиминирането да стигна бързо и сигурно до проблема.

От тогава този случай ми е обеца на ухото.

Пресен случай - приятел ме помоли да му събера компютър за определена цена, която малко надвишихме. Но вече си знам урока - давам му списък с частите и фирма от която да ги купи и там във фирмата срещу 50лв му събират компютъра. Желателно е и да му инсталират Windows. След известно време примерно година и половина компютъра му спира да работи. Той го носи във фирмата и там му казват че е изгоряла видео картата и трябва да се смени. И му я сменят. Той си взема компютъра обратно и всичко това при 0 мое участие.

Та. Освен пари има и време и нерви. Не съм готов да губя маса време и нерви за едни спестени 100-200 лева. Ако искам да спестя купувам ASRock, малко по-нисък клас платка. Не се занимавам с overclock и по тези причини. На приятели компютри не събирам макар че мога, все още асемблирам своите собствени но гледам да е по-простично. Живота е кратък има по-смислени и приятни неща за правене.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 10:27

Да горе долу сте прави.

Значи една цяла конфигурация, от типа дето заглеждам, е между 2600 и 3800. Както и да го въртя толкова е. Ръжен ли ще е, интел ли ще е....има някакви ралзики, но не са големи.

Тия 1200 лева са разликите между минимума 500ГБ ССД, 1060 карта и 8600к срещу 1ТБ, 1070 и 2700х или 8700К. Малката измама е да спестя 300 лева от графичната карта. Това не е голямо спестяване, а по-скоро мога да взема по-висок клас карта от Германия и ще е като по-нисък клас от БГ....при ниския клас карти спесятването от Германия ще е никакво, щото ще платя транспорт на 500 лева карта и ще стане поне 550 ако не и малко отгоре.....

Памета е 650 до 750 лева за 32ГБ,
Процесора евтиния 1700 или и5 е 500 лева, скъпия е 750 т.е. и7 или 2700х.
ССД-то е 250 лева за 512 или 500 за 1ТБ,
Картата е 600 лева за 1060, 1000 за 1070
Дъната са около 250-300 лева - 200 ако е много евтино 400 ако се изхвърля
Кутията, захранването и охлаждането са по 150-200 лева т.е. 450 до 600.

Демек минимума 650 + 500 + 250 + 600 + 250 + 450 = 2600

Може по 50-тина кинта да сеопилят с по-евтина кутия или захранване ако е примерно стария модел, дето сега го разчистват.....



Публикацията е редактирана (14-08-18 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 11:00

А вчера гледахме с един съфорумец кое как се натоварва от програмите.

Основно си трябва процесор за сметките. Графичната карта се ползва, но 1060-ката над 30% не качва Май програмите ползват много нишки и много ядра добре. Демек 6 или или повече ядра са си от полза. Процесора си прави към 100%

Диска обаче дори бърз ССД се товари на 100% при експорт и импорт. Демек за момента това е ограничаващия фактор. Зачудих се дали може ссд-та на райд да дадат по-бърз достъп.

Интересното е, че моя дъртанян не може да се натовари толкова добре. Явно се задръства на различни места и дори скромните си изчислителни способности не ползва оптимално.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   14-08-18 11:26

stef7, мерси за отговора, но преди време мисля, че не го интересува питащия и най-много да обърка и някой друг чудещ се.
Прав си за райзена , но това се оправи след 1-2 биоса на дъното, вече такива драми няма.
Хубаво е да даваме примери с нещо ново, той все пак пита за новите неща.
За това се учудих като написа, че хубаво било да са от една фирма .. просто не виждам никакъв смисъл в тези думи .. това е.
Има един хубав бг форум в който всеки може да си свери инфото за да не стават такива обърквания, но си иска четене или питане поне на хора в час с новите неща иначе най-много да объркаш някой с такива заключения базирани на инфо от преди години[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   14-08-18 12:16

hotsnail: какво е това евтиното ССД? Препоръчвам ти м2-ка нова генерация...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 12:47

Самсунг 860 ево серията гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: compur   
Дата:   14-08-18 15:15

Ми кажи на Шопа къде да суапва!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   14-08-18 22:45

Новите дъна имат по два слота за м.2. Слагат се две еднакви м.2 ссд и се конфигурират в райд 0. По този начин единиците се записват на единия а нулите на другия. Съответно запис и четене е двойно по-бързо отколкото само с едно ссд.
Иначе тия врътки като спиране суап файла, дефрагментирането, индексирането и само четене от ссд-то са отживелица. Един самсунг про с пет или десет годишна гаранция спокойно си изкарват гаранцията и след пет години ще струва жълти стотинки.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   14-08-18 23:50

Най-доброто ssd е работещото...

Всички марки могат да ви издънят още на 1вия месец.

На ssd само OS с редовни бекъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 00:03

Малко прекалявате за ССД. Да може да се прецака. Ама и нормалния хард може и напоследък май доста по-вероятно с нареастване на капацитета.....т.е. Вероятността да прочетете без грешка един цял хард диск 6тб е опасно малка.

Все пак имайте предвид, че доста от лаптопите са със ссд - всички макове от 6-7 години насам например. Аз имам един на 5-6 години без ядове. Служебния е на две без ядове. Имам сега и едно дребно таблетоподобно и то е с ссд. Компа дето ще сменям и той е със ссд на 4-5 години

Спокойно можеш всичко да си държиш на ссд и както и при нормалния хард трябва да има резервни копия.



Публикацията е редактирана (15-08-18 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 00:17

Проблема не е средно колко им е живота на ССД-тата, а факта, че умират внезапно и на 100 процента. Докато класическите твърди дискове обикновенно дават предварителни индекации, че нещо се случва и загубата на данни е малка, често във физическа област на плочата, където има високо натоварване (голяма вероятност да се окажат системни файлове, което не е такава трагедия). При проблем с електрониката - смяната на платката е за 2 мин и информацията се спасява...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 01:27

> Зачудих се
> дали може ссд-та на райд да дадат
> по-бърз достъп.

Може.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 07:52

Lamerko - не е толкова лесно това със смяната на платката...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 10:53

Самата процедура е около 2 мин - имаш 3 болчета, като е възможено да са с малко по-изчанчени звезди на главата, но като цяло няма проблем. Връзката на платката е с конектор - дори за човек без познания няма никакви пречки. Естествено преди процедурата трябва да се намери читава платка. Ако модела на изгорелия диск е актуален - просто се купува нов от магазина. В противен случай - почва се едно търсене по номер в големите тръжни сайтове, където често колекторските фирми надуват цените за дърти компоненти с пределно ясното осъзнаване за какво биха се продали. Но когато информацията ти е важна... :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: localhost   
Дата:   15-08-18 11:02

написа:

> Новите дъна имат по два слота за
> м.2. Слагат се две еднакви м.2 ссд и
> се конфигурират в райд 0. По този
> начин единиците се записват на
> единия а нулите на другия.

> Съответно запис и четене е двойно
> по-бързо отколкото само с едно ссд.
>


Това го цитирам, да не се загуби [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 11:07

Добре, че нямат по 4 слота та да се слагат 4 диска...щото хайде единиците можем да ги разцепим да се записват на два диска по 0.5 всяка ама нулите какво ще ги правим?????? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 11:19


Аз се отказах преди години да коментирам нелепи изказвания, както и последващите компетентни мнения.

Lamerko - на платката на епром има записани разни параметри на диска, уточнени при калибрацията в завода. Шансът да тръгне с платка от донор е по-малък от 50%.

За целта, ако не тръгне, се разпоява паметта и се прехвърля на новата платка. Занимавка си е с неясен изход...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 11:27

Е, РАЙД масивите не бачкат така, а за скоростта - нещата пак няма да доведат до очакваните резултати. На първо място новите ССД-та изпреварват платформата като скорост - вече не са фантастика м2 дискове със скорост 2-3ГБ/с. А това налага да се използват всичките четери писти на PCIe шината (ако въобще са налични). Въпроса е ако свържиш два такива стика в RAID0 на PCIe x4 (и двата работещи в режим x4) на дъно с модерен чипсет като Z370 - дали може да получиш по-висока скорост от 32Gbps или всъщност тя ще падне поради излишното натоварване на чипсета за разпределяне на трафика :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   15-08-18 12:40

"Лисицата казала гроздето е кисело"!
от официалния сайт на асус:
DUAL PCIE 3.0 M.2
LET YOUR SSD SCREAM AT SPEEDS OF UP TO 32GBPS
Dual PCIe 3.0 x4 M.2 slots provide NVMe SSD RAID support for an incredible performance boost. Create a RAID configuration with up to three PCIe 3.0 storage devices via two M.2 slots and a PCIe x16 slot to enjoy the world's fastest data-transfer speeds.

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-Z370-E-GAMING/

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 12:44

Ее? Какво неясно има под "UP TO 32GBPS" :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 14:52


Анкетка да направим колко от нас имат 2 бр. m.2 диска SSD в RAID?

За домашен компютър всички тези модерни и скъпи гимнастики са абсолютно излишни. Колко снимки ще обработвам тази седмица за да ми се налага да спестя половин час на ден чрез скоростта на обработка?

Ако ще правим тестове и броим пиксели - там спор няма за необходимостта от върхова технология...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 15:13

Благодаря за дебата. Аз по тоя случай отидох да видя

https://www.samsung.com/bg/memory-storage/ssd/


Значи ако взема 970-ка м.2 би трябвлао трансфера да е 3ГБ/с пък 860-ката е с 550МБ/с. Разликата е 6 пъти!!!

Та явно ще е добре да взема 0.5 или 1ТБ ама от 960 или 970 NVMe m.2 SSD-тата.

Ако взема 2х 0.5 ще мога да направя масив и скоростта да бъде пове§е от 3GB/s - не е лоша идея, предвид че цените на две по 0.5ТБ са горе долу като 1ТБ. Разбира се, удвоявам шанса да се прецакат нещата., но бих очаквал 10-тина пъти по-бърз трансфер от предната ми идея за 20-30% по-висок бюджет!

Има полза от темата.


ПП Между другото ССД-тата май има вариант в който отпадат за писане, ноинформацията продължава, да се чете. А хард диск сяман на лпатки, вадене на магнитните носители и т.н. ...случват се и такива неща, но говорим за много десетки левове и много разправии, последно преди 15-тина години ми се е налагало.....по-лесно и евтино е да си направиш резервно копие.



Публикацията е редактирана (15-08-18 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 15:16

Ако имаш бюджет взимай 2 по 1Тб и си прави райда....ако имаш неограничен бюджет си вземи 4 и си направи райд 10 и си булетпрууф :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 15:18

юри и къде ще ги ръгна 4 м.2-та???

Дъното дето дадоха горе X370 Gaming още го няма в продажба май [smilie18]

"This item will be released on August 23, 2018. "



Публикацията е редактирана (15-08-18 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 15:18

еми в дъно с 4 :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 15:23

или с отделна карта или 2ссд да са на м2 и други два...варианти бол, пари да има само...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 15:26

Че кое ли да е това дъно, я? :)

imitev: и аз това казвах - няма смисъл от м2 ССД РАЙД масив на потребителска машина :)

hotsnail: затова ти препоръчах м2 диск. Относно райда - просто не виждам как ще вдигнеш над 32Gbps :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 15:26

чак толквоа паре вероятно няма да дам.

За около 250 кинта виждам, че има разни дънца с 2 слота. Мисля си някое дъно за 350 2х300 лева за дискове вместо 1х400 е добра идея, да имам 10х на скорост на диска.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 15:28

ламерко ма то едно ССД дори на м.2 от най-скъпите на самсунг прави 3ГБ/с. До теорията с 32ГБ/с има доста мегдан. Просто ако сложа 2 м.2 карти ще ида отпимисти§но на 6, което е 5 пъти под 32...



Публикацията е редактирана (15-08-18 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 15:36


Поиграй си да ги тестваш по отделно и в райд да видим разликата...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 15:37

ми може 2 от ссд-тата да са на U2 ако е толкова зор

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 15:46

Не бъркай мерките и теглилките :)

Под 32GBPS разбирай 32Gbps - теоритично 4GB/s. Просто в сайта на Асус целия текст са го направили с големи букви и са подменили мерната единица. Просто казано - една пистна на PCIe слота е до 1Gb/s, съответно в режим x4 - 4GB или 32Gbps. Или малко над теоритичната скорост на самия диск. Дали обаче тази скорост е реална и дали може да се "удвои" в RAID0 - това вече е доста спорно и зависи от много фактори. Не забравяйте, че шините се шерват, а разделянето на подобни потоци в задачи коства много изчислителна мощ на чипсета, който и без това има страшно много други задачи. И все пак - тук само с един диск се постига повече от достатъчно за повечето цели. Не виждам абсолютно никакъв смисъл от масив, освен ако той не RAID1 (огледално копие).

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 16:00

Така е, ама това са два отделни въпроса - единият е "може ли", а другият е "има ли смисъл"...и на двата може да се отговори с "много зависи" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   15-08-18 18:31

Вие сега и Raid масивите подхванахте? А случайно да знаете, че вградените райд контролери в чипсетите гърмят като пуканки и не са за сериозно натоварване? Той чипсета и без това си има много работа и хич не му е да се занимава с райд масиви. Тези отделните лепени по дъното на marvell примерно са малко по добре но пак са ненадеждни. Всички жълти десктоп платки са такива. Истинския Райд контролер си е на платка с отделен процесор, кеш памет и т.н. Или модерно дъно което не струва 200-300 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   15-08-18 21:41

Хубавите дъна като че ли са геймърските? Като е в гаранция какво ти пука че ще прегори някой контролер. Първия ми райд 0 бе на дуал кор и две 320 гб. баракуди с малка кеш и работеха по-бързо от wd велоцираптор с 10 хил. оборота. После два велоцираптора на едно, докато единия даде грешка в смар-та след третата година. Няма нищо страшно че щяло единия носител да се скапи. Операционата и програмите в едно ссд например библиотеките и временните файлове в райда дублиран на друг хард или външен сторидж. При проблем с райда се възтановява без проблем.
Сега с новата кутия се замислям за външно "чекмедже" да ми прибере останалите хардове. Новата кутия прибира само 4 хдд и 2 ссд. Слотовете на М.2 са ми празни, но паричките свършиха и ще почакат.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: ZENON   
Дата:   15-08-18 23:26

Киро, ако ще пазариш HDD, насочи се към някакъв еnterprise модел.



Публикацията е редактирана (15-08-18 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: musho   
Дата:   20-08-18 16:55

https://www.apple.com/imac-pro/
Това е компа, ако можеш да си го позволиш! Можеш да си го конфигурираш по всякакъв начин,
даже и от БГ.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   20-08-18 21:38

Мак не. Просто последните са доста зле. От личен опит не е нещо друго. Бях им фен, ама много много свалиха качеството



Публикацията е редактирана (20-08-18 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   20-08-18 23:41

hotsnail Взимай 8700 и няма да съжеляваш[cool] докато е все още актуален!
С 32 гб. рам корсар vegeans rgb и асус рокстрикс z370 влезнах в челните класации за клок в раздела за intel cofelake на CPU-Z. На синебенч 15 за цпу изкара последно 1430 и изпреварва ксеони и ризени. В момента карам на вграденото видео и затова не съм инсталирал адобските видеопрограми с изключение на фотошопа.
Системата я подкарах без никакъв проблем на седмица въпреки че малко се дърпаше и мизерстваше.



Публикацията е редактирана (20-08-18 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   20-08-18 23:59


Хора без работа има доста по нашите географски ширини...

Верно казват рашките че считать попугаями е загубено време - никаква работа не вършиш.

PS: Горещо ти препоръчвам да си сложиш по-нов уиндоус на новото дъно.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: s_l   
Дата:   21-08-18 10:09

Абе всеки ден разбирам за някви разбити "Зиони" - всеки ги мачка. Викам чакай да проверя, може да ми е много зле и аз да не знам.. Та свалих и пуснах един тест, като на колегата по-горе -CInebench15.
Ето какво даде:
https://adobe.ly/2MEYzri



Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   21-08-18 10:22

8700к това е май най-добрия ваирант за момента. Ама след седмица или две ще има доста нови продукти и от Интел и от NVidia. Ако не друго цените на сегашните неща може малко от малко да спаднат.

Нямам бърза работа. Почистих си ССД-то и сега компютъра се държи сносно, че беше почнал да swap-ва на един от бавните огромни дискове и изведнъж стана супер бавен......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: s_l   
Дата:   21-08-18 10:27

Е щом нямаш бърза работа.. То с технологиите е така, непрекъснато излиза новото..

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   21-08-18 11:29

Стига с тия синтетични тестове ве хора... не разбирате ли, че на 99% те са напълно безсмислени? Знаете ли как се разпределят задачите в процесора и как и защо софтуера по принцип работи на многоядрена система? Имаш 32 ядра? Няма проблем. Но софтуера ти ще използва само едно до четери. И какво? Имаш ядра на 2Ghz при Xeon-a и куп неподдържани сървърни инструкции от потребителския софтуер, докато при i7-чката ще стигнат до 5Ghz с максимална изплзваемост. Тия 32 ядра са ценни за системи с МНОГО задачи - например виртуализация. Не за домашна система...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   21-08-18 11:55

Нека чоплят тестовете...

Да пуснеш резултатите си в нета, размазвайки останалите - БЕЗЦЕННО [cool]

Най-много пари съм изкарал с един P4 2.4 GHz с 4 GB RAM и някаква посредствена видеокарта.

После си купих DSLR и се започна едно ъпгрейдване заради тъпия CameraRAW и за 2 г. минах през Dualcore, Core2Quad и се събудих с i7.

И спря да ми пука [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   21-08-18 13:32

[smilie18] "Капни лапни"! За camera raw и лаптоп или селерон с повече рам ще свърши същата работа за шопа или лайтрума.
Темата е за видео, а некомпресиран 10 битов 4к било в raw или други огромни видеофайлове, са лакоми за ресурси. А и настройките и вкарването на библиотеки и плъгини са спохождаш панаир и губене на време.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   21-08-18 13:34

И колко хора тук бачкат нон стоп с 4к 10 битово РОУ видео :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   21-08-18 13:55


Явно всички без нас двамата [smilie5]

Когато не ми свидят чуждите пари:

CPU: Intel i9-7940X
Graphics Card: GTX 1080 Ti (or Titan Xp for about 3% more performance)
Motherboard: ASUS ROG Rampage VI APEX
RAM: 64GB DDR4
Storage 1: 1TB Samsung 960 Pro M.2 SSD (or 2TB version)
Storage 2: 2x 10TB Seagate Barracuda Pro HDD
Power Supply: Seasonic Prime Titanium 1000
CPU Cooler: Corsair Hydro H115i
Case: BeQuiet! Dark Base Pro 900

Има няма 5000 доларес да си редактираш на воля 4к... ко му плащаш баси[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   21-08-18 13:59

Между другото тази нощ анонсираха новото поколение 20х, но нещо не ми хареса - между 15 и 20 процента предварително разчетена производителност и близо 50% повече пара...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   21-08-18 14:43

Защо Самсунг 960 Про а не 970 Про или 960 Ево или 970 Ево?

Не можах да разбера от сайта на Самсунг каква е разликата.

ПП Гледах и аз статия за 20хх нещата на НВидия. Ама не видях нещо за 2060. 2080 щяло да е супер, 2070 мнгоо яко.....ама аз мисля за 60-та серия....



Публикацията е редактирана (21-08-18 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: s_l   
Дата:   21-08-18 18:49

..ех, чак сега виждам кой какво е писал - за моите 32 ядра ли ставаше дума по-горе?
Аз моят билд не го препоръчвам. Просто свалих и направих теста. Обаче теста не е синтетика, рендер е.
Относно оптимизацията на софтуера - така е - не всичко е оптимизирано за много ядра и мисля съм го споменавал в предишни теми. Фотошоп не използва добре при някои операции ядрата. Кепчъра обаче е друго. Давинчи - оптимизиран, Блендер - оптимизиран, АйРей ренера - оптимизиран..
Имам 128 гига рам. Като не ми върви и се омотам я пълня. Гореспоменатия процесор има възможност само за 64.. При това само на 2 канала.
И пак да повторя не рекламирам моя избор и билд. Бих казал, много е специфичен и вероятно в повечето ситуации не прави добро съотношение цена/пърформънс.
Включих се само защото много ги пребиват тия Зиони и проверих набързо, та и вас информирам. Иначе и аз не вярвам много на тестове. Това ми е втория изобщо, а първия беше нещо като проверка на температурите по скоро при различни натоварвания. Та така..
А да - ето разликите и приликите за който го интересува:
https://ark.intel.com/compare/91766,126684



Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   21-08-18 20:41

[smilie5] в по-горните постове специалистите са казали, че тактовата честота е най-важното. Освен това, защо има толкова малко инструкции на ниско ниво?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   21-08-18 21:01

На който му е интересно в тоя сайт може да си направиш конфигурацията и да видиш горе долу какви кинти е....

https://www.jmt.bg/configurator/system/0H4G3A


Аз си мислих, че фотографията е скъпо хоби. Сега схващам, защо има толкова много миньори.....

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   21-08-18 21:15

Хотснайл - точно защото няма огромна разлика. Като при фотоапаратите е - на час по лъжичка. +- някой гигабит в скоростта...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   25-09-18 19:21

Колкото повече чета и ровя още повече се обърквам.Та молбата ми е който разбира и има малко свободно време да драсне една конфигурация до около 1000лв.Много ще съм благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   25-09-18 20:11

Само на старо си за 1000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   25-09-18 20:34

Скоро ъпгрейдвам, та някой ако търси на старо Ryzen 1700 + B350M + Noctua U12 (охладителя не се чува под товар дори с овърклок, фен съм на тишината) да пише. Мога да добавя и малко ползван 250ГБ SSD SATA

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Ratsev   
Дата:   25-09-18 21:01

Ако купувате компютри на старо си търсете дъна и процесори, които са от не овърклокърски серии (без К при интел процесори и без Z при интел чипсет), защото овърклокърските понякога се държат дълго време на по-високи волтажи от номиналните(по-висока температура-по-кратък живот на компонентите).
* снимки и PS CC - Интел с най-високата честота и най-нова архитектура.
* обработка на видео - енкодване, стрийм и многозадачност т.н. - АМД, заради повечето ядра.
* SSD - самсунг крушъл кингстън.
* рам памет(=>16GB) - според QVL списъка за съответното дъно.Дъното се избира според процесора(ако няма да се клоква може да е базов модел).
* видео карти - четете по форуми, всеки производител има силни и по-слаби модели като честотa, охлаждане и компоненти.
* захранване EVGA/Seasonic (80plus Gold или нагоре).

PS:

Най-важно при изграждане на нова машина е да се знае какво точно ще се прави на нея. От там се избират и частите за нея [beer] [smile]. Във форумите на TechPowerUp и TomsHardware има много полезна информация по такива теми. В HardwareBG има много добра трейдинг система, там доста често излизат оферти 2ра ръка, хубаво е да се следи.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   25-09-18 21:46

Ratsev: някога виждал ли си опържен процесор? :)

Моята стара машина нещо сдава багажа и вече планирам нова... но както и да я въртя, под 2.1к без ДДС и видео нещо не мога да я докарам. Днес някой компонен ще хвана на промоция, ама друг си удвоий цената спрямо предната седмица - направо си **** *** :)

Та за 1000 лева - явно няма да е нова. Но един съвет - не се лъжи по могото ядра, май само синтетичните бенчмаркове им се радват. Просто гледай да има високи честоти на ядрата най-вече.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-18 22:47

на експорт и импорт го гледах capture one - ползва всичките ядра. Май сходно е с Lightroom.

Ама примерно 1080 или 1070 карта май е прекалено амбициозно. На около 20-30% успяват да натоварят подобна карта тия програми. Вероятно 1060 ще е повече от достатъчна.

За сметка на това диска го правят сам да си говори дори да е бързо ССД. Та там има смисъл от инвестиции. Сега гледам 960 и 970 Evo и Pro на Самсунг NVMe паметите. Май това е важния компонент. Мисля си около 500МБ да видя, щото тия на 1ТБ стават около 1000 лева само диск......Вероятно в бъдеще ще мога да го разширя ако ми се иска много.....

ПП Появяват се конкуренти на Самсунг. Пускат и други марки бързи NVMe-та



Публикацията е редактирана (25-09-18 22:48)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   25-09-18 22:56


Имайте предвид че SSD гърмят като пуканки без предупреждение - изобщо не ги препоръчвам за работни дискове. Само ОС се слага там и се правят редовно бекъпи, в случая 256 са достатъчни.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   25-09-18 22:56

Lightroom пълни на 95% всичките 32 нишки при мен, при експорт/импорт.

Евтини SSD-та има на промоции в чужбина, но по принцип е хубаво да се вземе с родна гаранция... мен не ми е умирало SSD, но се случва от раз и няма ремонт/възстановяване на данни.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-18 23:04

Май SSD не е същото като новите NVMe дискове. Около 6 или 7 пъти е разликата в скоростта! 480MB/s до 3500MB/s

До колко оцеляват не знам. Разбрах, че ако много ги напъваш греят.

ПП Горе съм объркал мерките на диска ...не е МБ а ГБ....

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   25-09-18 23:12

Аз съм с NVMe Samsung 960 PRO 1TB от над година вече. След 74 градуса започва тротлинг (забавя скоростта драстично), а градусите ги достига доста бързо под товар. Има активни и пасивни охладители за тези SSD-та, като просто удължават времето до достигане на тротлинга. Тези сухи спецификации еди-колко-си MB/s са максимални достижими, обаче освен температурния тротлинг скоростта се влияе от обем на файлове и т.н., реалната скорост е доста по-ниска под реално натоварване.

Ферари може да развие над 300км/ч, но на каква настилка, какъв наклон, при какви условия и за колко продължително време...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-18 23:29

това не важи ли за 480MB/s на обикновен SSD?

така де има ли полза да вземеш NVMe. По-бързо ли импортва.

Мен най-много ме дразни колко време шопа запазва кадър с много слоеве - 500-600МБ.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   25-09-18 23:51

PSD се записва във фонов режим на новите шопове, може да си копаш докато се записва...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: fototo   
Дата:   26-09-18 15:11

За SSD
Разликата е малка кой да се вземе според вас
ADATA XPG GAMMIX S11 PCle Gen3x4 M.2 2280 SSD
Samsung 960 EVO M.2 PCIe MZ-V6E250BW

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »