Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Sigma dock
Автор: zazoman   
Дата:   13-05-18 20:57

Здравейте, преди известно време си взех сигма 50 мм 1.4 арт и с времето забелязвам че фокуса ми бяга когато снимам по далече от 2 метра.Снимам с никон д7000 и молбата ми е ако някой в софия има сигма док и знае как се оправя фокуса на сигмата да ми помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-05-18 00:06

Фокусът трудно ще го "оправиш" с докинг станцията, но опитай... По-скоро пробвай с микроаджъстмент от тялото,

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: tuizzl   
Дата:   14-05-18 00:54

С micro adjustment нищо не можеш да оправиш. Трябва си док калибрацията става лесно. Влез в тубата и виж уроците на страницата на Сигма. Аз имах и 50 и 35 с дока си ги оправих.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Ivodam   
Дата:   14-05-18 07:23

Хора, с години съм патил от тоя бягащ фокус на ДСЛР-ите, микронастройки, докинг станции, софтуери, и го настроиш на едно предметно разстояние горе-долу, и на друго пак бега...

Единственото спасение са безогледалките, колкото и да ги псуват правоверните огледал-талибани, откакто минах твърдо на безогледалка, просто съм ги забравил тия дертове...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 08:05

Може да прочетеш тази моя статия:
https://photostudiobstyle.com/blog/kalibrirane-na-fokus-na-obektiv/

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 08:15

Иначе 90% от проблемите идват от начина на снимане при отворени бленди- местене на фотоапарата преди снимане, местене на модела, неправилно избрани фокусни точки и т.н. , не от техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Petri   
Дата:   14-05-18 08:34

Както казва горе Ivodam, безогледалките са истината при автофокуса.  Просто DSLR-ите изглежда отдавна да са стигнали предела на възможностите си в това отношение. От 1 година снимам със Сони и нещата не могат да се сравняват изобщо. Почти всичките ми близки колеги вече направиха същата стъпка...

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 08:54

Petri , хайде да не правим прибързани заключения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Petri   
Дата:   14-05-18 08:58

Колко да са прибързани, 10 години работих с канон и 1 година с никон. Само с топ моделите и тела и обективи. Смятам, че този период за мен беше напълно достатъчен. Сега като си хвана стари сесии да преглеждам и ми става жал. Но само пак да уточня, а и понеже темата е за проблеми с автофокуса - та за него говоря!

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 11:58

Колеги, ако фокусната точка е на бузата, вместо на окото при бленда 1.4 , пак ли ще кажете, че апарата е виновен?

Ако сте били на полуспусък и моделката се е дръпнала с 3см пак ли ще кажете, че апарата е виновен?

Няма как да обвинявате само техниката. Дали е супер дупер мирор-лесс или обикновен огледален - принципите са едни и същи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: victory13   
Дата:   14-05-18 12:03

Имате ли проблемите на сигмата с други обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Petri   
Дата:   14-05-18 12:11

iasen2, това за което говориш е съвсем друго.
Иначе не ме разбирай погрешно, споделих само опита си по-горе.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 12:48

Petri, напълно съм съгласен с теб, но споделям и моя опит.
Идва колега при мен, оплаква се че апарата му не фокусира точно. Слагаме го на статива, снимаме скалата , правим една камара снимки и всичко е точно, никакви сериозни отклонения. Къде е причината тогава?

иначе проблемът не е в сигма обективите, а в масово навлизане на достъпна светлосилна оптика. механиката винаги ще дава грешки, които ще требва да се калибрират. и преди да се радвате и кексовете ще се раздрънкат и те ще остреят и матриците и автофокусните сензори по тях ще почнат да се замърсяват



Публикацията е редактирана (14-05-18 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: chukov   
Дата:   14-05-18 14:34

Конкретно по темата. Не става с докинг станцията. На теория звучи много добре, но на практика пак същия х_й

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 14:58

chukov , калибрирал съм сигми - 35арт и 85 арт , никори 85/1.4 нямам никакви проблеми с тях. Недоумявам при вас откъде идват проблемите. Даже и по старите с кардана по добре се държат, щоот мотора е по голем по добре направен и не е в обектива.
на д300, д810, д750, д610 - никакви проблеми нямам

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: chukov   
Дата:   14-05-18 15:19

Специално с 50 1.4 колко пъти съм си играл

Тя няма ясно изразен фронт или бек фокус
Туе фронт ту е бек абе не ми се говори
Става дума за Марк3 и за 6Д

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: chukov   
Дата:   14-05-18 15:20

И как калибрира никор с докинг станцията на Сигма?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: iasen2   
Дата:   14-05-18 15:23

chukov , много смешно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-05-18 16:10

Автор: tuizzl
Дата: 14-05-18 00:54

С micro adjustment нищо не можеш да оправиш.


[smilie5]
Добре, че не слушам подобни генерални заключения, че досега сигурно щях да съм продал 10 АРТ сигми, понеже с микроаджъстмента "не става".
Имам два 5д3 и 1дх - при едното 5д, фокуса на 35мм сигма си е точен, без значение на какво разстояние фокусирам. Същото е и при 1дх - никакви проблеми с фронт и бек фокус. При второто 5д3 на разстояние, повече от 2 метра имаше ясно изразен бек фокус. Изгубих си сума часове с докинг станцията - на метър е ок, на три метра фокуса отива по дяволите или обратното. Накрая поставих стойност от -20 на самия апарата (с докинг станцията, върнах всички настройки на обектива на 0) и обективът заспа.
С 50мм АРТ на 1Dx се наложи да му задам стойност от +5, докато при 5д-тата отново си изгубих сума време за настройки, докато не настроих микроаджъстмента на -15 за едното и + 10 на другото.
Един колега си продаде 24мм АРТ, защото по абсолютно никакъв начин не успя да я настрои с неговото 5д3. На 5д4 нямаше никакви отклонения, на марк тройката не стана и не стана - от два метра наред фокусът беше абстрактно понятие.
Пиша всичко това, за да кажа, че тези корекции са строго индивидуални и че е несериозно да се правят генерални заключения с кое става и с кое не.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Джъмбо   
Дата:   14-05-18 16:14

не знам защо битуват легенди, че безогледалките са безгрешни... не като да не съм снимал с доволно количество...
като фокусират са безгрешни, но като са си помислят, че са фокусирали, а не са... тогава какво правим?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Petri   
Дата:   14-05-18 16:23

Нищо безгрешно няма, факт ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Ivodam   
Дата:   14-05-18 17:32

Джъмбо написа:

> не знам защо битуват легенди, че
> безогледалките са безгрешни... не
> като да не съм снимал с доволно
> количество...
> като фокусират са безгрешни, но
> като са си помислят, че са
> фокусирали, а не са... тогава какво
> правим?


Е кво правиме, натискаш пак спусъка и псуваш, докато захапе. [smilie18]
В интерес на истината такова ми се случва много рядко, в ситуации, в които по принцип обектът е в сложна обстановка с налични множество други обекти по съседство, които лъжат фокуса, ще дам един пример по-долу. И пак като цяло смея да твърдя, че безогледалката се справя по-добре в такива заплетени ситуации:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-04/1525027209_bee-eater4.jpg



Като си спомня преди време как един Канон 1Д Марк3, новичък, току-що беше излязъл като модел, бях броил 4500 долара да ми го докарат от Щатите, и влизам в Турция откъм Гърция по обяд, към 13 ч., слънцето в зенита, и в една ливада покрай Марица намирам три ръждиви чапли, които само дето не играеха на прескочи кобила. И това дърво просто категорично отказа да фокусира в тия условия - на вертикално слънце. Не ще, присветва една червена ламБичка във визьора и хОди се гръмни... [smilie22]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: chukov   
Дата:   14-05-18 18:56

Ясене, кое му е смешното, че не разбрах

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-05-18 23:31

За времето си, 1D3 не мисля, че имаше конкуренция в този сегмент. АЗ с него, не съм имал никакви проблеми при ползването му в каквито и условия да било.
Както вече написах - "точният фокус" на всяко тяло с определен обектив е строго индивидуална. И не защото аз съм го решил, а защото съм го видял с очите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: Ivodam   
Дата:   15-05-18 06:35

metodiev_martin написа:

> За времето си, 1D3 не мисля, че имаше
> конкуренция в този сегмент. АЗ с
> него, не съм имал никакви проблеми
> при ползването му в каквито и
> условия да било.
> Както вече написах - "точният
> фокус" на всяко тяло с определен
> обектив е строго индивидуална. И
> не защото аз съм го решил, а защото
> съм го видял с очите си.

Ами за пейзажите, каквито гледам, че снимаш предимно, би се справил чудесно и с ръчно-фокусен обектив. Иначе си прав за строго индивидуалното положение на нещата при ДСЛР-ите с комбинацията дадено тяло + даден обектив, но се учудвам, че не разбираш, че точно там е проблемът. Не е нормално с едно тяло да ти заспива обективът, с друго - ставаш луд. Аджастмънт минус 20 - гив ми ъ брейк, наистина... Имал съм крайно неприятни преживявания - изпращам на човек обектив, който при мен е перфектен, той ми звъни след два дена възмутен до небесата какъв обектив с ужасен бекфокус съм му пратил...

Слава Богу, всичко това е вече в миналото.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (15-05-18 07:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma dock
Автор: 4given   
Дата:   15-05-18 16:16

Имам и Сигмата, и док. Пари на вяртъра и за двете, да ми е за урок.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »