Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   18-05-18 11:50

вчера и аз се заиграх с един портрет :) поради липса на модел използвах манекен. Знаете... бездушна пластмаса със симетрични пропорции. Построих подходящо за целта осветление ( rostoshev [smile] ) , композирах и щракнах. Ето и резултата преди и след обработката[smilie21] . Аз лично не смятам, че стандарта трябва да се преследва на всяка цена.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526632296_56_55.jpg






Понякога подсилването на някой от "дефектите" (в случая дори несъществуващ) в модела може да изиграе важна роля за импресията на работата ви. Изкуството иска жертви :)



Публикацията е редактирана (18-05-18 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   18-05-18 13:46

^ Ха! правил съм същото 'не живо' (без фотография) с една гипсова маска преди 20-тина години... Дали не е инстинктивна реакция когато сме изправени пред лице, на което 'нещо му липсва'? (Тогава можем да оправдаем и оня царски паметник с крушките в очите?..)

И друго ми напомни този етюд: наскоро съвсем случайно попаднах онлайн на млада сънародничка (професионален модел, появявала се е като такъв и в тоя форум, но рядко) - която като че има лицева прилика с тоя манекен. Има нещо в очите (както са 'след', но за това като че предразполага и формата им 'преди')... А може и да си въобразявам...


http://12mag.net/wp-content/uploads/2017/02/08-3.jpg



П.с. Преди да ме нападнат за чужда снимка без псоменаване на автор - това е от младия моден фотограф Йоан Гълъбов, според мен - рядък естет за възрастта си, много талантлив. И - пак според мен - много от модните му снимки (уж на облекла, но всъщност - на хора) са си живи портрети?



Публикацията е редактирана (18-05-18 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   18-05-18 14:38

BTW - бях споменал за най-ранните ми спомени с театралните снимки в София. Човеци в близък и едър план, бликащи (добре изиграни) емоции, характери - но някак не ги мисля за портрети.

С този събуден спомен вчера минах през театралните квартали на Лондон и не можех да не забележа точно същия тип снимки. Изобщо театрите навсякъде по света излагат големи увеличения от постановките, обикновено (технически) много добре изпълнени. Разликата от ранния ми спомен е само това, че днешните са цветни. Същите характери и емоции, в повечето случаи добре изиграни. И също не са портрети за мене...

И изведнъж се спъвам (почти) в едно плактче, изправено с подпори на тротоара, напреко на трафика:


https://farm1.staticflickr.com/979/42129761582_e504b2071d_b.jpg



Това портрет ли е? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   18-05-18 17:22

nyamago, баш нацели модната тенденция в момента. Същата глава, обаче ч/б и без буквите тук върви за портрет. Дай сега и аз да ти задам въпрос. Ти защо не го приемаш за портрет? До сега загатваш настоятелно. Давай сега право куме в Очи! :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: uri64   
Дата:   18-05-18 18:15

Този "апотеоз" на пост-процесинга не само тук върви за портрет. В доста фейсбук групи (не български) при постване на подобен ЧБ вариант започват едни възноржени охкания, ахкания и екзалтирани хълцания. Такива кадри си стават редовно "photo of the XYZ group". След което често следва пост от автора със съответен линкк и "горд съм че снимката ми беше избрана за..." и след това едни ЧПС-та, досущ като на първа страница на ФФ. Въобще целият свят е ФФ :)


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: uri64   
Дата:   18-05-18 18:19

Josef Sudek (не Saudek!!!) - Братя


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526656662_55_56.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   18-05-18 19:05

Тази мода на прешарпени лица, снимани със широкоъгълен обектив, струва ми се дойде от Lee Jeffries https://500px.com/leejeffries
Определено трябва да му се отчете, че е повлиял на огромен брой автори по света и у нас.


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: enizvk   
Дата:   18-05-18 19:39

Портрети. Joel е в комерса, но няма прешарпени лица.
https://joeyl.com/portfolio/category/guerrilla-fighters-of-kurdistan

Кирил Станоев също има интересни неща.



Публикацията е редактирана (18-05-18 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   18-05-18 20:22

bogdanov написа:

> nyamago, баш нацели модната тенденция в момента. Същата глава, обаче ч/б и
> без буквите тук върви за портрет. Дай сега и аз да ти задам въпрос. Ти
> защо не го приемаш за портрет? До сега загатваш настоятелно. Давай сега право куме в Очи! :)


За този точно съм раздвоен:

1. Писах вече как отличните (в техническо отношение) сценични снимки - без пост-процесни излишъци и с много силни характери и емоции (но изиграни от актьори, т.е. ментЕ) неми се връзват с (моето си) понятие 'портрет'.

2. От друга страна, един портрет разкриващ характер и личност, дори да е поднесен с обработка, граничеща с лош вкус, си е все пак портрет. Тази мода започна с някои добри попадения преди 10-тина години, след което всяко поадение привлича подражания, а масовото подражание става безвкусна мода. Това вече ме отблъсква като подход към снимката, без значение дали имаме портрет или не. Просто прилагането на 'хватки' за щяло и нещяло, без ясна мисъл и цел само защото е модна тенденция, не може да ме възхити.

обаче

3. Тоя човек така си изглежда. Той е доста стар, бръчките му не са нито сценичен грим нито прешарпване. Така си гледа в ежедневния живот - леко отнесено, без да играе роля. Не знам името говори ли ви нещо, но той е огромна личност не само в английския театър, има куп награди Оливие (които са като Оскари в театъра) а и у нас може да е познат от филми като оня за 'едни пръстени'. У нас може да е НЕпоплулярен заради нетолерантността към 'обратните', а той е активен публичен защитник на правата им и самият е такъв...

Аз го уважавам достатъчно да заглуша собствената си (признавам - грешна) хомофобия. И достатъчно, за да простя на незнайния фотограф леко излизане от добрия вкус с пост-обработките. Подчертавам - само леко, защото 'моделът' си е такъв в действителност и мисля, че доста добре са 'извадени' личността и характерът му. Гарантирам ви, че (познавайки действителния образ) прекалената обработка е по-малко прекалена от моята в много от качените тук бози...
= = = = =

Та - не знам, следва ли да зачеркваме портретите на актьори заради изиграни емоции? И когато не играят - да ги подозираме ли, че все пак го правят пред обектива? И още - да наречем ли един портрет непортрет само заради спорната обработка? Чудя се [smilie11]


П.с. А кюрдските портрети, показани от Ениз са пар-екселанс портрети и то много силни - благодаря за споделянето!



Публикацията е редактирана (18-05-18 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: mihalo   
Дата:   26-05-18 02:21

Има ли някой, който да има идея да коментира онова, което tili има предвид?


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nsirakov   
Дата:   26-05-18 06:16


https://photo-forum.net/static/site_pics/2011-08/i_1312667640_street_950.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-18 09:05

mihalo написа:

> Има ли някой, който да има идея да
> коментира онова, което
> tili има предвид?

Това за Lee Jeffries ли? Много известен фотограф е, какво да коментираме? Отиваш гледаш снимките му ако научиш нещо добре, ако не пак.....

Ако нещо изпускам по-добре започнете с Ваш коментар.



Публикацията е редактирана (26-05-18 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: mihalo   
Дата:   27-05-18 04:57

hotsnail , всъщност.. никога не съм се чувствал особено компетентен по който и да е въпрос.. и затова питам, надявам се да науча още от хора, които имат по-задълбочени знания. Наистина!

Имате право обаче, ..щом съм повдигнал въпроса, поне да кажа защо.

По-лесно ми е да го систематизирам:
1. Lee Jeffries - нищо не знаех за творчеството му до този момент.
2. Не ме интересува кой защо-как е "известен" /определено не харесвам стила на Мадона.. е, може би някоя и друга нейна снимка ;ь)../.

Сега по същество:
3. Впечатли ме усетът към драматичността в сюжета, всяко лице има изявено, четимо настроение.. не е нужно да го схващаме, просто предизвиква емпатия.. и поради това - интерес. Ще ми се пак да поговорим за неглижирания в съвременната култура "език на жестовете /и мимиката в частност/. Различно е от дебел задник напъхан във Ферари :))

4. Изискват се изключителни комуникативни способности за контакт с такива типажи. Нямам представа как работят парите в такава ситуация :О

5. Обработката на кадъра е по рафиниран начин подчинена на целите.. изненада и инстинктивно съчувствие.. нищо излишно /принцип във фотографията/ и изплуване от мрака на същественото за целите на внушението.

6. Засиленият контраст? Начин нещата да станат по-"видими", та да заменят обичайното "чоплене на носа".

7. Lee Jeffries е умен човек щом е изработил собствен стил! Впечатлен съм!
Последното даже.. какво основание имам, от своя си "хълм" да го казвам?!? [smilie11]


Щат ми се и други мнения! То иначе излезе, че голям специалист съм се пръкнал по "портрет"а. Ъ?

Туй то!


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   28-05-18 00:52

Бих посочил като друг вероятен първоизточник (за споменатата 'мода' в портретите) поляка Анджей Драган. Той като че ли е по-известен от Лий Джефриз (името му е нарицателно, има дори глагол 'драганизирам' за тоя тип обработка, има дори софтуер за имитиране на стила му) и по-важното - за мен поне - той е доста по-разностранен и по-дълбок творец.

Сигурен съм, че от тяхното поколение фотографи (раждани 70-те и узрели като артисти в дигиталната епоха) има и други добри автори, за които не се сещам или не съм чувал (примери са добре дошли).

Като всяко новаторско попадение, което впечатлява публиката, работите и на тези автори бързо привличат безброй подражатели. От наивно-невинното 'искам и аз да правя такива снимки' до тънката сметка, че това 'се харчи' и с успешно подражание могат да се жънат точки и награди - и ето ти цяло 'направление', 'масово движение', ... мода. Стигаме до цял пазар на 'екшъни' за Фотошоп и 'пресети' за Лайтрум, които от всяка снимка правят шедьовър в дадения стил. Масов пазар.

Колкото и да се срещат отделни стойностни работи в такъв стил, масовостта ги удавя в океана си и човешкото съзнание (склонно към омръзване на повторенията) започва да ги недолюбва и отбягва.

В момента сме в тази фаза на елитарно отрицание като 'клишета' и 'кич' (дори на нелоши образци, покрай сухото гори и суровото). Докато модата не стане... демоде. [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-18 01:18

ако говориш за този господин, то аз не откривам особена прилика. Нищо лошо просто е доста различно.

ПП Ако идва реч просто за широкоъгълни портрети с повечко контраст аз бих гледал художниците като първоизточник. Може би карикатурите и шаржовете. Дори и сред фотографите мисля, че има такива образци във времето на черно белия филм. Тия модерни джентълмени, са много добри, но колелото на историята се търкаля от доста време



Публикацията е редактирана (28-05-18 01:30)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: mihalo   
Дата:   29-05-18 03:41

Към днешна дата жанровите класификации във фотографията са направо отживелица.. нещата вървят напред, по "природни" си причини и заемат всяка свободна ниша. Нищо изненадващо - "C'est la vie".

"Фотографска живопис", "Постановъчна фотографска живопис", "Продаваща нищо /подобие на рекламната/ фотография", та даже "селфи"....

Всеки жанр, описан или не, има своите си достойнства и провали... само авторът да има идея, а субектът да не е тесногръд и егоцентричен.

Чета си темата чинно, но не ми се влиза в конкретика.. а и едва ли бих могъл.. да се...

Вероятно ще си остана първосигнален привръженик на момента на достоверност - привилегията на фотографското изображение, но винаги ще се радвам на различното въображение :О


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   29-05-18 10:51

Това за жанровете е вярно, не е зле по-малко да лепим етикети, а да гледаме какво казва снимката и как го казва.

В този план следва да приемаме много по-общо и широко категориите на форума и да сме по-снизходителни към нечии различни разбирания за жанра (аз вчера писах под една снимка, че не е макро - а не трябваше, тя си беше хубава снимка).

Това не обезсмисля тази тема за портрета, напротив - много интересни неща се казаха и показаха. Просто фокусът ни може да бъде не 'дали нещо е портрет или не', а какви портрети се срещат и с какво са интересни (или не).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Synthy   
Дата:   31-05-18 22:28

Прекрасна тема. Според мен - много интересна и полезна.
И за да не съм съвсем офтопик, ето тази снимка портрет ли е? Ако да - защо, ако не е - пак защо?


https://farm1.staticflickr.com/857/26712758477_60c72a1ecc_h.jpg

DSC00460 by Simeon Vasilev, on Flickr


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Synthy   
Дата:   31-05-18 22:30

Грешка. Сега на свежа глава - не става.



Публикацията е редактирана (01-06-18 09:27)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: mihalo   
Дата:   08-06-18 02:39

И.. защо тема свързана с емпатията.. или по нашенски - съчувствието и съпричастието, потъва затрупана от битовите щения?

Ако имах обяснение.... хич нямаше да ми хареса );((

Красотата на изкуството не носи ли "детокс" /опит да си вкарам чуденето в модерните парадигми ..пардон, времена/?

Ъхъ, ако имах обяснение хич нямаше да ми хареса.. дървенофилософски погледнато! );((



Публикацията е редактирана (08-06-18 02:50)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »