Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 11:57

Здравейте.
Имам молба към вас - бихте ли погледнали снимките и да кажете - според вас - коя има най-точен баланс и е най-приемлива цветово.
Питам, защото имам 3 монитора - IPS, MVA и TN и един с един еднакъв няма, а аз снимам основно за онлайн гледане.
Затова ми е важно как стоят нещата при вас.
Мерси!


https://image.ibb.co/cdA81n/ryan4.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   15-04-18 12:09

Втората отляво надясно.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: dekov   
Дата:   15-04-18 12:11


http://www.inkjetcarts.us/support/assets/PDIshot.jpg


http://www.colour-science.com/quality%20test%20tools/test%20files/Reference%20Print%20monitor%20900x

Пробва се с подобни таблици,основен критерий е сивата скала.


Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: mravunko   
Дата:   15-04-18 12:11

калибрираш си монитора и оттам нататък няма как да влияш на останалите.

освен това 50% от преглежданите снимки са от мобилни, представи си там какво става... с малките и избушени от контраст дислпеи, с автматичната корекция на яркостта, с модерния "нощен режим", който ти слага един жълто-оранжев каст върху целия екран...

това какви са ти матриците как точно ти влияе на цветната температура? тя е или точна или не е. в общия случай, ако не търсиш репродукция, какъв е смисъла да гониш точна цветна температура?

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 12:18

Целта на занятието и да "уцеля" баланс и сатурация, приемлива за по-голямата част от крайните устройства.
Защото основно обработвам на eizo mva и нещата с тн са драматични.
От изображенията, които Деков е дал, първото е ок, на второто обаче момата ми е доста нажижана.
От кадрите, които аз качих горе, на първата ще ми изскочи жълтото от екрана и ще ме удари по главата, обаче чичо кен вика, че така трябва да бъде [smilie5]
За това питам при кой как е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: mravunko   
Дата:   15-04-18 12:40

Втората отляво надясно е най-балансирана, на мобилния ми изглежда по същия начин.

Прав си, втората снимка на Деков има яко сатурация.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: ElBandido   
Дата:   15-04-18 12:42

Втората от ляво на дясно на телефона най добре изглежда

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Джъмбо   
Дата:   15-04-18 12:45

чудя се за какво ли са измислени калибраторите...

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 13:00

Джъмбо, ще повторя отново: Използвам калибриран Еизо монитор, което нищо не значи, ако аудиторията ти ползва тн боклуци с бял баланс закован 10000. Имам и такъв, знам за какво иде реч.
Търся златната среда.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   15-04-18 13:04

MrPhoto няма такова нещо като златна среда , чудно как не си се убедил още ...

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: dtangelov   
Дата:   15-04-18 13:11

При мен този метод дава най добри резултати:
Обработвам на монитора;
Прехвърлям на мобилния (при мен е Айфон, но предполагам че и на останалите ще свърши работа)
Разглеждам на мобилния и ако някъде не ми хареса коригирам.
Колкото за показаните снимки, може би втора/първа 55/45 като цветопредаване, но това е мое мнение.
Както казват “На вкус и цвет, товарищи нет!” [smilie5]

ПП Калибрирането на момитора е най-доброто решение ако ще се разпечатва, но за онлайн гледане не върши много работа.



Публикацията е редактирана (15-04-18 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: iliyanb   
Дата:   15-04-18 13:37

Калибрирането на монитора е най-доброто решение за каквото и да било гледане. Калибрацията не влияе само върху цветовете. Не разбирам защо се опитвате да обработвате изображения, а се интересувате къде ще се гледат. Обработката на изображения има определена цел. Без да е калибриран мониторът ви, не знам как ще постигнете тази цел.
Ако ви интересува как ще изглеждат на екрана на сульо и пульо, обработете ги как да е. Все някъде по света на някое екранче ще изглеждат добре.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 13:52

ами просто е, защото стилът ми на обработка е на ръба на сатурацията и контраста. Основна цел - да се гледат от хиляди клиенти всеки ден на всякакви устройства.
Ако този тип обработка не изглежда добре дори и на 10% от устройствата - имам проблем.
Решение - избирам друг тип обработка, който не се влияе толкова от вб и сатурация.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: iliyanb   
Дата:   15-04-18 14:02

[smilie18] [smilie18] [smilie18] браво. Направо обръщай в черно бяло. Пак ще синее и жълтее, ама ти добавяй описание да се гледа като черно-бяло.



Публикацията е редактирана (15-04-18 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 14:06

нещо смешно ли казах?

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: iliyanb   
Дата:   15-04-18 14:10

ами десетки хиляди различни непознати устройства и поставено от теб смело условие твоят продукт да изглежда добре на всички от тях е достатъчно смешно и неизпълнимо.



Публикацията е редактирана (15-04-18 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-04-18 14:13

Автор: MrPhoto
Дата: 15-04-18 13:52
ами просто е, защото стилът ми на обработка е на ръба на сатурацията и контраста.


Би ли обяснил какво означава това?

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: asahi   
Дата:   15-04-18 15:21

"Автор: MrPhoto
Дата: 15-04-18 14:06

нещо смешно ли казах?"

Не е смешно, а дълбоко невярно. Балансът на бялото е параметър, който се отчита при заснемането. Това е цветната температура на светлината, с която осветяваш обекта. Няма нищо общо с твоя монитор. Има общо с цветокорекцията, която трябва да направиш, за да изглежда картинката ти приемливо. Но за да направиш тази цветокрекция визуално ще ти трябва калибриран монитор. При него не само бялото, ами цялото цветно пространство ще е стандартизирано, включително в най-тъмните и най-светлите области, където имаш претенция да се изявяваш.

И недей да мислиш хората на какво ще гледат. Сериозните гледачи отдавна са си калибрирали мониторите.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: nyamago   
Дата:   15-04-18 16:07

[beer] Разбирам грижите на автора. Вярно е, че белият баланс не е главната разлика в очите на безброй непознати зрители. Asahi най-точно каза за какво е той и кога се контролира/коригира.

На възприятието на зрителите влияят повече наситеността на цветовете (обща и разделна по канали), контрастите (светлинен и цветен) и не на последно място - зрителната им култура: какво са свикнали да гледат и как са се формирали представите и вкусовете им. Последното никаква калибрация не може да поправи.

Също така от значение е не толкова устройството, на което се гледа, а платформата, където снимката е публикувана и която им 'сервира' файла. На едно и също устройство, Фейсбук има видимо различна визия от Фликър, а той пък - от този форум и всички те - от Гугъл Фотос.

Мога да предложа две решения:

1. Правят се отделни версии за всяка платформа (НЕ за всяка устройство), за да изглеждат най-добре там, откъдето ще се гледат. Отдавна утвърдена практика в звукозаписа (днес се мастерират до 5 версии: за стрийминг, за компресиран даунлоуд като МР3, за некомпресиран даунлоуд и CD, за DVD и аудиофилски формати, и за винилови плочи). Не е трудно за фото да се направят пресети за Инстаграм, за Мама-БГ (примерно ;) и за още някой популярен канал на разпространение.

2. Нищо не се прави. Обработва се като за себе си: на калибриран монитор и да изглежда идеално според творческия замисъл. Интересното е, че именно това всички ще видят много добре, дори на скапани устройства и през съмнителни сайтове/платформи. Защото окото ни (мозъкът, де) има невероятна адаптивност и 'коригира' неверни параметри ако са повтаряеми / перманентни (напр. за дадено устройство). Примерно, твоят идеален портрет може да изглежда на нечий монитор синкав, но понеже там всичко е винаги синкаво, окото му го 'филтрира' и той вижда всичко кат нормално. Ако ти предварително филтрираш да не му е синкаво, то ще се отличава от стереотипите му и ще му седи 'прекалено жълто', т. е. предварителни корекции само вредят.

Най-важното е, че перцепцията (привидното субективно схващане) за 'по-добре изглеждащ' образ има силно сравнителен характер. Т.е. добрата снимка се различава от лошата дори ако и двете са показани през лилаво-зелен филтър. Остави зрителите да си направят тези (подсъсзнателни) сравнения и не се бой как ти изглеждат снимките.

При теб на кофти монитор изглеждат зле, защото не ползваш по цял ден този момитор и не си си формирал виртуален подсъзнателен филтър за него. Хората, които нямат друг еталон, виждат всичко много по-нормално (от нас) на ежедневното си устройство.

Улавял съм се (почти с ужас) колко бързо (за няколко минути) спирам да забелязвам 'вечерната' жълта светлина в днещните устройства и всичко ми изглежда 'нормално' - ами коригира се в главата без дори да го искаш. Елементарна психофизиология.

На слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-04-18 20:08

Ацвторе, хората се опитват да ти кажат, че калибрацията на монитора се прави за да си сигурен ТИ, че изображението ти е с правилни цветове и нормален контраст и гама стойности според приетите международни стандарти. Не те интересува как изглежда изображението на монитора на Пешо, Дешо и Келешо, защото е НЕВЪЗМОЖНО едно изображение да изглежда еднакво на 1млн. устройства, или повече. Все ще имаш клиенти чиито монитори са със контраст и сатурация на макс, както е в 90 % от случаите. Важното е ТИ да знаеш , че изображението ти е направено на калибриран монитор и всичко му е точно така, както ТИ искаш да изглежда, а ако някой някъде го гледа на друг калибриран монитор, то той ще вижда същото като теб.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   15-04-18 21:38

А аз точно това се опитвам да обясня, че Пешо, Дешо и Келешо са ми в пъти по-важни от това какво виждам аз. Изцяло те са ми важни.
Ако моите неща се гледат 90% на сатурация на макс, ще намаля сатурацията при мен. Затова и питах според вас коя снимка горе стои при вас най-гот.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-04-18 21:42

Всички написани до тук препоръки са правилни, но авторът на темата също е прав. Нямам представа с какво точно се занимава и дали аудиторията му като клиенти стои само зад калибрирани монитори, но ако това не е така, тогава имаме проблем. Проблем е, че 1 млн. устройства няма да покажат кадъра по начин, който би се възприел за добър, а шедьовърът да си стои само вкъщи на калибрирания екран. Трябва да се намери някакъв баланс. Аз съм решил този проблем като работя във фабрично зададеното sRGB пространство на монитора. Да, възможно е то да има някакви леки отклонения от sRGB стандарта, но така всяко устройство, което малко от малко работи в sRGB ще визуализира прилично изображението. Приетите международни стандарти са хубаво нещо. Реалността обаче е доста различна.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: iliyanb   
Дата:   15-04-18 22:04

Mrphoto, дано някога осъзнаеш колко ти е нелепа постановката. Щом са ти толкова важни пешо и гошо, що не им купиш на всичките келеши по едно еднакво устройство и да мирясаш? Въпросът ти поставен така във фотографски форум, няма да намери отговор. Той е също толкова нелеп, колкото и постановката ти. За каква сатурация на макс говориш? Що не си проведеш едно проучване сред клиентите с въпрос на какви настройки са екраните на всичките им устройства, за да се оплетеш още повече в безсмислици?



Публикацията е редактирана (15-04-18 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: t.marev   
Дата:   15-04-18 22:40

На конкретния въпрос - втората от ляво.На мен не ми звучи тъпо въпроса, може би защото ми харесва това, че автора се интересува от възприятията на клиентите си. Поздравления за това! Не е зле обаче да се вслуша в съветите на nyamago - задълбочени и перфектни, както винаги.


Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Бармалей   
Дата:   15-04-18 22:44

Втората от ляво на дясно...

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: compur   
Дата:   15-04-18 23:05

за тази снимка - втората от дясно.
дай сега друга снимка, моля, за да видим за нея как да е! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: nyamago   
Дата:   15-04-18 23:22

Признат грах - често пиша ненужно дълг фермани [smilie8] Ама и чукчите хич не обичат да четат [smilie22]

Да не ви пращам пак за внимателно препрочитане на т.2 горе, отговорете (си) на следния прост въпрос:

Когато Пешо Келешо, на безобразния си лилаво-зелен монитор, отиде на National Geographic, или на 500px.com, или на 'Б'-галерията на този форум и гледа световни образци - какво вижда? [smilie11]

Всички световни образци изглеждат на монитора му лилаво-зелени. Той така ги харесва!!! (а) Защото са му казали, че това са световни образци и трабва да ги харесва, и по-важното (б) защото 'окото' му, т.е. мозъкът му (всичките му 3-и-половина сиви клетки) са свикнали с това изопачаване и неусетно за Пешо Келешо, коригират възприятието му до по-нормално.

Ти, обаче, си открил начин да узнаеш характеристиките на Пешовия монитор и правиш предварително нужните корекции. С тях, на Пешовия некалибриран монитор, снимката изглежда идеално (за твоето око и мозък). За Пешовото око, обаче, твоята снимка изглежда бая лимонено-пембена с тия корекции. Той я сравнява със световните образци (както е свикнал да ги вижда) и твоята му се вижда отвратителна [smilie2]

Губиш клиент! [smilie6] От прекаленото бъзикане с цвтови корекции и грижи за хорските скапани монитори.

ПОВТАРЯМ: Сравняват работите ти с това, което са свикнали да гледат и с начина, по който виждат най-доброто от световните майстори на своя екран. НЕ с начина, по който на тебе ти се иска да изглеждат нещата. Ако не се бъркаш в скритите механизми на Природата, имаш много по-добри шансове.

Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Бармалей   
Дата:   15-04-18 23:49

И сам можеш да разбереш коя е с най-добро цветопредаване. Отвори ги в Фотошопа и с пипетата в CMYK виж процентното съдържание на маджентата и жълтото. За нормална кожа на европеец жълтото трябва да превалира над маджентата с около 5-10% (в общите случаи)
При малките деца, които за розовички, процентите могат да бъдат"равни",
а при мургавите хора и тези със слънчев тен, се случва жълтото да превалира до една трета...
P.S. С - цианът влияе само върху наситеността... като трябва да е спазено условието неговите проценти да са по ниски от процентите на маджента и жълто...
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-04-18 09:48

Втората от ляво на дясно...

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: CDman   
Дата:   16-04-18 10:07

Втората от ляво на дясно. [smilie24]

Монитор: AOCe2450Swda фабрични настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Xizario   
Дата:   16-04-18 11:29

1) Никоя не е с правилен white balance.

2) Защо гледаме снимка на Ken Rockwell? Пусни нещо твое.

3) Нека не бъркаме входните и изходните тонални изменения при обработката, щото едното няма много общо с другото.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: johnny_fx   
Дата:   16-04-18 12:12

Ако музиката се мастерираше на китайски слушалки за по левче, филмите и видеоклиповете се грейдваха на TN дисплеи от най-евтините...

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   16-04-18 13:00

вярвам този въпрос вече го уточнихме. [cool]
Идеята беше - коя от снимките е най-вярна според вас.
Дотук - смазваща победа на номер 2.
В интерес на истината, според чичо Кен е номер 1.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: CDman   
Дата:   16-04-18 13:08

Кен китаец ли е [smilie5]

На мен детето на първата ми изглежда като болно от жълтеница.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   16-04-18 13:10

Да, при мен също монитора ще се изповръща на първата.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: sibirska   
Дата:   16-04-18 13:25

Втората отляво надясно. Монитора е доста скапан.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-04-18 13:56

На моят калибриран HP E271i нито една не изглежда достатъчно добре, субективното ми мнение е,че може би нещо средно между 2-та и 3-та от ляво на дясно, би било най-приемлив вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: marves   
Дата:   16-04-18 14:02

IPS Dell без калибрация, пуснат на много жълта картина - 2 е най-добре от 4те.

На друг калибриран на 6500K IPS монитор - 70% от снимка 2 и 30% от снимка 3 ще ми изглежда ОК, някакъв мелез между тях.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: asahi   
Дата:   16-04-18 14:15

Дотук разказахте за субективните си впечатления. Аз ще подходя обективно.

Картинката е в неизвестно цветно пространство. Прикачам ѝ профил sRGB. Взимам сив елемент от панталона от снимка 1. Понеже той е изграден от шарени пиксели го маркирам и пускам Gausian Blur с голяма стойност. Получава се сиво квадратче. Пипвам го с пипетата и отчитам RGB 149/149/150. Toва си е баш сиво. Имам обективно основание да приема, че тази снимка е най-правилно обработена. Чичко Кен е прав.

Ако имате желание може да си поиграете с другите снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   16-04-18 16:53

Сега остава да установим кое е обективното - програма за фотообработка или човешкото око, защото тука всички казаха, че 2 е най-добре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: quazimodo   
Дата:   16-04-18 17:07

На два лаптопа и полукалибриран монитор - #2 [smilie5][beer]

П.П. Единия лаптоп е с Линукс[smilie18].


Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: Бармалей   
Дата:   16-04-18 17:21

Най-точно (вярно) и "най-добре" не са тъждествени. Най-точно е когато субективният фактор е елиминиран. Т.е. методът за измерване подлежи на повторяеми резултати. Сиреч колориметрия.
А "най-добре" е според субективното виждане на наблюдаващият.
При колометричното измерване на предложените четири снимки, втората от ляво на дясно дава най-близки (характрерни за цвета на кожата на европеидната раса) резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: mihajlov2   
Дата:   16-04-18 19:54

На хардуерно калибриран и прoфилиран монитор EIZO Color Edge CS2420 - втората снимка на Райън отляво надясно.
Мониторът е включен на профил със следните параметри:


https://farm1.staticflickr.com/867/39691325590_6cc5736c06_o.jpg

Untitled-1 by Georg Mihailov, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   16-04-18 20:08

А, тука вече и тежката артилерия се включи, мисля вече стана брутална преднината на втората.
Мерси много на всички, които отделят от времето си по моя въпрос. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: asahi   
Дата:   16-04-18 20:59

"Автор: MrPhoto
Дата: 16-04-18 16:53

Сега остава да установим кое е обективното - програма за фотообработка или човешкото око, защото тука всички казаха, че 2 е най-добре [smilie5]"

Още едно невярно твърдение.
Първото значение на обективен: Който съществува независимо от съзнанието ни. Обективен свят.
Субективен:1. Който е присъщ на субект; личен. Субективно възприятие. 2. Който е лишен от обективност; преднамерен, пристрастен. Субективна оценка.

Отговори на това съобщение
 Re: За белия баланс и мониторите.
Автор: MrPhoto   
Дата:   16-04-18 21:04

Когато Еизото говори, и субективното мълчи [smilie5]
Хора, отпуснете малко, сипете едно пиене.
Тази тема изобщо не претендира за представителност на резултатите, това е напълно свободно съчинение на тема - коя снимка ви харесва най-много.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »