Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: martopokerov   
Дата:   07-04-18 17:17

Здравейте,
интересно ми е какво мислите във връзка със следната ситуация. Подарен ми е ваучер на стойност 200 лв. за покупка във Фотосинтезис. Поради невнимание, изпускам едногодишния срок за покупка на избрана от мен стока, като срокът е пропуснат с два месеца. Посещавам магазина и питам дали мога да използвам ваучера - все пак магазинът е получил едни 200 лева срещу които не е дал нищо. Ясно ми е, че юридически няма как да имам претенции, ако имаше как сам щях да предприема необходимите мерки. Въпросът тук е в коректността, морала и изобщо желанието да имаш доволни клиенти. Продавач-консултантите дори не предложиха да се свържат с управителя или да съдействат по някакъв друг начин, просто забиха поглед в пода и казаха, че няма какво да се направи. А погледът им беше в тази посока, защото чувстваха, че вършат нещо нередно. Не нередно съгласно правилата им, а нередно от човешка гледна точка. Защото няма никаква логика да получиш пари без да си дал стока, което по съществото си е вид кредитиране, а след това да откажеш да изпълниш задължението си поради формални причини. В крайна сметка как Фотосинтезис щеше да бъде ощетен, ако ми беше позволил да използвам подаръка си?
Ситуацията е неприятна и като я гледам като клиент, който снима любителски и е оставил над 5000 лв. в този магазин. За мен едно е ясно, повече няма как да съм им клиент. При възможност ще пазарувам или от други магазини в България, или онлайн ще си поръчвам бъдещите покупки.
Весели празници

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   07-04-18 17:30

или онлайн ще си поръчвам бъдещите покупки

Точно това е решението. И аз стигнах до този извод, след като преди години купих първия си и последен обектив от един от двата фотодюкяна /не помня кой беше/.
Купих там една боклучава 50-ка, свалиха го от рафта, пипан и тестван от поне 100 човека, увиха ми го в една парцаливо кашонче и ми сурнаха мострата за нов. Ай нема нужда! След това купих още 10-на и 5-6 тела, но вече не от тук!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Beijing   
Дата:   07-04-18 17:42

Аз пък съм доволен от Фотосинтезиса! Коректни са били!
А бе, всеки с късмета си!
Свят голям, избор също!
[beer]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Pavlov   
Дата:   07-04-18 17:45

Каква точно е била промоцията, от която си получил ваучера, и кой я е организирал - Фотосинтезис, или вносителят на определена марка?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: b0bb0   
Дата:   07-04-18 17:48

Не съм купувал нищо от ФС, тъй че да не се брои за защита. Сам казваш, че си изтървал срока. Не се ли сещаш, че извършването на "услугата", която искаш след края на срока й може да навлече счетоводно-финансово-данъчни неприятности на магазина? Кой ще плаща после за проявения "морал"? Не е толкова просто.

Тия ваучери сигурно си имат серийни номерца, дати, един вид са ценни книги. Промоцията е свършила, съставени са документи, неусвоените ваучери са осчетоводени като извънреден приход, на тях е начислен и платен данък. Това е само една хипотетична възможност да не искат да проявят "морал". Що не опиташ да пазариш с изтекли ваучери за храна в супермаркета? Ще ти ги вземат ли? Просто не е толкова просто.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: JohnnyV   
Дата:   07-04-18 17:51

Здравей,

Ваучерите няма как да са безсрочни. Поне аз така мисля.
Най-вероятно заради евентуално обезценяване на стоката.
Например апарат (или каквото и да е друго) струва 1000лв.
Две години по-късно струва 600лв...
Разбира се, че магазина ще се набута, ако не сложи срок на ваучерите си.
Поне така мисля.
Затова в твоя случай - говори с управителя лично. Все ще измислят нещо.

Успех
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   07-04-18 18:56

[smilie24] Автора пуснал темата не виждам защо я е пуснал и от какво се жалва???
Сам си е виновен , че е изпуснал срока и то с два месеца.
Е, няма как да ти уважат ваучера. НЯМА КАК.
Можеше да ревеш ако бяха некоректни по време на срока на ваучера.
Но то си има хора тук дето си реват за щяло и нещяло.
Аз съм купувал и от Фотосинтезис и от Фотопавилион и винаги са били напълно коректни. За което ги поздравявам и за Великденските празници!
[beer] [shtrak]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: vladis   
Дата:   07-04-18 19:03

"Поради невнимание, изпускам едногодишния срок за покупка на избрана от мен стока, като срокът е пропуснат с два месеца. "
Странно невнимание - 14 месеца и след това магазина некоректен...
Да е 2 дни след края на промоцията - добре. Но тук говорим за 2 месеца след + цяла година от промоцията. Хайде стига с глупостите[smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   07-04-18 19:06


Пробвай същото на запад, ефектът ще е поразително същия...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   07-04-18 19:52

Глупости. Каква промоция. човека му подарили ваучер. Т.е. - дали му 200 лева. Сложили един формален срок от магазина - 12 месеца, за да не ги мислят по 5 години тия ваучери. Изпуснал срока с два месеца - и какво от това ? Това е единствено и само лоша търговска практика и гонене на клиенти, нищо друго не виждам в тази ситуация.

В такъв свит пазар да загубиш един клиент е глупост. Аз не бих си го позволил. Пиши на някой собственик, почти съм сигурен че ще отреагира. Ей така, без да им мигне окото да изгонят клиент и да си направят лоша реклама - не вярвам да има такива търговци. За смешните 200 лева.



Публикацията е редактирана (07-04-18 19:54)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: kalynsky   
Дата:   07-04-18 19:54

Типично бългърската черта да се чака последниат момент да се свърши всичко. Е да, ама не........, два месеца пресрочване...... не си коректен колега! Аз имах ваучер за фотокнига от Фотосинтезис, сетих се два дни след изтичане на ваучера. Познай дали изобщо съм повдигнал въпроса някъде.....?!
[shtrak]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: localhost   
Дата:   07-04-18 19:57

Аз пък сега се присетих че имам едни лихвоточки [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: golded   
Дата:   07-04-18 20:06

martopokerov , след като една година и два месеца не си се сетил за тези 200 лв.
имаш нахалството да обвиняваш магазина в некоректност. Типично българска простотия![smilie23] [smilie23] [smilie23]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sohk   
Дата:   07-04-18 20:07

С такова отношение, кой ли би те поискал за клиент. На това martopokerov, му се вика изнудване.
"Клекнете ми, въпреки че не съм прав, за да не кажа лоша дума за вас". Много подло и долно.

Най е хубаво правилата да важат за всички и да има ред, ама ако може да не важат за мен когато не ги спазвам.



Публикацията е редактирана (07-04-18 20:09)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   07-04-18 20:09

Наглост човешка....
Би ме било срам да повдигам такъв въпрос публично.



Публикацията е редактирана (07-04-18 20:11)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   07-04-18 20:11

На мен ми се струва, че такава тема сме виждали поне още веднъж...във всеки случай позицията на автора не държи въобще [smilie23]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   07-04-18 20:17

дам.. докарвайте се на синтезиса... може да ви дадат отстъпка... а не, отстъпка едва ли - лукче може да ви дадат... [smilie5]

Значи единодушно - купувате ваучер на приятел, той примерно излиза от страната и изпуска срока и после му казват - сори, изгоряха ти паричките - и всичко е ОК. Сладури. [smilie5]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: golded   
Дата:   07-04-18 20:24

georgioiv , дрън дрън ярина!

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Konstantinov   
Дата:   07-04-18 20:31

Услуга са ти направили.Купих от ибей германия нов обектив с 40 процента по -евтин отколкото у нас.800лева по-малко.У нас не смея.Кърък съм.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: denkich   
Дата:   07-04-18 20:46

Ebay и Amazon ... Само от там ...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: ico0o   
Дата:   07-04-18 21:03

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне. - ЗЗД
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-18 22:23

Коректността трябва да е двустранна. Вменяването на некоректно отношение към даден търговец (с така оформено заглавие) в този случай показва некоретното отношение на клента...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   07-04-18 23:07

Ваучерите в Амазон са със срок на годност от 10 години.

А циничността на iliyanb е безкрайна.

1 година ми се струва нищо на този фон. Но все пак е в духа на празника да пребием някого с камъни, който не се е полакомил или не е имал нужда от техно-онанистични покупки толкова дълго време. Разглезените форумни госпожици не биха го разбрали.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: diana2017   
Дата:   07-04-18 23:58

Два пъти съм купувала от Фотопавилион...НИКОГА ПОВЕЧЕ, заклевам се! [shtrak]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 00:48

Децката градина, втора група.
Ако ти продадат сладолед 2 месеца след срока на годност ще ги вдигнеш на балон. За един сладолед.
Ако си заредиш ваучер с определен срок на ползване в сметкатра на телефона, след два месеца на кого ще се оплачеш?

Една година след изтичане на срока на ваучера счетоводителят го е записал в графа приход и оттам не можеш го бутна повече. Т'ва е положението. Пише си на български. Който е правно неграмотен нека търси адвокат да му разяснява. Във форума може да получи най-много съжаление.

Христос воскресе!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   08-04-18 02:41

Аз виждам два варианта.

1.Постъпват така, както са постъпили.Човекът си е виновен, но както се вижда се е почувствал зле.Вероятността да пазарува занапред от този магазин намалява значително.

2.Въпреки, че са в правото си рещават, че ще направят компромис, дори и да претърпят загуби или неудобства.Човекът е впечатлен и остава много доволен.Вероятността да стане редовен клиент е доста по-голяма.Вероятността магазина да си върне загубите, ако изобщо има такива, а и да има приходи занапред също се увеличава.

Кое е далновидното решение всеки да прецени.Може и да има други варианти, за които не се сещам.



Публикацията е редактирана (08-04-18 02:42)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 09:20

Как да не се сещаш? За спазване на задълженията по сделката (търговския договор) не се ли сещаш? Това е най-нормалното нещо и точно на него разчитаме, когато влизаме в магазина.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   08-04-18 09:33

Христос Воскресе, asahi. Да ти напомню в този светъл ден, че тия, дето са измислили правото, са и тия, дето са качили Христос на кръста. Ти си прави изводите за правилността и човечността на някои работи.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 10:33

Писаното право е въведено от Солон (638 – 559 г. пр. Хр) в древна Атина. Дванадесетте таблици, които са първите римски закони, са по-късни - 450г. пр. Хр. Ето как с погрешна обосновка стигаш до погрешен извод.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: golded   
Дата:   08-04-18 10:42

sirkhann , ти не се посвени да намесиш Христос, за да оправдаеш неистовия стремеж
на българина към компромис, или поне към компромисче! Нека правилата да важат за
другите, не за нас. Този стремеж е едно от нещата, които ни правят народ без чест и
достойнство, и поради това сме извън цивилизования свят, и едва ли скор още сме част от него!

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SLR   
Дата:   08-04-18 11:25

Както каза Plamen11 , ако са далновидни и при този свит пазар, винаги може да се направи компромис.

Друг е въпросът, че често в магазините стоят едни тотално немотивирани продавачи, които само гледат да им свърши работното време, и не може да очакваш голямо съдействие.

Така там, преди няколко години, ме отказаха да им оставя едни 600 лева.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   08-04-18 11:37


Ако бях аз магазинерът/собственикът щях да направя компромис, но решението и политиката си ги правят магазините и в случая нямате право да се сърдите и да ревете по форумите как били некоректни.

А ако, не дай си боже, някакъв човек е разсеян и блъсне бабата на "измаменият" на пешеходна пътека и в съда вземе да се обяснява: "Бях се разсеял и пропуснах да спра навреме".

Дали тогава той ще очаква съдът да е ларж и да пусне разсеяния шофьор, както го очакваме от магазинерът/собственикът?

Христос Воскресе!

Гледайте напред и нагоре, не обръщайте внимание на дребните житейски несгоди и ще живеете в пъти по-щастливо!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: mmjm   
Дата:   08-04-18 11:42

Един компромис води след себеси втори трети пети, докато се загубят правилата.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   08-04-18 13:26

asahi, не съм сигурен дали ти е известно, че модерното право сехбазира на римското, а не на някое друго.

Освен това подаръкът е едностранно волеизявление, както и завещанието. В този ред на мисли, те ми се струва, че размишленията ти са напълно коректни.

Има ли общи условия, написани на ваучера?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   08-04-18 13:33

Към автора на темата - ако става въпрос за София, искрено съветвам да се говори с управителя на магазина за разрешаване на случая. Най-вероятно има какво да предложат. Досега и двата големи магазина са били сравнително коректни с мен, НО е много важно с кого разговаряш (понякога).
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   08-04-18 13:43

asahi, ако имаш предвид неспазването на правилата от страна на човека, да така е, но този вариант не е актуален, предвид първото мнение от тази тема.Той вече е нарушил задължението по сделката.Ако имаш предвид спазването му от страна на търговеца, то това е първия вариант, който съм посочил.

Аз разсъждавам като потребител, каквито всички сме.Всички можем да сгрешим.В този случай и на човека му е ясно, че е допуснал грешка.За мен обаче, решението на търговеца също е погрешно, ако основната му цел, в случая, е недопускането на пропуснати доста вероятни ползи.На мен ми се случвало нещо подобно.Преди време бях пропуснал да извикам техниците за профилактика на климатика като смятах, че тя трябва да се извърши в рамките на цялата текущата година.Оказа се обаче, че тя започва да тече от датата на закупуването.Климатикът дефектира.Дойдоха хората и установиха, че съм изпуснал срока на профилактика с месец някъде.Обясниха ми, че са в правото си да откажат гаранционно обслужване, но ще проявят разбиране.Подмениха компресора в доста кратък срок и така си работи и до днес.От онзи момент насам, за мен съществува само една фирма за климатици.Освен от качествения монтаж съм доволен и от разбирането, което проявиха, въпреки че бях допуснал грешка.Препоръчвам ги на роднини и приятели поради горните причини.Доста от тях са станали вече техни доволни клиенти.Та, предполагам, че не съм единствения, който би действал по този начин.Спортед мен, действието на търговеца в конкретния случай не е некоректно, но това не значи, че не е грешно, предвид горните съображения.



Публикацията е редактирана (08-04-18 13:47)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-04-18 14:18

Не бих създал тема, в която да пиша, че магазин е некоректен, в която да покажа, че аз съм некоректния!!! Хорска срама...ама сме различни, то е ясно!

Воистина Воскресе !!!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   08-04-18 15:13

Некоректно е да обвиняваш някого за спазване на предварително уговорени правила.

А дали ФС са могли да проявят по-голяма гъвкавост е отделен въпрос, който авторът на темата не поставя. Той не търси от ФФ помощ как да му се реши проблема, а изкарва яда за собствената си грешка върху търговеца.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 15:16

"Автор: sirkhann
Дата: 08-04-18 13:26

asahi, не съм сигурен дали ти е известно, че модерното право сехбазира на римското, а не на някое друго.

Освен това подаръкът е едностранно волеизявление, както и завещанието. В този ред на мисли, те ми се струва, че размишленията ти са напълно коректни.

Има ли общи условия, написани на ваучера?"

Щом се позовавам на Солон дали ми е известно кое на кое се базира? Римското се базира на гръцкото и египетското. Египетското не е писано, гръцкото е писано. В римското вече има систематизиране (онези таблици). Римското право е надградено до континенталното (германо-романско, европейско право). Англо-саксонското право също е съвременно, но е базирано освен на закони и на прецеденти.

Едностранното волеизявление е е изразено чрез купуване на ваучер с определени условия, написани на него. С акта на тази покупка той приема условията и делегира изпълнението на подаряването на избора на подаръкоприемателя и ограниченията от посредника - срок, асортимент и конкретен краен брой магазини. Ако волеизявителят беше решил да подари консерва, която след предварително известно определено време е негодна за консумация, кого щяхме да обвиняваме в некоректност?


"Автор: Plamen11
Дата: 08-04-18 13:43

asahi, ако имаш предвид неспазването на правилата от страна на човека, да така е, но..."

Нямам предвид това и не е коректно да формираш тезата си на такова допускане. Авторът не е нарушил правилата, а е пропуснал срока, доброволно се е отказал от тази привилегия, от което пропуска ползи.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   08-04-18 15:44

Не те разбирам явно.Ти казваш, че има вариант, за който не се сещам.

"За спазване на задълженията по сделката (търговския договор) не се ли сещаш? Това е най-нормалното нещо и точно на него разчитаме, когато влизаме в магазина."

Човекът не е спазил въпросния договор, а търговеца го е спазил.Спазването на този договор от страна на търговеца съм го посочил в първия вариант в моето мнение.Спазването му от страна на клиената е възможен вариант, но той вече не съществува, а ти пишеш, че нямаш предвид това.Допускането от моя страна на различни вероатности не го смятам за некоректно.Не мисля, че съм ощетил някой, като резултат от моите действия.Аз не съм юрист.Повечето потребители също.Базирам се на това как бих постъпил аз и предполагам, че има и други като мен.Ясно съм написал какво точно мисля и защо.Възможно е да греша.Ако аз съм на мястото на човека бих останал разочарован и бих избягвал този магазин.Тези 200лв. спокойно може да дойдат от бюджета за реклама.Каква по-голяма реклама от това да превърнеш един клент в постоянен носейки ти още приходи, той доброволно да те препоръчва на приятели и познати и да напише положителни отзиви за теб, включително пускайки тема тук, както е ставало неведнъж.Да, това е хипотетично, но аз го смятам за вероятно, пък било то и некоректно.Докато обратното, оставяки клиента разочарован е 100% сигурно, че горните неща няма да последват.Ще си спазил правилата, няма да влизаш в разправии и моментни разходи, но вероятността да пропуснеш някакви ползи е по-голяма.Това е моето мнение на некомпетентен юридически потребител.



Публикацията е редактирана (08-04-18 15:49)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   08-04-18 15:53


Да ви имам проблемите [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Konstantinov   
Дата:   08-04-18 16:35

Прати на мейла им валчера и документ ако си бил извън страната,или си се грижил за болен,или си бил в болница,телк, изобщо нещастен случай-сватба,погребение може да уважат.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 17:34

Притежателят на ваучера няма задължения по търговския договор, съответно не може да го наруши. Той има права, които са лимитирани по упоменатите вече критерии. Може да се упражни от тези права, може и да откаже или забрави да ги упражни. Не дължи извинение или обезщетение никому.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-04-18 17:34

Пак се почнаха сравненията между "Фотосинтезис" и "Амазон". Все едно да се оплакваш, че има разлика в цените на самолетните билети между България Ер и Райн Ер.
Ние като типични Ганьовци сме закърмени, че винаги когато поискаме можем да се движим извън правия път и винаги да се "оправяме някак" по втория начин (рушвети за болнични при личния лекар, рушвети на катаджии за да ни изтрият снимката от мобилната камера, "рушветче" в НАП, НОЙ, че нали по принцип има и един друг начин, ако се видим с шефа....). Та като Ганьо се сблъска с нещо, което не може да реши по втория начин, вече почва да увърта - ама то коректност, ама то лоялност, ама то, дал съм 5 000лв. Пука му на някой за твоите 5 000, хората са давали и по 50 и по 150 000, ако си мислиш, че 5-те хиляди са те вкарали в някакъв "френд лист" и поради това да са длъжни да "измислят нещо" [smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: HristoK   
Дата:   08-04-18 17:46

Заебете ги тия магазини фотопавилиони синтеси и идиотщини. Пазарете от амазон ибей и други европейски фотомагазини онлайн поемат изпращат гаранция документи поддръжка ако се случи нещо.

В наще магазини раница 350 лева в китайските сайтове 80-100 лева.

Тук фотоапарат 3000 лева, там 2200 лв

Тук ебан китайски филтър ХОЯ 60-120 лева, там 10-20 долара.

Каква коректност за какво говорите 21 век, информационният вие се занимавате с фотомагазини.

Изискват се минимални знания, малко английски, дебитна карта и да приемете, че хората на запад и изток търсят клиенти и си дават задника, за да са доволни клиентите, вие пазарите от малоумници в страната от два "монопола" на заблудата на новите мераклии рещили да се учат.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   08-04-18 17:51

то точно теми като тази потвърждават думите на HristoK... В крайна сметка, когато е възможно, търговеца който му пука за клиента решава в полза на клиента такива казуси. Не като в соц магазин - не си доволен - ок, следващия...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   08-04-18 20:27

asahi - понеже си вещ, можеш ли да ми помогнеш по следния въпрос

Подариха ми ваучер към магазин, от който не желая да пазарувам. Не ми харесват условията по този ваучер и не желая да го ползвам. А магазинът отказва да ми изплати левовата равностойност. Това е сериозен въпрос по казус, който имам аз.

Но намирам доста голяма прилика с описания случай.
- Страна А купува от страна Б ваучер, т.е. обещание, че страна В ще закупи от страна Б стока за стойност по-голяма или равна на стойността на ваучера в определен период от време.
- Страна В решава, че тези условия не я устройват и иска да закупи стока от Страна Г. Може ли В да развали договор със Страна Б при положение, че той е сключен от Страна А и къде това отношение е уредено?

Колкото за сравнение между Амазон и българските магазини - ами много ми е неприятно да съобщя, че се намираме в условията в пазарна икономика и доста конкурента среда. Който желае да има клиенти, трябва да предложи подобаващо обслужване и цена. Ако обслужването не ми харесва на едно място, ще отида на друго. Поради тази причина и бих предпочел да пазарувам от български магазин, точно защото се надявам на по-голяма гъвкавост. Когато такава гъвкавост не е налице, човек има доста богат избор в днешно време. Но съм напълно сигурен, че и във Фотопавилион, и във Фотосинтезис, разговор с правилния човек и с правилното отношение може да реши много голяма част от проблемите, с които масовият потребител се сблъсква.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   08-04-18 20:39

Не става въпрос кой е вещ, а кой разбира правилно ситуацията. Изводите идват сами.

В твоя казус магазинът правилно отказва да ти върне парите, защото никой не ти е обещавал това. Можеш да продадеш или подариш ваучера на четвърто лице. Можеш да купиш стоката за някого и да му я продадеш. Можеш да продадеш и самия ваучер на номинална или занижена стойност.

"- Страна А купува от страна Б ваучер, т.е. обещание, че страна В ще закупи от страна Б стока за стойност по-голяма или равна на стойността на ваучера в определен период от време."

Замени думата "обещание" с "възможност" и получаваш вярно твърдение.

"- Страна В решава, че тези условия не я устройват и иска да закупи стока от Страна Г. Може ли В да развали договор със Страна Б при положение, че той е сключен от Страна А и къде това отношение е уредено?"

Не може. Страна В не е страна по договора. Тя е само потърпевша. Ако искаш наречи я натресена, насадена.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: TPECHAT   
Дата:   08-04-18 22:15

тъжно.[smilie21]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   08-04-18 22:59

Доста глобално разсъждавате, но тук става въпрос за две фотобараки с има-няма 100 клиента и горе-долу толкова продажби годишно.
По принцип всеки може да го вади голям, въпросът е доколко може да си го позволи. Малко гъвкавост в бизнеса никога не е излишна.
И на мен голям го извадиха - еми получиха голям среден пръст. Съответно парите ми заминават в друга посока. Не че са много, но все пак ....
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   08-04-18 23:44

asahi - да ти кажа, работил съм известно време с финансови инструменти. Това, което ти ми казваш, че е "възможност", по финансистки се нарича "опция" и за него не заплащаш пълната цена, а само определен отбив, който взема предвид времето, през което тази "възможност" съществува, и вероятността тази възможност да донесе печалба. Когато плащаш пълната цена, придобиваш "актив", а не "опция".

Другото, което разбирам, като ти чета обясненията, че е пълен абсурд да замениш високоликвиден актив във формата на едно твърдо обещание без срок, каквото са парите, с една нисколиквидна възможност със срок, която се продава без дисконт. Т.е. всеки, който купува ваучер, вместо да даде пари на ръка, е пълен баламурник.

А аз, като поемател на някаква сделка, ако не съм съгласен с условията й, трябва да имам възможност да я разваля, без това да носи разход за мен, което не би трябвало да е и проблем за продавача, защото възможността, за която говориш, никога не е реализирана.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: b0bb0   
Дата:   08-04-18 23:59

"Ваучерът ви дава възможност да закупите продукти или фотографски услуги на посочената в него стойност от магазини Фотосинтезис • Ваучерът може да бъде използван еднократно • Ако стойността на избраните продукти или услуги е по-висока от стойността на ваучера, разликата се доплаща при покупката • Ваучерът е валиден една година, считано от датата на закупуването му, само при предоставяне с касов бон • Не може да бъде върнат или заменен за паричната си стойност и остатъчната сума от него не подлежи на възстановяване."

Кое тук е неясно?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: hotsnail   
Дата:   09-04-18 00:04

ширкане за много хора не е приемливо да дават пари на ръка за подарък в някои ситуации и за туй дават бонове. Един вид казват - знам че фотото ти е хоби, аз не го разбирам, но искам да те подкрепя и да ти доставя радост....

Има колкото и да не вярваш хора дето и подаръци трудно им се дават.....
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   09-04-18 00:13

"Автор: sirkhann
Дата: 08-04-18 23:44
...
Т.е. всеки, който купува ваучер, вместо да даде пари на ръка, е пълен баламурник."

Или поне постъпва като такъв.

"Автор: hotsnail
Дата: 09-04-18 00:04
...
Има колкото и да не вярваш хора дето и подаръци трудно им се дават....."

Уви, има такива и са ме огорчавали. Няма вече да имат подаръци от мен.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-04-18 05:25

martopokerov,
Опитай се да потърсиш печалба от "Спорт тото" след 45-дневния краен срок - да видим какво ще ти кажат. После повикай sirkhann да им обясни как ваучерите в "Амазон" имат 10-годишна давност.
Сроковете са за това - да се спазват. Правилата важат за всички. Така и трябва да бъде.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   09-04-18 09:06

Да, де. Аз не твърдя, че магазинът не си е в правото. Само дето пак има една подробност с твоя пример, chrisnoch - ако играеш тото, го играеш от твое име и ти приемаш общите условия на тотото. В случая с ваучера, някой друг сключва договора, след което ти прехвърля правата и задълженията по него, с които ти трябва да се съгласиш и в които може и да не би встъпил, ако ти е дадена такава възможност. Аз коментирам този случай.

Просто мисля, че условията са страхотна греда и не си струва човек да се набутва, предвид, че така гарантираш покупка на магазина, а в същото време - не получаваш никаква отстъпка за това. Рационално погледнато, ваучерът е едно удобство с много неудобства.

А при вероятните 5-10% норма на печалба при eлектрониката, магазинът прави 200 лв приход при продажбата на DSLR от 2000-4000 лв. Та на автора на темата - много ясно, че ще се дърпат. Все едно са му продали D500, вместо CPL филтъра, дето е щял да си купи иначе.



Публикацията е редактирана (09-04-18 09:09)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Hsathv   
Дата:   09-04-18 10:46

Какви 10% процента печалба бе? Я питай хората тук ревностно защитаващи тези магазини с какъв процент отстъпка купуват? За фотопавильона 15%. Поръчвал съм преди от тях, чрез познат фотограф. Пък за надценки на аксесоарите да не говорим. Иначе ваучера е по добро за магазина от даването на пари на ръка. Там целта е чрез този ваучер. Там се целта е чрез този ваучер с доплащане да направиш по-голяма покупка в рамките на една година и от там по-голям приход, да купиш нещо което не ти трябва само и само да не си вътре или в крайна сметка както в случая да го забравиш или направо загубиш.
Иначе вече не купувам от тези два магазина щото не обичам да ме правят на баламурник. Да ми продават мостри за ново изделие и да ме товарят с огромна надценка на аксесоари като карти, чанти и т.н. и не на последно място,никога не направиха промоция дали новогодишна или великденска с отстъпка за тяхна сметка. Всички отстъпки дето са били са отстъпки от доставчици. Преди време по коледа пуснах даже тема за това. Налазиха верните защитници на тези магазини и за капак админа я изтри.



Публикацията е редактирана (09-04-18 10:53)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: OIM   
Дата:   09-04-18 11:41

Чакате магазина да ви пусне някаква аванта ли ?
''Честните хора с търговия не се занимават '' - Ф.Ницше

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   09-04-18 13:57

Hsathv - нямат право да правят подобни промоции. Цените ги определя съответния производител. Има минимална препоръчителна цена на дребно, на която реално магазините продават. Ако направят промоция за тяхна сметка, ще имат ядове после с вносителя за подбиване на пазара. [smilie5]

Твоите приятели фотографи може да имат 15% отстъпка, но това не е за фотоапарати, а за нещо друго, например статив, филтър или батерия. [smilie3]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: b0bb0   
Дата:   09-04-18 15:06

Чудя се защо никой от негодуващите не вземе да отвори един по-евтин фотомагазин, всички ще пазарят от него и бизнесът ще лети?!?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Stoimen_82   
Дата:   09-04-18 15:07

Въобще от къде знаете как е осчетоводена сумата, че да пишете как го е записал счетоводител? Според мен се обърнете към управителя, все пак е ВАУЧЕР ПОДАРЪК, а не е от някаква промоция, 2-3 месеца плюс или минуса в тази ситуация не мисля, че са проблем, но пак зависи, при всички случаи с желание и добро отношение се постига много. Водещ е факта, че е КУПЕН ваучер за подарък, опитайте! Виждам доста негативни коментари, на хора, които май дори не са прочели и осмислили темата и видът на ваучера, което не е много добре, срока нека да не го обсъждаме, наистина е написан срок, но с 2месеца............. Тук е въпрос на желание и съвест от страна на служители в магазина. :)
 No Subject
Автор: martopokerov   
Дата:   09-04-18 19:14





Публикацията е редактирана (09-04-18 19:41)
 No Subject
Автор: martopokerov   
Дата:   09-04-18 19:16





Публикацията е редактирана (09-04-18 19:41)
 No Subject
Автор: martopokerov   
Дата:   09-04-18 19:19





Публикацията е редактирана (09-04-18 19:40)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: xm_style   
Дата:   09-04-18 21:19





Публикацията е редактирана (09-04-18 21:25)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   09-04-18 21:55

"Автор: Stoimen_82
Дата: 09-04-18 15:07

Въобще от къде знаете как е осчетоводена сумата, че да пишете как го е записал счетоводител?"

Интересно ти как би осчетоводил 200 лева, за които е чукната касова бележка?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: bam-bam   
Дата:   09-04-18 23:28

[smilie23] Да изпуснеш срока и да ревеш като малко дете .. има правила и те не са измислени за да си правите каквото си искате !
Голям и разумен човек не би пуснал подобна тема [smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 00:03

И този форум има правила, които трябва да се спазват.Ако темата беше в нарушение щеше да бъде изтрита.Явно правилата в това отношение са спазени.



Публикацията е редактирана (10-04-18 00:03)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Myth   
Дата:   10-04-18 11:35

Абе пичове, четете малко бре, първо ваучера не е от някаква си промоция, а за него са платени едни пари на магазина, без магазина да е дал нещо срещу тези пари до момента. Ясно от законова гледна точка от магазина са прави, (макар да не е много сигурно) той човека няма претенции за това. Въпроса е изцяло МОРАЛЕН и можеха да проявят находчивост и добра търговска практика е да решат ситуацията в полза на клиента. Егати изпуснал срока, те всъщност и лихви би следвало да му платят щото ги е кредитирал....

Така сега да напиша защо не е много сигурно, дали законово магазина са прави, ми щото по-нагоре в темата се цитира:

Автор: ico0o
Дата: 07-04-18 21:03

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне. - ЗЗД
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: lamerko   
Дата:   10-04-18 12:41

Как ги ръсите тия членове ей-така без връзка с кораба-майка? :)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 13:05

Корабът е от обратната страна на Луната.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chukov   
Дата:   10-04-18 13:14

Мислех да почвам да пиша надълго и нашироко, но май се отказвам.

Напоследък все повече срещам мислене, което не си струва усилията да бъде оборвано
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   10-04-18 13:17

Магазинът е издал ваучер срещу тези пари, а не "нищо".

Всъщност, ако се хванем за посочения член, то е отпаднало не основанието ФС да получи сумата от 200лв, а основанието приносителят на ваучера да получи стока или услуга на такава стойност.



Публикацията е редактирана (10-04-18 13:21)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Myth   
Дата:   10-04-18 13:23

Автор: Rand
Дата: 10-04-18 13:17

Магазинът е издал ваучер срещу тези пари, а не "нищо".



Който е отпаднало основание :) Ама айде няма да споря оти тук малко мътна, без юрист няма да мине. :)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-18 14:09

Не иде реч за юрист, а за реноме.
РЕНОМЕ, ИМЕ, БРЕНД

Точки и членове и глупави оправдания с нищо няма да допринесат [smile]

Формално магазинът има право да откаже. Ако не му дреме за името и реномето си.

Колко от вас са собственици на бизнес и биха решили в своя полза тоя спор. Моля да напишат само собственици, не управители, мениджъри и т.н.
Аз като собственик на бизнес, категорично бих решил в полза на клиента. Както съм решавал хиляди пъти, защото всеки клиент ми е много по-важен от едни пикливи 200 лв. Още повече че са взети без да се предоставя нищо. Н И Щ О.

Дори подарък за 20 - 30 лв. би смекчил това впечатление. Или 50 % от сумата. Или дори някакъв жест.

Но съм много по изненадан от реакцията на хората тук, честно. Заслужавате си отношението с това мислене.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   10-04-18 14:16


Де го чукаш - де се пука...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 14:21

Ваучерът не е основание, а стока (услуга), която се ползва при определени определени условия. При ясни договорни условия две абсолютно неморални, но коректни страни могат да осъществят перфектна сделка. Това доказва, че моралът не е определящ за конкретната сделка.

Според някои общества даването на пари срещу лихва е неморално. Въпреки това депозират и кредитират успешно.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   10-04-18 14:22

Ако му бяха предложили подарък за 20-30 лв авторът на темата вероятно би обвинил продавач-консултантите, че се подиграват с него.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-18 14:40

Ваучерът не е основание, а стока (услуга), която се ползва при определени определени условия. При ясни договорни условия две абсолютно неморални, но коректни страни могат да осъществят перфектна сделка. Това доказва, че моралът не е определящ за конкретната сделка.

Според някои общества даването на пари срещу лихва е неморално. Въпреки това депозират и кредитират успешно.


Не говоря за морал. А за реноме.

В случая двете некоректни страни не са сключили перфектната сделка, от което страда реномето само на едната страна.

Ако му бяха предложили подарък за 20-30 лв авторът на темата вероятно би обвинил продавач-консултантите, че се подиграват с него.

Зависи как е поднесен [smile]
Това е един от безбройните варианти да се постигне компромис, смекчаващ огорчението на клиента от формализма със "сроковете".
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Myth   
Дата:   10-04-18 14:40

Автор: georgioiv
Дата: 10-04-18 14:09

Не иде реч за юрист, а за реноме.
РЕНОМЕ, ИМЕ, БРЕНД

Точки и членове и глупави оправдания с нищо няма да допринесат [smile]

Формално магазинът има право да откаже. Ако не му дреме за името и реномето си.

Колко от вас са собственици на бизнес и биха решили в своя полза тоя спор. Моля да напишат само собственици, не управители, мениджъри и т.н.
Аз като собственик на бизнес, категорично бих решил в полза на клиента. Както съм решавал хиляди пъти, защото всеки клиент ми е много по-важен от едни пикливи 200 лв. Още повече че са взети без да се предоставя нищо. Н И Щ О.

Дори подарък за 20 - 30 лв. би смекчил това впечатление. Или 50 % от сумата. Или дори някакъв жест.

Но съм много по изненадан от реакцията на хората тук, честно. Заслужавате си отношението с това мислене.



Именно :)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: yakumo   
Дата:   10-04-18 15:32

Международен екип от учени установи, че никой не ти е длъжен за нищо. 87% от българите са шокирани.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 15:41

"Автор: georgioiv
Дата: 10-04-18 14:40
...

Не говоря за морал. А за реноме.

В случая двете некоректни страни не са сключили перфектната сделка, от което страда реномето само на едната страна. "

Ти не говориш за морал, но Мит говори точно за морал. Явно репликата не е насочена към теб.
Ако сделката не беше перфектна клиентът можеше да потърси защита от КЗП и съда. За мен по-високо реноме има магазин, който спазва стриктно законите.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 15:59

Ако решат да му признаят ваучера нарушават ли някакъв закон?Ако да, то може ли да се реши този казус в полза на клиента, без да се наруши закона?



Публикацията е редактирана (10-04-18 16:02)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   10-04-18 16:16

Любопитно ми е, каква морална или етична норма е нарушил търговецът? [smilie10] И защо този казус следва да се реши в полза на автора на темата? [smilie10]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 16:18

Ако рекат да подарят 200 лева на приносителя на изветрелия ваучер няма да нарушат никакъв закон. Защо не му подарят 1000, че да си купи повече неща? Хем оборот за магазина, хем реклама. 80% ще харесат това.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 16:35

asahi, нищо няма да му подаряват в повече, защото те са получили тези 200лв.Значи има начин търговеца да не наруши закона и клиента да остане доволен получавайки си подаръка на стойността на ваучера.Следователно и при този вариант търговеца би следвало да бъде уважаван, че спазва законите.

acho_gaga, за да може клиента да продължи да бъде техен клиен.Ако има начин и двете страни да не са ощетени, какво по-хубаво от това.За да може клиента да сподели доброто си впечатление за тях тук или на друго място, вместо да прави обратното.Както написа georgioiv - за реноме.



Публикацията е редактирана (10-04-18 16:43)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-04-18 16:46

Удивително е, че толкова много народ смята, че подобен бизнес модел е съвсем в реда на нещата.
Мисля, че спор е излишен с хора, които никога в живота си не са разчитали на собствената си инициативност, за да изкарат и 5лв.
Когато /ако/ това се случи, може би и ще разберат как се изкарват реално 5лв и колко е трудно да ги запазиш, да не говорим да ги умножиш.
Единствено мога да ви гарантирам, че ебавайки се с клиентите за вече платен ваучер - 5-те лева отиват бавно и сигурно към нулата, а в определени ситуации - и доста под нулата.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Offroad   
Дата:   10-04-18 16:49

"Интересно ми е какво мислите във връзка със следната ситуация..."

Сроковете са за това да се спазват. Ако ви направят реверанс - най-малкото и двете страни трябва да го запазят в тайна. А не да го огласяват по форумите. Защото така се създава прецедент. Ще се появят и др. хора с претенции след изтеклия срок. Т.е. идеята за срочност се обезмисля. Датите отиват на кино (и не само на ваучерите)

"За мен едно е ясно, повече няма как да съм им клиент." - т.е. виновния се изживява като жертва!?

Аз лично бих останал клиент на магазин, спазващ установените от тях срокове и правила. Ако ви направят реверанс за срока днес... какво пречи утре нещо да се счупи 2 мес. преди да му изтече гаранцията и те да ви отвърнат със същото: "Сега е ваш ред да си затворете очите за срока и да си ремонтирате щетата за ваша сметка"!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-04-18 16:50

... само да добавя, че въпросните магазини имат крайно профилирана аудитория и е АБСОЛЮТНО немислимо подобно поведение. На мен лично ума ми не го побира. Но явно за други е нормално ...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 17:04

Offroad, виновният не се изживява на жертва, а просто му е тъпо, че не е получил нищо на стойността на парите, които е получил търговеца.Дотук не видях никой, който да е оспорил вината на човека.Нито видях някой да упрекне търговеца в некоректност.Аз лично не бих пазарувал от някъде с нежелание дължащо се на разочарование.Ще знам, че съм си виновен, няма да смятам, че са ми длъжни, но все пак няма да ми е приятно.Ще намеря друго място, където да си дам парите и да не ме е яд.

Според мен, ако някой не се възползва от ваучера си в упоменат срок, то следва да има възможност да му върнат парите.Това би било честно споразумение.



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:31)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-04-18 17:10

4 страници по тема дето някъв иска да мине аванта 200 пари :D Че някой е похарчил 20 000 сигурно и му е дал на този мизерник забравения ваучър , дето и първия една кърпичка не е купил от този магазин сигурно ... Скрий се в дън земя авторееее ... [smilie5]

ПП: И ваучър се дава на човек след голяма покупка , тоест част от печалбата на фирмата я връщат като вид отстъпка ... никой не дал тия 200 лв , по скоро са подарък от фирмата!



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:12)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 17:16

Става дума за ваучер подарък.Купен е от някой близък като подарък, вместо да му подарят нещо или да му дадат пари.



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:16)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   10-04-18 17:16

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Offroad   
Дата:   10-04-18 17:17

Plamen11,

Мен като ме спрат полицаите за превишена скорост не им се сърдя.
Хората си вършат работата.
Знам, че проблема е в мен!
Нито съм разочарован, нито съм спрял да шофирам, напротив - карам си с най-голямо удоволствие. [smile]

п.с.
Емоционално базираните решения обикновено са прибързани и необмислени.
Особено ако става дума за пари!
Утре ако се окаже, че от въпросния магазин пуснат най-изгодната промоция и той я изпусне само заради нещо такова!?
Не е ли глупаво това?
Където става дума за пари - е нужен хладен ум.
Питай брокерите ако не вярваш. [smilie3]



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:18)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   10-04-18 17:20

Емотиконите бяха за поста на Offroad! Забравяте, че автора на темата не е загубил нищо, просто е пропуснал да спечели нещо заради своята разсеяност и т.н. Ако въобще има някой, който донякъде има право да се оплаче от цялата ситуация, това е купилият ваучера, но той е бил наясно с условията, впрочем както и надареният автор на темата...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 17:25

Offroad, не виждам много общо в примерите ти.В случая, действайки емоционално, няма да направя грешен избор.Ще си купя същото нещо, но от друг търговец, без да правя някакъв компромис, защото има конкуренция.Сигурно е глупаво.Ако основната ти цел е да имаш приходи и оставяш клиентите ти недоволни, също не е много умно.Най-малкото ще направиш такова споразумение, при което да няма ощетени.

acho_gaga, авторът на темата, по негови думи, е и клиент на магазина.Пак по негови думи, вече няма да бъде.



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:30)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Offroad   
Дата:   10-04-18 17:27

Plamen11 написа:

> Според мен, ако някой не се
> възползва от ваучера си в упоменат
> срок, то следва да има възможност
> да му върнат парите.Това би било
> честно споразомение.

Тук вече навлизаш в територия, която не знам доколко ти е позната. Мога да ти го разясня от финансова гл. т. - има т.нар кол- и пут-опции. Т.е. възможност в полза на купувача/продавача. Но това е доп. услуга и тя струва пари.

Да, ваучерът може да предостави опция на купувача да му върнат парите след изтичане на срока, но това вече е отделна услуга и също ще струва пари! Т.е. ако ваучерът дава такава опция би струвал поне 250 лв. - т.е. може да купиш стока за 200 лв., но ако изпуснеш срока - ще ти върнат 200 лв. но ще си платиш още 50 лв. за това! Т.е. нещо от сорта - губиш 50 лв. но си връщаш 200 (нещо като застраховка отменено пътуване и прочее)...

п.с.
Пише се "споразУмение".
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 17:30

Поправих си грешката.Мерси!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   10-04-18 17:33

Plamen11, все още не разбирам, защо не иска да бъде клиент на магазина? Тези двеста лева не са излезли от джоба на автора на темата. Нима иска да спечели от собствената си разсеяност? Нима не иска да се спазват правилата?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 17:37

acho_gaga, еми може жена му да е решила да го изненада, например.Кой знае.Пак е някой негов близък.

"Нима не иска да се спазват правилата?"

Може просто да не е съгласен с тях.Ще намери друго място, с други правила.



Offroad, аз не разбирам и затова написах, ако е възможно да стане така, че да няма ощетени.Или поне да направят нещо, за да не загубат клиент.

"Да, ваучерът може да предостави опция на купувача да му върнат парите след изтичане на срока, но това вече е отделна услуга и също ще струва пари! Т.е. ако ваучерът дава такава опция би струвал поне 250 лв. - т.е. може да купиш стока за 200 лв., но ако изпуснеш срока - ще ти върнат 200 лв. но ще си платиш още 50 лв. за това! Т.е. нещо от сорта - губиш 50 лв. но си връщаш 200 (нещо като застраховка отменено пътуване и прочее)..."

Това за мен е един много добър вариант.



Публикацията е редактирана (10-04-18 17:46)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: denkich   
Дата:   10-04-18 17:38

Тази тема е за закриване... отдавна дълбаем
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   10-04-18 18:44

И аз съм съгласна с Offroad.

Освен това, не ми е ясно защо авторът на темата е разочарован от магазина, а не се ядосва на себе си. [smilie8] И защо изобщо има такива очаквания от продавачите. [smilie11]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: bam-bam   
Дата:   10-04-18 18:46

За съжаление това е качеството на "матряла" в днешно време.
Все някой трябва да е виновен, дори за нашите грешки и проблеми .. [smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 19:04

SameButDifferent, всеки, предполагам, че и автора, би се ядосвал на себе си.Не виждам някъде да пише, че това не е така.Към продавачите би имало очакване към някакво съдействие, ако това е възможно.

bam-bam, стана ясно вече, доколкото разбрах, че авторът не се е съгласявал с правилата на търговеца и следователно не би трябвало да бъде упрекван за грашка, макар че е можел да избегне ситуацията разбира се.За мен той има вина, а и си я признава.

Търговецът има една основна цел - приходи.Те идват от клиентите.Не би следвало да създаваш правила, които да водят до възможност за загуба на клиенти.Ако това стане, значи някъде грешиш.На мен ми стана ясно, че няма никакъв проблем да се създадат правила, при които и двете страни да останат доволни.Може разсъжденията ми да са елементарни, но се базират на реалната случка.Има клиент, който е разочарован, спира да бъде клиент, споделя негативното си отношение с други хора, което не би следвало да е ок за търговеца.Мисля, че немалко хора биха действали аналогично.Не е работа на търговеца да променя хората и да ги съди.Работата му е да прояви гъвкавост и да направи така, че това да не се случва.От мненията на по-разбиращите от мен хора съдя, че това е напълно възможно, без да има ощетени.



Публикацията е редактирана (10-04-18 19:23)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: bam-bam   
Дата:   10-04-18 19:24

Работата на търговеца е да има правила, работата на клиента е да ги уважава.
Ще се оплаква на приятели/познати, че е изпуснал срока и никой не иска да му уважи мрънкането му и да му даде нещо ?
А ако продавача го направи за него .. и после още и още и още 1000/1000000 клиента, тогава за какви правила говорим ?
Вие искате ли да има ред у тая кочина или искате да си е на вашето, то това си е нормална картинка в днешното мислене на масата и не ме учудва много ... ама кочинка ли искате или държава с правила ???
Аз като клиент в този случай не бих посмял да се оплача на никой, нито да обвинявам никой , нито пък да кажа на приятели .. на мен ако ми го кажат бих направил на гъз приятеля ми, защото се оплаква за глупости и не е прав да плюе по продавача !!! .. защото има правила и грешката е изцяло моя !
Не е нормално да искаш да ти клекат заради твоя вина, защото после става лавинообразен ефект с всеки следващ такъв случай , но пък може и аз да греша .. еб.. ги правилата .. аз си искам моето ... , а сега се замисли това нормално ли е и до какво би довело ..

п.п. сега е масово плюенето по новите камери защото вече не могло всеки да се кара както си иска ( визирам идиотите ) и те се поддържат и масово плюят новите камери и опита за укротяване на идиотите .. та виждам нещо сходно и тук ... [smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-04-18 19:26

Какви грешки, какъв автор!
Продавачите можеха да кажат - "да, изпуснал сте срока, но ние ще проверим какво може да се направи, ще говорим с управителя, с еди кой си .... оставете телефон, ще направим всичко възможно и ще ви информираме какво може да се направи!"
След 5 дни се обаждат и казват "съжаляваме, говорихме с управителя, със собственика, с никон, канон, пентакс, с 15 фирми, със счетоводителя, но не може да се направи нищо по тази и тази причина"!
Обаче като ти каже един чекмеджия в магазина - сори батка, гориш - и те горят! Тва е положението, така бизнес не се прави!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 19:35

bam-bam, търговецът може да направи компромис и от този момент нататък да създаде нови правила, които да са съобразени със законите, при които да се предотвратят подобни случаи или поне да се намали вероятността за такива.Ти казваш, че си за спазването на правилата.Оплакването на човека в този форум не нарушава създадените тук правила, при положение, че темата все още съществува.Не съм наясно дали нарушава някакви други ясно написани правила.Вероятно няма проблеми в това отношение.Правилата са за да се спазват, но никой не може да ме задължи да ги уважавам.Ако не ми изнася отивам при друг търговец, с други правила.Според мен това не е изгодно за първия, при положение, че може да ме задържи като клиент, без да бъде ощетен, доколкото разбрах.



Публикацията е редактирана (10-04-18 19:39)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: vladopetrofff   
Дата:   10-04-18 19:46

Правилата са си правила!
Търговецът ги е написал по някаква причина, която обикновено произхожда от печален опит с подобни казуси.
Това, което е написал м-р Фото по-горе, най-вероятно някой ден се е случило, и всичките тези хора, са се мотали с часове наред, около казуса на някой заблуден бай Хасан, дето си мисли, че всички са му длъжни. След това Търговецът е написал Правилата, за да може при евентуални бъдещи случаи на такива заблудени бай Хасановци, да не се впряга всеки един свободен човек да се занимава с него. Както всички знаем, най-ценното в днешно време е Времето...
Никой не иска да си го губи...


п.п. Пробвайте с изтекъл ваучер на самолетна компания, примерно Wizzair, че не е българска, дали ще ви признаят ваучера, или софтуера Автоматично ще ви откаже резервацията!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-04-18 19:52

Автор: georgioiv
Дата: 10-04-18 14:09
Не иде реч за юрист, а за реноме. РЕНОМЕ, ИМЕ, БРЕНД
Точки и членове и глупави оправдания с нищо няма да допринесат [smile]
Формално магазинът има право да откаже. Ако не му дреме за името и реномето си.


За първи път чувам, че реномето на БРЕНДовете априори зависи от задоволяването на нечии неоснователни претенции. Реномето се основава на стриктно спазване на правилата. Иначе на някой може да му скимне, че оторизираният сервиз е ДЛЪЖЕН да поправи безплатно изделието два месеца след изтичането на гаранционния срок.


Колко от вас са собственици на бизнес и биха решили в своя полза тоя спор. Моля да напишат само собственици, не управители, мениджъри и т.н.

Като СОБСТВЕНИК на бизнес мога твърдо да заявя, че ако някой мой служител продаде стока срещу изтекъл ваучер, незабавно ще изхвърчи на улицата и последната му заплата ще бъде намалена със стойността на ваучера. Друг е въпросът, че моите служители имат задължението да се консултират с мен по "заплетени казуси" - НЕЗАВИСИМО от факта, че аз винаги ги решавам в полза на клиента. Решавам ги АЗ, а не те - иначе ще настъпи анархия. Никой освен МЕН не може да нарушава МОИТЕ правила.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 19:55

vladopetrofff, клиентът се сблъсква с правилата постфактум.Тази случка също е опит и на базата на нея може да се направи промяна, по същия начин, както е било направено преди това.Доколкото разбрах от Offroad, може да бъде създадено правило, при което, ако се случи подобно изпускане на срок, да се възтанови само част от сумата.Подобно на капарото, но в обратен ред.Може би пак би имало недоволни, но вероятността е по-малка, а и усещането у клиента за прецакване ще е в пъти по-малко.Ако това е вариант, аз лично не разбирам защо да не се направи.



Публикацията е редактирана (10-04-18 19:56)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: bam-bam   
Дата:   10-04-18 20:03

Обаче ти упорито си настояваш, някой да ти поеме % за твоята лична загуба и лично самопрецакване , като си изпуснал срока .. просто си настояваш законите да се променят спрямо това винаги и навсякъде клиента да е прав .. ебасиму какво доживех да прочета [smilie18] [smilie25]
След това ти мислене и разсъждение мога само едно да добавя .. закривайте държавата [smilie18] [cool] [smilie5]

п.п. преди няма месец изпуснах безплатното ми кафе от Шел и ме хвана малко яд, за собствената си глупост и възможност да се насладя на топлата напитка ... сега ми даваш нова светлина .. еб.. съм ги в правилата и сроковете .. още утре отивам и ще си искам напитката и ще вдигам скандали и вой до небето, а ако не ми дадат ще пусна тема тук [smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 20:07

Може би не се изразявам правилно.Не настоявам за това, за което пишеш.Това не е закон, а правило, което е въведено от търговеца.От по-разбиращите от мен разбрах, че съществува възоможност за друго правило, което да е законосъобразно и което би било напълно приемливо и за двете страни.

Този ваучер не е безплатно кафе.



Публикацията е редактирана (10-04-18 20:09)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-18 20:16

Като СОБСТВЕНИК на бизнес мога твърдо да заявя, че ако някой мой служител продаде стока срещу изтекъл ваучер, незабавно ще изхвърчи на улицата и последната му заплата ще бъде намалена със стойността на ваучера. Друг е въпросът, че моите служители имат задължението да се консултират с мен по "заплетени казуси" - НЕЗАВИСИМО от факта, че аз винаги ги решавам в полза на клиента. Решавам ги АЗ, а не те - иначе ще настъпи анархия. Никой освен МЕН не може да нарушава МОИТЕ правила.

Това си е заплетен казус. За мен той не може или не би трябвало да се реши толкова категорично от продавач, както е в случая... Естествено е служителят да не може директно да реши в полза на клиента точно в случая - и тук нямаме спор [smile]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   10-04-18 20:31

Plamen11, правилото на търговеца се нарича оферта. Купувачът на ваучера се е съгласил с офертата т.е. с правилата на търговеца. Купувачът на ваучера го подарява на автора на темата, който знае за правилата на търговеца. След като автора на темата приема ваучера, значи е съгласен с тях. Тогава, защо е целият този гняв към търговеца?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: leitz   
Дата:   10-04-18 20:33

Простотията е пълна,
изминала валидност на ваучера, по негова вина, даже не го е плащал и иска КОМПЕСАЦИЯ[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 20:48

acho_gaga, може и да не е знаел за това условие по офертата, но и да е знаел, не значи, че е съгласен.Както и да е.По-разбиращите са обяснили правните страни.Никъде не съм написал, че авторът няма вина, или че търговеца е некоректен.Аз не съм гневен на търговеца.Пазарувал съм от тях и моите лични впечатления са добри.Нито ги плюя, нито защитавам автора.В търговеца виждам грешка ( не вина ) , че дори не са се опитали да го задържат като клиент.



Публикацията е редактирана (10-04-18 20:49)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MarinY   
Дата:   10-04-18 20:52

Искам да попитам нещо, принципно, което не ми е ясно и не е свързано с конкретен магазин.
Давам сто лева в магазин и взимам бележка (казвате му ваулчер), която давам на приятел, като подарък. Как може, това да има срок на годност?!
Де факто, аз съм открил сметка в този магазин за някаква бъдеща покупка.
Ако това е бележка за някакво намаление на конкретна стока или процент отстъпка за определена сума, добре. Ясно е, че не може да е безсрочна. Но при дадени пари?! Да се каже, че след някакво време, те не важат е странно.
Явно е, че сме все още в епохата на начално натрупване на капитал и приоритета са взимането на парите, а не запазването на клиента.

Това е една огромна промяна в мисленето и манталитета, до която рано или късно ще стигнем. Загубените сто лева, (да не говорим, че те са взети и не са се изгубили), гарантират хиляда нови от запазения клиент и всички, на които той е похвалил съответния магазин или фирма.
[beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: burningice   
Дата:   10-04-18 20:57

MarinY, нормално е да има срок на валидност, защото представи си противоположния казус: клиента купува на версия и трябва погаси задълженията си. Естествено след изичане на определен срок, въпреки че клиента не ги е погасил, подобно на валчера, задълженията се заличават. [cool]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ivan_A   
Дата:   10-04-18 20:59

MarinY ,
по-точно, струва ми се: купувате "нещо", което струва сто лева в рамките на определен период.
Вие знаете предварително този период, приятелят - също.

[beer]



Публикацията е редактирана (10-04-18 21:00)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   10-04-18 21:08

MarinY, ако си купите билет за влак или самолет и получите бележка, това гарантира ли Ви, че ако Вие закъснеете, влакът/самолетът ще Ви изчака, заради това, че имате бележка? [smilie3]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   10-04-18 21:08

Ако след 1 година магазинът вече го няма на кого ще се оплачете?

Ако след 10 години амазон вече не съществува какво правите с ваучерите?

Пишете на pop@armenia.com?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 21:14

SameButDifferent, вероятно има някаква дадена възможност за презавряване на билета.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: deerstalker   
Дата:   10-04-18 21:15

Магазина е посочил условията на ваучера - Вие не сте спазил условията
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   10-04-18 21:20

Plamen11, вероятно, но това също би трябвало да е посочено в условията, за да няма излишни драми.

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 21:22

Да.Аз това имам предивд, че би трябвало да има нещо такова, което да е посочено в условията, за да няма излишни драми и за двете страни.Ако няма, то да се предвиди занапред.А в този случай би било добре да се направи нещо, което не ощетява никой, не е в нарушение на законите, така че клиента да не си тръгне.Не ми се вярва, че тези случай са много, така че надали ще е голяма драма да се направи.



Публикацията е редактирана (10-04-18 21:29)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MarinY   
Дата:   10-04-18 21:35

Билет за самолет или влак е друго и ако не схващате разликата, няма смисъл да се говори.
Ваучер за определена стока на определена цена е друго. Тук просто има вложени сто лева. Те не мухлясват.
Ако магазинът го няма, ще пия студена вода, но това е също, друг случай.
Четете какво съм написал, а не скачайте да защитавате теза.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: toc   
Дата:   10-04-18 21:36

Условията на ваучера ги има описани и на сайта на магазина /със сигурност ги има и на самия ваучер за да няма недоразумения/:
Подарък ваучер

Направих си труда да проверя произволни магазини предлагащи ваучер за подарък и разни организации опериращи с ваучери - ами всички имаха срок на валидност.

Никой не е виновен на клиента за недоглеждането му.
Евентуално приемане на ваучера извън срока му на валидност би било само израз на добра воля от страна на магазина, но няма как да му се вменява като задължение заради някакви си морални подбуди, защото някой бил спал.



Публикацията е редактирана (10-04-18 21:39)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 21:39

MarinY, аз съм съгласен с теб.Просто отговорих на SameButDifferent .За мен, в този случай и двете страни губят.Би следвало да има вариант, при който това да се избегне сега и занпред.Така ми се струва най-правилно и за двете страни.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MarinY   
Дата:   10-04-18 21:42

Прочетох условията. Както казах в по-предишния ми пост - борбата е да вземеш парата. За клиента винаги има текст с малки букви, които той не чете.
А, че авторът на темата не е прав да се оплаква, спор няма. А, че магазинът работи без да мисли за следващата година - и това вярно.

[beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 21:45

Ей Богу, всякакви клиенти съм имал, ама тъпите и наглите досега съм успявал да ги надуша по-отдалеч и да ги отбягвам.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Offroad   
Дата:   10-04-18 21:47

Колеги, може би ще е най-добре ако качите един скрийншот на въпросния ваучер (с неговите условия) след като предизвиква такава дискусия. Разбираеми са търсенията на перфектните условия за подобен инструмент (както в защита на клиента, така и на магазина), но не всичко на този свят може да бъде предвидено. И на Уолстрийт има специална професия "финансов архитект" и видяхме до къде я докараха с ипотечните секюритизации.

Ваучерът като вид финансов заместител е силно рисков, именно поради ограничения си времеви период. Особено ако няма защитна клауза при изтичане на периода. Имайте предвид, че сега всички са свикнали 2 лв. да са = 1 евро, но ако се окаже че след 1 год. са отвързали валутата и 1 евро е станало 3 лв.! Нали не очаквате магазина да ви гарантира покупка равна на 100 евро!? [smilie3] Е, все някой ще очаква! Може и тема да пусне. Защото най-вероятно ще е получил стока за 200/3=66 евро. [smilie7]

В такъв случай ваучерът трябва да съдържа и клауза Валутен риск. Само че на колко се оценява подобен риск? Търговецът може да го изчисли на допълнителни 70лв. Така един ваучер за 200 лв., който ще гарантира в рамките на 1 год. покупка на стойност равна на 100 евро и след изтичането на срока по невнимание на купувача стойността му ще бъде възстановена би струвал 320 лв. (цената за последната услуга е по-рано споменатите 50 лв.) Примерно. Е, колко от вас биха се презастраховали и жертвали едни 120 лв. повече?

Услугите свързани с оценка (и поемане) на риска обикновено не са евтини.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   10-04-18 21:49

Plamen11, вероятно може да се преговаря, като компромисът не би трябвало да е само от едната страна. Но при предварително зададени условия е малко странно да се очаква различно развитие на ситуацията.

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   10-04-18 21:54

Би трябвало въз основа на тази тема и това неоснователно наклеветяване на Фотосинтезис от страна на клиента пуснал темата, Фотосинтезис да се самосезира и да пусне жалба в административен съд за нанесени щети, набеждаване публично за вменяане на несъществуваща вина и уронване на авторитета на фирмата . Със сигурност ще спечели делото.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   10-04-18 22:23

Вярно ли сте изписали толкова глупости?
Някой там пита за презаверка на билети за влакове и самолети. Може да се презавери билет разбира се. Преди да излети самолета обаче[smilie3] или преди да отпътува влака . И обикновено с известна глоба, която е залегнала в условията. Айде слезте от каруците и уважавайте чуждия бизнес и условията му, за да получавате евентуално и вие уважение. Последното за което е създаден един магазин е да удовлетворява закъснелите претенции на мърляви българи. Тоз ваучер дето го превърнахте в роман е явно просто един нежелан подарък, след като не е ползван. Дали на някой едни 200 лв. с условие да ги похарчи в следващата година, иначе ще се изпарят. Той ги прибрал в чекмеджето и заспал зимен сън. Явно не са му били важни [smile] И плаши, че нямало да пазарува от магазина[smilie18] . Те му подарили стока за 200 лв. и той 1 година не отишъл да си я вземе. Клиент мечта. Сега ще редуцират персонала защото обидената персона е обявила бойкот и оборотът ще падне[smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   10-04-18 22:41

iliyanb, не че има нещо общо, но БДЖ-то дават все пак някаква опция.

"Ако пропусне влака, за който има билет и се яви в гарата до 1 час след тръгването му, презаверката се прави за първия следващ влак."

Аз се водя от стремеж за постигане на положителен краен резултат.В тази ситуация виждам отрицателен.Ще ми се да има законова възможност това да не е така.Няма нищо лошо в това магазина да продължи да печели, макар и от клиент, който не е мечта.Но може би не е толкова лесно да се намери такова балансирано решение, пък и най-вероятно е маловажно, както казваш.



Публикацията е редактирана (10-04-18 22:54)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   10-04-18 22:43

Въй, синтезата да не са закъсали кат бедежето?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-18 22:48

Би трябвало въз основа на тази тема и това неоснователно наклеветяване на Фотосинтезис от страна на клиента пуснал темата, Фотосинтезис да се самосезира и да пусне жалба в административен съд за нанесени щети, набеждаване публично за вменяане на несъществуваща вина и уронване на авторитета на фирмата . Със сигурност ще спечели делото.

Къде точно е "неоснователното наклеветяване" .

Авторът на темата е описал казус, с факти. Магазинът от своя страна, вече със сигурност уведомен за темата, не е написал своето мнение, което показва, че не му дреме за репутацията си и всичко от първия пост е истина.

Ако не е имал ваучер и историята е измислена - да, това вече е наклеветяване [smile]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   10-04-18 22:53


Вървете си презаверете безплатно билет за бюджетните авиолинии.

Желая успех!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   10-04-18 23:08

То и печалбата от тотото няма да ти изплатят ако изпуснеш срока, но пак няма общо [smile]

Тук си говорим за манталитет и отношение към клиента. В тесен сегмент, какъвто е търговията с фототехника, да си позволиш такова отношение към клиент, не е същото като да си wizzair и да не подновиш билета на бай Ставри.. [smile]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   10-04-18 23:40

Фотосинтезис да се самосезира и да пусне жалба в административен съд за нанесени щети

Административните съдилища разрешават спорове с държавни органи, а не казуси от подобен вид. Без да съм юрист, това според мен по-скоро се отнася към гражданските отделения на районните съдилища.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-04-18 23:48

То и фотофорум трябваше да се самосезира преди няколко месеца и да изхвърли един от тук коментиращите за точкоагитиране, ма нейсе [smilie5]
Взе да става жалка историята.
Фотобараката да се самосезирала и да пуснела жалба в административния съд [cool]
Хахахахахахахахаха.
Дали стъпват всички на една планета или има паралелни светове?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: CTEHATA   
Дата:   11-04-18 00:15

Тия ваучери се явяват и някакъв разход все пак. Отпечатват се, защитават се от фалшификация (най-вероятно не на 100%).
Сметката излиза, защото някои от клиентите не ги използват - губят ги, забравят ги, умират и т.н. Тези клиенти плащат за допълнителните разходи по ваучера. И за успелите да измамят магазина.

Ако човек има нужда от отсрочка, спокойно може да пазарува ваучер с ваучер и ефективно да удължава валидността му.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 01:14


> Дали стъпват всички на една
> планета или има паралелни светове?

В тая тема има 2-3 гласа на разума (Асахи, ИлиянБ и още някой и друг) и всичко останало са само паралелни светове ли, вселени ли...въпросът е на какво са паралелни [smilie11]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 07:55

Обикновено се твърди обратното.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Nik1   
Дата:   11-04-18 09:28

uri64 написа:


> В тая тема има 2-3 гласа на разума
> (Асахи, ИлиянБ и още някой и друг)



И в други теми не са повече....[smilie2] [smilie8]


Време е да дойде горския!

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   11-04-18 14:25

Това, което явно се иска с тази тема, е безсрочен ваучер. Проблемът очевидно не е във времето на валидност - както за цяла година не може да се намери време да бъде използван, така и при валидност 5 години някой ще отиде на 5-тата година и 4-тия месец от издаването му да иска да го използва. Затова са правилата - една година е предостатъчно време да бъде използван ваучерът, стига някой все пак да е държал на него - материално (заради материалната му равностойност) или емоционално (заради жеста на подарилия го). Не вярвам, че в течение на една година не може да бъде намерено време, за да се отиде до магазина и да се използва.
Ако някой не е показал уважение към финансовата равностойност на ваучера или към човека, който му го е подарил, може би не заслужава въпросния ваучер и е безсмислено да се оплаква сега тук?



Публикацията е редактирана (11-04-18 14:29)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 15:27

[smilie24]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 15:36

Само не разбрах в кой закон е дефиниран "ваучер" като договор, услуга или платежно средство и откакъв зор не подлежи на връщане, предвид, че не специфицира конкретно какво ще бъде купено с него. Доколко подобна клауза е коректна, всеки преценява за себе си.

Ваучерът се разваля след 1г и не важи. Парите в плик важат. Дори БНБ да ги смени, старите се изкупуват на касите.

А примерите в темата са неадекватни до небето. За изпуснат влак или самолет, част от сумата подлежи на връщане. [smilie3]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   11-04-18 15:47


Пробвай да си изтървеш самолет на BlueAir, WizzAir или някой презокеански да видиш как връщат пари...

Аз не купувам ваучери. Никога.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   11-04-18 15:57

sirkhann написа:

> Само не разбрах в кой закон е
> дефиниран "ваучер" като договор,
> услуга или платежно средство и
> откакъв зор не подлежи на връщане,
> предвид, че не специфицира
> конкретно какво ще бъде купено с
> него. Доколко подобна клауза е
> коректна, всеки преценява за себе
> си.
>

Още от римско време, в гражданското право и в частност в търговските и облигационните (договорните) отношения важи едно правило - което не е забранено от закона, е разрешено. Има свобода на договаряне на равнопоставени субекти, има оферта и приемане на оферта. На ваучера са изписани условията за ползването му. Ако не си съгласен с него, не го вземаш, респ. не го приемаш като подарък и т.н.



Публикацията е редактирана (11-04-18 15:57)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: CDman   
Дата:   11-04-18 16:06

Малко тъп въпрос и не по темата ама [smilie5]

Защо подаряваш ваучер, а не 200 лева примерно ?
Веднага щяха да влязат в употреба [beer]

Или ваучера е взет не по номинал т.е. уж си подарил ваучер за 200 лева пък на теб не ти е струвал толкова [smile]

А бе това да е дерта на автора. Откъде дошло там отишло ! [beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 16:43

Що за цинизъм? Много сте разглезени! Я попитайте някой в провинцията дали 200 лева са пари! Ами може този ваучер да му е подарък от половинката, т.е. тия пари са излезнали от джоба на негов близък или от семейния бюджет...

Който свята, че 200 лв са нищо, може за доказателство да ми даде 100 за подкрепа на тезата си, т.е. два пъти по-малко нищо. Я да ви видим колко сте желаещите сега?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 16:46

acho_gaga - добре, ти ми подаряваш ваучер на твой близък, той не се съгласява с условията, ти не си фен и не ти върши работа, но не можеш и да го върнеш. Какво правим?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   11-04-18 17:03

sirkhann, това е проблем на този, който подарява ваучера. Не и на търговеца, който само предлага такава опция. Аз лично, подарявам ваучер на човек, само ако съм сигурен, че ще го използва и то за конкретна цел, именно защото съм наясно с последиците. Иначе, наистина е по-добре да подариш пари, ако толкова не ти се иска да се занимаваш с избиране на подарък...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 17:16

sirkhann написа:

> acho_gaga - добре, ти ми подаряваш
> ваучер на твой близък, той не се
> съгласява с условията, ти не си фен
> и не ти върши работа, но не можеш и
> да го върнеш. Какво правим?

Я изясни малко кой на кого какво подарява, и кой на кого каво връща, и кой от какво не е доволен, че май само ти можеш да си проследиш тези спагети [smilie5]

И дали не продължаваш да спориш до смърт ей така само за спорта, че нещо не вдявам логиката:

1)....За изпуснат влак или самолет, част от сумата подлежи на връщане.....

Пробвал ли си да изпуснеш самолет на Луфтханза? Ама по ТВОЯ вина да се появиш 2 часа след като е излетял самолета? Да кажеш "сори ама изтървах метрото/шатъл бус-а или каквото там) и да видиш каква точно част ти връщат...на мен ми се случи веднъж в Мюнхен, на колега също но с Еър Франс в Париж....

2)....Ами може този ваучер да му е подарък от половинката, т.е. тия пари са излезнали от джоба на негов близък или от семейния бюджет...


По тази ТВОЯ логика авторът на темата не става ли още 3 пъти по-виновен че е спал цяла година и САМ си е пропуснал крайния срок???
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Chipsy   
Дата:   11-04-18 17:54

написа:

> И аз съм съгласна с Offroad.
>
> Освен това, не ми е ясно защо
> авторът на темата е разочарован от
> магазина, а не се ядосва на себе си.
> [smilie8] И защо изобщо има такива
> очаквания от продавачите. [smilie11]
>

Е как автора да е виновен?
Той сигурно никога за нищо не е виновен и винаги вината е в лошите магазинери.
Срамота!

Иначе като купуваш ваучър имаш права и задължения.
Правата са да ти уважат ваучъра за дадена сума в даден срок.
Задълженията са да си спазиш срока.
В България много хора обичат да имат права, ама задълженията много не ги интересуват.

Поне автора на темата ще се научи да чете условията на доста неща.
Или няма - някой друг ще му е виновен.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 18:58

Аз лично не виждам някой в тази тема, включително и автора, да не признава вината за изпуснатия срок.Не прочетох и някой от писалите да обвинява търговеца в некоректност.Защо смятате това не знам.Ситуацията е ясна и е в реда на установените правила.Но и определени последствия също са видими.Темата във форума не е от паралелен свят, тя е реална и ако не бъде изтрита, то тя остава, индексира се, хора я намират и така.Това е негативно само и единствено за търговеца.Всички се борят да е точно обратното.Не казвам, че трябва да става на всяка цена.Много пъти се е писало, че пазара у нас е свит, че няма достатъчно клиенти.В тази ситуация, да не направиш абсолютно нищо за да задържиш свой постоянен клиент, независимо, че не е най-големия ти, за мен лично е погрешно, защото резултата е видим за всички.Аз смятам, че един клиент може да бъде нежелан само, когато ти носи загуби.Ако ти носи приходи, особено постоянни във времето, значи е важен.Дали е тъп, нагъл, циганин или друго не би следвало да те интересува.Публичното коментиране и квалифициране на клиентите ти пък е доста непрофесионално.Това, ако основната и най-важна цел са възможно най-много приходи.Ако търговеца няма какво да направи в този случай сега, то той трябва да се опита да предотврати бъдещи такива, като поне направи някакъв опит за промяна в правилата си.Според acho_gaga, още римското право дава тази възможност.Само трябва да има желание.Дали това е вярно не знам.То, законите ги променят, та едни условия за ваучер няма да може.Може да се направят нови условия по тази оферта, за бъдещите потребители, така че да са съобразени със закона, и да задоволяват и двете страни малко или много.Наскоро имаше тема за непризната от сервиза гаранция.Доколкото разбрах са били в правото си.Търговецът обаче беше решил в полза на клиента и поел обслужването.Клиентът беше споделил своето положително впечатление от отношението.Със сигурност търговеца не е нарушил закона вземайки това решение.Ето този развой трябва да се търси.Аз лично за това говоря.Да има негативно мнение тук би било крайно неприемливо.Не видях някой да приканва търговеца да реши този проблем в полза на клиента нарушавайки закон.За обикновения потребител отношението е доста важно.При тази конкуренция да не направиш поне опит да задържиш клиент ми се струва непремислено.Но, ако това е ок за тях, значи няма никакъв проблем.Клиентът си е е понесъл последствията, защото вероятно си е виновен, а търговецът ще изтърпи някакви негативи, каквито и да са те, защото такива са му правилата.Ако тази тема нарушава закона, то автора следва да си понесе отговорността.Юристите може да кажат кое как е от тази гледна точка.



Публикацията е редактирана (11-04-18 19:19)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 19:36

А бе защо най-често вменявате вина и задължения на търговеца? Той си е свършил работата коректно. Всеки от вас има свободата да стане търговец и да бъде по-добър. Използвайте тази уникална възможност.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 19:43

Аз лично не вменявам нищо на никого.Ако изглежда така съжалявам.Не мога да се изразя по-добре и заради това може и да съм неразбран в някакво отношение.Виждам отрицателен краен резултат и за двете страни и търся решение, за да бъде положителен, ако това е възможно.Не искам да съм търговец, но като клиент мога да взема своето решение къде да си дам парите, което решение мога да направя по съобръжения, кавито си преценя.След информацията тук, аз лично никога не бих купил ваучер, от когото и да е, при тези условия.Ако това е ок за търговеца няма никакъв проблем.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 19:58

Много правилно! И аз няма да купя ваучер за фототехника. А от търговеца очаквам да си спазва правилата и нищо повече. За останалото се грижи конкуренцията.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 20:08

Смятам това за правилно.Ако обаче, за търговеца не е ок клиентите му да не желаят да купуват предлаганите от него стоки, поради въведените от него правила, тогава няма нищо по-логично да се опита да направи прoмени.Ако той не намира проблем, значи всичко е в реда на нещата.Не приканвам към неспазване на правилата.



Публикацията е редактирана (11-04-18 23:30)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 20:35

Дали някой постъпва законово и морално са две различни неща.

За съжаление - явно второто е голяма неизвестна за много от потребителите тук.

Все още не съм видял никой от големите богаташи да извади столевката, за да докаже правотата си.

uri64 - изпускал съм самолет, не по моя вина, струваше 50 ювра да ме качат на следващия полет.

[smilie5]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   11-04-18 20:36


Всеки бие камбаната на собствената си камбанария.

Нямате идея поради какво е указан срок на валидност. Аз също. Предполагам, че е нещо свързано със счетоводството, едва ли магазинерите и управителите ги измислят нещата.

Ако толкова много ви вълнува - пишете на управителя на магазина, може и да ви отговори...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 20:42

Да, на 366тия ден тия неща се превръщат в печалба. Взел си едни пари, срещу които нямаш никакъв разход.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 20:44

Аз бия от камбанарията и на двете страни, ако има как да стане на практика.Дали е възможно не знам.От мненията на някои хора си вадя извода, че има начин, макар и да не е лесно.Ако има вариант, занапред в такава ситуация и двете страни да не са ощетени много, не виждам нищо лошо в това.



Публикацията е редактирана (11-04-18 20:46)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 21:02

Те правилата затова са направени, за да не възникват такива ситуации. С влизането в сделката двете страни ги приемат. С получаването на подаръка и третата страна ги приема.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 21:10

Да, де, то сделки и сделки има... А както обичат да казват юристите - законът е врата в полето. Ако законът беше ясен, нямаше да има юристи и нужда от толкова много институции по тълкуването им.

В случая се разбра, че има три страни и едната, дето получава подаръка, няма право на глас. За продавача нещата са супер, защото няма как да бъде ощетен в нито една ситуация. Ако се замислиш дали страните са равностойни, както трябва да е между субекти в частно-правно отношение, на мен не ми се вижда така.

Адвокатска му работа - все да изкара кривия - прав и правия - крив. Влезнали са ти в къщата, защитил си се, осъждат те - хората търсели тоалетна, ти си ги набил... Това само в болния мозък на прависта може да се случи - все да излъже и да извърти нещата, за да вземе парите.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 22:14

Баси! Но пасаран! Безмислено е! И безнадеждно!Няма как да блесне лъч на просветление. За кой ли път ще повторя -ако във форума на ФФ хвърлят атомна бомба, тя няма да избухне. Ще отхвръкне просто.

Често се казва, че народите си заслужават правителствата. Трябва да се добави, че и потребителите на фототехника в БГ си заслужават фото-магазините.[smilie7]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 22:18


>
> uri64 - изпускал съм самолет, не по
> моя вина, струваше 50 ювра да ме
> качат на следващия полет.
>
> [smilie5]

Ни са прАи чуек...това НЕ Е случаят тук и това много добре ти е ясно...:)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   11-04-18 22:28

В смисъл, че човек от групата закъсня. Ама не ми взеха цялата сума на полета.

А иначе ще ти дам един много хубав пример - ако имаш депозит в банка и срокът му изтече, банката не го прибира за себе си [smilie3]. А и винаги можеш да си изтеглиш парите. Ако направиш депозит във ваучер и срокът му изтече, супаш духата. [smilie23]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   11-04-18 22:30

Хахахахаха
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   11-04-18 22:31

Добро начало за фейлетон.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 22:38

Е, явно всичко е точно.Клиентите заслужават фотомагазините си, но понеже нещата са двустранни, и фотомагазините заслужават клиентите си, или по-точно липсата на такива.Би следвало всички да са довлни, а може би не.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 23:24

Не че има смисъл ама ей така за спорта:
1) аналогията ти е неправилна - магазинът не е банка и банката, както и магазинът самостоятелно си "конструират" услугите...в случая със срочен депозит едно от условията е че депозита не отива за банката а при магазина такова липсва.

2) И при банката и магазина втората страна може да не се съгласи с условията и да не ползва продукта/услугата...в случая с магазина никой не може да вменява на първата страна евентуална грижа за възможна трета страна (получател на ваучер като подарък)

3) Като се знае каква е разликата в лихвите при срочен депозит и при потребителски кредит или жилищен, колко точно умен е този, който ще си загроби парите в срочен влог?

Честно, почти ми е интересно какъв алогичен довод още може да се появи....почти...



Публикацията е редактирана (11-04-18 23:26)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   11-04-18 23:26

Вярно е, че в България качеството на услугите не е на особено високо ниво и има какво да се подобрява. Този конкретен случай може да бъде повод за размисъл, въпреки че всичко е протекло по правилата и клиентът няма основание да смята, че е измамен. Но предполагам, че един по-малък търговец, например, може да си позволи да удължи срока на ваучера с 25%, като намали стойността му също с 25% или нещо подобно. Наистина не е особено разумно да не се търси взаимно изгодно решение.

П.п. И аз съм изпускала самолет. Не успях обаче да убедя Луфтханза, че не е по моя вина (инфарктно кратко време за прехвърляне на друг самолет) и си платих нов билет. Не избягвам Луфтханза, по-скоро избягвам Франкфурт. [smile]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-04-18 23:28

Чудех се дали и аз да се разпиша в темата.Уважаеми, тотално не виждам да схващате думичката и смисъла "отговорност". Пълнолетните хора би трябвало да я знаят.Магазина е обявил,че ако някой му остави 200 лева ,то той ще даде стока/услуга ако някой даде цветната хартийка.За една година той гарантира,че ще съществува и ще даде поисканото.До тук с поетата отговорност.Някой ви подарява нива засадена с тикви.Можете да я заебете, да изчакате тиквите да узреят и да ги продадете.Или да засадите друго, да я продадете/дарите ...Отговорността е ваша.Че сте се заплеснали. Ами сигурно кмета е виновен. Защо не бие камбаната кога иде време за тиквосъбиране?!! Как пред коледа се събират тикви? Ми те отдавна са изгнили...И да се цупите, че са ви изгнили тиквите и повече няма да стъпите в тъпото село дет ни ви знаят ни ви тачат...и нали кмета е виновен, че не ви дава поне семките от ония подарени непоникнали тикви.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   11-04-18 23:29

Ми Луфтханза са си доста читава компания всъщност.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-04-18 23:35

Plamen11,
Докато пишеш дълги дитирамби от гледна точка на двете/трите страни, колко ли чаши и лимончета можеше да заснемеш?! Или поне можеше да махнеш неработещия линк от профила си. Или пък да се научиш, че след точката има интервал.

Правилата трябва да се спазват. Точка.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   11-04-18 23:39

chrisnoch, правилата трябва да се спазват. Съгласен съм. Не споря с никой по този въпрос.

"Или пък да се научиш, че след точката има интервал."

Благодаря ти за съвета! Ще коригирам.

Мисля, че с дългите си дитирамби не нарушавам установени правила. Би следвало това да бъде уважено.

Махнах линка. Забравил съм за него. Мерси!



Публикацията е редактирана (11-04-18 23:46)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: bam-bam   
Дата:   12-04-18 12:34

MikeDimit , отговорността не е за българите .. те си искат своето независимо на каква цена и винаги другия да е виновен .. ей го Пламен не спира да защитава човека, дето сам си е виновен , а и няма намерение да спре !
Каква отговорност, какви пет лева [smilie18] [smilie25]



Публикацията е редактирана (12-04-18 12:34)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   12-04-18 12:46

Човекът си е виновен. Въпросът е дали въпросната сделка е законово и морално издържана.

В нея страните не са равноправни
- Продавачът заменя един платежен инструмент за друг, на който е издател.
- Продавачът прехвърля всички рискове от приемането на условията и спазването на сроковете върху директния купувач.
- Продавачът няма как да загуби от тази сделка, но може да спечели
- Купувачът не може да спечели, но може да загуби
- Прехвърлянето на рискове обикновено е свързано с плащане на премия, която продавачът тук не плаща
- Т.е. не се пораждат равностойни права и задължения от тази сделка, както трябна да е по Бг законодателство

За изпуснатия саморет нещата са различни - запазватето на място струва пари, защото не може да бъде продадено на друг. БДЖ връщат 80-90% от сумато за неползван билет. За Фотосшнтезис, в случая, разход няма, има чиста печалба.

Пиша от телефона, извинявам се, ако има грешки.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 12:56

В прав текст съм написал, че не защитавам този човек. По ясно от това няма как да се изразя. Не ми става ясно как е възможно на определено място хора публично да критикуват съществуващи вече закони, не правила, а закони, и да призовават за тяхната промяна, с цел подобряване, а тук, в този форум, това да е погрешно. Но както и да е, Шоуто да става. Виждам, че не постигам нищо положително, а това не ми харесва. Това се дължи на няколко неща. Явно имам грешки в начина на разсъждение, не се изразявам може би по най-добрия начин, имам нереалистични представи и очаквания и недобра преценка. Тук са писали хова, които уважавам и съм взел предвид техните мнения. Взел съм и предвид всички, които съм сметнал за полезни, включително и съвети към мен. Към никого не съм проявил неуважение, не съм нарушил никакви правила и съм се постарал да бъде обективен, а не краен. За пръв път разбирам, че търсенето на балансирано решение е погрешно, ако правилно съм разбрал. Написал съм, че допускам възможността да греша. Съжалявам, че моите действия не водят до нищо добро, каквато е моята цел, макар може би нереалнистична. Няма да се повтори.



Публикацията е редактирана (12-04-18 13:14)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: moto12   
Дата:   12-04-18 13:07

Подаръчния ваучер е само още една възможност на продавача да спечели пари.
"- Продавачът няма как да загуби от тази сделка, но може да спечели"
И начин да му донесе негативи (видно от темата).
Осем страници, леле мале. Пусналия темата просто би се радвал продавача да прояви разум (срока е година по счетоводни причини предполагам).
Аз така виждам темата.
пс. Аз лично съм получавал услуга след изтичане на подаръчен ваучер. Продавача винаги може да покаже, че цени клиента.



Публикацията е редактирана (12-04-18 13:10)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   12-04-18 13:13

Срокът едва ли е 1 година по счетоводни причини. Картата подарък на Декалтон е 2 години.

Може да е имало начин търговецът да прояви гъвкавост и да е трябвало да го стори, но при всички положения е бил коректен по отношение на правилата на ваучера. Но да се правят някакви генерални заключения на базата на една случка е малко несериозно.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sauron69   
Дата:   12-04-18 13:33

Купувачът не може да спечели, но може да загуби


1.Купувачът е много добре информиран за условията.
2. Купувачът нищо не е загубил, неговата цел е била да направи подарък. Той го е направил. Не е искал да подарява пари в брой, знае за интереси на човека в тази и област и е подарил ваучер от фотомагазин. Можеше да е от всякакъв друг. Това че "надареният" не е извършил някакво действие си е негов проблем, освен ако не е имал няккви уважителни причини- отменен полет, лежал в болница и т.н.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (12-04-18 13:33)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   12-04-18 13:52

Plamen11, не се засягай! Аз лично разбирам позицията ти и я уважавам. Дали продавачът е можел да прояви гъвкавост в тази ситуация и да се свърже с управителя? Разбира се, че е можел да го направи - въпрос на достатъчно добро обучение на персонала. Дали като търговец трябва да се стремиш да запазиш клиент? Може би това се отнася по-скоро до малките търговци. Струва ми се, че големите фирми по едни или други причини гледат по-различно на този въпрос. Дали трябва да се променят правилата за покупка на ваучери? Може би, но само ако се натрупа критична маса от недоволни клиенти, които са пропуснали срока. Струва ми се, че тогава и големите вериги биха се замислили.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 14:06

acho_gaga, аз не се засягам. Това е една особеност на този вид общуване с непознати, че няма директен контакт. Ако ме познаваше или разговаряхме наживо щеше да разбереш, че в никакъв случай не съм обиден. В мнението ми няма ирония или сарказъм. Също така щеше да знаеш, че не съм нечестен и не бих призовавал към нарушаване на правила и закони. През повечето време имам предвид точно това, което си написал. Това смятам за по-правилното, без да се опитвам да вменявам вина на търговеца или оправдавам клиента. Дали наистина е така не знам, просто това е моето мнение. Още от самото начало не ми беше ясно напълно как стоят нещата от правна гледна точка. Ти и други хора ми обяснихте и разбрах, че в този случай няма какво да се направи, а и не бива, защото няма да е редно. Приел съм вашите мнения на хора, които са по-компетентни, за верни. Смятам, че ако за търговеца тази ситуация е лоша, то би следвало да се опита да промени правилата си занапред, а ако не, тогава всичко е наред и няма никакви проблеми.



Публикацията е редактирана (12-04-18 14:10)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   12-04-18 14:10

[beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: ico0o   
Дата:   12-04-18 14:34

В този конкретен случай има какво да се направи, въпросът е до колко е морално издържано и има ли интерес страната да го извърши.

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   12-04-18 15:01

sirkhann написа:

> Въпросът е
> дали въпросната сделка е законово
> и морално издържана.
>

Сериозно ли го питаш това? [smilie10]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   12-04-18 15:30

Теб не те питам, ясно е, че виждаме нещата различно заради различни ценности, възпитание и задръжки.

Особено ако основна ценност са ти парите...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   12-04-18 16:07

А, добре. Щом казваш....
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   12-04-18 16:42

Различните ценности, възпитание и задръжки не могат да бъдат фактор в оценката нещо законосъобразно ли е или не. Дано не си карате така автомобилите, че ще настане мазало.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   12-04-18 16:43

sirkhann, сериозно питам, коя конкретна морална (етична) норма нарушава търговеца с отказа си да приеме изтекъл ваучер?[smilie11]



Публикацията е редактирана (12-04-18 16:50)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   12-04-18 17:03


Е как коя - на всички засегнати и потенциално засегнати от това действие [smilie18]

Изход - павилиона прави ваучерите безсрочни и клиентите търсят друг вариант да са недоволни - от цените, от стоката, от демото, от размерите на сутиените на продавачките [cool]

Plamen11,
Съжалявам, че моите действия не водят до нищо добро, каквато е моята цел, макар може би нереалнистична.

Какви действия - ти само си чешеш клавиатурата като всички останали [smilie11]

Каква цел - пишеш нещо в някакъв форум и очакваш да се случи какво?

Ако искаш да има действие и цел - върви и говори с отговорните лица...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 17:36

imitev, отговарям ти от учтивост, защото се обръщаш към мен. Няма какво повече съществено да кажа. Чешенето на клавиатурата е действие. Форумът не е просто форум, а единственото място у нас, където се събират толкова много хора с интереси във фотографията. Някаква част от тях са настоящи и бъдещи клиенти на тези търговци. Някои искат да прочетат нещо полезно, да им бъде помогнато, както и аз съм го правил. Не намирам смисъл да правя по-трудното и да говоря с отговорните лица. Най-лесно ми е да взема решение за себе си. Дори и да ми хрумне идеята да подаря ваучер, никога не бих го направил, от което и да е място, при тези условия. Просто не ми харесват. Ако това е приемливо за търговците, тогава няма никакъв проблем. Написал съм ясно, че съм допуснал неправилна преценка. В повечето случаи пиша тук, ако мога да помогна на някой. Полезната информация остава. Това е положителен резултат от мои действия. В момента няма такъв и затова смятам, че съм сгрешил. Не обичам да върша нещо и да не постигна нищо добро.



Публикацията е редактирана (12-04-18 17:41)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   12-04-18 17:55

Чесането на клавиатурата е действие, което в случая е допълнително и не е свързано с желаната от теб цел и няма как да помогне на никого, докато го правиш на неправилното място.

Иначе казано ще постигнеш същия ефект, ако влезеш в рибарския форум и пишеш за подобряване на обслужването в магазините за дамско бельо.

А моите писаници обикновено имат 10% истина и 90% пълнеж, така че не им обръщай внимание [beer]



Публикацията е редактирана (12-04-18 17:57)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 18:01

Човек, не знам на какъв език да пиша вече. Нали и аз това казвам. В този случай съм сгрешил. Не разбирам кое не е ясно. Когато върша нещо и то не се получава, първо търся грешка в себе си. По най-ясния възможен начин за мен съм обяснил какви грешки съм си открил. Възможно е да има и други. Ако това имаш предвид, то тогава примем, че е така.

"А моите писаници обикновено имат 10% истина и 90% пълнеж, така че не им обръщай внимание."

Не се заяждаш с мен, така че не виждам проблем. Просто, явно има недоразбиране и ми е ясно, че до голяма степен това се дължи на факта, че не мога да изразя това, което мисля с думи, по най-точния начин. Случвало ми се е неведнъж да обяснявам нещо, а човек да разбира точно обратното. След като ми се е случвало многократно и с различни хора, следователно и аз греша някъде, но нама какво толкова да направя.



Публикацията е редактирана (12-04-18 18:12)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   12-04-18 18:06

Няма грешка в теб. Каузата е куца.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 18:09

Еми това също е грешка. Неправилно съм преценил нещата и съм имал представа, която не отговаря на реалността. Ако го бях предвидил, нямаше да пиша изобщо. Все пак, търговците също може да четат мненията на свои клиенти. Може пък и да има ефект, макар това да е силно оптимистично.



Публикацията е редактирана (12-04-18 18:10)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   12-04-18 19:39

Plamen11 - не се мъчи. А са написали нещо лошо, а са ги отрязали от магазина за отстъпките, прояви разбиране. [smilie5]

Собственици на бизнес гледат по друг начин на нещата. Естествено на малък, не на корпоративен [smilie5]

Чиновници и наети работници - съвсем по друг.

Както писаха по-горе - паралелни вселени :)


Пожелавам на всички, които поддържат тезата че е ОК магазина да го кара безкомпромисно, по твърд съвеЦки модел, към всеки техен казус, магазините да се отнасят като към автора на темата [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-04-18 19:44)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sauron69   
Дата:   12-04-18 19:45

Интересно несъгласните с политиката на магазина какво предлагат- доживотни ваучери ли да издават?
Още повече, тези ваучери обикновенно се купуват и подаряват по някакъв повод- рожден ден или друго. Сега, ако този който е получил ваучер не отиде една година да си избере нещо, това какво говори за еважението му към този който му го е подарил? Да попитам тези които непрекъснато набъркват морала, какво е неуваженито към близък, направил ти подарък?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   12-04-18 19:48

Какво общо има това. Казусът е прост. Авторът си е виновен, признава си грешката, но иска магазинът да направи някакъв компромис. Магазина му казва - глей си работата, изтървал си срока. Вместо да каже - сори пич, малко си закъснял, но ще измислим нещо - подарък ще ти дадем, или половината сума ще ти признаем, или ще ползваш отстъпка за продукт който искаш да си купиш.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   12-04-18 19:57

Ше измислим нещо - баш свеЦкия модел. Не много умните хора обикновено се раждат генетично обременени, а за това няма лек Те обикновено са и най-устати онлайн, борци за нещо си, и първото на което удрят е фалшив морал. Това да не спазиш срока на нещо, за чийто срок си бил уведомен, говори единствено, че си обикновен михлюзин. А на михлюзина и компромиси да се правят, той ще продължи да си е михлюзин...[thankyou]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   12-04-18 20:43

Не, малко по простичко е. Михлюзина както и да му го намихлюзват се усмихва и е доволен че намихлюзен се чувства добре, дори не разбира до колко намихлюзването го прави повече михлюзин.

Нормалният човек е критично настроен и когато се сблъсква със ситуация повече или по-малко несправедлива си задава въпроса, дали може да промени нещо.. :)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   12-04-18 20:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] Колко е несправедливо да ти дадат 200 лв със срок за усвояване 1 година с единствено условие да си дотътриш задните части до центъра на европейска столица и да ги осребриш тези 200 лв. 365 дни на разположение баси....[smilie18] [smilie18] [smilie18] Несправедлив свят [smilie7]



Публикацията е редактирана (12-04-18 20:52)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   12-04-18 20:53

]Какво общо има това. Казусът е прост. Авторът си е виновен, признава си грешката, но иска магазинът да направи някакъв компромис.

От позицията си на какъв ИСКА? Може да моли, да не надява, но чак пък да ИСКА.

Там е скрит ключът за палатката.

Всичко е на добра воля - магазинът не е ДЛЪЖЕН да се съобрази.

Ако зависеше от мен аз щях да разреша да купи нещо за пълната стойност, но не зависи от мен. Отговорните хора там са решили друго, за което си носят негативите/последствията/позитивите. Обаче са си в правото и точка. Магазинът си е техен, правилата са точно и ясно написани.

И аз печатам разни нещица на UV флатбеда си, но се намират хора, които да се сърдят, че било скъпо и сроковете не били добри. Ами купете си машина и печатайте по-евтино, по-бързо и по-качествено. В крайна сметка аз толкова си мога. Рекламациите уважавам на 100% без значение по чия вина. В крайна сметка не сме за 5-10-50 лв. Обяснявам и че грешката е тяхна и го правя за моя сметка - нали съм пич! Но това е мое решение. Не при всички в бранша е така. И не може да им се сърди никой.

Вчера пуснах една книга в печатница и забравих да напиша че е формат С5. Отпечатаха ми пилотна бройка на А4. Платих си я без да мрънкам и коригирахме формата. Ако бях мрънкал щяха да ми я опростят, но аз не струвам 5 лв. Това отново си е мое решение, друг сигурно щеше да се цигани до дупка.

Така и тук - направете си магазини и работете по-добре. Явно има място на пазара за по-качествено обслужване.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   12-04-18 20:54

Ситуацията била несправедлива... И за кого? За този, който е забравил да се възползва от правото си... И защо трябва да му се прави компромис? Магазинът щял да изтърве клиент... Клиент, който цяла година не се сеща да си вземе безплатна стока от магазина???
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   12-04-18 20:56

А, iliyanb ме е изпреварил! [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   12-04-18 21:09

И въобще професорите нещо бъркате като говорите за търговски отношения. Търговските отношения са перфектни. Клиент е платил едни 200 лв. и насреща е получил точно това, за което е платил - ваучер, даващ възможност за избор на стока в рамките на година. Третата страна няма търговски отношения. Третата страна има възможност да се възползва от подаръка и не го прави, защото вероятно няма желание. Третата страна може да получи покана за среща и вечеря днес, тази вечер, от приятел и да не се възползва, защото я мързи. Това не значи, че приятелят ще поеме вечеря утре, другия месец или догодина. А случаят с ваучера е далеч по-мек - вечерята е възможна в ден по избор от следващите 365. Надявам се схващате колко не високо е нивото на разсъжденията ви, борци за соц морал и компромиси без условия. Щото компромис пичове може да се направи и 2 месеца след срока, а и 20 години. Все тая. Според вашето схващане, магазинът трябва в определен срок след изтичане на основния да прави компромис. Определете този срок и той автоматично се превръща в основен. Същите вие ще искате новият основен срок отново да се удължи с измислените помпозни слова от типа "в името на клиента", в "името на морала" и т.н. Аз съжалявам, че си загубих времето с вас и ви желая приятна вечер. Не бих ви подарил и духалка за чистене на прах от фотосинтезис.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   12-04-18 21:32

Отстъпката ти скочи поне с 5% след тоя пост. Излишно дълго се обясняваш. Иде реч за нормално отношение към клиент. А не за формално отношение към клиент. Ако схващаш къде е разликата. Само за това, без бла, бла пет страници дъвки и локуми [smile]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ivan_A   
Дата:   12-04-18 21:38

Нормално отношение към клиент, който не постъпва нормално?!

iliyanb, [smilie24]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   12-04-18 21:38

Ся, ако не схващате какво е "нормално " отношение, ще дам за пример лидл. Отиваш с буркан компот на касата и го буташ без да искаш. Ако не си го платил - сменят ти го с друг. Ако си платил - сменят ти го с друг. Без да плащаш счупения. Проверявано многократно с разни стоки - не нарочно разбира се. :) Политика на магазина. Сега иди кажи на лидл че не са прави. Формално клиентът е виновен. Обаче магазинът винаги прави жест. И лидл за незнам коя година е на върха на клиентските класации. Дребни на глед неща правят един търговец голям. Пък вие си носталгирайте по соцмагазините.. [smilie5]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: denkich   
Дата:   12-04-18 21:44

Стига дъвкахте тази тема... автора отдавна капитулира.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   12-04-18 21:53

georgioiv , кварталният ти лидол след изтичане на последния ден от промоцията на люти чушля дават ли ти ги по-тънко като на промоцийка или на стандартна цена? показват ли нормално отношение след срока или те цакат хахахахаха? [thankyou] брошурките с датите на промоциите четеш ли ги? а подчертаваш ли си ги?



Публикацията е редактирана (12-04-18 21:54)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 22:02

От този пример следва, че би било редно ваучера да е безплатен, а стойността му да бъде заплатена, когато се извърши покупката, в определения срок, по аналогия с брошурата, която е безплатна за клиента. Няма нищо общо с темата. Просто коментирам горния пример.



Публикацията е редактирана (12-04-18 22:11)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   12-04-18 22:07

[smilie18] [smilie18] баси къде попаднах



Публикацията е редактирана (12-04-18 22:07)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   12-04-18 22:09

На място с ясно установени правила и в тема, в която никой до момента не ги е нарушил. За мен примера ти е неточен. Нищо друго не казвам.



Публикацията е редактирана (12-04-18 22:09)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   12-04-18 23:11

И ФС биха могли, вероятно, не мога да знам със сигурност, да проявят някаква гъвкавост, и авторът на темата да не се държи все едно целият свят е длъжен да се съобразява с неговите грешки.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   12-04-18 23:58

"Автор: georgioiv
Дата: 12-04-18 19:48

Какво общо има това. Казусът е прост. Авторът си е виновен, признава си грешката, но иска магазинът да направи някакъв компромис."

След като въпросът за вината е решен нека решим чия ще бъде отговорността? На виновния или на коректния? Можели едно "Упс!" да промени търговските условия?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   13-04-18 00:13

кварталният ти лидол след изтичане на последния ден от промоцията на люти чушля дават ли ти ги по-тънко като на промоцийка или на стандартна цена

то така, но колко клиенти имат едните и колко другите.
И колко струва на едните да загубят клиент и колко на другите.
Тея другите много искат да го извадят голям като първите, но някак си ... нямат конкурентни атрибути.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   13-04-18 00:35


Във веригите най-голямото цакане е в периодите на промоция.

Яко те промотват [cool]

И народът като агнета - Бе бее пазарува с пълна сила...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Rand   
Дата:   13-04-18 00:41

Извадят...атрибути... Затова сме такава държава, защото твърде много хора мислят по подобен начин. Трябва някой да е прецакан, няма друг начин, защото все някой трябва да извади по-голям "атрибут".
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: dekov   
Дата:   13-04-18 09:24

Спрете се най-после,
егати клиента дето се помотвал с 200,00лв подарък 14 месеца,
пък магазина щели да го загубят като клиент.
Да му бяха подарили ваучер за някой Спа център.
[smilie23]



Публикацията е редактирана (13-04-18 09:26)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   13-04-18 10:14

Деков, ти си дойаен в тоя бизнес - даваш ли подаръчни ваучери и с какъв срок са ?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sauron69   
Дата:   13-04-18 10:17

Офтопик: мен лидл ме загубиха след циганията с махнатите кръстове на Санторини , който иска да им се кефи.

По темата- да повторя за кой ли път, клиентът в случая е този който купува ваучера, не този на който е подарен. Та клиентът не мисля че ще има претенции.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MrPhoto   
Дата:   13-04-18 10:55

Да, това с кръстовете беше потресаващ гаф!
Не мога да си представя кой болен мозък го е измислил, но предполагам, че е далеч по веригата след ръководството на компанията.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Plamen11   
Дата:   13-04-18 12:00

Не разбирам защо е това отношение, и че става дума само за едни 200лв. Кой може да каже колко пари ще дам занапред. Аз съм постоянен клиент на някои магазини. Да примем, че допусна грешка. Ако търговеца съди за мен само от тази една грешка и си каже... егати клиента... то това на мен няма да ми хареса. Не говоря за конкретния случай, а по принцип, за това как търговеца гледа на мен. Ще дам пример с магазин за осветление. Напоследък пазарувах неща от Динафос. Без изобщо за намек от моя страна, ми направиха отстъпка, като ми обясниха, че това е тяхна политика. Същото правят и други, разбира се. Аз от своя стрна правя своя избор. За момента избирам тях, а не някой чужд магазин, откъдето ще ми излезе доста по-евтино, с някои компромиси. Ако аз допусна грешка и трябва да си понеса последствията, ок. Но, ако разбера, че търговеца си каже... егати клиента, съдейки за мен по тази моя грешка, на момента той вече не съществува за мен. Със сигурност, с това отношение, той ще загуби малко или много. Ако това за него не е проблем, значи няма такъв.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: vladod   
Дата:   13-04-18 12:17

Магазинът само е спечелил, ако е изгонил този клиент !!!
От такива клиенти, ако някой очаква да му тръгне бизнеса, да си знае - няма шанс !!!
И, хора, подарявайте пари в пликче, че вижте какви сложнотии възникват [beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: localhost   
Дата:   13-04-18 12:51

написа:

> Магазинът само е спечелил, ако е
> изгонил този клиент !!!
> От такива клиенти, ако някой
> очаква да му тръгне бизнеса, да си
> знае - няма шанс !!!
> И, хора, подарявайте пари в пликче,
> че вижте какви сложнотии
> възникват [beer]


А ако след 20 години вземат, че сменят банкнотите [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: sirkhann   
Дата:   13-04-18 13:18

При смяна на банкнотите, БНБ ги обменя ;)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iavorski   
Дата:   13-04-18 13:45

Обменя, обменя - колко да ги обменя - 5 години, 10 години?

На някои и това не им стига!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: dekov   
Дата:   13-04-18 13:54

"Автор: georgioiv
Дата: 13-04-18 10:14

Деков, ти си дойаен в тоя бизнес - даваш ли подаръчни ваучери и с какъв срок са ? "

В интерес на истината имам дори и подобен случай,
обаждат ни се по телефона от чужбина, че преди много време (повече от година) негови близки му подарили ваучер за услуга струва ми се за 80тина лева, но нямал възможност да го ползва, но не знаел и къде е,нито как изглежда, така че да си припомним случая, честна дума никой от нас не можа да се сети..
Рядко по "молба " на клиент сме издавали подобни ваучери за услуга, а също и като награда за фотоваканция за 10 копия 30х45 см.,но те бяха поименни.
Това е от моята практика.
Хайде да се спрем най-после !



Публикацията е редактирана (13-04-18 13:55)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: uri64   
Дата:   13-04-18 14:05

dekov написа:


> Хайде да се спрем най-после !
>

А дано...ама...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SLR   
Дата:   23-04-18 21:41

По повод коректноста и различните търговски практики(няма общо, наистина, с изтекли ваучери).
Купих си туристически панталон, по Коледа, и след като взе за се скапва бързо, след умерено износване , шивачката ме посъветва да им го върна. Отивам аз, и без касова бележка, им връщам един употребяван, купен преди четири месеца панталон.
Днес те ми казаха че мога да отида и да си взема парите. Утре ще отида и ще дам още 150лв., и ще си взема една раница.

Вие си спазвайте буквата на закона, и се чудете защо нещата не ви вървят.

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-04-18 21:41)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: denkich   
Дата:   23-04-18 23:32

Тази тема още ли е жива... Админите, много моля!


Всяка фирма си има правила, и никой не може да им каже копче. Като са решили че на 101-вия ден от 100-дневен ваучер няма да ти дадат нищо, нищо не можеш да направиш, освен да останеш с пръст в ..... ( това го оставям на въображението ви). Пък вие си мрънкайте, то лоша реклама няма. Дали са човешки взаимоотношения, или бизнес, коректността е двустранен процес. Като закъснееш със сроковете... еми съжалявам. Да не си закъснявал, и тогава щяха да ти осребрят ваучера.



Публикацията е редактирана (23-04-18 23:35)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   23-04-18 23:33

Ако си купил панталон за 150 лева, който китаецът (виетнамецът, мианммъецът, индонезиецът) го е продал за $6.98, са възможни всякакви чудеса.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Myth   
Дата:   24-04-18 10:25

Автор: acho_gaga
Дата: 12-04-18 20:54

Ситуацията била несправедлива... И за кого? За този, който е забравил да се възползва от правото си... И защо трябва да му се прави компромис? Магазинът щял да изтърве клиент... Клиент, който цяла година не се сеща да си вземе безплатна стока от магазина???



С тая разлика, че не е безплатна, закупилият ваучера е платил 200лв.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chrisnoch   
Дата:   24-04-18 14:42

Стоката е безплатна за приносителя на ваучера, който 14 месеца не е намерил време да посети магазина. Кое е неясно?
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: petervassilev   
Дата:   24-04-18 18:16

Доста неприятна за мен тема. Не заради въпросните загубени/спечелени 200 лв., а заради това, че темата все още не е затворена. Предполагам, че темата не е затворена от автора, защото все още няма никаква реакция от “спечелилата” страна – търговеца.

Аргументи и упреци от типа “Защо клиентът е спал толкова време ...”, “Той си е виновен ...”, “Винаги чакате последния момент...”, “Договорите трябва да се спазват ...”, “Счетоводните правила са такива...”, “Търговецът не е задължен да създава прецедент или да прави компромис ...”, “Другите търговци действат по подобен или съвсем различен начин ...”, аналогиите с билетите за самолети и БДЖ и т.н. имат смисъл предимно за счетоводители, юристи, спазващи устава старшини, любители на логическото мислене и на строгата дисциплина.

За обикновения клиент/читател във фотофорума, обаче, който не участва в разпалени дискусии, тази тема е като рекламите по телевизията, но с антирекламен ефект – читателят няма да помни никакви подробности и правни аргументи от този казус, но ще помни години напред, че е имало някакъв проблем с този търговец или този продукт. Това неизбежно ще влияе на бъдещи решения на този читател/потенциален клиент къде да прави фото-покупки.

Обикновеният клиент (който не е счетоводител, юрист, старшина, дисциплиниран логик и т.н.) очаква от търговеца да е гъвкав и склонен към компромиси. В този случай, обаче, търговецът е спазил толкова стриктно и безкомпромисно правилата, че клиентът остава с впечатлението, че е въвлечен в хазартна игра с едно единствено правило “Ако не купиш в срок от 1 година не губиш 200 лв, които си платил. На следващия ден обаче ги губиш, а ние печелим. Бинго!”. Честито на печелившите!
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   24-04-18 18:34

Една "обикновена" водачка на джип една сутрин след употреба на алкохол и наркотици намачка десет коли в Пловдив. После се извинява.

Един "обикновен" зрител на футболен мач хвърли бомбичка по стъклото, зад което бяха полицаите. И той се извинява.

Примери могат да се дадат доста. Общото е, че главното действащо лице първо прави нещо, а после научава за последствията и понякога съжалява. Много по-просто и разумно е да не настъпваш мотиката, а предварително да знаеш какво ще последва и да решиш ще го правиш ли и последствията удоволетворяват ли те. В тази тема обстойно е обяснено какво се случва, когато ти изсфиряса ваучерът. Обяснено е като за обикновени потребители, така и като за необикновени. Ако на някой все пак нещо още не му е ясно да не се притеснява да попита. Темата е отворена.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: MarinY   
Дата:   24-04-18 18:54

За всички адвокати на магазина, който, признавам е спазил Правилата.
Малко примери за отношение Продавач - Клиент, в света на свръх производство и предлагането:
1. На "гишето" за рекламации - връщам, купена преди две-три седмици, еспресо машина с някакъв дефект - "Добре господине. Искате да Ви върнем парите или отидете на щанда и вземете друга от същия модел." Дори не поискаха касовата бележка!
2. Връщам ХД камера за автомобил при друг търговец. (Не ми хареса качеството на образа). Не пазя опаковка и касова бележка. - отговорът: "Без касова бележка не можем да Ви върнем парите, но ще Ви издадем на същата цена "ваучер" на магазина. Безсрочен.
3. Трети търговец - в магазина има реклама за стока с промоция, която приключва в същия ден, а не намирам стоката на рафтовете - отговорът - "Свърши. Има я в склада и до няколко дена ще я доставим. Ето Ви бележка (написана на листче, на ръка), с която ще си купите нещото на днешната, промоционална цена.
4. Интернет търговец, от който не купувам за първи път - Изпраща стока, по недоглеждане, на стар мой адрес. Обаждам се и коригирам адреса. Отговорът: Не се притеснявайте господине, ще Ви изпратим стоката на новия адрес!

Да продължавам ли с още примери?

П.П. Сетих се за еспресо машината, която купих в България, от голяма реномирана верига. Върнах я три часа след покупката - пускаше пара от всякъде. Разсърдените - три "продавачки" почнаха да ме убеждават, че не мога да работя с такова чудо на техниката и съм го развалил. След около половин час упреци и недоверие се добрах до някакъв "мениджър", който все пак реши проблема. Взех друга от същия модел, въпреки, че исках да сменя модела с доплащане или да ми върнат парите. Не можело!



Публикацията е редактирана (24-04-18 19:03)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   24-04-18 21:46

Марине, всичките ти примери са чудесни. И тях всички ги свързва стремежът на търговец да пази авторитета си. Да замени дефектна стока, да удовлетвори желанието ти за купуване на изчерпана стока все още в промоция, да удовлетвори каприза ти спрямо качеството на стока, купена от теб и т.н. Всичките ти примери нямат нищо общо с повдигнатата тема и казуса в нея. Пподължавам да твърдя, че така наречения от доста от вас "клиент" не е клиент, а трето лице, облагодетелствано от отношенията магазин-клиент, които очевидно са перфектни. Магазинът е доставил, предал и т.н. ваучер на клиента си, за който клиентът е платил и очевидно получил стока, за която не предявява рекламация.

Аз се радвам, че темата не е затворена. Тя е тотално олицетворение на мързеливото ни и безотговорно население, опитващо се с лакти и ръгане да си извоюва някакви лични права от типа "не може ли да се измисли нещо" според ситуацията. От тази тема може да се извлече статистическа извадка на процента бай ганьовци на глава от населението.

Чудесни примери от асахи. Съмнява ме да срещнат широко разбиране и споделяне, за съжаление.

Та Марине, да бе си взело момчето стоката, да бе получило гаранция, да бе му излязля пара, да бехме коментирали отношения магазин-клиент [smile] .

Питах преди няколко дни, но никой не отговори. Определете смело компромисния срок, в който трябва да се неглижира закъснението на някого и да се приключва. Да превърнем този компромисен срок в основен и да чакаме поредния горд българин да се жалва, че го е изтървал и да иска нов компромис. Не усещате ли че сте смешни? За 1 година става въпрос, не за час-два. Баси...

ПП: имам около 10-на талона за безплатни сладоледи в голяма верига пицарии, събирани от натрупан оборот и поръчки. Срокът за ползването им е изтекъл преди няколко месеца. Пропуснал съм. Подарявям ги на първия мърляч, който е готов да ходи и да си иска сладоледите.



Публикацията е редактирана (24-04-18 21:57)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SameButDifferent   
Дата:   24-04-18 21:56

Обикновеният клиент (който не е счетоводител, юрист, старшина, дисциплиниран логик и т.н.) очаква от търговеца да е гъвкав и склонен към компромиси.

Счетоводителят, юристът, старшината, дисциплинираният логик и т.н. също са обикновени клиенти. Ние всички сме клиенти, но разсъждаваме различно. [smilie3]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: moto12   
Дата:   24-04-18 22:07

Нещо си се объркал, защото точно приносителя на ваучера става клиент. На негово име ще се запише стоката, която ще получи. Стига сте писали за получателя на ваучера като някакъв зрител отстрани.
И нека не се затваря темата, поддръжниците на % там също ще си пишат.

пс До Iliyanb



Публикацията е редактирана (24-04-18 22:09)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   24-04-18 22:11

Точно зрител, демек кибик[smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   24-04-18 22:22

Това някаква майтапчийска тема ли е? Магазина има право и задължение- правото да продаде (даде) ваучера и задължението да изпълни договорените отношения в него. Клиента има други права- пожелателни и задължителни- пожелателно е да се възползва от ваучера, задължителното е да спазва договорените отношения в него- ТОЙ- клиента не е изпълнил нито едно от двете- а магазина и двете. Кой крив, кой прав явно е въпрос на интерпретация... интересна работа [smilie5]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: asahi   
Дата:   24-04-18 22:35

Какъв клиент е, щом не си е дотътрил д-то до магазина цяла година? Той е хипотетичен клиент, който още не е решил да излезе от хипотетичност.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: imitev   
Дата:   24-04-18 23:45


В така поставената ситуация той никога не е бил и очевидно за в бъдеще също няма да е клиент на магазина [smilie18]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: SLR   
Дата:   24-04-18 23:46

Добре де, не стана ли ясно че обсъждаме две страни на търговията - търговско-юридическата, и търговско-философската?!?

Още от първият пост е ясно че клиентът не е прав, но и че ако е истински търговец, "магазинът" е можел да направи компромис. Но май пак опираме до проблемът с персонала, и какви права му е делегирал собственика.

Онзи ден, ако ми бяха казали, че няма да ми уважат рекламацията, щях напълно да ги разбера, но в този ден те спечелиха един верен клиент.

[beer] [beer] [beer]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-04-18 03:22

Автор: SLR
Дата: 24-04-18 23:46
Още от първият пост е ясно че клиентът не е прав, но и че ако е истински търговец, "магазинът" е можел да направи компромис.


Истинският търговец не спазва собствените си правила?
Мнооого си се объркал! Това не е никакъв търговец.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: StraightEse   
Дата:   25-04-18 06:58

Ние българите сме много отворени на тема правила. Щом гледаме отстрани, все негодуваме колко е неправилно, че за тоя или оня правилата не важат. А когато сме от другата страна негодуваме как за пичове като нас трябва да се правят изключения. Ваучерът си има срок на валидност. Това, че някой си е правил пролетното почистване и се е сетил, че изпуска далаверата е проблем само на въпросния човек. На мен ако ми подарят ваучер за синтезиса, още на другия ден ще съм там. А ако по някаква случайност съм изпуснал срока, ще отида да видя дали може да се направи нещо, но като не стане, не бих обвинил друг освен себе си.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: petervassilev   
Дата:   25-04-18 14:21

Макар и неприятна, тази тема е много полезна за тези, които все още пазаруват в подобни магазини. Някои попадат на компетентен и любезен продавач и са доволни – аз, например, винаги съм имал такъв късмет. Друг клиент или потенциален клиент, като в този случай, попада на продавач, който лаконично му потвърждава очакваната неприятна новина “Изгорял си”, и чашата прелива.

Предполагам, че повечето клиенти (и аз съм сред тях), биха се примирили и не биха въвели тема по този казус във форума. Но някои хора са по-чувствителни и споделят огорчението си. Независимо дали огорчението е основателно или не, клиентът споделя разочарованието си във форум, който се чете точно от бивши, настоящи и потенциални бъдещи клиенти на конкретния магазин. И според мен авторът, считан от защитниците на тази търговска практика за тъп, нагъл, мизерник, нахалник, ганьовец, идиот, постига целта си. Защото това е ужасна антиреклама за магазина, която може би вече е отблъснала и други потенциални клиенти, прочели и чули за тази тема.

В този смисъл загубата за потенциалния клиент е само 200 лв., а за магазина ще бъде много по-голяма, заради отблъснатите бъдещи клиенти. “Тъпи, нагли, ганьовци ..”, както и да бъдат наричани, това са част от потенциалните клиенти. А основната цел на един търговец не е спазването на някакви въведени от него правила, а постигането на максимални продажби и задоволяване на клиентите, вкл. считаните за “ганьовци” (които изобщо не са само български патент). И на базата на тази основна цел въвежда вътрешни и др. правила и практики, като тези ваучери.

Според мен, тези ваучери правят този и други магазини много уязвими, защото създават условия за подобни неприятни ситуации. Типичен пример как модерното понякога е вредно. Защото всъщност ваучерите нямат нищо общо с основната дейност на фотомагазина – продажба на фототехника. Колкото и да си добър като търговец в своята основна дейност (продажба на фототехника), някакъв тъп ваучер може да навреди сериозно на твоята репутация. Много повече от въпросните 200 лв.

Днес, когато клиентът сменя продавача само с едно кликване, разумните търговци би трябвало да избягват подобни неустойчиви търговски практики и да не се захващат с неща, в които не са силни и компетентни. Защото след подобна случка никакви обяснения, оправдания и обиди към автора на темата не могат да отстранят напълно петното върху репутацията на търговеца.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: iliyanb   
Дата:   25-04-18 14:28

[smilie18] [smilie18] [smilie18] процентното съотношение в проучването рязко се вдигна[thankyou]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: acho_gaga   
Дата:   25-04-18 15:33

petervassilev написа:

> Независимо дали
> огорчението е основателно или не,
> клиентът споделя разочарованието
> си във форум, който се чете точно
> от бивши, настоящи и потенциални
> бъдещи клиенти на конкретния
> магазин. И според мен авторът,
> считан от защитниците на тази
> търговска практика за тъп, нагъл,
> мизерник, нахалник, ганьовец,
> идиот, постига целта си. Защото
> това е ужасна антиреклама за
> магазина, която може би вече е
> отблъснала и други потенциални
> клиенти, прочели и чули за тази
> тема.
>
>

Ами, може би, точно в тази насока трябваше, според мен, да се насочи дискусията, вместо да се дават различни съвети на търговеца и да се ожалва неговото положение, как щял да загуби клиенти. В крайна сметка, търговецът е взел конкретно решение, то е негово лично решение и дали ще загуби или не клиент, са обстоятелства, които само него лично засягат. Но защо авторът е не само огорчен, но и озлобен към търговеца, само защото последният не е направил КОМПРОМИС, това не мога да разбера ... Въпрос на възпитание ли, що ли [smilie11]

 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: diana2017   
Дата:   14-05-18 00:55

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ivodam   
Дата:   14-05-18 07:35

DidiAndreeva написа:

> Това някаква майтапчийска тема ли
> е? Магазина има право и задължение-
> правото да продаде (даде) ваучера и
> задължението да изпълни
> договорените отношения в него.
> Клиента има други права-
> пожелателни и задължителни-
> пожелателно е да се възползва от
> ваучера, задължителното е да
> спазва договорените отношения в
> него- ТОЙ- клиента не е изпълнил
> нито едно от двете- а магазина и
> двете. Кой крив, кой прав явно е
> въпрос на интерпретация...
> интересна работа [smilie5]


Темата не е майтапчийска, а кретенска. Не изключвам и цялата история да е постановка за очерняне на Синтезиса.
Аз като човек, купуващ скъпа техника от години, мога и ща кажа само добри думи за Фотосинтезис - винаги са ми давали отстъпки, включително допълнителна отстъпка за единствена бройка от витрината.
Никога не са ми продавали нещо калпаво или нефункциониращо.

Като икономист и човек, работещ в търговска фирма, считам търговските договори за нещо свято и взаимната коректност задължителна. На мястото на Синтезиса бих го установил автора на тоя паксвил и бих го влачил по съдилища за съзнателно нанасяне на вреди докато стане луд...

[smilie7]
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: pganev   
Дата:   14-05-18 12:16

Авторът на темата (martopokerov) очевидно е голям наглец и наистина заслужава да бъде осъден.



Публикацията е редактирана (14-05-18 12:16)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   14-05-18 12:41

Не виждам смисъл да се пазарува от такива магазини и без това. Не получавате по-качествен продукт от колкото поръчаният от Ибей или Амазон. В случая магазинът си е в правото и никой не може да го отрече. Предполагам ако ваучерът беше на по-голяма стойност можеше да стане скандал.
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: dailybread333   
Дата:   14-05-18 17:06

Привет! Казвам се Костадин Торков и съм в леко недоумение след като прочетох написаното от вас.
Нека ви обесня нещо госпожо" DIANA2017" (с 0 снимки в профила си , написала коментара си в 1часа през ноща защото уви си няма личен живот)
Фирма Фотопавилион наема компетентни и разбиращи хора с умения в работата с клиенти за какъвто се смятам и самият аз!
Обаче не мога да разбера защо се опитвате да накърните по такъв начин името на фирмата която няма НИЩО общо с мойте лични дела.

"Представете си тази фирма Фотопавилион какви хора назначава на работа и какво може да се очаква от нея."
Искам също ви попитам какво имате предвид под "какви хора"?
Защото считам себе си за човек с познания и умения каквито вероятно вие не притежавате , дори се съмнявам да имате част от опита и знанията които аз имам.
И последното което искам да констатираме с вас е ДЕСЕТКИТЕ МЛАДОЖЕНЦИ ИЗМАМЕНИ ОТ МЕН ?
Ето тук оставям имейл на който ако има човек който има някакви претенций ,че му дължа нещо като цяло може да се свърже с мен да ми обясни какво толкова му дължа.. имейла си проверявам постоянно така ,че се чувствайте свободни да се обръщате към мен направо там. Благодаря !




EMAIL ЗА СТОТИЦИТЕ МИЛИОНИ ИЗМАМЕНИ БУЛКИ ТУК>
torkofvideo@gmail.com



Публикацията е редактирана (14-05-18 17:06)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: Ivodam   
Дата:   14-05-18 17:13

stoyanvakarelov написа:

> Не виждам смисъл да се пазарува от
> такива магазини и без това. Не
> получавате по-качествен продукт
> от колкото поръчаният от Ибей или
> Амазон. В случая магазинът си е в
> правото и никой не може да го
> отрече. Предполагам ако ваучерът
> беше на по-голяма стойност можеше
> да стане скандал.

Продуктът няма как да е по-качествен, но смисъл от такива магазини има в няколко посоки - реална гаранция за продукта. Възможност за тестване на място. Бързо получаване на продукта. Аз също пазарувам много в Ибей и Амазон, но има случаи, когато времето ми е от съществено значение и не мога да чакам 2-3 седмици. Та е добре, че ги има, като алтернатива. Всеки си прави избора, естествено.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (14-05-18 17:14)
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: moto12   
Дата:   14-05-18 17:18

Незнам как работите dailybread333, но веднага излиза това -
"Не може и не е редно да се гаври с един от най-важните дни на хората и в крайна сметка просто да изчезне без да даде спомена от този красив миг. Този човек е постъпил така с десетки хора и не искам още да пострадат.", та първо се разберете с мамите.
Само изключителното "претенциЙ" ме накара да пиша...
 Re: Коректността на магазините за фотографска техника
Автор: georgioiv   
Дата:   14-05-18 18:42

"претенций"... [smilie5]

Дано не им пишеш текстове на булките по видеотата, че съвсем ще тръгнат подире ти.. [smilie18]
 

 Тази тема е затворена