Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 12:40

Интересно ми е как точно някой решава че е фотографин и да речем почва да си слага лого на снимките Еди кой си Photography. Почва и фото услуги да предлага. А някои и курсове водят, уъркшопи и всякакви шопи. Дали една сутрин въпросният човек става от леглото и решава да се занимава с фотография - и бам вече е фотограф. Пуска снимки във разни форуми, групички в фейса, прави си галерийка от снимчици и е готов завършен фотограф или фотогаф...
Навремето май беше доста по трудно, учиш евентуално професията някъде,ходиш даже и на изпити - стажуваш някъде, и после лека полека ти става професия.
Аз има едно гедоре у мазата, човъркам си колата от време на време, дали мога да реша че съм автомонтьор примерно, дърводелец евентуално, и плочки и гипс картон съм слагал веднъж. Разбирам и от електро, сменям бушони, батерии,мога да инсталирам лампа на стената. Май и лекар вече не е трудно ако много искам и имам кинти. В Англия примерно искат сертификати и степени за всичко - градинари, дървосекачи, строители, работа на въже (изолации)и т.н.
Тука май е страната на неограничените възможности. Всеки ден може да сменяш професията и да си Про.
 Re: Как се става фотограф
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   24-03-18 12:47

В момента в който си купи голям черен (или бял/червен) фотоапарат и научи как да слага надпис върху снимка снимана на Auto в JPEG, разбира се. Тогава се прави Photography FB страница.

Всичко останало е твърде бавно и късно!!!

[shtrak]
 Re: Как се става фотограф
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   24-03-18 12:57

Ако махнем ламерските истории в днешно време е много по-лесно да станеш каквото и да е ... Курсове, видеа , уоркшопи ... след Х време, Y пари и Z желание можеш да станеш фотограф на задоволяващо ниво да речем "репортаж", "сватбен" и "студиен" ...
Но наистина да работиш със светлината изисква талант и цял живот според мен ... За туй и мене си слагам в графата "щракачи" , а не фотографи ... Фотографията във всичките и аспекти и жанрове няма човек , който би я покорил изцяло ... или поне не съм чел и гледал за такъв индивид ... Ако автора на темата иска да дъвка Едикойси.photography в сурат тефтера , то отдавна няма какво да се каже по тая тема , че е издъвкана и изплюта ...
Фотографията ми е изглежда като медицината ... Учиш основите и после специализираш ... това е ...



Публикацията е редактирана (24-03-18 12:58)
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 13:10

Не искам да "дъвча" нищо и никой. "Ламерски" ми е напозната дума. Аз ползвам сарказъм. Просто питам и ме интересува хората които предлагат подобни услуги, как точно решават че са готови да го правят и стават за тази работа, след като липсват всякави критерии. Стават пофесионалисти щото ги кефи, виждат лесни пари , надяват се на шарани да клъвнат или просто начин да забиваш женки. Някой ако се чуства лично засегнат да ме извини !
Курсове видеа да, ама така за хоби или любител. Не ми се вярва да мога да започна професия ей така от клипчета или "бай Пешо фотографи" да ми изпринти една дипломка "курс за напреднали".
Питам, защото примерно да станеш ски учител, планински водач, даже и радиолюбител трябва сертификат който се издава само от лицензиран орган.За фризьор май също трябва лиценз. Фото явно може всякак.
Каво значи "задоволяващо ниво да речем "репортаж", "сватбен" и "студиен" ...
Аз като плащам за нещо не искам задоволяващо ниво а най доброто ниво - цената на услугите еднаква - ама нивата от задоволяващи до много качествени.



Публикацията е редактирана (24-03-18 13:37)
 Re: Как се става фотограф
Автор: anjsan   
Дата:   24-03-18 13:34

Съдейки от една друга тема , за да стане някой фотограф трябва картинките да имат душа ... Дотогава - не .
Инак и свидетелство да има , това не е гаранция че е .
 Re: Как се става фотограф
Автор: ElBandido   
Дата:   24-03-18 13:38

В новото сони има бутон душа купуваш го и вече си фотограф не мислиш за нищо само да има човек в кадъра той си прави всичко сам [cool]
 Re: Как се става фотограф
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   24-03-18 13:39

За добро или лошо за да бъдеш фотограф може всякак.

Това като цяло е критика към фотографите снимащи легално от години, защо не са се вдигнали срещу липсата на минимални изисквания, а са го оставили нерегламентирано?
 Re: Как се става фотограф
Автор: lamerko   
Дата:   24-03-18 13:41

Може би трябва да се категоризира, понеже всеки улучил копчето на кемарата за снимане е такъв :) Има си любители, щтракачи, селфи мнаниаци, но като цяло "фотограф" е професия - ако решиш с това да си вадиш хляба и успееш - значи си такъв. Това от икономическа гледна точка. От естетична - тук има доста гледни точки, а най-важните фактори са субективни.

Общо взето представяето на резултатите те определя какъв си...
 Re: Как се става фотограф
Автор: kireto_a   
Дата:   24-03-18 13:53

докато след измислени курсове, не почне да се става лекър или инженер, нема много страшно. и при тези професии има леко отстъпление особено при вторите, но за критични работи още всичко е поносимо.

при другите професии, обикновенно некадърщината води до еднакви вреди и за двете страни, тъжна млада булка и насинен фотограф, така че да си слагат логата където искат.

и не ме питай как се чуствам като дойде некой на интервю от софтуниту и го питам какво е двоично търсене и отговора: еми търсим първо в лево, ако го нема търсим в десно... та не е само с "Photography" проблема.

и ако това, че сульо и пульо става "Photography", ви разтърсва дълбоко, не знам как изобщо не ви притеснява, че от 240 дупетати и 20-на министри, я има 10% дето са учили това дето правят, я не. и след това главатара на всичките тия отива да се "разбире" с не много стабилни аха да станат диктатори на изток и напълно неадекавтни "лидери" толерасти от запад.
 Re: Как се става фотограф
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   24-03-18 13:56

Супер модерно е в момента, лесно достъпно от към техника. Виж преди 30 години, никой не искаше да става фотограф. Земеделец е много по-доходоносно, ама ти трябват 200 декара и нагоре земя.
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 14:02

Ами защото и свидетелството не е гаранция за такова. Едва ли може да вземеш сертификат за ски инструктор без да може да караш ски. Имаш упражнения и задачи които трябва да може направиш. ПОсле се усъвършенстваш , създаваш си собствен стил на каране, но караш правилно и добре - не задоволително.
Колко студийни фотографи примерно ако отида при тях и им кажа "искам портрет със съотношение на контраста 8:1 и моделираща светлина, ще ме разберат, пък може и без душевни изпълнения. Или фоторепортаж ама истински, фоторазказ за цялото събитие в динамични крупности, и запазен характер на обстановката.Ще го направи този който знае как се прави ама не от клипчета или снимани 200 сватби и всички по един и същи начин. Аз съм клиент и плащам. Кинтите са ми истински - не задоволителни и близки до истински.



Публикацията е редактирана (24-03-18 14:02)
 Re: Как се става фотограф
Автор: MrPhoto   
Дата:   24-03-18 14:05

Дано няма много "лекър"-и, че тогава ще го вапцаме кораво.
Пък фотографи - дал Господ. Цял форум фотографи, все с претенции [smile]
 Re: Как се става фотограф
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   24-03-18 14:07

punkpixel ти сам си отговорил на въпросите!?! Тази тема е за да си затвърдиш мнението ти ли ? Аз не виждам услуга или професия в България , която не търпи влошаване ...
 Re: Как се става фотограф
Автор: Pac   
Дата:   24-03-18 14:11

Ставаш фотограф, когато си си легнал фотограф. В смисъл, не се получава за една нощ докато спиш със сигурност :)

За да се даде отговор на въпроса, трябва да се дефинира що е то фотограф. Ако е върпос само на самоопределяне, ставаш фотограф, когато си решил, че си такъв.

Ако говорим за финансовата страна на нещата, обикновено човек започва да снима като странична дейност. Ако нещата се получават и приходите запонат да покриват разходите + нещо отгоре, в един момент някои оставят първоначалната си работа и остават само на фотография. Обикновено следва малко по-мизерен период докато се набере още скорост, но след година-две обикновено заповат да идват добри пари.
Нужна е малко смелост за скока. Проблемът е, че е много трудно доходът да стане добър, докато работиш друго. Трябва да повярваш, че доходът ЩЕ стане добър и той най-вероятно ще стане, когато се отдадеш на 100%.
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 14:24

Еми фотограф е професия като всяка друга - това е дефиницията. И като всяка професия има нужда от сътветното познание , правила, критерии и т.н. Има я и в регистъра за професии. Не може просто така да се самоопределиш аз съм фотограф, щофьор на тир, зъболекар и т.н
Затова питам тези дето се самоопределят като такива как точно става. Имат ли накави критерии - примерно изгледани n брой клипчетa, или посещение на семинара "как да правим по добри снимки с телефон"
 Re: Как се става фотограф
Автор: ElBandido   
Дата:   24-03-18 14:28

Е пък колко пък клиенти идват при теб и ти казват в какво съотношение на контраста иска снимките си ???? Не вервам дори и на Бони като го потърсят за сватба да му казват искаме снимките с контраст 5:3 и с каква светлина отгоре на всичко . Така си говорите как се ставало едната диплома ли те прави някакъв. Аз имам диплома за готвач ама немога грам да готвя освен нещо спържено по мой си вкус [cool]
 Re: Как се става фотограф
Автор: Pac   
Дата:   24-03-18 14:39

Нужда от знания има, доколкото влияят на крайния резултат. Ако си напипал формулата на добрите снимки без да разбираш грам теория, проблем ли е? И защо клиентът ще казва какъв да е контраста в снимките.
Клиентите отиват при даден фотограф, защото харесват снимките му, неговия почерк на работа и искат нещо в тази стилистика.
Ако съм фотограф с изграден стил (какъвто за съжаление не съм) и някой дойде и ми каже: "искам снимки, ама не като тия твоите, а като на еди кой си, с еди какви си цветове", просто ще му покажа вратата. Да ходи при оня другия.
Сега това непрофесионално поведение ли е? Може би. Но професионалист не значи без чест.



Публикацията е редактирана (24-03-18 14:40)
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 14:42

Не става дума какво иска клиента (обикновено не знае какво иска) а какви професионални умения имаш. Като имаш диплома за готвач и не може да готвиш, виновен е този дето ти е дал дипломата. За това казах че и сертификата не е критерий, защото сам по себе си той е издаден без критерий.



Публикацията е редактирана (24-03-18 14:53)
 Re: Как се става фотограф
Автор: Pac   
Дата:   24-03-18 14:47

Разбирам идеята ти и до някаква степен съм съгласен. Но реалността е друга, пазарна икономика, фотограф е този, при когото ходят клиентите по една или друга причина.
Не знам кой колега обясняваше, че 90% от работата на фотографа е да си намери клиенти... За съжаление е доста прав.
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 14:54

"Но професионалист не значи без чест" - Това на го разбрах. Мен като клиент ме интересува може ли да ми свършиш работа или не можеш за каква чест ми говориш.
"-Искам модна фотография за реклама стил 60 те години като светлина и цвят подобно на фотографа Х - ПЛащам ! "Ааа , аз това не го мога , освен това има чест и уникален собствен стил понеже съм напипал нещата.Бегай от тука и отивай с машината на времето в 60те години при фотографа X"
 Re: Как се става фотограф
Автор: Nenov   
Дата:   24-03-18 14:54

Фотограф се става тогава, когато искате да сте фотограф и нищо друго.
 Re: Как се става фотограф
Автор: stukloplast   
Дата:   24-03-18 14:57

Пиша к+р и си бегам...



Публикацията е редактирана (24-03-18 15:03)
 Re: Как се става фотограф
Автор: stef7   
Дата:   24-03-18 15:03

В момента който решиш че си фотограф и ставаш фотограф. Не се иска много да може да насочиш камерата и да натиснеш копчето. В обществото няма точно определение какво е това фотограф.

Сега за да имаш клиенти и признание трябва да може да покажеш нещо. До това се свеждат в крайна сметка нещата.
а. Дали някой е готов да даде пари за снимките ти.
б. Дали някой е готов да ти даде признание и харесва снимките ти.

Има професии за които се искат определен набор от знания и съответно диплома за да може да се наречеш лекар, инжинер и т.н. Но фотографията не е измежду тях. Всеки може да погледни снимките ти и да прецени дали да ти плати и гласува доверие за дадена работа.

Дипломата е направена за да пазят хората от финансови и други вреди, измами. Един вид минимална гаранция за някакво ниво на услугата. Особенно в критични за живота и здравето им дейности. Фотографията не е измежду тях.

Дипломата обаче не ти дава представа за качеството на услугата. Това че някой има диплома още не означава че е добър в това което прави, дава само някакви базисни гаранции. Понякога много базисни.

Много изключително успели в професията си хора са нямали дипломи за завършено образование. Например Steve Jobs няма завършен дори университет, камо ли пък за мениджмент. Bill Gates се отказва от следването си в Харвард на втората година за да стартира компанията си Microsoft. Много много години по-късно изкарва диплома. Леонардо да винчи не е учил в университет макар по негово време да е имало такива но е един от гениите както в живопистта така и в инжинерните дисциплини. Никола Тесла един от най-големите инжинерни гении на всички времена, учи в университет но не го завършва и също няма диплома. Салгадо едно от известните и признати имена във фотографията е учил и завършил икономика. Всички тези хора разбира се са учили и най-вече практикували това което правят просто нямат дипломи. Ученето и дипломата е едно, трупането на истински знания и умения е друго. Намирането на клиенти и постигане на успех трето [smile]

В крайна сметка хората гледат не дипломата и китапа а работата ти, какво си направил. Като правиш снимки фотограф ще пише, какво друго да пише.

Как се става Добър фотограф, това е друга тема
Как се става успешен фотограф това е трета тема



Публикацията е редактирана (24-03-18 15:08)
 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   24-03-18 15:04

Фотографията е професия като всички останали кое му е несериозното. Супер добри пейзажи правят много мои приятели без да са фотографи. Май не правите разлика между "имам много готини снимки" и работя като фотограф. А бизнес се прави и на Илиянци с гащи и джапанки и клиентелата върви.
 Re: Как се става фотограф
Автор: ElBandido   
Дата:   24-03-18 15:14

Ами фотографията не е като другите професии пъро и второ всяка снимка е диплома нали така има хора който ще дойдат при теб защото са харесали твоята фотография и други по една или друга причина при мен. Общо взето за всеки влак си има пътници тва е истината [cool]
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.