Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ggospodinov   
Дата:   13-02-18 15:09

Здравейте, колеги!

Начинаещ съм във фотографията и рещих да си купя първия DSLR апарат. Колебая се между два модела- Nikon D3400 и Canon D1300.
Като всеки начинаещ "фотограф" ще снимам всичко и за това си мисля че китовският им обектив 18-55мм ще свърши работа.
Парите, които съм предвидил са между 800-1000лв. Ако някой може да ме насочи какво да избера и има по добри предложение, ще съм му много благодарен.

Благодаря отново и лек ден!


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: nsirakov   
Дата:   13-02-18 15:22

за 900 лева можеш да се обзаведеш с Олимпус ом-д е-м10II с китов обектив, мисля че ще останеш доволен...

Ако искаш сериозно да се учиш във "фотографията" според мен е добре да почнеш с някакъв стар лентов апарат... Като се научиш дисциплинирано да снимаш и да решаваш кое си струва експонацията и кое не... да минеш на дигитален..

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: roburt48   
Дата:   13-02-18 15:30

С бюджет от 800-1000 лв., ако се ориентираш към нещо втора ръка възможностите ти ще са значително по-големи !

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ggospodinov   
Дата:   13-02-18 15:46

Никога не бях се замислял за Olympus. Тъй като мисля да го взема от Photosynthesis, а там се предлага с два обектива:
- Olympus MFT 12-50mm f/3.5-6.3 EZ;
- Olympus MFT 14-42mm f/3.5-5.6 II R MSC black;

Кой според вас е по-добрия вариант? Относно втора ръка- обмислял съм и този вариант, но не ми се рискува. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: SaS   
Дата:   13-02-18 16:07

Този?

lympus OM-D E-M10 Mark II с ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Mytronix   
Дата:   13-02-18 16:14

Вземи си втора ръка тяло с китов имаше канон 550д с китов за 350 лв наскоро в базара . Взимаш и един нов 50 1.8 съм и си готов за старт . Няма смисъл от скъпо тяло кропка , защото ако се запалиш след няколко месеца ще ревнеш за фф . За това не наливай пари в ново тяло. Минал съм по този път и знам какво ти говоря .[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Батко   
Дата:   13-02-18 16:14

DSLR = 100-годишна остаряла технология, тежка механика, която ограничава във всичко, освен запазването живота на батерията, но и това не е точно така, защото местенето на огледалото и то си иска ток!

Вземи си една лека mirrorless камера!!!


https://photo-forum.net/static/forum/2018-02/eyyj8053.JPG


http://media.bestofmicro.com/L/T/576209/gallery/DSLR-vs-Mirrorless_lead_w_755.jpg



Това отляво е DSLR, отдясно е онова, което ще е много по-добрия избор!

[beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ivjordan   
Дата:   13-02-18 16:17

СЛР може и да е сто годишна технология, но поне имаш усещане за фотоапарат в ръцете си. Другото са тамагочита, чупят се за полови-една година и почва ходенето по мъките в "чудесните" български сервизи.

П.П. Човекът питаше за два конкретни модела, ама в тоя форум няма начин да не почнат да се пробутват смешките от "Зрънчо".

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Hsathv   
Дата:   13-02-18 16:55

Ти колко тамагочита си счупил? Пък тия канони и никони от най-евтините серии са много здрави? Вярно, че на външен вид стават да чукаш орехи...
Напълно подкрепям покупката на безогледалка с китов за начало. Пък тези кютуци да си ги мъкне някой друг на гърба.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Батко   
Дата:   13-02-18 16:56

Чупят се друг път! Имал съм и от 2-та вида, тяло никога не ми се е чупило! Единственото нещо, което ми се е повреждало беше един голям, тежък цайс обектив, на който му спря автофокуса и наистина неможаха да го оправят в БГ.
Точно заради това, че пита между DSLR и DSLR се опитвам да го накарам да помисли и в друга посока, аман от промиване на мозъци в стил ако е фотоапарат да е Canon или Nikon и да е DSLR. Ако е кола да BMW / Mercedes и т.н.
Това, което пропуснах да добавя е да има електронен визьор иначе наистина отива в графата "тамагочи".

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: dave   
Дата:   13-02-18 16:56

Аз без никакво колебание бих започнал с един Nikon D300 и някой стар D обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Славчо1989   
Дата:   13-02-18 17:08

моите уважения, но стига сте предлагали д300, това е тяло от 2008 година ако не се лъжа

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: BEYA   
Дата:   13-02-18 17:41

Не е важно с какво снимаш.Важно е как снимаш и какво. И Д800е да имаш от терасата на блока не става работата.Най важното е да се научиш да боравиш със светлината и да си на точното място.
Най добрите фотографии можеби са заснети дори и на лента.
В конкретният случай на питащия Никон за старт е добър избор. За обективи 18-105мм и 50мм 1,8. това е

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: nokoniko   
Дата:   13-02-18 18:15

NIKON D7100 Цените им паднаха в базара, а са прекрасни тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Hsathv   
Дата:   13-02-18 18:19

Е като са прекрасни тела защо цените им паднаха в базара?

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ZENON   
Дата:   13-02-18 18:19

Просто кажи "НЕ" на огледалната система, още в началото, докато можеш.
После ще ти е скъпо. Освен, ако не искаш да изглеждаш като "про", което пък е вече върха на глупостта.
Пи*ките ловят повече на кинти, отколкото на фотоапарати.
Не си хаби парите [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: leo34   
Дата:   13-02-18 18:20

D300 е чудесен апарат. Това, че някои предпочитат dslr, а други безогледалки си е съвсем индивидуален избор и това няма отношение към фотографията. Аз лично съм имал и от двата вида апарати и предпочитам голям dslr, с безогледалката не ми е удобно да снимам. Лични предпочитания...
Аз лично предпочитам висок клас тяло (примерно d300) отколкото нов нисък клас.
Съветвам те да си купиш ползвана техника, вземаш някой по-запознат с теб, за да знае какво да гледа при покупката. Ще ти излезе много по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: nokoniko   
Дата:   13-02-18 18:22

Hsathv === Е като са прекрасни тела защо цените им паднаха в базара?......

Защото излязоха още по-прекрасни - d7200



Публикацията е редактирана (13-02-18 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   13-02-18 18:35

ggospodinov написа:

> Здравейте, колеги!
>
> Начинаещ съм във фотографията и
> рещих да си купя първия DSLR апарат.
> Колебая се между два модела- Nikon D3400
> и Canon D1300
.
> Като всеки начинаещ "фотограф" ще
> снимам всичко и за това си мисля че
> китовският им обектив 18-55мм ще
> свърши работа.
> Парите, които съм предвидил са
> между 800-1000лв. Ако някой може да ме
> насочи какво да избера и има по
> добри предложение, ще съм му много
> благодарен.
>
> Благодаря отново и лек ден!


1. Относно това дали да е Nikon D3400 или Canon 1300D:
Бих предложил Никона, само, че предходния модел - D3300.
Предимства в сравнение с D3400:
По ниска цена.
Вградената светкавица на Nikon D3300 e доста по-мощна от тази на Nikon D3400.
Nikon D3300 има система за самопочистване на сензора, Nikon D3400 няма.
Nikon D3300 има вход за външен микрофон, Nikon D3400 няма.

2. Относно китовия обектив 18-55:
По-добре 18-105, обхватът му е доста по-универсален, което ти дава възможност да реагираш по-гъвкаво в различните ситуации.

3. Относно бюджета:
Виж това . Почти се включва в бюджета ти от 1000 лв, пък и за тези пари си вземаш 2 обектива.

За сравнение Nikon D3400 . По скъп е, а и е само с 1 обектив, а както посочих по-горе си има и недостатъци.

Хубаво е ако ще поръчваш от този сайт, предварително да помолиш някой който разбира, да направи оглед на апарата, когато пристигне. Проучи и какви са опциите за връщане на апарата, ако нещо не е както трябва.

Успех!



Публикацията е редактирана (13-02-18 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: sirkhann   
Дата:   13-02-18 18:47

Базов DSLR с китак става само за много малко и все специфични задачи. Дори за пейзаж, много е вероятно с телефон да можеш да правиш съизмерими по качество на изображението снимки, особено за Facebook. За портрети - телефонът може и да е по-добре, освен това ще имаш безброй много филтри.

Базовият DSLR е по-зле от безогледалка и откъм визьор - тези тела нямат пентапризма, а второ огледалце. Образът е тъмен, а всичко във визьора е миниатюрно. За начинаещ потребител и базов DSLR, през 2018 огледалото не дава НИЩО.

Съвсем между другото - фокусът с такъв апарат може да е проблем, ако решиш да дадеш още 500 лв за портретен обектив, който да замазва фона. С безогледален апарат, такъв проблем с фокуса няма. И можеш да си купиш ръчен обектив от базара, заедно с преходника за него, ще имаш портретчик под 200 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: mugen   
Дата:   13-02-18 19:16

sirkhann [smilie24]


====

Начинаещ и базов DSLR към 2018г. = абсолютно никакъв смисъл.

Защо му е на човек да си го причинява?
Тепърва да се свиква с лотарията на меренето през оптичното прозорче и защо му излизат тъмни или светли снимки на екрана.
Да не говорим ако не дай си Боже си купи светлосилен обектив и заиграе в другата лотария наречена фокус с DSLR, особено нисък клас.

Тия неща и Nikon и Canon не знаят защо още ги продават.



Публикацията е редактирана (13-02-18 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: iasen2   
Дата:   13-02-18 19:22

Каквото и да вземеш, недей да взимаш китов обектив.
Ако искаш да се научиш на фотография вземи фотоапарат с изнесени по тялото селектори(колеца или джойстици).
Д300,д7000, 7Д, 50Д и нагоре - това са най-добрите варианти според мен +
50 или 35мм твърди обективи.
Това са апарати с доказали се фокусни системи, издръжливост и ергономичност.

D3400 и Canon D1300 са кенефи, дето ще те откажат от фотографията.



Публикацията е редактирана (13-02-18 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   13-02-18 19:34

Втора ръка висок клас кроп-тяло има настройване на фокуса от тялото.
И все пак, наистина си струва да се обърне внимание на безогледалките, но непременно от моделите с визьор. ОМ-Д-ЕМ10-то на Олимпус например е достатъчно евтино и достатъчно ДСЛР-оподобно и чисто ново.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   13-02-18 19:39

ако някой преди много години ми беше казал "момче, не се занимавай с глупости, купи си един full frame с една 50-ка на 1.8 и се научи да снимаш, а не само да щракаш" щях да съм му много благодарен сега... и щях да съм спестил доста пари вложени в купуване и продаване на различни обективи:)
базогледалките са... no comment. като заместител на сапунерките стават, да се размазваш от кеф по малки тела с 0 ергономия които няма къде да хванеш без да натиснеш някой бутон пак стават. два имам в нас, различни системи са и пак един дол дренки. едната я ползвам вместо видео камера, другата като всекидневно апаратче вместо да се излагам да снимам с телефона.
хайде сега чакам да бъда подобаващо оплют от върлите защитници:)

иначе моя съвет е следният:
помисли си хубаво какво искаш от апарата и какво искаш от себе си - смяташ ли да използваш апарата само от време на време за събития от типа 4 сватби и 1 погребение или те блазни да се пробваш да правиш "по-така" снимки. пилци ли ще снимаш по планините или пиленца по парковете. смяташ ли да развива фотографското в себе си или просто искаш като снимаш да е качествено? замисли се хубаво, попрочети какви обективи биха ти свършили работа, помисли защо аджеба като снимаш с телефона всичко е на фокус пък с големия апарат има (или няма) фокус и дефокус, фен ли си да влачиш торба с буркани или предпочиташ бурканчета, блазни ли те да зяпаш във визьор, бил той истински отразен от огледало или призма или електронен или пък ти се снима с две ръце протегнати напред и лека полека ще се наместят нещата - ако искаш да ти е леко и модерно - безогледалка, ако искаш да ти е малко по-тежко и малко по-истинско - кропка, ако искаш да влачиш тежко, светкавици, чудеса и после да се кефиш на макс даже на калпавите снимки които си направил - full frame.

това е от мен, хайде сега грабвайте зарзавата и доматите и почвайте да хвърляте:)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   13-02-18 19:46

За едно си много прав - ако само минава покрай фотографията е все тая какво ще купи.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: aidend   
Дата:   13-02-18 20:56

Здравей Декември месец нашите ми подариха 1300d отдавна ми беше мечта скоро си поръчах и yougnumo 50 1.8, излизам си щракам си, главно на ръчни настройки, и засега съм много доволен постоянно приятелите ме карат да ги снимам. Ако решиш мога да ти дам сурови снимки от тялото - но да знаеш, че не съм добър... :D
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: rossen76   
Дата:   13-02-18 21:19

Според мен трябва да потърсиш фотоапрат примерно ако ще да еникон д 7000 има го вота ръка на прилична цена също и сонита алфа 58 например ...
Аз когато купувам тяло за мене е много важно да има настроика на фокуса микро аджустмен .Ако няма тази функция рискуваш един обектив да ти фокусира друг да ти дава фронт фокус или бек фокус и да се чудиш какво да ги правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Xizario   
Дата:   13-02-18 21:30

@D_Ave , точно щях да му напиша да вземе 5D и 50мм 1.8, ама прочетох какво си писал, закъснял съм с много години :)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-02-18 21:52

Авторе,не си взимай дслр,още по малко нисък клас тяло.Вече е дъвкано,дслр-ите си имат драми с ф/б фокуса.Високите класове имат така наречената фина настройка,докато ниския 3-серия на никон например няма,и ако имаш драми с фокуса тичаш в сервиза.Ако вземеш висок клас тяло и я има финната,сам можеш да си калибрираш обектива с тялото,стига да може и тя да се справи,ако не стане с нея-пак сервиза.Лошото,е че като скокнеш до сервиза и ти оправят единия джам,ще се зарибиш и хоп-купуваш втори.Ще е прекрасно да не се наложи калибрация,но ако се стигне до такава,вече знаеш процедурата/ите/.По горе ти споменаха 7000/7100-да фокуса на 7100 е по добър,ама не е върха на сладоледа.7000 е зле в повечето случаи.Безогледалната с-ма няма такъв проблем,но са по неудобни,ако си с големи ръце и слабото им място са батериййте,ама 2бр.ти решават проблема в повечето случаи.Не се чупят,да някои са като от зрънчо,например 6000 на сони,но си има и доста качествени сглобки,като некс 6/7,фуджи,олимпус,панасоник.Не казвам,че 6000 се чупу,просто усещането е че държиш кекав апарат.С дълъг зум нямаш компактност,нито при дслр нито при безогледалките.С други обективи обаче,теглото е в полза на вторите,както и тяхната компактност.Там дслр не може да се справи в това състезание.От друга стана,пък има тенденция за дслр ,стъклата да са по евтини.Всичко това ти казвам ,за да разбереш,че едните ще ти предлагат дслр,другите безогледалка,както виждаш е един пост ти казвам и ендото и другото и човек който е нов,ще се обърка.Отиваш в магазина с кинтите,пробваш неща в твоя бюджет и като си харесаш нещо,го търсиш тук в базара втора ръка.Има много запазена техника на добри пари,та това с втората употреба да не те плаши,излишни притеснения.
Аз казах.....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: deandimov   
Дата:   13-02-18 21:53

Ако си намериш запазено тяло Nikon D7200 от базара ще си огън.Прилична кропка е.Вече за стъкларията си определяш ти какво да бъде спрямо стилът ти който ще развиеш на снимане.Добър старт като първоначално е Nikkor 18-105VR.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-02-18 21:56

Изключително лош избор е този 18-105 на 7200.Вярно, не съм имал 7200,но съм го ползвал на 7100,който също е 24 пиксела и мисля,че този джам не е за тази матрица,просто е слаб оптически.Е ще е по добре от снимка с телефона,но няма да го има ефекта УАУ.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: flac   
Дата:   13-02-18 22:09

Моето мнение - не ангажирам никого...
Запалих се по фотографията 2011-та година. Преди това контактувах с хора с Хаселблат и Мамии, но това вече е в миналото - тогава не ме влечеше, бе Тъпанар съм, а вече тия Хора вече са пенсионери... както и да е.

Та по темата - посъбрах пари - питах доста тук... и все си цепя - "Китово тяло и хубав обектив", или скъпо тяло и "Китов".
Хората тук във Форума ми обясняваха доста неща и много верни !

Та посъбрах аз 3000 гроша за апарат, но отидоха по други направления...

През това време 2011 - 2018 година си свалих от Тубето и Нета към 700 Гигабата филми - как се снима, к'во е Фотоапарат и прочее...

Та по темата ( голям простак съм... толкова много приказки..)

С Китово Тяло 5300 Никон, или 1300Д Канон и Китов обектив - то ще си Щракаш, но ще те ограничава, ако имаш "дарба" - няма да разбереш - апарата ли е слаб, или в мен е грешката...

Според мен - купи си по-висок клас апарат ( дори и втора употреба )
Снимай с Китовия обектив - примерно 18-50 - не знам как е при Никон.
Тогава ще прецениш. По добре си купи 18-140 Никон, или 18-135 Канон и си прецени дължините на които снимаш.

Не се подлъгвай, ако искаш да снимаш сериозно ( дори и като аматьор ) с начален клас Тяло. 1300д или 5300.
В чужбина такова е 300 евро ( както и тук ), но там след 2 месеца могат да си позволят да сменят тялото с по-скъпо. Ти не можеш...

А, за обективите е ясно - по-скъп - по-хубав, но ако не можеш да кадрираш, или да направиш хубава композиция...???

Извинявам се - много станаха глупостите от моя страна - Точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: deandimov   
Дата:   13-02-18 22:13

18-105VR определено може да не е кой знае какъв обектив,но ще му даде възможност да се ориентира в стила си на снимане,защото си е обектив който покрива стандартните фокусни дължини и ще му даде някаква стартова представа за снимането му.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: nsirakov   
Дата:   13-02-18 22:17

за човек, който още не е наясно дали иска да става фотограф или не ДСЛРите не мисля, че са най-доброто решение...

нека почне от малко, да види дали ще му омръзне или ще се запали...

апаратът е инструмент, в зависимост от работата един или друг ще свърши работа...


аа авторе да не забравя... ДСЛРите имат един гаден недостатък... сами не могат да нимат добре... за да е хубава снимката се иска еднипознания по една програма наречена RAW конвертор...
И там има безплатни алернативи, но си иска и четене и много упражнения...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Xizario   
Дата:   13-02-18 22:25

Стига препоръчвахте хай-енд кропки бе хора. Човека 2018 да се чуди що бокето му е по-лошо от на баба му лентовия апарат със цайса от 70-та.

5Д втора ръка и светъл обектив, с това се почва, с това се учи. Не ти трябва микро-аджъст. Не ти трябва видео. Не ти трябва и ултра мега добрия автофокус, не ти трябва 123123 фрейма в секунда, не ти трябва 1000стопа динамичен обхват и не ти трябва 25-те мп матрица и най-малко от всичко ти трябва шибан зуум с още по-тъмен обектив.

Не отиваш да снимаш спортно събитие. Искаш да се учиш, искаш да натрупаш опит, нали за това говорим?

Щото ако не говорим за това, а просто да си цъкаш да хващаш хубави спомени, по-добре хай-енд съпонерка отколкото дслр изначале.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: io_bs   
Дата:   13-02-18 22:32

Безогледалните са по-лесни за учене, защото ти показват как ще изглежда снимката преди да си натиснал спусъка. Докато при DSLR-те гледаш през обектива, снимаш, гледаш на екрана и повтаряш.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: flac   
Дата:   13-02-18 22:36

"Xizario" - не си прав. Той пита за 1300 Д, който в много отношения е по-добър ВЕЧЕ от 5д, а ти го пращаш и за светъл обектив, дето е една кошница пари...

Ти като имаш опит, някои нямат, но ще го придобият.
Недей да подхлъзваш момчето... с нещо архаично и соложно ( меню и управление на Профи апарат - вече с малко възможности. )

ПП. Не съм запознат с апарата, но май е 2008 година...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   13-02-18 22:51

flac ти не си прав. 50 1.8 е 180 лв най-новата версия, по-старите които са със същата оптика но с различен мотор са даже по-евтини. с 5д и 50 1.8 можеш наистина да разбереш дали и защо искаш да снимаш и дали това е за теб или не. 1300д може да е по-добър в хиляда неща, но не е по-добър в едно - да ти даде картината на 5Д и визията на 35мм кадър. пак ще се намери някой да се подиграва че то това колко било прехвалено, как нямало такова значение - ми има, казвам го от собствен опит. не претендирам че съм ултра супер добрия фотограф, знам, че никога няма да стана, но когато снимах/снимам с кроп сензор винаги съм чуствал едно странно неудобство, все едно не стават нещата както искам, независимо от обективи, независимо от бленди и т.н. - все не ставаше това което исках. сега по-става:) за това и казах - ако ме беше светнал някой по-рано да спра да се тормозя с кропки щях да съм му бая благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Xizario   
Дата:   13-02-18 22:52

Пластик фантастика е мега евтин и заедно с тялото му влиза в бюджета. Пък може да добави и още два м42 обектива към сетъпа в тези пари.

Със сигурност 1300Д е по-добър в много направления, 7200 както се дискутира по-горе със сигурност е още по-добър. Това не го отричам, даже съм го казал и аз. Просто тези направления нямат отношение към ученето и кефа от това да създаваш нещо.

Иначе понеже каза че не си съвсем запознат конкретно с това тяло, все пак да допълня: 5Д-то може да се води стар про апарат, но менютата не са никък ахраични нито сложни. Супер прости са. Има всичко на всичко 5 настройки и всичко може да се натисне с 1 бутон буквално.


Точно това че е от 2008-ма исках да намекна. Това не е никък отдавна. Масата тука хора ако отворят албумите от сватбата на родителите си ще видят по-добре кадрирани снимки от половината дето ги рейтваме със 'злато' във форума, и това е 30-40 години по-късно...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   13-02-18 22:55

Да,това,че е кропка не пречи и то изобщо,но пък съм съгласен с Xizario,за обектива.Има светли джамци макар и по стари,дето не са кошница пари.Колкото за предложението за 18-105,по тази логика има за канон 16-300,супер много дължини покрива.Автора да каже,кой жанр го влече най-много и така.
Сираков и ти си прав за роу,но нека се запали,пък после ще ги обработва тези сурови файлове.
Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: flac   
Дата:   13-02-18 22:57

"Xizario" - ти си запознат и знаеш какво правиш с който и да е Фотоапарат, а момчето не знае... там е разковничето...
5Д при теб ще е по-добре от 1300д, но при него - едва ли ...

Хората си шляпат на Ауто и те така...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   13-02-18 23:12

а, да - какво му е сложното на 5д? наистина? това, че обективите и блендите ти отговарят на стойностите написани на тях? или това, че визията и тя е това, което трява да е.
поразгледайте малко стари снимки, от едно време когато хората не са имали кропки, не са имали следящ фокус, не са имали 3" екран в който да се зверят и да се чудят има ли фокус аджеба или не при 10х увелияение - с две думи било им е сложно - ама снимките са се получавали.
само ще споделя един мой опит (да се чете като experience от англо-говорящите). понеже снимам с какво ли не в нас се мотаят бая лентови тела. много ми беше мерак да снимам със pentax spotmatic който е само с точково мерене, съвременните батерии го прецакват леко, абе който е пипал знае - имаш една стрелка във визьора и според нея преценяваш дали снимката ще е правилно експонирана или не. та закачих му takumar 50 1.4, сложих 400 аса филм и излязох на разходка в парка. по това време дигиталното ми тяло беше канон 40д и му се кефех много. та изснимах си аз филмчето, проявиха го, изкарах си снимките - все едно не ги бях снимал аз. нямаше нито една със сгрешена експонация, със сбъркан фокус или подобни дефекти. и снимките имаха дълбочина, точно такава каквато човек му е приятно да види, да гледа и да се кефи на снимките. бяха по-истински от всяка снимка която бях правил до тогава. това беше момента за мен в който осъзнах колко много съм бъркал и какво всщност искам и с какфо наистина ще се кефя да снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Xizario   
Дата:   13-02-18 23:18

@flac, ако ти попадне някога старо тяло, разцъкай го, наистина са приятни. Имат малко менюта и малко настройки. както следва:

Quality - raw/jpg
beep - да пилка ли като снимаш
AEB bracketing
WB bracketing
custom WB
Color space srgb/adobe за jpg-га
picture style

Това е цялото меню (абсолютно цялото меню, ба, дори на мен ми е трудно да повярвам)^^^

Отделно имаш:
бутон исо
бутон баланс
втърка екпожър компенсейшън
втърка за апертура/скорост
бутон за сниамне
бутон за избор на фокус точката
бутон за избор на метеринга, 3 типа метеринг.

Няма нищо друго, освен няколко забутани къстъм функции :) :)


В същото време новите евтини апарати дето се водят "entry level", са много по-сложни и неудобни.

Влизаш в менюто и се загубваш. 10 настройки за фокус тракинг. 3 настройки за ауто-исо-то. някакви неща тип: exposure settings auto override protection за s и а.


Друг пример: Купуваш кола, базов модел 2018: получаваш, огромен таблет с андроид и безброй настройки за икономичност, спортност, твърдост, бла бла, тралала, адаптивен автопилот, ленс асист, навигация, 15 бутона на волана, тъчскрийн, всяккави цветни лампи дето мигат и светят.

Купуваш спортна кола от 90-та, получаваш: 3 педала, скоростен лост и волан.

И са, знаем че ако новата е автоматик се кара по-лесно, може даже и да е по-бърза, по-сигурна със сигурност. Ама няма да станеш пилот като я караш.

Може би е моя грешка че разбирам "начинаещ фотограф" като "начинаещ състезател", а не като "млад шофьор", знам ли. Различни хора, различни разбирания.

Много дълго, извинявам се на който го е прочел :)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: flac   
Дата:   13-02-18 23:48

"D_Ave" "Xizario" не споря с никого.
Това със стрелката във визьора ме върна в детството с Практика МТЛ-бе..., не това беше Бронетранспортьор в казармата...
3 или 5 беше - точно със стрелка и си имаше батерия, но баща ми не си я купуваше :):)

Викаше ми - мери по носа като снимаш :):): Това за фокуса - блендата я зае@и... - от сегашна моя гледна точка - "смях в залата".

С 2-3 думи сте много прави, но Вие имате опит, а Питащият - не...

Та затова държа "неговата" позиция... нищо не държа... :)[beer]



Публикацията е редактирана (13-02-18 23:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-02-18 09:23

D_Ave ,абе така е и не е баш така.В нета има много инфо как про-та /демек хора дето снимат за кинти/махат тежките дслр макар и фф и минават на леки кропки безогледалки.В повечето случаи,всеки един техен коментар,започва с това дали кропката ще се справи с дадена ситуация и дали аджеба,ще има голяма разлика с фф,който са ползвали до момента.Заключението е ,че с хубави обективи,тя е толкова минимална,че не си струва нито разликата в цената,нито в теглото.Има тук съфорумец,който прави сравнение с Т1 и А900 ,ако чете темата и реши може да го покаже....:)
Не хвърляй новобранеца с скъпи тела и обективи,без да има нужда от това.Теб кропката може и да не те кефи и да го усещаш като минавка,че си купил такава,но не всеки е на това мнение.
Трябва и малко обективност.
Хареса ми примера с колата,макар ,че и такава от 90-те спортна кола,пак няма да те направи пилот,или с две думи,колата няма да направи един човек пилот,а едни други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   14-02-18 09:49

ombre, каквото ти каза - така е и не е така. и аз познавам про-та дето плющят цял живот с кропки в студиото на хубаво осветление и на бленди 5.6-8 и като има кажеш full frame падат от смях. също така познавам (срам ме е) и "про"-та които снимат сватби с 20д и 28-105 и даже си намират клиенти, че даже и има харесват снимките, нищо че половината са като с телефон.
за третия вид про-та да не говорим - за тях най-хубавия апарат е този, за който са им платили най-много да пуснат 2-3 снимки с него и да го похвалят. че даже някои от тях снимат и филми... с телефони... тях много много ги няма по нашите ширини, ама навън се намират.
разни хора разни идеали, разни стандарти. не можеш обаче да отречеш, че какъвто и обектив да сложиш на какъвто и кроп фактор да го сложиш има ситуации в които не можеш да постигнеш визията на full frame-a.
идеята на мен ми е друга. винаги зависи какво иска човека, на какво се надява и къде иска да стигне. както казах по-горе - ако фотографията за един човек са семейните снимки, за друг е изчанчения арт, за трети е средство за препирание а за 4ти е хоби. за това и казах, че най-важното е да седне човек и да помисли какво иска да снима и какви снимки харесва и доколко ще е сериозно занимание за него.
а, между другото - гледайки цените на обективите за някои безогледални системи, пък и на телата започвам да си мисля, че всъщност снимането с апарати като по-старите full frame тела на известните производители се оказва едно доста евтино начинание, стига човек да знае какви обективи да си подбере без да трябва да дарява някои важни и неважни органи:)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-02-18 10:14

Така е ,разни хора,разни идеали,и всеки има мнение.Аз не отричам фф,нито кропката,нито 4/3,щом на някой му е кеф да снима с нещо,то нека го прави именно с него.Тук има хора дето с кропки правят неща,в пъти по хубави от такива дето са с фф.Това с студиото и блендите,не е баш така,понеже има джамци за кропки дето стигат на 1.4,1.2-демек светли,мисълта ми е ,че така както го описваш,е все едно кропката става само за студио и има само тъмни стъкла,поне някой нов може да се подведе.За цените си прав но пак само донякъде.Ако сравняваме нови обективи,със съвременна оптика,които покриват и матрици с много пиксели-да скъпи са,сравнени със старата оптика,но след години тази която е сега нова,ще остарее и ще е по евтина.Няма как света се развива и то с бесни темпове.Друг е въпроса на колко хора им трябват тела за 7-10 бона и какво може да снимат с тях,което не може за такова за 3 хилки например.За ситуациите за които говориш,аз не мога да се сетя за такива.ФФ,ще даде един стоп разлика,по хубаво боке,но не виждам ситуация,която да не може да се снима с кропка,ако искаш дай някой пример.Отделно от това,за самите кропки си правят джамци дето с направени специално за тях,и когато сложиш едно хубаво стъкло на такова тяло,разликата е супер минимална при бокето,остава по доброто представяне на високо исо и съоитветно единия стоп,което пак е спорно,понеже стара матрица на фф,ще се представи по зле от нова на кропка такава,при тези параметри за които говоря.Виж темата за фуджи,колегата Хонда е постнал кадри от неговото про2 и неговия марк 3,само дето марк 3,не е стар апарат,което е още повече показателно,че хубавия сензор и хубавата оптика са разковничето,останалото е ЗАУ.И все пак ми се иска колегата да чете темата и да качи кадрите,за които споменах в предния пост.
Ако пък ти е интересно на лс,мога да ти пратя няколко набързо намерени линка,да видиш за какво говоря...:)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: lamerko   
Дата:   14-02-18 10:26

По-големия проблем не е в отричането, а в прекалените очавания към нещо, особено когато се става въпрос за обобщаване :)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: sauron69   
Дата:   14-02-18 11:11

Като почна да чета изказвания от сорта ФФ това, ФФ онова, само той е върхът, винаги се сещам за един лаф на Джъмбо преди години който при такива спорове казваже че ФФ пък е кропка за средния формат. Та така [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-02-18 11:18

sauron69 -мислех да кажа същото,ама и без това оплескахме темата на момчето.Понеже спомена Джъмбо,той и Лени правят страхотни неща с Пентакс к30,с който тя снима и новия Пен.В този ред на мисли той е микро с-ма.......
Както и да е,нека автора си вземе което му е на сърце....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Synthy   
Дата:   14-02-18 11:22

Автора (ак оизобщо го интересува, а не е прзен профил за да има нови постове), да взима нещо и да снима, вместо да умува.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: silvesar   
Дата:   14-02-18 11:50

D_Аve Значи всички които имаме без огледало сме се прекарали яко [smilie18]
Към автора на темата, намери някой приятел или познат с фотоапарат, вземи поснимай малко ако имаш възможност с различни тела и тогава реши какво точно да си вземеш.



Публикацията е редактирана (14-02-18 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   14-02-18 12:03

silvesar ако гледаш на нещата от гледна точна на ергономия - сте:)
шегувам се, просто искам да кажа че на мен малките тела на безогледалките хич не са ми удобни, държа ги едва ли не с 3 пръста и постоянно внимавам къде си слагам пръстите, пада едно танцуване по милиметрите пластмаса оставена от производителите направо ти е бедна фантазията.
голямото тяло ми пасва в ръката идеално, има къде да го хванеш здраво, всичко е удобно от гледна точка на ергономия. е, тежко е, ама ако отпред има голям обектив поне се балансира.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: OIM   
Дата:   14-02-18 12:07

Казваш , за тежкият огледален има лесно решение - слагаш му един още по тежък зум отпред и готово[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   14-02-18 12:13

ами не, казвам точно не обратно, че ако зума отпред е тежък по-добре е отзад да има тяло, което да можеш да хванеш стабилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-02-18 12:14

Сега,ако ограничим темата до захват,там дслр-а е номер 1,ама го казвам като човек дето е 194/100 кг с големи лапи,за малки ръце безогледалката си е ок.Въпреки това снимам с Е2,вярно идва ми една идея малък ,но в никакъв случай не ми е неудобен апарата,и все пак Т1/Т2 е по добре за моите ръце,особено с батериен грип.Пробвах ПРО2,за него няма грип,но е мега удобен,тук евала на фуджи за това тяло.Е3 е още по малък от Е2,ама е супер да гледаш това телце,каква картинка вади.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: OIM   
Дата:   14-02-18 12:18

Аз закачам на врата хт10 с китака =700 грама и обикалям цял ден по баирите без проблем
С огледален мисля нямаше да е така


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   14-02-18 13:17

D3400 с китака е 600гр, D5600 пак там някъде [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Dinev   
Дата:   14-02-18 13:21

Аз затова вече не питам нищо в този форум...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ggospodinov   
Дата:   14-02-18 14:48

Благодаря на всички за мненията, научих доста неща и донякъде се обърках [smilie25] . Относно снимането съм използвал два модела:
- Canon 1300d + китовски обектив.
- Canon 7D Mark II но не помня с какъв обектив беше.

Относно безогледалните, не съм снимал с такъв и не знам как стоят там нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: aceontheriver   
Дата:   14-02-18 16:22

На мястото на автора бих взел сони а6000+16/2.8 за пейзажи +50/1.8 OSS за портрети. На старо се намират доста изгодни оферти. Ако парите не стигнат за 50/1.8 може да се вземе някой стар ръчен обектив за 100-130 лева 50/1.4. Някой като каже ФФ тяло все едно това е единственият апарат и кропките не струват(с кропки снимки все едно не могат да се правят) 2 години снимах с а6000 и с 50/1.8 и е чудна комбинация.
Олимпусите също са добри камери(някой беше предложил) нямам опит с тях, но от опит бих препоръчал да не се захваща с dslr, освен ако няма по-специфични нужди.
Успех с покупката!

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Бармалей   
Дата:   14-02-18 16:23

"Благодаря на всички за мненията, научих доста неща и донякъде се обърках [smilie25] "
Не се обърквай... Купи най-скъпия - възможно - фотоапарат... Все пак тук - на базара - трябва да има и такива тела...
А иначе - вземай един - какъв да е - и снимай... снимай... Ако те хване крастата след това, парите вече ще са без значение... питай мен...

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ombre   
Дата:   14-02-18 16:32

Точно това сони,с тоя калпав визьор си е набутвация.По добре некс 6/7 или 6300/6500,ако ще е сони де.Имал съм и 6 и 6000,определено втория ме кефеше повече,по хубав визьор,магнезиево тяло,16 пиксела предостатъчни,ако няма да се печати нещо свръх голямо,но пък по непретенциозно за по стари и евтини стъкла.В тоя ред на мисли,да види и фуджи,определено картинката му ме кефи в пъти повече от сонешката.Оли-то е страхотна машинка,можеш да му закачаш доста стъкла,единствено динамичния обхват му куца,но е нормално с този малък сензор.Ама цените са други.
Авторе казваш,че не си снимал с безогледалка,съвета ми е преди да вземеш каквото и да било,да пробваш,че кинтите лесно се дават,ама полсе е тегаво да продаваш,ако не си направил удачния избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Konstantinov   
Дата:   14-02-18 16:53

Поне в официалните източници www.dpreview.com и www.dxomark.com дават че най-добрия сензор и най-добър жепег и рау има д3400 спрямо сони а6000 и спрямо каноните от същия клас.Апарата тежи под 400 грама и е като безогледалка и нов с обектива струва 899 лева в технополис.
И с 4-те апарата д3400 и а6000,д3300 и канон 1300 а и 200 могат да се напарвят добри снимки има в нета много примери, като по-добър и на по -ниска цена е никона д3400 ,никон продават у нас на малко по-ниски цени при малко по - добро качество поне според тия сайтове, което сигурно е незабележимо при ежедневно снимане.
Все пак може да се отиде във фото магазините -синтезис , павилион или другаде и да пробва на своя карта и да си купи каквото му хареса.
ДХО
ДПР



Публикацията е редактирана (14-02-18 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Pac   
Дата:   14-02-18 17:05

Значи толкова патих с DSLR без фина настройка на фокуса (в моя случай D5200), че на никого не бих препоръчал такова нещо. Калибрация само в сервиз по 1 обектив. С всички други обективи яко фронт/бек фокус. Пък ако ще сензора да е най-добрият на света, ако няма фокус, за какво ти е?
Ако е Никон, минимум 7ххх. 3ххх и 5ххх за мен просто не стават.



Публикацията е редактирана (14-02-18 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: BEYA   
Дата:   14-02-18 17:18

А някой знае ли Финната настройка при Canon от кой модел нагоре почва.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   14-02-18 17:20

BEYA написа:

> А някой знае ли Финната настройка
> при Canon от кой модел нагоре почва.

Цък



Публикацията е редактирана (14-02-18 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: OIM   
Дата:   14-02-18 17:26

Димитър Цанков - аз сравнявам теглото на фуджи с по сериозните модели на канон и никон
Тия 3000 , 5000 изобщо не ги слагам в сметката точно заради липсата на финна настройка на фокуса


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: iasen2   
Дата:   14-02-18 17:38

"А някой знае ли Финната настройка при Canon от кой модел нагоре почва."

https://photostudiobstyle.com/blog/kalibrirane-na-fokus-na-obektiv/




Публикацията е редактирана (14-02-18 17:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   14-02-18 18:05

Значи... като си в планината и снимаш пейзажи най-много те бърка колко точно ти е плитък фокуса и че е избягал с малко.
Иначе да, това с бекфокуса си е реален проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: stanislavkos   
Дата:   14-02-18 18:08

50D има AF Microadjustment, 60D няма, 70D пак има.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Бармалей   
Дата:   14-02-18 18:15

Ндааа... Колеги, някой от вас настройвал ли е микро аджъстмън на варио обективи? Интересно ми е -- да обясни - как с една и съща корекция, и на 30мм. и на 100мм. коригира бек и фронт фокуса?



Публикацията е редактирана (14-02-18 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: iasen2   
Дата:   14-02-18 18:23

Сигма док се ползва за сигма обективите арт и спорт серия . За останалите - през балкона :)



Публикацията е редактирана (14-02-18 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   14-02-18 21:04

Бармалей аз съм настройвал, имаш стойност за двата края на вариото. за обектива с който пробвах реши проблема с компенсация само в дългия края, така че явно действа.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ivjordan   
Дата:   14-02-18 23:55

Значи, като почнат апологетите на сапунерките да ми обясняват, колко било яко цял ден да си ходиш по баирите със 600-700 грама апарат и се изприщвам. Явно не са чували, че по баирите освен апарат се носи и статив. Освен това се носят спален чувал, палатка, храна, вода... Горе долу около 25 килограма се получава раницата. Ей на тия 25 килограма, стоте грама по-лека безогледалка, сравнено с СЛР са мнооого важни, вервайте ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: MURTAGON   
Дата:   15-02-18 02:01

Към автора. Момко, каквото и да вземеш продиктувано от тук на форума няма да е твоя избор. Повярвай ми. Всеки може да каже колко ти са хубави или не обувките на краката,но само ти ще знаеш колко са ти удобни.[smilie21]



Публикацията е редактирана (15-02-18 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: OIM   
Дата:   15-02-18 08:06

Ако човек си изкарва хляба с фотография , разбирам да носи 25 кг раница на гърба си
Но аз съм аматьор щракач и такъв товар би убил удоволствието от снимането , още повече че не съм в първа младост
Гледах наскоро Томас Хийтън коментираше че обмисля да мине на безогледалка, за да намали теглото на раницата си [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: sauron69   
Дата:   15-02-18 09:08

Ми не всички мъкнат палатки и спални чували [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Svsvet   
Дата:   15-02-18 10:57

https://www.dpreview.com/buying-guides

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: ZENON   
Дата:   15-02-18 17:44

Смешно ми е.
По-нагоре някой каза, че 25 кила +/- 100гр. са без значение.
Обаче!
Едно е да вземеш статив за камера с обектив 2 кила и канче, друго е статив за 1 кило камера и канче. Само много сбъркан в математиката човек, няма да събере 2 и 2 тука...
Плюс това, общо взето всеки грам си е от знаение по баирите, ама колегата може да много як просто [smilie7]

Абе, който иска да се гърби. Аз отдавна приключих с това. Всичко има някакви граници - мазохизмът също ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: keri-di   
Дата:   15-02-18 17:51

А пък,какво е апарата ти да няма нужда от статив-или в краен случай,някакъв мини?

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: Бармалей   
Дата:   15-02-18 18:16

Автор: ggospodinov
Дата: 14-02-18 14:48

Благодаря на всички за мненията, научих доста неща и донякъде се обърках
И аз... и аз се обърках...Не мога да разбера? Във форума ли съм? В базара ли съм?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: pllb   
Дата:   15-02-18 19:50

Открих много полезни съвети!

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: deandimov   
Дата:   15-02-18 20:12

[smilie5] Nikon D7200 като леко тяло. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   15-02-18 21:23

Бреййй, тука битка огледалка vs безогледалка, в съседната тема също - то това става бетер като android vs ios, левски vs цска, мерцедес vs бмв и т.н и т.н.:)

и все везните клонят към спора голямо vs малко и тежко vs леко - явно и във фотографията размера има значение:)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ - избор на първи DSLR апарат
Автор: aidend   
Дата:   15-02-18 21:37

Без да претендирам, че разбирам много даже нищо не знам. Но един приятел искаше да ми продаде CANON 5D за 500 лева, но аз си казах, защо ми е - 1300д е по-добър има live wiev, bluetooth нов модел е, със сигурност е по-добър. Та нашите ми взеха 1300д и да за начинаещ е окей. Но познайте колко, ползвам live wiev, видео и др неща. Грам не ги ползвам. Бях се наплашил, че е стар модел и няма да мога дасе справя с него. И приятелчето като ме снима, с 5дето, динамика, цветове, по-висока скорост на снимане. и на всичкото отгоре full frame.
5d - бие 1300д и по исо и по динамичен обхват.Във всички сравнения. А друг мой приятел имаше. Canon 750D продаде го и си взе 5D -и е мега, мега доволен и щастлив. Правя сравнения 5д срешу 750D, и отново 5d бие във сайтовете и питам приятеля.
Добре де 750D има live viev,чупеш екран, видео, повече фокусни точки и още куп повече неща. И той каза, не ползвам live viev, Нито екрана, не ми трябват толкова много точки. ТИя неща ги ползват аматьорите. 5D ми е напълно достачен.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »