Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: abozhilov   
Дата:   22-01-18 16:14

Здравейте! В момента имам Nikon D90, който ползвам с обективи Tamron SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 Di II LD; Sigma 18-50mm F2.8 EX DC Macro HSM и Nikkor AF-D 50mm F1.8. Мисля да сменя D90 с нещо малко по-модерно, от сорта на D7100 или D7200 (не че първия не и той стар модел де), обаче се чудя дали тези обективи, които са горе-долу на годинините на D90 няма да издишат на 24 мегапикселовите по-нови матрици. В някакъв форум дори четох, че спада в резолюцията на лещите е толкова осезаем, че дори е възможно крайния резултат от старо стъкло и нов сензор да е по-лош от старо стъкло и сензор с по-ниска резолюция. Не съм специалист и не разбирам кой знае колко, затова моля за мнения дали ако еъпдейтна телото няма да се наложи и обективите да сменявам.
Благодаря и поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: io_bs   
Дата:   22-01-18 16:21

Да, като гледаш снимките на 100%, те ще изглеждат по-зле. Но пък ще получиш много по-добър автофокус и високо исо.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 16:52

Според теб тия обективи, които използваш трябва да бъдат спрени от производство и продажба ? Излиза ново тяло и хоп нов обектив към него за да му е по мярка. Това ако беше вярно и оптиката е толкова скапана,хората сами щяха да си сменят обективите на всеки 5 години без да е необходимо хватки от сорта нов байонет и нова система.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: dekov   
Дата:   22-01-18 16:54

При 100% разглеждаш различно увеличена снимка,
естествено, че при по-голямо увеличение ще ти се вижда по-размазано.
Това, което ще регистрира обектива на матрица с по-малка резолюция, ще регистрира и на по-голямата.
Като не става въпрос за матрица 2,7 МР. и 24 МР.
При 2,7 МР. матрицата няма да регистрира цялата разделителна способност на обектива.


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 17:29

Битува мнение,че за APS-C предела е 16 мегапиксела съответстващи на физическата разделителна способност на оптиката.Другото е Маркетинг. D90 ако не се лъжа беше 12.5 МР. Ако се подхожда от позиция на сметки,в единия случай печелиш физически още 3.5 МР, а в другия пак получаваш 16 МР но плащаш за 24 МР. Естествено новото тяло дава нови функции,матрицата по висока динамика и по малко шум ,което по същество не никак маловажно.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: io_bs   
Дата:   22-01-18 17:45

MURTAGON написа:

> Битува мнение,че за APS-C предела е 16
> мегапиксела съответстващи на
> физическата разделителна
> способност на оптиката.Другото е
> Маркетинг.

Това е различно за всеки обектив. 50-ката му на f/5.6 ще е рязка по целия кадър и на 24 мп, а зуумовете му сигурно ще са меки по ъглите.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: abozhilov   
Дата:   22-01-18 17:51

Изобщо не мисля, че на 5 години трябва да се сменят обективите. Просто съм чел някакви писания, дори тук, че по-старите обективи не могат да "нахранят" матриците с по-висока резолюция. Това, в комбинация с няквите тестове на обективите ми в DxO, които знам че са далече от реалните условия, но все пак са доста...странни, ме накара да питам и тук. Въпросния Tamron в DxO с D90 му дават острота при резолюция 6 мегапиксела, което изобщо не знам как изкарано като резултат. Просто съл леко объркан, иначе съм наясно с другите плюсове от по-новите тела.MURTAGON написа:


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 17:57

io_bs Как ще ми измериш тая рязкост? На колко МР отговаря ? И в крайна сметка,по лошо или по добре ще изглежда изображението от тия обективи с 12,5 МР и 24 Мр До колко ще кропваш двата кадъра от двете матрици за да е равностойно тестването? Според мен ако 12.5 е кропнат на 100% ,то 24 трябва да е на 50% ,прав ли съм?



Публикацията е редактирана (22-01-18 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 17:59

abozhilov Просто си снимай и не влизай във филми. Всичко друго е суета.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: iasen2   
Дата:   22-01-18 18:06

това за обективите са форумни митове, не се хващай на тях
Ползвам обективи на 40 години - не отстъпват на новите изобщо.
просто има обективи и обективи..................

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: io_bs   
Дата:   22-01-18 18:10

MURTAGON написа:

> io_bs Как ще ми измериш тая рязкост?
> На колко МР отговаря ? И в крайна
> сметка,по лошо или по добре ще
> изглежда изображението от тия
> обективи с 12,5 МР и 24 Мр До колко ще
> кропваш двата кадъра от двете
> матрици за да равностойно
> тестването? Според мен ако 12.5 е
> кропнат на 100% то 24 трябва да е на 50%
> прав ли съм?

Photozone имат добри измервания на рязкост, аберации, винетиране и т.н., щом те интересуват точните числа.
По-доброто изображение ще дава по-новата матрица - не само че има по-добро високо исо и динамика, но е и в комбинация с по-добра АФ система. А дали ще ги сравняваш и двете на 100% изглед или едното наполовина - избери сам кое ти харесва повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 18:23

След като ми казваш,че всичко е субективно за какво иде реч ? Тогава на 12 МР ще кропнем на 200% ,а на 24 МР на 100% и гледай острота.



Публикацията е редактирана (22-01-18 18:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: BEYA   
Дата:   22-01-18 18:25

Нека да напиша и аз нещо пък някой ако знае да отговори.При ползване на наистина стари обективи като ръчно фокусни обективи. Ако намалим разделителната способнист на сензора от 16МП на 10 или на 8 по добри ли ще са резултатите? Настройка от тялото .

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: Pavlov   
Дата:   22-01-18 18:28

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: MURTAGON   
Дата:   22-01-18 18:37

BEYA намаляш резолюцията само в JPEG, в RAW e цялата информация без загуба. Това означава НЕ.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: asahi   
Дата:   22-01-18 18:47

"Автор: BEYA
Дата: 22-01-18 18:25

Нека да напиша и аз нещо пък някой ако знае да отговори.При ползване на наистина стари обективи като ръчно фокусни обективи. Ако намалим разделителната способнист на сензора от 16МП на 10 или на 8 по добри ли ще са резултатите? Настройка от тялото."

По-добре е да снимаш на макс. резолюция и после да шарпиш и ресайзваш във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: bg2014   
Дата:   22-01-18 20:13

И трите обектива на тяло Д 7200 ще са супер/дупер прекрасни.
Не се притеснявай. Разликата която е важна е съвсем друга:
1. Процесор за обработка на данните (най-съвременен)
2. Автофокусна система една от най-добрите въобще.
3. Новата матрица на Фуджи, а не на Сони. Макар, че някой се съмняват, че само за американския пазар са с матрица на Фуджи, но аз не вярвам.
Аз имах бройка за USA пазара и си беше на Фуджи сензора.
Разликата от Д90 е огромна, та дори от Д7100 е много голяма. Успех!

Оправи си заглавието.



Публикацията е редактирана (22-01-18 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: io_bs   
Дата:   22-01-18 22:30

MURTAGON написа:
> След като ми казваш,че всичко е
> субективно за какво иде реч ?
> Тогава на 12 МР ще кропнем на 200% ,а
> на 24 МР на 100% и гледай острота.

Остротата е субективна. Всеки има различни критерии за остро.

bg2014 написа:
> 3. Новата матрица на Фуджи, а не на
> Сони. Макар, че някой се съмняват,
> че само за американския пазар са с
> матрица на Фуджи, но аз не вярвам.
> Аз имах бройка за USA пазара и си
> беше на Фуджи сензора.
> Разликата от Д90 е огромна, та дори
> от Д7100 е много голяма. Успех!

Фуджи не правят матрици. Д7200 има матрица, произведена от Сони, тази в Д7100 ще произвеждаше от Тошиба (която фабрика вече също е на Сони).

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: hose   
Дата:   22-01-18 22:34

не

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: bg2014   
Дата:   23-01-18 00:13

Моя грешка.
Сензорът е на Тошиба, а не Фуджи. Никон Д7200 е със сензор от Тошиба.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: pabadjiev   
Дата:   23-01-18 00:50

Е и какво като има известна разлика (друг въпрос дали я има) когато снимката е посредствена като мисъл, послание, идея, атмосфера? Не се задълбавайте толкова много в техническите характеристики. Новият апарат няма да ви даде същността и великата сила на фотографския образ. Той зависи само от Вас. Останалото е фотографска суета...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-18 02:49

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: abozhilov   
Дата:   23-01-18 09:49

Напълно наясно съм с факта, че каквато и техника да придобия, тя няма да ме научи да снимам. Дори не съм си и помислял подобно нещо. Просто съм човек, а както знаем човека е същество материално и в повечето случаи иска да има "по-новото", "по-доброто", та макар и това, което вече има да му върши работа. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: marvesss   
Дата:   23-01-18 10:11

Повечето обективи са с по-голяма рязкост в центъра на кадъра спрямо краищата му. Имат определена разделителна способност.

На 24MP матрица сравнително добър обектив ще "напълни" пикселите с резолюция в центъра на кадъра, а краищата ще останат по-мекички.

Същият обектив на 12MP матрица ще изкара еднаква рязкост по цялата снимка.

От там идва "заблудата", че старите обективи не били подходящи за новите апарати. Дори да оразмериш 24MP снимката на 12MP, центъра на кадъра ще е по-добър от 12MP снимката на стария апарат. Този ефект подбужда за "нови обективи".

Ако обективът е твъде "лош" и не може да "напълни" повече от 12MP дори в центъра на кадъра, тогава е все тая дали сме снимали с 24MP матрица, оразмерявали, острили и т.н. ... резултатите ще са индентични със старото и новото тяло (като говорим единствено за оптични качества и влиянието им в кадъра).

Естествено, новия апарат, както споменаха по-горе, ще бъде с по-голям динамичен обхват и по-малко шум, по-бърз и точен фокус (при DSLR) което е допълнителен бонус.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: the-rookie   
Дата:   23-01-18 10:57

към автора на темата: Може би е добре да се уточни на какво се гледат снимките,щото всякаква последваща интерполация(намаляне на размер) обезмисля гоненето на висока резолюция!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: io_bs   
Дата:   23-01-18 12:51

Да, употребата на снимките също е важна. Не че производителите ни предлагат тела с ниска резолюция [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: abozhilov   
Дата:   23-01-18 15:19

Ами снимките ще се гледат на 1080p мониори, UHD телевизори,някои ще се печатат 13х18см. и в крайни случаи А4. В общи линии никаква "професионална" употреба няма да имат, а просто ще запълват личния ми и на близките ми архиви [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: Synthy   
Дата:   23-01-18 15:21

Снимай си с наличните обективи и недей да мислиш за глупости. Само се вкарваш във филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрци
Автор: slav5401   
Дата:   31-01-18 17:32

Абе ти за светлина, физика и лещи нещо чувал ли си? За пречупване на светлина и светлосила....А?
Този форум се пълни с булевардни интелигенти и недоклатени телефонни мегапиксел снимачи.
Разгледай фотоалбума на проф. Румен Георгиев/лека му пръст/.
Там ще видиш доста снимки-шедьоври, направени с "камера обскура".
Ако въобще разбираш за какво иде реч "професоре"!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: lamerko   
Дата:   31-01-18 17:50

Я да използвам темата - някой пробвал ли е Auto Revuenon MC 50/1.4 с lens turbo? Че към 10-тия метър към безкрайност ми опира, но не знам оптиката или чопа за блендата...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: spotter84   
Дата:   31-01-18 17:57

Адаш, както и Simbon4o беше споменал в някоя друга тема, тъй като все пак това турбо е китайско и за малко пари (но пък най-доброто цена/качество), често има вариации на разположението на оптичната двойка лещи :D Веднъж идейка назад към матрицата, друг път напред. И оттам идват и тези опирания. Ако например обаче позлваш никонски байонет обектив, вероятността да има опиране е почти 0. Аз ползвам Canon FDn 50 1.4 с ленс турбо, но преправен на EOS. Заради тази модификация и пак заради споменатите разлики при разположението на лещите, при мен опита още към 5-ия метър :D [smilie5]



Публикацията е редактирана (31-01-18 17:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: spotter84   
Дата:   31-01-18 18:00

А този Revuenon за какъв байонет е? M42?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: lamerko   
Дата:   31-01-18 18:03

PK байонет

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: spotter84   
Дата:   31-01-18 18:07

За мен е само това. Разположението на групата лещи на самото турбо. Мисля, че може да се коригира. А обективът бил ли е на друг байонет преди това или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стари обективи и нови матрици
Автор: lamerko   
Дата:   31-01-18 18:10

Не, не е бъзикан. Странното е, че задния елемент не излиза повече от милиметър навън, което не би трябвало да е въобще проблем. Чопа за блендата обаче е по-обемист от стандартните на Пентакс - мисля, че може да е от него, ама как да го измеря дайба...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »