Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   30-12-17 00:43

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   30-12-17 00:43

Здравейте. Когато се сравняват сензори на фотоапарати, често се дават линкове от DXOMark. Понякога и аз поглеждам там, но само за да добия някаква обща представа. Да речем, че колкото са по-големи числата за съответния показател, толкова съответният сензор е по-добър (най-общо казано). Не съм запознат в детайли.

Тук давам линк за сравннеие между Nikon D7200 и Sony a7.

За low light ISO а7 има повече точки от d7200, което си го обяснявам с това, че сензорът е 2 пъти (грубо) по-голям, и при еднакви бленда и скорост, върху него ще попадне повече светлина. Имам предвид площта на целия сензор, ясно е, че на единица повърхнина количеството попаднала светлина е еднакво.

Оттам нататък - стойностите за Portrait (Color Depth) и Landscape (Dynamic Range).

Дълбочина на цвета за портрет - какво точно се има предвид?

Динамичен обхват за пейзаж - означава ли за конкретния случай, че щом стойностите за динамичен охват за D7200 са по-големи, то тогава може с по-голям успех да се коригират да речем прегорели области от кадъра на D7200, отколкото на а7, въпреки, че D7200 e кропка?

Знам, че съфорумци като chrisnoch, Simbon4o, hotsnail, lamerko (разбира се има други, но за тези се сещам най-вече) са доста наясно с техническата страна на нещата.

В теми с техническа насоченост по принцип не участвам. Реших все пак да пусна такава тема, тъй като в хода на дискусията ми се иска да добия някаква, макар и бегла представа за въпросните показатели.



Публикацията е редактирана (30-12-17 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: Pavlov   
Дата:   30-12-17 07:47

>>> ТУК <<< прочете ли?
Иначе аз отдавна съм престанал да обръщам внимание на писаниците на DxO Mark. Още когато забелязах, че дават различни оценки на камери с еднакви матрици [smilie18] . Което ме навежда на мисълта, че ползват за тестовете си JPEG кадри директно от апарата. А аз снимам в RAW. И когато решавам да сравнявам различни апарати, си дърпам примери в RAW от DP Review, обработвам ги както си знам, и тогава гледам разликите.

Ето едно сравнение между D7200 и A7. Кадрите са в RAW на ISO3200, конвертирани с Lightroom, с еднакви настройки. Вижда се, че D7200 е малко по-шумен, но разликата не е голяма. За да ги оценят двата модела 1333 срещу 2248 точки, в DxO Mark сигурно са гледали готов JPEG. При него Sony-то логично води с много, просто защото прилага по-голямо шумоподтискане, а и няма АА филтър.



Публикацията е редактирана (30-12-17 08:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   30-12-17 08:05

Pavlov написа:

> Още когато забелязах, че
> дават различни оценки на камери с
> еднакви матрици [smilie18] .

А не си ли пробвал да си го обясниш, че имат различен алгоритъм за АЦП, различни Bayer филтри и от там може да се получават някакви разлики? Или при теб със сензора се приключва работата?

Иначе да, когато тествах D610 и D7200 при абсурдно отваряне на сенки D7200 имаше повече за показване, но пък го изкара с малко шум, докато каквото излезе от D610 беше с по-малко шум... но то се знае, разликата е един стоп.

Иначе ако ще сравяваш системи сложи и планираните обективи във формулата (която и до сега не е супер елементарна).

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   30-12-17 08:34

Pavlov написа:

>
> >>> ТУК <<< прочете ли?

Pavlov благодаря, не бях поглеждал там.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: sauron69   
Дата:   30-12-17 09:41

For our DxOMark Camera Sensor reviews, we measure the image quality of camera sensors that can record images in RAW format, and all analysis is undertaken before demosaicing or JPG processing. The DxOMark camera sensor sub-scores and overall scores are based on the following criteria:

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DXOMark
Автор: Jorro_Z   
Дата:   30-12-17 12:11

Като стана дума за DxO, нека да Ви разкажа една история...

Есента на 2015 г.
От няколко месеца (всъщност около година и половина) е излязъл на пазара Пентакс 645z, но все още няма достатъчно пълни и подробни тестове с него, и най-вече технически тестове на качествата и възможностите на този сензор (тогава нов).

Всички са вперили поглед в сайта на DxO и тръпнат в очакване кога ще се появи ревю с тест на сензора. Обаче няма и няма...

Изведнъж, съвсем случайно, някой отваря ревюто на съвсем новия тогава Sony A7RII, и забелязва следното:

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/czqf8875.jpg


https://dphotoworld.net/_nw/38/68666504.jpg


(Забележка: това е скрийн-шот, който циркулира в мрежата от есента на 2015 г. Има го на много места, например тук:
Sony Cyber-shot DSC-RX1R II показала выдающийся результат в DxOMark от 23.12.2015.)

Интересното е, че в официалната класация на камерите - Пентакс 645z липсва напълно. Само в станицата за Sony A7RII се вижда тази класация, в която участва и той.

Заваляват коментари в нета, въпроси и прочее. На следващия ден въпросната класация от скрийншота изчезва напълно отвсякъде в сайта на DxO. Но вече е направен въпросният скрин-шот и се разпространява в мрежата.

След няколко дни излиза официално становище на DxO, в което се казва, че това е фейк, невярна и подвеждаща информация. Пентакс 645z се тествал в момента, но тестовете още не били завършени. Към настоящия момент данни за Пентакс 645z няма.

Един от оргументите тогава, че тази информация е фейк (запомнил съм го много добре) беше - че според тяхната система на тестване, не е възможно да се постигне резултат от 101 точки. Максимумът бил 100 точки, но нямало камера, която да ги е постигала.

Минават месеци. Постепенно стават години. Резултати така и не се появяват. Пентакс 645z не съществува за сайта DxO. Направени са много, много тестове на камери, излезли на пазара след него, но за точно този модел ревю и резултат не излизат.

През 2017 г. на пазара се появява моделът Хаселблад X1D-50c. Интересна и хубава камера, и по-нтересното - тя е със същия сензор, който има и Пентакс 645z. Скоро след това излиза ревю и тест на Хаселблада, при който тест - О, изненада! - апарата постига "невъзможните" 102 точки. Резултатът разбира се, бива публикуван веднага, и - отново Изненада! - в класацията на второ място се мъдри въпросният, вече досадил ни безкрайно Пентакс 645z със скромният резултат от 101 точки. Нещо повече - всички останали параметри от теста (портрет, ландскейп, спорт) точ-в-точ съвпадат с "фейкът" отпреди 2 години.

Ето я настощата класация на DxO: Camera sensor database

...

Тъпа и глупава история, знам.
Почти всички ще кажат - баси драмата! (и ще бъдат прави, разбира се).

Но все пак сигурно ще има няколко човека, които ще се замислят и ще се запитат: Защо DxO почти 2 години крие резултат от тест на камера? Какви са причините, какво печелят, и (може би) - кой им плаща, за да не ги публикуват?

Ето един такъв човек, който се е запитал това:
This is why the Pentax 645Z DxOMark score of 101 was never published

Обяснението (поредното) от DxO този път е толкова тъпо, че чак е обидно:

"We made a pause on medium format a few years ago just because of our production bandwidth,” a DxOMark spokesperson told PetaPixel, explaining that they simply couldn't keep up with the other tests they needed to do. "We will now soon republish this type of camera, and Pentax 645Z should be published soon […] in a matter of days."

Извинявайте, ама дори и така да е (както твърдят) - какво им пречеше да публикуват резултата на Пентакс 645z, който очевидно са "успели" да тестват, тъй като данните от теста са налице още през 2015 г.?

И интересно как така решават да си възобновят тестовете на средния формат апарати точно в момента, в който апарат Хаселблад постига 102 точки от теста. (Доколко тези 102 точки са наистина толкова, при положение че сензорът е същият, е отделна тема).

Дали цялата тая простотия не е просто в интерес на една марка, чийто пряк конкурент се явява въпросният Пентакс? Дали по този начин се скриват качествата на този модел, за да не могат хората да се информират (и евентуално ориентират към него, а не към 3 пъти по-скъпите модели от другата марка)?

...

Толкова по отношение на "безпристатните", "точните" и "независимите" тестери DxO.

Не знам за Вас, но за мен те отдавна НЕ са в графата "независими". Впрочем, това не е единичен случай на "странно" поведение и "странни" резултати от тестовете им. Има много апарати, чието РЕАЛНО представяне силно се разминава със резултите от тестовете на DxO.



Публикацията е редактирана (30-12-17 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: dinio84   
Дата:   02-01-18 02:09

Честита нова година на всички! Нека ни донесе здраве и много успехи!
Що се отнася до DxO, те винаги са обичали големите (платежоспособни) играчи, а по-малките като Pentax или Fuji не са на дневен ред. Тестват се сякаш с неохота и ако има време...,а колко са реални резултатите... Пресният пример за това е КР - излезе преди почти година, но все още не е тестван, за разлика от D850 и А7 III да речем, а за Fuji пък не намирам нищо след 2012-та



Публикацията е редактирана (02-01-18 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: colorphoto   
Дата:   02-01-18 07:00

Малко хора снимат с Пентакс а още по-малко професионално с тази марка и за това икономисват сили и средства за тестове и ревюта.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-01-18 10:08

Много отдавна DXO минаха на тестове от това да правят роу конвертор или каквото и да е друго. DXOmark е един от най-често използваните доводи при купуване на техника от хора, които нищо не разбират и за съжаление, това са повечето от купувачите и техните гласове се слушат повече от тези на хората, които снимат заради снимането. За съжаление в днешно време камери и обективи се проектират да печелят точки в DXOmark.
Имам много познати, които все ме питат какъв обектив да си купят и като кажа какъв последва въпроса "ама как този, той пълни само.... мегапиксела?". После всяка тема в този форум е броене на пиксели и динамичен обхват или исо...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Xizario   
Дата:   02-01-18 13:41

@Simbon4o, абсолютно си прав. Преди години още четох блог пост на някакъв бивш оптик от канон.

Той твърдеше че са променили доста от обективите си към по-лошо, само за да постигнат по-висока резолюция, защото резолюцията е това което тестват сайтовете и пиксъл пийпърите и влияе на пазара като цяло.

И разбира се като стане дума за апарати се гледа динамичният обхват, все едно апарата е само матрица и няма нищо друго в него.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: mugen   
Дата:   02-01-18 14:27

DxO в началото беше интересно, сега наистина се комерсиализира много.

Иначе представянето на камерите, които съм ползвал винаги се е припокривало с техните измервания.
Ей така без да навлизам в подробности горе/долу съм знаел какво да очаквам.

За обективите дето съм гледал също - имат едни картинки дето показват остротата по кадъра и са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-12-18 12:44

Да повдигна малко темата.

Погледнах сравнение в DxOMark между D7200 и D750 . Учуди ме това, че относно Landscape (Dynamic Range) за D7200 стойността е 14.6 Evs, a за D750 14.5 Evs.[smilie11]

Как е възможно това, при условие, че D750 e фулфрейм, при това не някакъв праисторически? Двете камери са от едно и също поколение, вярно че D7200 e по-нов, но съвсем малко по-нов. И двете камери са с по 24MP, което означава, че при равни условия всеки пиксел на D750 получава 2.25 пъти повече светлина. [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   16-12-18 14:16

D7200 е по-висок клас камера спрямо D750, нормално...
Какво като е кроп?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: victory13   
Дата:   16-12-18 14:31

Че откога класът определя динамиката [smilie8] ...

Питащия явно друго го тормози в тоз въпрос [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   16-12-18 15:36

Споменах го, защото като чета оставам с впечатление, че човека си мисли Д750 за по-добрата машина... но по-добра в какво? Като тяло D7200 е в пъти по-добро от пластмасарката D750. Имал съм ги и двата за поне 2-3 години време.
Кропката като тяло, като опериране, като скорост... е осезаемо по добра спрямо фулфрейма.
D750 е едни гърди напред при снимане на тъмно... то е ясно защо. По едрият пиксел винаги дава по-добра картинка на тъмно.
Обаче при добри светлинни условия нищо чудно кропката да извади малко по-добра картинка. Но там нещата са толкова близки, че няма смисъл да се коментират...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: lamerko   
Дата:   16-12-18 15:38

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: victory13   
Дата:   16-12-18 16:01

по-добра и по-зла се оценяват, като качиш някоя снимка с по-добрата, и кажеш че по-злата не може да направи това [smilie5]

и понеже нямаш такава снимка, остават мисловните напъни [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   16-12-18 17:11

Не е нужно да се доказва нещо на човек, който няма необходимите знания да го разбере така или иначе [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-12-18 17:15

Krassy написа:

> Споменах го, защото като чета
> оставам с впечатление, че човека
> си мисли Д750 за по-добрата машина...

"По-добрата машина" е малко относително. Зависи за какво. Не съм имал D750, но и аз съм чувал, че като цяло дава някакво по "пластмасово усещане" в срaвнение с D7200. Освен това максималната синхронна скорост при снимане със светкавица за D750 е 1/200 срещу 1/250 за D7200; максималната скорост на затвора за D750 е 1/4000 срещу 1/8000 за D7200.

Вижда се, че при D7200 някои неща са по-добри, но те нямат никакво отношение, когато говорим за чисто техническото качество на кадър, получен от съответния сензор.

Така, че по отношение на качеството на кадъра, винаги съм мислил D750 за по-добрата машина.

Krassy написа:

> Обаче при добри светлинни условия
> нищо чудно кропката да извади
> малко по-добра картинка.

Защо да извади по-добра картинка? D7200 e само с 6 месеца по-нов от D750. И двете камери са с EXPEED 4 процесор.
[smilie11] [smilie11] [smilie11]



Публикацията е редактирана (16-12-18 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-12-18 01:40

Абе и аз ги имах и двата по едно време и не знам кой е по-добър и кой по-зъл [smilie18] ама така и аз да съм в оффтопика в който сте навлезли искам да кажа на тоя който ще взима D7200, че не съм срещал по-добре да му пасне обектив от тоя за ФФ - Nikkor 20/1.8 G [cool]
А на DxOmark да се чете с едно око, че те може да са се спрели да се интересуват от средния формат, ама за сметка на това стават сериозна конкуренция на GSM Arena (друг БГ сайт!) за ревю на телефони [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   17-12-18 16:15

Е то ако си фотограф с опит и вземеш двете тела да поснимаш известно време, ще разбереш кое е по-доброто като фокус, адекватност, бързодействие, усещане и т.н.

Да седнем да си обясняваме и тези неща... някой друг път, в друг живот може би [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: pumabg   
Дата:   17-12-18 17:53

Учителю....[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   17-12-18 19:58

Човек цял живот се учи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: pumabg   
Дата:   17-12-18 22:01

Важното обаче е да знае от кой [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Krassy   
Дата:   18-12-18 00:27

Аз знам, да му мислят другите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   18-12-18 07:27

В DxOMark няма ревюта и на Nikon D3500, D7500, на Z сериите и на много други. А относно D7200 и D750, имам и двата и 750ката е по-добрата машина, голям сензор, много по-силен на тъмно и има въртящ се екран, а като скорост на фокуса не виждам разлика.



Публикацията е редактирана (18-12-18 07:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: kvakioh   
Дата:   18-12-18 11:14

DXoМаrk използват и са използвали стари протоколи и стандарти за мерене, нещата при тях се базират на бедна и слаба статистика и до 2-3, макс 5 броя тела, които те не изследват в дълбочина. Дефакто са едни чисто и просто протоколчици, лабораторни писачи, които няма как да дадат нещо, граничещо с реалността. Накратко- плитка и ненадеждна статистика, това са технинте цифри. Отделно че доста бавно или почти никога не обновяват машините и стандартите си. Чисти статистици, които някои възхваляват.
Дори са били изобличавани в директно копиране на данни на производителите, което е най-тъжното.



Публикацията е редактирана (18-12-18 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   27-06-19 17:23

Да повдигна малко темата.

В съседната тема (за ъпгрейд от Nikon D80) стана въпрос за динамичен обхват за пейзажи, респективно измерени стойности в DxOMARK.

Означава ли, че при измерена разлика от 1 стоп Evs на два различни сензора, разликата е 100 %, т. е. два пъти?

В нета намирам доста сложни обяснения, изпълнени с техническа терминология. С английския се оправям горе-долу, но става въпрос за разговорен английски. За сложни технически термини - тц.

Така де, ако някой може да го обясни на по-разбираем език, ще ми е интересно да науча нещо по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   27-06-19 17:49

Не разбира се. Представи си го като скала с 20 деления с преход от черно до чисто бяло. Твърди се, че реално човешкото око възприема 20 стопа динамичния обхват, а съвременните камери хващат 15.
https://www.youtube.com/watch?v=YJ7QGZYdJns



Публикацията е редактирана (27-06-19 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   27-06-19 17:56

Относно другите стопове:

Разлика от 1 стоп относно бленди: примерно f/2.8 и f/4. При равни други условия при f/2.8 количеството попаднала светлина върху единица повърхнина на сензора е двойно повече.

Разлика от 1 стоп относно скорости: примерно 1/100 s и 1/200 s. При равни други условия при скорост 1/100 s количеството попаднала светлина върху единица повърхнина на сензора е двойно повече.

Разлика от 1 стоп относно ISO стойности: примерно ISO 100 и ISO 200. При равни други условия количеството попаднала светлина върху единица повърхнина на сензора е едно и също. При ISO 200 обаче, имаме двойно хардуерно усилване на сигнала, в резултат на което кадърът ще се получи по-светъл.


Затова се чудех за стоповете в DxOMark как стоят нещата. Наистина и на мен ми се струваше направо невероятно D7200 да има с 60 % по-добър динамичен обхват от D500, по начина по който го мислех аз. (при измерена разлика от 0.6 стопа между двата сензора).

СамуилАрнаудов, благодаря за разяснението.[smilie24]



Публикацията е редактирана (27-06-19 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Synthy   
Дата:   28-06-19 09:12

Неправилно казваш "60% по-добър". Всъщност, ако разликата в сензорите е 0.6EV (тъй нареченият стоп), това означава, че този с повечето стопове може да приеме с 60% по-силна светлина спрямо най-високата стойност на по-слабият, без да прегори. Това не го прави обаче с 60% по-добър, а просто, че е по-добър и то не с много :)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Mogila   
Дата:   28-06-19 09:52

Има едно много важно нещо при тези сравнения на динамика, което всички пропускат да погледнат: тези разлики в динамиката са много често само до към 400 ИСО!
Аз намирам този критерий за избор на камера смешен.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Synthy   
Дата:   28-06-19 10:00

Е, смешен... зависи за какво ти трябва камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Mogila   
Дата:   28-06-19 10:09

Ами да вземем примерно Сони а7 3. Пишат има 14,7 стопа динамика. Йееее яко. Да ама от исо 320 динамиката е 13 стопа. Това никой не го пише, никой не го чете.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Synthy   
Дата:   28-06-19 10:13

Това, за което говориш, е нещо различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   28-06-19 13:59

Synthy написа:

> Неправилно казваш "60% по-добър".
> Всъщност, ако разликата в
> сензорите е 0.6EV (тъй нареченият
> стоп), това означава, че този с
> повечето стопове може да приеме с
> 60% по-силна светлина спрямо
> най-високата стойност на
> по-слабият, без да прегори. Това не
> го прави обаче с 60% по-добър, а
> просто, че е по-добър и то не с
> много :)

Ако това, което казваш е вярно, това би означавало, че при разлика от 1.0 стопа, този с повечето стопове може да приеме 100 % по-силна светлина (т. е. двойно повече) без да прегори. Ако е така, излиза, че е както си мислех първоначално, имаме двойна разлика от стоп до стоп, т.е. както и при другите стопове, за които дадох пример в предходния си пост.

Aко сравним Canon 70D c Nikon D7200, за Landscape (Dynamic Range) разликата е 3 стопа.
Ясно е, че на 70D-то сензорът е по-зле, но тези 3 стопа означават, че сензорът на D7200, може да приеме 8 пъти повече светлина без да прегори.[smilie10]

Възможно ли е разликите да са толкова големи?[smilie8]



Публикацията е редактирана (28-06-19 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: lamerko   
Дата:   28-06-19 14:08

Май е добре да се върнете в 4-ти клас по математика, че съвсем ги забъркахте тия числа - типично петъчно, но още от сряда [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: Synthy   
Дата:   28-06-19 14:11

В светлите области един стоп не е малко. Има много условности и разликите не са чак толкова големи, колкото казваш (не можеш да мериш в % кой сензор е по-добър - не е коректно). Това, което производителите пишат и някои лаборатории мерят е целият динамичен обхват на сензора, от най-тъмното с все още различима инфорамция до най-светлото пак с някаква информация вътре. Не забравяй все пак, че най-ниското ниво трябва да бъде по-високо от най-високият шум. Те показват примерно от -6 до +7, което е 13 стопа, но това не означава, че -6 до +7.5 е кой-знае колко повече от до +7. Скалата е логаритмична, мерят се и тъмните области и поради тези причини разликите от практична гледна точка не са големи.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно сравнение на сензори в DxOMark
Автор: nyamago   
Дата:   28-06-19 14:57

Докато има хора, които си избират техника главно по нечии 'обективни тестове', ще има фирми, които печелят от 'обективно тестване' и публикуване (или непубликуване) на тестовете.

Обективността на тестването няма как да е в интерес на онези, които не печелят от тестването, т.е. крайните потребители. Cui bono от тестовете на DxOMark? Надали сме аз и вие [smilie8]

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »