Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   28-12-17 22:10

добър вечер!

днес се заиграх в един Canon EOS 30, заредих му ILFORD HP5 400, насторих си ISO-то на 400 и от тогава меренето на светлина полудя... в 15 часа днес на сянка дава скорост 320-500 на бленда 2.8 (1/8 в почти пълен мрак на същата бленда) и ред други безумия независимо в кой фокусен режим го слагам... в авто режим показваше същите неверни стойности, като в ръчен. след сверяване с дигитално тяло (6D) и същия обектив, промених исо настройките на лентовия на ISO 160 и експозицията се уеднакви с тази на цифровия.

въпросът ми е: аз ли нещо бъркам и трябва ли да върна ISO-то на 400, или меренето на лентовия се е бъгнало и за да изкарам читави кадри, трябва да го оставя на 160?


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: kiten   
Дата:   28-12-17 22:33

нормално е не е бъгнало. 400 си е светлосилен филм отделно и 2.8 е отворена бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: zbonev   
Дата:   28-12-17 22:34

Лентовия мери на средно-претеглена, за да сравните експозицията цифровия трябва да настроите от матрично на средно-претеглено.
Дори така, половин стоп разлика е нормално, защото теглото на централната зона в двата случая може да е различна. Не съм много запознат с Канон, но имам лентови и цифрови Никони и там е така.



Публикацията е редактирана (29-12-17 09:31)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   28-12-17 22:52

zbonev написа:

> Лентовия мери на
> средно-претеглена, за да сравните
> експозицията цифровия трябва да
> настроите от матрично на
> средно-претеглено.

Колкото и невероятно да звучи, този дърт Канон има 3 типа измерване - матрично, частично и централно-претеглено. Ако всички контакти - батерии и ДХ кодировката са чисти, има нещо гнило в електрониката.При по-високо (800-1600ИСО) пак ли греши по същия начин? А самите батерии нови ли са?


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   28-12-17 23:07

и двата апарата са не evaluative metering, току-що пробвах исо 800 и 1600 и разликата е същата (1/4 сек (EOS 30) срещу 0.8 сек (6D) на исо 800). батериите са нови... не ми е проблем да снимам с настройки за исо 160, стига да съм сигурен, че това няма да се отрази на крайния резултат.

едит: данните не се променят при използването на ръчни и авто обективи...



Публикацията е редактирана (28-12-17 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-17 23:13

Всъщност тоя Канон не е чак толкова дърт - използва сравнително модерни технологии за мерене и контрол на батериите. Но като нищо може да дава отклонения ако има нещо нередно в електрониката...

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hose   
Дата:   28-12-17 23:49

той не разчита ли DX кода на лентата?! защо настройваш отделно ISO-то?

при еднакви настройки и обектив би трябвало да няма или да са минимални разликите с дигиталния - аз ползвам и един ап за телефон - Pocket Lightmeter, но след последния ъпдейт на тъпия iOS почна да дава с една бленда по-тъмно, спрямо апарата, не знам защо, иначе е верен като цяло, ако намериш истински светломер сравни и с него

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   28-12-17 23:52

и със светломер пробвах (арр) - отклонението е подобно...
исото го слагам ръчно, защото апарата го разчете като 500 на авто режим [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hose   
Дата:   28-12-17 23:59

явно е повреден

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   29-12-17 00:04

сега проверих - DX разчитането беше изключено (C.fn 03), затова не е сработило автоматично, не е повреда...


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   29-12-17 00:24

И са кво, мери ли вече точно?

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   29-12-17 00:27

не, проблема с меренето остава, обясних само защо не е прихванало авто исо...


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: D_Ave   
Дата:   29-12-17 09:12

абе то канонското мерене иди го разбери - сега пробвах 50D срещу 50Е. в 50Е-то имам зареден един стар филм ISO 200. пробвах с обектив 24-105/4 като на 50Е комепнсирам кроп фактора на 50D-то с леко приближение. при еднакви ISO, мерене (50Е има evaluative) и насочени срешу един и съи обект 50D ми дава скорост 1/15 а лентовия ми дава скорост 1/90. горе-долу същата разлика в скоростите дава и при превключване между различните режими за мерене които присъстват и при двата апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: virosh   
Дата:   29-12-17 09:18

Това отклонение на всички режими за мерене ли се появява? Ако е така - според мен е най-добре да намериш някой да го погледне и сервизира.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: zbonev   
Дата:   29-12-17 09:31

Да няма зададена(и) някаква(и) корекция(и) на експозицията.
Отделно исото на цифровия не винаги отговаря много точно.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: bg2014   
Дата:   29-12-17 09:52

Смени си батерията на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   29-12-17 11:38

@virosh - на всички... точно както го е описал D_Ave

@zbonev - няма, проверил съм всички настройки

@bg2014 - написал съм, че батериите са чисто нови

@D_Ave - ако се довериш на меренето на лентовия си апарат, след проявяване кадрите с нормална експозиция ли са? в общи линии само това ме интересува - да се осланям на меренето на апрата при правилно зададено исо, или да го 'хаквам' и да си снимам както си знам [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: virosh   
Дата:   29-12-17 11:47

Ако даваше един стоп разлика да кажем че е нормално, но като чета какво си написал разликата при теб е почти три стопа.

Прежали един филм и тествай като си водиш записки кой кадър на каква скорост и бленда е сниман. Направи няколко тестови кадъра като направиш клин от два-три стопа над и под показанията на камерата.

След като проявиш филма виж кои от кадрите е правилно експониран и като си сравниш бележките ще знаеш дали меренето ти работи точно и ако не каква компенсация трябва да ползваш.


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   29-12-17 11:58

така май ще направя... благодаря на всички отзовали се! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: virosh   
Дата:   29-12-17 13:50

Пиши после резултата, че ми стана интересно какво ще излезе.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   29-12-17 14:01

100%[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: the-rookie   
Дата:   29-12-17 16:40

hardcpz,възможно е (но малко вероятно) грешката да се получава заради различията (еволюцията) в системата на мерене (брой зони и др.)! За да "неутрализираш" тези различия според мен би било редно да мериш едноцветна равномерно осветена плоскост (за предпочитане ахроматична) или да сложиш матирано(млечно) стъкло пред обектива.Така посочените данни от теб показват експозиционно число 13-14 ,а би трябвало да е към 15-16!



Публикацията е редактирана (29-12-17 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: zbonev   
Дата:   29-12-17 19:35

My Elan 7 seems to work with manual lenses - did I do something wrong?

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   30-12-17 22:47

@zbonev - това е отделен проблем... цялата електроника на апарата полудява, ако му сложиш преходник със чип (в моя случай М42 - 58мм хелиос), и снимането става невъзможно - индикатора на батерията показва, че е празна, но само при навиване на лентата за следващ кадър, експозицията се променя +-2 стопа и т.н.
ако обаче използваш нормален канонски EF обектив (50mm 1.8 например) или ръчен обектив без чип (волна 3 с пентаконски преходник), и двата се държат по един и същи начин - дават стойностите описани в първия пост на темата. така че, това не се отнася към моя проблем [smilie5]

@the-rookie - благодаря за съвета, за това не се бях сетил. имам 18% сива карта, утре ще я пробвам и ще пиша.

преди малко приключих тестовия филм, надявам се до 2-3 дни да го проявя и да се разплете мистерията [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: asahi   
Дата:   30-12-17 23:01

Мерене през обектив с чип не е равностойно на мерене през оригинален обектив. Оплакванията - към производителя на чипа.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   30-12-17 23:36

asahi, не си прочел темата внимателно ми се струва... нищо такова не съм казал, а отговарям на zbonev, който е постнал линк към проблем, с който съм наясно и не ме касае. нямам амбиции да снимам с преходник с чип, интересува ме меренето да е вярно с канонски EF обективи, като по една случайност, меренето с тях съвпада и с преходници без чип. ако обаче прочетеш мненията в темата от лика на zbonev, оплакванията там са главно от FD обективи на канон, а не чипосани планки за 5 лева (които на 6Д си работят перфектно, м/у другото)[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: the-rookie   
Дата:   31-12-17 01:06

Имам един лентов канон от първите еос.Ползвал съм го с ръчни не-канонски обективи(сонари,флектогони и др.подобни на м42) и преходник без чип. работи и в двата режима(ръчен и приоритет на бленда),като за да бъде адекватно меренето, от тялото трябваше да бъде въведена бленда 1! От темата не разбирам точно с какъв обектив и какви данни се въвеждат в тялото за бленда ако обектива е ръчен не-канонски,но според параметрите посочени в първи пост тялото си мери нормално или съвсем леко преекспонира (1 стоп).За да се уеднаквят нещата с 6д трябва да се намали исото тоест при същите условия 6д показва още по-голяма експонация което не изглежда логично!

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   31-12-17 18:58

край на мистерията!

последвах идеята на колегата the-rookie, и замерих експозицията на двата фотоапарата с 18% сива карта + всички обективи, които имам. крайният резултат:

- всички канонски обективи (16-35/4; 50/1.8; 135/2) мерят експозицията еднакво за EOS30 и 6D

- всички останали без чип (Samyang и други ръчнофокусни) дават отклонение точно +1 стоп

още не съм получил обратно тестовия филм, но не очаквам добри резултати от него, защото снимах на исо 400 и 160, а правилните стойности би трябвало да са 400 за канонските и 200 за всички останали обективи с ISO400 лента.

още веднъж, благодаря на всички отзовали се! ако има нещо читаво от тестовете ще го пусна в темата след няколко дни.

весело изкарване на новата година, пожелавам на всички много здраве и късмет!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-17 19:39

1 стоп разлика ще я преживееш :)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: the-rookie   
Дата:   31-12-17 19:49

Едно време имах един даскал дето ни караше да учим таблицата с експозиционите числа наизуст (като тая за умножението)... понякога разбирам колко е бил прав! Весело посрещане на всички и дано до година форума стане още по-добро място за истинската Фотография! [beer]
п.п. hardcpz, +1 стоп аз го тълкувам като преекспониране тоест правилната корекция ти е 800 ,а не 200!



Публикацията е редактирана (31-12-17 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   31-12-17 19:51

охо... целия зор беше да се установи някаква закономерност, сега вече няма спиране [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: hardcpz   
Дата:   31-12-17 20:14

не знам дали го обясних точно, но когато мери +1 (с не-канонски обективи), му задавам исо 200 и екпозицията заспива... [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: zbonev   
Дата:   31-12-17 22:49

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-18 08:51

Щастлив край[smilie5]. Наздраве[beer]!


Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: Xizario   
Дата:   02-01-18 13:53

Това което си писал:
0.8 сек (6D) на исо 800
Първо тия iso-та на 6D-то не отговарят на филм.
Второ метеринга на 6D обикновено е under exposure.
И трето, направи 5 снимки и виж с очите си.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за ISO/exp на лентов апарат
Автор: the-rookie   
Дата:   02-01-18 14:18

Xizario,ще си позволя да те репликирам по първата част със следния въпрос! При експонометрите има ли разлика при въвеждане на данните за светлочуствителност? Не съм чел стандарта за определяне на исо при матриците така че ако някой е попадал на безплатен вариант в мрежата ,ще се радвам да сподели (лично мен темата ме вълнува).



Публикацията е редактирана (02-01-18 16:35)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »