Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20     всички  напред  последна
 DSLR vs. mirrorless
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-09-17 15:59

Така, пускам тази тема в петък - деня на майстора, но при желание може да подходите и сериозно към нея!
Иска ми се да обобщим (към сегашния момент) за кой коя система е по-подходяща и защо?!
Ще ми се включванията ви да касаят повече предимствата според вас на едното, вместо да се изтъкват недостатъците на другото! Или иначе казано нека всеки каже защо предпочита DSLR пред безогледалка или обратното, защото получава ...какво?
Нека запазим добрия тон на общуване - нещо, което липсва доста често напоследък, когато в една тема се намесят двата вида системи.

Провокиран съм да пусна тази тема и защото във (почти) всяка друга тема свързана с техника се намесват и двете системи, без дори да е желано това! - Ами давайте имате думата, след като държите да я имате - темата е за това [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   01-09-17 16:04

Безогледалка, защото:
- нямам проблеми с front/back focus - това е основното.
- харесвам повече възможностите, които дава ел. визьор.

[smilie24]

(... снимам само с безогледалка.)



Публикацията е редактирана (01-09-17 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 16:04

DSLR за фокус и бързина, безогледални за всичко останало- експерименти, забавление. Изключвам най-последните апарати от марките, защото все още никой ги няма. Или ако ги има, просто ги ползва, но няма голям смисъл да показва с какво работи или се забавлява.
Едното допълва другото. Единствено не мога все още да приема, а и го виждам как някой снима само с едното или другото. По-скоро само с безогледалки да снима някой. Безогледалките привличат.
На лента аналогово снимам, защото комбинира всичко, но пък по-бавно "излизат" кадрите.
Нещата са комбинации. Не може и няма как да се отрече едното или другото.



Публикацията е редактирана (01-09-17 16:06)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   01-09-17 16:15

Аз безогледалката бих използвал само за разходка и екскурзия. Но не ползвам ... защото нямам :)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-09-17 16:16

Аз снимам/притежавам и двете - ДСЛР и безогледалка, но разликата в класовете е от небето до земята! Още една причина да пусна темата - да си сверя часовника, че явно нещо изпускам в цялата тая потребителска война.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 16:19

Ми колкото и да циклим и говорим, всичко опира до кеш. Идеална система няма. Има личностно ограничение и липси, които просто се пренебрегват. За някои неща просто човек не бива да мисли след известно време снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-09-17 16:20

demiman, това беше завоелирано "положително" изказване за едните. Кажи ти защо ползваш дслр, а не защо би ползвал безогледалка, ако имаше [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: spotter84   
Дата:   01-09-17 16:21

Твърдо ЗА безогледалните съм вече, Имам А7М2 и А6300. Иначе много харесвам и моя А57 заради цветовете и въртящия се дисплей. Но гледам си кадрите като фокус. С безогледалните много по-малко фокусен брак. Отделно и почти всеки ден се движа с една малка фото чанта (ако с мен е само единият апарат и нямам специално фотосесия). Днес например в малката чанта съм побрал А7М2 + Canon FDn 50 1.4 + Samyang 85 1.4 + куп други неща. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 16:24

С Д4 и Д500 и стъкла и на мен не ми трябват никакви безогледалки, бих мъкнал безропотно и безотказно и едното и другото, и двете заедно с всичко, което е нужно.
РЕално накрая след години снимане, особено като е имало и лентово снимане, човек спира да мисли и пренебрегва разни недостатъци и носи каквото и както може.
Eдинствено мога лично да се оплача от размерите на лентовата техника, че масово се чудят на формите на средния формат камерите.



Публикацията е редактирана (01-09-17 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   01-09-17 16:28

Безогледалка.
Леко, точен фокус, повече възможности (които не винаги ми трябват).
Възможност за много обективи...

ДСЛР.... Само и единствено за събития, но вече много рядко го ползвам.
Единствения му + е по-бързият (и не винаги точен) фокус. Това обаче с времето ще си замине и както предполагах преди 5 години с това ще си замине и ДСЛР като технология.
Времето си върви напред заедно с технологиите.
Преди години кой да предположи, че имаме в джоба си мощен компютър сега, при положение, че мобилните телефони бяха колкото тухла и с баята антена.

По принцип темата е малко като да се сравнява жив с полуумрял човек.
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: bpn   
Дата:   01-09-17 16:35

Аз лично съм фен на DSLR. Най-голямото предимство за мен е ергономията. На второ място това, че не се използва сензора, за да гледа човек през обектива.
Не знам дали сте забелязали, но безогледалките имат и една идея по-малък динамичен диапазон - предполагам заради топлината, която се отделя в сензора по време на Live View. Сравнете апарати на Никон и Сони с подобни сензори и ще видите, че телата на никон имат около 0.5-0.6 стопа предимство, което не е малко...

Но да се върна на ергономията. Никога не съм мислил, че имам големи ръце, но може би все пак имам, защото дори апарати като 5D Mk2 не ми побират цялата длан на грипа, не и без вертикален грип...
Най-удобното тяло, което съм хващал беше от 1D серията (1Ds). С удоволствие бих носил такова тяло навсякъде заради ергономията му, но просто нямам достатъчно финанси за ФФ тяло и оптика, та се налага да се задоволя с 80D/50D с грип и стъкла за кроп...

Та така, просто ми е кеф да хвана в ръце солиден апарат.[smilie5]

Ако направят безогледален с размерите на голям DSLR, то определено бих проявил интерес, но обективите, с които снимам, биха изглеждали доста смешно(и биха балансирали доста зле), закачени на нормална безогледалка...

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: aceontheriver   
Дата:   01-09-17 16:41

Снимах с безогледалка кефих се, взех си DSLR за по-бързият фокус. Не ме впечатли с нищо макар да е по-скъп и по-нов модел с 3 години от безогледалката ми. Сега си ползвам безогледалката за пейзажи, портрети, пътувания и всичко останало. DSLR ползвам само за събития като скоро и това ще се промени с напредване на технологиите. Картинката от безогледалката ми допада повече, точността на фокуса, лекотата и възжността да ползвам обективи на различни производители с адаптери, незабележимостта, когато снимам някой.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: stef7   
Дата:   01-09-17 16:42

Като цяло предпочитам безогледалките поради следните причини:
1. Идеалният дигитален гръб на който може да сложиш, който си поискаш обектив. Обичам да ползвам и да се заигравам с обективи от близкото минало с ръчен фокус.
2. Предпочитам електронния визьор защото е:
- идеален за видео каквото също снимам
- дава възможност да видиш резултата и без да сваляш очи от него
- идеален за ръчно фокусиране (пиикинг + увеличение във визьора)
3. Камера + обективи може да бъде направена да е по-компактна от DSLR при избор на правилен обектив.
4. Наличие на стабилизация в тялото (ако камерата го има) което е бонус за видео.
5. Безогледалка + ръчно фокусен обектив дава по ретро усещане близко до снимането в близкото минало на филм, което определено ми допада.

Снимам и ползвам DSLR (все още) основно заради Magic Lantern RAW video хака, екстра която не е налична при никоя от безогледалките и е уникална за Канон. Харесва ми ергономиката на DSLR тялото, но съм готов да го прежала заради другите предимства на безогледалките.

Като скоба според шефа на Fuji още от следващата генерация безогледалките ще настигнат DSLR по скорост на снимане, фокусиране и живот на батерията, все точки по които за много фотографи те все още отстъпват на DSLR. Но не и за мен, скорост не ми трябва.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 16:44

Така като гледам, накрая ще се окаже наистина, че всичко е заради тегло, форми и удобство, а не заради крайния резултат. Но, явно това е наистина важно и съществено.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: koleto.spasov   
Дата:   01-09-17 16:54

kvakioh, предал съм няколко събития засняти главно с безогледалка нисък клас, никой от клиентите не се е оплакал от крайния резултат.



Публикацията е редактирана (01-09-17 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 16:59

Крайният резултат е важен, да. Но някой да ми се оплаква, че не бил удобен захвата, било тежко и т.н. странно ми е. Преди имаше само тежки неща. Сега има всичко за всички, темата е безмислена.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   01-09-17 17:03

Ако трябва да снимам автомобилно или мотоциклетно състезание, определено не бих разчитал на безогледалка(поне не и на финансово достъпните за мен). Закъснението на електронния визьор направо ме убива понякога[smilie5]. Може А9 или Е-М1марк2 вече да не са толкова куци в това отношение, но пък и цените им не са за прости юзъри[smilie5] . Щракам си с Е-М10 и при него този дефект си е очеваден. Иначе липсата на фронт/бекфокус и ретродизайна при Олимпус ми доставят душевен оргазъм [smilie18] [beer].


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   01-09-17 17:11

Дайте безогледални аналози на 20/1,8 ... 50/1.4 ... 85/1.4 ... 105/1.4 ... 70-200/2.8 ... дайте и цени ако има такива /не съм запознат/. [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 17:16

Има аналози (без 20/1.8 и 105/1.4). Въпросът е крайният резултат, който вече тотално и дори в повече може да се постигне с безогледалните. С някои малки и/или големи компромиси.
Нещата като цяло, с времето стават все по-комплексни- апарати, обективи, хардуер на компютъра, софтуер, обработка. Всичко е навързано. Колкото по-скъпа техника за снимане, след това повече хардуер и софтуер трябва, за да се обработва по-бързо, по-точно и т.н. Което е най-тежкото и дефакто взима най-много време. Примерно на лента е най-хубавото, че с апарат за 10 пари се прави същото както с Leica за 5000 и повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: stef7   
Дата:   01-09-17 17:43

Има уникални обективи за дадена система. Да се изтъкват като предимство не е коректно. ОК Никон имат 105мм ф1.4, но нямат 135мм ф2. Вече има доста свястна оптика от трети производители които покриват празнините. Сигма имат чудесен адаптер за EMount който позволява да се ползват всичките DSLR обективи вкл. 50мм ф1.4, 85мм ф1.4, 20мм ф1.4, 135мм ф1.8 Art. И тези на Канон също работят прилично.

+ Оригинални обективи на Сони и Zeiss
Sony FE 85mm f/1.4 GM Lens - 1800$
Sony Planar T* FE 50mm f/1.4 ZA Lens - 1400$
Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS Lens - 2600$

Като изключим 50мм другите цени са подобни на тези на Канон.
Тоя аргумент за липсата на обективи умря вече, системата е доста добре комплектована откъм оригинални обективи, ако адаптираните не ти стигат или не искаш да ползваш такива. Като цени са високи, но както се видя и тези на новите Канонски обективи не са ниски. До една година ще се намесят и трети производители и ще има и на по-ниски цени. И сега Samyang имат 50мм f1.4 за eMount с афтофокус на прилична цена.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   01-09-17 17:48

ЗА всичките безогледалки има покритие на всички мм, друг е въпросът колко струва всичко това. ЗА крайният резултат не се казва, че винаги, ако ЗАУ знае и може ще стане един и същ с каквото и да е.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   01-09-17 17:58

"... ще стане един и същ с каквото и да е."[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   01-09-17 18:06

[beer] Сигми ... адаптори ... трети производители ... отиде компактната лека система у ряката ... [smilie3] Това 135/2 фокус има ли на f2 ... [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   01-09-17 18:18

Системата може да бъде компактна ако това е целта. Докато с ДСЛР шанса клони към 0 ако търсим нещо компактно.
Тук не слагам предвид законите на оптиката, че ако искаме нещо 200-500, ако ще и прасе да полети, няма как да бъде малко... Освен ако не е за кроп разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR vs. mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   01-09-17 18:27

Аз компактно разбирам един китак и в джоба ... другото вече не е. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »