Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:05

Значи наслаждавах се онзи ден на интересни преводи на фотографски термини гледайки сайтовете за реклама и продажба на фотографски продукти. Има доста странни на пръв поглед но технически правилни неща като "Вертикална Ръкохватка", "задно осветена матрица" и т.н.

Има някои не до там успешни преводи т.е. "подреден сензор", което не разбрах какво значи. Бях виждал преди време едно лещов апарат.

Обаче мислейки си така се сетих за най-голямото безумие използвано от уж грамотните сайтове в България като фотосинтез и павилион и дори по-големи магазини - "огледaлно рефлексен апарат"

Е би ли ми обяснил някой тоя апогей на глупостта?

Що за чудо е огледално рефлексния апарат?

Гледам тук там за да си обясня. Думата рефлексен, рефлектор идва от отразяване т.е. огледало. Значи "огледално рефлексния апарат" е "огледално огледален апарат". Какво значи да е огледално огледален? Що не е само огледален? Може би е огледално отразяващ? Ма то на български някак се подразбира, че огледалото отразява. Та това май е меко казано демонстрация на малоумие и отявлено погазване на смисъла на езика, коеот е настанало в дълбокия и тъмен комунизъм и се е възпроизвело в масовото съзнание.

Реших да видя как е в другите езици. Аз съм учил малко руски и доста английски и отворих wikipedia. Значи тоя тип апарати са изобретени в САЩ в края на 19-ти век и добиват сегашния си вид през 30-те години в Русия. Като първия сериен подобен апарат е направен в Германия.

Та тия дето са го измислили говорят за

Однообъективный зеркальный фотоаппарат

Single Lens Reflex Camera


Та така гледайки май на български говорим за

Едно-обективен огледален апарат

НАЛИ?

Предполагам че става дума за полу умен полу превод от немски т.е. spiegelreflexkamera. Немски не съм учил, но вероятно съчетанието на огледлао spiegel и reflex има малко по-смислено звучене там.

На български Огледално-Рефлексен Апарат звучи като засукан начин да кажете, че обичате да ядете кус кус от Бора Бора. Честно казано виждайки това изписано по разни сайтове ми става ясно че авторите им са хора с с не много интелект, които и за минутка не са помислили какво точно изографисват на сайта си.

Та мисля си, че ако имате IQ над 70 ще използвате или смислен превод на български като "едно обективен огледален апарат", "огледален апарат" или си пишете и казвайте SLR.

Коментари? Няакви други теории защо масово е навлязъл неграмотния превод "огледлано-рефлексен апарат"?

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:12

темата е петъчна и за почивните дни в края на седмицата (познато ни като weekend, уикенд)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Crocodile   
Дата:   10-11-17 00:13

Имаме хубава дума катър , дай да наричаме животното хибрид между магаре и кон !
Мисля че е по добре да спориме по други теми а не да се хващаме за определенията .[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-11-17 00:15

...ми, тя думата е от миналия век...историци и лингвисти трябва да изяснят генезиса на термина...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:25

шдфдшд написа:

> ...ми, тя думата е от миналия
> век...историци и лингвисти трябва
> да изяснят генезиса на
> термина...[smilie11]


Съгласен за научния спор от къде иде това странно огледално огледално словосъчетание. Обаче:

1. Трябва ли всеки път когато говорим за фотография да казваме "аз не знам за какво говоря и съм доста глупав". Явно словосъчетанието е безумно на български език и дори през 60-те години да е било шикозно сега си мисля е срамно да кажеш подобно нещо......

2. НЕ е ли правилно ние като фотографска общност да дефинираме помежду си ясна терминология подходяща за България, която преводачите да използват. Така ще има шанс фотографията да е нещо смислено и на български език....ако говорим за едно лещов огледално рефлексен апарат няма как раузмен човек да Ви вземе на сериозно....


ПП Разбира се е добре да изясним спора скоро, защото важността на тая тема спада с всяка минута, поради бързото изчезване на огледалните апарати от пазара.....

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: nimi   
Дата:   10-11-17 00:41

Тъкмо се зачудих защо не постваш на другото място ;-)

Интересни разсъждения. Реално "едно обективен огледален апарат"си е апарат с шахтов визьор. Развитието след него е още една огледална повърхност която обаче не е точно "огледало" а си е в призмата.

Та как му казваш? Огледално огледален, двойно огледален или огледално "нещо си" апарат? А.. може и огледално призмен апарат.

Не знам.. Разбърквам си леда и се усмихвам ;-)



Публикацията е редактирана (10-11-17 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-11-17 00:44

Кире,
Прав си, ама едва ли ще те разберат.
Дори руснаците - които обикновено са излишно многословни - в този случай са далеч по-икономични в езиково отношение: ТУК.
"Оглегдално-рефлексен" си е чиста тавтология. Не знам как така този "термин" се е наложил в българския език, който по принцип е доста икономичен.
Някой да има някаква идея?

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: esc   
Дата:   10-11-17 00:47




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1510267575_who.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Konstantinov   
Дата:   10-11-17 01:10

Цифрови огледално отразяващи ,огледалото отразява.Думата отразява -рефлекс.Подчертава се че огледалото отразява,огледално рефлексен.Кино камерите с лента ,не са огледално рефлексни там обтуратора отразява и пак се гледа през обектива.Предполагам че от тая техническа подробност идва името, при фотоапаратите е огледало ,при кино камерите обтуратор и все има отражение или рефлекс.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-17 01:29

Не са виновни Синтезиса - това си е вече утвърдено понятие в българският език, без значение как е станало. Общо взето подобни преводи се правят да звучат добре на месния език, а не толкова да бъдат издържани езиково. Иначе сега прегледах по-старите си книги - в издание от 1973-та вече си е било утвърдено по този начин...

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-11-17 01:55

Предвид нашата история повечето технически термини у нас са идвали от немския и по-малко от френския езици.

От руския са болшинството ни военни термини понеже те са създавали българската армия след Освобождението и са я реформирали след 1944-та година.

Ако говорим за доста изрази от бита,то там турцизмите са бол.[smilie3]

Кирил,сам си си отговорил още в първия пост - "шпигел-рефлекс-камера" е превеждано буквално навремето,когато са навлизали този тип фотоапарати първо от Германия.

Как пък ти дойде в на ум да намесваш комунизма в тази тема!

Примерно един от най-взискателните преподаватели по фотография от отишлото си вече поколение Борис Юскеселиев ползваше доста немски термини,като в момента се сещам за "оберлихт"но имаше и други.

Езика търпи развитие и не е чудно че езиковедите правят някои ревизии напоследък - питай проф. Мурдаров.

Примерно в последните години чели-недочели журналисти редовно наричат кметовете градоначалници понеже нямат поне общата култура да знаят че след Освобождението градоначалник се е титуловал шефа на полицията в града а не кмета.

Та няма драма с термина за огледално рефлексните камери - пряк превод от немски е правен,но има драма със самите огледално рефлексни камери че вече е време да си ходят.



Публикацията е редактирана (13-11-17 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-17 02:05

Абе то още масово се използват изрази от рода на "силиконова долина", които са плод на загубените в превода, а значението им е повече от зловещо - та до огледално-рефлесни драми стигнахме :)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: agop4o   
Дата:   10-11-17 06:50

, поради бързото изчезване на огледалните апарати от пазара.....
----Е затова е темата а не как ги наричат тия отживелици в българския език.[smilie5][smilie5][smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: burningice   
Дата:   10-11-17 07:21

Все повече фотоапарати захвърлят огледалото, защото не са суетни. Пионери в това са Канон с модела 5Д :)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: pumabg   
Дата:   10-11-17 08:12

Поредното гениално прозрение на охлюва... От къде толкова акъл в тая плешива кратуна ми кажи ? За мен думата огледало, огледален, означават повърхност на която мога да си види собственото отражение...

Ако апаратите се казваха само огледални - предполагам, трябваше да са като смартфоните с включена втора камера за селфи...

Но както знаем при огледално-рефлексните фотоапарати ние виждаме отразената от огледалото перспектива от обектива....

Думата "рефлекс" идва не от огледало а от отражение...! Сиреч огледално отразителни фотоапарати...

И не, не са тъпи предците ни ! А такива като теб и чалга чувала от НДК.

пп. Поръчал съм си Д850 - поздрави на Алфа Форум [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-17 08:23

pumabg , хайде без лични нападки [smilie5]
Темата е за забавление.
Акцентът навремето е бил в едно обективни, но повечето сегашни потребители няма да го разберат това.

Сега пак започват да стават двуобективни, последните модели го доказват това. Скоро може да се пренесе това и към големите апарати - идея си нямам какво ще измислят



Публикацията е редактирана (10-11-17 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: kvakioh   
Дата:   10-11-17 08:26

Безогледалките трябва да се казват "директно сензорни фотоапарати със сменяема оптика", защото най-често, всъщност май винаги няма какво да закрива сензора и нещата не минават през някакви други механизми освен затвора. Също директно от сензора минава към визьора най-често.
"Безогледалка" като термин, Mirrorless camera може дори да се счита за дискриминационно и обидно в този "нов, деликатен нов свят", който се проповядва, че няма полове, има вид насилие с тиха пръдня или оригване на шкембе чорба.
Всъщност, никой не се интересува от това, преводите са всякакви.
Кирил, може ли да се наричаме "фотографи", ако имаме и сме купили или добили скъпа и нова техника...Не мисля, колкото и да снимаме. Така и аз се представям на разни сбирки и разговори и сдружения- собственик и ползвател (user) на фототехника. Без техника и понякога дори идея защо. Aко все пак имаш обяснение защо преминаването от латиница на кирилица при фонетична клавиатура "q" е "я" и "v" е "ж" ще е много по-интересно на масовата публика. Златен ще си, ако го сториш.



Публикацията е редактирана (10-11-17 08:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: pumabg   
Дата:   10-11-17 08:30

Ясенееее... Ти ако знаеш, колко се забавлявам с тия двамцата... Бедна ти е фантазията...
Но скоро мисля да си направя една регистрация в Алфа Форум ! Там шоуто ще е пълно [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: kvakioh   
Дата:   10-11-17 08:35

В Алфа форум е като тиха пепел след водородна бомба. От доста време е така. Скоро може и да е като след атомна бомба след водородната.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: ludiakolio   
Дата:   10-11-17 08:38

Петъчно с кафето[shtrak]

Рефлекс като корен е повтаряемо пречупване.Един вид - фото, което експонира след пречупване/прегъване на огледалото.Дали е дигитален или аналогов, вече става дума за начина на събиране на светлината.


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: stzz   
Дата:   10-11-17 09:00

.......[smilie7] ........оххх и хората вече са огледално рефлексни като гледам(без да чета-освен откриващото темата мнение) как ентусиазирано сте се включили!
И аз, и аз!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: marvesss   
Дата:   10-11-17 09:01

Монообективен рефлективноогледален фотонен ЦАП апарат

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: rimohit   
Дата:   10-11-17 09:27

Хахаха...
Интересен въпрос постави и квакито . Твърде нелепо е едно нещо да се характеризира с липсата на дадено качество , признак или механизъм. По тази логика едни самолети би трябвало да им викат безперкови , а моето комби би следвало да се нарича безспойлерен автомобил [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   10-11-17 09:47

Интересно как звучи на Турски Sayısal Tek Mercek Yansımalı или пък на Чешки Digitální zrcadlový reflektor !!! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: asahi   
Дата:   10-11-17 09:53

Огледален - с едно огледало и шахтов визьор.
Огледално-рефлексен - с едно огледало и повторно отражение в пентапризмата.
Еднообективен - при който кадрирането и експонирането се правят през един и същи обектив.
Двуобективен - при който кадрирането и експонирането се правят през различни обективи.

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: marvesss   
Дата:   10-11-17 09:58


Да не забравяме за триобективния шестокрил петох0йник


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Stereo_Realist.jpg/1200px-Stereo_Realist.j

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: asahi   
Дата:   10-11-17 11:17

"Аналогова фотография" и производните наистина са неграмотност.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: madnezz   
Дата:   10-11-17 11:55

colorphoto
"Та няма драма с термина за огледално рефлексните камери - пряк превод от немски е правен,но има драма със самите огледално рефлексни камери че вече е време да си ходят."

Пак бързаш момче.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-11-17 14:49

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-17 15:08

asahi [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Han_Solo   
Дата:   10-11-17 15:54

Предполагам че объркването и двусмислието е станало заради reflex - отражение и reflex - реакция ... заради подвижното огледало
/A reflex, or reflex action, is an involuntary and nearly instantaneous movement in response/

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-11-17 18:51

Объркването е станало всъщност щото Кирето като види огледало сякаш бик вижда червен плащ...

Пък уж знаел езици...

То че си отива огледалцето - отива си,макар и със зор,ма Кире не може да изтрае и минутка повече да го закопае...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-17 01:13

Ехаа хубава тема сте направили [cool]


Тая теория с рефлексното, че е свързано с призмата или пента огледалото ми звучи добре.

Обаче ми се чини, че става дума за бърз превод. Не съм виждал да се ползва едно-обективен огледално рефлексен апарат. А още по-малко едно-обективен огледален апарат с шахтов визьор...

Аз по принцип не познавам и много добре лентовите апарати Aма ми се чини, че имаше едни никони F май бяха, дето кеф ти слагаш призма, кеф ти шахтов визьор. Те какво ще са по тая класификация? Щото по това дето казват братушките и янките нещата са доста по-ясни.....

Огледално релфексен апарат - съжалявам не е смислено на български. Дори мога да споря дали е на българкси въобще. Рефлекс на български е свързано с физиологията. Няма нищо общо с пента призмите или оптиката. Просто в тълковния речник срещу "рефлекс" не се споменава пента-призма.

Прави впечатление че ужасяващо неграмотното "огледално рефлескен апарат" е ловко избегнато на сайтовете н никон и канон! Там е "DSLR апарат", което е добър компромис при липсата на адекватен термин на български......

От тук настене май от нас зависи да изхвърлим "огледално рефлексното" недоразумение от езика си.......

Та да поговорим за другите неща

Как ще кажете на български

1. vertical grip / Вертикальная рукоятка

2. mirrorless interchangeable lens camera / Беззеркальный цифровой фотоаппарат (тук е редно да кажа и другото популярно съкращение - EVIL - electronic viewfinder interchangeable lens)

3. back-illuminated sensor / матрица с тыловой подсветкой

4. auto focus / автофокусировка



Ще ме питате що давам руски за пример - ами близък до нашия език е и явно хората имат по-голямо себе уважение от нас......



Публикацията е редактирана (11-11-17 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: nyamago   
Дата:   11-11-17 01:43

Всяка крайност е нездравословна - от някогашното 'драсни-пални клечица' на Иван Богоров, до днешните 'юзър', 'кастинг' и... да - 'грип' или 'фиш-ай'.

Приемливият компромис между крайностите е определен от официалните езиковеди с ясни принципи:

-за съществуващи български думи да се избягват чуждиците (да, 'грип' е просто... дръжка, колкото и провинциално да звучи и да не е възвишено и техно-засукано).

- за нови чужди термини без никакъв български еквивалент да се приемат според естественото им налагане в практиката или да се въвеждат - предпазливо - с общоприети и по възможност официални дефиниции.

Но ние сме народ свободолюбив, не обичаме да ни се налагат правила от никого и си перкаме на словесна шльокавица, че ни е по-гот. И апаратите си държим с грипове, и обективите ни правят флеъри срещу слънцето, и после като ги обработваме на лейъри мърдаме слайдърите и добавяме грейн да заприлича на филм...
= = = =

А огледално-рефлексното е наистина много старо, помня го от ученическите си години и съм склонен да се съглася с версиите, че е от немски. По същото време на диафрагмата се казваше бленда, а някои казваха на диапозитивите - умкери. Озвучителите работеха с 'мишпулт', а Трабантът ми имаше 'фрайлауф'.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: yakumo   
Дата:   11-11-17 08:02

Мани, едното го кръстили фотоАпарат, другото видеоКамера, тъпотии някакви...

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: nimi   
Дата:   11-11-17 15:53

Е то, че не си виждал да се ползва не значи, че не сме го правили.
Средноформатните Салют, Киев, Мамия и други си имаха шахтов визьор.

Ползвал известно време една Exacta с шахтов визьор.. просто навремето нямаше от къде да си взема призма за нея.


http://i1.wp.com/emulsive.org/wp-content/uploads/2017/01/Exacta-Varex-IIb-Front2.jpg



Потърси някоя да изхарчиш една лента ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-17 15:59

nimi ако това дето си написал е реплика към мен...не е на място. Пак прочети какво съм написал.

Иначе може да пробвам някой ден и среден формат, знам ли. Сега не ми е интересно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: uri64   
Дата:   11-11-17 16:21

> Иначе може да пробвам някой ден и
> среден формат, знам ли. Сега не ми е
> интересно [smilie18]

То е ясно кога ще пробваш - когато Сони пуснат среден формат цифрова камера :)
Чудя се как още не са се опитали да се вклинят между Фуджи, Хаселблад, Пентакс и Лайка...

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-17 16:49

Юри пропусна датчаните phase one. Сони ползват техния софтуер и поне гледайки какви настройки за тетъринг имат камерите им в софтуера е впечатляващо.....А май и Мамия ползват на Phase One нещата.....От тия дето си споменал освен Лайка и донакъде Хаси (щото ги купиха китайците) другите две марки ...не са за мен.

Средния формат или по-голямо е ясно, че ще е химия. Много пари са цифровите и не знам дали ще ми даде повече от сегашната ми камера.

Сони може и да изкарат RX1 със среден формат и дори крив сензор и сигурно ще е невероятно хубав, ама ще струва колкото една сносна кола....



Публикацията е редактирана (11-11-17 16:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: uri64   
Дата:   11-11-17 17:53

Не са толкова скъпи вече - едно средноформатно фуджи е малко по-скъпо от една А9 или 2 х А7 Мк 3...при това по цени на синтезиса :)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: t.marev   
Дата:   11-11-17 20:55

hotsnail написа:


>
> Що за чудо е огледално рефлексния
> апарат?
>
> Гледам тук там за да си обясня.
> Думата рефлексен, рефлектор идва
> от отразяване т.е. огледало. Значи
> "огледално рефлексния апарат" е
> "огледално огледален апарат".
> Какво значи да е огледално
> огледален? Що не е само огледален?
> Може би е огледално отразяващ? Ма
> то на български някак се
> подразбира, че огледалото
> отразява. Та това май е меко казано
> демонстрация на малоумие и
> отявлено погазване на смисъла на
> езика, коеот е настанало в
> дълбокия и тъмен комунизъм и се е
> възпроизвело в масовото съзнание.
>
>
Ако авторът си направи труда, да порови малко в познанията си по български език, може да открие, че огледало и отражател/рефлектор/ не е едно и също нещо. И понеже във въпросните фотоапарати, обявени от автора на темата за чудо, има и двата вида явления - оглеждане и отразяване,съвсем логично е, че тези апарати са наричат така.
Всеки смята, че от него започва Света....понеже вчера прочел нещо в Уикипедия и гледал нещо в Тубата. Не виждам защо трябва да сменим по-точният термин, дошъл от немския език, но преведен, с по-неточния SLR....Колкото до "огледален" апарат - този термин си се ползваше дълго време във филмовата епоха....Това че някой не го знае, си е за негова сметка.
Вярно че темата е петъчна, но да обявиш за безумен термин, който липсва в негърскоанглийския ти речник, ми се струва доста претенциозно.

Чети говедарче!
...То прави сляпото окато.....


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: esc   
Дата:   11-11-17 21:06

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-17 01:03

г-н Марев направил съм си труда и ще Ви замоля да прочетете какво съм написал преди да сипете мъдрост ....Писал съм къде са измислени тия камери и не е в Германия....та по-скоро немците са превели от английски или руски в конкретния случай....

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: lamerko   
Дата:   12-11-17 01:15

Спорно... но е истина, че имаше пвриод, в който тук всичко се превеждаше от и на Немски. Дори официалното в превод имената на улици и градове си бяха на немски, както и всички пътни табели, ястия, местности... и обратното - от немския дойдоха също много неща.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-17 02:17

До към края на 80-те години официалния международен език за България поне беше френски. Паспортите където имаше латиница бяха на френски. Транскрипцията на имената ни беше на френски....

Иначе несъмнено втората световна сме били много близки с немците или поне сме искали. Като народ винаги сме се стремили да сме като германци. След 89 всички искаха VW или ако не може то Опел а ако има пари Ауди, БМВ или Мерцедес. После дойдоха еврините фиати, Пежо и рена . Чак по-късно разбрахме, че коли могат да правят само японците .....



Публикацията е редактирана (12-11-17 02:20)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-11-17 05:42

Автор: pumabg
Дата: 10-11-17 08:12
Поредното гениално прозрение на охлюва... От къде толкова акъл в тая плешива кратуна ми кажи ?

И да ти кажа, няма да разбереш. Снимай си патките и не се прозявай излишно!

За мен думата огледало, огледален, означават повърхност на която мога да си види собственото отражение...
Умилително! 4-годишната ми племенница се изразява по-добре!

Ако апаратите се казваха само огледални - предполагам, трябваше да са като смартфоните с включена втора камера за селфи...
Аз пък предполагам, че горното изречение е ранен симптом на деменция. [smilie5]

Но както знаем при огледално-рефлексните фотоапарати ние виждаме отразената от огледалото перспектива от обектива....
Не, нищо такова не виждаме. Огледалото отразява светлинните лъчи, а преспективата не зависи от обектива, а от гледната точка.

Думата "рефлекс" идва не от огледало а от отражение...! Сиреч огледално отразителни фотоапарати...
Сиреч е възможно да има огледала, които НЕ отразяват?

И не, не са тъпи предците ни ! А такива като теб и чалга чувала от НДК.
Ха, този камък е в моята градина! 'Що така, котенце?
Апропо, не съм роден в НДК и не слушам чалга.


пп. Поръчал съм си Д850 - поздрави на Алфа Форум [smilie18]
Като пристигне този огледален кютук, обесвай го на врата си - и право в дълбокото! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-11-17 05:59

t.marev,
Я си снимай котките и недей да ръсъш мозък, от който нямаш в излишък!
Огледалото не оглежда, а отразява.
Ти се оглеждаш в него и какво виждаш? Нахален неграмотен говедар.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: fotorafi   
Дата:   12-11-17 09:17

За мен израза "огледално-рефлексен апарат " не е неграмотен
Добил е популярност, употребява се както в ежедневието, така и в всички учебници на теоретиците на българската фотографска наука: Янка Кюркчиева, Кацев, Юскеселиев, Никола Стоичков и др.
Също така казваме на 35 мм перфорирания кино филм за фотографски цели, "лайка филм"
Не уважавам безсмислените спорове, просто е губене на време
Рафи Марукян

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: t.marev   
Дата:   12-11-17 10:16

написа:

> г-н Марев направил съм си труда и
> ще Ви замоля да прочетете какво
> съм написал преди да сипете
> мъдрост ....Писал съм къде са
> измислени тия камери и не е в
> Германия....та по-скоро немците са
> превели от английски или руски в
> конкретния случай....

Прочел съм, прочел съм....И какво от това, че не немците са открили този тип апарати?!В случая важното е, че те са го описали по-правилно и изчерпателно и ние сме възприели този термин. Не виждам с какво тромавото съкращение DSLR или SLR превъзхожда възприетото определение "огледално рефлексен" или по-краткото "огледален" апарат.Първо е невъзможно за изговаряне, второ внася ненужни уточнения - че бил дигитален, че бил еднообективен.....кой се интересува от това? Безумният, според тебе, термин показва само най-важното, принципно новото в конструкцията на този тип апарати. Чак след това идва въпросът за богатството на езика....огледалото не е просто отражател /рефлектор/ а е предназначено да отразява образи. Немците, също като нас имат отделни думи за тия неща...може би и в другите езици е така, незнам. Проблемът е в непознаването на материята, подминаване на особеностите и прибързаните заключения. То е като да прочетеш края на една книга или да гледаш последния епизод на сериала и да кажеш, че си разбрал всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: t.marev   
Дата:   12-11-17 10:53

написа:

> t.marev,
> Я си снимай котките и недей да
> ръсъш мозък, от който нямаш в
> излишък!
> Огледалото не оглежда, а отразява.
> Ти се оглеждаш в него и какво
> виждаш? Нахален неграмотен
> говедар.


Пристигна Той и въздаде справедливост! Защото едничък Той владее и Силата и Познанието и Мъдростта и чрез Неговите думи се сипе връз нас Истината.
О, Всезнаещи Повелителю на хорските стремления, прости на нас, подалите се на човешката суета! Всичките огледала на Света няма да стигнат да отразят Твоето Величие! Защото Ти едничък, можеш да снимаш филми с фотоапарат, защото Ти едничък можеш да събереш в един филм цялото Съвършенство, Ти едничък знаеш всичко за всички! Ти си Всеблаг и Всеопрощаващ, остави ни да тънем в своето невежество и не пропилявай времето Си с нас, ами запретни ръкави и създай един нов Свят, по свой образ и подобие, ама наблегни да има в него повечко водка и уиски, че много скъпо стана Дееба!


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: r_rusev   
Дата:   12-11-17 12:35

Що ревеш бе t.marev [smilie23] ? Някой май те защипа а? Ми добре е направил този някой[smilie24] .
Нали така, говедарче!



Публикацията е редактирана (12-11-17 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: pabadjiev   
Дата:   12-11-17 12:42

Определението на Асахи е истината.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Jorro_Z   
Дата:   17-11-17 15:02

Според мен истината е в поста на

--------------------------------
Автор: Han_Solo
Дата: 10-11-17 15:54

Предполагам че объркването и двусмислието е станало заради reflex - отражение и reflex - реакция ... заради подвижното огледало

--------------------------------

Рефлекс освен "отражение", означава и "движение като реакция на (нещо си)".

Така че, в конкретния случай "огледално-рефлексен апарат" би трябвало да се разбира като "апарат, чието огледало се движи", за разлика от едни други апарати с огледало, което не се движи.

И изобщо, твърде лесно и някакси така... волно и от сърце, се хвърлят разни определения като "неграмотност", "безумие" и други подобни. Не бива така. Току виж, някой вземе, че си направи някои заключения...

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: iasen2   
Дата:   17-11-17 15:20

Jorro_Z [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: punkpixel   
Дата:   17-11-17 15:47

Лаишки въпроси и разсъждения

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: nyamago   
Дата:   17-11-17 16:49

> "...Така че, в конкретния случай "огледално-рефлексен апарат"
> би трябвало да се разбира като "апарат, чието огледало се
> движи", за разлика от едни други апарати с огледало, което не се движи..."

Това е пълна нелепост, безпочвени свободни съчинения. Приемам ги само ако са петъчна шега.

Ако този размисъл е сериозен: 'рефлексен' в българския термин няма НИЩО ОБЩО с движението на огледалото. Терминът се употребява еднакво често и за двуобективните огледални апарати с отделен обектив за визиране, където огледалото НЕ СЕ движи.

Нямам представа как е възникнал немският термин, но у нас е дошло просто като прибързан превод без много замисляне, после се е утвърдило и до края на лентовата епоха си беше официално понятие. После се позабрави и поизмести от латински буквосъчетания като SLR и DSLR (а често и от побългарените СЛР и ДСЛР - градим 'нов' български език, какво да правим?) - но и днес още се използва тук там. Тези, които сме снимали преди 21 век още не сме измрели до крак [smilie8]

Рефлексното в случая нама нищо общо и с призмата - защото се употребява и за апарати без призма. По-скоро немската инженерна мисъл е имала предвид, че отражението (рефлекс) е от нарочно поставено за целта огледало (компонент на съоръжението), а не от случайна повърхност като лещите на обектива или стените на тъмната камера... Но с такива хипотези лесно ще стана за смях като по-горното уверено твърдение, та не ги взимайте сериозно [smilie6]

А наздраве и честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: midtone   
Дата:   17-11-17 22:59

Да бе, пустото му огледало се движело, което аз лично разбрах, когато се опитах да си изчистя сензора. Сеа ако някой ми обясни защо "shutter" се превежда "затвор"...
За награда вижте това омайно видео как се сменя затвора на моя фотоапарат: цък тука.
Наздраве [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Jorro_Z   
Дата:   21-11-17 16:03

https://en.wikipedia.org/wiki/Reflex




Публикацията е редактирана (21-11-17 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   21-11-17 22:03

Jorro_Z написа:

> https://en.wikipedia.org/wiki/Reflex



Факт! "Рефлекс" в съзнанието на хората и доста речници и учебници няма общо с оптика! Това е понятие от биологията свързано с нервната система.

Именно затуй превода от немски на български е в най-добрия случай прибързан и необмислен. А ако трябва да си го кажем направо - неуместен и неграмотен.

Тезата с призмата и за мен не е състоятелна. Има и такива с огледала само, има такива дето призмата се сменя с шахтов визьор....т.е. огледално рефлексен е неадекватно за тия случаи. А и никак не отличава дву-обективните камери. За по-формален разговори или писане едно обективен огледален апарат е правилното название според хората дето са го измислили......Не съм запален русофил, но братушките са прави понякога.....

Дето някой писа ако просто приемем огледален апарат и спрем до там. Мисля, че е достатъчно. Важно е, че е с един обектив. Да кажем, че разговорно имаме огледлани и безогледлани апарати....

По една друга тема - Телефоните с два обектива са реално и с две камери т.е. там говорим за два компактни цифрови безогледални апарата с несменяема оптика поставени в едно тяло т.е. нещо подобно на стерео камерите....щото и едно време имаше VR Очила, но не бяха 360 градуса.....



Публикацията е редактирана (21-11-17 22:06)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »