Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Безогледална система за "пътуване"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-10-17 22:14

Споделен малко мнение, от наличните безогледални системи, коя бихте или сте избрали за пътуване. Търся баланс между качество и тежест.
Чудех се за Fujifilm X-T1, но как стоят нещата с обективите там? кои са вариантите за качествени и леки стъкла?
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: victory13   
Дата:   13-10-17 22:20

18-55/2.8-4... Задължително след преглед на снимки...
ЛХ 100... някои снимат много успешно и с оли...
Май няма безогледален, дето да не става за
[shtrak]



Публикацията е редактирана (13-10-17 22:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-10-17 22:34

LX 100 на панасоник... по скоро RX 100 на сони

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: victory13   
Дата:   13-10-17 22:42

Всичко опира до лични предпочитания... От всяка система може да се сглоби пътнически "кит"...
Същото се отнася и за огледалните ... ниска серия апарат, 3 и 4 цифрените никон/канон + 18-135 или 18-140, и пак готово... като се добавят 10-18 канон и новоия широк никон... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-10-17 22:56

О не, минал съм през всичките. канон и Никон в случая - не [smilie5] имам всичко нужно за DSLR от 12 до 400мм, от 16 до 200 на 2.8, но просто вече не ми се мъкне. 20 кила раница и в самолета не мога да я кача за ръчен багаж. Всеки път се изкушаваш - айде и широко, айде и фиш, айде е едно твърдо на 1.4, айде и 70-200, айде и за всеки случай по-дълго...
Искам да се огранича до нещо малко, компактно и качествено, затова се чудех за Fujifilm X-T1
но този 18-55 ми идва малко в повече. Предпочитам един твърд на 1.2 да си взема за тези пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: lamerko   
Дата:   13-10-17 23:23

Малко трудно на тази цена... По принцип 18-55 е китов обектив и обикновенно се купува точно като такъв. Често излиза по базарите - последно гледах на около 600-650 лева. Иначе 56-цата е интересна, но за "пътуване" ако е само тя... не знам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Ivodam   
Дата:   13-10-17 23:28

metodiev_martin написа:

> Споделен малко мнение, от
> наличните безогледални системи,
> коя бихте или сте избрали за
> пътуване. Търся баланс между
> качество и тежест.
> Чудех се за Fujifilm X-T1, но как стоят
> нещата с обективите там? кои са
> вариантите за качествени и леки
> стъкла?
> Благодаря.


За мен системата е Фуджи, а след известно време на проби точно за екскурзии с разни обективи и непрекъсната досадна смяна, при което и се праши сензорът, естествено, се спрях накрая на Фуджинон 16-55. Да кажа, че е много качествено стъкло е просто нищо да не кажа... напълно сравним с твърд обектив.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-10-17 23:54

16-55 е на прилична цена и поради това имах съмнения в качеството му. честно казано не съм гледал никакви ревюта на въпросния обектив. А Fujifilm X-T1 много ми напомня на АЕ-1 Канон и като жените визуално ме грабна.
lamerko , за около 1500 мисля че може да се намери XF 56mm f/1.2 R
за пътувания, голямо предизвикателство ще е 56 1.2 -- само с него.
Иначе за предизвикателства имам два АЕ1 и AE1 Program с твърди 24, 28, 35 - 2.8 + 50 1.4 и 135 3.5 [smilie5] Но там предизвикателство е да намериш кой да ти прояви качествено филмите.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: lamerko   
Дата:   14-10-17 00:04

Да, за 1500 може да намериш 56-ца, но това е доста над стойността на 18-55, който в същото време може да се намери за около 600. Виж, 16-55 е нещо по-мастито, но честно да си кажа - не съм го виждал по базарите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   14-10-17 01:41

някои казват, че малко е повече. Всъщност един Сони а7 може да е доста малка система. Зависи до колко човек може да се откаже от многото опции. Може би А7м2 оборудван с

Широко едно от фойтландер 15/4,5,цайс 2.8/18, 2.8/21 или токина 20/2 или Сони цайс 16-35/4

Средно Сони 28/2 или Соницайс 2.8/35 или Самянг 2.8/35 или Сони цайс 1.8/55

Дълго Сони или цайс 85/1.8 има и 2,8/135

Ако а7-цата е р2 няма много камери дето да я стигнат като качество на снимките. Пък с горните обективи става система дето се събира в диагоналка. Примерно 16-35 и 85-ца.

Ако парите са важни а7 първа генерация е по-удобен апарат от втората генерация, но няма стабилизация. Обаче нов е около 2000 а втора ръка доста евтино излиза

Отделно новия 85/1,8 на Сони е по-хубав от 56/1.2 на Фуджи и изненада и доста по-евтин т.е. Около 1000 лева. А е горе долу същия размер. Просто тука се вижда как по-малкия сензор неизбежно издиша.

За ниска цена на системата има варианти да си вземеш един китайски преходник вилтрокс 3, 4, т например и втора ръка стари обективи за канон от типа 17-35, 19-35. Вилтрокс си другите китайци обновяват фърмуера с нов модел адаптер т.е. По-нов вилтрокс дори

Задължително повечко батерии. Задължително изключваш камерата когато не се снима с нея активно. Копчето е удобно сложено под десния показалец.


За по-малък формат бих заложил на Панасоник или Сони. Моделите дето са правоъгълни и с визьор в горния ляв ъгъл т.е. Дизайн на тлеметрик. Причините са много, но най-важните са компактния размер на тялото и изключителните технически възможности. Един супер евтин а6000 слага в малкия си джоб Х-т1 във всяко едно отношение....

Панасоник ми харесват, защото имат добра селекция от хубави леки обективи. Както и да го гледам по-леки са от APS-C обективи. Проблема е разбира се сензора. Размера има значение.

Със Сони снимам и обективите които харесвам съм ги писал много пъти май и в този форум

Широки
Самянг 8мм фиш - ако искаш фиш това е обектива, ако не пречи че е фиш това е и широкия обектив
Самянг 12/2 - много хубав к приятен обектив. Оптически на бленда 2 не е супер, но затваряйки леко е супер. Много компактен и лек
Сони 10-18 е много сполучлив обектив и компактен и лек и честно казано аз предпочитам него въпреки че е бленда 4

Средни твърди
Сигма 19 или 30 2.8 са компактния бюджетен избор с много добър детайл
Сигма 30/1.4 е прекрасен светъл и не много скъп. Всичките сигми имат зор да използват възможностите на а6300/а6500 като АФ, просто имат някакъв софтуерен проблем
Сони 24/1.8 е може би най-добрия кроп обектив на Сони и може би един от най-добрите кроп обективи. Нее супер острилка но прави много хубави снимки. Има някаква магия в тоя обектив.
Сони 35/1.8 е много добър и по-евтин обектив със стабилизация
Сони 20/2.8е палачинка

Зумове нормални са малко проблем ама и 16-50става с компромис или 16-70. Втория ако се уцели добра бройка е хубав обектив и много лек и компактен. Ако се купува нов май шанса е да е хубав. В началото Сони имаха проблеми с центрирането на оптиката. Има и 18-105който е мало повече за видео и не е никак компактен но е лек. КМА 3-4 модела 18-200

По-дълги не знам аз ползвам батис 85/1.8 със стабилизация за дълъг. Понякога 70-200/4 ако ще има екшън повече или трябва по-бърз Фокус

Фуджи и Олимпус не ги възприемам като фотографски отриентирани, това са хипстърски системи, които целят нещо друго а не точно фотография.

Тука въпроса е дали трябва сменяема оптика. Щото Канон, Сони и Панасоник имат невероятни камери с несменяема оптика и 1” и дори по-големи сензори. Пак има и хипстърската опция Х100 или милиардерската RX1R. Аз бих гледал за екскурзии някои от по ранните модели RX10 или RX100.последните генерации са много скъпи и може би едно назад. Компромиса е със скоростта на АФ и slow motion видео основно


ПП В някои страни диагоналката се възприема като гейски атрибут



Публикацията е редактирана (14-10-17 02:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: io_bs   
Дата:   14-10-17 03:33

metodiev_martin написа:

> Споделен малко мнение, от
> наличните безогледални системи,
> коя бихте или сте избрали за
> пътуване. Търся баланс между
> качество и тежест.
> Чудех се за Fujifilm X-T1, но как стоят
> нещата с обективите там? кои са
> вариантите за качествени и леки
> стъкла?
> Благодаря.

Защо не X-T20 или X-E3? По-нова технология и по-малък размер.
Обективите зависят от предпочитанията. Ако нямаш против твърдите, вероятно с 2-3 такива можеш да покриеш нуждите си и да минимизираш размера (макар и с цената на необходимостта от смяна на обективи).
Аз лично ползвам самянг 12/2, палачинката 27/2,8 и 60/2,4.
Други малки и приятни са 18/2, 23/2, 35/2, 50/2, XC китаците и популярния 18-55.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: victory13   
Дата:   14-10-17 08:25

За толкова години в тоя форум някои още не разбират, че за "хубави снимки" техниката няма никакво значение [smilie5]

Относно цените, авторът може да погледне базара в момента [smilie18]
А някой от купилите да сподели какво са получили [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: nsirakov   
Дата:   14-10-17 09:03

за травъл не е ли от значение къде ще се ходи..

а ако тръгна за Монголия например, ще взема 16-35, 50/1.4. и задължително дълго...

ако тръгна за Монако например няма да взимам апарат.. и телефона ще ми е достатъчен

ако тръгна за виена, за париж, за лондон или другаде подобно ще вема 24-105 и максимум 50/1.4...

за мен апарата е инструмент, подбираш го според нуждите

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: burningice   
Дата:   14-10-17 10:38

Зависи и какво ще се снима, моите предпочитания са за дълго стъкло, напр. 70-200, но предпочитам да отваря до 2,8, за детайли в тъмните църкви.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: sauron69   
Дата:   14-10-17 10:53

Фуджи и Олимпус не ги възприемам като фотографски отриентирани, това са хипстърски системи, които целят нещо друго а не точно фотография.


Това вече е бисерът на темата [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   14-10-17 11:45

Казвам че това е моето субективно усещане. Аз не бих си купил продукт на тия марки с цел фотография. Просто за мен това са марки за хипстърски метросексуални аксесоари.

Ако имате проблем, че някой има различно субективно усещане от вас най-добре е, да се консултирате със специалист.



Публикацията е редактирана (14-10-17 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   14-10-17 12:02

Олимпус/Панасоник върши отлична работа за пътувания, много удобна, лека, компактна и качествена система на добра цена! Просто няма друг в тия размери. Това за пътуване! За качество на печат/публикации/сток и т.н. предполагам се носи голямата чанта. Но качеството на изображение от м43 не е за подценяване.

За личния ми кеф изборът би бил а7 и то с2, ноо това е една друга инвестиция [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: ATHOM   
Дата:   14-10-17 13:26

Според мен Фуджи е ок за целта, а Сони е система за хомосексуалисти. Такова ми е субективното усещане.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Mihalaki   
Дата:   14-10-17 14:00

Ми май не му оставихте избор на човека, предполагам е с нормална ориентация.....:)
Аз да попитам за шемалета кое безогледално да избера? Панасоник става ли?
[smile] [smile]
Всяка тема, едно и също.....


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-17 14:01

Съчувствам на желанието за пътуване без (фото-) раница! [smilie24]

Но веднъж зарязали раницата, всякаква друга фото-чанта е компромис. Грижи (как да носим две чанти ако вече имаме една със сандвичи, връхна дрешка и придобити сувенири)? И пак си е хамалогия - макар и по-лека. И пак спираме да сменяме обективи, търсим сухо и по-малко прашно място за това (а няма [smilie2]), пак вадим - някои от нас поне - духалки и четки да направим по-чиста смяна. И 'моментът' вече е избягал, а ако е Тадж Махал и си стои на мястото, тръпката е избягала докато се туткаме да сменяме обективи...

От горните мисли (и доста опит с пътуване, ако не със снимане) идеалната 'камера за пътуване' е джобна. Събира се поне в джоб на канадка, ако не в джоб на тесни дънки. Или в някоя чанта с друго предназначение, без да претендира за много място там. Аз пътувам повече по работа и тази друга чанта е с лаптопа ми и разни служебни хартии - винаги има място и за едно апаратче. Ако е (като при мене) сменяема безогледалка - има място и за някой втори и дори трети обектив, ако не са топузи.

Но истинската идеална пътническа камера е несменяемата: печели се не само обем и тегло, а и споменатото време и разправии със смени на обективи и грижите за тях. И зумовете днес са доста разтегливи (а и отворени), и сензорите доста големи - качеството е съпоставимо с това на стартови ДСЛРи и безогледалки.

Като ще е малко апаратче без други обективи - абсолютно оправдано (дори задължително) е спестените пари за стъкла да се инвестират във върхов и последен модел. Гарантира по-високо качество, а и по-дълъг живот на (близо до) върха на спецификациите.

И като споменахме качество: глупости на търкалета [smilie6] [smilie18] Печатали са ми снимки от стар, 'тъп' (не-смарт) телефон поколение 2007-8ма, на цяла страница в луксозно цветно списание - и не личи да е по-зле от другите илюстрации в броя. Гети продаде две мои снимки от подобен телефон на Nike по време, когато телефонни снимки изобщо не се приемаха в Гети (хакнах ги малко за целта). За какво качество ми говорите? Лондонското метро е облепено с плакати (билбордове) 5 х 10 метра снимани (твърдят, поне) с айФон. Айде стига с това качество![smilie25]
= = =

На слука, Мартине! [smilie24]
[shtrak]



Публикацията е редактирана (14-10-17 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-10-17 14:09

Аз , като един хетеросексуален хомосексуалист с деца (две официално) и жена ( една официално...) твъдя, че сони rx100 ( от 3-та серия нататък) е чудесно решени за снимане при уолк араунд ( стара турска дума ). Но като изключим и моя субективизъм, квото и да вземеш от сони, олимпус или фуджимпус, ще си доволен .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: IDA   
Дата:   14-10-17 15:13

EOS 100D !!! Тялото тежи 407 г. с батерията. Magic Lantern го превръща в пълнофункционална безогледалка и му добавя и RAW видео и редица други много полезни екстри, без да нарушава пълната DSLR функционалност и да ме лишава от оптичния визьор. Моите обективи за пътувания са:

1) 35/F2 IS и EFS 10-22 или
2) 24/F2,8 IS и EF 85/1,8

в зависимост от това къде пътувам и какво искам да снимам. Изключително съм доволен и от снимките и от видеото.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: LeniS   
Дата:   14-10-17 15:26

Мога да споделя добри впечатления от Олимпус PEN F със 17мм и
7-14 мм, в общи линии това са моите дължини.
Смея да твърдя, че и от печата съм много доволна - като изображение с цитираната техника.



Публикацията е редактирана (14-10-17 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: io_bs   
Дата:   14-10-17 15:28

IDA написа:

> EOS 100D !!! Тялото тежи 407 г. с
> батерията. Magic Lantern го превръща в
> пълнофункционална безогледалка

А огледалото премахва ли го? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Pac   
Дата:   14-10-17 15:52

Fuji X70. Отскоро го имам, винаги в джоба ми. Много съм доволен. Ако искаш визьор, Х100нещоси.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: quazimodo   
Дата:   14-10-17 17:02

LeniS написа:

> Мога да споделя добри впечатления
> от Олимпус PEN F със 17мм и
> 7-14 мм, в общи линии това са моите
> дължини.
> Смея да твърдя, че и от печата съм
> много доволна - като изображение с
> цитираната техника.
>

>
> Публикацията е редактирана (14-10-17
> 15:28)

На друго мнение може да са само хора, които още вярват на митовете за нефелната система 4/3, поникнали по времето на Е-1 и компания, и никога не хващали в ръце последните модели като ОМ-Д примерно.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: Ivodam   
Дата:   14-10-17 17:50

metodiev_martin написа:

> 16-55 е на прилична цена и поради
> това имах съмнения в качеството
> му...


Да не го бъркаш с 18-55 случайно? Щото 16-55 струва 2250 лв.
Но си заслужава всеки лев.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (14-10-17 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Ivodam   
Дата:   14-10-17 17:53

lamerko написа:

> Виж, 16-55 е нещо
> по-мастито, но честно да си кажа -
> не съм го виждал по базарите [smilie5]

То и по магазините го няма. В Павилиона е с поръчка, а от Синтезиса взех единствената бройка от витрината. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-10-17 18:44

Ако смениш огледална система с безогледална, но със същия рамер на сензора, няма да спестиш много от теглото. Телата на безогледалките са по-малки и по-леки, но обективите НЕ са, защото конструкцията им зависи предимно от кръга на изобразяване (т.е. големината на сензора) и в доста по-малка степен - от работното разстояние. Изключенията от това правило са пренебрежими като бройка и само го потвърждават.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-10-17 19:21

Благодаря на включилите се. Наясно съм, че колкото сензораът е по-голям и отиващ към 35мм обективите няма да стават по-леки. Сони алфа хубаво, ама светлите буркани пак си тежат. 16-35, 24-70, 70-200, същият чеп.
Вече RX100 е друга бира. Не мислиш за обективи, раници, самолети и прочие :D
На всякъде има компромис - къде от качеството, къде от големина на обективи, къде от цена. Ако имаше пълно щастие щеше да има само една марка на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: radikyokushin   
Дата:   14-10-17 22:31

Според мен отговорът е това или това .
Ако се вписва в бюджета, който си предвидил, с последното човек може да изпълни 90% от всички възможни фотографски И видеографски задачи [cool] .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: Ivodam   
Дата:   15-10-17 00:36

hotsnail написа:

> Казвам че това е моето субективно
> усещане. Аз не бих си купил продукт
> на тия марки с цел фотография.
> Просто за мен това са марки за
> хипстърски метросексуални
> аксесоари.
>
> Ако имате проблем, че някой има
> различно субективно усещане от
> вас най-добре е, да се консултирате
> със специалист.

Що веднага ставате агресивни и нападателни...
Това, че мнението си е твое, не означава, че не може пък да предизвика у други хора субективно усещане, че мнението ти е странно, или просто необосновано.

За мен такова мнение определено е необосновано. Не може фирма, която произвежда фотографски филми, превърнали се в легенда в световен мащаб, да не е "фотографски ориентирана". Напротив, Фуджи за мен е фирмата, която отделя най-много внимание на цветовете и цветопредаването. Пробвах това лято да снимам със Сони, и то до скоро най-скъпото - а7р2, станаха по принцип добри кадри, ама нещо не е баш както трябва (субективно усещане [smilie18]).
И се върнах на Фуджи с Божия помощ и с голяма радост.


[smilie7]

ПП: Забравих да питам какво точно значи метросексуален?



Публикацията е редактирана (15-10-17 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: stef7   
Дата:   15-10-17 14:01

И извода е че след като няма идеална камера и система трябва да си изясниш кои са твоите приоритети и с кое си готов да правиш компромис. Подобно на ivodam смаятам че спокойно може да оставим настрана качеството, повечето съвременни системи дават достатъчно добро такова.

Ако си наясно какво и как снимаш, какво значи компактно и леко за теб, колко пари си готов да отделиш, как дадена камера и система пасва на останалата ти техника, ОК ли си да снимаш бе автофокус, тогава избора става фасулска работа. Има и един такъв момент че не знаеш какво точно ще ти хареса най-много докато наистина не го опиташ. Нашите вкусове и приоритети са различни и могат да ти служат само като идея.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: stef7   
Дата:   15-10-17 14:25

И малко, а исках да кажа много [smile] ала бала на база личен опит ако ти се чете [smile]

1. Сони RX100 като идеал за размери и тегло.
Страхотна камера, може да е с теб буквално навсякъде и спокойно да забравиш за нея. Денем, нощем, в затворени помещения, в града, на ски, събирания с приятели, със семейството - може почти всичко. Но не е камера която е удобна за снимане и не е камера с която ти е кеф да снимаш. Поне за мен беше така. Не я носех по джобовете си а в калъфче с която дойде и на ремък през рамото като всяка друга камера. Искаш някой път да размажеш фона на портрет, малко да разнообразиш, да дадеш по-различна визия от всичко на фокус. Е не може. Това не може в един момент ме отказа от нея. ОК ще нося малко повече но да може [smile]

2.Колко малко и леко за пътувания ?
В целият диапазон от RX100 където забравяш че носиш камера до около 15кг. Среден формат и 35мм камери с обективи и статив мисля че допустимия максимум за мен е около килограм, килограм и половина в малка чанта. Това са поносимият размер и тегло, който не ми тежи, нито ме натоварва физически и психически и ми позволява хем да се кефя на снимането хем да не ми разваля останалата част от пътуването, т.е. да се превръща в работа а аз в шерпа. Дори основната ми цел да е снимане пак е добре чантата да ми е по-лека, защото така ще мога по-бързо и лесно да преодолявам по-големи разстояния.

3.На базата на опита от предните две точки
бих казал Fuji X-T1, Сони А7 (имат почти идентични размери и тегло) или някои APS-C DSLR са оптималния размер и тегло за камера с която може да снимаш без да жертваш много от ергономиката и бързината на професионалните DSLR тела. Има компромис но е много много по-добре от RX100, снима се много по-приятно с тях. Наличието на приличен оптически или електронен визьор е задължително за мен.

4.Избора между Fuji X-T1 и Сони А7 се решава от много фактори, два от основни са пари и автофокус.

Сони А7 система камера + обективи може да бъде направена да бъде толкова лека колкото и Fuji X-T1.

Защо ти са големи и светли ф2.8 зумове за пътувания ? Имаха смисъл едно време когато снимахме с Velvia 50. Един стоп светлина беше разликата между това да направиш снимка или да не направиш при по-ниска осветеност. Сега когато камерите снимат на невероятно високо исо запазвайки и цвят и детайл при никакъв или почти никакъв шум от зоом на ф2.8 няма много смисъл ако снимаш предимно за кеф и като хоби. Единсвения смисъл е удобство и бързина което е от значение за един професионален фотограф в ежедневната му работа. За пътувания един малък и компактен 28-70 или каквито там са любимите ти фокусни разстояния на ф3.5-4.5 че дори на ф4-5.6, подпрян с един, два светли обектива пак на любимите ти фокусни разстояния са напълно достатъчни.

Олекотяването на чантата е свързано преди всичко с филисофията и начина на снимане и след това с конкретната система. И разбирането че не е необходимо да покриеш всеки милиметър от 14 до 400 на Full Frame примерно или еквивалентните им ъгли на всякакви други системи. В това отношение на мен ми допада филисофията на rangefinder системите от близкото минало. 2-3, айде 4 най-много твърди обектива са достатъчни за да покрият повечето нужди на повечето фотографи. И те могат да са и качествени като оптика и светли. Бресон е използвал предимно 50мм обектив, ръчно фокусен. Само толкова. За неговите цели се е оказало достатъчно и не го е спряло да направи кадри от класа които сега показват по изложби. Наскоро на 35photo.ru видях пейзажите на един руски фотограф, просто невероятни. 80% от тях са снимани с един единствен обектив - 14мм.

След като си наясно какво и как снимаш, малкото е много.

Фуджи има прекрасни твърдо фокусни обективи но 2-3 от тях ще са цифра. За Сони може да ползваш твоите Canon FD обективи. Като размер и тегло са съвсем малко по-големи от тези на Fuji и като качество повечето не им отстъпват. Пестиш пари но губиш автофокус. Може да си купиш и китака на Сони. Като размери и тегло е горе долу като този на Fuji.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: mmjm   
Дата:   15-10-17 14:38

Метросексуален е индивид, който е сексуалноактивен в метрото или в редки случаи в магазините „Метро“.
Според други това са гладко епилираните мъже, на мен по ми аресва пръвото определение.

По темата, не знам защо неглежираш пана лх100. Снимал съм с него и с рх100 първата версия. Панасоника ми бе по-удобен, а и имах усещането и че е по бърз. Аз бих взел или него или рх100. Сам писа, слагаш в джоба и не мислиш за обективи, раници и т.н.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: ombre   
Дата:   15-10-17 16:24

[cool] [cool] [cool] Много точно.
Много силно се съмнявам,че 6000 ще бие кое да е фуджи от към картинка....:)



Публикацията е редактирана (15-10-17 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: OIM   
Дата:   15-10-17 17:13

Сони RX100 - сапунерката на професионалистите


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: Ivodam   
Дата:   15-10-17 20:58

написа:

> [cool] [cool] [cool] Много точно.
> Много силно се съмнявам,че 6000 ще
> бие кое да е фуджи от към
> картинка....:)
>

>
> Публикацията е редактирана (15-10-17
> 17:10)

Това е върховна глупост, накъде по-нагоре ли я пише, че не чета всичко.

Фуджи по картинка евентуално единствено може да го бие фовеонът на Сигма. Всичко друго е смех...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: tonyf   
Дата:   15-10-17 21:24

hotsnail написа:

> Ако а7-цата е р2 няма много камери
> дето да я стигнат като качество на
> снимките. Пък с горните обективи
> става система дето се събира в
> диагоналка. Примерно 16-35 и 85-ца.
>
> ...
>
>
> ПП В някои страни диагоналката се
> възприема като гейски атрибут
>

>
> Публикацията е редактирана (14-10-17
> 02:23)




Може ли кратко разяснение какво значи "диагоналка"? Някаква система за нещо ли е, нещо свързано с матриците ли [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: digitalpr   
Дата:   15-10-17 22:57

За мен е странно, когато се говори едновременно за твърди обективи и пътуване. Снимам само когато пътувам. Нося раница по 10-20 дни на гърба си. Абсурдно е да нося n на брой твърди обективи за целта. Пътуване за мен = един обектив. Нещо от сорта на 18-55, 18-70 и толкова. Това е и причината наскоро да избера X-E2s с 18-55 за нов апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   15-10-17 23:26

tonyf написа:
> Може ли кратко разяснение какво
> значи "диагоналка"? Някаква
> система за нещо ли е, нещо свързано
> с матриците ли [smilie11]

Е това е диагоналка. Всъщност е точно модела, който харесвам. (чантата. Тази дето момичето носи)


http://www.travelonbags.com/media/catalog/product/cache/1/image/700x700/9df78eab33525d08d6e5fb8d2713


Събира идеално тяло като А6000 и малко несвойствено А7-ца. Компактни обективи се събират 2 освен този на тялото без проблем.

Фуджитата са по-големи ама щом ви влекат всеки има право на грешен избор.



Публикацията е редактирана (15-10-17 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   15-10-17 23:40

digitalpr Ако носиш тяло с хубав сензор е добре и обектива да е хубав.

Хубавите светли зумове са големи и често тежки. В общи линии два или три зума комплект за фул фрейм искат раница. Дори един 24-105/4 или 24-70/2.8 иска по-голяма чанта.

С корпка е доста по-добре. Ама няма зумове 10-70 например и пак за няколко дни като планирам освен кит искам и нещо широко и нещо светло т.е. три обектива - 10-18/4, 16-70/4 и 24/1.8 например за Сони (Фуджи са малко по-различни, но е подобно). От тука пък следва и въпроса, като взимаш 3 обектива, що не си вземеш 12/2 и 85/1.8 например покрай 24-ката. Твърдите са доста по-качествени като оптика, светли са и позволяват и портрети да снимаш.......

ПП Следващия въпрос е, като взимаш три твърди, що се мъчиш с дребната мартица. Сходни обективи има за фул фрейм и не са по-големи - 20/2.8, 35/2.8, 85/1.8. Е за това понякога пиша че 35мм май е доста добре обмислен размер на сензора. АПС-Ц просто не е същото -детайла е зле - фуджи муджи, а6000 - зле е детайла, цвета е зле и динамиката е зле т.е. картинката е по-зле.



Публикацията е редактирана (15-10-17 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: boni   
Дата:   15-10-17 23:41

Честно казано съм носил на разни пътувания тежък и скъп ДСЛР и LX100. С LX100 някак си по-ми се получава за стрийт и изобщо при пътуване. Да не говорим за разни трикове като синхронизация със светкавици на всякакви скорости заради централния затвор, хубавия обектив с приравнено 24-75/1.7-2.8 и сравнително голямата за такъв тип апарат матрица м4/3. Иначе големия и тежкия - за работа...Или вместо LX100, едно такова да те топли червената точка в студените нощи:)


http://www.luigicases.com/D-Lux109hlf2xFrontW.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   15-10-17 23:44

Факт, тоя панасоник е много добра машина!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-10-17 04:02

Мартин, от теб съм чел много смислени мнения, които са ме карали да се замисля и да оценя различната гледна точка, та малко ми е странно точно ти, който създаваш усещането на човек “здраво стъпил на земята” да пускаш тема за избор на техника [smilie3] Може темата да е и закачка просто, но пък прочетох много смислени мнения, някои от които се препокриват с моето лично такова.
Аз акъл не мога да ти дам, но ще споделя на кратко и аз какво мисля в случай на подобен казус в близко бъдеще, да се овековечи както се вика [smile]

Значи за мен при пътуване, приоритет е теглото и компактността. Та в тая връзка избирам най-малкото зло: фуджака с китака (16-50 I)!!! Не, че имам други фуджинони, но имам бая стъкларии, подобно на теб, с преходник (и загуба на АФ) бих могъл да помъкна всичко що мисля, че ще ми е нужно, ама тогава компактността ...пак отива на м@йната си. За мен също е гадост по летищата да ми “изгаря” ръчния багаж, заради едната техника и за това не виждам смисъл от мъкненето на една раница с джаджи, особено като съм тръгнал на почивка със семейството. В този смисъл осъзнавам, че не съм се наел да градя втора система от безогледалки, при наличната огледална такава, защото и там, ако ще гоня макс резултати - не само, че няма да ми е евтино, ами няма и да ми е компактно!!! Обаче на път за непозната дестинация не бих тръгнал само с един твърд, та ако ще да е най-качествения, остър, светъл, бокеСуперМенски обектив на света... За травъл ще гледам да взема едно нормално варио, че нищо не се знае....За това и съм с най-евтиния тъмен пластмасов фуджинон с АФ от безогледалките, който между др. мисля, че е най-добрия китак сред класа си при същите. Не те агитирам да го взимаш, просто споделям мнение, а ако сега купувах all around обектив задължително щях да взема нормално ВАРИО според бюджета и нищо повече. За тялото обаче бих взел Х-Т20, като по-ново и доближаващо се до Х-T2, който пък е моя фаворит.

Та накрая моя съвет е човек да вземе една безогледалка + един варио обектив като тръгне на път, иначе се обезсмисля цялата концепция и предимства на безогледалната система като цяло, особено ако вече има изградена цяла ДСЛР-система!

Е имам и резервен вариант, когато съм си навил на пръста, че ми се снима с дслр-а - взимам с ремък за врат дслр + закачен на него един обектив и минавам на летището за турист (какъвто съм) и не ме гледат лошо като с недеклариран багаж, но пак теглото, размерите и удобството въобще не са същите, като при безогледалката, па макар и с китов [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: Ivodam   
Дата:   16-10-17 07:42

написа:

> digitalpr Ако носиш тяло с хубав сензор
> е добре и обектива да е хубав.
>
> Хубавите светли зумове са големи и
> често тежки. В общи линии два или
> три зума комплект за фул фрейм
> искат раница. Дори един 24-105/4 или
> 24-70/2.8 иска по-голяма чанта.
>
> С корпка е доста по-добре. Ама няма
> зумове 10-70 например и пак за
> няколко дни като планирам освен
> кит искам и нещо широко и нещо
> светло т.е. три обектива - 10-18/4, 16-70/4
> и 24/1.8 например за Сони (Фуджи са
> малко по-различни, но е подобно). От
> тука пък следва и въпроса, като
> взимаш 3 обектива, що не си вземеш
> 12/2 и 85/1.8 например покрай 24-ката.
> Твърдите са доста по-качествени
> като оптика, светли са и
> позволяват и портрети да
> снимаш.......
>
> ПП Следващия въпрос е, като взимаш
> три твърди, що се мъчиш с дребната
> мартица. Сходни обективи има за
> фул фрейм и не са по-големи - 20/2.8,
> 35/2.8, 85/1.8. Е за това понякога пиша че
> 35мм май е доста добре обмислен
> размер на сензора. АПС-Ц просто не
> е същото -детайла е зле - фуджи
> муджи, а6000 - зле е детайла, цвета е
> зле и динамиката е зле т.е.
> картинката е по-зле.
>

Охлюв, имам те за разумен и нормален събеседник, като снимах със Сониту помагаше с мнения, сега защо държиш да направиш така, че да почна да ги разбирам тези форумци, които ти се зъбят на изказа.
Какво имам предвид - хем държиш сам на собственото си, субективно мнение, хем пишеш за "грешен избор" с очевидно неуважение към чуждото субективно решение, което може да е различно от твоето.
Друго - пишеш сега по-горе неща, които очевидно просто не са така.


АПС-Ц просто не
> е същото -детайла е зле - фуджи
> муджи, а6000 - зле е детайла



Това тотално не е и няма как да бъде вярно. Фулфреймът може да има известно предимство относно бокето и относно шума и динамиката на изображението, ама би ли посочил технически обосновано как точно фулфреймът подобрява детайла и цветовете??

Докато отговаряш, може да погледнеш тук този кадър, просто тестови кадър, който съм щракнал с Фуджи Х-Т2 на улицата, ама го виж на хубав 4К монитор, обърни внимание на това, как са изобразени прозорците на сградата в далечината, или примерно как са излезли стрелките и чертичките на пътния знак за посоките на движение, и ми обясни кои детайли и как точно са ЗЛЕ.

https://www.flickr.com/photos/150451406@N06/36789173603/in/dateposted-public/



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 09:55

Ivodam написа:
> hotsnail написа:
> АПС-Ц просто не
> > е същото -детайла е зле - фуджи
> > муджи, а6000 - зле е детайла

>
>
> Това тотално не е и няма как да
> бъде вярно. Фулфреймът може да има
> известно предимство относно
> бокето и относно шума и динамиката
> на изображението, ама би ли
> посочил технически обосновано как
> точно фулфреймът подобрява
> детайла и цветовете??

Иво,

ще си споделя впечатленията за сензорите. Предлагам с марките да затворим страницата. Ти имаш едно мнение, аз друго.

Значи имал съм 24МП фул фрейм и кропка и съм си играл да сравнявам картинки. Не кой знае какво, но от дъжд на вятър. Дори няколко пъти сходни кадри съм правил с двете. Много са близки особено последните генерации на сензорите. Дори кропките като А6300 и Х-Т2 определено шумят по-малко от А7ii на високо исо. А6300 а вероятно и Х-Т2 са решили проблемите с вътрешните отражения. Дори мисля, че правят 14 битови и в общи линии са доста яки камери.

Обаче са кропки с 24МП. Тука идва проблема с детайла. При кропката на 24МП или м43 на 16МП дифракцията става осезаема при ф/5.6 и на ф/8 вече е някакъв вид проблем. Да ще кажеш проблем е ако опънеш на 100% а във фейсбука никой не гледа над ХД резолюция. Да ама на един 5К моитор 27" 100% всъщност е съвсем лек кроп. На 8К 32" монитор дори трябва лекинко да разтегнеш на към 150% за да си направиш фонче. С фул фреймчето дифракцията и на ф/16 е поносима при 24МП.

Питаш ме за цветовете. Еми има си формални тестове. Колкото и да не ги харесваме ДхО, хората използват документирана и стабилна формална процедура за оценка на сензорите. Факта е, че 24МП кроп сензор макар да е супер хубав отстъпва на 42МП фул фрейм.

Това там на ДхО са празни цифри и ако не са свързани в реалността малко тъпо седят. При мен нещата се връзват най-вече при снимки на хора. Предполагам тука е и причината да минеш на Фуджи - мисля, че без обработка фуджитата дават малко по-приятни цветове от сонитата. Полутоновете и що годе реалистичнотоо предаване на цветовете на човешката кожа е много важно. Тука фул фрйемките на Сони са по-добре от кропките им. Конкретно като си заредиш РОУ файла в Capture One и нещата са по-хубави с фул фреймката.....

Другия момент е при нощни снимки подобни на твоята, когато искам да покажа по-голям динамичен обхват. Тогава разбутвам в някои региони от снимката сенките и някак при фул фреймите остава повечко материал и по-малко си личи интервенцията.

Ето тук два примера с първата А7-ца дето А6000 примерно не можеше да се справи на ниво. Има корекции по експозицията значителни особено в първия кадър


https://farm8.staticflickr.com/7488/15728251110_d1a7ce8d2b_c.jpg


Lovis XIV, le Roi Soleil



https://farm8.staticflickr.com/7523/15813033341_8012c3eebe_c.jpg


DSC01967

Иначе ето и кадър с кропка на който се дразня от качеството (има доста подобен с А7м2 мисля в галерията ми и там просто е по-добре). Не са очевадни разликите, ама са достатъчни да ме дразнят...:


https://farm2.staticflickr.com/1682/23457377633_ccf81ec33d_c.jpg


Hong Kong central at night



Публикацията е редактирана (16-10-17 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   16-10-17 10:22

Изчетох темата и какво се оказа?

Че след като минах на Фуджи без да искам съм станал хипстър [smilie5]

Мислех си какъв да стана точно, че да се различавам от другите.
Мислех за веган - не става. Много обичам ребра на скара.
Мислех да стана гей - не става. Хвана ме страх [smilie5]

А то без да искам съм станал хипстър [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: ubp   
Дата:   16-10-17 11:06


http://magazin.photosynthesis.bg/img/640x480/100101203024_22737.jpg


Колега, хвърли едно око и на Canon PowerShot G7 X Mark II.
http://magazin.photosynthesis.bg/oferta/tsifrov-fotoaparat-canon-powershot-g7-x-mark-ii.html

Едно ревю: http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_g7_x_mark_ii_review/

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Saxon   
Дата:   16-10-17 11:38

Ей ТАКА стоят нещата с динамиката - ни повече, ни по-малко.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: lamerko   
Дата:   16-10-17 11:49

Че откога DXO са започнали да мерят x-trans сензорите на фуджи?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Saxon   
Дата:   16-10-17 12:17

Къде видя ДХО тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Ivodam   
Дата:   16-10-17 12:41

написа:

> Изчетох темата и какво се оказа?
>
> Че след като минах на Фуджи без да
> искам съм станал хипстър [smilie5]
>
> Мислех си какъв да стана точно, че
> да се различавам от другите.
> Мислех за веган - не става. Много
> обичам ребра на скара.
> Мислех да стана гей - не става.
> Хвана ме страх [smilie5]
>
> А то без да искам съм станал
> хипстър [smilie5]


Сега ако ме светнеш и какво е хипстър, цена нема да имаш. [smilie18]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   16-10-17 13:05

Абе и аз не знам, ама звучи COOL [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 13:05

Saxon а защо си сложил тия СЛР-ки А99, Д7200 и Д750 в сравнение на безогледални за "пътуване"??? Другия въпрос е защо А6500, който е бая скъп и не толкова хубав като А6300 ......и защо няма м43, който доста хора хвалят. Не си сложил и компактни апарати като LX100 и RX100

Ето как аз ги виждам нещата. Безогледалните топ варианти и за сравнение Д850, който в момента е може би най-доброто на 35мм

е го сравнението

безогледално за птъуване твърдо А7р2 или А6300 като компромис това е извода.

Фуджи си остава хипстърско.

Накратко в това сравнение са смислени предимно базовите стойности ако снимате неща като тези дето показах. Ако снимате често по-кръчми и подобни неща има смисъл да гледате и стоностите на исо 3200/6400.

Та при ниските стойности - фул фрейма е по-добре с половин стоп поне пред най-добрата безогледалка А6300.

А6300 е поне с още 2/3 стоп по-добре от фуджи Х-Т2 - я няма изненади. че с хипстърския аксесоар снимки.....Фуджите е с 1 и нещо стопа по слабо от фул фрейм с динамичния обхват.......според това сравнение. Не му вярвам мнгоо де, но такова сте дали.

Най-хубавия Пен е с 1/3 стоп след фуджото. Панасоника на още 1/3 назад.

Цял стоп по-зле са дребосъците с несменяема оптика или трябва да го кажем неспасяема??

Какво означава това - ами от RX. LX снимките ще излизат много кефещи и контрастни, но няма място за обработка. Фуджи, Олимпус и Панаосник са пакс много хубави контрастни цветове и ограничени възможности за обработка. А6300 е учудващо добра камера за кроп, но пак 42МП или 45МП фул фрейм си е друга работа.......

Ама това е едно измерение. Знаем, че производителите лъжат яко. РОУ файловете са обработени още на излизане от апарата. Та разликата между фуджито и Сонито А6300 например сифгурно ще е обратна ако се гледат някои други измерения на картинката....Фуджи вероятно се мъчат да направят по-чисти снимки на високо исо и да няма детайл и няма динамика, но изглеждат прилично....сонито ще вади динамика и детайл и ще иска задължителна обработка на роу файловете.....

ПП Хипстър. Ще цитирам webcafe от свързаната статия - "Често пъти хипстърите сами правят музика и филми, като предпочитат да изполват винтидж техника за по-автентичен резултат (което и обяснява осезаемото поскъпване на руските лентови фотоапарати-б.р.)."



Публикацията е редактирана (16-10-17 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: vth41   
Дата:   16-10-17 13:24

И понеже, темата е "Безогледална система за "пътуване"", сега включи и обективите в задачата [smilie3]

[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-10-17 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 13:27

vth41 написа:

> И понеже, темата е "Безогледална
> система за "пътуване"", сега включи
> и обективите в задачата [smilie3]
>


е хайде поразгледай темата. За Сони и Фуджи мисля, че надълго разяснихме какви са опциите ......

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: vth41   
Дата:   16-10-17 13:43

Аз я следя от самото начало [smile]

Понеже постът ти беше обобщаващ за всички безогледални камери, та затова реших, че няма да е зле да се включат и възможните опции за обективи за различните системи.

Иначе, по темата:

Мое мнение:

Въпреки, по-горните мнения за използване на варио-обективи, аз предпочитам малки и леки праймове. Та, сглобил съм 2 системи за пътуване:

Компактна: Тяло м4/3 (GM1 или GX80) + Leica 15/1.7 + Zuiko 25/1.8 + Zuiko 45/1.8. Всичко изброено се събира в малка чанта.

Не дотам компактна: А7 + 28/2, 55/1.8. 85/1.8 в стандартна фото чанта за тяло с обектив и още два встрани.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 13:45

Докато дръгнкаме глупости Канон изригнаха с бъдеща легенда

PowerShot G1X Mark III


https://4.img-dpreview.com/files/p/TS600x450~sample_galleries/0385914408/5816840304.jpg




https://1.img-dpreview.com/files/p/TS600x450~sample_galleries/0385914408/0523120261.jpg





https://2.img-dpreview.com/files/p/E~TS552x442~articles/0249336187/Canon_PowerShot_G1X_MARKIII_BLACK


24МП АПС-Ц сензор
15-45/2.8-5.6 т.е. 3х зум
дуал пиксел фокус
вграден 3 стопа НД филтър

БРАВО на Канон!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-10-17 14:11

Рано е да се обявява за бъдеща легенда.
Ако се бяха постарали още малко с обектива ...
Апропо, крайно време е Канон да "избухнат" с нещо новаторско - стига са кретали след другите. Предстои да видим дали това "избухване" е G1X Mark III. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: picklenose   
Дата:   16-10-17 16:20

Как никой не спомена x100 серията на Fuji ?!
Отписвате ли я от заданието - пътуване ?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 17:52

Още на 1-ва страница го споменах и RX1 също

Ама са малко хората дето могат само с 35мм обектив да се оправят. Аз съм почти там ама искам и широко за екскурзии и понякога макар и рядко дълго....

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: digitalpr   
Дата:   16-10-17 18:36

То не е до оправяне. Просто само с 35мм за никъде при път. Съгласен съм че теглото и компактността са много важни, но според мен с твърд обектив, било то и много качествен е много много голям компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: picklenose   
Дата:   16-10-17 18:54

А какво ще кажете ако се ползва с конвертора, който го прави 50мм ...

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: koleto.spasov   
Дата:   16-10-17 19:04

В тоя форум ме е страх да пиша вече, но ми е много интересно тая 35тица с какво ще ви ограничи.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Ivodam   
Дата:   16-10-17 19:28

написа:

> Как никой не спомена x100 серията на
> Fuji ?!
> Отписвате ли я от заданието -
> пътуване ?


На няколко пъти споменах Фуджи, и това включва и станалата вече легендарна серия Х100. Аз имах дълго време първото Х100 Фуджи и мога само суперлативи да говоря за него, и сега, като реших да се върна на Фуджи, чуденето ми беше голямо дали да не взема Фуджи Х100Ф, точно защото е страхотен апарат за пътувания. А има и конвертор за по-широк ъгъл, когато това се налага, така че може да се мърда от тези 35 мм.

Аз не си гледам снимките на 1000% и не броя пиксели. За мен е важно да ме радва мен и моите близки хора картината като цялостна визия.

В крайна сметка реших да дам некой лев повече, но не съжалявам и грам за това.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: kvakioh   
Дата:   16-10-17 19:39

Panasonic GM1+ нещо си като стъкло.
Panasonic GM5+ нещо си като стъкло.
Тия са едни от най-компактните, и човек като се замисли за смяна на обектив, взима друг.
Ricoh GR като друга опция.
Сони RX100 III и нататък са отлични за зуум с фиксиран обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: stef7   
Дата:   16-10-17 20:06

Сони RX1 е как да кажа за хора с по-високи доходи. Общо взето плащаш парите за един 35мм ф2 обектив. Ако те кефи толкова и може да си го позволиш, няма лошо. Обектива е невероятен но каквото и да си говорим несменяемата оптика ограничава приложенията на камерата. Последните ми 3 пътувания снимах предимно с 35мм обектив, първо като експеримент, после ми хареса. И установих че 35мм почти не ме ограничават, нито снимките ми са по-лоши. Обаче ако ми потрябва да снимам друго и да изполавам камерата за друго, знам че мога да го направя и го правя. Ако за следващото пътуване поискам да сменя малко визията и да наблегна на 50мм мога да го направя. Всяка друга А7 може да бъде направена като RX1 и си идва с вграден визьор но RX1 не може да бъде направена като А7. Но който може да и оправдае парите - моля камерата няма грешка.

Инак както писах за пътувания споделям възгледите на vth41, 2-3 твърди обектива с тази разлика че повечето пъти нося и китака. За случаите когато ще ме домързи да сменям обективи или искам да снимам видео от ръце. Само той има вградена стабилизация.

PowerShot G1X Mark III - ного пари за тъмна и несменяема оптика. Ньие благодаря. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   16-10-17 20:47

Фуджито и по-специално XT-2 е апарат, направен с идеята за ергономия, за разлика от измислиците на сони от серията 6000

Нищо "хипстърско" няма в него
Има ергономия
Ергономията е това, което липсва в а6000 а6300

А за тоя Канон, последния - хептен да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 21:25

по-добре да не отваряме тия теми за марките. Хората го вимзат лично....

Само ще кажа, че чуков е далеко от истината.



Публикацията е редактирана (16-10-17 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: tishovsx   
Дата:   16-10-17 21:58

Аз не знам какъв вие проблема на всичките, ма за екскурзия аз взимам некс 5Н+ 16-50 и две батерии и не мисля за нищо, кви са тия пари за ебаси и екскурзията! Нали всички отиваме да почиваме , а не за фото-сафари. Лекинко го превърнахте темата за какъв най-супер-дупер хапарат да увися на шията като ида на айфеловата кула...примерно. Я се стегнете, всички отиваме да почиваме и да не се занимаваме с проблеми. Все едно като отида някъде с една торба техника, да почна да я мисля, къде да я сложа, па как да я извадя, пък къде да я съхранявам, всичко е излишно, насладете се на почивката, пък макар и телефон да имате в джоба, така мисля аз[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: burningice   
Дата:   16-10-17 22:00

Идеята е да се съчетае приятното с полезното и микростокърите да изкарат някой лев от екскурзията без да им тегне много техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   16-10-17 22:12

hotsnail

Няма нищо по-очевидно от това да сложиш двете камери 6300 и XT2 една до друга и да говорим за ергономия


Никога не съм робувал на марка.
Както бях с 2 фулфрейм тела на Канон, 8 обектива и 2 светкавици, тъй сега остана само един фишай, щото трудно се продава и съм с друга система

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: rorus   
Дата:   16-10-17 22:16

Тия теми винаги са много напоителни...

Охлюва, тъкмо си мислиш, че вече не може да те изненада ... и той вземе че те застреля с топ в окото:) За 4/3 системите говоря...

Техноманиаците никога не стават добри фотографи... защото фокусът им е на грешното място:)

НО това нито е лошо, нито подсъдно - просто не трябва да бъдат слушани, когато се говори за фотография... Защото нея я е имало и при 4Mpix камерите - представете си!?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Naci4a   
Дата:   16-10-17 22:33

От месец се замислям за Olympus OM-D E-M10 Mark III някой ползвал ли е и какви са му впечатленията. Или пък някой с Olympus OM-D E-M10 Mark II... [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: victory13   
Дата:   16-10-17 22:44

както rorus е посочил, не техниката трябва да ви "замисля"... всичко от последните години може да ви служи вярно и безотказно. Остава да го изберете по най-баналната причина... да ви е удобно и приятно за работа [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-17 22:49

какво съм казал за м43?

Казах, че панасоник ми харесват, а олимпус не. Коментирах и резултатите от техническия тест........теста си е тест. Писах специално, че разглежда само един аспект от камерата и това не е всичко..... В тестовете на кой да е, тия факти си ги има. Дали за някой са важни или не е лично решение....

Ама да се спори че видите ли имало еди какво си ....ми не няма....


Ще ме прощавате ама освен мен и Иво друг и една снимка не е показал в темата ........

Аз претенции нямам за разлика от други хора. Не снимам добре. Чета туй онуй, щраквам туй онуй. Толкоз.



Публикацията е редактирана (16-10-17 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: koleto.spasov   
Дата:   17-10-17 00:34

hotsnail, аз съм ти голям фен.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: fotograf123   
Дата:   17-10-17 01:03

Е то Кирил и още няколко пишат адекватно чисто технически , с поглед върху материята и незнам какво ще стане ако престанат [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: santuco   
Дата:   17-10-17 07:54

Абе Киро пише грамотно технически да.....,Но това дето написа, че А6000 слага в малкия си джоб fuji X-T1 и че fuji не са фотографски ориентирани е несериозно! Киро френд си ми, но това наистина е несериозно :). Като заклет Sony фен мога да кажа, че като хванах x-t1 след това А6000 ми изглежда като играчка а цветовете на Фуджака са невероятни......А6000 бледнее
П.С. Извинете ме за офтопика. ...



Публикацията е редактирана (17-10-17 08:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   17-10-17 07:59

Я, още един хипстър :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: koleto.spasov   
Дата:   17-10-17 08:27

santuco, това същото ми го каза и фотограф който поддържа 3 системи и говореше за а7миците, че са както дистанционно след работа с фуджи. За 6000 по добре да не коментирам, че ще е грубо. Видях един фотограф в Руската Църква, че е измислил как да го държи(това удобно а 6000) беше му сложил дръжка и го носеше като мегафон.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   17-10-17 09:03

Освен, че на Фуджито повечето смислени команди са изведени на бутони, има една камара допълнителни копчалъци, на които могат да се назначават функции, които се ползват често.

А за джойстика, с който бързо и удобно се мести автофокусната точка, изобщо не бива да говорим. Това е едно от най-сериозното му предимство.

Апарат, като горецитирания нов Канон, на който всичко му е прибрано в менюто, е Плейстейшън, не фотоапарат.


Ако го разглеждаме от гледна точка на любителско ползване от неопитен запалянко, ОК

Но иначе

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: nyamago   
Дата:   17-10-17 09:35

Само Левски! Долу ЦСКА! [smilie22]

Човекът питаше какво да си носи по екскурзии и командировки, а темата заприлича на някакъв Фото Форум [smilie2]

И дори още не е Петък...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: chukov   
Дата:   17-10-17 09:43

Ами ето простият отговор на разумна цена

SONY RX100

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   17-10-17 09:52

момчета спрете се с глупостите. Дайде да си говрим за нормални неща.

Мога доста да пиша за нефелностите на Х-Т1 специално. Хайде да не започваме, че ще стане като в темите за никон - дето адмна идва и ги затваря.



Публикацията е редактирана (17-10-17 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: stukloplast   
Дата:   17-10-17 11:40

Аз да си дам моите 5 стотинки, защото винаги съчетавам полезното с приятното.
Камерата ми е А5100 - максимално компактна, копие на А6000.
Обективите, които имам са 8мм, 12мм, 24мм, и 50мм. Имам и два китака, ама хващат гъби вкъщи.
При пътувания, в чужбина или у нас, всичко събирам в чантичка тип "банан", която се носи на кръста, като обикновено носа 12мм и 24мм, които са напълно достатъчни и покриват - пейзажи, архитектура, стрийт, портрети, голо тяло, облечено тяло, природа, макро, астро фотография и т.н. В чантичката влизат и 1000НД филтър и духалка. За нагледен материал - имам 1-2 снимки в профила.
И най-важното - при всичките снимки съм имал свободна ръка и за 1-2 бири [smilie21]



Публикацията е редактирана (17-10-17 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: nyamago   
Дата:   17-10-17 12:07

^ [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: Ivodam   
Дата:   17-10-17 14:07

написа:

> момчета спрете се с глупостите.
> Дайде да си говрим за нормални
> неща.
>
> Мога доста да пиша за нефелностите
> на Х-Т1 специално. Хайде да не
> започваме, че ще стане като в
> темите за никон - дето адмна идва и
> ги затваря.


Напиши, ще ми бъде интересно, тъй като имах Фуджи Х-Т1, и не съм имал никакви проблеми. В един момент реших да пробвам Сони единствено заради фулфрейма, ма скоро видях, че не е нищо особено за мен и не ми дава на практика нищо повече. Това обаче не е повод да седна да плюя сега по Сони, никога няма да го направя, напротив, ще продължавам да ги уважавам затова, че решително предефинираха пазара в много отношения.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: stotinka   
Дата:   17-10-17 14:47

Айде и аз 5 стотинки :)
И моята безогледалка я купих за екскурзии и в началото беше ОК, после неусетно почти накупувах една пълна гейска торба с нейтив обективи и една мъжкарска раница със стара ръчна стъклария и преходници. Сега ми идва да продам всичко и да си купя едно мъничко, екскурзионно, новичко RX100!
... или за тез пари един iPhone предпоследен модел, онзи с бокето [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: colorphoto   
Дата:   17-10-17 16:43

За хипстърите научихме,сега остава да разберем къде ги продават "гейските" торби...

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-17 00:47

Colorphoto сложно е с гейската чанта. Аз 3 или 4 смених докато открия моята. Лошото е, че е доста скъп модел от явно не особено популярна марка. Купих я на някаква разпродажба и много си я харесвам, но ще се износи и тогава греда.... и с маратонките съм по сходен начин - намерих си марка дето прави или правеше един единствен смислен модел, ама май отидоха в историята......

Понеже не са фото чанти ползвам разни допълнителни неща да омекотяват около обективите. Най-вече да не се драскат. Та кърпи разни. Мисля, че най-удобни са големите микрофибърни дебели кърпи за целта. Пък и са евтини и лесно се намират почти навсякъде.


Е тука а6000и още повече а5100 е номер 1 щото в гей чантата влиза идеално заради ниския профил и има място за таблет например....х-т1 и а7 серията са високи и могат да се съберат в подобна чанта, но забравяш за таблета. Пък и тежат доста повече и се усеща при ходене. (Един ит проблемите ми с ергономията на Фуджи)

Пробвал съм и фоточанти. Имам няколко. Те не събират много повече, не са по-удобни и на всичко отгоре от 100км обявяваш аз съм а голям черен апарат и идвам да снимам. Не че нещо ама хората се чудят понякога.....



Публикацията е редактирана (18-10-17 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: tonyf   
Дата:   18-10-17 14:01

Ясно. От тая тема разбрах какво е диагоналка... Значи точно от това се опасявах - моята малка екскурзионна фото-чанта много наподобява диагоналка, макар и да стои по-тумбеста (а може би това е дори по-опасно?)... и всъщност аз я нося точно като диагоналка... Значи трябва да внимавам много в някои държави... И дали има някакво засилване на ефекта, ако диагоналката стои по-тумбеста??

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: colorphoto   
Дата:   18-10-17 14:54

Аз съм привързан към една стара ВИДЕО-чанта защото основно ползвам ДСЛР + 70-200/2,8 а това комбо ляга идеално в нея пък във външния джоб влизат два обектива,като даже има място вътре или в джоба за светкавица.

Подобна продълговата фоточанта,която да поеме апарата + 70-200/2,8 без да се развива обектива не намирам.

Има всъщност ,но много по-обемисти.

Повечето са разчетени да поемат апарата къс обектив на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: Kalimas   
Дата:   18-10-17 17:00

Аз само едно не разбрах. Една безогледалка как ще ти реши ей тоя проблем:

> Всеки път се изкушаваш - айде и широко,
> айде и фиш, айде е едно твърдо на 1.4, айде
> и 70-200, айде и за всеки случай по-дълго...

Взе ли един преходник и изгоря[smilie5]

Това може да се реши само с турбосъпонерка. Та да нямаш избор.[smilie5]

Освен това не знам какво толкова се впрягате за размерите, особено като се говори за тяло + 1-2 обектива.
Едно x-t1 с кита (18-55) е около 800гр., 77д (800d) с 18-135 (кита) 1кг, 100д с 18-55 е към 650гр., А6000 с кит към 500гр. Цялата работа, говорим за туристически цели, е за 100-200гр (ако сложиш обектив на 2.8 може да стигнеш до 300гр. разлика в системата), които не се усещат.
Та аз ако имах всичко от 12 до 400 бих взел най-лекото тяло на което мога да ги завинтя и да си ползвам каквото ми е нужно от тях, вместо да наливам в нова система. И без това айде ръчния, айде макрото, айде широкото и т.н. винаги ще си виси като въпрос, ако сам не си наложиш границата.
Та това е моето лаишко мнение[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за "пътуване"
Автор: silvesar   
Дата:   18-10-17 18:24

От скоро съм с Panasonic G7 с два обектива 12-50 на Олимпус и 25мм 1.7 на Панасоник. Мога да кажа, че за разходка си е отлична комбинация, а ако ти се иска и нещо по-дълго си взимаш 14-140 и си готов.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална система за
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-17 21:41

[smilie18] Kalimas написа:
> Та аз ако имах всичко от 12 до 400 бих
> взел най-лекото тяло на което мога
> да ги завинтя и да си ползвам
> каквото ми е нужно от тях, вместо
> да наливам в нова система. И без
> това айде ръчния, айде макрото,
> айде широкото и т.н. винаги ще си
> виси като въпрос, ако сам не си
> наложиш границата.
> Та това е моето лаишко мнение[smilie5]

[smilie24] Много точно казано.

Канон и Сони в това отношение много добре си правят безогледалните системи. Има малки камерки и големи камери, дето ползват еднакви обективи [beer]


tonyf в Сан Франциско дето гейовете са по-видими от останалия свят един колега, като ни видя българчетата с тия диагоналки ни обясни, че това се приема за гейска мода....[smilie18]

Не знам дали по-тумбестата означава, че обичаш правиш любов на по-надарени хора.....



Публикацията е редактирана (18-10-17 21:42)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »