Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   25-09-17 01:09

Здравейте, тия дни ще си взема един рекордер - zoom h6 set. Той си има два микрофона в комплекта, но хора които работят в кино индустрията и се занимават с това са препоръчали на моя позната, която помолих да ги пита за препоръка rode "4" или Sennheiser MKH-416. И от тук започна голямото двуседмично лутане из нета, преглеждане на хиляди ревюта и тестове на десетина микрофони - все модели на Sennheiser и Rode. Абе накратко попилях си сумати време в това и не успях да разбера какво ми трябва - просто защото съм твърде некомпетентен, не разбирам, не знам кое ще е най-добро (след зенхайзера) за целите ми:( Попитах и още стотици хора, които ми дадоха супер противоречиви мнения, от които само се обърках повече. Затова моля за разбиране, ако задавам глупави въпроси моля не ми се гневете, наистина имам нужда да разбера кой микрофон ще ми свърши работа.

Значи както винаги проблема е и в парите. Sennheiser MKH-416 звучи перфектно, но е 1700лв. А на мен не ми се дава повече от 1000-1200макс. Всички ютуб ревюта и тестове слушах с мониторните ми слушалки, така че би трябва да съм ги чул реално.
Целите за които ми трябва този микрофон е заснемането на един игрален филм в Грузия, Сванети или с други думи във високите места на Кавказ. Ще има игрални сцени. Така че звукаря и оператора ще се местят. Видеото оператора ще го снима с мизерният ми DSLR (хакнат canon EOS 550D+TAMRON SP AF17-50MM F/2.8 XR DI II LD; CPL B+W), видеостатив и glidecam.

Сега, основният ми проблем при избора на по-евтин вариант от 1700-левовият Sennheiser MKH-416, се повиха други възможности, които открих в ровенето сред ревюта и тестове в ютуб - например друг зенхайзер модел Sennheiser MKE 600 (струва само 600лв), него изобщо не са ми препоръчвали, той записва обаче само моно, което не ме кефи. Попаднах и на Sennheiser MKE 440 който е стерео. Той има готина функция да реже звука зад себе си. Така например ако духа вятър от една посока лесно може да се сложи гърба му да гледа срещу духащият вятър - така няма да се чува вятъра.

Когато ровех и гледах ревюта за варианта с Rode 4 (като по-евтина алтернатива със същото качество на готиният скъп зенхайзер) открих следните неща. Първо! Съществуват няколко различни модела с "4-ка" в името на модела. Това са RODE NT4, RODE NTG4 и RODE NTG4 plus. А видях, че има модели rode 5 и 6.. които също са с няколко 6-ици и петици. Как да разбера кой от всичките е наи-добър за игрални сцени в планината?

Някои хора ми казаха, че за Sennheiser MKH-416 ще ми трябва и preamp да купя за zoom h6. Необходимо ли е наистина? И ако да кой бихте ми репоръчали?

Простете за глупавите въпроси, но наистина се нуждая от помощ :(


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 01:51

Звукаря какво мисли по въпроса?
И с това 550D кино ли ще снимаш или видео? Че има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   25-09-17 02:58

С хака и снимане от близо ще свърши работа, в последствие ще си взема фулфрейм dslr. Oбясниха ми,че в киното е по-важен звука отколкото картината. Сега ще ми помогнеш лиза микрофона? :(

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: aidend   
Дата:   25-09-17 04:21

=Не претендирам да съм разбирач, но видеото е много по важно от звука. Звука може да се запише след това отделно със -един студиен микрофон и добра звукова карта - audio technika 2035 и fokusrite scarlet 2i2 . Имам ги и се занимавам професионално с музика. Аз ти препоръчвам да погледнеш варианта на shure sm58. FP .

Иначе варианта да си запишете отделно звука студийния микрофон и саунд картата са ти към 550 лева. С тази комбинация записват звука на реклами някои аматьори.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   25-09-17 04:48

Написах, че ще е игрален филм със игрални сцени в грузински кавказ, ане някаква малка рекламка или музикален клип, моля ви. Няма как да си запиша аудиото вкъщи..тонове работа. Иначе си имам audiotehnika 4040. Но аудиото ще се записва на място. Засега съм се спрял на зенхайзера 440, който не е предназначен за метална пръчка, но няма ли как да го закрепа някак? Или и да го направя не е достатъчно качествен?



Публикацията е редактирана (25-09-17 04:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: nice2mitiu   
Дата:   25-09-17 10:38

Не знам какво го мислиш толкова. Виж една обява на колега, която отдавна седи в базара: https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=81457

На всеки микрофон му трябва приамп, но нали ще взимаш най-високия клас рекордер на Zoom, записваш на него.

По моя преценка, вместо да наливате 2000 лв в техника, която не знаете как да използвате, дайте ги като хонорар на някой, който ще ви направи звука с неговата си апаратура.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: cameraman   
Дата:   25-09-17 14:54

Абсолютно несериозно ми се струва да се снима каквото и да е с микрофон два пъти по-скъп от снимачната техника. Още повече, че въпросната техника е супер окастрена. Не стига за сватба, камоли за филми.. 10 годишна кропка и сватбарски компромис. Няма как да стане... Не в Грузия и Кавказ, а в космоса да отидеш да снимаш- все е същата. С телефон-от по-новите, ще направиш същия филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: ikoveliko   
Дата:   25-09-17 22:28

Звукът в киното е важен, да..... но ако нямаш фокус , кво ше го правиш тоя хубав звук....не знам [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: cameraman   
Дата:   25-09-17 23:07

Апък и фикус ако няма... то не е кино тогава..

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: red_storm   
Дата:   26-09-17 06:01

Аз съм снимал с Зенхайзер МКЕ 600, микрофона е много добър. Роуд НТГ 3 също е добър и ще свърши работа. Според мен не ти трябва стерео микрофон. (със Зума можеш да записваш атмосфера на 2 канала (стерео)) + с насочения микрофон интервюта.
Не е зле за диалозите да се помисли за брошки. Те са много полезни за местата където има диалози и се цели да се избегне страничен шум (звук).

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   27-09-17 01:36

Sennheiser MKE 440 може ли да се сложи на пръчка свързано със zoom h6? пише, че е Shotgun

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-09-17 04:38

Младежо,
Хванал си се с нещо, дето е много по-трудно, отколкото изглежда.
Няколко съвета от мен:
- За качествено видео с нисък бюджет не ти трябва full frame DSLR, а безогледалка с читави ръчнофокусни обективи. Да, в киното никой не снима на автоматичен фокус!
- Щом не ти се дават пари, защо ти е Zoom h6? Същата работа ще ти свърши и Zoom h4n, който е доста по-евтин, пък и на старо се намира кажи-речи без пари. Единствената съществена разлика е, че нивата се настройват с бутони, а не с врътки, както е при Zoom h6. Иначе си има и предусилватели, и фантомно захранване, и куп други неща, които скоро няма за разбереш за какво служат.
- Диалогът в киното се записва винаги МОНО. Стерео или MS се записват само атмосферите и някои ефекти.
- Освен читав микрофон (всеки Rode ще ти свърши чудесна работа) ти трябва и читав "бамбук" (boom), и читав ветробран (тип "одрана болонка"), които хич не са евтини. Не се заблуждавай, че гол насочен микрофон (тип "пушка") ще те спаси от вятъра, ако е обърнат в другата посока.
- Преди да се качиш в Кавказ, снимай със същата техника колкото се може повече и монтирай "тестовете", за да си видиш и чуеш грешките.
- Запаси се с повече батерии. За звукарската техника НЕ разчитай на зареждаеми батерии - в киното неслучайно всички записват само с алкални. И запомни от мен: Energizer са и по-добри, и по-евтини от Duracell.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   27-09-17 07:42

За микрофона вече ти казаха, но с това 550Д има сериозна опасност да провалиш нещата, най-малкото заради бавния запис на картата. Вземи си едно 7Д на старо от базара. С него имаш непрекъснат запис в 14-бита RAW на резолюция 1728х972 до запълване на картата и синхронен звук с вградения микрофон, който след това можеш да използваш за синхронизиране с външния звукозапис. Камерата е много надеждна, батерията държи дълго на видео запис, качеството на RAW-видеото е фантастично и държи на сериозна обработка, а при скалиране до 1920х1080 резолюция няма осезаема загуба на качество.

Начинанието е твърде сериозно, вероятно и доста скъпо, за да разчиташ само на 550Д. Него просто можеш да го оставиш за резервна камера.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: red_storm   
Дата:   29-09-17 18:13

съгласен съм с мнението на:

chrisnoch
IDA

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   02-10-17 16:42

@chrisnochмерси за съветите, особено за батериите. Zoom h6 е моя избор за рекордер, защото имам възможност да го ползвам и за друго (записване на музика. 6 канален е с представката).

Каза, че ми трябва и читав "бамбук" (boom), и читав ветробран (тип "одрана болонка"). Знам имисля за ветробран да ползвам оригиналният на зенхайзер, който върви към микрофона Sennheiser MKH-416 (него избрах). Но за читав бамбук, ще се радвам да препоръчаш някакви варианти и а з да си преценя и избера. Какво е важното при един читав "бамбук" (boom)?

@IDA мерси и за твоите съвети. Бавният запис на картата, не зависи ли от скоростта на самата карта? Често ми е прекъсвал като е горещо, предполагам процесора се пренатоварва. Нима със 7д ще е по-добре?

Мислех да ползвам Magic Lanter, да го хакна софтурно да записва на пълните си възможностти. Това няма ли да ми реши проблема и да нямам нужда от 7д?

"запис в 14-бита RAW на резолюция 1728х972 до запълване на картата и синхронен звук с вградения микрофон," с хакнатият 550д няма ли да мога същото?



Публикацията е редактирана (02-10-17 16:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   02-10-17 20:17

"Бавният запис на картата, не зависи ли от скоростта на самата карта?"

Скоростта на запис е ограничена единствено от скоростта на интерфейса на апарата, ако разбира се, картата не е по-бавна от интерфейса. За повечето кропфакторки от ниския клас, тази скорост е 40 МБайта/с., но за някои от тях е само 20 МБ/с. При 7D тя е 80 МБ/с. Трябва да видиш на сайта на МЛ каква е скоростта на запис при твоя модел. Всяка карта, която е по-бърза от интерфейса му ще ти обезпечава максималната скорост на запис, възможна с твоя апарат.

"запис в 14-бита RAW на резолюция 1728х972 до запълване на картата и синхронен звук с вградения микрофон," с хакнатият 550д няма ли да мога същото?

Не! Ако интерфейсът ти пише със скорост 40 МБ/с., ще имаш само 3-4 секунди запис, а 7Д, с неговия бърз интерфейс, ще записва до запълване на картата.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   02-10-17 22:27

Ясно.. 7D е необходим. Или дори по-добър :( Какви по-добри алтернативи може да ми предложите като по-добри тела от 7D, които обаче да поддържат и TAMRON SP AF17-50MM F/2.8 XR DI II LD, за да не купувам нов обектив :( ..надявам се обектива ми е достатъчно приличен и не е необходимо и негода сменям :(



Публикацията е редактирана (02-10-17 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   03-10-17 11:10

За RAW видео единственото по-добро от 7Д е 5Д3. За това, което мислиш да снимаш, 7Д е твоят апарат. Просто си вземи един под наем за няколко дни, инсталирай си последната нощна версия на МЛ и пробвай. Така, с питане по форумите няма да стане. Трябва ти личен опит и много тренировки. Иначе, дори и Алекса да ти дадат, без опит, със сигурност ще омажеш нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: SEURET   
Дата:   03-10-17 14:14

За по-бюджетно ориентирани продукции, бих препоръчал един от тези двата:

Audio-Technica AT897

Audio-Technica AT875R

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   04-10-17 16:56

Тук:

http://rbrune.github.io/mlraw/


можеш да провериш, какво може твоят апарат в режим на запис на RAW видео с Magic Lantern. Като цъкнеш върху бутон 550D виждаш, че интерфейсът ти пише само с 21 МБ/с. скорост, което означава, че ще можеш да записваш 14-бита RAW непрекъснато само при резолюция 960х540 или по-малка на 24 к./с. Ако мислиш, че тази резолюция е достатъчна за игрален филм, дерзай, но на мен това ми звучи несериозно. Затова мисля, че 550Д няма да ти свърши работа. Сега цъкни върху 7Д и ще видиш разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-10-17 05:42

momche_s_vyobrajenie,
Прочети ТОВА , преди да се подвеждаш по акъла на разни аматьори. Обърни специално внимание на този абзац:
"A raw workflow can be very costly, and unless you’re shooting a major motion picture or TV commercial, raw is most likely overkill and a simple log gamma recording will more than suffice. The amount of space that raw recordings take up is enormous, meaning you’ll eat through media cards and need plenty of storage drives, not to mention a computer capable of handling the footage. If you want raw then there are certainly affordable cameras available, including the miniscule Blackmagic Pocket Cinema Camera, but you should really have a compelling reason to need to shoot raw, as in most cases it simply isn’t worth it."


IDA,
Престани да пишеш глупости за неща, които не разбираш. Кому е нужно да снима RAW видео с недоклатен хак, че и с 14-битов цвят? ARRI Alexa записва в 12 бита, за сведение. Аман от аматьори, които са щракнали няколко експериментални клипчета и вече имат самочувствието да раздават категорични съвети за снимане на филми!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   07-10-17 15:18

Chrisnoch,

Той възнамерява да снима с 550Д - апарат от ниския любителски клас, а не с професионална видео камера. Ще сравняваш ли вграденото H.264 видео на 550Д с висококачественото компресирано видео на професионалните камери за филмови продукции с log профили и куп екстри, за които той дори не може и да си мечтае с неговия бюджет. Ето затова му предложих разумна алтернатива, с която може да извади видео с перфектно качество, с минимална инвестиция в едно 7Д. Много професионалисти твърдят, че при една и съща резолюция, RAW видеото от канонски апарат с нищо не отстъпва по качество на това от повечето професионални кино камери, включително и такива, които снимат в RAW. Ти това, разбира се, никога няма да го признаеш, защото мразиш Канон и за теб важи единствено максимата на шопа: "Е те такова животно нема".

Цитатът, който си дал, също е крайно неадекватен, тъй като е написан от човек, който също снима с висококачествени и страшно скъпи професионални камери, за които e естествено, че няма смисъл да се снима в RAW. Достатъчно е само да видиш първата снимка от линка, който си дал и ти става ясно, че авторът няма как да си позволи такава техника, нито дори и баснословно скъпите GH4 или Sony A7II.

И накрая, за твое сведение, на сайта на Magic Lantern има безплатни софтуерни продукти, които силно улесняват и облегчават процеса на обработка и компресиране на RAW видеото от канонските апарати, като работят добре дори и на сравнително слаб компютър. Аз ги ползвам на 10-годишен лаптоп, който е лек и удобен за носене при пътуване и ми вършат чудесна работа. В комбинация с безплатната DaVinci Resolve 14, той ще е оборудван с всичко, което му е нужно за сериозни видео обработки, озвучаване и монтаж. За тази версия на Resolve също не се изисква кое знае колко мощен копютър, особено предвид факта, че ще работи на ниска, най-вероятно FHD резолюция. Моята GTX 750Ti за 200 лв. на 12-годишния ми стационарен компютър с процесор Q6600 и 8 GB RAM ми върши перфектна работа за целта.

Винаги съм се учудвал, как можеш да имаш наглостта да определяш труда на десетки специалисти от най-висша класа по целия свят като "недоклатен хак" и да се изказваш толкова категорично за неща, които дори не си и пипвал в живота си. Какво печелиш, заблуждавайки хората по такъв нелеп начин? Подобно поведение не подхожда нито на възрастта ти, нито на претенциите ти за професионализъм и не ти прави чест!

Накрая отправям един призив към питащия. Интернет е неизчерпаем източник на информация, но твърде малка част от нея е адекватна на твоите нужди и би ти свършила работа. Да намериш именно тази малка част полезна за теб информация е изцяло твоя отговорност. Затова, не си губи времето с питания по форумите, а намери начин да тестваш различните варианти сам и прецени, кои от тях са най-подходящи за това, което искаш да снимаш. Личния опит и умения няма как да ги получиш в интернет. Ще ги придобиеш с много упражнения и тренировки сам, а това е и предпоставка за успеха на начинанието!


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: e-mil   
Дата:   07-10-17 17:23

Автор: IDA
Дата: 07-10-17 15:18
"... разумна алтернатива, с която може да извади видео с перфектно качество, с минимална инвестиция в едно 7Д."


Авторът не само няма достатъчно пари за начинанието, ами и е ужасно неподготвен. Няма нужда да го объркваш допълнително.

Човекът се кани да снима игрален филм в чужда държава, а това не е като да снимаш къси таймлапси от балкона си. Предполага се, че ще обработва материала след като се върне, а значи и няма как да се мине с минимална инвестиция само в 7Д.

Дори да записва средноголям RAW ще отива по терабайт и половина на всеки час заснет материал. Това ще рече не само по-големи и по-бързи карти, но и трябва да са повечко на брой за да може да изкара цял снимачен ден по чукарите без да ги празни. А и да има резерв, ако някоя откаже. Освен тях ще му трябват хардове за архив + хардове за бекъп на архива. И те също трябва да са не 1-2, защото ако ще се налага да слиза от планината за да купува нови разходите и закъснението на графика скачат непредвидено.
Да не говорим и, че е по-добре да снима на двете карти едновременно за да има бекъп по време на деня, щото един снимачен ден е скъп и когато си притеснен с бюджета трудно се повтаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   07-10-17 18:05

@e-mil

Всичко, което си изброил, особено това за картите, важи за всякакъв тип филмово заснемане. Да, RAW файловете са големи по обем, но се предполага, че все ще има някой да му помага на терен, като преточва пълните карти, предлежда заснетия метраж и конвертира суровия материал примерно в ProRes422 с някакъв log профил, което ще му дава около 6:1 компресия. Скоро ще разбере, че дори и да разполага с най-съвършената техника, тая работа иска изключително сериозна подготовка и не е за сам човек.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: e-mil   
Дата:   07-10-17 19:42

Е, тъй де. Както казах - не може да мине само с минимална инвестиция в 7Д, а трябва да вложи още в апаратура и носители.

А конвертирането в ProRes на терен е безсмислено. Нали уж идеята беше да обработва RAW? Ако ще носи ProRes вкъщи то може за същите пари да купи GH4 с адаптер + външен рекордер с монитор и направо да снима в ProRes с 4К.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-10-17 19:58

IDA,
След като НИКОГА не си се занимавал с филмопроизводство, е изключително неуместно да даваш акъл за каквото и да било, свързано с този сложен и тежък процес. На всичкото отгоре във всякакви теми се опитваш да пробутваш "невероятните възможности" на недоклатения хак, наречен "магически фенер", в който няма нищо магическо. Не знам кои са тези "професионалисти", които "твърдят, че при една и съща резолюция, RAW видеото от канонски апарат с нищо не отстъпва по качество на това от повечето професионални кино камери, включително и такива, които снимат в RAW." Това твърдение няма нищо общо с действителността. Най-малкото защото "магическият фенер" използва pixel binning (3Х3 и нагоре) - технология, която отдавна е изоставена от сериозните производители на дигитални камери, защото е примитивна и има много неприятни "странични ефекти" (от "назъбени" прави линии през липса на микро контраст до изключително гадно моаре). Като добавим и високия риск от липса на елементарна сигурност (недоклатеният хак крашва без предупреждение, ако картата не може да запише огромния поток от данни), то и на децата става ясно, че "магическият фенер" НЕ може да се използва за нещо по-отговорно от лежерни любителски упражнения, които не изискват инвестции и няма как да доведат до финансови загуби - ако не броим пропиляното време на наивните аматьори, които биха могли да се занимават с нещо по-смислено от преливане от пусто в празно.
Ти някога инвестирал ли си във филм? Тц, не си!
Имаш ли представа какво е да носиш отговорност за провалени снимки по технически причини? Тц, нямаш!
Знаеш ли колко струва да отидеш на снимки в чужбина, при това в планините? Тц, не знаеш!
Младежът се чуди как да си зарежда батериите на фотоапарата в тези условия, ти го караш да мъкне лаптоп и десетки терабайти външни дискове - само и само, за да снима с недоклатения хак. Какво ти е направило момчето, че му даваш толкова лош съвет?!
Хич не ми обяснявай какво пише в интернет! Това съм го преживял и препатил - не съм висял на балкона да снимам таймлапсове, а съм врял и кипял в кинопроизводството от 1990 г. насам. Произвел съм първия български игрален филм, заснет изцяло с дигитални технологии ("Лов на дребни хищници") и съм абсолютно "в час" с технологичните новости до ден днешен. И съвсем НЕ мразя Канон - просто имам ясна представа докъде са стигнали и какво могат.
Хайде приспивай детето и не ми се мотай из краката!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   08-10-17 10:05

Chrisnoch,

Момчето възнамерява да снима игрален филм в планините на Грузия с "хакнатотото 550Д", с което няма как да свърши работа. Единственото, което му предложих в тази тема, беше бюджетна алтернатива на "хакнатотото 550Д" - полупрофесионалното тяло 7Д, с което, при същите останали условия, има реален шанс да свърши работа, ако, разбира се, знае как. Има безброй филмови продукции, в това число и пълнометражни, заснети с "хакнатото" 5Д3, а 7Д е много близко по функционалност и качество на RAW видеото до това на 5Д3. Всички твои аргументи, изброени в горния ти пост, някои от които въобще не отговарят на истината, би следвало да отправиш към автора на темата, не към мен. Не аз ще снимам игрален филм, а той.

Що се отнася до личните ти нападки и обиди, които, както винаги отправяш към мен, те не само свидетелстват за твоето безсилие да помогнеш на момчето по какъвто и да било начин. Те са и признак за липса на елементарно възпитание, което, както вече казах, не подхожда нито на възрастта ти, нито на претенциите ти за професионализъм. В това отношение, разликите между твоето поведение във форума и "блестящите" медийни изяви на великия български футболист Христо Стоичков не са никак големи.

В този форум напоследък влизам рядко и пиша по технически въпроси, само когато считам, че мога да съм полезен. Ти пишеш, за да се изкараш велик. Е, не си ти най-великият кинематографист, Ночев. В България има значително по-добри и далеч по-свестни хора от теб в този бранш. Достатъчно е да прочетеш собствените си постове и да провериш, дали някой друг твой колега от бранша се опитва да си създава ореол за величие, оплювайки труда на другите и обиждайки ги по начина, по който ти го правиш.



Публикацията е редактирана (08-10-17 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: asahi   
Дата:   08-10-17 11:47

"След като НИКОГА не си се занимавал с филмопроизводство, е изключително неуместно да даваш акъл за каквото и да било, свързано с този сложен и тежък процес. На всичкото отгоре във всякакви теми се опитваш да пробутваш "невероятните възможности" на недоклатения хак, наречен "магически фенер", в който няма нищо магическо."

Упрекът в некомпетентност за лична обида ли го имаш? Другият вариант е да си доказан професионалист в тази област и да се обиждаш на компетентност.

"Момчето с въображение" в реализирането на тази продукция ще се сблъска с далеч по-тривиални финансови, битови, логистични, метеорологични и чисто човешки проблеми, на които хората от бранша вече са намерили решения. Техниката, разбира се, ще го издъни, и ще стане универсалното оправдание за липсата на подготовка.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: Konstantinov   
Дата:   08-10-17 12:20

По скоро ми е чудно какво може да се снима в Грузия по планините дето не може да се снима у нас,навсякъде природата е еднаква за неспециалист като мен.
Аз бих се качил с екипа на най-близката планина и бих направил проба с наличната техника да видя какво се получава ,дори бих снимал всичко и бих го монтирал и може да се размина с ходенето в Грузия.
Преди година гледах филм студентска европейска продукция,бяха направили опит за сериозна драма като началните и крайните надписи на филма бяха като на всички филми, самото съдържание беше с показване на отделни кадри -снимки без движение със звук ,имаше персонажи с диалог и разказвач и така целия филм като поредица от статични кадри ,като комикс, около 1 час и го изгледах, имаше го и по торентите ,не ми хареса, но хората бяха направили завършен продукт без камера и движение.
Вчера гледах френска комедия ,началото и края уж в най-студените части на канада и бяха снимали като от някаква книжка за деца от тия за до 4 години дето къщичките се дигат от картончетата и беше блурнато -така са спестили ходенето до Канада ,но беще снимано и направено така, че го възприемаш без да се набива на очи и да дразни, Загубени в Париж е българското заглавие , а френското - Париж пие ню.



Публикацията е редактирана (08-10-17 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: e-mil   
Дата:   08-10-17 13:06

Автор: Konstantinov
Дата: 08-10-17 12:20
"По скоро ми е чудно какво може да се снима в Грузия по планините дето не може да се снима у нас..."


Ми например грузинци. Авторът не е казал, че ще снима само планини.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-10-17 16:49

IDA,
Недей да заемаш страдалческа поза, не ти отива.
Я да видим с КОИ ТОЧНО мои писания съм те обидил, че нещо не схващам.
Изобщо не се смятам за най-велик или каквото там се опитваш да внушиш за мен. Просто имам знания и опит. Ти нямаш. Аз съм професионалист. Ти си аматьор. Последното е факт и толкоз. Пред фактите и боговете мълчат.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: SEURET   
Дата:   12-10-17 12:31

В крайна сметка, човека питаше за микрофон.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: asahi   
Дата:   12-10-17 14:22

Получил е отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   12-10-17 19:51

@chrisnoch

Не можеш да ме унизиш и засегнеш, Ночев, колкото и да се стараеш. Като човек, който цени и уважава труда на хората, но държи и на личното си достойнство, мога да се засегна само от хора, които уважавам и които също и мен ме ценят и уважават. Ти, за огромно мое съжаление, не си сред тях. Подчертавам - за МОЕ съжаление! Защото ако ти умееше да се държиш човешки и възпитано в този форум, за мен щеше да бъде чест и огромно удоволствие да се познавам с продуцента на филма "Граница", който е един от любимите ми български филми през последните три десетилетия.

"Аз съм професионалист."

Не, не си, Ночев. Ти някога си бил професионалист, когато си снимал горепосочения филм. В момента, притиснат от обстоятелствата, си принуден да снимаш чалга. И това не си го измислям аз, а просто преразказвам собствените ти думи, които ти сам изказа в една по-стара тема. Разбира се, в това няма лошо. Няма срамен труд, стига да се упражнява по честен и почтен начин. Самият аз също упражнявам втора професия, която няма нищо общо с професионалната ми квалификация. Правя го, защото това е единственият начин да заведа семейството си на море и да си купувам фото техника от време на време. Срамът идва тогава, когато, в отчаян опит да си върнеш старата слава и авторитет на талантлив творец, започваш да се биеш в гърдите, какъв си професионалист и да доказваш себе си като оплюваш хората и техния труд. Ти това го правиш от години в този форум и то далеч не само спрямо мен. Е, това вече няма нищо общо с професионализма. Истинският професионалист е скромен и смирен човек и ако нещо не става както трябва, той винаги първо търси причината в самия себе си.

Аз мога да разбера, откъде идва това твое озлобление. Човек трудно се примирява с мисълта, че живее в едно опростачено и оскотяло чалга общество, което не само че не цени труда и таланта на хората, но е готово тутакси да смаже всеки опит да се покаже нещо ново и оригинално, нещо творческо и съзидателно или просто нещо по-различно, което се отличава от общоприетите стереотипи и норми на чалгата. В този ред на мисли, ти прекрасно осъзнаваш, че дори и да създадеш шедьовър във филмовото изкуство, нито някой ще го оцени, нито ще му се зарадва. Какво да се прави, Ночев? След като ние българите, единствени в Европа, разрушихме традиционната си ценностна система, благодарение на която сме се съхранили като нация в продължение на близо хилядолетие и половина по тези земи, сега се налага с пълни шепи да берем плодовете на това наше общонационално безумие. И този процес ще продължи до пълното ни самоизтриване като нация от лицето на земята. В такава една ситуация, ако човек е един от малкото останали творчески личности, не му остава нищо друго, освен да съхрани поне личното си достойнство.

Ти обаче не си професионалист и по една друга причина, Ночев. Истинският професионалист приветства всички нововъведения в неговата професионална сфера, в това число и тези, които тепърва се развиват и усъвършенстват, дори и за момента да не са в състояние да му свършат работа. Ако ти беше такъв, най-малкото от чисто професионален интерес, щеше да вземеш под наем едно 5Д3 за няколко дни, да му инсталираш последната експериментална версия на ML, да я разцъкаш и да видиш какво може да прави, а след това да дойдеш тук и да споделиш личните си впечатления, да анализираш преимуществата и недостатъците и да обясниш, за какви ситуации ползването на програмата е уместно и за какви не. Така не само би показал професионализъм в действие, но би помогнал и на много хора, в това число и на автора на темата. Така постъпват истинските професионалисти, Ночев, в това число и онези, които ти с охота цитираш. А какво правиш ти? Наричаш програмата "недоклатен хак", сипеш огън и жупел върху нея винаги, когато се спомене във форума и я отричаш тотално, без да си се докосвал до нея. Крайно непрофесионално, Ночев!

"Ти си аматьор. Последното е факт и толкоз."

Да, така е. Аз съм пълен аматьор в заснемането на филмови продукции и никога не съм твърдял обратното. Още по-малко "съм давал акъл" относно филмопроизводство, опазил ме Господ!

Що се отнася до ML обаче, аз се занимавам с тази програма още от 2012 г. Едва ли има друг човек в България, който е посветил толкова много време и усилия на тази програма, на нейното изучаване, вникване в същината на отделните и функции и начина по който работят, на методите, с които се постига една или друга функционалност, на подобряването и, както и на работата с нея. Помогнал съм със съвет, експертно мение и хиляди тестове на много хора да направят правилния за техните цели и намерения избор. Голяма част от тях, които използват програмата професионално и печелят добри пари с нея, до днешен ми благодарят за помощта и съдействието. Тези хора обаче, са истински професионалисти, Ночев. Ти никога няма да ги видиш да пишат в този форум. Те влизат от време на време, четат темите, които ги интересуват и буквално се спукват от смях, когато ти четат глупостите по адрес на "недоклатения хак".

Пак повтарям, единственото, което направих в тази тема беше да убедя момчето, че с "хакнатото 550Д" няма как да свърши работа. Аргументирах се максимално подробно с данни и факти и му предложих работеща и тествана от мен лично алтернатива. Това са технически подробности, които касаят единствено програмата ML и работата с нея на определени канонски модели. Те нямат отношение към процеса и самото заснемане на игрална филмова продукция. Никога не съм си и помислял да му давам акъл в тази насока. Посочих му и начин, как с малко външна помощ, да си преточва картите на терен, без да губи ценно снимачно време, както впрочем често се прави при професионално заснемане. Съдейки по реакцията му, мисля, че то разбра, за какво говоря и се съгласи с мен. Следователно, съм му бил полезен и съм помогнал.



Публикацията е редактирана (12-10-17 19:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: asahi   
Дата:   12-10-17 21:13

Много думи, а фактите - същите.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: SEURET   
Дата:   13-10-17 11:50

Asahi, така е :) Просто се чудя, че всичко продължава :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: IDA   
Дата:   13-10-17 12:35

"Упрекът в некомпетентност за лична обида ли го имаш?"

Ти пък какво разбираш от филмопроизводство, че се обаждаш като черна радиостанция, бе Асахи? В почти всяка тема пускаш по някоя язвителна реплика, колкото да си начешеш егото и да се направиш на интересен. Случайно да си помогнал на някой питащ в този форум през последните години? Я ме подсети, че не се сещам. Само влизаш в темите, изпускаш си душата като някой стар дядо, преял с чесън, в метрото и после се изнизваш като пр**ня из гащи. Уф че вониии ...!

Напускам тази тема и ви оставям да злобеете против мен. Отправям и едно конструктивно предложение към Момчето с въображение. Ако проявиш интерес, бих могъл да ти покажа как хакнатото 7Д снима RAW видео със звук, да ти демонстрирам някои тънкости при работа на ML в режим на видео заснемане, както и да видиш как се правят обработките. Ако си донесеш и една флашка, мога да ти запиша MLV файловете да си ги обработваш в къщи на спокойствие. В случай че решиш, пиши едно Л.С. и можем да се уговорим за някой ден след работа през идната седмица.

Поздрави и приятна събота и неделя на всички.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: asahi   
Дата:   13-10-17 14:49

Когато мога - помагам, но не си натрапвам мнението. Опит във филмопроизводството нямам, но и ти нямаш. По този критерий няма как да изпъкнеш. В метрото, признавам, имаш повече опит от мен. Приятен уикенд!



Публикацията е редактирана (13-10-17 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-10-17 18:09

IDA,
Глупаво е да избиваш собствените си комплекси с малоумни тиради в моя чест. Хич не ме интересува какво мислиш за мен. Не вярвам и някой друг в този форум да го интересува. Вместо да хабиш клавиатурата, можеш да се отдадеш на още по-задълбочено проучване на "магическите възможности" на "магическия фенер".
Апропо, не съм продуцент на "Граница" (такива са Пламен Масларов и Морис Бровер, лека им пръст!), а режисьор и сценарист. Освен това съм работил върху още поне една дузина филми, които ти няма как да знаеш, защото НЕ са заснети от твоя балкон и за тях не пишат по форумите, посветени на "МЛ".
Никъде по света не е прието някакви аматьори да дават оценки за качествата на професионалистите, но ти явно се смяташ за изключение от правилото. Да ти имам кухото самочувствие!
Твърдиш за себе си, че: "Още по-малко "съм давал акъл" относно филмопроизводство, опазил ме Господ!". Да те "светна", че технологията на заснемане Е част от филмопроизводството и много важни решения за реализацията на филма ПРОИЗТИЧАТ от избора на тази технология. Разбира се, ти нямаш никаква идея как се произвежда филм, защото досега си произвел точно 0 (нула) филми. По тази причина НЯМА как да знаеш, че разходите за камерна техника състаявляват едва 6-8% от бюджета на филма и основните критерии при избора на камерна техника са СИГУРНОСТ и ПРЕДВИДИМОСТ на резултатите. Хакнантите канонски фотоапарати НЕ отговарят на нито един от тези критерии. Следователно НЕ ТРЯБВА да се използват за кинопроизводство - независимо какво пишат разни лаици и ентусиасти по разни форуми.
Нахално и нелепо е да ми обясняваш как трябва да се държи един професионалист и как трябва да приветства всички "нововъведения в неговата професионална сфера". Ти си аматьор и нямаш знанията и опита да прецениш КАК изглеждат тези "нововъведения" от професионална гледна точка. Именно затова е непростимо подвеждане (да не употребявам по-силни думи!) да препоръчваш настоятелно някакъв недоклатен хак, пък бил той и "магически".

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: КАНЮВИГЙ   
Дата:   15-10-17 17:22

Нещо ни ми се вързва цялата тая работа, ама хич...

По принцип слушайте хрисноч, наистина е врял и кипял.

Конкретно,

Насоки

-ти като го снимаш тоя филм имаш ли някакви конкретни изисквания, къде ще се излъчва, бюджет и прочие!?

-писал си в началото "звукаря и оператора ще се местят." Ти имаш ли конкретни хора за тази цел и знаеш ли те какво мислят, с каква техника ще снимат, координирал ли си с тях нещо!?

/Аз ти разбирам доброто ти желание, но в случая ако нещата не стават ич така, най-малкото ти трябва много опит на терен, за да направиш каквото и да било/

Препоръки:

-знаеш ли, на тоя апарат как трепери в ръцете изображението, как ще го прикрепиш/те, ей така с един обектив, тоя обектив не е ич за тая работа, той е арт и трябва много опит да го вкараш във филм и екип, сценография, фокусът е плитък, ясни ли са ти сцените, кой от вас може да работи на ниво със ръчен фокус, при положение, че екипът не знае с какво ще работи на този етап!?

Насочващи решения за аудио видео техника :

Ти какво точно искаш, как ще ги накачиш нещата по него или по буб оператора, ти ще следиш ли звука, връзка звук и картина, синхронизация, ясно е че ще бъде с клапи работата!? Какъв е терена, високопланински села или чукари, какви ще ти бъдат сцените, плановете, с тоя обектив всичко ще ти трепери, има ли някакви Stabilizer-ри или нещо за прикрепяне, какво!?
Този апарат видеото изключва дори и на студено след определен интервал? Много недомислена работа, има добри камери с оптична стабилизация и то активна за тези неща без ограничения в дължината поради прегряване на сензора, по долу ще вметна за видеото нещо!?!

Аудио
- за аудиото, ти искаш да купиш тоя h6, за да го използваш и за аудио карта, така си писал!? Нищо лошо, ама като правиш едно нещо се съсредоточи върху него, ако искаш да стане нещо поне малко! Разбира се, че с алкални батерии се записва на терен, един комплект за един ден и на другия нов, това е професионална работа. На тренировките в гората или другаде с презареждащи се ще си правиш експерименти, колкото издържат, не може да се сменят батерии насред чокарите... МНОГО ВАЖНО !!! Стоковия Windshield на открито, камо ли в планината, ще ти вкара шум, не става млади човече!

Видео
- трябва ти добра малка видео камера
Sony FS100/не е много малка/ със сменяема оптика със стабилизирани обективи
или
Sony PXW-X70, по-добрия вариант с несменяем обектив с активна стабилизация с 1" Exmor R CMOS Sensor, с добри настройки за аудио, изнесен аудио модул и да и сложиш спасителен микрофон отгоре, има стойка за това много подходяща за случай като този или оптимално най-добро решение
Sony a6500 който да ти стабилизира обективите, има добра вградена стабилизация, можеш да ползваш дори стари цайсови обективи с преходници и да ги стабилизаш поне малко, а също можеш да си вземеш някой на Сони с вградена стабилизация- силно препоръчително! Освен това видеото е доста добро, има функция да записва повече, въпреки прегряването на сензора, за разлика от почти всички нови и стари апаратчета, включително и тоя дето искаш да снимаш с него ще ти спира видеото, а за планините незащитен не е ясно колко коректно ще работи.

Въобще слушай хората, които са снимали, конкретно хрисноч, ако искаш да спасиш нещо от намеренията си, тъй като не си конкретизирал какво искаш, какъв екип имаш и най-важното те какво мислят!?? Щото като им дадеш някакви неща без да знаеш как да спасиш положението, въобще ако си решил, че някой ще го гледа после, дай боже!

Технически препоръки при снимане в трудни климатични условия

За добро видео, можеш да вземеш много скъп апарат и обектив и ако ти трепери в ръцете или прегрее и изключи видеото, пак ще се запече работата, включително и ако не е защитен от темп. влияния. Не се занимавай с RAW нямаш нито познанията, нито техниката, нито човек за настройките, още повече не знаеш дали имаш захранване за аудиото, дали няма да ти трепери и дали няма да спре видеото заради прегряване. Канон не се препоръчва в твоя случай!!!
Можеш и Zoom h6 да вземеш, ако нямаш допълнителен Blimp добър, а си със стоков пак ще имаш шум откъм вятър и пак си до там, виж си локациите, на открито, къде в планината!? Дори по-евтин да ти е zoom като h2n пак няма да се осети разликата, на h6 са по-добри преамповете, но идвата нямат добри лимитери, едно пукане и всичко изгаря включително и на H6! Новия h2p pro е с доста по-добри преамвпове от стария и най-важното "не гори".
СИЛНО ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО!!! Да не говорим, ЧЕ ТАМ КЪДЕТО си тръгнал ако работите над час и половина на открито в планина нямаш гаранция, че H6 ще издържи на тези климатични условия, трябват ти и дъждобрани за цялата техника човече! Нещо повече Zoom F4 и F8 са доста ъпгрейдвани модели в сравнение с H6 и се доближават до SD/Sound Devices/ дори за тях няма гаранция при тези климатични условия , че ще издържат на влага и температура, а имай предвид, че са със усилени корпуси!!! Про версията на малкия зум h2n е много по-добре решение откъм дисплей и корпус за планината, дори старата версия, но инвестирай в дъждобран и калъфи! H6 има доста повече неща нагъчкани съответно не защитени добре. Горе има силни лъчи също, ако има слънчеви дни и не се пази тази техника, пак си до там!!! Ей къде отиваш. Тук гаранцията е една Sound devices, Nagra, старите Fostex и прочие...
Търси модели втора ръка, могат да се намерят два пъти по евтино или ако наистина си решил да снимаш и можеш да пазиш техниката вземи под наем от някой като оставиш пари, ако нещо стане, така можеш поне да вземеш поне комплект с нужните неща. Където снимате със сигурност за тези пари, можеш да наемеш нещо читаво ако искаш да стане нещо. Подобни комплекти се синхронизират и се събират с години опит, за да ги имаш под ръка и да си сигурен в тях.
Осветление, някой ще ви свети ли, по кое време ще са снимките майна!? Джанам как я мислиш...

Така, че помисли къде, какво ще снимаш, какво искаш от т.нар желание да снимаш, можеш да инвестираш в нещо по-евтино, но надеждно и смислено с калъфи задължително, помисли какво искаш от видеото, нещо изключително важно локациите!
И най-важното какво мислят хората с който мислиш и евентуално ще работиш! Чети и виж как хората снимат, отиди и направи опити на Витоша да видиш на един час на студ какви отклонения ще ти даде незащитен Zoom.
Съветите струват пари и времето, ценно е, отиди и виж как наистина се снима, за да можеш да имаш поне малко опит. Силно се надявам да успееш!

P.S. Няма нужда да се сърдите на лицето Хрисноч, старите изпитани пушки са така, но той знае как се снима, плюс това някой от вас се сърдят, че повишава тон, отидете на американска продукция, за да видите за най-малкото нещо как се вика и крещи, при нас работата е лежерна! Плюс това той е единствения, който наистина е помагал и насочвал млади момчета и практически им е помагал. Въобще караниците и обясненията са излишни.

И нещо от мен видяхме, че не само бият неглите в америка, но и каталунците в испания, тук си е най-добре, имахме супер кино, дано един ден да се подновят нещата, където е текло пак ще тече, просто трябва да си помагаме повече! И нйй бояяна е в дълг към българското кино, купиха на безценица всичко, там са снимани епохални български исторически филми, няма смисъл да пускат кьорфишеци, че ще снимат исторически филми като Калоян, има много добри специалисти, но всичко е в изгода на няколко лъскави таргет филми. Трябва да има нещо наистина на супер ниво в името на българия! Относно караниците ви с Хрисноч, не ви разбирам, първо той дава точни съвети по отношение на техническата част, второ толкова шум за нищо пак не го разбирам! За толкова писаници бръщолевици по форума може да се направи един един снимачен ден с добра техника и много желание. Прословутото българско говорене и плюене не ни води до нищо! Съседните държави правят и продават филми за милиони, включително Румъния снима такива клипове, ние само се плюем! Не го разбирам да се прелива от пусто в празно в такива форуми! Много жалко, времето лети и шансовете намаляват!

Успех и бог да ви пази!



Публикацията е редактирана (15-10-17 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-10-17 21:28

ЮВИГИ,
Възхищавам се на усърдието, с което си изписал толкова много и все полезни съвети. Някои млади хора са тръгнали да се учат по трудния начин (лошо няма, така се трупа опит!), но с много хъс и дръзновение. Необходимо е те да бъдат предпазени от неадекватните наставления на "колеги", които не разбират цялата сложност на едно такова начинание и с лека пишат фантасмагорични дивотии.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля, препоръчайте кино микрофон :(
Автор: КАНЮВИГЙ   
Дата:   21-10-17 18:44

Здравейте,
На всички участници вписали своето мнение, в спора и съветите се виждат знанията и "истинското" желание за помощ.


Аз лично в последните 3-5 години използвам всеки един шанс да надгарадя своите познания в аудио-то и в работата ми с някои от бум операторите, някои от които работили с екипи от филма Матрицата и ползвайки практически наложените златни стандарти в кино микрофоните.

У нас има опитни "бум" оператори, но този изключително важен раздел от визуалните изкуства не се развива и няма школа за реално подготовка на млади таланти. Често звукът се пренебрегва и понякога при някой от големите сериали се стига до цели серии с фрапиращи грешки и дълги откъси без обработено аудио, въпреки не малките големите бюджети не се отделя лев за това. Зад камера озвучаване и дублажи за мен не рядко и често са много под изискванията, дори някой от турските сапунки шашват с правилен дублаж по отношение дикция и въздействие, докато у нас това е тотално пренебрегване.

Не рядко не се спазват предписанията за снимки в "изолирани" среди при възможност. У нас никога не се отделя бюджет за записване на звуци специално за "екшън" филмите, същото важи и за останалите жанрове.

В западна Европа има отделни катедри занимаващи се с звуковите вълни и тяхното изучаване, съответно в последните години датските микрофони дори се наложиха не само като алтернатива на златните стандарти в киното, а не рядко са предпочитани като първи избор дори не само пред Sennhaiser, но и пред бутиковите Schoeps, като за мен аналогия Mercedes -Sennheiser, Maybach-SCHOEPS не е далеч от истината в аудио техника на немците.

Аз лично се прекланям пред Rode NTG3, който има уникален звук за киното и техните спасителните малки атмосферни видео микрофончета с всеобхватни приложения, като моите наблюдения са в тяхна полза дори в сравнение с Sennheiser MKE600. Но до този момент стерео миковете на Rode и различните им малки "единични" са повече ориентирани към музикалните инструменти и не намират приложение в записването за атмосфери за киното. Ако се говори за Maybach в киното като цена и уникалност, то несъмнено освен немските и датските микове стои японското съвършенства, качество, прецизност и магичност на Sanken. Ако не се лъжа CSS5 е технология от ранните 90-те с 5 елемента и уникална многофункционалност, все още е ТОП микрофон за звук, чиято цена е над 2300 долара в USA без специалния blimp, тук професионалистите казват, че избора е изключително прецизен и труден, но и всеки досег с подобен микрон е удоволствие и чест. В последна година Sanken пуснаха негов евтин вариант Sanken CSS-50, който всъщност е спасителния евтиния супер качествен Rode видео мик /силно предпочитан за микрофон върху DSLR/ или MKE600, но звукът Sanken e нещо уникално. Не рядко американците са ползвали като алтернатива и пушката Sanken CS1 като алтернатива на MKH416. Съвременния наследник на технологичния Sanken CS3e
на Sanken CS3 е изключително силен и топъл.
Като една евтина алтернатива на MKH416 може да е ME66/k6 с много силен звук, някой оператори на моменти го определят като леко "звънчащ", след добра постпродукция може да се определи като абсолютна достойна алтернатива на два пъти по-скъпия MKH416. Въобще има тенденция MKH416 да се измества от по-модерните микрофони на Sen MKH60,70 8060, много топли, на мен ми идва малко повече "неутрален", въпреки, че това е и неговия голям плюс, често бум операторите ми казват обичат да казват като сме обсъждали технически въпроси "където и да го сложиш...", руснаците също виждам, че го ползват като златен стандарт в руските тв. Но за мен лично си заслужава да се отдели някой друг лев за един по нов en MKH60,70 8060, особено ако е необходим един, а не сет от няколко насочващи shotgun микрофона.
От всичко описано един евтин видеомик Rode е задължителен за DSLR-ра, наскоро Rode пуснаха един мик настина с невероятен звук Rode Stereo VideoMic X, едва 10см!? диаметър с цена от 600 USA и абсолютно никакви забележки, силен точен стерео звук, на моменти галещ ушите, яснота и точно предаване на звука при горепосочените цели - документални филмчета, репортажи, спорт, спасителен вариант за диалози, тук трябва да се провери, тъй понякога в затворени помещения някой шотгънове на Sen и Rode имат специфики и се налага да се "точния микрофон", също в кола много трудно се записва точния звук и прочие.
Тези и други неща изискват да се развива аудио школа у нас и критерии!

Хубаво е, когато някой режисьор с опит и познания в киното се включва при желанието на прохождащите да правят кино,тези съвети са важни. Ночев, поради невъзможността да намеря свободно име Канювиги, ползвам това, благодаря за познанията, който имаш по история и правилното използване на титлите /въпреки, че това е синоним без какъвто и да е опит за бледа съпоставка/.

Дано уважавания питащ намери правилния подход съобразно желанията и възможностите и се вслуша в работещо решение.

Много ще се радвам ако видим нещо някога от него или че някой от съветите са помогнали реално.

С уважение към всички пишещи и към опитния режисьор Ночев.



Публикацията е редактирана (21-10-17 18:59)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »