Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: RAW формат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   30-09-17 14:16

Тук няма "суровоядци", твърдящи че трябва директно да се принти от RAW.
Само някои, доволни от полуфабрикат JPEG-a, създаден от камерата.



Публикацията е редактирана (30-09-17 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: aldygreen   
Дата:   30-09-17 15:07

Полуфабрикатът JPEG, създаден от камерата, при грамотни настройки и ясна задача, върши достатъчно добра работа в 95% от случаите. Лошото е, че трябва подробно да се прочете Инструкцията на апарата, да се осмисли и да се прилагат получените знания и умения ежедневно. Тези знания и умения в никакъв случай не са пречка за пълноценното ползване на RAW, а са само от полза. Знанието не вреди. Да разчиташ, че после ще оправиш лошо снимания кадър с чудодейни обработки си е рисково занимание. С какво лошо сниманият кадър в RAW е по-добър от добре снимания кадър в JPG?
А ако не знаеш кога трябва да се снима в RAW и кога може да се използва JPG, работата намирисва на невежество...
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: colorphoto   
Дата:   30-09-17 17:51

aldygreen:[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: colorphoto   
Дата:   30-09-17 18:05

Като съм започвал да снимам имаше само филмова фотография,където възможностите за корекция при проявяването и копирането бяха по-малки отколкото при цифровото снимане в РОУ и от тогава си настройвам всичко преди заснемането даже и когато снимам в РОУ.

Младите поколения имат друго възприятие на фотографията,а компютърните маниаци съвсем различен поглед - дай им програми да разцъкват и да преработват с часове изображенията в компютъра - което за мен си е досада.

С техниката с която съм се налага да снимам в РОУ за оптимални резултати и затова снимам в суров формат.



Публикацията е редактирана (30-09-17 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: mmjm   
Дата:   30-09-17 18:29

Аз също съм от хората, на които, ако някой им беше казал в младежките години, че ще си носят телефона, който в същото време е фотоапарат и кинокамера, щяха да гледат много стреснато, но не мислиш ли, че изказването ти е много примитивно?
Какво пречи един добре заснет кадър с часове да бъде разцъкван и преработван с различни програми от хора, на които това им е интересно и забавно?
Различно възприятие към фотографията? Каквото сме възпитали, показали и насочили, такова ще е. Ако не сме показали нищо, а децата все пак имат интерес, се учат от грешките си по един доста дълъг и труден път. Нима не беше така и по наше време? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   30-09-17 20:43

написа:

> Полуфабрикатът JPEG, създаден от
> камерата, при грамотни настройки и
> ясна задача, върши достатъчно
> добра работа в 95% от случаите.

Така е, както и полуфабрикатната храна може да те нахрани в 95% от случаите.

Иначе малкото в повече, което дава обработката на кадрите от суров вариант с по-сложни и мощни алгоритми, внимателно и по отделно често си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: aldygreen   
Дата:   30-09-17 22:05

Dimitar.Tzankov написа:

> Иначе малкото в повече, което дава
> обработката на кадрите от суров
> вариант с по-сложни и мощни
> алгоритми, внимателно и по отделно
> често си заслужава.

Толкова ли е трудно да се прецени кога си заслужава и кога е вредно?

Примери:
1. Документирам работата по ремонта на вилата. Много на брой кадри без никаква трудност и художествена стойност. При това прехвърлям картинките безжично с FlashAir, при който големият кадър става досаден.
2. Трябва да снимам събарянето на висока сграда, комин или друг такъв обект. На "картечница" в RAW ще имам 6 кадъра, в JPG над 80.
3. Искам да тествам обектив. Ще търся максимална рязкост и качество на картинката.
И т.н. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW формат
Автор: victory13   
Дата:   01-10-17 12:37

JPEG Riza...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »