Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: ecobo   
Дата:   25-09-17 00:20

Я, тука станало интересно ;-)
Сега, първо: тука генерално бъркате две неща - снимането на нещо и използването/продаването на снимки на нещо за реклама или за други цели. За първото нямате проблем в повечето случаи. За второто имате проблем в повечето случаи. Не можете да рекламирате собствения си бизнес (с яхти) с изображение на яхти на конкуренцията - най-малко имате проблем с конкуренцията, като законът определено е на страната на конкуренцията. Не можете да продавате снимки на нещо, което не е ваша собственост. Ако си купите яхта, снимайте си я и си продавайте снимките колкото ви душа сака. Ама не можете да снимате моята яхта и да продавате снимките, нито да ги подарявате, преотстъпвате, срещу пари или безвъзмездно. Това е фундаментално положение във всяко едно право. Дизайна на яхтите - че най-вероятно е защитен (щото повече от половината са бутикови/поръчкови), е само утежняващо обстоятелство, което може да ви струва мнооого пари.
И още нещо: една много голяма част от яхтите, да не кажа почти всичките, плават под чужди флагове, те де юре са чужда територия и за тях важат законите на страните под чиито флагове плават. Тоест, в случая какво пише в българските закони, макар да не се различава генерално от основните правни рамки по света, е без особено значение.
Тъй че - умната със снимките на яхти. Не казвам, че непременно ще имате проблем, но има вероятност, макар и малка, да се вкарате в голям проблем. И мнооого скъп - достатъчно е да ви осъдят на 5 евро обезщетение и да платите хонорара на някой парижки адвокат на ищеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 00:22

Освен това те обвинявам, че изместваш проблема от ползване на снимката към снимането.

Тълкуването на закона е приоритет на Висшия касационен съд. Съдиите не тълкуват, а прилагат. Ти защо си се разтълкувал не знам. Дори не разбираш правното значение на словосъчетанието "има риск". За оценка на този риск хич няма да питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: Grafimax   
Дата:   25-09-17 09:55

Здравейте,
гледам, че се върти някакъв спор за права и т.н. - както съм писал, правата ще се изкупят за снимките.

Моля, ако имате такива снимки - пишете по темата, другите караници и разправии не са нужни никому : )

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: tonyf   
Дата:   25-09-17 12:02

Grafimax написа:

> Здравейте,
> гледам, че се върти някакъв спор за
> права и т.н. - както съм писал,
> правата ще се изкупят за снимките.
>
> Моля, ако имате такива снимки -
> пишете по темата, другите караници
> и разправии не са нужни никому : )
>
> Поздрави



[smilie18]

Здравейте,

Аз например мога да ви предложа срещу хонорар или срещу бира, или ей така, снимки на яхти, на които снимки съм автор. Снимките досега си ги гледам сам и ги показвам на близки и приятели, е, евентуално мога и да ги пусна за Бе-точки във ПхотоФорума, но ще видим...

Обаче, след като Ви ги предложа, снимките на яхти, които Ви предлагам, стават един друг вид снимки, яхтите са добре видими и разпознаваеми, чужда собственост са и аз трябва да имам уредени права за заснемането на въпросните яхти, за да Ви ги предлагам, а не просто аз да съм автора на снимките. А Вие, ако ще ги ползвате с търговска/рекламна цел, сте отговорен, колкото и аз, снимките да са с напълно уредени права (авторски права, права за заснемане и някои други). Как ще уредите изкупуването на тези права? Авторското ми право вече ще е доста "неавторско" , тъй като яхтите са със защитен дизайн, чужда собственост са и аз нямам право да ви предлагам такива снимки и правата трябва да ги уредите с други собственици - на яхтата, на дизайна, на пристанището, например.

Имам снимки на яхтата на краля на Йордания и снимка на яхтата на кралицата на Йордания, сериознен съм... (двамата си имат отделни яхти, малки, но симпатични)... досега тези снимки са за лично ползване... Чудя се как ще изкупите правата за заснемане на тези яхти? И то преди да ви предложа снимките?

Поздрави
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: victory13   
Дата:   25-09-17 21:30

Аз, тъй както виждам нещата, има един единствен изход от положението... да наснимам моите яхти [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 21:32

С краля ще те уредя, ама кралицата е стипца.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: bg2014   
Дата:   25-09-17 21:57

А дано, ама надали...


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 23:49

Това е доказателство за... ?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sherbit   
Дата:   26-09-17 00:07


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-12/1449327411__DSC0044-web.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: b0bb0   
Дата:   26-09-17 20:26

sherbit, с толкова много яхти... загазил си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   26-09-17 20:31

Пускай за календара!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sherbit   
Дата:   26-09-17 20:38

пишеше с добро качество [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sauron69   
Дата:   06-10-17 18:56

Nikon D850 Sensor Review: First DSLR to hit 100 points


https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dslr-hit-100-points/

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: nyamago   
Дата:   06-10-17 19:48

^ Право в десятката! Никой друг пост не беше толкова точно по темата! [cool]

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   06-10-17 22:27

Освен ако вече не е родена.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »