Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   12-09-17 14:35

Здравейте, моля за насока да си избера апарат. По принцип най-важното за мен е, апаратът да е компактен. Ще се ползват твърди обективи (вкл и ръчнофокусни). Ще се снима най-много на улицата и по преходи, излети и карания. Общо взето съм се спрял на следните няколко модела: А6000, OM-D 10 mk2, GX 80. Колебая се дали да е сонито, заради по-големия сензор и отношението 3:2 vs 4:3 или някой от микро 4/3 моделите заради стабилизацията. Ще се ползва основно за снимки, видеото не е важно. Изключвам Фуджи нарочно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: kvakioh   
Дата:   12-09-17 14:37

А6000, да.
Другите с кроп 2х може да ограничат заради сензора с ръчни обективи. Иначе там има доста варианти за стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Don_Diego   
Дата:   12-09-17 14:47

А6000 + Sigma 19/2.8 + Sigma 30/2.8 и си ти. Компактно, с АФ, идеално за излети.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: colorphoto   
Дата:   12-09-17 15:05

Сонито разбира се заради по-големия сензор и не само.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-09-17 15:25

Сонито, дори с китак си е пушка за целта! Защо изключваш фуджи? Защото на фуджи китака е може би най-сносния обектив от всички котови + това ако снимаш в jpeg няма по-добър от неговия!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: kvakioh   
Дата:   12-09-17 15:30

Надгражането над пластмасовия китак при Fuji е по-тежко финансово. Иначе може и да стане, но не с модел като Е1 например и ръчни обективи. Нещо като Т10, Е2-да.
А6000 със трите Сигми или А3000 за по-евтино, макар и по-обемисто тяло. Това е оптималното решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   12-09-17 19:43

Благодаря, доста единодушно [smilie10] !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: koleto.spasov   
Дата:   12-09-17 22:08

Защо не фуджи?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   12-09-17 22:59

Много ми допадат, но цената е по-висока [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   13-09-17 00:06

Но и имат солиден избор от твърди обективи. Сони, например, не могат да се сравняват по тази гледна точка. Напоследък X-E2 и 1 са станали с доста приятни цени. 18/2 и 27/2.8 не са толкова скъпи на старо, а по-дългите мм могат да се покрият с ръчни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: illuminations   
Дата:   13-09-17 00:15

бих ти препоръчал нещо като nx500 (върви идеално с Рокинон 12мм/ф2), но малко трудно ще го намериш... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: hotsnail   
Дата:   13-09-17 00:23

рокинона т.е. Самянга 12/2 го има и за Фуджи и за Канон и за Сони и работи прекрасно. Аз съм го ползвал на Сони. Не вярвам да е по-добре или зле на Фуджи.

Не знам какво е "карания". За другите неща А6000 или по-евтиния модел на Фуджи си мисля, че е предостатъчно. Аз бих взел Сонито заради цената и обективите.

Бележка: За Сони има около 50 - 60 модела АФ обективи срещу 25 за Фуджи. За Сони има доста модели среден клас на цени под 1000 лева. При фуджи пуснаха няколко ама още е много бедно. Просто пример от 24 до 35мм за Сони има 8 модела с АФ - Сони 24/1.8, Цайс 25/2, Сони 28/2, сигма 30 ф/1.4 и ф/2.8, Сони 30/3.5 макро, Цайс 32/1.8 и Сони 35/1.8. Фуджи предлагат повечко висок клас обективи за кроп и това им е предимство особено ако залагаш на скъпа кроп система без перспектива за фул фрейм. 16/1.4, 56/1.2 са може би най-интересните кроп обективи, дето нямат нещо близко за Сони. Ама за Сони ако искаш подобна картинка често има по-евтини опции с фул фрейм т.е. А7 със 85/1.8 обектив е по-добре и по-евтино от подобен комплект на фуджи с 56/1.2....



Публикацията е редактирана (13-09-17 00:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: lamerko   
Дата:   13-09-17 00:39

Самянг 12/2 е златно и за Фуджи, държи се повече от прилично и на новите 24mpix матрички :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   13-09-17 19:38

@hotsnail
Често излизам да карам колело и няма много място, само за един апарат с малък обектив. Затова и продадох канона.



Публикацията е редактирана (13-09-17 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   13-09-17 22:10

Охлюве, повечето обективи за Сони са проектирани за фулфрейм матрица. Т.е. са излишно големи и скъпи, ако се ползват на кроп камера. А евтините обективи на Сони (като 16/2,8, 18-55, 55-210, 16-50) са доста спорни като възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: PhotoBo   
Дата:   14-09-17 03:57

Автор: Ratsev
Дата: 13-09-17 19:38

@hotsnail
Често излизам да карам колело и няма много място, само за един апарат с малък обектив. Затова и продадох канона.


- Брат, защо ми се струва, че ти някое FijiX100 и ще си май-хепи [smile] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: ombre   
Дата:   14-09-17 09:41

Бих заложил и аз на фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: koleto.spasov   
Дата:   14-09-17 11:58

[shtrak]



Публикацията е редактирана (14-09-17 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Don_Diego   
Дата:   14-09-17 12:04

Ъ, кое точно не ви стана ясно бе пичове? Онзи ден купих Сигма 19/2.8 за 150 лв. В базара в момента има 30-цата за 220... какви портретни, какви зумове, какви телескопи ви гонят?

Не е ли компактна системата от А6000 със сигма 19/2.8...? Не става за излети ли? Айде бъдете читатели, преди писатели и най вече не чукчита. Човекът търси компактна система за излети, вероятно пейзажи и прочие. Плюс: Изключвам Фуджи нарочно.



Публикацията е редактирана (14-09-17 12:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: koleto.spasov   
Дата:   14-09-17 12:15

[shtrak]



Публикацията е редактирана (14-09-17 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Don_Diego   
Дата:   14-09-17 12:23

Правилно си забелязал, че спамите темата. Едва ли е нужно да дискутираме по нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: koleto.spasov   
Дата:   14-09-17 12:43

Извинявам се за спама, изтрих си постовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: roburt48   
Дата:   15-09-17 08:57

Темата е интересна и за мен, тъй като и аз май съм решил да минавам на безогледален [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: quazimodo   
Дата:   15-09-17 10:14

roburt48 написа:

> Темата е интересна и за мен, тъй
> като и аз май съм решил да минавам
> на безогледален [smilie5]

Разпродаде ли огледалата[smile]?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: roburt48   
Дата:   15-09-17 12:41

quazimodo Само малка част :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   15-09-17 12:58

Според мен не трябва да се минава директно на друга система, защото реалността може да се окаже различна от очакванията и тогава става кофти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: KateQP   
Дата:   15-09-17 17:50

препоръчвам Ricoh GR ..Страшен !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   15-09-17 18:36

Това си е чиста сапунерка :) макар и с голям сензор

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: lamerko   
Дата:   15-09-17 19:08

Твърде компактен ми се вижда обектива за данните си... май наистина ще е сапунерка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: KateQP   
Дата:   15-09-17 19:36

Нямам идея за термина 'сапунерка' ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   18-09-17 11:58

Окей, благодаря на всички, ще бъде а6000 на Сони [beer]

Отговори на това съобщение
 Компактен универсален безогледален апарат.
Автор: hakama   
Дата:   03-03-18 13:32

Привет, за да не пускам нова тема, понеже засега е предварително проучването.
Оглеждам компактен апарат за универсална употреба. Евентуално да има мощ за заснемане на някоя неофициално събитие (на закрито), естествено за пейзажи, улицата, някой портрет...
Първоначално се бях спрял на нещо без сменяема оптика, като Lumix DMC-LX100 (макар че този пример е над бюджета... 1200лв). Бюджета преди година ми беше около 600лв, но и за секънд хенд са спорни.

Приятел ми препоръчва Sony Alpha A5000
//Sony Alpha 5000 ILCE-A5000Y + 16-50mm + 55-210mm (ILCE5000YB)= 1 499 лв
(a в онлайн магазини: 886,70 лв - 995,55.. )//
---------------------
sony a5100 с обектив 16-50mm f/3.5-5.6 PZ OSS - 949лв.
Sony Alpha 5100 ILCE-A5100 - Body 687лв (онлайн магазин)
Явно ще е нещо от типа на А5000, макар и без визьор, но поне има тъч скрийн (А5100)
http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Sony-Alpha-a5100

-----------------------
Бюджета за нов апарат (+ китов обектив 16-50mm) ми е 900-1000лв (ако ще е на старо нещо за 700-900?).
По принцип и 900лв са ми много за нещо такова, но не виждам алтернатива за по-малко пари.
Не знам има ли други места в откъдето да се поръча по-евтино (ново). Обектива може и втора ръка да е.
Струва ли си А5000 при положение че има А5100

По принцип ако е запазен може и употребяван комплект. Даже може и до А6000 да се класирам (обувка за светкавица, визьорче...).
Гледам в базара има две обяви:
A6000 и обектив Sony E PZ 16-50mm за 950лв в гаранция.
Sony Alpha 5000 с три обектива (макар че макро-обектива едва ли ще го ползвам). = 1000лв.

Но покупката я планирам пролетта най-рано. Но явно ще е нещо такова, (малко ползвано от базара), като се знам, че може да не се снима много и да събира прах... и по-скоро няма да рискувам с ново.
ПП: Какви обективи са задължителни да имаш? За пейзажи, улицата, (някое парти/събитие), портрети? Защото ще взема тяло с китак, но после ако искам да снимам нещо по-така - да знам още с колко ще вляза?

Идеи за други модели?



Публикацията е редактирана (03-03-18 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Компактен универсален безогледален апарат.
Автор: Ratsev   
Дата:   03-03-18 13:58

Аз съм доста доволен от моето а6000, единствен минус му е живота на батерията, не е нещо кой знае какво де. Всичко друго си е бомба, гледай в базара, там се продава един за не мн пари (670), както и стария китов 18-55 oss(150). Купуваш по-нататък един преходник за обективи на резба м42, купуваш 2-3 твърди обектива и voila - имаш си яка система. Кеф ти стрийт, кеф ти портрет. Имам лентов Pentax ME Super, и менкам обективите със Sony-то. Останах изненадан от старите обективи, малки по размер, направени от метал, те имат завидно качество на изображението, по-добро от китовите обективи на Sony.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: lamerko   
Дата:   03-03-18 14:15

hakama: сериозно те съветвам да си вземеш играчка с визьор, щом искаш да снимаш на открито...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: dj_ceci   
Дата:   13-03-18 17:44

И аз да се вместя в тази тема, тъй като въпросите са ми същите. Ориентирал съм се към безогледалка със сменяеми обективи. Бих инвестирал до 1.5K лв. Надъхан съм да взема втора ръка на малко време и по-малко от пазарната за нов, и втора ръка обективи за да не излезе много солено за веднъж. Предпочитам по-голям сензор заради нощните. Ще го мъкна и по планината. Стандартно и някое друго портретче. Видеото не ми е приоритет.
Нямам конкретно набелязани модели, но вниманието ми привличат:
- Sony a6000 може би фаворит
- E‑M10 Mark II малък сензор
- Sony RX100 III интегриран обектив.
- Fujifilm X-E3 скъпо решение, предполагам и за обективи още повече, не съм ги гледал.
- LUMIX FZ1000 турбо сапунерка, блазни ме вариото и положителните мнения, но губя портретно и нощно може би.

Снимал съм на ръчни на Canon G9, ама се прецака и искам да надградя. Впуска ми се в дълбините на фото материята, дори и само любителски като за начало.
Препоръки?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: Stanimakis   
Дата:   13-03-18 18:31

Аз също избирах дълго време безогледален за излети, разходки, карам колело често и да е компактен като цяло. Не ми допадат повечето модели без хубав захват. Взех a6000 и го събирам в джоба на две различни якета, не особено големи с китовия обектив. Удобен за раница също. Ляга в ръката чудесно и може да си го отпуснеш да виси на два пръста ако искаш без каишки и ремъци. Този тип тяло явно е за мен и това ме спечели. Така оставих всички други варианти, защото усетих, че като ги държа в ръката искат да ми се изплъзнат :) Недопустимо :) Малко е стар вече, но за тази цена това е. Снима и доста чисто с хубав детайл лично за мен, а дори нямам добър обектив ... Успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   13-03-18 18:44

dj_ceci ,,Бих инвестирал до 1.5K лв.,,
Защо не опитате Fuji ХЕ 2 или ХE 2s. В базара има и нови и втора употреба . Китовия обектив все пак е 1:2,8 - 4. А 18 /2 или 27/2,8 са на доста сносни цени !
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=104703

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=96080

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=105967


Има и други. Имам ги и съм доволен и от телата и от обективите.27/2,8 е почти 80гр. Успех !


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: dj_ceci   
Дата:   15-03-18 15:14

Колегата, LUBOMIRHRISTOV, ме подбутна към Fuji X-E2/s и съм много доволен, че реших да ви пиша. Още нищо не съм взел, но от многото четене, сравняване и наблюдение смятам, че това тяло си заслужава най-много.
А дали няма да излиза Х-Е4 скоро за да паднат цените на Х-Е3 и Х-Е2/s?
Иначе мислите ли, че е оферта от магазин Fujifilm X-E2s за 999лв. на промоция?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   15-03-18 16:03

X-E3 едва излезе, рано е още за наследник.
Очаква се този път пускането на новия X-T3 да изпревари X-pro3, който явно ще остане за 2019. Смалените им версии (X-T30 и X-E4) ще ги последват половин-една година по-късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: lamerko   
Дата:   15-03-18 16:08

Преди Т3 ще излезе нещо друго със следващото поколение матрица/процесор - няма да направят флагмана тестово животинче :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален апарат.
Автор: io_bs   
Дата:   15-03-18 17:12

X-trans първа генерация (16 мп) се появи с X-Pro 1.
Втората генерация на сензора, включваща фазови точки, се появи с X-E2 (имало е прототипи на X-Pro1s, но не се реализират).
Третата генерация на сензора (24 мп) се появи с X-pro2.
Четвъртата предстояща генерация (~28 мп) ще се появи с X-T3. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »