Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   17-06-17 09:47

Колеги, снимам със Canon 60d и speedlight 430III-RT и имам мнооого бавен автофокус на закрито, а някой път даже не може да фокусира. Пробвах с лъча на светкавицата или с проблясък от нея ... но като цяло си е ужас. Ако някой може да ми даде съвет, как да се справя с този проблем... че вляза ли на закрито... почвам да бера душа за кадрите си .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: guciguci   
Дата:   17-06-17 10:13

А какъв е обективът?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   17-06-17 10:19

canon ef-s 18-135 3.5-5.6 is и canon ef 50 1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   17-06-17 18:01

Aко аутофокусната точка не вижда контрастна зона няма да може да фокусира. Налага се да помогнеш на АФ система.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: guciguci   
Дата:   17-06-17 19:33

Абсурд 60Д да не може да фокусира. Човекът казва на закрито,не в тъмнина. Ако автофокусната система не вижда нещо,значи е повредена. Ако го прави с няколко обектiва,значи проблемът е в тялото. Повече няма как да ти помогнем,следва да го занесеш в сервиз. Е,не знам до колко си навътре в нещата. Да не се окаже,че снимаш през live view-то. Че и такива случаи има [smilie18]
Виж да не си го настроил да е на следящ фокус или нещо по-различно. Прегледай си настройките.



Публикацията е редактирана (17-06-17 19:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   17-06-17 22:49

ахах е на live view не снимам ( не съм про :D ) нямам фокус в тъмни помощения, иначе съм пробвал в нас на пълен мрак фокусирва бавно...но снимам ли движение с ниска осветителност е направо чудо имам предвид когато съм със светкавицата. Иначе използвам само централна автофокусна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: imitev   
Дата:   17-06-17 23:18

Ее, че и движение на тъмно...

Тогава си е фокус-мокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   17-06-17 23:19

При ниска осветеност чувствителността, оттам и скоростта на АФ система е по-ниска и може да изтърве обекта. Не може да сбъдва мечти.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: steeens   
Дата:   17-06-17 23:21

marian.peev, пробвай как е като снимаш с live view. С тая оскъдна информация дето си я написал, се налага да гадаем...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   17-06-17 23:29

Този съвет е лишен от смисъл. Фокусирането през матрицата не е по-бързо и по-чувствително.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   17-06-17 23:43

Добре, като цяло снимам сватби и тем подобни тържества... и като стане по-късно и всички почнат ли да танцуват на по-тъмни места ( с диско осветление) направо си е жива мъка да заснема някои, няма значение с кой от двата си обектива снимам ( 18-135 или 50 1,8) не знам дали не трябва да пипна някоя настройка на тялото или не знам...взех си speedlight 430III уж има лъч и всичко звучеше добре, но на практика... имам доста мъки с тоя автофокус. Провал съм един никон на колега 3200 с никонска светкавица... там ядове нямаше, но при мен драмата е голяма...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: guciguci   
Дата:   18-06-17 00:23

Значи 100 % повреда във тялото

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 00:26

кофти... дали е възможно да се оправи за малко пари или ... по-добре друго тяло да си взема и към кой да се обърна към сервиза на канон или зинтекс?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: steeens   
Дата:   18-06-17 01:15

asahi написа:

> Този съвет е лишен от смисъл.
> Фокусирането през матрицата не е
> по-бързо и по-чувствително.

asahi, точно за това го питам как е. Можеш ли се сети защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: steeens   
Дата:   18-06-17 01:37

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1722031&t=1665486



Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   18-06-17 09:06

Ако има само една причина мога да се сетя. Понеже причините са много може само да се предполага. В момента не ми се гадае.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: colorphoto   
Дата:   18-06-17 16:08

И на мен ми идва наум точно това дето Бони го е писал от линка на steeens - да се почисти вторичното огледало и шахтата с АФ-детекторите под огледалата.

Аз един обектив го бях отписал за Д-7000,пък като си зачистих гореказаните детайли се оправи положението.

И сега пак ми предстои да дам за почистване Д-610 че се е разбутал АФ,но като свърша ремонта и изчистя у дома.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: steeens   
Дата:   18-06-17 16:21

Ми точно затова му казах да пробва с live view. Ако с него има добър фокус, вероятността да се реши проблема само с почистване е доста голяма. Ако и там работата е зле, да търси сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: colorphoto   
Дата:   18-06-17 16:37

Да,трябва да се направи сравнение и с лайв-вюто.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   18-06-17 18:41

Toва са съвсем различни АФ системи. Какво ако едната работи, а другата, която е необходима, дава отклонение? Ще имаме още едно доказателство, че дава отклонение и то в конкретната тъмна ситуация? Това нищо не променя. Да си чисти огледалцата или да го дава в сервиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: imitev   
Дата:   18-06-17 18:58


Може да пробва с по-нормални обективи. С 50 1.8 и на светло се фокусира с магия, другият е тъмен и бавен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 22:30

Пробвал съм и с 50 на 1.8 същата работа, как точно става почивстването на огледалцата, има ли специален начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: colorphoto   
Дата:   18-06-17 22:33

Аз само съм продухвал огледалцата и шахтата под тях с духалка.

Добре ще е да споделят повече хора как го правят почистването.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: imitev   
Дата:   18-06-17 22:40

marian.peev пробвай с някой RingUSM светъл обектив примерно 17-55 2.8 или 17-40 4L

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 22:43

Ами добре ще пробвам imitev, а иначе направих тест на лайв-вю...хич не фокусира спрямо в тъмна стая, а иначе си фокусирва ама се чуди секунда две...а при движение... нямам възможност за секунда две да фокусирва...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: colorphoto   
Дата:   18-06-17 23:03

Напиши по-ясно какво си усетил да е фокусирането при сравненията с лайв-вю,понеже от горния пост нищо не разбрах.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 23:14

Правих сравнение преди малко в напълно тъмна стая, на лайв-вю хич не фокусира, а с АФ фокусира но му трябва около 2 секунди преди това се чуди, този тест е със светкавица с пуснат инфра червен лъч уж да помогне за фокусирването.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: the-rookie   
Дата:   18-06-17 23:20

колега,докато се чуди обектива(мотора) движи ли се?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 23:22

да, движи се с леки паузи

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: colorphoto   
Дата:   18-06-17 23:24

Ясно е вече.

Ми по принцип на този модел АФ не му е силното място ако говорим за употреба на закрито в зле осветени места.

Да се пробва с качествени светли канонски стъкла остава и продухване на огледалцата и аф-шахтата.

В този клас толкова от АФ.

За успешен в трудни светлинни условия АФ има ЕОС 7;7/2,новите петици и флагманите Х,няма какво да се залъгваме.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   18-06-17 23:40

А дали е възможно лъча на светкавицата (430III) да не е достатъчно силен за бърз АФ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-06-17 00:20

Канон твърдят, че инфрачервеният лъч е с обхват около 4 метра и работи само в режим "централна автофокусна точка".

Canon Speedlite 430EX III-RT по дефолт използва кратки импулси за фокусиране. Инфрачервеният режим трябва да се включи ръчно:
https://www.youtube.com/watch?v=EavelQSG1K8

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: marian.peev   
Дата:   19-06-17 08:48

Аз снимам само с централна точка... не знам дали проблема не е в светкавицата ( че има слаб лъч ) или АФ на фотоапарата е зле и иска ъпгрейд

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: asahi   
Дата:   19-06-17 09:32

Почисти ли го?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   19-06-17 09:42

Преди няма и месец си бях чистил огледалата и матрицата ( без каналчето долу, въпреки че с духалото... може би и то се е почистило), но разлика не видях в АФ, по скоро нямах една черна прашинка във възьора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: sakuraki   
Дата:   19-06-17 09:46

Ми до момента такъв проблем голям не съм имал. Онзи ден снимах /бекъп/ една сватба с 50 1.8 и токина 11-20. Беше си доста тъмно снимах на 2500 исо на бленда 2.0 и скорост 1/100 през повечето време. Имам и малко брак , но от една серия снимки от 10 2 не са на фокус.

60D-то има няколко режима на фокусиране:

single- не префокусира където е фокусирало там си стой фокуса, независимо ако се движи обекта

AI Focus AF - хибриден режим, който за мен лично не работи много читаво и рядко го ползвам /на закрито става въпрос/

AI Servo AF - следящ фокус и с него съм винаги на такива събития.

Фокусирам от бутона отзад AF-on и снимам със спусъка. Снимам на централна точка и гледам да не избягам от обекта докато снимам. Виж си настройката да не си на някои различен режим на фокус и оттам да идва проблемът.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   19-06-17 10:56

Снимам винаги с single и с централна АФ точка други режими за фокусирване използвам

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: sakuraki   
Дата:   19-06-17 11:17

Може и това да е причината особено с 50 1.8 дори лекото изместване на предмета/хората ще измени фокуса. Снимай на AI Servo AF и няма да имаш толкова брак /лично мнение/ .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   19-06-17 11:24

Проблема е при мен, че не може да фокусира,а не бек или фронт фокус...много мисли...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Kadett   
Дата:   19-06-17 19:35

A погледна ли в C.Fn на камерата, дали използването на AF-assist beam firing, изобщо си го разрешил?
C.Fn III, опция 4


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   19-06-17 23:50

Хмм...Kadett вече е пуснато, сега само ми трябва ситуация да пробвам... въпреки че аз пак си мисля че е бавен фокуса...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: steeens   
Дата:   19-06-17 23:55

Marian.Peev, кога откри бавния фокус? От колко време снимаш с този апарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   20-06-17 22:12

Бавния фокус го открих от доста време, но мислих че е от старата светкавица, защото тя нямаше лъч, и взех канонската и се оказа, че са по-добре нещата, но не така както искам. Факт е че с 50-ката повече мисли отколкото с мазното 18-135

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: victory13   
Дата:   24-06-17 08:16

Първо е необходимо почистване и на авто-фокусния сензор.
След това си направете за всеки случай и един тест дали помощния лъч осветява точно мястото/точката на фокусиране, най-добре от статив. Същото и със светкавица, макар че там осветяемата зона е по-голяма, и не би трябвало да има проблем.
И накрая, променете някои настройки: AI Servo AF, заден бутон за фокусиране /както sakuraki/, и приоритет на спусъка пред фокуса. С последното чуденето при фокусиране изчезва...

Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Kadett   
Дата:   26-06-17 18:51

Ей как никой неще да надникне в менюто на тая камера , ами само цитирате първата страница от DPreview, където написаното за фокуса не е вярно - 60Д,няма понятия AI Focus AF , AI Servo AF, има Continue Focus search и Stop Focus search - настройки в
C.Fn III: Auto focus / Drive , рубрика 1 . Настина ли не си гледате в камерите ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на canon60d
Автор: Marian.Peev   
Дата:   26-06-17 19:29

Точно за фокуса каква пък ще е разликата дали фокусирвам от задния бутон? За настройките на "C.Fn III, опция 4" ок, там има логика, но за бутона ми се струва, че е въпрос на навик.;

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »